Michtrack - The original Internet home for Michigan high school track & field


Check out my latest book--"The 100 Greatest Track & Field Battles of the 20th Century"

Not a pretty website. But it's free.  *  Sign up for the Michigan Track & Field email list! * Like us on facebook!



Michigan High School Boys Indoor 2000 Lists

Featuring the best performers and performances from the Michigan indoor season. This list shows performances from ALL meets.

 

50 METERS
Hand-timed:
5.9                        Antwan Henderson (Stevensville Lakeshore)11                   Grand Rapids/Circuit.................................................... 1/18/2000
6.0                        Rob Allers (Coopersville)12                                              Grand Rapids/Circuit.................................................... 1/18/2000
6.0                        Sophy Teng (Holland West Ottawa)12                               Grand Rapids/Circuit.................................................... 2/15/2000
6.0                        Quincy Roberts (Benton Harbor)10                                   Grand Rapids/Circuit (h)................................................ 2/15/2000
6.0                              Robinson                                                                 Grand Rapids/Circuit.................................................... 2/15/2000
6.1                              Henderson                                                               Grand Rapids/Circuit (h)................................................ 1/18/2000
6.1                              Teng                                                                       Grand Rapids/Circuit (h)................................................ 2/15/2000
6.1                        Marcus Hall (Benton Harbor)                                            Grand Rapids/Circuit.................................................... 2/15/2000
--
6.2                        Lance Weersma ()                                                          Grand Rapids/Circuit (h)................................................ 1/18/2000
6.2                        T.J. Tyus (Lansing Sexton)                                              Grrand Rapids/Circuit................................................... 2/15/2000
6.3                        Mark Holden (GR Forest Hills Northern)                            Grand Rapids/Circuit (h)................................................ 1/18/2000
6.3                        Dustin Schmuldt (Grand Rapids Forest Hills N)                  Grand Rapids/Circuit (h)................................................ 1/18/2000
6.3                        Brian Gallioto ()                                                              Grand Rapids/Circuit (h)................................................ 1/18/2000
6.3                        T.J. Crocker ()                                                               Grand Rapids/Circuit (h)................................................ 1/18/2000
(6.3)

55 METERS
6.57                       Roland Burks (Southfield)12                                             Hillside/Youth National Indoor Inv (h)............................... 2/ 5/2000
6.58                            Burks                                                                      Hillside/Youth National Indoor Inv.................................... 2/ 5/2000

6.68                       Billy Webb (Traverse City Western)12                               Saginaw/SVSU Inv I..................................................... 4/21/2000

6.72                       Chris Baranek (Bay City Western)10                                 Saginaw/SVSU Inv I..................................................... 4/21/2000
6.73                       Jereme Perry (Saginaw Buena Vista)12                             Saginaw/SVSU Inv III................................................... 4/21/2000
6.75                       Darius Johnson (Kalamazoo Central)11                             Saginaw/SVSU Invitational I.......................................... 3/24/2000

6.77                       Jeremiah McLaurin (Saginaw)12                                       Saginaw/SVSU Inv I..................................................... 4/21/2000

6.78                       Terry Jackson (Saginaw)                                                 Saginaw/SVSU Inv I..................................................... 4/21/2000
6.80                       Lance Gailliard (Detroit Cass Tech)10                               Hillside/Youth National Indoor Inv (h)............................... 2/ 5/2000
6.81                            Baranek                                                                   Saginaw/Circuit............................................................ 2/ 9/2000
6.81                       Derrick Holoman (Midland)                                              Saginaw/SVSU Invitational I.......................................... 3/24/2000

--
6.82                       Steve Selleck (Owosso)                                                  Saginaw/SVSU Invitational I.......................................... 3/24/2000
6.82                       Brandon Womack (Flint Southwestern)12                          Saginaw/SVSU Inv II.................................................... 4/21/2000
6.84                       Kyle Kolbe (Clare)11                                                       Saginaw/SVSU Invitational III........................................ 3/24/2000

6.84                       Pierre Vinson (Detroit Cass Tech)                                     Saginaw/SVSU Inv I..................................................... 4/21/2000
6.85                       Brandon Jordan (Detroit Cass Tech)9                                Hillside/Youth National Indoor Inv.................................... 2/ 5/2000
6.85                       Carl Tabb (Ann Arbor Huron)10                                         Saginaw/SVSU Invitational I.......................................... 3/24/2000
6.85                       Ryan Rainwater (Goodrich)                                              Saginaw/SVSU Invitational III........................................ 3/24/2000

6.85                       Brad Tompkins (Corunna)10                                             Saginaw/SVSU Inv II.................................................... 4/21/2000
6.88                       Brian Rowley (Clare)12                                                   Saginaw/SVSU Invitational III........................................ 3/24/2000
6.90                       Ryan Meyer (Davison)12                                                 Saginaw/SVSU Invitational I.......................................... 3/24/2000
6.90                       Dow McCoy (Saginaw Swan Valley)12                              Saginaw/SVSU Invitational III........................................ 3/24/2000
6.90                       Aaron Whitting (Frankenmuth)                                          Saginaw/SVSU Invitational III........................................ 3/24/2000

6.90                       Andy Rasmussen (Reese)12                                           Saginaw/SVSU Inv III................................................... 4/21/2000
6.91                       Grant Franson (Saginaw Heritage)11                                 Saginaw/Circuit............................................................ 2/ 9/2000
6.91                       Matt Lambourn (Ogemaw Heights)                                   Saginaw/SVSU Invitational II......................................... 3/24/2000
6.91                       Cortez Bannerman ()                                                       Hillside/Youth National Indoor Inv.................................... 2/ 5/2000
6.92                       Justin Furst ()                                                                Saginaw/Circuit............................................................ 2/ 9/2000

6.92                       Justin Campbell (Reese)                                                 Saginaw/SVSU Inv III................................................... 4/21/2000
6.93                       Justin Adamec (Gladwin)10                                             Saginaw/SVSU Invitational II......................................... 3/24/2000
6.93                       Gary Carr (Gladwin)12                                                    Saginaw/SVSU Invitational II......................................... 3/24/2000
6.94                       Justin Davis (Flint Northern)10                                         Saginaw/Circuit............................................................ 2/ 9/2000
6.96                       Jason Spencer (Vassar)                                                  Saginaw/SVSU Invitational II......................................... 3/24/2000
Hand-timed:
6.3                        Sean Heard (Ypsilanti)11                                                 Ann Arbor/Circuit.......................................................... 1/27/2000
6.3                        Antwan Henderson (Stevensville Lakeshore)11                   Ann Arbor/Circuit (h)..................................................... 2/10/2000
6.3                              Henderson                                                              Ann Arbor/Circuit (s)..................................................... 2/10/2000
6.3                              Heard                                                                      Ann Arbor/Circuit.......................................................... 2/10/2000
6.3                              Henderson                                                               Ann Arbor/Circuit.......................................................... 2/10/2000
6.3                        Harold Harris (Detroit Central)                                          Ann Arbor/Circuit.......................................................... 2/10/2000
6.3                        Gary Stanford (Detroit Mumford)12                                   Warren/Circuit............................................................. 2/11/2000
6.3                        Bernard (Adrian)                                                             Ann Arbor/Pioneer Invitational (h).................................... 4/ 1/2000
6.4                        Roland Burks (Southfield)12                                             Warren/Circuit............................................................. 1/  7/2000
6.4                              Burks                                                                      Warren/Circuit............................................................. 1/28/2000
6.4                              Heard                                                                      Albion/Circuit (h)........................................................... 2/ 4/2000
6.4                              Heard                                                                      Albion/Circuit................................................................ 2/ 4/2000
6.4                        Dirk Brown ()                                                                 Ann Arbor/Circuit (h)..................................................... 2/10/2000
6.4                              Harris                                                                      Ann Arbor/Circuit (s)..................................................... 2/10/2000
6.4                        Mike Hack ()                                                                 Ann Arbor/Circuit.......................................................... 2/10/2000
6.4                        Brian Matthews (Detroit Central)12                                   Ann Arbor/Circuit.......................................................... 2/10/2000
6.4                        Ernest Shazoor (Detroit King)12                                        Ann Arbor/Circuit.......................................................... 2/10/2000
6.4                        Quincy Roberts (Benton Harbor)10                                   Albion/Circuit (s).......................................................... 2/12/2000
6.4                              Henderson                                                               Albion/Circuit (h).......................................................... 2/19/2000
6.4                              Henderson                                                               Albion/Circuit (s).......................................................... 2/19/2000
6.4                              Henderson                                                               Albion/Circuit............................................................... 2/19/2000
6.4                        James Morley (Utica Ford)11                                           Warren/Circuit............................................................. 2/11/2000
6.4                        Johnnie Drake (Detroit Cass Tech)11                                Ann Arbor/Pioneer Invitational (h).................................... 4/ 1/2000
--
6.5                        Mike Lewis (Flint Central)12                                            Ann Arbor/Circuit.......................................................... 1/27/2000
6.5                        Chris Clay (Lapeer West)11                                             Ann Arbor/Circuit.......................................................... 1/27/2000
6.5                        Justin Campbell (Indian River Inland Lakes)12                   Sault Ste Marie/Circuit.................................................. 1/26/2000
6.5                        Rallien Johnson (Detroit Southwestern)12                          Warren/Circuit............................................................. 1/28/2000
6.5                        Sophy Teng (Holland West Ottawa)12                               Albion/Circuit............................................................... 2/19/2000
6.5                        Adam Greenman (Pinckney)                                            Ann Arbor/Pioneer Invitational (h).................................... 4/ 1/2000
6.6                        Khalil Rembert ()                                                            Warren/Circuit............................................................. 1/  7/2000
6.6                        Kevin Jackson (Detroit Mumford)9                                    Warren/Circuit............................................................. 1/  7/2000
6.6                        Bryant (Grosse Pointe North)                                           Warren/Circuit............................................................. 1/  7/2000
6.6                        Kevin Davis (Albion)11                                                    Hillsdale/Circuit (h)....................................................... 1/25/2000
6.6                        Tonae Hannah (Albion)                                                    Hillsdale/Circuit (h)....................................................... 1/25/2000
6.6                        Chris Brown ()                                                               Hillsdale/Circuit (s)....................................................... 1/25/2000
6.6                        Carey Warner ()                                                             Albion/Circuit................................................................ 2/ 4/2000
6.6                        Adam Lucier (Ypsilanti Lincoln)12                                     Ann Arbor/Circuit.......................................................... 2/10/2000
6.6                        J. Ruffin (Detroit King)                                                    Warren/Circuit............................................................. 2/11/2000
6.6                        Gavin Cornwell (Rudyard)12                                            Sault Ste Marie/Circuit (h)............................................. 2/17/2000
6.6                        Elton Anderson (Detroit Renaissance)12                            Albion/Circuit (h).......................................................... 2/19/2000
6.6                        Josh Silberhorn (Tecumseh)11                                         Albion/Circuit............................................................... 2/19/2000
6.6                        Hampton (Wayne)                                                          Ann Arbor/Pioneer Invitational (h).................................... 4/ 1/2000
6.6                        Brewer (Ypsilanti Lincoln)                                                Ann Arbor/Pioneer Invitational (h).................................... 4/ 1/2000
(6.6)

60 METERS (state record 6.89 Antwan Henderson – Stevensville Lakeshore 2000)
6.89                       Antwan Henderson (Stevensville Lakeshore)11                   Ann Arbor/State Champs (s).......................................... 3/16/2000
6.90                            Henderson                                                               Ann Arbor/State Champs (h).......................................... 3/16/2000
7.00                       Roland Burks (Southfield)12                                             Ann Arbor/Circuit (s)..................................................... 2/24/2000
7.01                            Henderson                                                               Bloomington/Nike Indoor Classic (h)............................... 3/11/2000
7.01                       Sean Heard (Ypsilanti)11                                                 Ann Arbor/State Champs............................................... 3/16/2000
7.02                            Heard                                                                      Ann Arbor/Circuit.......................................................... 2/24/2000
7.02                       Richard Carter (Lansing Sexton)12                                   Ann Arbor/State Champs............................................... 3/16/2000               
7.02                            Burks                                                                      Ann Arbor/Circuit.......................................................... 2/24/2000
7.03                            Burks                                                                      Windsor/BMJ (s)........................................................... 3/ 4/2000
7.03                            Burks                                                                      Windsor/BMJ............................................................... 3/ 4/2000
7.04                            Henderson                                                               Bloomington/Nike Indoor Classic (s)............................... 3/11/2000
7.04                            Burks                                                                      Ann Arbor/State Champs (h).......................................... 3/16/2000
7.04                            Burks                                                                      Ann Arbor/State Champs............................................... 3/16/2000
7.05                            Burks                                                                      Windsor/BMJ (h)........................................................... 3/ 4/2000
7.05                            Heard                                                                      Ann Arbor/State Champs (h).......................................... 3/16/2000
--
7.07                       Darryl Anglin (Redford Borgess)10                                    East Lansing/Spartan Relays B...................................... 3/31/2000
7.12                       Brian Matthews (Detroit Central)12                                   Ann Arbor/State Champs (s).......................................... 3/16/2000
7.12                       Rallien Johnson (Detroit Southwestern)12                          East Lansing/Spartan Relays B...................................... 3/31/2000
7.13                       Antoine Bagwell (East Lansing)10                                     East Lansing/Spartan Relays A....................................... 4/ 1/2000
7.14                       Lance Gaillard (Detroit Cass Tech)10                                Ann Arbor/State Champs (s).......................................... 3/16/2000
7.15                       James Morley (Utica Ford)11                                           Ann Arbor/Circuit (s)..................................................... 2/24/2000
7.16                       Antoine Huskey (Detroit Mackenzie)12                              Ypsilanti/Huron River Relays I (s)................................... 3/25/2000
7.17                       Quincy Roberts (Benton Harbor)                                       Ann Arbor/State Champs (s).......................................... 3/16/2000
7.19                       Marcus Woods (Farmington Harrison)9                             Ypsilanti/Huron River Relays II (s).................................. 3/24/2000
7.20                       Justin Davis (Flint Northern)10                                         East Lansing/Spartan Relays A....................................... 4/ 1/2000
7.21                       De’Andre Nixon (Ypsilanti)11                                            East Lansing/Spartan Relays A....................................... 4/ 1/2000
7.23                       Darnell Hood (HW Gallagher)10                                        Ann Arbor/Circuit (s)..................................................... 2/24/2000
7.23                       Chris Baranek (Bay City Western)10                                 Ann Arbor/State Champs (s).......................................... 3/16/2000
7.24                       Kevin Jackson (Detroit Mumford)9                                    Ann Arbor/State Champs (s).......................................... 3/16/2000
7.25                       Dominic Reid (Albion)12                                                  Ypsilanti/Huron River Relays II (s).................................. 3/24/2000
7.26                       Billy Webb (Traverse City Western)12                               Ann Arbor/State Champs (s).......................................... 3/16/2000
7.26                       Chris Clay (Lapeer West)11                                             Ypsilanti/Huron River Relays I....................................... 3/25/2000
7.30                       Antoine Jackson ()                                                         Windsor/Xmas Open (h).............................................. 12/18/1999
7.30                       Harold Harris (Detroit Central)12                                      Ann Arbor/State Champs (h).......................................... 3/16/2000
7.30                       Sabastian Wolski (Algonac)                                             Ypsilanti/Huron River Relays II...................................... 3/24/2000
7.30                       Darris Robinson (Dearborn Heights Robichaud)                  East Lansing/Spartan Relays B...................................... 3/31/2000
7.31                       Brandon Taylor (Detroit Mumford)                                     Ann Arbor/Circuit.......................................................... 2/24/2000
7.31                       Air'an Cabell (Flint Central)12                                           Ann Arbor/Circuit (s)..................................................... 2/24/2000
7.32                       K.J. Singh (Plymouth Canton)12                                       Ann Arbor/State Champs (h).......................................... 3/16/2000
7.32                       Brandon Womack (Flint Southwestern)12                          Ann Arbor/State Champs (h).......................................... 3/16/2000
7.32                       Tonae Hannah (Albion)12                                                 Ypsilanti/Huron River Relays II (s).................................. 3/24/2000
7.32                       Brad Tompkins (Corunna)10                                             East Lansing/Spartan Relays B...................................... 3/31/2000
Hand-timed:
7.0                        Miles Abraham ()                                                            Mt Pleasant/Circuit....................................................... 2/ 2/2000
7.0                        Billy Webb (Traverse City Western)12                               Mt Pleasant/Circuit....................................................... 3/ 1/2000
7.1                        T.J. Stark (GR Northview)12                                            Mt Pleasant/Circuit....................................................... 2/ 2/2000
7.1                              Stark                                                                       Mt Pleasant/Circuit....................................................... 3/ 1/2000
7.1                        Gary Carr (Gladwin)12                                                    Mt Pleasant/Circuit....................................................... 3/ 1/2000
7.1                        Richard Carter (Lansing Sexton)12                                   Mt Pleasant/Circuit....................................................... 3/ 1/2000
7.1                        Kevin Hollis (Lansing Sexton)                                           Mt Pleasant/Circuit....................................................... 3/ 1/2000
7.2                        T.J. Tyus (Lansing Sexton)                                              Mt Pleasant/Circuit....................................................... 3/ 1/2000
7.2                        Chris Baranek (Bay City Western)10                                 Mt Pleasant/Circuit....................................................... 3/ 1/2000
7.2                        Grant Franson (Saginaw Heritage)12                                 Mt Pleasant/Circuit....................................................... 3/ 1/2000
7.3                              Webb                                                                      Mt Pleasant/Circuit....................................................... 2/ 2/2000
7.3                        Steve Selleck (Owosso)                                                  Mt Pleasant/Circuit....................................................... 2/ 2/2000
7.3                        Ryan Meyer (Davison)12                                                 Mt Pleasant/Circuit....................................................... 2/ 2/2000
7.3                        Eric Brown (Jackson)11                                                  Mt Pleasant/Circuit (s)................................................... 2/ 2/2000
7.3                        Scott Verhoven ()                                                           Mt Pleasant/Circuit....................................................... 3/ 1/2000
7.3                        Andre Tyus (Lansing Sexton)                                           Mt Pleasant/Circuit....................................................... 3/ 1/2000
7.3                        Troy Sloan ()                                                                  Mt Pleasant/Circuit....................................................... 3/ 1/2000
7.4                        Brad Tompkins (Corunna)10                                             Mt Pleasant/Circuit....................................................... 2/ 2/2000
7.4                        Brian Rowley (Clare)12                                                   Mt Pleasant/Circuit....................................................... 2/ 2/2000
7.4                        Ludovic Toussaint ()                                                       Mt Pleasant/Circuit....................................................... 3/ 1/2000
7.4                        Jason Pascotto ()                                                           Mt Pleasant/Circuit....................................................... 3/ 1/2000

150 METERS
17.69                     Kevin Jackson (Detroit Mumford)9                                    Windsor/Xmas Youth.................................................. 12/18/1999
18.26                     Cortez Bannerman (MO)                                                  Windsor/Xmas Youth.................................................. 12/18/1999

200 METERS
23.03                     Damon Sherrill (Southgate Anderson)11                             Windsor/Xmas Open................................................... 12/18/1999
23.04                     Gary Stanford (Detroit Mumford)12                                   Bowling Green/Sink Open.............................................. 2/26/2000
23.12                     Roland Burks (Southfield)12                                             Bloomington/Nike Indoor Classic (h)............................... 3/11/2000

23.19                     Lance Gailliard (Detroit Cass Tech)10                               Saginaw/SVSU Inv I..................................................... 4/21/2000

23.23                     Jeremiah McLaurin (Saginaw)12                                       Saginaw/SVSU Inv I..................................................... 4/21/2000
23.28                          Burks                                                                      Windsor/BMJ............................................................... 3/ 4/2000
23.37                          Burks                                                                      Windsor/Xmas Open................................................... 12/18/1999
23.43                     Shannon Moye (Detroit Crockett)12                                  Windsor/Xmas Open................................................... 12/18/1999
23.43                          Burks                                                                      Hillside/Youth National Indoor Inv.................................... 2/ 5/2000
23.65                          Burks                                                                      Hillside/Youth National Indoor Inv (h)............................... 2/ 5/2000

--

23.78                     Chris Baranek (Bay City Western)10                                 Saginaw/SVSU Inv I..................................................... 4/21/2000

23.80                     Billy Webb (Traverse City Western)12                               Saginaw/SVSU Inv I..................................................... 4/21/2000

23.89                     Chris Clay (Lapeer West)11                                             Saginaw/SVSU Inv I..................................................... 4/21/2000

24.03                     Kyle Rayschberger (Bay City Western)                             Saginaw/SVSU Inv I..................................................... 4/21/2000

24.16                     Justin Campbell (Reese)                                                 Saginaw/SVSU Inv III................................................... 4/21/2000
24.19                     Antoine Jackson ()                                                         Windsor/Xmas Open................................................... 12/18/1999

24.19                     Adam Davenport (Reese)                                                Saginaw/SVSU Inv III................................................... 4/21/2000

24.23                     Brandon Womack (Flint Southwestern)12                          Saginaw/SVSU Inv II.................................................... 4/21/2000
24.28                     Bruce Donald ()                                                              Windsor/Xmas Open................................................... 12/18/1999
24.31                     Vaughn Jennings-White (Detroit U-D Jesuit)11                   Bowling Green/Sink Open.............................................. 2/26/2000
24.40                     Brent Roberts (Belding)12                                                Bloomington/Nike Indoor Classic (h)............................... 3/11/2000
24.47                     George Neal ()                                                               Windsor/Xmas Open................................................... 12/18/1999
24.65                     K.J. Singh (Plymouth Canton)12                                       Windsor/Xmas Open................................................... 12/18/1999
24.82                     Cortez Bannerman ()                                                       Windsor/BMJ............................................................... 3/ 4/2000

24.83                     James Dell (LakeVille)                                                    Saginaw/SVSU Inv II.................................................... 4/21/2000
24.93                     Khalil Rembert ()                                                            Windsor/Xmas Open................................................... 12/18/1999
24.93                     Bruce Donald (Romulus)11                                              Bloomington/Nike Indoor Classic (h)............................... 3/11/2000

24.95                     Tony Springer (Bridgeport)                                               Saginaw/SVSU Inv II.................................................... 4/21/2000
25.03                     Chris Massey ()                                                             Windsor/Xmas Open................................................... 12/18/1999
25.11                     Brandon Jordan ()                                                           Hillside/Youth National Indoor Inv.................................... 2/ 5/2000
25.15                     Michael Woods (Romulus)11                                           Bloomington/Nike Indoor Classic (h)............................... 3/11/2000

25.19                     Omae Price (Saginaw Buena Vista)                                   Saginaw/SVSU Inv III................................................... 4/21/2000
25.26                     Pat Butterfield (Dearborn Divine Child)10                           Hillside/Youth National Indoor Inv.................................... 2/ 5/2000

25.26                     John Skadaki (Corunna)                                                  Saginaw/SVSU Inv II.................................................... 4/21/2000
Hand-timed:
23.6#                     Ashley Terry (Romulus)12                                               Bloomington/Nike Indoor Classic (400) (h)....................... 3/11/2000

300 YARDS
33.3                       Josh Silberhorn (Tecumseh)11                                         Albion/Circuit............................................................... 2/19/2000
34.5                       Elton Anderson (Detroit Renaissance)12                            Albion/Circuit............................................................... 2/19/2000
34.8                       Brent Roberts (Bellevue)12                                              Albion/Circuit................................................................ 2/ 4/2000
35.0                            Silberhorn                                                                Albion/Circuit............................................................... 2/12/2000
35.1                            Roberts                                                                   Albion/Circuit............................................................... 2/12/2000
35.5                       Steven Holloway (Benton Harbor)12                                  Albion/Circuit............................................................... 2/19/2000
35.6                       Keegan Farrell (Jackson Lumen Christi)10                         Albion/Circuit............................................................... 2/19/2000
35.7                       Eric Brown (Jackson)11                                                  Albion/Circuit................................................................ 2/ 4/2000
35.7                       Chris DeSana (Southgate Anderson)12                              Albion/Circuit............................................................... 2/19/2000
35.9                       Tony Sultini (Dearborn Edsel Ford)                                    Albion/Circuit............................................................... 2/19/2000
35.9                            Brown                                                                     Albion/Circuit............................................................... 2/19/2000
35.9                       T.J. Crocker ()                                                               Albion/Circuit............................................................... 2/19/2000

300 METERS
35.48                     Anthony Beal (North Farmington)12                                  Ann Arbor/State Champs............................................... 3/16/2000
35.65                     Ashley Terry (Romulus)12                                               Ann Arbor/State Champs............................................... 3/16/2000
36.24                     Elton Anderson (Detroit Renaissance)12                            Ann Arbor/State Champs............................................... 3/16/2000
36.42                     T.J. Stark (GR Northview)12                                            Ann Arbor/State Champs............................................... 3/16/2000
36.58                     Gary Stanford (Detroit Mumford)12                                   Ann Arbor/Circuit.......................................................... 2/24/2000
36.58                     Josh Silberhorn (Tecumseh)                                             Ann Arbor/State Champs............................................... 3/16/2000
36.74                     Jay Miller (Detroit Mackenzie)12                                       Windsor/Legion Open.................................................... 1/ 9/2000
36.78                          Miller                                                                       Ann Arbor/State Champs............................................... 3/16/2000
36.95                          Terry                                                                       Ann Arbor/Circuit.......................................................... 2/24/2000
36.95                     Jameel Jones (Detroit Mackenzie)12                                 Ann Arbor/State Champs............................................... 3/16/2000
--
37.00                     Michael Lewis (Flint Central)12                                        Ann Arbor/State Champs............................................... 3/16/2000
37.27                     Terrance Daugherty (Pontiac Central)12                            Ann Arbor/Circuit.......................................................... 2/24/2000
37.29                     Jim Palmateer (Port Huron Northern)12                             Ann Arbor/State Champs............................................... 3/16/2000
37.31                     Bernard Brantley (Columbia Central)11                              Ann Arbor/State Champs............................................... 3/16/2000
37.48                     Khalil Rembert ()                                                            Ann Arbor/State Champs............................................... 3/16/2000
37.63                     Kaj Johansson (Benzie Central)11                                     Ann Arbor/State Champs............................................... 3/16/2000
37.69                     Jameel Jones (Detroit Mackenzie)12                                 Ann Arbor/Circuit.......................................................... 2/24/2000
37.74                     Adam Lyon (Mesick)12                                                   Saginaw/Circuit............................................................ 1/19/2000
37.83                     Chris Yee (Ann Arbor Pioneer)12                                      Ann Arbor/Circuit.......................................................... 2/24/2000
37.85                     Andrew Parrish (Saline)12                                                Ann Arbor/State Champs............................................... 3/16/2000
38.02                     Josh Weber (Pewamo-Westphalia)12                                Ann Arbor/Circuit.......................................................... 2/24/2000
38.06                     Kenny Williams (Ypsilanti Lincoln)                                     Ann Arbor/State Champs............................................... 3/16/2000
38.23                     Jerome Bernd ()                                                             Windsor/Legion Open.................................................... 1/ 9/2000
38.28                     Keegan Farrell (Jackson Lumen Christi)10                         Ann Arbor/State Champs............................................... 3/16/2000
38.34                     Jeff Harrold (Ann Arbor Pioneer)12                                    Ann Arbor/Circuit.......................................................... 2/24/2000
38.40                     Jessie Prince (Mesick)                                                    Saginaw/Circuit............................................................ 1/19/2000
38.40                     Chris Clay (Lapeer West)11                                             Ann Arbor/State Champs............................................... 3/16/2000
38.41                     Ryan Meyer (Davison)12                                                 Saginaw/Circuit............................................................ 2/ 9/2000
38.52                     Brent Gross (Chesaning)                                                 Saginaw/Circuit............................................................ 2/ 9/2000
38.56                     Bernard Gleton (Detroit Crockett)                                     Ann Arbor/Circuit.......................................................... 2/24/2000
38.89                     Josh Slater (Davison)11                                                  Saginaw/Circuit............................................................ 2/ 9/2000
38.81                     Kevin Jackson (Detroit Mumford)                                     Saginaw/Circuit............................................................ 1/19/2000
Hand-timed:
36.1                       Ashley Terry (Romulus)12                                               Warren/Circuit............................................................. 2/25/2000
36.3                            Terry                                                                       Warren/Circuit.............................................................. 2/ 4/2000
36.4                       Damon Sherrill (Southgate Anderson)11                             Warren/Circuit............................................................. 1/14/2000
36.4                       Elton Anderson (Detroit Renaissance)                               Ann Arbor/Circuit.......................................................... 2/24/2000
36.5                       Anthony Beal (North Farmington)12                                  Warren/Circuit............................................................. 1/14/2000
36.5                       Khalil Rembert ()                                                            Warren/Circuit.............................................................. 2/ 4/2000
36.6                            Rembert                                                                  Warren/Circuit............................................................. 2/25/2000
36.6                            Beal                                                                        Warren/Circuit............................................................. 2/25/2000
36.9                            Beal                                                                        Ann Arbor/Circuit.......................................................... 1/27/2000
37.2                            Beal                                                                        Warren/Circuit.............................................................. 2/ 4/2000
37.2                       T.J. Stark (GR Northview)12                                            Mt Pleasant/Circuit....................................................... 3/ 1/2000
--
37.3                       Jeremiah Beckman (Manistique)12                                   Sault Ste Marie/Circuit.................................................. 2/17/2000
37.5                       Mike Lewis (Flint Central)12                                            Ann Arbor/Circuit.......................................................... 2/10/2000
37.6                       Jameel Jones (Detroit Mackenzie)12                                 Warren/Circuit............................................................. 1/14/2000
37.6                       Bernard Brantley (Manchester)11                                      Hillsdale/Circuit............................................................ 1/25/2000
37.6                       Brandon Fairley (Detroit Cass Tech)                                 Warren/Circuit............................................................. 2/25/2000
37.6                       Andrew Parrish (Saline)12                                                Hillsdale/Circuit............................................................ 3/ 2/2000
37.8                       Jim Palmateer (Port Huron Northern)12                             Ann Arbor/Circuit.......................................................... 1/27/2000
37.8                       Chris DeSana (Southgate Anderson)12                              Mt Pleasant/Circuit....................................................... 3/ 1/2000
37.8                       Jesse Prince (Mesick)                                                    Mt Pleasant/Circuit....................................................... 3/ 1/2000
37.9                       Chris Clay (Lapeer West)11                                             Ann Arbor/Circuit.......................................................... 1/27/2000
37.9                       Kaj Johansson (Benzie Central)11                                     Mt Pleasant/Circuit....................................................... 2/ 2/2000
37.9                       Kenny Williams (Ypsilanti Lincoln)12                                 Ann Arbor/Circuit.......................................................... 2/10/2000
37.9                       Lawrence Clossum (Anchor Bay)11                                  Warren/Circuit............................................................. 2/25/2000
38.0                       Josh Silberhorn (Tecumseh)11                                         Ann Arbor/Circuit.......................................................... 1/27/2000
38.0                       Steve Sherer (Saline)12                                                   Hillsdale/Circuit............................................................ 1/25/2000
38.0                       Keegan Farrell (Jackson Lumen Christi)10                         Hillsdale/Circuit............................................................ 3/ 2/2000
38.1                       Stanley Roberson (Ypsilanti Lincoln)11                              Ann Arbor/Circuit.......................................................... 2/10/2000
38.1                       Nick Lamansky (Brighton)12                                            Ann Arbor/Circuit.......................................................... 2/10/2000
38.1                       Adam Wild (Pinckney)11                                                 Ann Arbor/Circuit.......................................................... 2/10/2000
38.2                       Terrance Daugherty (Pontiac Central)12                            Ann Arbor/Circuit.......................................................... 1/27/2000
38.3                       Jeff Harrold (Ann Arbor Pioneer)12                                    Ann Arbor/Circuit.......................................................... 2/10/2000
38.4                       Ray Johnson (Detroit Southwestern)12                             Warren/Circuit.............................................................. 2/ 4/2000
38.5                       Brandon Norfleet (Detroit Mumford)                                  Warren/Circuit............................................................. 1/14/2000
38.5                       K.J. Singh (Plymouth Canton)12                                       Warren/Circuit............................................................. 1/14/2000
38.5                       Josh Weber (Pewamo-Westphalia)12                                Mt Pleasant/Circuit....................................................... 2/ 2/2000
38.7                       Josh Slater (Davison)11                                                  Mt Pleasant/Circuit....................................................... 2/ 2/2000
38.7                       Kevin Breen (Clarkston)                                                  Warren/Circuit.............................................................. 2/ 4/2000
38.7                       Brian Matthews (Detroit Central)12                                   Ann Arbor/Circuit.......................................................... 2/24/2000

400 METERS
50.92                     Damon Sherrill (Southgate Anderson)11                             Windsor/Xmas Open................................................... 12/18/1999
51.08                     Mike Whitmire (Flushing)12                                             Saginaw/SVSU Invitational I.......................................... 3/24/2000
51.39                     Ashley Terry (Romulus)12                                               Windsor/Xmas Open................................................... 12/18/1999
51.51                          Terry                                                                       Bloomington/Nike Indoor Classic (h)............................... 3/11/2000

51.81                     Josh Rennert (Reese)12                                                 Saginaw/SVSU Inv III................................................... 4/21/2000
51.88                     Jim Palmateer (Port Huron Northern)12                             Saginaw/SVSU Invitational I.......................................... 3/24/2000
51.90                     Kyle Kolbe (Clare)10                                                       Saginaw/SVSU Invitational III........................................ 3/24/2000

51.93                          Palmateer                                                                Saginaw/SVSU Inv I..................................................... 4/21/2000
52.30                          Sherrill                                                                     Hillside/Youth National Indoor Inv (h)............................... 2/ 5/2000
52.38                     Shannon Moye (Detroit Crockett)12                                  Windsor/Xmas Open................................................... 12/18/1999

--

52.56                     Rob Ellerman (Saginaw Heritage)                                     Saginaw/SVSU Inv I..................................................... 4/21/2000
52.57                     Vaughn Jennings-White (Detroit U-D Jesuit)11                   Bowling Green/Sink Open (h)......................................... 2/26/2000

52.70                     D.J. Dennis (Ovid-Elsie)                                                  Saginaw/SVSU Inv III................................................... 4/21/2000

52.99                     Brad Tompkins (Corunna)10                                             Saginaw/SVSU Inv II.................................................... 4/21/2000
53.28                     Vershawn Miller ()                                                          Hillside/Youth National Indoor Inv (h)............................... 2/ 5/2000
53.28                     Andy Goodenough (Hemlock)                                           Saginaw/SVSU Invitational III........................................ 3/24/2000
53.39                     Aaron Kammp (Freeland)                                                 Saginaw/SVSU Inv III................................................... 4/21/2000

53.47                     Terrance Daugherty (Pontiac Central)12                            Hillside/Youth National Indoor Inv (h)............................... 2/ 5/2000
53.50                     Adam Gebus (Clarkston)                                                 Saginaw/SVSU Invitational I.......................................... 3/24/2000
53.55                     Josh Rodgers (Clare)                                                      Saginaw/SVSU Invitational III........................................ 3/24/2000

53.78                     Adam Ziegenfelder (Traverse City Central)                         Saginaw/SVSU Inv I..................................................... 4/21/2000
53.89                     Fred Blackwell (Kalamazoo Central)                                  Saginaw/SVSU Invitational I.......................................... 3/24/2000
53.90                     Shane Knight (Reese)                                                     Saginaw/SVSU Inv III................................................... 4/21/2000

53.95                     Roy Simpson (Flint Kearsley)                                           Saginaw/SVSU Invitational II......................................... 3/24/2000

54.11                     Kevin Moore (Bridgeport)                                                 Saginaw/SVSU Inv II.................................................... 4/21/2000
54.13                     Matthew Weaver (Detroit Renaissance)12                         Hillside/Youth National Indoor Inv (h)............................... 2/ 5/2000

54.23                     Kyle Rausedenberger (Bay City Western)                          Saginaw/SVSU Inv I..................................................... 4/21/2000
54.27                     Eric Simon (Grand Ledge)                                                Saginaw/SVSU Invitational I.......................................... 3/24/2000
54.30                     Rob Schwerin (Flint Kearsley)                                          Saginaw/SVSU Invitational II......................................... 3/24/2000
54.39                     Steve Belk (Flint Central)                                                Saginaw/SVSU Invitational I.......................................... 3/24/2000
54.43                     Brent Roberts (Belding)12                                                Bloomington/Nike Indoor Classic (h)............................... 3/11/2000

54.48                     James King (Ovid-Elsie)                                                  Saginaw/SVSU Inv III................................................... 4/21/2000
54.62                     James Nash (Detroit Mackenzie)12                                  Windsor/Xmas Open................................................... 12/18/1999
Hand-timed:
51.8                       Chris Yee (Ann Arbor Pioneer)12                                      Ann Arbor/Pioneer Invitational......................................... 4/ 1/2000
51.9                       Jerry Gaines (Plymouth Canton)                                       Ann Arbor/Pioneer Invitational......................................... 4/ 1/2000
53.0                       Jones (Ann Arbor Pioneer)                                               Ann Arbor/Pioneer Invitational......................................... 4/ 1/2000
53.4                       Williams (Ypsilanti Lincoln)                                              Ann Arbor/Pioneer Invitational......................................... 4/ 1/2000

500 METERS
1:09.3#                  Jacob Crowe (Grand Ledge)12                                         Ann Arbor/Circuit (600).................................................. 1/27/2000
1:12.53                  Vaughn Jennings-White (Detroit U-D Jesuit)11                   Blacksburg/Super 8 Inv................................................. 1/29/2000

600 METERS
1:23.18                  Jacob Crowe (Grand Ledge)12                                         Ann Arbor/State Champs............................................... 3/16/2000
1:23.1                         Crowe                                                                     Ann Arbor/Circuit.......................................................... 2/10/2000
1:23.6                         Crowe                                                                     East Lansing/Circuit..................................................... 2/22/2000
1:23.95                  Tom Greenless (Milford)12                                               Ann Arbor/State Champs............................................... 3/16/2000
1:24.26                  Jeremy Auer (Walled Lake Central)12                               Ann Arbor/State Champs............................................... 3/16/2000
1:24.3                         Crowe                                                                     Ann Arbor/Circuit.......................................................... 1/27/2000
1:24.3                         Greenless                                                                Mt Pleasant/Circuit....................................................... 3/ 1/2000
1:24.64                        Crowe                                                                     Saginaw/Circuit............................................................ 1/19/2000
1:24.77                  Steve Sherer (Saline)12                                                   Ann Arbor/State Champs............................................... 3/16/2000
1:24.9                    Ashley Terry (Romulus)12                                               Ann Arbor/Circuit.......................................................... 2/10/2000
1:24.9                    Chris Yee (Ann Arbor Pioneer)12                                      Hillsdale/Circuit............................................................ 3/ 2/2000
--
1:25.27                  Vaughn Jennings-White (Detroit U-D Jesuit)11                   Windsor/Legion Open.................................................... 1/ 9/2000
1:25.38                  Caleb Beasley (Romulus)12                                             Ann Arbor/State Champs............................................... 3/16/2000
1:25.5                    Kris Kane (Grass Lake)11                                                Hillsdale/Circuit............................................................ 3/ 2/2000
1:25.9                    Mike Kusner (Saline)12                                                   Ann Arbor/Circuit.......................................................... 2/10/2000
1:26.05                  Jameel Jones (Detroit Mackenzie)12                                 Windsor/Legion Open.................................................... 1/ 9/2000
1:26.51                  Damon Sherrill (Southgate Anderson)11                             Windsor/Legion Open.................................................... 1/ 9/2000
1:26.59                  Josh Weber (Pewamo-Westphalia)12                                Ann Arbor/State Champs............................................... 3/16/2000
1:26.6                    James Brockway (Sterling Heights)12                               Warren/Circuit............................................................. 2/25/2000
1:26.7                    Ian VanHover (Gladwin)10                                               Mt Pleasant/Circuit....................................................... 3/ 1/2000
1:26.9                    Vershawn Miller ()                                                          Ann Arbor/Circuit.......................................................... 2/10/2000
1:27.23                  Ian VanHover (Gladwin)10                                               Saginaw/Circuit............................................................ 1/19/2000
1:27.9                    Kevin Breen (Clarkston)12                                               Warren/Circuit............................................................. 1/14/2000
1:27.9                    James Nash (Detroit Mackenzie)12                                  Warren/Circuit............................................................. 2/25/2000
1:28.1                    Anthony Howze (Detroit Mumford)12                                 Warren/Circuit.............................................................. 2/ 4/2000
1:28.1                    Bernard Brantley (Columbia Central)11                              East Lansing/Circuit..................................................... 2/22/2000
1:28.2                    Jim Palmateer (Port Huron Northern)12                             East Lansing/Circuit..................................................... 2/22/2000
1:28.3                    Enoch Green (Bay City Western)12                                  Mt Pleasant/Circuit....................................................... 3/ 1/2000
1:28.3                    Chris Jordan (Flint Carman-Ainsworth)                              Mt Pleasant/Circuit....................................................... 3/ 1/2000
1:28.5                    Pat Maynard (Williamston)                                               Mt Pleasant/Circuit....................................................... 2/ 2/2000
1:28.70                  Jay Miller (Detrot Mackenzie)12                                       Windsor/Legion Open.................................................... 1/ 9/2000
1:28.8                    Joel Baldwin ()                                                               Mt Pleasant/Circuit....................................................... 3/ 1/2000
1:28.9                    Jerry Gaines (Pontiac Central)11                                      Ann Arbor/Circuit.......................................................... 2/10/2000
1:29.4                    Elton Anderson (Detroit Renaissance)                               East Lansing/Circuit..................................................... 2/22/2000
1:29.4                    Chris DeSana (Southgate Anderson)12                              East Lansing/Circuit..................................................... 2/22/2000

800 METERS
1:56.05                  Jacob Crowe (Grand Ledge)12                                         Bloomington/Nike Indoor Classic.................................... 3/12/2000
1:56.52                  Tom Greenless (Milford)12                                               Bloomington/Nike Indoor Classic.................................... 3/12/2000
1:58.28                        Crowe                                                                     Saginaw/SVSU Invitational I.......................................... 3/24/2000

1:58.65                  Travis Crawford (Traverse City Central)12                         Saginaw/SVSU Inv I..................................................... 4/21/2000
1:58.84                  Kevin Sule (Hemlock)12                                                  Saginaw/SVSU Invitational III........................................ 3/24/2000
1:59.90                  Jeremy Auer (Walled Lake Central)12                               Bloomington/Nike Indoor Classic.................................... 3/12/2000
1:59.93                        Crawford                                                                 Saginaw/SVSU Invitational I.......................................... 3/24/2000
2:00.25                  Scott LaLonde (Davison)12                                              Saginaw/SVSU Invitational I.......................................... 3/24/2000
2:00.41                  Enoch Green (Bay City Western)12                                  Saginaw/SVSU Inv I..................................................... 4/21/2000
2:02.22                  Brett Quantz (Clarkston)12                                              Saginaw/SVSU Invitational I.......................................... 3/24/2000

--
2:02.62                  Vaughn Jennings-White (Detroit U-D Jesuit)11                   Bloomington/Nike Indoor Classic.................................... 3/12/2000
2:03.3                    Kevin Breen (Clarkston)12                                               Warren/Circuit............................................................. 2/11/2000
2:03.82                  Ryan Cole (Sanford-Meridian)12                                       Saginaw/SVSU Invitational III........................................ 3/24/2000
2:03.8                    Steve Scherer (Saline)12                                                 Hillsdale/Circuit............................................................ 1/25/2000
2:03.9                    Neuman (Bloomfield Hills Lahser)                                     Ann Arbor/Pioneer Invitational......................................... 4/ 1/2000
2:04.36                  Garnett Kohler (Brown City)12                                          Saginaw/SVSU Inv III................................................... 4/21/2000
2:04.53                  Matthew Weaver (Detroit Renaissance)12                         Bloomington/Nike Indoor Classic.................................... 3/12/2000

2:04.65                  Billy Ramos (Essexville-Garber)12                                    Saginaw/SVSU Inv II.................................................... 4/21/2000
2:04.8                    Don Wilkins (Trenton)12                                                  Warren/Circuit............................................................. 1/28/2000
2:04.98                  Mike Gray (Sanford-Meridian)                                           Saginaw/SVSU Invitational III........................................ 3/24/2000

2:04.98                  Brad Taylor (Corunna)                                                     Saginaw/SVSU Inv II.................................................... 4/21/2000
2:05.0                    James Brockway (Sterling Heights)12                               Warren/Circuit............................................................. 2/11/2000
2:05.2                    Chris Toloff (Novi)11                                                       Warren/Circuit............................................................. 1/  7/2000
2:05.50                  Aaron Fedewa (Grand Ledge)                                           Saginaw/SVSU Invitational I.......................................... 3/24/2000
2:05.56                  Vershawn Miller ()                                                          Hillside/Youth National Indoor Inv.................................... 2/ 5/2000
2:05.7                    John DiGiovanni (Detroit Catholic Central)11                      Ann Arbor/Pioneer Invitational......................................... 4/ 1/2000
2:05.9                    Dave Sage (Clarkston)12                                                Warren/Circuit............................................................. 2/11/2000
2:06.0                    Ryan Corby (Armada)12                                                  Warren/Circuit............................................................. 1/28/2000
2:06.1                    Matt Haver (Clarkston)                                                   Warren/Circuit............................................................. 2/11/2000

2:06.39                  Rob Samborn (Bay City Western)                                     Saginaw/SVSU Inv I..................................................... 4/21/2000
2:06.41                  Aaron Warner (Clare)11                                                   Saginaw/SVSU Invitational III........................................ 3/24/2000

2:06.56                  Bobby Dodson (Ovid-Elsie)                                              Saginaw/SVSU Inv III................................................... 4/21/2000

1000 METERS
2:35.0#                  Dathan Ritzenhein (Rockford)11                                       Ann Arbor/State Champs (1600)..................................... 3/16/2000
2:36.8#                        Ritzenhein                                                                Ann Arbor/Circuit (1600)................................................ 2/10/2000
2:40.4#                  John Hughes (Traverse City Central)12                             Bloomington/Nike Indoor Classic (Mile)........................... 3/12/2000
2:44.5#                  Ryan Cole (Sanford-Meridian)12                                       Ann Arbor/Circuit (1600)................................................ 1/27/2000
2:44.8#                  Kevin Sule (Hemlock)12                                                  Ann Arbor/Circuit (1600)................................................ 1/27/2000
2:45.3#                        Ritzenhein                                                                Bloomington/Nike Indoor Classic (2M)............................. 3/12/2000
2:46.6#                  Scott LaLonde (Davison)12                                              Ann Arbor/Circuit (1600)................................................ 1/27/2000
2:46.7#                        Cole                                                                        Bloomington/Nike Indoor Classic (2M)............................. 3/12/2000
2:48.6#                  Travis Crawford (Traverse City Central)12                         Bloomington/Nike Indoor Classic (Mile)........................... 3/12/2000
2:55.4                    Steve Mance (Madison Heights Foley)10                           Windsor/Legion Open.................................................... 1/ 9/2000
2:57.0                    Gordon Selph (Charlevoix)10                                            Sault Ste Marie/Circuit.................................................. 1/26/2000
(3:00)

1500 METERS (state record 3:54.0 Dathan Ritzenhein – Rockford 2000)
3:54.0#                  Dathan Ritzenhein (Rockford)11                                       Ann Arbor/State Champs (1600)..................................... 3/16/2000
3:56.6#                        Ritzenhein                                                                Ann Arbor/Circuit (1600)................................................ 2/10/2000
3:59.2#                  John Hughes (Traverse City Central)12                             Bloomington/Nike Indoor Classic (Mile)........................... 3/12/2000
3:59.9#                        Ritzenhein                                                                East Lansing/Circuit (1600)............................................ 2/22/2000
4:08.4#                  Kevin Sule (Hemlock)12                                                  Ann Arbor/Circuit (1600)................................................ 1/27/2000
4:08.7#                  Ryan Cole (Sanford-Meridian)12                                       Ann Arbor/Circuit (1600)................................................ 1/27/2000
4:09.0#                  Andy Marsh (Grand Ledge)12                                           Bloomington/Nike Indoor Classic (Mile)........................... 3/12/2000
4:10.0#                        Ritzenhein                                                                Bloomington/Nike Indoor Classic (2M)............................. 3/12/2000
4:10.8#                  Scott LaLonde (Davison)                                                 Ann Arbor/Circuit (1600)................................................ 1/27/2000
4:11.4#                  Travis Crawford (Traverse City Central)12                         Bloomington/Nike Indoor Classic (Mile)........................... 3/12/2000
4:13.12                  Ryan Cole (Sanford Meridian)12                                       Windsor/Legion Open.................................................... 1/ 9/2000
4:21.03                  Steve Mance (Madison Heights Foley)10                           Hillside/Youth National Indoor Inv.................................... 2/ 5/2000
Disqualified:
4:02.7#                  Kevin Sule (Hemlock)12                                                  Bloomington/Nike Indoor Classic (Mile)........................... 3/12/2000
(4:22)

1600 METERS
4:09.75                  Dathan Ritzenhein (Rockford)11                                       Ann Arbor/State Champs............................................... 3/16/2000
4:12.6                         Ritzenhein                                                                Ann Arbor/Circuit.......................................................... 2/10/2000
4:13.82+                 John Hughes (Traverse City Central)12                             Bloomington/Nike Indoor Classic (4:15.30)....................... 3/12/2000
4:16.5                         Ritzenhein                                                                East Lansing/Circuit..................................................... 2/22/2000
4:17.27                  Seth Folkertsma (Rockford)12                                         Ann Arbor/State Champs............................................... 3/16/2000
4:18.45                  Kevin Sule (Hemlock)12                                                  Ann Arbor/State Champs............................................... 3/16/2000
4:18.4                         Ritzenhein                                                                Mt Pleasant/Circuit....................................................... 2/ 2/2000
4:19.3                    Jacob Crowe (Mt Pleasant)12                                          Mt Pleasant/Circuit....................................................... 3/ 1/2000
4:20.01                        Hughes                                                                   Saginaw/SVSU Invitational I.......................................... 3/24/2000

4:20.30                        Hughes                                                                   Saginaw/SVSU Inv I..................................................... 4/21/2000
--
4:20.31                  Tom Greenless (Milford)12                                               Saginaw/SVSU Inv I..................................................... 4/21/2000
4:22.89                  Ryan Corby (Armada)12                                                  Ann Arbor/State Champs............................................... 3/16/2000
4:23.70                  Andy Marsh (Grand Ledge)12                                           East Lansing/Spartan Relays A....................................... 4/ 1/2000
4:25.16                  Mike Kusner (Saline)12                                                   Ann Arbor/State Champs............................................... 3/16/2000
4:25.50                  Andy Martin (Rockford)12                                                Ann Arbor/State Champs............................................... 3/16/2000
4:25.9                    Ryan Cole (Sanford-Meridian)12                                       Ann Arbor/Circuit.......................................................... 1/27/2000
4:26.36                  Adam Booth (Homer)12                                                   Ann Arbor/State Champs............................................... 3/16/2000
4:26.67+                 Travis Crawford (Traverse City Central)12                         Bloomington/Nike Indoor Classic (4:28.22)....................... 3/12/2000
4:26.75                  Andy Thorson (Grand Ledge)10                                        Saginaw/SVSU Invitational I.......................................... 3/24/2000
4:27.7                    Will Boylan-Pett (Bath)11                                                 East Lansing/Circuit..................................................... 2/22/2000
4:28.26                  Scott LaLonde (Davison)12                                              Saginaw/Circuit............................................................ 1/19/2000
4:28.6                    Brian Smith (Rockford)12                                                East Lansing/Circuit..................................................... 2/22/2000
4:29.2                    Don Wilkins (Trenton)12                                                  Mt Pleasant/Circuit....................................................... 3/ 1/2000
4:29.31                  Dave Sage (Clarkston)12                                                Saginaw/SVSU Invitational I.......................................... 3/24/2000
4:29.42                  Matt Anderla (Albion)                                                      Ann Arbor/State Champs............................................... 3/16/2000
4:31.6                    Brent Wrisley (St Louis)                                                  East Lansing/Circuit..................................................... 2/22/2000
4:31.76                  Charlie Stamboulian (North Farmington)12                         Ypsilanti/Huron River Relays I....................................... 3/25/2000
4:34.2                    Tom Clifford (Grand Rapids West Catholic)11                    East Lansing/Circuit..................................................... 2/22/2000
4:34.54                  Adam Ludwig (St Joseph)10                                            Ann Arbor/State Champs............................................... 3/16/2000
4:34.9                    Brandon Fisk (Utica Eisenhower)12                                  Ann Arbor/Circuit.......................................................... 1/27/2000
4:35.00                  John DiGiovanni (Detroit Catholic Central)11                      Ypsilanti/Huron River Relays I....................................... 3/25/2000
4:35.6                    Shawn Walkington (Ionia)                                                Mt Pleasant/Circuit....................................................... 3/ 1/2000
Disqualified:
4:17.51+                 Kevin Sule (Hemlock)12                                                  Bloomington/Nike Indoor Classic (4:19.01)....................... 3/12/2000
 (4:36)

2000 METERS
5:31.4#                  Dathan Ritzenhein (Rockford)11                                       Bloomington/Nike Indoor Classic (2M)............................. 3/12/2000
5:43.6#                  Ryan Cole (Sanford-Meridian)12                                       Bloomington/Nike Indoor Classic (2M)............................. 3/12/2000
5:58.3#                  Brian Smith (Rockford)12                                                Bloomington/Nike Indoor Classic (2M)............................. 3/12/2000
6:00.2#                  Brent Wrisley (St Louis)12                                               Bloomington/Nike Indoor Classic (2M)............................. 3/12/2000

3000 METERS
8:17.8#                  Dathan Ritzenhein (Rockford)11                                       Bloomington/Nike Indoor Classic (2M)............................. 3/12/2000
8:48.9#                  Ryan Cole (Sanford-Meridian)12                                       Bloomington/Nike Indoor Classic (2M)............................. 3/12/2000
8:57.2                         Cole                                                                        Windsor/Legion Open.................................................... 1/ 9/2000
9:01.6#                  Brian Smith (Rockford)12                                                Bloomington/Nike Indoor Classic (2M)............................. 3/12/2000
9:03.6#                        Cole                                                                        Ann Arbor/Circuit.......................................................... 2/24/2000
9:10.0#                  Brent Wrisley (St Louis)12                                               Bloomington/Nike Indoor Classic (2M)............................. 3/12/2000
9:16.06                  Don Wilkins (Trenton)12                                                  Windsor/Xmas Open................................................... 12/18/1999
9:23.14                  Steve Mance (Madison Heights Foley)10                           Hillside/Youth National Indoor Inv.................................... 2/ 5/2000
(9:50)

3200 METERS
8:49.85+                 Dathan Ritzenhein (Rockford)11                                       Bloomington/Nike Indoor Classic (8:52.94)....................... 3/12/2000
8:54.8                         Ritzenhein                                                                Mt Pleasant/Circuit....................................................... 3/ 1/2000
9:14.3                         Ritzenhein                                                                Mt Pleasant/Circuit....................................................... 2/ 2/2000
9:15.23                  Ryan Cole (Sanford-Meridian)12                                       Ann Arbor/State Champs............................................... 3/16/2000
9:15.38                  Andy Marsh (Grand Ledge)12                                           Ann Arbor/State Champs............................................... 3/16/2000
9:21.13+                      Cole                                                                        Bloomington/Nike Indoor Classic (9:24.40)....................... 3/12/2000
9:22.1                         Cole                                                                        Mt Pleasant/Circuit....................................................... 3/ 1/2000
9:26.2                         Marsh                                                                     Mt Pleasant/Circuit....................................................... 3/ 1/2000
9:30.07                        Marsh                                                                     Saginaw/SVSU Invitational I.......................................... 3/24/2000
9:31.8                         Marsh                                                                     Mt Pleasant/Circuit....................................................... 2/ 2/2000
9:33.89+                 Brian Smith (Rockford)12                                                Bloomington/Nike Indoor Classic (9:37.23)....................... 3/12/2000
--
9:34.94                  Dave Sage (Clarkston)12                                                Saginaw/SVSU Invitational I.......................................... 3/24/2000
9:42.04                  Don Wilkins (Trenton)12                                                  Ann Arbor/State Champs............................................... 3/16/2000
9:42.93                  Jason Stover (Williamston)11                                           East Lansing/Spartan Relays B...................................... 3/31/2000
9:43.40+                 Brent Wrisley (St Louis)12                                               Bloomington/Nike Indoor Classic (9:46.28)....................... 3/12/2000
9:43.7                    Matt Daly (Detroit Catholic Central)11                               Ann Arbor/Pioneer Invitational......................................... 4/ 1/2000
9:46.15                  Todd Mobley (Walled Lake Central)12                               Ann Arbor/State Champs............................................... 3/16/2000
9:47.67                  Kyle Fujimoto (Rockford)12                                             Ann Arbor/State Champs............................................... 3/16/2000
9:49.84                  Kevin Sule (Hemlock)12                                                  Ann Arbor/Circuit.......................................................... 2/24/2000
9:50.23                  Matt Huyser (Holland)11                                                 Ann Arbor/State Champs............................................... 3/16/2000
9:50.64                  Matt Edwards (Grand Blanc)                                            Saginaw/SVSU Invitational I.......................................... 3/24/2000
9:52.39                  Blake Terhune (Traverse City Central)                               Saginaw/SVSU Inv I..................................................... 4/21/2000
9:53.2                    Brandon Fisk (Utica Eisenhower)12                                  Warren/Circuit............................................................. 1/14/2000
9:54.18                  Tristan Perlberg (Saginaw Valley Lutheran)12                     Saginaw/SVSU Invitational III........................................ 3/24/2000
9:54.67                  Ed Courtney (Swartz Creek)                                            Saginaw/SVSU Invitational I.......................................... 3/24/2000
9:54.85                  Jason Jacques (Jonesville)                                              Ann Arbor/State Champs............................................... 3/16/2000
9:55.65                  Brandon Robinson (Grand Ledge)                                     Saginaw/SVSU Invitational I.......................................... 3/24/2000
9:55.85                  Matt Kaczor (Freeland)                                                    Saginaw/SVSU Invitational III........................................ 3/24/2000
9:57.54                  Jason Prowant (Muskegon Reeths-Puffer)                         Saginaw/SVSU Inv I..................................................... 4/21/2000

9:57.5                    Paul Niedzewiecki (Adrian)                                               Ann Arbor/Pioneer Invitational......................................... 4/ 1/2000
10:00.02                 Warren Krueger (Stockbridge)11                                       Ypsilanti/Huron River Relays II...................................... 3/24/2000
10:00.34                 Chris Schiemann (Saginaw Valley Lutheran)                       Saginaw/SVSU Invitational III........................................ 3/24/2000
10:00.64                 Andy Duemling (Ubly)                                                     Ann Arbor/State Champs............................................... 3/16/2000
10:02.49                 Ryan Hurley (Coldwater)                                                 Ann Arbor/State Champs............................................... 3/16/2000
10:03.2                  A. Frezza (Lake Orion)                                                    Warren/Circuit............................................................. 2/25/2000
10:03.87                 Todd Falker (Tawas)                                                       Saginaw/SVSU Invitational III........................................ 3/24/2000
10:05.2                  Travis Crawford (Traverse City Central)12                         Mt Pleasant/Circuit....................................................... 2/ 2/2000

50-METER HURDLES
Hand-timed:
7.1                        Daniel Lucas (Comstock Park)                                         Grand Rapids/Circuit (h)................................................ 1/18/2000
7.3                        Mark Barbour (Laingsburg)12                                           Grand Rapids/Circuit (h)................................................ 1/18/2000
7.3                              Barbour                                                                   Grand Rapids/Circuit (h)................................................ 2/15/2000
7.3                              Barbour                                                                   Grand Rapids/Circuit.................................................... 2/15/2000
7.3                        Joe Crawley (East Grand Rapids)12                                 Grand Rapids/Circuit (h)................................................ 2/15/2000
7.4                              Barbour                                                                   Grand Rapids/Circuit.................................................... 1/18/2000
7.4                              Lucas                                                                      Grand Rapids/Circuit.................................................... 1/18/2000
7.4                              Crawley                                                                   Grand Rapids/Circuit (h)................................................ 2/15/2000
7.4                        Adam Supianowski (Manistee)12                                      Grand Rapids/Circuit.................................................... 2/15/2000
--
7.5                        Chris Bass ()                                                                 Grand Rapids/Circuit (h)................................................ 1/18/2000
7.6                        Pat O'Rourke (East Grand Rapids)12                                Grand Rapids/Circuit (h)................................................ 2/15/2000
7.8                        Bill Gren ()                                                                     Grand Rapids/Circuit.................................................... 1/18/2000
(7.8)

55-METER HURDLES
7.48                       Gary Stanford (Detroit Mumford)12                                   Blacksburg/Super 8 Inv (h)............................................ 1/28/2000
7.53                            Stanford                                                                  Saginaw/Circuit............................................................ 1/19/2000
7.54                            Stanford                                                                  Blacksburg/Super 8 Inv................................................. 1/29/2000
7.60                       Adam Lyon (Mesick)12                                                   Saginaw/Circuit............................................................ 1/19/2000
7.80                       Jewel Pearson (Bay City Central)11                                  Saginaw/Circuit............................................................ 2/ 9/2000
7.81                       Jacob Friess (Swartz Creek)12                                        Saginaw/Circuit............................................................ 2/ 9/2000
7.82                            Friess                                                                     Saginaw/Circuit............................................................ 1/19/2000
7.87                            Pearson                                                                   Saginaw/Circuit............................................................ 1/19/2000
7.92                            G. Stanford                                                              Bloomington/Nike Indoor Classic (60m)........................... 3/12/2000
7.94                       Josh Renner (Reese)12                                                  Saginaw/SVSU Inv III................................................... 4/21/2000

--
7.98                       Marcus Morris (Flint Central)10                                        Saginaw/Circuit............................................................ 2/ 9/2000
8.02                       Dave Battani (Fraser)12                                                  Saginaw/Circuit............................................................ 1/19/2000

8.04                       Nick Ballor (Essexville-Garber)                                         Saginaw/SVSU Inv I..................................................... 4/21/2000
8.08                       Ryan Musch (Ann Arbor Huron)                                        Saginaw/SVSU Invitational II......................................... 3/24/2000
8.10                       Mark Barber (Laingsburg)12                                             Saginaw/Circuit............................................................ 1/19/2000
8.10                       Matthew Weaver (Detroit Renaissance)12                         Hillside/Youth National Indoor Inv (h)............................... 2/ 5/2000

8.11                       Nate Tran (Muskegon Reeths-Puffer)                                Saginaw/SVSU Inv I..................................................... 4/21/2000

8.12                       Dave Seastrom (Muskegon Reeths-Puffer)                        Saginaw/SVSU Inv I..................................................... 4/21/2000
8.16                       Enizel Giwa Agbomeirele (Midland Dow)                            Saginaw/SVSU Invitational I.......................................... 3/24/2000
8.23                       Chris Wilson (Flint Northern)                                            Saginaw/Circuit............................................................ 2/ 9/2000
8.24                       William Agee (Detroit Southwestern)12                              East Lansing/Spartan Relays B...................................... 3/31/2000
8.27                       Terrance Daugherty (Pontiac Central)12                            Hillside/Youth National Indoor Inv (h)............................... 2/ 5/2000
8.28                       Ehizele Gadiwa ()                                                           Saginaw/Circuit............................................................ 2/ 9/2000
8.28                       Michael Smith (Flint Central)                                            Ypsilanti/Huron River Relays I (60m).............................. 3/25/2000
8.29                       Jarrod Morris (Owosso)11                                               Saginaw/Circuit............................................................ 1/19/2000
8.32                       Jeff Uban (Davison)12                                                    Saginaw/Circuit............................................................ 2/ 9/2000
8.32                       William Agee (Detroit Southwestern)12                              Ann Arbor/State Champs (60m)...................................... 3/16/2000
8.35                       Joe Paisley (Clare)12                                                      Saginaw/SVSU Invitational II......................................... 3/24/2000
8.36                       Dave Battani (Fraser)12                                                  Ann Arbor/State Champs (s) (60m)................................. 3/16/2000
8.38                       Steve Meyer (Saginaw Heritage)12                                   Saginaw/Circuit............................................................ 2/ 9/2000

8.42                       Andy Sirolli (Milford)                                                        Saginaw/SVSU Inv I..................................................... 4/21/2000
8.43                       Joe Crawley (East Grand Rapids)12                                 Ann Arbor/State Champs (s) (60m)................................. 3/16/2000
8.44                       Bill Germaine (Vassar)                                                    Saginaw/SVSU Invitational II......................................... 3/24/2000
8.45                       Rick Doty (Kingsley)                                                       Saginaw/SVSU Invitational II......................................... 3/24/2000
8.46                       Nick Hall (Farmington Harrison)12                                    Ypsilanti/Huron River Relays II (60m)............................. 3/24/2000
Hand-timed:
7.2                        Gary Stanford (Detroit Mumford)12                                   Warren/Circuit............................................................. 2/25/2000
7.3                              G. Stanford                                                              Warren/Circuit.............................................................. 2/ 4/2000
7.3                              G. Stanford                                                              Warren/Circuit............................................................. 2/11/2000
7.4                              G. Stanford                                                              Ann Arbor/Circuit (h)..................................................... 2/10/2000
7.4                              G. Stanford                                                              Ann Arbor/Circuit.......................................................... 2/10/2000
7.5                              G. Stanford                                                              Ann Arbor/Circuit (s)..................................................... 2/10/2000
7.5                        Jacob Friess (Swartz Creek)12                                        East Lansing/Circuit..................................................... 2/22/2000
7.5                        William Agee (Detroit Southwestern)12                              Warren/Circuit............................................................. 2/11/2000
7.6                              G. Stanford                                                              Warren/Circuit............................................................. 1/  7/2000
7.6                        John Staszel (Dearborn)12                                               Warren/Circuit............................................................. 1/14/2000
7.6                        Mark Barber (Laingsburg)12                                             Ann Arbor/Circuit (h)..................................................... 1/27/2000
7.6                              Friess                                                                     Ann Arbor/Circuit (s)..................................................... 1/27/2000
7.6                              Friess                                                                     Ann Arbor/Circuit.......................................................... 1/27/2000
7.6                        Michael Smith (Flint Central)11                                        Ann Arbor/Circuit (s)..................................................... 1/27/2000
7.6                        Dave Battani (Fraser)12                                                  Warren/Circuit.............................................................. 2/ 4/2000
7.6                              Battani                                                                    Ann Arbor/Circuit (s)..................................................... 2/10/2000
7.6                        Nick Meter (Birmingham Rice)12                                      Warren/Circuit............................................................. 2/11/2000
7.6                              Battani                                                                    East Lansing/Circuit..................................................... 2/22/2000
7.6                        Mark Mlotkowski (Sterling Heights)11                               Warren/Circuit............................................................. 2/25/2000
--
7.7                        Joe Crawley (East Grand Rapids)12                                 Ann Arbor/Circuit (s)..................................................... 2/10/2000
7.7                        Chris Wilson (Flint Northern)12                                        East Lansing/Circuit..................................................... 2/22/2000
7.7                        Jewell Pearson (Bay City Central)11                                 East Lansing/Circuit..................................................... 2/22/2000
7.8                        Marcus Morris (Flint Central)10                                        Ann Arbor/Circuit.......................................................... 2/10/2000
7.8                        Ben Morris (Grosse Ile)12                                                Ann Arbor/Circuit.......................................................... 2/10/2000
7.8                        Brett Pawling (Northville)12                                              Ann Arbor/Circuit (s)..................................................... 2/10/2000
7.8                        James Johnson (Lake Orion)                                           Ann Arbor/Pioneer Invitational (h).................................... 4/ 1/2000
7.9                        Terrance Daugherty (Pontiac Central)12                            Ann Arbor/Circuit (s)..................................................... 1/27/2000
7.9                        Matthew Weaver (Detroit Renaissance)12                         Warren/Circuit............................................................. 1/28/2000
7.9                        Nick Stout (Lake Orion)12                                               Warren/Circuit.............................................................. 2/ 4/2000
7.9                        Brad Benninghoff (Buchanan)12                                        Ann Arbor/Circuit.......................................................... 2/10/2000
7.9                        Gary North (Detroit Cody)12                                            Warren/Circuit............................................................. 2/11/2000
7.9                        Dennis Kusiak (Livonia Franklin)12                                   Albion/Circuit (h).......................................................... 2/12/2000
8.0                        Jeff Bauer (Ann Arbor Pioneer)11                                      Ann Arbor/Pioneer Invitational......................................... 4/ 1/2000
8.1                        Brian Stein (St Clair)                                                       Warren/Circuit.............................................................. 2/ 4/2000
8.1                        Alex Hritcu (Walled Lake Central)12                                  East Lansing/Circuit (h)................................................. 2/22/2000
8.1                        Gerron Plummer (Detroit Cass Tech)                                Warren/Circuit............................................................. 2/25/2000
8.1                        J. Wahls ()                                                                    Warren/Circuit............................................................. 2/25/2000
8.1                        Hampton (Wayne)                                                          Ann Arbor/Pioneer Invitational (h).................................... 4/ 1/2000
8.2                        Brian Blauet ()                                                                Ann Arbor/Circuit (h)..................................................... 1/27/2000
8.2                        Jeff Uban (Davison)12                                                    Ann Arbor/Circuit (h)..................................................... 1/27/2000
8.2                        B. Schwandt ()                                                               Warren/Circuit............................................................. 1/28/2000
8.2                        Matt Rocco (Olivet)                                                        Albion/Circuit (s)........................................................... 2/ 4/2000
8.2                        Joey Wasson (Romulus)                                                 Ann Arbor/Circuit (s)..................................................... 2/10/2000
8.2                        Ross Burnside ()                                                            Ann Arbor/Circuit (h)..................................................... 2/10/2000
8.2                        Jerell Batson (Flint Northern)                                           East Lansing/Circuit (s)................................................. 2/22/2000
8.2                        TJ Waldofsky (Leslie)                                                     Albion/Circuit............................................................... 2/19/2000
8.2                        J. Sterrett (Novi)                                                            Warren/Circuit............................................................. 2/25/2000
Timing Irregularity:
7.4                        Mark Barber (Laingsburg)12                                             Albion/Circuit (h).......................................................... 2/19/2000
8.0                        Jeff Bauer (Ann Arbor Pioneer)11                                      Albion/Circuit (h).......................................................... 2/19/2000
8.0                        Tim Seeger (Bath)                                                          Albion/Circuit (h).......................................................... 2/19/2000

60-METER HURDLES (39")
7.92                       Gary Stanford (Detroit Mumford)12                                   Bloomington/Nike Indoor Classic.................................... 3/12/2000
7.98                            G. Stanford                                                              Bloomington/Nike Indoor Classic (s)............................... 3/12/2000
8.00                            G. Stanford                                                              Ann Arbor/State Champs (h).......................................... 3/16/2000
8.00                            G. Stanford                                                              Ypsilanti/Huron River Relays I....................................... 3/25/2000
8.01                            G. Stanford                                                              Ann Arbor/State Champs (s).......................................... 3/16/2000
8.04                            G. Stanford                                                              Ann Arbor/State Champs............................................... 3/16/2000
8.08                            G. Stanford                                                              Ypsilanti/Huron River Relays I (s)................................... 3/25/2000
8.08                            G. Stanford                                                              East Lansing/Spartan Relays A....................................... 4/ 1/2000
8.10                            G. Stanford                                                              Bloomington/Nike Indoor Classic (h)............................... 3/12/2000
8.10                            G. Stanford                                                              Ypsilanti/Huron River Relays I (h)................................... 3/25/2000
8.12                       Jacob Friess (Swartz Creek)12                                        Ann Arbor/State Champs............................................... 3/16/2000
8.14                            Friess                                                                     Ann Arbor/State Champs (s).......................................... 3/16/2000
8.16                            G. Stanford                                                              Bowling Green/Sink Open (h)......................................... 2/26/2000
8.18                            Friess                                                                     Ann Arbor/State Champs (h).......................................... 3/16/2000
8.18                            Friess                                                                     East Lansing/Spartan Relays A....................................... 4/ 1/2000
--
8.21                       Adam Lyon (Mesick)12                                                   Ann Arbor/State Champs............................................... 3/16/2000
8.28                       Michael Smith (Flint Central)12                                        Ypsilanti/Huron River Relays I....................................... 3/25/2000
8.32                       William Agee (Detroit Southwestern)12                              Ann Arbor/State Champs............................................... 3/16/2000
8.35                       Jewell Pearson (Bay City Central)11                                 Ann Arbor/State Champs............................................... 3/16/2000
8.35                       Nick Morgan (Flint Northern)12                                        East Lansing/Spartan Relays A....................................... 4/ 1/2000
8.36                       Dave Battani (Fraser)12                                                  Ann Arbor/State Champs (s).......................................... 3/16/2000
8.43                       Joe Crawley (East Grand Rapids)12                                 Ann Arbor/State Champs (s).......................................... 3/16/2000
8.46                       Nick Hall (Farmington Harrison)12                                    Ypsilanti/Huron River Relays II...................................... 3/24/2000
8.51                       Chris Wilson (Flint Northern)12                                        Ypsilanti/Huron River Relays I (s)................................... 3/25/2000
8.58                       Marcus Morris (Flint Central)10                                        Ann Arbor/State Champs (s).......................................... 3/16/2000
8.59                       David McDermott (Orchard Lake St Marys)                       Ypsilanti/Huron River Relays II (s).................................. 3/24/2000
8.62                       Ben Morris (Grosse Ile)12                                                Ann Arbor/State Champs (s).......................................... 3/16/2000
8.70                       Mike Mason (Monroe Jefferson)                                       Ypsilanti/Huron River Relays II...................................... 3/24/2000
8.72                       Matthew Weaver (Detroit Renaissance)12                         Windsor/Legion Open.................................................... 1/ 9/2000
8.72                       Nick Stout (Lake Orion)12                                               Ypsilanti/Huron River Relays I (s)................................... 3/25/2000
8.73                       Mark Mlotkowski (Sterling Heights)11                               Ann Arbor/State Champs (h).......................................... 3/16/2000
8.73                       Nick Meter (Birmingham Rice)12                                      Ypsilanti/Huron River Relays I (h)................................... 3/25/2000
8.74                       Scott Pearson (Grand Rapids Ottawa Hills)12                    East Lansing/Spartan Relays A....................................... 4/ 1/2000
8.75                       Jamie Carlson (East Lansing)                                          Ypsilanti/Huron River Relays I (h)................................... 3/25/2000
8.77                       Gerron Plummer (Detroit Cass Tech)                                Ypsilanti/Huron River Relays I (s)................................... 3/25/2000
8.78                       Brandon Hobbs ()                                                           Ann Arbor/State Champs (h).......................................... 3/16/2000
8.78                       Brett Pawling (Northville)                                                 Ann Arbor/State Champs (h).......................................... 3/16/2000
8.80                       Dave Battani (Fraser)12                                                  Windsor/Legion Open.................................................... 1/ 9/2000
8.81                       Gary North (Detroit Cody)12                                            Ann Arbor/State Champs (h).......................................... 3/16/2000
8.85                       A. Abrams (East Lansing)                                                East Lansing/Spartan Relays A....................................... 4/ 1/2000
8.86                       Joey Wasson (Romulus)                                                 Ypsilanti/Huron River Relays I (s)................................... 3/25/2000
8.86                       Brian Jones (Livonia Stevenson)                                       Ypsilanti/Huron River Relays I (h)................................... 3/25/2000
8.89                       Jeff Bauer (Ann Arbor Pioneer)                                         Ann Arbor/State Champs (h).......................................... 3/16/2000
Hand-timed:
7.9                        Adam Lyon (Mesick)12                                                   Mt Pleasant/Circuit (h)................................................... 3/ 1/2000
7.9                        Gary Stanford (Detroit Mumford)12                                   Mt Pleasant/Circuit....................................................... 3/ 1/2000
7.9                              Lyon                                                                       Mt Pleasant/Circuit....................................................... 3/ 1/2000
8.0                              G. Stanford                                                              Mt Pleasant/Circuit (h)................................................... 3/ 1/2000
8.1                        Jacob Friess (Swartz Creek)12                                        Mt Pleasant/Circuit (h)................................................... 3/ 1/2000
8.4                        Jewel Pearson (Bay City Central)11                                  Mt Pleasant/Circuit....................................................... 2/ 2/2000
8.4                              Friess                                                                     Mt Pleasant/Circuit....................................................... 3/ 1/2000
8.5                        Mark Barber (Laingsburg)12                                             Mt Pleasant/Circuit (h)................................................... 3/ 1/2000
8.7                        Steve Meyer (Saginaw Heritage)12                                   Mt Pleasant/Circuit....................................................... 2/ 2/2000
8.7                              Barber                                                                     Mt Pleasant/Circuit....................................................... 2/ 2/2000
8.7                        Matt Rocco (Olivet)                                                        Mt Pleasant/Circuit....................................................... 2/ 2/2000
8.7                              Barber                                                                     Mt Pleasant/Circuit....................................................... 3/ 1/2000
8.7                              Rocco                                                                     Mt Pleasant/Circuit....................................................... 3/ 1/2000
--
8.8                        Jeff Uban (Davison)12                                                    Mt Pleasant/Circuit....................................................... 2/ 2/2000
8.8                        Ken Ferguson (Detroit Mumford)10                                   Mt Pleasant/Circuit....................................................... 3/ 1/2000
8.9                        Brian Matthews (Milford)11                                              Mt Pleasant/Circuit (h)................................................... 3/ 1/2000
9.0                        Joe Paisley (Clare)12                                                      Mt Pleasant/Circuit....................................................... 3/ 1/2000
9.0                        Kevin Beagle ()                                                              Mt Pleasant/Circuit....................................................... 3/ 1/2000
9.1                        Rafe Ward (Breckinridge)11                                             Mt Pleasant/Circuit (h)................................................... 3/ 1/2000
9.1                        Benjamin Tucker (Detroit Mumford)                                   Mt Pleasant/Circuit (h)................................................... 3/ 1/2000
9.1                        Kevin Clouse ()                                                              Mt Pleasant/Circuit....................................................... 3/ 1/2000
9.3                        Jarrod Morrice ()                                                            Mt Pleasant/Circuit....................................................... 2/ 2/2000
9.3                        Adam Supianowski ()                                                      Mt Pleasant/Circuit....................................................... 2/ 2/2000
9.3                        Tim Mullins ()                                                                 Mt Pleasant/Circuit (h)................................................... 3/ 1/2000
9.3                        Jared Morrice ()                                                             Mt Pleasant/Circuit (h)................................................... 3/ 1/2000
9.5                        Allen Goodwin (Clare)                                                     Mt Pleasant/Circuit (h)................................................... 3/ 1/2000
9.5                        Brad Lemont ()                                                               Mt Pleasant/Circuit (h)................................................... 3/ 1/2000
9.8                        Adam Ross (Traverse City Central)                                  Mt Pleasant/Circuit (h)................................................... 3/ 1/2000
9.8                        Gene Bartz ()                                                                 Mt Pleasant/Circuit (h)................................................... 3/ 1/2000

200-METER HURDLES (36")
26.97                     Terrance Daugherty (Pontiac Central)12                            Hillside/Youth National Indoor Inv.................................... 2/ 5/2000
27.10                     Matthew Weaver (Detroit Renaissance)12                         Hillside/Youth National Indoor Inv (h)............................... 2/ 5/2000
27.41                     Chris DeSana (Southgate Anderson)12                              Hillside/Youth National Indoor Inv (h)............................... 2/ 5/2000
27.60                          Daugherty                                                                Hillside/Youth National Indoor Inv (h)............................... 2/ 5/2000

HIGH JUMP
6-10                       Andy Hawley (Jackson Lumen Christi)12                           Hillsdale/Circuit............................................................ 3/ 2/2000
6-8.25                         Hawley                                                                    Bloomington/Nike Indoor Classic.................................... 3/12/2000
6-7                              Hawley                                                                    Ann Arbor/State Champs............................................... 3/16/2000
6-6.25                         Hawley                                                                    Bloomington/Nike Indoor Classic (!)................................ 3/12/2000
6-6                        Mario Guerrero (Saginaw Swan Valley)11                           Saginaw/Circuit............................................................ 1/19/2000
6-6                              Guerrero                                                                  Albion/Circuit................................................................ 2/ 4/2000
6-6                              Hawley                                                                    Ann Arbor/Circuit.......................................................... 2/24/2000
6-6                              Hawley                                                                    Ann Arbor/State Champs (!)........................................... 3/16/2000
6-6                        Mike Weishuhn (Pinckney)11                                           Ann Arbor/State Champs............................................... 3/16/2000
6-6                        Evan Hammontree (Traverse City Central)                         Saginaw/SVSU Invitational I.......................................... 3/24/2000
6-6                              Hammontree                                                            East Lansing/Spartan Relays A....................................... 4/ 1/2000
--
6-5                        R. Fauza (Clarkston)                                                      Warren/Circuit............................................................. 2/11/2000
6-4                        Jeremy Tripp (Paw Paw)12                                              Warren/Circuit............................................................. 1/14/2000
6-4                        Mike Weston (Coopersville)12                                          Albion/Circuit............................................................... 2/12/2000
6-4                        John Tuttle (Milford)12                                                    Ann Arbor/Circuit.......................................................... 2/24/2000
6-4                        Rob Ellerman (Saginaw Heritage)11                                  Mt Pleasant/Circuit....................................................... 3/ 1/2000
6-4                        John Kerry (Harper Creek)12                                           Hillsdale/Circuit............................................................ 3/ 2/2000
6-4                        Sylvester (Birmingham Rice)                                            Ann Arbor/Pioneer Invitational......................................... 4/ 1/2000
6-4                        Jean Smith (Detroit Cass Tech)                                       Ann Arbor/Pioneer Invitational......................................... 4/ 1/2000

6-4                        Jeff Davis (Saginaw Heritage)                                          Saginaw/SVSU Inv I..................................................... 4/21/2000
6-3                        Sean Doyle ()                                                                Grand Rapids/Circuit.................................................... 2/15/2000
6-3                        Eric Walter (Manchester)                                                 Hillsdale/Circuit............................................................ 3/ 2/2000
6-2                        D. Blakemore (unat)                                                       Warren/Circuit............................................................. 1/  7/2000
6-2                        Rob Beam (Fulton)                                                         Mt Pleasant/Circuit....................................................... 2/ 2/2000
6-2                        Greg Owen (Marshall)                                                     Albion/Circuit................................................................ 2/ 4/2000
6-2                        Pat DuRussel (Manchester)12                                         Ann Arbor/Circuit.......................................................... 2/24/2000
6-2                        Brian Mitchell (Southfield Lathrup)11                                 Ann Arbor/Circuit.......................................................... 2/24/2000
6-2                        Rafael Fauza (Clarkston)                                                 Saginaw/SVSU Invitational I.......................................... 3/24/2000
6-2                        Robert King (Bath)12                                                      Saginaw/SVSU Invitational III........................................ 3/24/2000
6-2                        Jared Orme (Flint Hamady)                                             Saginaw/SVSU Invitational III........................................ 3/24/2000
6-2                        Jordan Chapman (Plymouth Salem)                                  Ypsilanti/Huron River Relays I....................................... 3/25/2000
6-2                        Brown (Flint Carman-Ainsworth)                                       Ann Arbor/Pioneer Invitational......................................... 4/ 1/2000
6-2                        Mike Belfinger (Yale)                                                       East Lansing/Spartan Relays B...................................... 3/31/2000

6-2                        Adam Kring (Port Huron Northern)                                    Saginaw/SVSU Inv I..................................................... 4/21/2000

POLE VAULT
14-10                     Brad Gebauer (Bad Axe)10                                              Ann Arbor/State Champs............................................... 3/16/2000
14-6                            Gebauer                                                                  Ann Arbor/Circuit.......................................................... 2/24/2000
14-6                       Anthony Edwards (Paw Paw)12                                        Mt Pleasant/Circuit....................................................... 3/ 1/2000
14-6                            Gebauer                                                                  Mt Pleasant/Circuit....................................................... 3/ 1/2000
14-6                       Eric Mirandette (East Kentwood)11                                   Ann Arbor/State Champs............................................... 3/16/2000
14-6                            Gebauer                                                                  Ann Arbor/State Champs (!)........................................... 3/16/2000
14-6                            Gebauer                                                                  East Lansing/Spartan Relays B...................................... 3/31/2000
14-6                       Andy Marzka (Port Huron Northern)11                               Saginaw/SVSU Inv I..................................................... 4/21/2000

14-3                            Marzka                                                                    East Lansing/Spartan Relays A....................................... 4/ 1/2000
14-2                       John Achterhoff (Whitehall)12                                          Reno/Pole Vault Summit............................................... 1/22/2000
--
14-0                       Chad Nielson (Niles)12                                                   Big Rapids/Circuit........................................................ 2/15/2000
14-0                       Brian Beach (Hudsonville)                                                Ypsilanti/Huron River Relays I....................................... 3/25/2000
13-6                       Brian Rowley (Clare)12                                                   Saginaw/SVSU Invitational III........................................ 3/24/2000
13-0                       Mike Palmer (Shepherd)12                                               Mt Pleasant/Circuit....................................................... 2/ 2/2000
13-0                       Adam Andries (Haslett)12                                                Ann Arbor/Circuit.......................................................... 2/24/2000
13-0                       Drew Cheever (Shelby)11                                                Mt Pleasant/Circuit....................................................... 3/ 1/2000
13-0                       Andy Rasmussen (Reese)12                                           Saginaw/SVSU Inv III................................................... 4/21/2000
12-6                       Paul Mendryga (LakeVille)                                               Mt Pleasant/Circuit....................................................... 2/ 2/2000
12-6                       Chris Hohn (Pinckney)11                                                 Ann Arbor/Circuit.......................................................... 2/10/2000
12-6                       Scott Pocan (Lansing Sexton)11                                       Ann Arbor/Circuit.......................................................... 2/24/2000
12-6                       Andy Kent (Allegan)12                                                     Hillsdale/Circuit............................................................ 3/ 2/2000
12-6                       Kyle Ray (Mendon)                                                         Hillsdale/Circuit............................................................ 3/ 2/2000
12-6                       Jason Hensley (Swartz Creek)                                         Saginaw/SVSU Invitational I.......................................... 3/24/2000
12-6                       Adam Dorland (Cass City)12                                           Saginaw/SVSU Invitational II......................................... 3/24/2000
12-6                       Jordan Chapman (Plymouth Salem)11                               Ann Arbor/Pioneer Invitational......................................... 4/ 1/2000
12-6                       David Ludders (Sturgis)11                                               East Lansing/Spartan Relays B...................................... 3/31/2000

12-6                       Tony Gawron (Muskegon Reeths-Puffer)                           Saginaw/SVSU Inv I..................................................... 4/21/2000
12-0                       Troy Sloan (Maple Valley)                                                Mt Pleasant/Circuit....................................................... 2/ 2/2000
12-0                       Adam Pigeon ()                                                              Mt Pleasant/Circuit....................................................... 2/ 2/2000
12-0                       Zack Hartman (Traverse City Central)                               Saginaw/Circuit............................................................ 2/ 9/2000
12-0                       Adam Hartle (Homer)10                                                  Albion/Circuit............................................................... 2/12/2000
12-0                       Jessie Agler ()                                                               Big Rapids/Circuit........................................................ 2/15/2000
12-0                       Derek Laskowski (Farmington Harrison)                            Ypsilanti/Huron River Relays II...................................... 3/24/2000
12-0                       Bill Strouse (Clare)                                                         Saginaw/SVSU Invitational III........................................ 3/24/2000
12-0                       Brian Reyes (Ypsilanti Lincoln)12                                      Ypsilanti/Huron River Relays I....................................... 3/25/2000
12-0                       John O’Connor (Ogemaw Heights)                                    East Lansing/Spartan Relays B...................................... 3/31/2000
12-0                       Frederick (Farmington)                                                    Ann Arbor/Pioneer Invitational......................................... 4/ 1/2000
12-0                       Charles Mann (East Lansing)                                           East Lansing/Spartan Relays A....................................... 4/ 1/2000

12-0                       Justin Carscaddon (Traverse City Central)                         Saginaw/SVSU Inv I..................................................... 4/21/2000

LONG JUMP

23-3.5                    Gary Stanford (Detroit Mumford)12                                   Ann Arbor/State Champs............................................... 3/16/2000
23-3                            G. Stanford                                                              Ypsilanti/Huron River Relays I....................................... 3/25/2000
23-1.5                         G. Stanford                                                              Ann Arbor/Circuit.......................................................... 2/24/2000
23-1                            G. Stanford                                                              East Lansing/Spartan Relays A....................................... 4/ 1/2000
23-0.75                        G. Stanford                                                              Ann Arbor/State Champs (!)........................................... 3/16/2000
22-11.25                      G. Stanford                                                              Ann Arbor/State Champs (!)........................................... 3/16/2000
22-8.25                        G. Stanford                                                              Mt Pleasant/Circuit....................................................... 3/ 1/2000
22-5.5                         G. Stanford                                                              Ann Arbor/Circuit (!)...................................................... 2/24/2000
22-5.5                         G. Stanford                                                              Ann Arbor/State Champs (!)........................................... 3/16/2000
22-4.75                        G. Stanford                                                              Bowling Green/Sink Open.............................................. 2/26/2000
--
22-2                       Adriel Morgan (Portage Northern)12                                  Ann Arbor/State Champs............................................... 3/16/2000
22-0.5                    Eric Brown (Jackson)11                                                  Ann Arbor/State Champs............................................... 3/16/2000
22-0                       Jameel Cooper (Lansing Sexton)12                                   East Lansing/Spartan Relays A....................................... 4/ 1/2000
21-9.5                    Jacob Friess (Swartz Creek)12                                        East Lansing/Circuit..................................................... 2/22/2000
21-9                       Mario Guerrero (Saginaw Swan Valley)11                           Mt Pleasant/Circuit....................................................... 3/ 1/2000
21-7.25                  James Morley (Utica Ford)11                                           Warren/Circuit............................................................. 2/11/2000
21-5                       Kevin Davis (Albion)11                                                    Ypsilanti/Huron River Relays II...................................... 3/24/2000
21-5                       Brandon Womack (Flint Southwestern)12                          East Lansing/Spartan Relays B...................................... 3/31/2000
21-2.75                  Ben Morris (Grosse Ile)12                                                Ann Arbor/State Champs............................................... 3/16/2000
21-2.5                    Derold Sligh (Saginaw Heritage)12                                    Saginaw/SVSU Invitational I.......................................... 3/24/2000
21-1.25                  Jeff Bowen (Muskegon Oakridge)12                                  Saginaw/Circuit............................................................ 1/19/2000
21-1                       Keegan Farrell (Jackson Lumen Christi)10                         Adrian/Shamrock Inv.................................................... 3/21/2000
20-11                     Ugo Okwumabua (Plymouth Salem)11                              Ann Arbor/Circuit.......................................................... 1/27/2000
20-10                     Joe Carpenter (Howell)12                                                Saginaw/SVSU Invitational I.......................................... 3/24/2000
20-10                     Jim Skodak (Corunna)                                                    East Lansing/Spartan Relays B...................................... 3/31/2000
20-9.75                  Greg Jennings (Kalamazoo Central)                                  Saginaw/SVSU Invitational I.......................................... 3/24/2000

20-8.5                    Chad Morris (Reese)                                                      Saginaw/SVSU Inv III................................................... 4/21/2000
20-8                       Jason Gilliam (Sterling Heights Stevenson)                        Warren/Circuit.............................................................. 1/ 7/2000
20-8                       Jeff Allen (Birmingham Rice)                                            Ann Arbor/Pioneer Invitational......................................... 4/ 1/2000
20-7.5                    Derrick Holoman (Midland)                                              Saginaw/Circuit............................................................ 2/ 9/2000
20-7                       Rallien Johnson (Detroit Southwestern)12                          East Lansing/Spartan Relays B...................................... 3/31/2000
20-7                       Jameel Jones (Detroit Mackenzie)12                                 East Lansing/Spartan Relays A....................................... 4/ 1/2000
20-6.25                  T. Smith (unat)                                                               Warren/Circuit............................................................. 1/14/2000
20-6                       Terry Balko (Harrison)                                                     Saginaw/SVSU Invitational III........................................ 3/24/2000
20-5                       Gabe Coble (Plymouth Salem)12                                      Ann Arbor/Pioneer Invitational......................................... 4/ 1/2000

20-5                       Jereme Perry (Saginaw Buena Vista)11                             Saginaw/SVSU Inv III................................................... 4/21/2000
20-3.25                  Derrick Hall (Grand Ledge)                                              Saginaw/SVSU Invitational I.......................................... 3/24/2000
20-3                       Ray Graves (Romulus)                                                   Ann Arbor/Circuit.......................................................... 2/24/2000
20-2.25                  Raul Sanchez (Tecumseh)12                                            Albion/Circuit............................................................... 2/19/2000

TRIPLE JUMP
44-9                       Gary Stanford (Detroit Mumford)12                                   Ann Arbor/Circuit.......................................................... 2/24/2000
44-7.5                         G. Stanford                                                              Ann Arbor/State Champs............................................... 3/16/2000
44-7                            G. Stanford                                                              Ann Arbor/Circuit (!)...................................................... 2/24/2000
44-7                            G. Stanford                                                              Ann Arbor/State Champs (!)........................................... 3/16/2000
44-6.75                        G. Stanford                                                              Ann Arbor/State Champs (!)........................................... 3/16/2000
44-5                            G. Stanford                                                              Ann Arbor/State Champs (!)........................................... 3/16/2000
43-7.5                         G. Stanford                                                              Ann Arbor/Circuit (!)...................................................... 2/24/2000
43-7                            G. Stanford                                                              Blacksburg/Super 8 Inv................................................. 1/28/2000
42-10                          G. Stanford                                                              Ann Arbor/Circuit (!)...................................................... 2/24/2000
39-7                       Benjamin Tucker (Detroit Mumford)                                   Ann Arbor/State Champs............................................... 3/16/2000
38-4.5                    Kenneth Ferguson (Detroit Mumford)10                             Ann Arbor/State Champs............................................... 3/16/2000

SHOT
60-2.5                    Tom Maczik (Reese)12                                                   Saginaw/SVSU Inv III................................................... 4/21/2000

59-11.5                        Maczik                                                                    Ann Arbor/State Champs............................................... 3/16/2000
59-0.25                        Maczik                                                                    New York/National Scholastic........................................ 3/11/2000
58-4.75                        Maczik                                                                    Ann Arbor/State Champs (!)........................................... 3/16/2000
58-1.5                         Maczik                                                                    Ann Arbor/State Champs (!)........................................... 3/16/2000
57-9                            Maczik                                                                    Ann Arbor/State Champs (!)........................................... 3/16/2000
57-6                            Maczik                                                                    East Lansing/Circuit..................................................... 2/22/2000
57-5                            Maczik                                                                    Saginaw/SVSU Invitational III........................................ 3/24/2000
56-10                     Joey Sarantos (Portage Northern)11                                 Ann Arbor/State Champs............................................... 3/16/2000
56-9.25                  Sean Poole (Flint Central)12                                            Ypsilanti/Huron River Relays I....................................... 3/25/2000

--

56-5                       Shawn Anderson (Manistique)12                                       Houghton/Michigan Tech Inv.......................................... 4/13/2000
53-9.5                    Cobey Buckner (Camden-Frontier)12                                Ann Arbor/State Champs............................................... 3/16/2000
53-8.75                  Dominick Brown (Lansing Sexton)12                                 East Lansing/Spartan Relays A....................................... 4/ 1/2000
53-6.5                    Mike DeLorge (Flint Carman-Ainsworth)12                         Ann Arbor/Pioneer Invitational......................................... 4/ 1/2000
53-4                       Michael Anderson (Flint Kearsley)                                     Ann Arbor/Circuit.......................................................... 2/24/2000
53-3.75                  Jason Shaheen (Flint Carman-Ainsworth)12                       Ann Arbor/State Champs............................................... 3/16/2000
53-0.5                    Jody Clemons (Lansing Sexton)12                                    Ypsilanti/Huron River Relays I....................................... 3/25/2000
52-8                       Andy Thorn (Waterford Mott)12                                        Ann Arbor/Circuit.......................................................... 2/24/2000
50-10                     Aaron Tagert (Coldwater)12                                             Ypsilanti/Huron River Relays I....................................... 3/25/2000
50-5.25                  Mark Neal (Albion)12                                                      Ann Arbor/Circuit.......................................................... 2/10/2000
50-4                       Brandon Dutcher (Haslett)12                                            Saginaw/SVSU Invitational II......................................... 3/24/2000
50-3                       Jon Pawlanta (Bridgeport)12                                            Saginaw/SVSU Invitational II......................................... 3/24/2000
50-2.5                    Joe Tripodi (Chelsea)10                                                   Ann Arbor/Circuit.......................................................... 1/27/2000
50-1                       Luke Cole (Sterling Heights Stevenson)12                         Warren/Circuit............................................................. 2/11/2000
49-11                     Charles Rogers (Lansing Sexton)                                     East Lansing/Spartan Relays A....................................... 4/ 1/2000
49-2.5                    Michael Morris (Detroit Catholic Central)12                        Ann Arbor/Circuit.......................................................... 2/24/2000
49-0.5                    Gordon Nieylski (Birmingham Rice)                                   Ypsilanti/Huron River Relays I....................................... 3/25/2000
49-0.5                    Travis Wilson (East Lansing)                                            Ypsilanti/Huron River Relays I....................................... 3/25/2000
49-0                       Nate Ryan (Fulton)                                                         Mt Pleasant/Circuit....................................................... 2/ 2/2000
48-11.5                  Josh Dodak (Frankenmuth)                                             Saginaw/SVSU Invitational III........................................ 3/24/2000
48-11.5                  Mike Hardy (New Haven)                                                East Lansing/Spartan Relays B...................................... 3/31/2000
48-11.25                 Harvey Steele (Novi)                                                      Warren/Circuit............................................................. 2/25/2000
48-9.5                    Amer Elhajjsleiman (Dearborn)                                         Ypsilanti/Huron River Relays I....................................... 3/25/2000
48-8                       Jacob Adams (Corunna)                                                  Saginaw/SVSU Inv II.................................................... 4/21/2000

48-4                       Nick Deline (Hastings)                                                    Ypsilanti/Huron River Relays II...................................... 3/24/2000

PENTATHLON

3523                      Gary Stanford (Detroit Mumford)12                                   Bloomington/Nike Indoor Classic.................................... 3/11/2000
                                  (8.20, 22-1.75, 34-4, 5-11.5, 2:58.46)
3107                      Anthony Edwards (Paw Paw)12                                        Bloomington/Nike Indoor Classic.................................... 3/12/2000
                                  (9.49, 19-7.5, 43-4.25, 5-9.25, 3:05.64)

4 x 200 RELAY
1:32.70                  Detroit Mackenzie                                                          East Lansing/Spartan Relays A....................................... 4/ 1/2000

1:33.07                  Detroit Cass Tech                                                          Saginaw/SVSU Inv I..................................................... 4/21/2000
1:33.54                  Flint Northern                                                                East Lansing/Spartan Relays A....................................... 4/ 1/2000
1:33.94                  Detroit Mumford                                                             East Lansing/Spartan Relays A....................................... 4/ 1/2000
1:34.30                        Detroit Mumford                                                       Farmington/Nike Indoor Classic..................................... 3/12/2000
1:34.35                  River Rouge                                                                  East Lansing/Spartan Relays B...................................... 3/31/2000
1:34.52                  Corunna                                                                        East Lansing/Spartan Relays B...................................... 3/31/2000
1:34.81                  Redford Borgess                                                            East Lansing/Spartan Relays B...................................... 3/31/2000
1:34.89                        Detroit Mackenzie                                                     Ypsilanti/Huron River Relays I....................................... 3/25/2000
1:34.9                         Detroit Mackenzie                                                     Warren/Circuit............................................................. 2/11/2000
--
1:35.0                    Pinckney                                                                       Ann Arbor/Pioneer Invitational......................................... 4/ 1/2000

1:35.23                  Corunna                                                                        Saginaw/SVSU Inv II.................................................... 4/21/2000

1:35.33                  Saginaw                                                                        Saginaw/SVSU Inv I..................................................... 4/21/2000
1:35.61                  Albion                                                                           Ypsilanti/Huron River Relays II...................................... 3/24/2000
1:35.97                  East Lansing                                                                 Ypsilanti/Huron River Relays I....................................... 3/25/2000
1:36.32                  Yale                                                                             East Lansing/Spartan Relays B...................................... 3/31/2000
1:36.76                  Reese                                                                          Saginaw/SVSU Inv III................................................... 4/21/2000

1:37.09                  Tecumseh                                                                     Ypsilanti/Huron River Relays II...................................... 3/24/2000
1:37.23                  Lansing Sexton                                                              East Lansing/Spartan Relays A....................................... 4/ 1/2000

1:37.24                  Lapeer West                                                                  Saginaw/SVSU Inv I..................................................... 4/21/2000

1:37.28                  Bay City Western                                                           Saginaw/SVSU Inv I..................................................... 4/21/2000
1:37.2                    Ypsilanti Lincoln                                                             Ann Arbor/Pioneer Invitational......................................... 4/ 1/2000
1:37.36                  Willow Run                                                                    East Lansing/Spartan Relays A....................................... 4/ 1/2000
1:37.3                    Romulus                                                                       Warren/Circuit............................................................. 2/11/2000
1:37.9                    Plymouth Canton                                                           Ann Arbor/Pioneer Invitational......................................... 4/ 1/2000
1:38.01                  Hastings                                                                       Ypsilanti/Huron River Relays II...................................... 3/24/2000
1:38.22                  Orchard Lake St Marys                                                   East Lansing/Spartan Relays B...................................... 3/31/2000
1:38.32                  Midland                                                                         Saginaw/Circuit............................................................ 2/ 9/2000
1:38.33                  Saline                                                                           Ypsilanti/Huron River Relays I....................................... 3/25/2000
1:38.39                  Saginaw Hill                                                                  East Lansing/Spartan Relays A....................................... 4/ 1/2000
1:38.87                  Detroit Cody                                                                  Ypsilanti/Huron River Relays I....................................... 3/25/2000
1:39.06                  Livonia Franklin                                                              East Lansing/Spartan Relays A....................................... 4/ 1/2000
1:39.14                  Saginaw Buena Vista                                                      Saginaw/SVSU Inv III................................................... 4/21/2000

4 x 400 RELAY
3:28.17                  Detroit Mackenzie                                                          East Lansing/Spartan Relays A....................................... 4/ 1/2000
3:29.34                        Detroit Mackenzie                                                     Ann Arbor/State Champs............................................... 3/16/2000
3:30.05                        Detroit Mackenzie                                                     Ypsilanti/Huron River Relays I....................................... 3/25/2000
3:31.17                  Romulus                                                                       Ypsilanti/Huron River Relays I....................................... 3/25/2000
3:33.99                  Corunna                                                                        East Lansing/Spartan Relays B...................................... 3/31/2000
3:34.80                  River Rouge                                                                  East Lansing/Spartan Relays B...................................... 3/31/2000
3:34.9                    Ann Arbor Pioneer                                                          Ann Arbor/Pioneer Invitational......................................... 4/ 1/2000
3:35.28                        Ann Arbor Pioneer                                                     Ann Arbor/State Champs............................................... 3/16/2000
3:35.33                  Grand Ledge                                                                  East Lansing/Spartan Relays A....................................... 4/ 1/2000
3:35.65                        Detroit Mackenzie                                                     Ann Arbor/Circuit.......................................................... 2/24/2000
--

3:35.88                  Bay City Western                                                           Saginaw/SVSU Inv I..................................................... 4/21/2000
3:35.90                  Port Huron Northern                                                       East Lansing/Spartan Relays A....................................... 4/ 1/2000
3:36.17                  Saline                                                                           Ann Arbor/State Champs............................................... 3/16/2000
3:36.21                  Ypsilanti Lincoln                                                             Ypsilanti/Huron River Relays I....................................... 3/25/2000
3:36.22                  Lansing Sexton                                                              Ann Arbor/Circuit.......................................................... 2/24/2000
3:36.24                  Ann Arbor Pioneer                                                          Ann Arbor/Circuit.......................................................... 2/24/2000
3:36.51                  Detroit Cass Tech                                                          Saginaw/SVSU Inv I..................................................... 4/21/2000

3:36.69                  Flint Northern                                                                East Lansing/Spartan Relays A....................................... 4/ 1/2000
3:36.82                  Hemlock                                                                       East Lansing/Spartan Relays B...................................... 3/31/2000
3:37.01                  Traverse City Central                                                      Saginaw/SVSU Inv I..................................................... 4/21/2000

3:37.55                  Hudsonville                                                                   Ypsilanti/Huron River Relays I....................................... 3/25/2000
3:37.59                  Detroit Mumford                                                             East Lansing/Spartan Relays A....................................... 4/ 1/2000
3:37.64                  Birmingham Rice                                                            Ypsilanti/Huron River Relays I....................................... 3/25/2000
3:37.74                  River Rouge                                                                  Ypsilanti/Huron River Relays II...................................... 3/24/2000
3:37.7                    Plymouth Canton                                                           Ann Arbor/Pioneer Invitational......................................... 4/ 1/2000
3:37.80                  Clare                                                                            Saginaw/SVSU Invitational III........................................ 3/24/2000
3:37.87                  Clarkston                                                                      Saginaw/SVSU Invitational I.......................................... 3/24/2000
3:38.51                  Brown City                                                                    Saginaw/SVSU Inv III................................................... 4/21/2000

3:38.52                  Traverse City West                                                        Saginaw/SVSU Inv I..................................................... 4/21/2000

3:38.74                  Gladwin                                                                        Saginaw/SVSU Invitational II......................................... 3/24/2000
3:39.13                  Plymouth Canton                                                           Ann Arbor/State Champs............................................... 3/16/2000
3:39.3                    Pinckney                                                                       Ann Arbor/Pioneer Invitational......................................... 4/ 1/2000
3:39.70                  Flint Central                                                                  Ann Arbor/Circuit.......................................................... 2/24/2000
3:40.52                  Bay City Central                                                            Saginaw/SVSU Invitational I.......................................... 3/24/2000

4 x 800 RELAY
7:59.12                  Grand Ledge                                                                  Ann Arbor/State Champs............................................... 3/16/2000
7:59.48                  Rockford                                                                       Ann Arbor/State Champs............................................... 3/16/2000

8:04.89                  Traverse City Central                                                      Saginaw/SVSU Inv I..................................................... 4/21/2000
8:10.85                        Traverse City Central                                                Saginaw/SVSU Invitational I.......................................... 3/24/2000
8:11.25                        Grand Ledge                                                            Saginaw/SVSU Invitational I.......................................... 3/24/2000
8:11.78                  Saline                                                                           Ypsilanti/Huron River Relays I....................................... 3/25/2000
8:12.0                         Rockford                                                                 East Lansing/Circuit..................................................... 2/22/2000
8:12.32                  Clarkston                                                                      Saginaw/SVSU Invitational I.......................................... 3/24/2000
8:12.80                  Romulus                                                                       Ypsilanti/Huron River Relays I....................................... 3/25/2000
8:15.29                  Bay City Western                                                           Saginaw/SVSU Inv I..................................................... 4/21/2000

--
8:19.9                    Troy                                                                             Warren/Oakland County................................................ 3/31/2000

8:21.14                  Warren Cousino                                                             Ann Arbor/State Champs............................................... 3/16/2000
8:21.17                  Hemlock                                                                       Ann Arbor/State Champs............................................... 3/16/2000
8:22.10                  Detroit Mackenzie                                                          Ypsilanti/Huron River Relays I....................................... 3/25/2000
8:26.41                  Albion                                                                           Ann Arbor/State Champs............................................... 3/16/2000
8:27.70                  Milford                                                                          Saginaw/SVSU Inv I..................................................... 4/21/2000
8:30.18                  Bay City Western                                                           Saginaw/SVSU Invitational I.......................................... 3/24/2000
8:30.76                  Stockbridge                                                                   Ypsilanti/Huron River Relays II...................................... 3/24/2000
8:31.5                    Ann Arbor Pioneer                                                          Ann Arbor/Pioneer Invitational......................................... 4/ 1/2000
8:32.98                  Livonia Stevenson                                                          Ypsilanti/Huron River Relays I....................................... 3/25/2000
8:33.85                  Tecumseh                                                                     Ann Arbor/State Champs............................................... 3/16/2000
8:34.14                  Ann Arbor Huron                                                            Saginaw/SVSU Invitational I.......................................... 3/24/2000
8:34.28                  Hudsonville                                                                   Ypsilanti/Huron River Relays I....................................... 3/25/2000
8:37.18                  Brown City                                                                    Saginaw/SVSU Inv III................................................... 4/21/2000

8:39.00                  Flint Powers                                                                  Saginaw/SVSU Invitational II......................................... 3/24/2000
8:39.24                  Goodrich                                                                       Saginaw/SVSU Inv I..................................................... 4/21/2000

8:39.7                    Grand Blanc                                                                  East Lansing/Circuit..................................................... 2/22/2000
8:41.05                  Sanford-Meridian                                                            Saginaw/SVSU Invitational III........................................ 3/24/2000
8:41.09                  Bloomfield Hills Lahser                                                    Ypsilanti/Huron River Relays II...................................... 3/24/2000
8:42.0                    Ann Arbor Pioneer                                                          East Lansing/Circuit..................................................... 2/22/2000
8:44.4                    Lake Orion                                                                    Ann Arbor/Pioneer Invitational......................................... 4/ 1/2000
8:44.96                  Ovid-Elsie                                                                   
Saginaw/SVSU Inv I..................................................... 4/21/2000

8:45.01                  Flint Central                                                                  Ypsilanti/Huron River Relays I....................................... 3/25/2000

4 x MILE RELAY
17:46.98                 North Kent TC                                                               Bloomington/Nike Indoor Classic.................................... 3/11/2000
17:58.26                 Ledges                                                                         Bloomington/Nike Indoor Classic.................................... 3/11/2000
19:19.00                 Albion TC                                                                      Bloomington/Nike Indoor Classic.................................... 3/11/2000

SHUTTLE HURDLES (36-inches, 4 hurdles)
30.8                       East Lansing                                                                 Ypsilanti/Huron River Relays I....................................... 3/25/2000
30.8                       Detroit Mumford                                                             Ypsilanti/Huron River Relays I....................................... 3/25/2000
31.4                            East Lansing                                                            Ypsilanti/Huron River Relays I (h)................................... 3/25/2000
31.4                            Detroit Mumford                                                       Ypsilanti/Huron River Relays I (h)................................... 3/25/2000
31.6                       Flint Northern                                                                Ypsilanti/Huron River Relays I....................................... 3/25/2000
31.7                       Flint Central                                                                  Ypsilanti/Huron River Relays I....................................... 3/25/2000
31.9                       Detroit Mackenzie                                                          Ypsilanti/Huron River Relays I....................................... 3/25/2000
31.9                            Flint Northern                                                           Ypsilanti/Huron River Relays I (h)................................... 3/25/2000
32.2                       Detroit Cass Tech                                                          Ypsilanti/Huron River Relays I....................................... 3/25/2000
32.3                            Flint Central                                                             Ypsilanti/Huron River Relays I (h)................................... 3/25/2000
--
32.5                       Plymouth Canton                                                           Ann Arbor/Pioneer Invitational......................................... 4/ 1/2000
32.6                       Albion                                                                           Ypsilanti/Huron River Relays II...................................... 3/24/2000
32.7                       Lansing Sexton                                                              Ypsilanti/Huron River Relays I....................................... 3/25/2000
33.1                       Dearborn                                                                       Ypsilanti/Huron River Relays I....................................... 3/25/2000

SPRINT MEDLEY
3:39.45                  Detroit Mackenzie                                                          East Lansing/Spartan Relays A....................................... 4/ 1/2000
3:40.67                  Romulus                                                                       Ypsilanti/Huron River Relays I....................................... 3/25/2000
3:41.21                  Hemlock                                                                       East Lansing/Spartan Relays B...................................... 3/31/2000
3:41.41                        Detroit Mackenzie                                                     Ypsilanti/Huron River Relays I....................................... 3/25/2000
3:42.50                  Grand Ledge                                                                  East Lansing/Spartan Relays A....................................... 4/ 1/2000
3:43.40                  Saline                                                                           Ypsilanti/Huron River Relays I....................................... 3/25/2000
3:45.69                  Detroit Mumford                                                             Ypsilanti/Huron River Relays I....................................... 3/25/2000
3:47.77                        Detroit Mumford                                                       East Lansing/Spartan Relays A....................................... 4/ 1/2000
3:47.95                  Ann Arbor Pioneer                                                          Ypsilanti/Huron River Relays I....................................... 3/25/2000
3:48.54                  Lansing Sexton                                                              East Lansing/Spartan Relays A....................................... 4/ 1/2000
--
3:48.62                  Livonia Franklin                                                              East Lansing/Spartan Relays A....................................... 4/ 1/2000
3:49.54                  Flint Northern                                                                Ypsilanti/Huron River Relays I....................................... 3/25/2000
3:49.72                  East Lansing                                                                 Ypsilanti/Huron River Relays I....................................... 3/25/2000
3:49.79                  Fenton                                                                          East Lansing/Spartan Relays B...................................... 3/31/2000
3:49.89                  Port Huron Northern                                                       East Lansing/Spartan Relays A....................................... 4/ 1/2000
3:50.75                  Plymouth Canton                                                           Ypsilanti/Huron River Relays I....................................... 3/25/2000
3:51.15                  Traverse City Central                                                      East Lansing/Spartan Relays A....................................... 4/ 1/2000
3:51.59                  Carleton Airport                                                              Ypsilanti/Huron River Relays II...................................... 3/24/2000
3:52.82                  Birmingham Rice                                                            Ypsilanti/Huron River Relays I....................................... 3/25/2000
3:52.99                  Hudsonville                                                                   Ypsilanti/Huron River Relays I....................................... 3/25/2000
3:53.87                  Bloomfield Hills Lahser                                                    Ypsilanti/Huron River Relays II...................................... 3/24/2000
3:54.48                  North Farmington                                                           Ypsilanti/Huron River Relays I....................................... 3/25/2000
3:54.51                  Kalamazoo Norrix                                                           East Lansing/Spartan Relays A....................................... 4/ 1/2000
3:54.52                  Grand Blanc                                                                  East Lansing/Spartan Relays A....................................... 4/ 1/2000
3:55.31                  Ogemaw Heights                                                           East Lansing/Spartan Relays B...................................... 3/31/2000
3:55.47                  River Rouge                                                                  East Lansing/Spartan Relays B...................................... 3/31/2000
3:55.52                  Tecumseh                                                                     Ypsilanti/Huron River Relays II...................................... 3/24/2000
3:55.53                  Flint Central                                                                  Ypsilanti/Huron River Relays I....................................... 3/25/2000
3:55.61                  Monroe Jefferson                                                           East Lansing/Spartan Relays B...................................... 3/31/2000
3:57.10                  Lutheran Westland                                                         Ypsilanti/Huron River Relays II...................................... 3/24/2000
3:57.33                  Pinckney                                                                       Ypsilanti/Huron River Relays I....................................... 3/25/2000
3:57.37                  Williamston                                                                   East Lansing/Spartan Relays B...................................... 3/31/2000

DISTANCE MEDLEY
10:39.0                  Grand Ledge                                                                  East Lansing/Spartan Relays A....................................... 4/ 1/2000
10:43.51                 Hemlock                                                                       East Lansing/Spartan Relays B...................................... 3/31/2000
10:53.55                 Williamston                                                                   East Lansing/Spartan Relays B...................................... 3/31/2000
10:54.45                 Saline                                                                           Ypsilanti/Huron River Relays I....................................... 3/25/2000
10:56.0                  Traverse City Central                                                      East Lansing/Spartan Relays A....................................... 4/ 1/2000
11:11.96                 Trenton                                                                         East Lansing/Spartan Relays B...................................... 3/31/2000
11:15.0                  Detroit Mackenzie                                                          East Lansing/Spartan Relays A....................................... 4/ 1/2000
11:17.0                  Grand Blanc                                                                  East Lansing/Spartan Relays A....................................... 4/ 1/2000
11:19.93                 Albion                                                                           Ypsilanti/Huron River Relays II...................................... 3/24/2000
11:22.03                 Hudsonville                                                                   Ypsilanti/Huron River Relays I....................................... 3/25/2000
11:22.06                 Tecumseh                                                                     Ypsilanti/Huron River Relays II...................................... 3/24/2000
11:22.39                 Plymouth Salem                                                             Ypsilanti/Huron River Relays I....................................... 3/25/2000
11:23.83                 Bloomfield Hills Lahser                                                    Ypsilanti/Huron River Relays II...................................... 3/24/2000
11:24.61                 Holly                                                                            Ypsilanti/Huron River Relays I....................................... 3/25/2000
11:24.85                 Monroe Jefferson                                                           East Lansing/Spartan Relays B...................................... 3/31/2000
11:27.23                 Ogemaw Heights                                                           East Lansing/Spartan Relays B...................................... 3/31/2000
11:30.61                 Grand Blanc                                                                  Ypsilanti/Huron River Relays I....................................... 3/25/2000
11:30.72                 Freeland                                                                       East Lansing/Spartan Relays B...................................... 3/31/2000
11:31.72                 Jackson Lumen Christi                                                   Ypsilanti/Huron River Relays II...................................... 3/24/2000
11:33.48                 Bad Axe                                                                        East Lansing/Spartan Relays B...................................... 3/31/2000
11:36.04                 Brighton                                                                        Ypsilanti/Huron River Relays I....................................... 3/25/2000
11:38.0                  Port Huron                                                                    East Lansing/Spartan Relays A....................................... 4/ 1/2000
11:38.0                  Warren DeLaSalle                                                          East Lansing/Spartan Relays A....................................... 4/ 1/2000
11:38.87                 Livonia Stevenson                                                          Ypsilanti/Huron River Relays I....................................... 3/25/2000
11:39.72                 Algonac                                                                        Ypsilanti/Huron River Relays II...................................... 3/24/2000
11:42.90                 Central Montcalm                                                           East Lansing/Spartan Relays B...................................... 3/31/2000
11:43.53                 Flint Central                                                                  Ypsilanti/Huron River Relays I....................................... 3/25/2000
11:43.77                 Sturgis                                                                          East Lansing/Spartan Relays B...................................... 3/31/2000
11:45.44                 Algonac                                                                        East Lansing/Spartan Relays B...................................... 3/31/2000
11:46.0                  Detroit Mumford                                                             East Lansing/Spartan Relays A....................................... 4/ 1/2000