Michigan High School Boys Outdoor 2000 Lists - Part 2
Go to Part 1
Featuring the best
performers and performances from the Michigan outdoor season. This list shows
performances from ALL meets.
HIGH JUMP
(state record 7-1 John Payment-Brimley 1989)
Indoor Leader: 6-10 Andy Hawley (Jackson Lumen Christi)12
6-9 Andy Hawley (Jackson
Lumen Christi)12 Jackson/tri................................. 4/14/2000
6-9 Nate Blevins (Forest
Hills Central)12 Zeeland/dual.............................. 4/18/2000
6-9 Nate Hinkle
(Grayling)12 D2
Regional............................... 5/20/2000
6-9 Tom Demaagd (Grand
Rapids South Chr)12 Grand Rapids/Bos...................... 5/25/2000
6-8.25 Dan Fugate (Dundee)10 Onsted/LCAA............................. 5/29/2000
6-8 Dan Smith (Grand
Rapids Union)12 (meet?)............................................. /2000
6-8 Hawley D3
Regional............................... 5/20/2000
6-8 Mike Weishuhn
(Pinckney)11 Rockford/Div1
State.................... 6/ 3/2000
6-8 Hinkle Grandville/Div2
State................... 6/ 3/2000
6-8 Hawley Delaware/Midwest
Meet of Champions 6/10/2000
6-8 Josh Kirk (Niles)12 Niles/Big
8................................. 5/25/2000
6-7.25 Joe Baldwin (Ida)12 Onsted/LCAA............................. 5/29/2000
6-7 Steve Wolf (Sterling
Heights Stevenson)12 Warren/dual................................. 4/
4/2000
6-7 Mario Guerrero
(Saginaw Swan Valley)11 (meet?)............................................. /2000
6-7 Robert King (Bath)12 Quincy/Inv................................... 5/
1/2000
6-7 Adam Kring (Port Huron
Northern)10 D1 Regional............................... 5/20/2000
6-7 Hawley Comstock
Park/Div3 State........... 6/
3/2000
--
6-6.75 Jordan Chapman
(Plymouth Canton)11 Lexington,KY/Reg.
V USATF JO. 7/13/2000
6-6 Kevin Romain (Caro)12 Bad Axe/Inv............................... 5/13/2000
6-6 John Kerry (Harper
Creek)12 D2
Regional............................... 5/20/2000
6-6 Mark Williamson
(Utica)12 Algonac
Inv...................................... /2000
6-6 Michael Brenes (Kalamazoo
Central)11 Rockford/Div1
State.................... 6/ 3/2000
6-6 Adam June (Lapeer
East)12 Delaware/Midwest
Meet of Champions 6/10/2000
6-6 Kevin Thomas
(Romulus)12 Southgate/Mega
Blue................. 5/24/2000
6-5 Jeremy Mazes
(Farmington)11 Farmington/dual.......................... 5/ 4/2000
6-5 Rob Ellerman (Saginaw
Heritage)11 Midland/dual............................... 5/ 2/2000
6-5 Kevin Brown (Flint
Carman-Ainsworth)11 Otisville/LakeVille
Relays............ 5/12/2000
6-5 Jeremy Knoester (Grand
Rapids Christian)12 D1 Regional............................... 5/20/2000
6-5 Evan Hammontree
(Traverse City Central)12 Rockford/Div1
State.................... 6/ 3/2000
6-5 Josh Brown (Kalkaska) Grandville/Div2
State................... 6/ 3/2000
6-5 Travis Walker
(Manistee) Comstock
Park/Div3 State........... 6/
3/2000
6-5 Chris Kalis (Plymouth
Canton)11 Farmington/WLAA...................... 5/24/2000
6-5 Ryan Dixon (Saginaw
Swan Valley)10 Saginaw/Korf-Schultz.................. 5/30/2000
6-5 Mike Weston
(Coopersville)12 Corunna/MITCA
D2 Team............ 5/27/2000
6-5 Jeff Ferguson (Benton
Harbor)11 Benton
Harbor/Rotary................. 5/30/2000
6-4 John Tuttle
(Milford)12 Milford/dual................................ 4/12/2000
6-4 Shawn Bussell
(Erie-Mason)11 Monroe/Jefferson
Inv.................. 4/15/2000
6-4 Ben Brenton (Monroe St
Marys)12 Monroe/Jefferson
Inv.................. 4/15/2000
6-4 Alex Haines
(Northville)12 Novi/Relays................................ 4/15/2000
6-4 Justin Morris
(Northville) Novi/Relays................................ 4/15/2000
6-4 Brant Athey (Decatur)12 (meet?)............................................. /2000
6-4 Ed Tithof (St
Charles)12 (meet?)............................................. /2000
6-4 Shawn Montgomery
(Milan)12 Dexter/dual................................ 4/27/2000
6-4 Brian Sherwood
(Fowlerville)10 Stockbridge/Inv........................... 5/ 5/2000
6-4 Steve Brehm (Howell)12 Milford/dual................................ 5/
4/2000
6-4 Layne Bodily
(Farmington) Farmington/City
Meet.................. 5/ 9/2000
6-4 Lawrence Clossum
(Anchor Bay)11 Algonac/Muskrat
Classic............. 5/ 6/2000
6-4 Tim Hughes (Royal Oak
Kimball)12 (meet?)............................................. /2000
6-4 Ryan Woodward
(Millington)12 Frankenmuth/tri........................... 5/16/2000
6-4 Kevin Ford (Lansing
Sexton) Kalamazoo/DI
Regional............... 5/19/2000
6-4 Ben Worden (Dansville) D4 Regional............................... 5/20/2000
6-4 Steve Meyer (Saginaw
Heritage)12 Auburn/Saginaw
Valley Conf....... 5/24/2000
6-4 Beau Norman (Gwinn)12 Gwinn/Marquette
County............. 5/16/2000
6-4 Ryan Couiseneau
(Kingsford)11 Regionals................................... 5/25/2000
6-4 Joe Shoup (Escanaba)11 Regionals................................... 5/25/2000
6-4 Sean Duffin
(Carney-Nadeau)12 Kingsford/UP-D
State.................. 6/ 3/2000
6-4 Tyler Lofduhl
(Pickford) Kingsford/UP-D
State.................. 6/ 3/2000
6-4 Brock Power (Bark
River Harris) Kingsford/UP-D
State.................. 6/ 3/2000
6-4 Wayne Chuang (Troy)11 Rochester/OAA I......................... 5/30/2000
6-4 Keith Kelly (Rochester
Adams) Rochester/OAA
I......................... 5/30/2000
6-4 Mike Belfinger (Yale) Regional.................................... 5/20/2000
6-4 Ben Smith (Chelsea) Regional.................................... 5/20/2000
6-4 Greg Owen (Marshall) Regional.................................... 5/20/2000
6-4 Don Swalec (SCS South
Lake)12 (meet?)............................................. /2000
Questionable:
6-10 Ed Tithof (St Charles)12 (meet?)............................................. /2000
POLE VAULT (state record 16-8.75
Geoff Fairbanks-Tecumseh 1998)
15-6 Nick Schaibly
(Haslett)12 Corunna/MITCA
D2 Team............ 5/27/2000
15-3 Schaibly Delaware/Midwest
Meet of Champions 6/10/2000
15-1 Brad Gebauer (Bad
Axe)10 Bad
Axe/Inv............................... 4/27/2000
15-0 Erik Mirandette (East
Kentwood)11 Holland/dual................................ 5/
4/2000
15-0 Gebauer Bad
Axe/Inv............................... 5/13/2000
14-9 Schiably Grandville/Div2
State................... 6/ 3/2000
14-7 Chad Nielsen (Niles)12 D2 Regional............................... 5/20/2000
14-7 Andy Marzka (Port Huron
Northern)11 McDonalds
All-Area.......................... /2000
14-6 Schiably Stockbridge/Inv........................... 5/ 5/2000
14-6 Mirandette Kalamazoo/DI
Regional............... 5/19/2000
14-6 Schiably D2
Regional............................... 5/20/2000
14-6 Gebauer D3
Regional............................... 5/20/2000
14-6 Gebauer Comstock
Park/Div3 State........... 6/
3/2000
14-6 Gebauer Thumb
all-area............................ 5/30/2000
--
14-4 Ryan Rainwater
(Goodrich)12 Clare/MITCA
Team Div 3............. 5/27/2000
14-2 Derek Laskowski
(Farmington H Harrison)12 Plymouth/dual............................ 4/12/2000
14-1 Seth Temple
(Caledonia)10 Grandville/Div2
State................... 6/ 3/2000
14-1 Andy Ashworth
(Onsted)12 Jackson/Selby
Classic................ 5/30/2000
14-0 Anthony Edwards (Paw
Paw)12 Three
Rivers/Inv........................... 5/
6/2000
14-0 Dan White (Battle Creek
Central)12 Kalamazoo/Lukens
Inv................ 4/28/2000
14-0 Adam Hartle (Homer)10 Litchfield/Purdy
Inv..................... 5/13/2000
13-9 Joe VanderMey
(Vicksburg)12 D2
Regional............................... 5/20/2000
13-9 Andy Kent (Allegan)12 Grandville/Div2
State................... 6/ 3/2000
13-9 Brent Gross
(Chesaning)12 Grandville/Div2
State................... 6/ 3/2000
13-9 Mike Palmer
(Shepherd)12 Comstock
Park/Div3 State........... 6/
3/2000
13-9 Drew Cheever (Shelby)11 Comstock
Park/Div3 State........... 6/
3/2000
13-7 Jordan Chapman
(Plymouth Canton)11 Brighton/MITCA
Team Div 1........ 5/27/2000
13-6 Bryan Rowley (Clare)12 (meet?)............................................. /2000
13-6 Morgan Hobbs (Lawton) Benton
Harbor/Rotary................. 5/30/2000
13-6 David Ludders (Sturgis)11 Three Rivers/Inv........................... 5/ 6/2000
13-6 Tony Bartol
(Gladstone)12 Kingsford/dual........................... 4/25/2000
13-6 Brian Beach
(Hudsonville)11 D1
Regional............................... 5/20/2000
13-6 Darin Meisner
(Erie-Mason)11 D3
Regional............................... 5/20/2000
13-6 Scott Pocan (Lansing
Sexton)11 Lansing/Honor
Roll..................... 5/24/2000
13-6 Adam Dorland (Cass
City)12 Thumb
all-area............................ 5/30/2000
13-3 Jesse Michalski
(Tawas)12 Clare/DIII
Regional...................... 5/20/2000
13-3 Matt Hawley (Kent City) Muskegon/DIII
Regional.............. 5/20/2000
13-3 Mark Langlois
(Fruitport)10 D2
Regional............................... 5/20/2000
13-3 Kenny Paul (Mattawan) D2 Regional............................... 5/20/2000
13-3 Kerry Kramer
(Milford)12 Clarkston/Oakland
County........... 5/26/2000
13-3 Mike Mohr
(Corunna)11 Grandville/Div2
State................... 6/ 3/2000
13-3 Brian Reyes (Ypsilanti
Lincoln)12 SEC League............................... 5/24/2000
13-0 Jeff Littlefield
(White Pigeon) Colon/dual.................................. 5/
4/2000
13-0 Jim Gabriel (North
Farmington)12 Farmington/City........................... 5/ 8/2000
13-0 Andy Rasmussen
(Reese)12 Greater
Thumb............................ 5/16/2000
13-0 Chris Hohn (Pinckney)11 Chelsea/dual.............................. 5/16/2000
13-0 Phil Beemer
(Rockford)12 Grandville/OK
Red...................... 5/15/2000
13-0 Charles Mann (East Lansing) Lansing/Honor
Roll..................... 5/24/2000
13-0 Jared Feldpausch
(Fowler)12 Lansing/Honor
Roll..................... 5/24/2000
13-0 Tony Gawron (Muskegon
Reeths-Puffer)12 Rockford/Div1 State.................... 6/ 3/2000
13-0 Dan Maloney
(Escanaba)11 Kingsford/UP-AB
State................ 6/ 3/2000
13-0 Mike Wigington
(Napoleon) Jackson/Selby
Classic................ 5/30/2000
12-10 Scott Jettie (Novi) Milford/DI
Regional..................... 5/19/2000
12-10 Chris Haney (Walled
Lake Central)11 Milford/DI
Regional..................... 5/19/2000
12-10 Kyle Ray (Mendon) Grand
Rapids/Div4 State............. 6/
3/2000
12-10 Frank Barretta (Mt
Clemens Lutheran N)12 (meet?)............................................. /2000
LONG JUMP (state record 25-2.5
Marcel Richardson-Lansing Everett 1988)
23-4.5 Eric Brown (Jackson)11 Orlando/AAU JO
Nationals (1.6)... 8/ 1/2000
23-4 Gary Stanford
(Detroit Mumford)12 Orlando/AAU JO
Nationals (0.2)... 8/ 1/2000
23-2 G. Stanford Mansfield/Mehock
Relays........... 4/15/2000
22-10 Steve Wolf (Sterling
Heights Stevenson)12 Sterling
Heights/dual......................... /2000
22-9 Adriel Morgan (Portage
Northern)12 Kalamazoo/DI
Regional............... 5/19/2000
22-7.75 Jeff Bowen (Muskegon
Oakridge)11 Muskegon/City........................... 5/12/2000
22-7 Ray Graves (Romulus)11 Grandville/Div2
State................... 6/ 3/2000
22-6.5 Lorenzo Parker (Walled
Lake Western)12 Clarkston/Oakland
County........... 5/26/2000
22-5.25 Wolf Warren/Macomb
County.............. 5/26/2000
22-5 Derold Sligh (Saginaw
Heritage)12 East
Lansing/Kiwanis Relays........ 5/
6/2000
22-5 Stanford Elgin/AAU
JO Regional................ 7/
9/2000
22-5 James Morley (Utica
Ford)12 (meet?)............................................. /2000
--
22-4.5 David Jones (Romulus) Grosse
Ile/News-Herald Inv.......... 5/13/2000
22-3 Jason Jacobson (Portage Central) Kalamazoo/tri.............................. 5/ 9/2000
22-2.5 Kelvin Singleton
(Centreville)12 D4
Regional............................... 5/20/2000
22-0.5 C.J. Hooper (Jenison)12 Grand
Rapids/Bos...................... 5/25/2000
22-0 Nate Blevins (Forest
Hills Central)12 Zeeland/dual.............................. 4/18/2000
21-11.25 Anthony Turner (Chesaning)12 Saginaw/Korf-Schultz.................. 5/30/2000
21-10.5 Kirk Nielson
(Dansville)12 D4
Regional............................... 5/20/2000
21-10 Jameel Cooper (Lansing
Sexton)12 Kalamazoo/DI
Regional............... 5/19/2000
21-9 Mario Guerrero (Saginaw
Swan Valley)11 Comstock Park/Div3
State........... 6/ 3/2000
21-8 Brandon Womack (Flint
Southwestern)12 Grandville/Div2
State................... 6/ 3/2000
21-7.5 Tony Smith (Southfield
Lathrup)12 D1 Regional............................... 5/20/2000
21-6.5 Jameel Jones (Detroit
Mackenzie)12 Warren/DI
Regional..................... 5/20/2000
21-6.25 Joe Crawley (East Grand
Rapids)12 Grandville/Div2
State................... 6/ 3/2000
21-6 Darrhyl Brown
(Mattawan)12 Richland/dual............................. 4/13/2000
21-6 Jason Stewart (Suttons
Bay)9 Comstock
Park/Div3 State........... 6/
3/2000
21-6 Jamal Poole (Inkster) Grand
Rapids/Div4 State............. 6/
3/2000
21-6 Alex Hritcu (Walled
Lake Central)12 Farmington/WLAA...................... 5/24/2000
21-5.75 Jerome Harrison
(Kalamazoo Central)11 Kalamazoo/DI
Regional............... 5/19/2000
21-5.75 Joel Tien (Schoolcraft) Grand
Rapids/Div4 State............. 6/
3/2000
21-5.5 C.J. Paciencia (Wyoming
Rogers)12 Muskegon/dual........................... 4/13/2000
21-5.5 Gregory Jennings
(Kalamazoo Central)11 Rockford/Div1
State.................... 6/ 3/2000
21-5 Justin Hoskins (?) Canton/Michigan
USATF Junior Olympics 6/24/2000
21-4.5 Gavin Cornwell
(Rudyard)12 Kingsford/UP-C
State.................. 6/ 3/2000
21-4 Fred Walker (East
Lansing) Jackson/JDs
Inv......................... 4/28/2000
21-3.25 Craig Zaremba (St Clair) Grandville/Div2
State................... 6/ 3/2000
21-3 Jeff Allen (Birmingham
Rice)10 Regional.................................... 5/20/2000
21-2.5 Ben Morris (Grosse
Ile)12 Grosse
Ile/News-Herald Inv.......... 5/13/2000
21-2 Stephen Jackson (Allendale) Muskegon/DIII
Regional.............. 5/20/2000
21-1.5 Ndumi Mafu (Southfield
Christian)12 Grand Rapids/Christian
School Inv 4/15/2000
21-1.5 Keegan Farrell (Jackson
Lumen Christi)10 Jackson/NW Inv......................... 5/13/2000
21-1.5 Joe Wasson (Romulus) Ypsilanti/DII
Regional.................. 5/19/2000
21-1.5 Ivan Lee (Utica)10 Warren/Macomb
County.............. 5/26/2000
21-1.25 Joe Carpenter (Howell)12 Milford/dual................................ 5/
4/2000
21-1.25 Kenny Fetke (Berrien
Springs) Comstock
Park/Div3 State........... 6/
3/2000
21-1.25 Jacob Friess (Swartz
Creek) Regional.................................... 5/20/2000
21-1 Chad Morris (Reese)11 Clare/MITCA
Team Div 3............. 5/27/2000
21-0.75 Paul Cummings
(Belding)12 Allendale/Bronco
Inv................... 4/23/2000
21-0.75 Eric Scott (Livonia
Churchill)11 Redford/DI
Regional................... 5/19/2000
21-0.75 Gabe Coble (Plymouth
Salem)12 Farmington/WLAA...................... 5/24/2000
21-0 Don Swalec (SCS South
Lake)12 (meet?)............................................ ./2000
20-11.5 Vincent Mayfield (East
Kentwood) Grand Rapids/Bos...................... 5/25/2000
Wind-aided:
23-10 Lorenzo Parker (Walled
Lake Western)12 (meet?)............................................. /2000
21.5.5 Ben Morris (Grosse Ile)12 Grosse
Ile/dual............................ 5/
9/2000
21-5 Dionne Hopings
(Carleton-Airport)11 Grosse
Ile/dual............................ 5/
9/2000
21-2 Mike DeCaire
(Ishpeming) Gwinn/Marquette
County............. 5/16/2000
21-0.5 Sean Duffin
(Carney-Nadeau)12 Rapid
River/Regionals................ 5/24/2000
TRIPLE JUMP (state record 46-3.25 Gary Stanford – Detroit Mumford 2000)
46-3.25 Gary Stanford (Detroit
Mumford)12 Mansfield/Mehock
Relays........... 4/15/2000
42-2.25 Jean Smith (Detroit Cass
Tech) Dayton/Mitchell
Roosevelt Memorial 5/ 5/2000
40-1 Kenneth Ferguson
(Detroit Mumford)10 Dayton/Mitchell
Roosevelt Memorial 5/ 5/2000
40-0.75 Anthony Hamlett (Detroit
Mumford)12 Dayton/Mitchell
Roosevelt Memorial 5/ 5/2000
37-11.75 Felix Fielder (Detroit
Cass Tech) Dayton/Mitchell
Roosevelt Memorial 5/ 5/2000
37-2.5 Hawkinson (Norway) Florence/Inv............................... 4/25/2000
SHOT PUT (state record 67-0 T.J.
Duckett – Kalamazoo Norrix 2000)
61-11.75 Tom Maczik (Reese)12 Bad
Axe/DIII Regional................. 5/20/2000
61-11 Joey Sarantos (Portage
Northern)11 Rockford/Div1
State.................... 6/ 3/2000
61-8.25 Maczik Bad
Axe/DIII Regional (!)............. 5/20/2000
61-0.5 Mike DeLorge (Flint
Carman-Ainsworth)12 Swartz
Creek/Big 9..................... 5/25/2000
60-11.25 DeLorge Delaware/Midwest
Meet of Champions 6/10/2000
60-10.75 DeLorge Delaware/Midwest
Meet of Champions (!)6/10/2000
60-9 Sarantos Niles/Big 8................................. 5/24/2000
60-8.25 Maczik Bad
Axe/DIII Regional (!)............. 5/20/2000
60-5.5 Shawn Anderson
(Manistique)12 Munising/Lions
Inv......................... 5/13/00
60-1.75 DeLorge Rockford/Div1
State.................... 6/ 3/2000
59-9 Anderson Ishpeming/tri............................... 5/ 4/2000
--
57-9.5 Jodie Clemons (Lansing
Sexton)12 Kalamazoo/DI
Regional............... 5/19/2000
57-8.5 Sean Poole (Flint
Central)12 Rockford/Div1
State.................... 6/ 3/2000
57-3.75 Andy Thorn (Waterford Mott)12 Clarkston/Oakland County........... 5/26/2000
56-3.5 Jay Davidson
(Frankfort)12 D4
Regional............................... 5/20/2000
55-11 Joe Tripodi (Chelsea) D2
Regional............................... 5/20/2000
55-9 Adam Kieft (Rockford)12 Dayton/Mitchell
Roosevelt Memorial 5/ 5/2000
55-6.25 Mike Preston
(Avondale)12 Clarkston/Oakland
County........... 5/26/2000
55-4.25 Aaron Tagert
(Coldwater)11 Grandville/Div2
State................... 6/ 3/2000
55-2 Jamie White
(Dowagiac)12 St
Joseph/Rotary....................... 5/30/2000
54-10.5 Jacob Adams (Corunna)12 Chesaning/dual........................... 5/ 9/2000
54-7.25 Luke Cole
(Sterling Heights Stevenson)12 Rockford/Div1
State.................... 6/ 3/2000
54-7 Dominick Brown (Lansing Sexton)12 Lansing/Honor Roll..................... 5/24/2000
54-7 Jack Gitler (Berkley)12 Rockford/Div1
State.................... 6/ 3/2000
54-6.5 Cobey Buckner (Camden-Frontier)12 Camden/dual.............................. 4/26/2000
54-5.25 Mike Simon
(Coopersville)11 D2
Regional............................... 5/20/2000
53-11 Mike Morris (Detroit
Catholic Central)12 Livonia/Observerland
Relays........ 5/ 6/2000
53-8.75 Daniel Bazuin (McBain)10 Pine River/Inv.............................. 5/ 6/2000
53-6.5 Mike Gaura (Livonia
Churchill)12 Redford/DI
Regional................... 5/19/2000
53-6 Mark Neal (Albion)12 Elgin/AAU
JO Regional................ 7/
9/2000
53-4.25 Derek Dimon (Kalkaska) Grandville/Div2
State................... 6/ 3/2000
53-3.5 Josh Dodak
(Frankenmuth)12 Comstock
Park/Div3 State........... 6/
3/2000
53-2.5 Eric Ghiaciuc
(Oxford)12 Fenton/Metro
League.................. 5/21/2000
53-0.5 T.J. Shimek (Maple City
Glen Lake)12 Grand
Rapids/Div4 State............. 6/
3/2000
52-8.75 Mike May (Quincy) Comstock
Park/Div3 State........... 6/
3/2000
52-5.25 Benn Kunzleman
(Stockbridge) Comstock
Park/Div3 State........... 6/
3/2000
52-4.25 Jason Shaheen (Flint
Carman-Ainsworth)12 Big 9.......................................... 5/25/2000
52-2.5 James Vanassche (Warren
Mott)11 Warren/Macomb
County.............. 5/26/2000
51-10 Kyle Kollar (Milford)12 Lakeland/dual.............................. 5/ 9/2000
51-10 Nick DeLine (Hastings) Grand
Rapids/DII Regional.......... 5/20/2000
51-9.5 Harvey Steele (Novi)12 (meet?)............................................. /2000
51-8.5 Brandon Dutcher (Haslett)12 Ingham County League............... 5/24/2000
51-7 Eddie Hillery
(Rochester)12 Rochester/OAA
I......................... 5/30/2000
51-5 Mark Owczarck
(Warren Mott)12 Warren/Macomb
County.............. 5/26/2000
51-4.5 Nick Maddens (Warren
DeLaSalle)11 Warren/Macomb
County.............. 5/26/2000
51-3 Phil Teeple (Durand) Alma/Scottie
Classic................... 5/13/2000
51-2.25 Chris Blanchard (Taylor
Truman) Rockford/Div1
State.................... 6/ 3/2000
51-1 Robert Black (Sterling
Heights Stevenson)10 Warren/Macomb
County.............. 5/26/2000
51-0 John Rowe (Calumet)12 Houghton/Regional..................... 5/24/2000
50-11.5 Jay Dixon (Hesperia)12 Clare/DIII
Regional...................... 5/20/2000
50-11.5 Brandon Boone (Brooklyn
Columbia Central) Comstock Park/Div3
State........... 6/ 3/2000
50-9.5 Mark Snyder (Plymouth
Salem)11 Farmington/WLAA...................... 5/24/2000
50-9.75 Matt Lentz (Brandon) Clarkston/Oakland
County........... 5/26/2000
50-7 Mike Hardy (New
Haven)12 (meet?)............................................. /2000
50-6.5 Justin Terry
(Detroit U-D Jesuit)11 Dearborn/Elks
Relays................. 4/15/2000
50-6.5 Paul Sarantos (Portage
Northern)10 Portage/dual............................... 5/ 2/2000
50-6 Travis Beauchamp
(Gladstone)12 Kingsford/UP-AB
State................ 6/ 3/2000
DISCUS (state record 198-5 Johnny
Mitchell-Muskegon 1983)
186-7 Tom Maczik (Reese)12 Reese/tri.................................... 4/24/2000
186-1 Maczik Reese/quad................................ 4/
4/2000
185-7 Maczik Bad
Axe/DIII Regional................. 5/20/2000
184-8 Maczik Unionville/USA
Inv...................... 4/13/2000
183-9 Maczik Reese/tri
(!)................................ 4/24/2000
182-9 Maczik Reese/quad
(!)............................ 4/
4/2000
182-6 Maczik Reese/tri
(!)................................ 4/24/2000
182-1 Maczik Reese/tri.................................... 4/17/2000
181-9 Maczik Reese/quad
(!)............................ 4/
4/2000
180-7 Maczik Unionville/USA
Inv (!).................. 4/13/2000
--
178-5 Jack Gitler (Berkley)12 Rockford/Div1
State.................... 6/ 3/2000
177-10 Shawn Anderson
(Manistique)12 St
Ignace/Kiwanis........................ 5/
6/2000
177-9 Joe Sarantos (Portage
Northern)11 Niles/Big 8................................. 5/24/2000
172-9 Andy Thorn (Waterford
Mott)12 Rockford/Div1
State.................... 6/ 3/2000
171-4 Mike DeLorge (Flint
Carman-Ainsworth)12 Swartz
Creek/Big 9..................... 5/24/2000
170-4 Jay Dixon (Hesperia)12 Comstock
Park/Div3 State........... 6/
3/2000
169-6 Mike Preston (Auburn
Hills Avondale)12 Grandville/Div2
State................... 6/ 3/2000
169-4 Adam Williams (East
Detroit)12 Warren/Macomb
County.............. 5/26/2000
168-5 Kyle Brink
(Akron-Fairgrove)12 Unionville/USA
Inv...................... 4/14/2000
168-4 Jon Pawlanta
(Bridgeport)12 (meet?)............................................. /2000
168-0 John Metzger (Rochester
Adams) Rochester/OAA I......................... 5/30/2000
164-11 Josh Piper
(Orchard View)11 Muskegon/Chronicle
All Star....... 5/25/2000
163-6 Caleb Anthony
(Ludington) Grandville/Div2
State................... 6/ 3/2000
163-5 Josh Vartanian
(Standish Sterling)11 Standish/dual............................. 4/11/2000
163-2 Dominick Brown (Lansing Sexton)12 Lansing/Honor Roll..................... 5/24/2000
160-2 Jodie Clemons (Lansing
Sexton)12 Lansing/Honor
Roll..................... 5/24/2000
159-10 Mason Carter (Saginaw Heritage)12 Saginaw/dual.............................. 4/13/2000
159-5 Jacob Adams (Corunna)12 Alma/Scottie
Classic................... 5/13/2000
157-11 Josh Shonts (Flint
Powers)11 Grandville/Div2
State................... 6/ 3/2000
157-10 Adam Kieft (Rockford)12 Grandville/OK Red...................... 5/16/2000
157-6 Colbi Dykehouse
(Grand Haven) Grand
Rapids/OK White.............. 5/15/2000
157-4 Andrew Alspaugh (Carson
City Crystal) D3 Regional............................... 5/20/2000
157-4 Jay Davidson
(Frankfort)12 Grand
Rapids/Div4 State............. 6/
3/2000
157-4 Adam Snyder (Brown
City)12 Sanilac
County........................... 5/25/2000
156-2 Aaron Tagert
(Coldwater)11 Grandville/Div2
State................... 6/ 3/2000
155-11 John Hazle (St Johns)12 Lansing/Honor
Roll..................... 5/24/2000
155-10 Andrew Willink (Grand
Rapids Christian)12 D1 Regional............................... 5/20/2000
155-6 Mike Hardy (New
Haven)12 Warren/Macomb
County.............. 5/26/2000
155-6 Ken Trippett (Albion) Jackson/Selby
Classic................ 5/30/2000
154-7 Daniel Bazuin
(McBain)10 McBain/tri................................... 4/17/2000
154-3 Ken Slough (East
Jordan) East
Jordan/Inv.......................... 5/14/2000
153-11 Luke Cole (Sterling
Heights Stevenson)12 dual............................................ 5/
8/2000
153-10 Troy Peyerk (Port Huron) MAC White................................. 5/27/2000
153-8 David Johnson (Covert) Grand
Rapids/Div4 State............. 6/
3/2000
153-8 Rob Nicklesen (Flint
Carman-Ainsworth)11 Flint/Badar................................. 5/30/2000
153-7 Patrick McMullin
(Ironwood)12 Houghton/Regional..................... 5/24/2000
153-4 Scott Thomas (Troy)11 Troy/dual.................................... 5/11/2000
152-11 Patrick Yuchasz (Warren
Lincoln)11 (meet?)............................................. /2000
152-6 Carl Duvall
(Erie-Mason)12 Comstock
Park/Div3 State........... 6/
3/2000
152-5 Kyle Brink
(Akron-Fairgrove)12 Cass
City/DIV Regional............... 5/20/2000
152-4 Mike Caro (Bronson) Comstock
Park/Div3 State........... 6/
3/2000
151-8 Lee Usher (Escanaba)12 Escanaba/Great
Northern Conf.... 5/18/2000
151-7 Mike Morris (Detroit
Catholic Central)12 Livonia/Observerland
Relays........ 5/ 6/2000
151-6 Andy Hallock (Bellaire) Grand
Rapids/Div4 State............. 6/
3/2000
151-5 David Stallworth
(Jackson)11 Jackson/dual.............................. 5/ 2/2000
150-9 Jacob Huggard (Mason
County Central) Comstock
Park/Div3 State........... 6/
3/2000
150-8 Joe Tripodi (Chelsea) Chelsea/dual............................... 5/ 2/2000
150-6 Kyle Kollar (Milford)12 Bloomfield
Hills/Inv..................... 4/15/2000
150-3 Mike Sidlauskas
(Sparta)12 D2
Regional............................... 5/20/2000
150-3 Jerome Betts (Muskegon) Rockford/Div 1
State................... 6/ 3/2000
JAVELIN (state record 184-3 Paul Paynich – Paw Paw 1933)
124-1 John Botts (Grand
Rapids Christian)10 Canton/Michigan
USATF Junior Olympics 6/24/2000
116-9 Gary Stanford (Detroit Mumford)12 Orlando/AAU JO Nationals
(deca) 7/30/2000
100-7 Matt Shillito (East
Kentwood)9 Canton/Michigan
USATF Junior Olympics 6/24/2000
97-0 Jordan Chapman (Plymouth
Canton)11 Lexington/USATF JO
Regional (dec) 7/13/2000
(90-0)
DECATHLON (high school implements)
6017 Gary Stanford (Detroit
Mumford)12 Elgin/AAU JO
Regional................ 7/ 8/2000
5948 G. Stanford Orlando/AAU
JO Nationals.......... 7/30/2000
(11.52 [nwi], 22-0.75
[0.7], 35-7.25, 6-0.75, 51.36, 15.14 [-0.6], 87-10, 9-10, 116-9, 5:06.81)
4578 Matt Shillito (East
Kentwood)9 Amherst/USATF
JO Nationals...... 7/27/2000
4041 Jordan Chapman
(Plymouth Canton)11 Lexington/USATF
JO Regional.... 7/13/2000
(12.54, 19-8.75, 34-11.75,
6-6.75, 58.13, 17.33, 105-3, 11-9.75, 97-0, 5:30.93)
3394 Shillito Lexington/USATF
JO Regional.... 7/13/2000
4 x 100 RELAY (state record 41.77 Lansing Everett 1985)
42.65 Kalamazoo Central Rockford/Div1
State.................... 6/ 3/2000
42.81 Benton Harbor Rockford/Div1
State.................... 6/ 3/2000
43.00 Detroit Cass Tech Rockford/Div1
State.................... 6/ 3/2000
43.15 Detroit Cass Tech Detroit/PSL................................ 5/25/2000
43.22 Kalamazoo Central Jackson/JDs
Inv......................... 4/28/2000
43.23 Lansing Sexton Rockford/Div1
State.................... 6/ 3/2000
43.26 Ann Arbor Huron Rockford/Div1
State.................... 6/ 3/2000
43.28 Detroit Renaissance Grandville/Div2
State................... 6/ 3/2000
43.35 Pontiac Northern Rockford/Div1
State.................... 6/ 3/2000
43.49 Flint Northern Rockford/Div1
State.................... 6/ 3/2000
--
43.51 Dowagiac Grandville/Div2
State................... 6/ 3/2000
43.52 Ypsilanti Lincoln Grandville/Div2
State................... 6/ 3/2000
43.53 Detroit Mumford Rockford/Div1
State.................... 6/ 3/2000
43.54 Midland Rockford/Div1
State.................... 6/ 3/2000
43.54 Utica Rockford/Div1
State.................... 6/ 3/2000
43.56 Saginaw Rockford/Div1
State.................... 6/ 3/2000
43.58 Farmington Hills
Harrison Grandville/Div2
State................... 6/ 3/2000
43.64 Walled Lake Western Rockford/Div1
State.................... 6/ 3/2000
43.70 Pinckney Rockford/Div1
State.................... 6/ 3/2000
43.74 Ypsilanti Grandville/Div2
State................... 6/ 3/2000
43.77 Detroit Central Grandville/Div2
State................... 6/ 3/2000
43.84 Detroit Pershing Detroit/PSL................................ 5/25/2000
43.86 Farmington Rockford/Div1
State.................... 6/ 3/2000
43.90 Detroit U-D Jesuit Rockford/Div1
State.................... 6/ 3/2000
44.00 St Joseph Lake Michigan
Catholic Grand
Rapids/Div4 State............. 6/
3/2000
44.08 Romulus Grandville/Div2
State................... 6/ 3/2000
44.09 Corunna Alma/Scottie
Classic................... 5/13/2000
44.14 Lansing Waverly Grandville/Div2
State................... 6/ 3/2000
44.14 Adrian Rockford/Div1
State.................... 6/ 3/2000
44.16 Albion Comstock
Park/Div3 State........... 6/
3/2000
44.16 Detroit Benedictine Grand
Rapids/Div4 State............. 6/
3/2000
44.17 Davison Rockford/Div1
State.................... 6/ 3/2000
44.23 Grand Rapids Forest
Hills Central Rockford/Div1
State.................... 6/ 3/2000
44.30 Dansville Grand
Rapids/Div4 State............. 6/
3/2000
44.35 East Lansing Jackson/JDs
Inv......................... 4/28/2000
44.36 Detroit Mackenzie Detroit/PSL................................ 5/25/2000
44.42 Detroit King Rockford/Div1
State.................... 6/ 3/2000
44.61 Frankenmuth Comstock
Park/Div3 State........... 6/
3/2000
44.63 Rockford Brighton/MITCA
Team Div 1........ 5/27/2000
44.68 Plymouth Canton Brighton/MITCA
Team Div 1........ 5/27/2000
44.69 Traverse City West Alma/Scottie
Inv......................... 5/13/2000
44.70 River Rouge Grosse
Ile/News-Herald Inv.......... 5/13/2000
44.73 Wyoming Park Grand
Rapids/Div4 State............. 6/
3/2000
44.83 Saline Brighton/MITCA
Team Div 1........ 5/27/2000
44.85 Livonia Stevenson Rockford/Div1
State.................... 6/ 3/2000
44.88 Muskegon Oakridge Comstock
Park/Div3 State........... 6/
3/2000
44.88 Three Rivers Corunna/MITCA
D2 Team............ 5/27/2000
44.96 Stockbridge Comstock
Park/Div3 State........... 6/
3/2000
44.96 New Baltimore Anchor
Bay Rockford/Div1
State.................... 6/ 3/2000
44.99 New Lothrop Grand
Rapids/Div4 State............. 6/
3/2000
Hand-timed:
42.2 Saginaw Saginaw/Korf-Schultz.................. 5/30/2000
42.5 Benton Harbor Kalamazoo/Central
Relays........... 5/ 5/2000
42.7 Kalamazoo Central Kalamazoo/Central
Relays........... 5/ 5/2000
42.7 Dowagiac St
Joseph/Rotary....................... 5/30/2000
42.8 Pontiac Northern Pontiac/dual................................ 5/
2/2000
42.9 Benton Harbor Kalamazoo/DI
Regional............... 5/19/2000
42.9 Farmington Hills
Harrison Clarkston/Oakland
County........... 5/26/2000
43.0 Farmington Hills
Harrison Livonia/Observerland
Relays........ 5/ 6/2000
43.0 Pontiac Northern Clarkston/Oakland
County........... 5/26/2000
43.1 Farmington Farmington/City
Meet.................. 5/ 9/2000
43.1 Pontiac Northern Milford/DI
Regional..................... 5/19/2000
43.1 Walled Lake Western Milford/DI
Regional..................... 5/19/2000
43.1 Kalamazoo Central Kalamazoo/DI
Regional............... 5/19/2000
43.1 Pontiac Northern Rochester/OAA I......................... 5/30/2000
--
43.3 Utica (meet?)............................................. /2000
43.4 Adrian Dearborn/Elks
Relays................. 4/15/2000
43.4 Pontiac Northern West
Bloomfield/Inv................... 5/13/2000
43.4 Ann Arbor Huron Ypsilanti/Meet
of Champions...... 5/30/2000
43.4 Lansing Sexton Lansing/Honor
Roll..................... 5/24/2000
43.4 Detroit Cass Tech Detroit/Operation
Friendship.............. /2000
43.5 West Bloomfield West
Bloomfield/Inv................... 5/13/2000
43.5 Detroit Renaissance D2
Regional............................... 5/20/2000
43.6 Flint Northern Flint/Mott
Relays......................... 5/
6/2000
43.6 Pinckney Pinckney/dual............................. 5/11/2000
43.6 Portage Northern Kalamazoo/DI
Regional............... 5/19/2000
43.6 East Lansing Lansing/Honor
Roll..................... 5/24/2000
43.7 Albion Stockbridge/Inv........................... 5/ 5/2000
43.7 Redford Borgess Livonia/Observerland
Relays........ 5/ 5/2000
43.7 Ypsilanti Lincoln Ypsilanti/DII
Regional.................. 5/19/2000
43.7 Midland Auburn/Saginaw
Valley Conf....... 5/24/2000
43.7 St Joseph Lake Michigan Catholic Benton Harbor/Rotary................. 5/30/2000
43.8 Romulus Ypsilanti/Lincoln
Relays.............. 4/29/2000
43.8 Flint Central Flint/Mott
Relays......................... 5/
6/2000
43.8 Southfield Clarkston/Oakland
County........... 5/26/2000
43.8 Pontiac Central Rochester/OAA I......................... 5/30/2000
43.9 Ypsilanti Ypsilanti/Meet
of Champions...... 5/30/2000
44.0 Anchor Bay New
Baltimore/AB Relays............ 4/14/2000
44.0 Forest Hills Central Grand
Rapids/Bos...................... 5/25/2000
44.0 Detroit U-D Jesuit Detroit/Operation
Friendship.............. /2000
44.0 Lansing Waverly Regional.................................... 5/20/2000
44.1 Detroit Benedictine Ann
Arbor/DIV Regional.............. 5/20/2000
44.1 Grand Ledge Lansing/Honor
Roll..................... 5/24/2000
44.1 Detroit Mumford Regional.................................... 5/20/2000
44.2 Sterling Heights Warren/DeLaSalle
Relays............ 4/29/2000
44.2 Plymouth Canton Livonia/Observerland
Relays........ 5/ 5/2000
44.2 Grand Rapids Creston Grand
Rapids/DII Regional.......... 5/20/2000
44.2 East Kentwood Grand
Rapids/Bos...................... 5/25/2000
44.2 Ann Arbor Pioneer Ypsilanti/Meet
of Champions...... 5/30/2000
44.2 Bay City Central Bay City/Times
Classic............... 5/26/2000
44.2 Stevensville Lakeshore Regional.................................... 5/20/2000
44.2 Davison Swartz
Creek/Big 9..................... 5/24/2000
44.2 Niles Benton
Harbor/Rotary................. 5/30/2000
44.3 Corunna Corunna/Relays.......................... 4/28/2000
44.3 Hudsonville Grand
Rapids/dual...................... 5/
1/2000
44.3 Pontiac Central Milford/DI
Regional..................... 5/19/2000
44.3 East Kentwood Grandville/OK Red...................... 5/16/2000
44.3 Holland West Ottawa Grandville/OK
Red...................... 5/16/2000
44.3 Sterling Heights
Stevenson Warren/Macomb
County.............. 5/26/2000
44.4 Gladwin Harrison/Relays.......................... 4/28/2000
44.4 Lapeer West Otisville/LakeVille
Inv.................. 5/12/2000
44.4 Wyoming Lee North
Muskegon/DIV Regional.... 5/20/2000
44.4 Linden Fenton/Metro
League.................. 5/21/2000
44.4 Grand Rapids Christian Grand
Rapids/Bos...................... 5/25/2000
44.4 Rockford Regional.................................... 5/20/2000
44.4 Detroit King Regional.................................... 5/20/2000
4 x 200 RELAY (state record 1:25.0 Detroit Cass Tech 1994)
1:27.9 Saginaw Heritage Auburn/Saginaw
Valley Conf....... 5/24/2000
1:28.16 Saginaw Rockford/Div1
State.................... 6/ 3/2000
1:28.63 Saginaw Heritage Rockford/Div1
State.................... 6/ 3/2000
1:28.6 Saginaw Flint/Mott
Relays......................... 5/
6/2000
1:28.7 Kalamazoo Central Kalamazoo/Central
Relays........... 5/ 5/2000
1:28.7 Saginaw Saginaw/DI
Regional................... 5/20/2000
1:28.8 Pontiac Northern Clarkston/Oakland
County........... 5/26/2000
1:29.09 Kalamazoo Central Rockford/Div1
State.................... 6/ 3/2000
1:29.0 Saginaw Heritage Saginaw/Korf-Schultz.................. 5/30/2000
1:29.1 Saginaw Heritage East
Lansing/Kiwanis Relays........ 5/
6/2000
1:29.1 Saginaw Heritage Saginaw/DI
Regional................... 5/20/2000
--
1:29.2 Farmington Hills
Harrison Clarkston/Oakland
County........... 5/26/2000
1:29.32 Adrian Rockford/Div1
State.................... 6/ 3/2000
1:29.35 Benton Harbor Rockford/Div1
State.................... 6/ 3/2000
1:29.3 Southfield Clarkston/Oakland
County........... 5/26/2000
1:29.4 Dowagiac St
Joseph/Rotary....................... 5/30/2000
1:29.56 Detroit Cass Tech Rockford/Div1
State.................... 6/ 3/2000
1:29.5 Walled Lake Western Clarkston/Oakland
County........... 5/26/2000
1:29.6 Ypsilanti Lincoln Grandville/Div2
State................... 6/ 3/2000
1:29.7 Farmington Clarkston/Oakland
County........... 5/26/2000
1:29.7 River Rouge Grandville/Div2
State................... 6/ 3/2000
1:30.09 Pinckney Rockford/Div1
State.................... 6/ 3/2000
1:30.0 Flint Northern Auburn/Saginaw
Valley Conf....... 5/24/2000
1:30.1 Detroit Mackenzie Rockford/Div1
State.................... 6/ 3/2000
1:30.2 Redford Borgess Livonia/Observerland
Relays........ 5/ 6/2000
1:30.3 Saginaw Heritage Saginaw/dual.............................. 4/13/2000
1:30.50 Detroit Renaissance Detroit/PSL................................ 5/25/2000
1:30.5 North Farmington Livonia/Observerland
Relays........ 5/ 6/2000
1:30.69 Plymouth Canton Rockford/Div1
State.................... 6/ 3/2000
1:30.6 Sterling Heights Sterling
Heights/Inv..................... 5/
6/2000
1:30.6 Flint Central Auburn/Saginaw
Valley Conf....... 5/24/2000
1:30.84 Holland West Ottawa Rockford/Div1
State.................... 6/ 3/2000
1:30.86 Detroit Central Detroit/PSL................................ 5/25/2000
1:30.90 Grosse Pointe South Rockford/Div1
State.................... 6/ 3/2000
1:30.94 Corunna Alma/Scottie
Classic................... 5/13/2000
1:30.9 Gladwin Gaylord/DII
Regional................... 5/20/2000
1:30.9 Ypsilanti Ypsilanti/Meet
of Champions...... 5/30/2000
1:31.1 East Lansing Lansing/Honor
Roll..................... 5/24/2000
1:31.2 Whitehall (meet?)............................................. /2000
1:31.2 River Rouge Grosse
Ile/News-Herald Inv.......... 5/13/2000
1:31.2 Utica Warren/Macomb
County.............. 5/26/2000
1:31.2 Lansing Waverly Grandville/Div2
State................... 6/ 3/2000
1:31.30 Dearborn Edsel Ford Rockford/Div1
State.................... 6/ 3/2000
1:31.3 Battle Creek Central Kalamazoo/Central
Relays........... 5/ 5/2000
1:31.3 Southfield Lathrup Clarkston/Oakland
County........... 5/26/2000
1:31.3 Haslett Grandville/Div2
State................... 6/ 3/2000
1:31.4 Midland Auburn/Saginaw
Valley Conf....... 5/24/2000
1:31.4 Lansing Sexton Lansing/Honor
Roll..................... 5/24/2000
1:31.4 Alma Gaylord/Div2
Regional................ 5/20/2000
1:31.5 Grand Rapids Creston Grand
Rapids/Bos...................... 5/25/2000
1:31.5 Birmingham Rice Clarkston/Oakland
County........... 5/26/2000
1:31.5 Orchard Lake St Marys Clarkston/Oakland
County........... 5/26/2000
1:31.6 Albion Stockbridge/Inv........................... 5/ 5/2000
1:31.6 Ann Arbor Pioneer Ann
Arbor/DI Regional................ 5/19/2000
1:31.6 DeWitt Linden/DII
Regional..................... 5/19/2000
1:31.6 Grand Rapids Ottawa
Hills Grand
Rapids/Bos...................... 5/25/2000
1:31.7 Romulus Grosse
Ile/News-Herald Inv.......... 5/13/2000
1:31.7 Plymouth Canton Farmington/WLAA...................... 5/24/2000
4 x 400 RELAY (state record 3:12.7 Detroit Central 1982)
3:19.34 Saginaw Heritage Rockford/Div1
State.................... 6/ 3/2000
3:22.31 Romulus Grandville/Div2
State................... 6/ 3/2000
3:22.71 Saline Rockford/Div1
State.................... 6/ 3/2000
3:22.97 Detroit Mackenzie Dayton/Mitchell
Roosevelt Memorial 5/ 6/2000
3:23.03 Portage Northern Rockford/Div1
State.................... 6/ 3/2000
3:23.0 Romulus Grosse
Ile/News-Herald Inv.......... 5/13/2000
3:23.0 Saginaw Heritage Saginaw/DI
Regional................... 5/20/2000
3:23.11 East Lansing Rockford/Div1
State.................... 6/ 3/2000
3:23.13 Adrian Rockford/Div1
State.................... 6/ 3/2000
3:23.1 Romulus Ypsilanti/DII
Regional.................. 5/19/2000
3:23.32 Muskegon Mona Shores Rockford/Div1
State.................... 6/ 3/2000
--
3:23.67 Clarkston Rockford/Div1
State.................... 6/ 3/2000
3:23.72 Rockford Rockford/Div1
State.................... 6/ 3/2000
3:23.8 Lansing Sexton Lansing/Honor
Roll..................... 5/24/2000
3:23.9 Albion Jackson/Selby
Classic................ 5/30/2000
3:24.0 Southfield Lathrup Clarkston/Oakland
County........... 5/26/2000
3:24.1 Pewamo-Westphalia Lansing/Honor
Roll..................... 5/24/2000
3:24.4 River Rouge Flint/Mott
Relays......................... 5/
6/2000
3:24.55 Detroit Renaissance Grandville/Div2
State................... 6/ 3/2000
3:24.62 Ypsilanti Lincoln Grandville/Div2
State................... 6/ 3/2000
3:24.94 Sterling Heights Rockford/Div1
State.................... 6/ 3/2000
3:25.06 Birmingham Rice Rockford/Div1
State.................... 6/ 3/2000
3:25.23 Ann Arbor Pioneer Rockford/Div1
State.................... 6/ 3/2000
3:25.3 Jackson Lumen Christi Jackson/Selby
Classic................ 5/30/2000
3:25.41 Clare Comstock
Park/Div3 State........... 6/
3/2000
3:25.44 Pinckney Rockford/Div1
State.................... 6/ 3/2000
3:25.76 Hudsonville Rockford/Div1
State.................... 6/ 3/2000
3:25.85 Brighton Rockford/Div1
State.................... 6/ 3/2000
3:25.99 Big Rapids Grandville/Div2
State................... 6/ 3/2000
3:26.0 Allendale Muskegon/DIII
Regional.............. 5/20/2000
3:26.0 Pontiac Northern Clarkston/Oakland
County........... 5/26/2000
3:26.1 Walled Lake Central Milford/DI
Regional..................... 5/19/2000
3:26.5 Hemlock Saginaw/Korf-Schultz.................. 5/30/2000
3:26.74 Muskegon Orchard View Comstock
Park/Div3 State........... 6/
3/2000
3:26.7 Zeeland Grand
Rapids/Bos...................... 5/25/2000
3:26.8 Farmington Hills
Harrison Farmington/WLAA...................... 5/24/2000
3:26.9 Traverse City West Saginaw/DI
Regional................... 5/20/2000
3:27.02 Corunna Corunna/MITCA
D2 Team............ 5/27/2000
3:27.0 Livonia Franklin Livonia/Observerland
Relays........ 5/ 5/2000
3:27.0 Big Rapids D2
Regional............................... 5/20/2000
3:27.1 North Farmington Livonia/Observerland
Relays........ 5/ 5/2000
3:27.3 Holt Lansing/Honor
Roll..................... 5/31/2000
3:27.40 Mesick Comstock
Park/Div3 State........... 6/
3/2000
3:27.4 Bay City Western Bay City/Times
Classic............... 5/26/2000
3:27.5 Whitehall D2
Regional............................... 5/20/2000
3:27.62 Cedar Springs Grandville/Div2
State................... 6/ 3/2000
3:27.85 Bloomfield Hills Andover Grandville/Div2
State................... 6/ 3/2000
3:27.8 Grand Ledge Jackson/tri................................. 4/18/2000
3:27.9 Plymouth Canton Dearborn/Elks
Relays................. 4/15/2000
3:28.09 Alma Grandville/Div2
State................... 6/ 3/2000
3:28.0 Saginaw Auburn/dual................................ 5/
3/2000
3:28.0 Livonia Stevenson Farmington/WLAA...................... 5/24/2000
3:28.4 Monroe Ann
Arbor/DI Regional................ 5/19/2000
3:28.4 Warren Woods Tower Warren/Macomb
County.............. 5/26/2000
3:28.5 Howell Milford/DI
Regional..................... 5/19/2000
3:28.5 Kalamazoo Central Kalamazoo/DI
Regional............... 5/19/2000
3:28.6 Dearborn Edsel Ford Ann
Arbor/DI Regional................ 5/19/2000
4 x 800 RELAY (state record 7:41.29 Monroe 1988)
7:47.81 Saline Rockford/Div1
State.................... 6/ 3/2000
7:48.09 Saline Brighton/MITCA
Team Div 1........ 5/27/2000
7:50.01 Rockford Brighton/MITCA
Team Div 1........ 5/27/2000
7:50.59 Rockford Rockford/Div1
State.................... 6/ 3/2000
7:52.60 Rockford Dayton/Mitchell
Roosevelt Memorial 5/ 5/2000
7:52.70 Bay City Western Rockford/Div1
State.................... 6/ 3/2000
7:53.02 Clarkston Rockford/Div1
State.................... 6/ 3/2000
7:54.78 Grand Ledge Rockford/Div1
State.................... 6/ 3/2000
7:54.8 Clarkston Clarkston/Oakland
County........... 5/26/2000
7:55.9 Grand Ledge Lansing/Honor
Roll..................... 5/24/2000
--
7:56.6 Milford Milford/DI
Regional..................... 5/19/2000
7:57.5 Hemlock Hemlock/DIII
Regional................. 5/20/2000
7:57.6 Traverse City Central Saginaw/DI
Regional................... 5/20/2000
7:58.2 Novi Milford/DI
Regional..................... 5/19/2000
7:59.48 White Lake Lakeland Rockford/Div1
State.................... 6/ 3/2000
7:59.57 Detroit Mackenzie Rockford/Div1
State.................... 6/ 3/2000
8:00.03 Romulus Grandville/Div2
State................... 6/ 3/2000
8:00.13 Lapeer East Grandville/Div2
State................... 6/ 3/2000
8:00.34 Lake Orion Rockford/Div1
State.................... 6/ 3/2000
8:01.95 Brighton Rockford/Div1
State.................... 6/ 3/2000
8:02.29 Livonia Stevenson Rockford/Div1
State.................... 6/ 3/2000
8:02.3 Hudsonville Unity
Christian Grand
Rapids/DII Regional.......... 5/20/2000
8:02.6 Troy Clarkston/Oakland
County........... 5/26/2000
8:04.3 Walled Lake Central Milford/DI
Regional..................... 5/19/2000
8:04.3 Perry Lansing/Honor
Roll..................... 5/24/2000
8:04.9 Flint Powers Linden/DII
Regional..................... 5/19/2000
8:05.26 Hudsonville Rockford/Div1
State (dq-logo)..... 6/ 3/2000
8:05.45 Stockbridge Comstock
Park/Div3 State........... 6/
3/2000
8:05.4 Williamston Lansing/Honor
Roll..................... 5/24/2000
8:06.29 Albion Comstock
Park/Div3 State........... 6/
3/2000
8:06.65 McBain Grand
Rapids/Div4 State............. 6/
3/2000
8:06.83 Haslett Grandville/Div2
State................... 6/ 3/2000
8:07.52 South Haven Grandville/Div2
State................... 6/ 3/2000
8:08.12 East Lansing Rockford/Div1
State.................... 6/ 3/2000
8:08.45 Sandusky Comstock
Park/Div3 State........... 6/
3/2000
8:08.5 Big Rapids Regional.................................... 5/20/2000
8:08.73 Dearborn Edsel Ford Rockford/Div1
State.................... 6/ 3/2000
8:08.7 McBain D4
Regional............................... 5/20/2000
8:09.1 Caledonia Grand
Rapids/DII Regional.......... 5/20/2000
8:09.3 Forest Hills Northern Grand
Rapids/DII Regional.......... 5/20/2000
8:09.49 Clare Comstock
Park/Div3 State........... 6/
3/2000
8:09.99 Grass Lake Grand
Rapids/Div4 State............. 6/
3/2000
8:10.75 Breckinridge Grand
Rapids/Div4 State............. 6/
3/2000
8:11.0 Sanford-Meridian Bay City/Times
Classic............... 5/26/2000
8:11.7 Grand Rapids West
Catholic Muskegon/DIII
Regional.............. 5/20/2000
8:12.01 Chelsea Grandville/Div2
State................... 6/ 3/2000
8:12.1 Holland Christian Grand
Rapids/DII Regional.......... 5/20/2000
8:12.3 Davison Otisville/LakeVille
Inv.................. 5/12/2000
8:12.77 Detroit Catholic Central Rockford/Div1
State.................... 6/ 3/2000
8:13.6 Albion Regional.................................... 5/20/2000
8:13.96 Monroe St Marys Comstock
Park/Div3 State........... 6/
3/2000
8:13.9 Holland West Ottawa Grand
Rapids/DI Regional........... 5/19/2000
8:14.0 Holland Grandville/OK Red...................... 5/16/2000
8:14.4 Walled Lake
Central Clarkston/Oakland
County........... 5/26/2000
8:14.59 Morenci Grand
Rapids/Div4 State............. 6/
3/2000
8:14.7 Manchester Regional.................................... 5/20/2000
8:14.9 Marquette Kingsford/UP-AB
State................ 6/ 3/2000
4 x 1600 RELAY (state record 17:21.57y Rockford 2000) (XC-style not
included)
17:15.53+ Rockford Raleigh/FootLocker
Outdoor Ch (17:21.57) 6/17/2000
17:33.9 Rockford Wyoming
Park/Relays................. 4/31/2000
17:43.9 Grand Ledge Hastings/Relays......................... 4/22/2000
17:58.28 Rockford Dayton/Mitchell
Roosevelt Memorial 5/ 5/2000
18:13.9 Grand Ledge Mansfield/Mehock
Relays........... 4/14/2000
18:15.0 Traverse City Central Mansfield/Mehock
Relays........... 4/14/2000
18:39.5 Flint Powers Catholic Flint/Carman-Ainsworth
Relays..... 5/ 5/2000
18:43.9 Detroit Catholic Central Livonia/Observerland
Relays........ 5/ 5/2000
18:44.4 Livonia Churchill Livonia/Observerland
Relays........ 5/ 5/2000
18:50.3 Davison Flint/Carman-Ainsworth
Relays..... 5/ 5/2000
--
18:54.5 Warren DeLaSalle Troy/Athens
Relays..................... 5/13/2000
18:58.1 Livonia Stevenson Livonia/Observerland
Relays........ 5/ 5/2000
19:00.0 Temperance Bedford Dearborn/Elks
Relays................. 4/15/2000
19:05.8 Novi Novi/Relays................................ 4/15/2000
19:21.1 Northville Livonia/Observerland
Relays........ 5/ 5/2000
19:21.4 St Joseph Hastings/Relays......................... 4/22/2000
19:23.3 Battle Creek Pennfield Battle
Creek/Lions Relays............ 5/
5/2000
19:24.0 Manchester Hudson/Relays............................ 5/ 6/2000
19:24.4 North Farmington Troy/Athens
Relays..................... 5/13/2000
19:25.0 Birmingham Rice Birmingham/Relays...................... 5/ 6/2000
19:30.6 North Farmington Livonia/Observerland
Relays........ 5/ 5/2000
19:31.6 Birmingham Seaholm Bloomfield
Hills/Ambrose Relays 5/30/2000
19:32.9 Wyandotte Dearborn/Elks
Relays................. 4/15/2000
19:37.0 Hudson Hudson/Inv................................. 5/
5/2000
19:38.0 Delton Battle
Creek/Lions Relays............ 5/
5/2000
19:38.4 Swartz Creek Flint/Carman-Ainsworth
Relays..... 5/ 5/2000
19:42.3 Redford Union Novi/Relays................................ 4/15/2000
19:44.0 Ann Arbor Pioneer Ypsilanti/Lincoln
Relays.............. 4/29/2000
19:44.8 Farmington Novi/Relays................................ 4/15/2000
19:50.8 Walled Lake Central Ashley
Relays............................. 5/
6/2000
19:55.2 Pinckney Flint/Motte
Relays....................... 5/
6/2000
19:59.2 Romulus Dearborn/Elks
Relays................. 4/15/2000
(20:00.0)
4 x 110 HURDLES (30-inches, or height unknown)
1:02.58 Detroit Cass Tech Dayton/Mitchell
Roosevelt Memorial 5/ 6/2000
1:04.7 Grosse Ile Tecumseh/Relays
(30).................. 5/ 6/2000
1:05.4 South Lyon Tecumseh/Relays
(30).................. 5/ 6/2000
1:06.2 Flint Carman-Ainsworth Flint/Carman-Ainsworth
Relays..... 5/ 5/2000
1:06.3 Swartz Creek Flint/Carman-Ainsworth
Relays..... 5/ 5/2000
1:06.6 Milan Tecumseh/Relays
(30).................. 5/ 6/2000
1:07.2 Davison Flint/Carman-Ainsworth
Relays..... 5/ 5/2000
1:07.3 Birmingham Seaholm Hazel
Park/Lutkus Relays............. 5/
5/2000
1:07.5 Fenton Flint/Carman-Ainsworth
Relays..... 5/ 5/2000
1:07.5 Monroe St Marys Tecumseh/Relays
(30).................. 5/ 6/2000
1:08.0 LakeVille Flint/Carman-Ainsworth
Relays..... 5/ 5/2000
(1:08.0)
4 x 110 HURDLES (36-inches) (state record 58.1 Southfield 1987)
59.9 Flint Central Flint/Mott
Relays......................... 5/
6/2000
1:00.1 Flint Northern Flint/Mott
Relays......................... 5/
6/2000
1:02.4 Plymouth Canton Livonia/Observerland
Relays........ 5/ 5/2000
1:02.6 Plymouth Canton Troy/Athens
Relays (36).............. 5/13/2000
1:02.7 Farmington Hills
Harrison Livonia/Observerland
Relays........ 5/ 5/2000
1:03.0 Detroit Mumford West
Bloomfield/Inv (36)............. 5/13/2000
1:03.6 North Farmington Troy/Athens
Relays (36).............. 5/13/2000
1:03.7 Livonia Churchill Livonia/Observerland
Relays........ 5/ 5/2000
1:03.8 Milford West
Bloomfield/Inv (36)............. 5/13/2000
1:03.9 River Rouge Birmingham/Relays
(36)............... 5/ 6/2000
1:04.2 River Rouge Flint/Mott
Relays......................... 5/
6/2000
1:05.0 Plymouth Salem Livonia/Observerland
Relays........ 5/ 5/2000
1:06.0 Ann Arbor Pioneer Ypsilanti/Lincoln
Relays (36)........ 4/29/2000
1:06.2 Walled Lake Central West
Bloomfield/Inv (36)............. 5/13/2000
1:06.4 Birmingham Seaholm Bloomfield
Hills/Ambrose Relays (36) 5/30/2000
1:06.5 Pinckney Flint/Mott
Relays......................... 5/
6/2000
1:07.0 Midland Flint/Mott
Relays......................... 5/
6/2000
(1:08.0)
4 x 110 HURDLES (39-inches)
1:01.93 Flint Northern Mansfield/Mehock
Relays........... 4/14/2000
1:02.57 Flint Central Mansfield/Mehock
Relays........... 4/14/2000
1:03.62 Ann Arbor Pioneer Mansfield/Mehock
Relays........... 4/14/2000
1:04.9 Plymouth Canton Dearborn/Elks
Relays (39)........... 4/15/2000
1:07.7 Dearborn Dearborn/Elks
Relays (39)........... 4/15/2000
1:08.8 Plymouth Salem Dearborn/Elks
Relays (39)........... 4/15/2000
1:09.2 Temperance Bedford Dearborn/Elks
Relays (39)........... 4/15/2000
1:09.7 Adrian Dearborn/Elks
Relays (39)........... 4/15/2000
(1:10.0)
NOTE: for the medley races, order the events are run does NOT matter
800 MEDLEY (200-100-100-400) (state record 1:32.85 Detroit King 1995)
1:36.3 Romulus Ypsilanti/Lincoln
Relays.............. 4/29/2000
1:37.6 Dowagiac Battle
Creek/Lakeview Optimist... 4/29/2000
1:37.6 Stevensville Lakeshore Otsego Relays........................... 4/29/2000
1:38.6 Flushing Flint/Carman-Ainsworth
Relays..... 5/ 5/2000
1:38.88 Detroit Mumford Dayton/Mitchell
Roosevelt Memorial 5/ 5/2000
1:38.8 Tecumseh Tecumseh/Relays........................ 5/ 6/2000
1:38.9 Hartland Flint/Carman-Ainsworth
Relays..... 5/ 5/2000
1:39.12 Rockford Dayton/Mitchell
Roosevelt Memorial 5/ 5/2000
1:39.4 Monroe St Marys Tecumseh/Relays........................ 5/ 6/2000
1:40.0 Birmingham Seaholm Hazel
Park/Lutkus Relays............. 5/
5/2000
1:40.5 Davison Flint/Carman-Ainsworth
Relays..... 5/ 5/2000
1:40.6 Jackson Northwest Tecumseh/Relays........................ 5/ 6/2000
1:41.1 Flint Carman-Ainsworth Flint/Carman-Ainsworth
Relays..... 5/ 5/2000
1:41.5 Fenton Flint/Carman-Ainsworth
Relays..... 5/ 5/2000
1:41.5 Flint Kearsley Flint/Carman-Ainsworth
Relays..... 5/ 5/2000
1:42.1 Grosse Ile Tecumseh/Relays........................ 5/ 6/2000
1:42.2 South Lyon Tecumseh/Relays........................ 5/ 6/2000
1:42.6 Belleville Ypsilanti/Lincoln
Relays.............. 4/29/2000
(1:43.0)
1200 MEDLEY (400-200-200-400) (state record 2:22.5 Flint Southwestern
1987)
2:27.8 Plymouth Canton Livonia/Observerland
Relays........ 5/ 5/2000
2:29.3 Saginaw Flint/Mott
Relays......................... 5/
6/2000
2:29.4 Pinckney Flint/Mott
Relays......................... 5/
6/2000
2:30.6 Forest Hills Central Wyoming
Park Relays................. 4/27/2000
2:30.9 Flint Central Flint/Mott
Relays......................... 5/
6/2000
2:31.0 Livonia Stevenson Livonia/Observerland
Relays........ 5/ 5/2000
2:31.2 Northville Livonia/Observerland
Relays........ 5/ 5/2000
2:31.2 Otisville LakeVille Otisville/LakeVille
Inv.................. 5/12/2000
2:31.4 Birmingham Rice Birmingham/Relays...................... 5/ 6/2000
2:31.7 Lapeer East Otisville/LakeVille
Inv.................. 5/12/2000
2:32.3 Walled Lake Central Ashley
Relays............................. 5/
6/2000
2:32.4 Davison Otisville/LakeVille
Inv.................. 5/12/2000
2:32.9 River Rouge Flint/Mott
Relays......................... 5/
6/2000
2:35.3 Farmington Hills
Harrison Livonia/Observerland
Relays........ 5/ 5/2000
2:35.5 Flushing Lake
Fenton/Relays.................... 4/15/2000
2:36.1 Saginaw Hill Flint/Mott
Relays......................... 5/
6/2000
2:36.1 Westland Glenn Livonia/Observerland
Relays........ 5/ 5/2000
2:37.2 North Farmington Livonia/Observerland
Relays........ 5/ 5/2000
2:38.9 Laingsburg New
Lothrop/Relays.................... 4/15/2000
(2:40.0)
1600 MEDLEY (400-200-200-800) (state record 3:27.26 Detroit Mumford
1999)
3:38.16 Detroit Renaissance Dayton/Mitchell
Roosevelt Memorial 5/ 5/2000
3:41.96 Detroit Mackenzie Dayton/Mitchell
Roosevelt Memorial 5/ 5/2000
3:42.99 Rockford Dayton/Mitchell
Roosevelt Memorial 5/ 5/2000
3:43.15 Detroit Cass Tech Dayton/Mitchell
Roosevelt Memorial 5/ 5/2000
3:43.1 Pontiac Northern West
Bloomfield/Inv................... 5/13/2000
3:44.5 Walled Lake Central West
Bloomfield/Inv................... 5/13/2000
3:45.5 White Lake Lakeland West
Bloomfield/Inv................... 5/13/2000
3:46.7 Birmingham Seaholm Bloomfield
Hills/Ambrose Relays 5/30/2000
3:49.01 Detroit Mumford Dayton/Mitchell
Roosevelt Memorial 5/ 5/2000
3:49.81 Detroit Crockett Dayton/Mitchell
Roosevelt Memorial 5/ 5/2000
3:53.8 Pinckney Holly/Relays................................ 5/
6/2000
3:55.84 Southfield Dayton/Mitchell
Roosevelt Memorial 5/ 5/2000
(4:00.0)
2400 MEDLEY (800-400-400-800) (state record 5:41.4 Grand Rapids Ottawa
Hills 1978)
5:49.8 North Farmington Troy/Athens
Relays..................... 5/13/2000
5:52.1 Lapeer East Flint/Carman-Ainsworth
Relays..... 5/ 5/2000
5:54.0 Flint Powers Blue
Devil Relays....................... 4/15/2000
5:56.9 Sanford-Meridian St
Louis/Relays.......................... 4/15/2000
5:59.7 Delton Battle
Creek/Lions Relays............ 5/
5/2000
6:00.9 Birmingham Seaholm Bloomfield
Hills/Lahser Relays.... 5/13/2000
6:02.1 Walled Lake Central Ashley
Relays............................. 5/
6/2000
6:06.3 Battle Creek Pennfield Battle
Creek/Lions Relays............ 5/
5/2000
6:08.2 Hudson Addison/Relays.......................... 4/22/2000
6:08.6 Flint Carman-Ainsworth Flint/Carman-Ainsworth
Relays..... 5/ 5/2000
6:12.6 Harper Creek Battle
Creek/Lions Relays............ 5/
5/2000
6:14.9 Flint Kearsley Flint/Carman-Ainsworth
Relays..... 5/ 5/2000
(6:15.0)
3000 MEDLEY
7:44.9 Hemlock Mansfield/Mehock
Relays........... 4/14/2000
8:03.0 Plymouth Salem Mansfield/Mehock
Relays........... 4/14/2000
8:12.8 Warren DeLaSalle Mansfield/Mehock
Relays........... 4/14/2000
DISTANCE MEDLEY (800-400-1200-1600) (state record 10:03.09 Rockford
2000)
10:03.09 Rockford Raleigh/FootLocker
Outdoor Ch.. 6/17/2000
10:14.79 Rockford Dayton/Mitchell
Roosevelt Memorial 5/ 5/2000
10:25.9 Rockford Wyoming/Relays 4/31/2000
10:44.2 Walled Lake Central Ashley Relays 5/ 6/2000
10:46.2 Plymouth Salem Livonia/Observerland Relays 5/ 5/2000
10:47.2 Grand Ledge Hastings/Relays 4/22/2000
10:56.5 Lapeer East Corunna/Relays 4/28/2000
10:59.0 Livonia Stevenson Livonia/Observerland Relays 5/ 5/2000
11:00.2 Flint Powers Blue Devil Relays 4/15/2000
11:02.5 Plymouth Canton Livonia/Observerland Relays 5/ 5/2000
11:03.9 Plymouth Salem Dearborn/Elks Relays 4/15/2000
11:04.1 Portage Northern Kalamazoo/Central Relays 5/ 5/2000
--
11:04.5 Sanford-Meridian St Louis/Relays 4/15/2000
11:04.7 Davison Otisville/LakeVille Inv 5/12/2000
11:07.4 Monroe St Marys Tecumseh/Relays 5/ 6/2000
11:08.3 Birmingham Rice Dearborn/Elks Relays 4/15/2000
11:08.5 Manchester East Jackson/Relays 11/29/2000
11:09.3 Tecumseh Tecumseh/Relays 5/
6/2000
11:09.9 Stockbridge Corunna/Relays 4/28/2000
11:10.2 Grand Blanc Flint/Mott Relays 5/
6/2000
11:12.2 St Louis Corunna/Relays 4/28/2000
11:13.2 St Joseph Kalamazoo/Central Relays 5/
5/2000
11:14.9 Detroit Catholic Central Dearborn/Elks Relays 4/15/2000
11:15.3 Birmingham Seaholm Warren/DeLaSalle Relays 4/29/2000
11:17.0 Dearborn Edsel Ford Birmingham/Relays 5/ 6/2000
11:19.1 Mt Pleasant Corunna/Relays 4/28/2000
11:22.4 Adrian Dearborn/Elks Relays 4/15/2000
11:22.9 Brighton Flint/Mott Relays 5/
6/2000
11:24.5 South Lyon Tecumseh/Relays 5/
6/2000
11:26.5 Midland Dow Flint/Mott Relays 5/
6/2000
11:30.0 Laingsburg New Lothrop/Relays 4/15/2000
Go to Part 1
|