| |
Michtrack - The original Internet home for Michigan high school track & field |
Not a pretty website. But it's free. * Sign up for the Michigan Track & Field email list! * Like us on facebook!
|
Michigan High School Boys Outdoor 2008 Lists - Part 1 Featuring the best performers and performances from the Michigan outdoor season. This list shows performances from ALL meets.
Wind-aided marks--There are many lists out there that don't distinguish between windy and legal marks. Many list-keepers simply accept the coaches report at face-value. If you want it all lumped together: stick to those lists. However, reality is that in my experience over the last few decades of Michigan record-keeping, I get about one report a year where a coach volunteers that the big performance was wind-aided. Honestly, more than half of the "fast" sprints in April and early May are wind-aided. I've written extensively on this, and worked hard to encourage the use of wind gauges in track meets in Michigan. On these lists, I'm going to call them like I see them; if you're upset that your sprinter's mark got called windy, buy a wind-gauge, use it for all your races. (eBay has acceptable wind gauges now for $14, free shipping. If your sprinter isn't worth that investment, it's not worth emailing me to complain about a listing.) 100 METERS (11.30 FAT, 10.8 hand) 10.69 Brandon VanDriel (Sparta)11 Zeeland/D2 State (s)........................................... 5/31/2008 10.70 Ali Philmon (East Lansing)11 Jackson/JDs Inv................................................... 4/25/2008 10.73 Darryl White (Romulus)12 Detroit/Shumake Relays.................................... 4/26/2008 10.76 White Rockford/D1 State (1.6)...................................... 5/31/2008 10.77 Kevin Jackson (East Kentwood)12 Traverse City/Bell Inv........................................... 5/ 2/2008 10.78 Isaac Harper (East Lansing)12 East Lansing/Kiwanis Inv.................................... 5/ 3/2008 10.80 Tyler Thomas (Jackson)12 Jackson/JDs Inv................................................... 4/25/2008 10.80 Jabbar Gragg (Grand Blanc)10 Jackson/JDs Inv................................................... 4/25/2008 10.81 VanDriel Jenison/MITCA Team D2.................................. 5/24/2008 10.82 Harper Lansing/Honor Roll............................................. 5/28/2008 10.83 Mike Martin (Wayland)12 Allegan/Inv............................................................. 5/ 2/2008 10.83 Hersey Jackson (Allendale)11 Hopkins/OK Silver................................................ 5/ 8/2008 10.83 Nico Richey (Southfield)11 Farmington/Oakland County............................. 5/23/2008 10.83 K. Jackson Jenison/MITCA Team D1.................................. 5/24/2008 10.84 Cameron Crowe (Hopkins)11 Hopkins/OK Silver................................................ 5/ 8/2008 10.84 Larry Dawkins (Westland Glenn)12 Southfield/AAU State.......................................... 6/29/2008 10.86 DeShawn Williams (Detroit Cody)11 Rockford/D1 State (1.6)...................................... 5/31/2008 10.86 Greg Knaus (St Johns)11 Zeeland/D2 State (s)........................................... 5/31/2008 10.88 Camerron Cheatham (Kalamazoo Central)12 St Joseph/SMAC................................................... 5/ 9/2008 10.89 Dominique Endline (Midland Dow)12 Rockford/D1 State (1.6)...................................... 5/31/2008 10.90 Niko Williams-Richey (Southfield)11 Southfield/AAU State.......................................... 6/29/2008 10.91 Quentin Hines (Mt Clemens)12 Comstock Park/D3 State.................................... 5/31/2008 10.93 Darius Recard (Swartz Creek)12 Rockford/D1 State (1.6)...................................... 5/31/2008 10.93 Jared Fleming (Reed City)11 Comstock Park/D3 State.................................... 5/31/2008 10.94 Greg Knaus (St Johns)11 Lansing/Honor Roll............................................. 5/28/2008 10.95 VanDriel Columbus/USA Juniors (h) (0.2)...................... 6/20/2008 10.96 James Williams (Battle Creek Central)12 St Joseph/SMAC (h)............................................. 5/ 9/2008 10.97 Undra Peterson (Adrian)11 Ypsilanti/SEC....................................................... 5/21/2008 10.97 Dominique Lynch (Ypsilanti)10 Zeeland/D2 State (s)........................................... 5/31/2008 10.98 Tony Fountain (Whitehall)12 Jenison/MITCA Team D2.................................. 5/24/2008 11.00 Aaron Taylor (Rochester Adams)11 Farmington/Oakland County............................. 5/23/2008 11.01 James Person (Montrose)11 Comstock Park/D3 State.................................... 5/31/2008 11.01 Jairus Saunders (Rochester)11 Southfield/AAU State.......................................... 6/29/2008 11.02 Dior Mathis (Detroit Cass Tech)10 Detroit/Shumake Relays.................................... 4/26/2008 11.03 Stephen Murphy (Madison Heights Lamphere)11 Southfield/AAU State.......................................... 6/29/2008 11.04 Tyrone Green (East Kentwood)11 Grand Haven/OK Red.......................................... 5/ 9/2008 11.05 Bennie Fowler (Detroit Country Day)11 Farmington/Oakland County............................. 5/23/2008 11.06 Quinn Parnell (Detroit Renaissance)12 Detroit/Shumake Relays.................................... 4/26/2008 11.07 Errol Thornton (Three Rivers)12 Allegan/Inv............................................................. 5/ 2/2008 11.09 Will Slanger-Grant (East Lansing)11 East Lansing/Kiwanis Inv.................................... 5/ 3/2008 11.09 Douglas Hines (Benton Harbor)12 St Joseph/SMAC (s)............................................. 5/ 9/2008 11.09 Kevin Davis (West Bloomfield)11 Rockford/D1 State (h) (1.3)................................ 5/31/2008 11.10 Josh Dupree (Ottawa Lake-Whiteford)12 Grand Rapids/D4 State...................................... 5/31/2008 11.10 Quan Primm (Kalamazoo Central)12 Southfield/AAU State.......................................... 6/29/2008 11.11 Justin Means (Muskegon)9 Grand Haven/West Michigan Inv...................... 5/22/2008 11.11 Greg Turner (Battle Creek Central)? St Joseph/SMAC (s)............................................. 5/ 9/2008 11.12 D’angelo Stevenson (Portage Northern)? St Joseph/SMAC (h)............................................. 5/ 9/2008 11.15 Dan Rau (Sanford Meridian)11 Comstock Park/D3 State.................................... 5/31/2008 11.15 Steve Heard (Ferndale)12 Zeeland/D2 State (s)........................................... 5/31/2008 11.16 Durant Crum (Albion)12 Brooklyn/SMAA Jamboree................................ 4/22/2008 11.16 Devonte Jones (St Joseph)10 St Joseph/SMAC (h)............................................. 5/ 9/2008 11.16 Eric Parrish (Webberville)11 Grand Rapids/D4 State...................................... 5/31/2008 11.16 Charles Anthony (Farmington)10 Albion/Blazers Inv (h) (-).................................... 7/12/2008 11.17 Kyle VanderVeen (Caledonia)12 Jenison/MITCA Team D2.................................. 5/24/2008 11.17 Jake Sanders (Greenville)12 Rockford/D1 State (h) (1.3)................................ 5/31/2008 11.18 Paris Horgrow (Ann Arbor Pioneer)11 Ypsilanti/SEC....................................................... 5/21/2008 11.19 Trenton Robinson (Bay City Central)12 Rockford/D1 State (h) (1.9)................................ 5/31/2008 11.20 Darrin Williams (Detroit King)12 Detroit/Lynch-Wayne County............................ 5/10/2008 11.20 Dan Quinn (Grand Rapids Catholic Central)10 Zeeland/D2 State (s)........................................... 5/31/2008 11.20 Melvin Green (Detroit Mumford)11 Melvindale/USATF State.................................... 6/22/2008 11.21 Kurt VanEssen (Kenowa Hills)11 Rockford/D1 State (h) (1.3)................................ 5/31/2008 11.21 Cortez Smith (Detroit Cass Tech)12 Rockford/D1 State (h) (2.0)................................ 5/31/2008 11.22 Mike Ridley (Albion)12 Parma/SMAA Jamboree..................................... 5/ 6/2008 11.22 Blest Norris (Grosse Pointe North)12 Rockford/D1 State (h) (2.0)................................ 5/31/2008 11.22 Kionne McCoy (Southfield Lathrup)12 Southfield/AAU State (h).................................... 6/28/2008 11.22 Jahmar Rashad (Flint Carman-Ainsworth)12 Albion/Blazers Inv (-).......................................... 7/12/2008 11.23 Demetrius Frierson (Kalamazoo Loy Norrix)11 Rockford/D1 State (h) (2.0)................................ 5/31/2008 11.24 Brad Teitsma (Allendale)11 Hopkins/OK Silver................................................ 5/ 8/2008 11.24 Tyler Roots (Berrien Springs)12 Buchanan/Lakeland Conf................................. 5/20/2008 11.25 Pierre West (Detroit Cody)10 Detroit/Lynch-Wayne County............................ 5/10/2008 11.25 Christian Jefferson (Detroit Cass Tech)12 Rockford/D1 State (h) (1.9)................................ 5/31/2008 11.28 Rodney Woodland (Orchard Lake St Mary)10 Farmington/Oakland County............................. 5/23/2008 11.28 Korey Radley (Royal Oak)12 Farmington/Oakland County............................. 5/23/2008 11.28 Noah Sumpter (Lansing Waverly)11 Jenison/MITCA Team D2.................................. 5/24/2008 11.28 Dementrius Frierson (Kalamazoo Norrix)11 St Joseph/SMAC (s)............................................. 5/ 9/2008 11.29 Bryan Horn (Lansing Waverly)12 Lansing/Honor Roll............................................. 5/28/2008 11.29 DeAndre Davis (Clinton Twp Chippewa Valley)12 Rockford/D1 State (h) (2.0)................................ 5/31/2008 11.30 Sean Lyons (White Lake Lakeland)11 Auburn/Bay City Western Inv.............................. 5/ 3/2008 11.30 Cody Zagers (Cadillac)10 Zeeland/D2 State (s)........................................... 5/31/2008 Wind-aided: 10.52 Brandon VanDriel (Sparta)11 Zeeland/D2 State................................................ 5/31/2008 10.66 Darryl White (Romulus)12 Jackson/Midwest Meet of Champions (7.5)... 6/14/2008 10.68 White Rockford/D1 State (s) (4.0)................................ 5/31/2008 10.73 Greg Knaus (St Johns)11 Zeeland/D2 State................................................ 5/31/2008 10.81 Tony Fountain (Whitehall)12 Zeeland/D2 State................................................ 5/31/2008 10.82 White Rockford/D1 State (h) (3.6)................................ 5/31/2008 10.85 Larry Dawkins (Westland Glenn)12 Jackson/Midwest Meet of Champions (7.5)... 6/14/2008 10.90 Quinn Parnell (Detroit Renaissance)12 Zeeland/D2 State................................................ 5/31/2008 10.92 Dominique Lynch (Ypsilanti)10 Zeeland/D2 State................................................ 5/31/2008 10.95 Isaac Harper (East Lansing)12 Zeeland/D2 State................................................ 5/31/2008 10.98 DeShawn Williams (Detroit Cody)11 Rockford/D1 State (h) (2.1)................................ 5/31/2008 10.98 Nick Anagnostou (Livonia Stevenson)11 Rockford/D1 State (h) (3.6)................................ 5/31/2008 10.98 Cam Cheatham (Kalamazoo Central)12 Rockford/D1 State (h) (3.6)................................ 5/31/2008 10.99 Dior Mathis (Detroit Cass Tech)10 Rockford/D1 State (h) (3.6)................................ 5/31/2008 11.01 Darius Recard (Swartz Creek)12 Rockford/D1 State (s) (4.0)................................ 5/31/2008 11.02 Tyler Thomas (Jackson)12 Rockford/D1 State (s) (4.0)................................ 5/31/2008 11.02 Aaron Taylor (Rochester Adams)11 Rockford/D1 State (s) (4.0)................................ 5/31/2008 11.03 Ali Philmon (East Lansing)11 Zeeland/D2 State................................................ 5/31/2008 11.05 Dominique Endline (Midland Dow)12 Rockford/D1 State (s) (3.1)................................ 5/31/2008 11.07 Trenton Robinson (Bay City Central)12 Rockford/D1 State (s) (3.1)................................ 5/31/2008 11.08 Nico Richey (Southfield)11 Rockford/D1 State (s) (4.0)................................ 5/31/2008 11.08 Quentin Hines ()12 Jackson/Midwest Meet of Champions (7.5)... 6/14/2008 11.09 Kevin Davis (West Bloomfield)11 Rockford/D1 State (s) (3.1)................................ 5/31/2008 11.14 Steve Heard (Ferndale)12 Zeeland/D2 State................................................ 5/31/2008 11.16 Damacious White (Berkley)12 Rockford/D1 State (s) (4.0)................................ 5/31/2008 11.21 Quan Primm (Kalamazoo Central)12 Rockford/D1 State (s) (3.1)................................ 5/31/2008 11.25 Brandan Hall (Dearborn Fordson)11 Rockford/D1 State (h) (2.1)................................ 5/31/2008 11.26 James Williams (Battle Creek Central)12 Rockford/D1 State (h) (3.6)................................ 5/31/2008 Hand-timed: 10.4 Darryl White (Romulus)12 Saline/D1 Regional............................................. 5/16/2008 10.4 Darius Recard (Swartz Creek)12 Saginaw/D1 Regional........................................ 5/16/2008 10.5 Dominique Endline (Midland Dow)12 Saginaw/D1 Regional........................................ 5/16/2008 10.5 Trenton Robinson (Bay City Central)12 Saginaw/D1 Regional........................................ 5/16/2008 10.5 Quinn Parnell (Detroit Renaissance)12 Detroit/PSL........................................................... 5/22/2008 10.5 DeShawn Williams (Detroit Cody)11 Detroit/PSL........................................................... 5/22/2008 10.5 Dior Mathis (Detroit Cass Tech)10 Detroit/PSL........................................................... 5/22/2008 10.6 D’Andre Davis (Clinton Twp Chippewa Valley)12 Port Huron/dual................................................... 4/15/2008 10.6 Brandon VanDriel (Sparta)11 Coopersville/Bronco Classic............................. 4/19/2008 10.6 Kevin Davis (West Bloomfield)11 Troy/dual............................................................... 4/29/2008 10.6 White Saline/D1 Regional (s)....................................... 5/16/2008 10.6 Kendall Hayes (Fraser)12 Warren/D1 Regional........................................... 5/16/2008 10.6 Isaac Harper (East Lansing)12 Corunna/D2 Regional........................................ 5/16/2008 10.6 Greg Knaus (St Johns)11 Corunna/D2 Regional........................................ 5/16/2008 10.7 Cameron Cheatham (Kalamazoo Central)12 Kalamazoo/dual.................................................. 4/15/2008 10.7 DeShawn Hayes (Saginaw Heritage)12 Saginaw/tri............................................................ 4/15/2008 10.7 Kionne McCoy (Southfield Lathrup)12 Southfield/dual.................................................... 4/15/2008 10.7 Spencer Banks (Milford)12 Waterford/Ashley Relays..................................... 5/ 3/2008 10.7 Dominique Lynch (Ypsilanti)10 Ann Arbor/River Rat Inv (s)................................ 5/10/2008 10.7 Greg Wright (Fraser)12 Warren/D1 Regional........................................... 5/16/2008 10.7 Ali Philmon (East Lansing)11 Corunna/D2 Regional........................................ 5/16/2008 10.7 Quentin Hines (Mt Clemens)12 Warren/Macomb Meet of Champions............. 5/23/2008 10.7 Jabbar Gragg (Grand Blanc)10 Flint/Badar Classic.............................................. 5/27/2008 10.8 Undra Peterson (Adrian)11 Chelsea/dual........................................................ 4/15/2008 10.8 Kory Radley (Royal Oak)12 Pontiac/dual......................................................... 4/15/2008 10.8 Tyler Thomas (Jackson)12 Grand Ledge/dual............................................... 4/15/2008 10.8 Jarvis McKinley (Muskegon)12 Muskegon/dual.................................................... 4/17/2008 10.8 Blest Norris (Grosse Pointe North)12 Grosse Pointe/dual............................................. 4/22/2008 10.8 Erik Braun (Pinckney)12 Howell/dual.......................................................... 4/29/2008 10.8 Niko Williams-Richey (Southfield)11 Troy/dual............................................................... 4/29/2008 10.8 David Patrick (Genesee)12 Durand/tri............................................................... 5/ 1/2008 10.8 Aaron Taylor (Rochester Adams)11 Algonac/Muskrat Classic..................................... 5/ 3/2008 10.8 Ron Spears (Milan)12 Whitmore Lake/Inv............................................... 5/ 9/2008 10.8 Bennie Fowler (Detroit Country Day)11 Bloomfield Hills/D2 Regional........................... 5/16/2008 10.8 Hersey Jackson (Allendale)11 Grand Rapids/D3 Regional............................... 5/17/2008 10.8 Jared Fleming (Reed City)11 Clare/D3 Regional.............................................. 5/17/2008 10.8 James Person (Montrose)12 Bad Axe/D3 Regional......................................... 5/17/2008 10.8 Dale Blackmer (Flint Kearsley)12 Algonac/D2 Regional......................................... 5/16/2008 Hand-timed, wind-aided: 10.4 Bennie Fowler (Detroit Country Day)11 Livonia/Spartan Twilight.................................... 5/10/2008 10.4 DeShawn Williams (Detroit Cody)11 Canton/D1 Regional........................................... 5/16/2008 10.4 Brandon VanDriel (Sparta)11 Sparta/D2 Regional............................................ 5/17/2008 10.5 Darius Recard (Swartz Creek)12 Fenton/dual.......................................................... 4/22/2008 10.5 Larry Dawkins (Westland Glenn)12 Canton/D1 Regional........................................... 5/16/2008 10.5 Tony Fountain (Whitehall)12 Sparta/D2 Regional............................................ 5/17/2008 10.5 Tyler Thomas (Jackson)12 Lowell/D1 Regional............................................ 5/17/2008 10.6 Ron Spears (Milan)12 Flat Rock/dual...................................................... 4/22/2008 10.6 Josh Dupree (Ottawa Lake-Whiteford)12 Erie/Mason Inv..................................................... 5/10/2008 10.6 Spencer Banks (Milford)12 Milford/dual.......................................................... 5/12/2008 10.6 Dior Mathis (Detroit Cass Tech)10 Canton/D1 Regional........................................... 5/16/2008 10.6 Niko Williams-Richey (Southfield)11 West Bloomfield/D1 Regional.......................... 5/17/2008 10.6 Kevin Davis (West Bloomfield)11 West Bloomfield/D1 Regional.......................... 5/17/2008 10.7 Brandan Hall (Dearborn Fordson)11 Canton/D1 Regional........................................... 5/16/2008 10.7 Nick Anagnostou (Livonia Stevenson)11 Canton/D1 Regional........................................... 5/16/2008 10.7 Kurt VanEssen (Kenowa Hills)11 Lowell/D1 Regional............................................ 5/17/2008 10.8 Cortez Smith (Detroit Cass Tech)12 Canton/D1 Regional........................................... 5/16/2008 10.8 Nate Dykstra (Comstock Park)12 Sparta/D2 Regional............................................ 5/17/2008 10.8 Damacious White (Berkley)12 West Bloomfield/D1 Regional.......................... 5/17/2008 10.8 Eric Parrish (Webberville)11 Webberville/D4 Regional................................... 5/17/2008 10.8 David Akins (Detroit Urban Lutheran)12 Webberville/D4 Regional................................... 5/17/2008
200 METERS (22.99 FAT, 22.5 hand) 21.60 Isaac Harper (East Lansing)12 Jackson/JDs Inv................................................... 4/25/2008 21.66 Kevin Jackson (East Kentwood)12 Jenison/MITCA Team D1.................................. 5/24/2008 21.83 Tony Fountain (Whitehall)12 Jenison/MITCA Team D2.................................. 5/24/2008 21.90 Darryl White (Romulus)12 Rockford/D1 State (s) (-1.5)............................... 5/31/2008 21.90 DeShawn Williams (Detroit Cody)11 Rockford/D1 State (1.8)...................................... 5/31/2008 21.90 Dominique Endline (Midland Dow)12 Rockford/D1 State (1.8)...................................... 5/31/2008 21.92 Niko Richey-Williams (Southfield)11 Southfield/AAU State.......................................... 6/29/2008 21.97 Aaron Taylor (Rochester Adams)11 Rockford/D1 State (s) (-1.5)............................... 5/31/2008 21.99 Brandon VanDriel (Sparta)11 Jenison/MITCA Team D2.................................. 5/24/2008 22.00 Larry Dawkins (Westland Glenn)12 Jenison/MITCA Team D1.................................. 5/24/2008 22.02 Tyler Thomas (Jackson)12 Rockford/D1 State (1.8)...................................... 5/31/2008 22.10 Ali Philmon (East Lansing)11 Jackson/JDs Inv................................................... 4/25/2008 22.16 Matt Campbell (Rochester)12 Southfield/AAU State.......................................... 6/29/2008 22.18 Camerron Cheatham (Kalamazoo Central)12 Rockford/D1 State (h) (1.6)................................ 5/31/2008 22.29 Cameron Crowe (Hopkins)11 Hopkins/OK Silver................................................ 5/ 8/2008 22.30 Paris Horgrow (Ann Arbor Pioneer)12 Ypsilanti/AAU Junior Olympics (h) (-1.6)........ 7/29/2008 22.32 Undra Peterson (Adrian)11 Jenison/MITCA Team D1.................................. 5/24/2008 22.33 Hersey Jackson (Allendale)11 Hopkins/OK Silver................................................ 5/ 8/2008 22.34 Kevin Davis (West Bloomfield)11 Rockford/D1 State (h) (0.8)................................ 5/31/2008 22.37 Jairus Saunders (Rochester)11 Farmington/Oakland County............................. 5/23/2008 22.37 James Person (Montrose)12 Comstock Park/D3 State.................................... 5/31/2008 22.40 Brendan Curran (Detroit Catholic Central)11 Farmington/Oakland County............................. 5/23/2008 22.40 Nick Stokes (Rockford)11 Rockford/D1 State (s) (-1.5)............................... 5/31/2008 22.41 Jahmar Rashad (Flint Carman-Ainsworth)12 Southfield/AAU State.......................................... 6/29/2008 22.43 Greg Knaus (St Johns)11 Lansing/Honor Roll............................................. 5/28/2008 22.43 Nico Richey (Southfield)11 Ypsilanti/AAU Junior Olympics (h) (-1.0)........ 7/29/2008 22.44 Tyjuan Jones (Flint Carman-Ainsworth)12 Jackson/Midwest Meet of Champions (-0.5). 6/14/2008 22.46 Tommy Brinn (Otsego)11 Otsego/Wolverine Conference.......................... 5/ 9/2008 22.47 Quinn Parnell (Detroit Renaissance)12 Detroit/Shumake Relays (h).............................. 4/26/2008 22.48 Dwayne Darden (Lansing Everett)12 Rockford/D1 State (h) (1.6)................................ 5/31/2008 22.49 Curtis Mason (?) Melvindale/USATF State.................................... 6/22/2008 22.50 Jake Sanders (Greenville)12 Rockford/D1 State (h) (1.6)................................ 5/31/2008 22.51 Calen Boyd (Lansing Eastern)12 Jackson/CAAC Blue........................................... 5/21/2008 22.51 Ethan Roberson (Midland)11 Rockford/D1 State (h) (1.6)................................ 5/31/2008 22.52 Damacious White (Berkley)12 Rockford/D1 State (h) (0.8)................................ 5/31/2008 22.53 Jared Fleming (Reed City)11 Comstock Park/D3 State.................................... 5/31/2008 22.54 Ron Spears (Milan)12 Zeeland/D2 State (s)........................................... 5/31/2008 22.58 Darius Recard (Swartz Creek)12 Mansfield/Mehock Relays................................. 4/19/2008 22.58 Stephen Murphy (Madison Heights ?) Southfield/AAU State.......................................... 6/29/2008 22.60 D’Andre Davis (Clinton Twp Chippewa Valley)12 Rockford/D1 State (s) (-1.5)............................... 5/31/2008 22.61 Varick Tucker (Belleville)12 Southfield/AAU State.......................................... 6/29/2008 22.63 Christopher Thomas (Detroit King)12 Detroit/Lynch-Wayne County............................ 5/10/2008 22.64 David Patrick (Genesee)12 Grand Rapids/D4 State...................................... 5/31/2008 22.65 Mike Martin (Wayland)12 Zeeland/D2 State................................................ 5/31/2008 22.66 Quan Primm (Kalamazoo Central)12 Albion/Blazers Inv (-).......................................... 7/12/2008 22.67 Todd Atchinson (Albion)10 Parma/SMAA Jamboree..................................... 5/ 6/2008 22.67 James Williams (Battle Creek Central)12 St Joseph/SMAC (s)............................................. 5/ 9/2008 22.68 Adam Powers (Grand Ledge)12 Jenison/MITCA Team D1.................................. 5/24/2008 22.70 Will Slanger-Grant (East Lansing)11 Jackson/JDs Inv................................................... 4/25/2008 22.71 Josh Dupree (Ottawa Lake-Whiteford)12 Grand Rapids/D4 State...................................... 5/31/2008 22.71 Aaron Bailey (Romulus)10 Rockford/D1 State (h) (1.6)................................ 5/31/2008 22.72 Chris Pride (Farmington Harrison)11 Farmington/Oakland County............................. 5/23/2008 22.73 Adrien Bouyer (Battle Creek Lakeview)11 Zeeland/D2 State................................................ 5/31/2008 22.74 Quentin Hines (Mt Clemens)12 Comstock Park/D3 State.................................... 5/31/2008 22.78 Julian Easterly (Detroit Cass Tech)12 Rockford/D1 State (h) (1.6)................................ 5/31/2008 22.79 Dominique Lynch (Ypsilanti)10 Jenison/MITCA Team D2.................................. 5/24/2008 22.80 Adrien Bouyer (Battle Creek Lakeview)11 Allegan/Inv............................................................. 5/ 2/2008 22.80 David Grzesek (Parma Western)11 Zeeland/D2 State................................................ 5/31/2008 22.81 Ryan Randolph (East Kentwood) Jenison/MITCA Team D1.................................. 5/24/2008 22.85 Adam Powers (Grand Ledge)12 Jackson/CAAC Blue........................................... 5/21/2008 22.85 D’ontae Hopson (Jackson)9 Jackson/Selby Classic....................................... 5/27/2008 22.87 DaParris Gordon (Flint Southwestern)12 Rockford/D1 State (h) (1.7)................................ 5/31/2008 22.87 Errol Thornton (Three Rivers)12 Zeeland/D2 State (h).......................................... 5/31/2008 22.88 James Nelson (Oxford)12 Farmington/Oakland County............................. 5/23/2008 22.88 Keshawn Martin (Westland Glenn)12 Jenison/MITCA Team D1.................................. 5/24/2008 22.90 D’angelo Stevenson (Portage Central)? St Joseph/SMAC (h)............................................. 5/ 9/2008 22.93 Mike Bareman (Zeeland West)12 Jenison/MITCA Team D1.................................. 5/24/2008 22.94 Thomas Soisson (Allendale)11 Hopkins/OK Silver................................................ 5/ 8/2008 22.96 Kyle VanderVeen (Caledonia)12 Jenison/MITCA Team D2.................................. 5/24/2008 22.96 Max Stokes (Marcellus)12 Gobles/MITCA Team D4.................................... 5/24/2008 22.96 Curtis Simpson (Inkster)11 Zeeland/D2 State (s)........................................... 5/31/2008 22.97 Jared Meier (Muskegon Reeths-Puffer)12 Grand Haven/West Michigan Inv...................... 5/22/2008 Wind-aided: 21.81 DeShawn Williams (Detroit Cody)11 Rockford/D1 State (s) (3.8)................................ 5/31/2008 21.98 Dominique Endline (Midland Dow)12 Rockford/D1 State (s) (3.8)................................ 5/31/2008 22.19 Isaac Harper (East Lansing)12 Zeeland/D2 State (s)........................................... 5/31/2008 22.21 Paris Horgrow (Ann Arbor Pioneer)12 Ypsilanti/AAU Junior Olympics (2.2)................ 7/31/2008 22.31 Jairrus Saunders (Rochester)11 Rockford/D1 State (s) (3.8)................................ 5/31/2008 22.36 Dwayne Darden (Lansing Everett)12 Rockford/D1 State (s) (3.8)................................ 5/31/2008 22.36 Ethan Roberson (Midland)11 Rockford/D1 State (s) (3.8)................................ 5/31/2008 22.44 Jake Sanders (Greenville)12 Rockford/D1 State (s) (3.8)................................ 5/31/2008 22.51 Adrien Bouyer (Battle Creek Lakeview)11 Zeeland/D2 State (s)........................................... 5/31/2008 22.60 David Grezesek (Parma Western)11 Zeeland/D2 State (s)........................................... 5/31/2008 22.62 Dan Quinn (Grand Rapids Catholic Central)10 Zeeland/D2 State (s)........................................... 5/31/2008 22.94 Ryan Burgdorff (Hastings)11 Zeeland/D2 State (s)........................................... 5/31/2008 Hand-timed: 21.3 DeShawn Williams (Detroit Cody)11 Detroit/PSL........................................................... 5/22/2008 21.5 Darius Recard (Swartz Creek)12 Flint/Coca Cola Inv............................................... 5/ 9/2008 21.5 Recard Saginaw/D1 Regional........................................ 5/16/2008 21.6 Dominique Endline (Midland Dow)12 Saginaw/D1 Regional........................................ 5/16/2008 21.7 Kevin
Jackson (East Kentwood)12 Rockford/dual........................................................ 5/
1/2008 21.8 Darryl White (Romulus)12 Saline/D1 Regional............................................. 5/16/2008 21.9 Tyjuan Jones (Flint Carman-Ainsworth)12 Flint/Coca Cola Inv............................................... 5/ 9/2008 21.9 Aaron Bailey (Romulus)10 Saline/D1 Regional............................................. 5/16/2008 21.9 Mike Bareman (Zeeland West)12 Grand Rapids/D2 Regional............................... 5/16/2008 21.9 Isaac Harper (East Lansing)12 Corunna/D2 Regional........................................ 5/16/2008 21.9 Ethan Roberson (Midland)11 Saginaw/D1 Regional........................................ 5/16/2008 22.0 Spencer Banks (Milford)12 Milford/dual (-)..................................................... 4/25/2008 22.0 James Smith (Ann Arbor Pioneer)12 Ann Arbor/dual..................................................... 4/22/2008 22.0 Brandon VanDriel (Sparta)11 Cedar Springs/OK Blue....................................... 5/ 9/2008 22.0 Aaron Taylor (Rochester Adams)11 Southfield/OAA I................................................... 5/ 9/2008 22.0 Dan Quinn (Grand Rapids Catholic Central)10 Grand Rapids/D2 Regional............................... 5/16/2008 22.0 Ali Philman (East Lansing)11 Corunna/D2 Regional........................................ 5/16/2008 22.1 Dominique Spann (Muskegon)12 Muskegon/dual.................................................... 4/17/2008 22.1 Steve Heard (Ferndale)12 North Farmington/OAA III.................................... 5/ 9/2008 22.1 Damacius White (Berkley)12 Berkley/OAA II...................................................... 5/10/2008 22.1 Kyle VanderVeen (Caledonia)12 Grand Rapids/D2 Regional............................... 5/16/2008 22.1 Quinn Parnell (Detroit Renaissance)12 Detroit/D2 Regional............................................ 5/17/2008 22.1 Daparris Gordon (Flint Southwestern)10 Saginaw/D1 Regional........................................ 5/16/2008 22.1 Julian Easterly (Detroit Cass Tech)12 Detroit/PSL........................................................... 5/22/2008 22.1 Cortez Smith (Detroit Cass Tech)12 Detroit/PSL........................................................... 5/22/2008 22.2 Nick Stokes (Rockford)11 Rockford/dual....................................................... 4/15/2008 22.2 Blest Norris (Grosse Pointe North)12 Port Huron/dual................................................... 4/15/2008 22.2 Jerrod Hamilton (Ferndale)12 Bloomfield Hills/tri............................................... 4/29/2008 22.2 Jarius Saunders (Rochester)11 Southfield/OAA I................................................... 5/ 9/2008 22.2 Sam Burchyett (Saline)12 Saline/D1 Regional............................................. 5/16/2008 22.2 Undra Peterson (Albion)11 Livonia/D2 Regional........................................... 5/16/2008 22.2 Adrien Bouer (Battle Creek Lakeview)11 Charlotte/D2 Regional........................................ 5/16/2008 22.3 Niko Williams-Richey (Southfield)11 Southfield/dual.................................................... 4/15/2008 22.3 Roscoe Payne (Flint Carman-Ainsworth)12 Flushing/tri............................................................ 4/29/2008 22.3 Tony Fountain (Whitehall)12 Newaygo/Inv.......................................................... 5/ 3/2008 22.3 Anthony Allen (Fraser)10 Fraser/dual............................................................. 5/ 6/2008 22.3 Erik Braun (Pinckney)12 Pinckney/dual........................................................ 5/ 6/2008 22.3 James Jackson (Grand Ledge)11 Lansing/dual.......................................................... 5/ 6/2008 22.3 Dominique Lynch (Ypsilanti)10 Ann Arbor/River Rat Inv (s)................................ 5/10/2008 22.3 Chris Pride (Farmington Hills Harrison)10 Bloomfield Hills/D2 Regional........................... 5/16/2008 22.3 Hersey Jackson (Allendale)11 Grand Rapids/D3 Regional............................... 5/17/2008 22.3 Keshawn Martin (Westland Glenn)12 Canton/D1 Regional........................................... 5/16/2008 22.3 Brendan Curran (Detroit Catholic Central)11 Milford/D1 Regional............................................ 5/16/2008 22.3 Josh Dupree (Ottawa Lake-Whiteford)12 Hillsdale/D4 Regional........................................ 5/17/2008 22.3 Chris Thomas (Detroit King)12 Grosse Pointe/D1 Regional............................... 5/16/2008 22.3 Jake Sanders (Greenville)12 Grand Rapids/John Bos Inv............................... 5/27/2008 22.3 Dan Alba (Bay City Western)11 Saginaw/D1 Regional........................................ 5/16/2008 22.4 Paris Horgrow (Ann Arbor Pioneer)11 Ann Arbor/dual..................................................... 4/22/2008 22.4 Curtis Simpson (Inkster)11 Flint/Coca Cola Inv............................................... 5/ 9/2008 22.4 Mike Martin (Wayland)12 Grand Rapids/D2 Regional............................... 5/16/2008 22.4 Errol Thornton (Three Rivers)12 Sturgis/D2 Regional............................................ 5/16/2008 22.4 Dale Blackmer (Flint Kearsley)12 Algonac/D2 Regional......................................... 5/16/2008 22.4 Ryan Burgdorf (Hastings)11 Charlotte/D2 Regional........................................ 5/16/2008 22.4 David Grzesek (Parma Western)11 Charlotte/D2 Regional........................................ 5/16/2008 22.4 Greg Knaus (St Johns)11 Corunna/D2 Regional........................................ 5/16/2008 22.4 Pierre West (Detroit Cody)10 Detroit/PSL........................................................... 5/22/2008 22.5 D’Andre Davis (Clinton Twp Chippewa Valley)12 Port Huron/dual................................................... 4/15/2008 22.5 Tommy Brinn (Otsego)11 dual........................................................................ 4/22/2008 22.5 Hersey Jackson (Allendale)11 Godwin Heights/dual.......................................... 4/22/2008 22.5 Vinny Tyrrell (Port Huron)12 Port Huron/dual................................................... 4/29/2008 22.5 David Patrick (Genesee)12 Durand/tri............................................................... 5/ 1/2008 22.5 Greg Wright (Fraser)12 Fraser/dual............................................................. 5/ 6/2008 22.5 Kendall Hayes (Fraser)12 Fraser/dual............................................................. 5/ 6/2008 22.5 Cameron Crowe (Hopkins)11 Grand Rapids/D3 Regional............................... 5/17/2008 22.5 Jared Fleming (Reed City)11 Clare/D3 Regional.............................................. 5/17/2008 22.5 Quentin Hines (Mt Clemens)12 Warren/Macomb Meet of Champions............. 5/23/2008 Wind-aided: 21.6 Brandon VanDriel (Sparta)11 Sparta/D2 Regional............................................ 5/17/2008 21.8 Darius Recard (Swartz Creek)12 Fenton/dual.......................................................... 4/22/2008 21.9 Nick Stokes (Rockford)11 Rockford/dual....................................................... 4/29/2008 22.0 Tyler Thomas (Jackson)12 Lowell/D1 Regional............................................ 5/17/2008 22.0 Damacius White (Berkley)12 West Bloomfield/D1 Regional.......................... 5/17/2008 22.0 James Person (Montrose)12 Bad Axe/D3 Regional......................................... 5/17/2008 22.2 Dwayne Darden (Lansing Everett)12 Lowell/D1 Regional............................................ 5/17/2008 22.2 Jairus Saunders (Rochester)11 West Bloomfield/D1 Regional.......................... 5/17/2008 22.3 Kevin Davis (West Bloomfield)11 West Bloomfield/D1 Regional.......................... 5/17/2008 22.4 Eric Parrish (Webberville)11 Webberville/D4 Regional................................... 5/17/2008 22.4 Austin Babich (Cass City)11 Bad Axe/D3 Regional......................................... 5/17/2008 22.5 Erik Braun (Pinckney)12 Pinckney/dual...................................................... 4/15/2008 22.5 Jake Sanders (Greenville)12 Lowell/D1 Regional............................................ 5/17/2008
400 METERS (51.40 FAT, 51.0 hand) 48.35 Tommy Brinn (Otsego)11 Otsego/Wolverine Conference.......................... 5/ 9/2008 48.36 Varick Tucker (Belleville)12 Ypsilanti/AAU Junior Olympics (h).................... 8/ 1/2008 48.46 Tucker Detroit/Shumake Relays.................................... 4/26/2008 48.58 Jarrod Hamilton (Ferndale)12 Detroit/Shumake Relays.................................... 4/26/2008 48.71 Tucker Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008 48.71 Tucker Jackson/Midwest Meet....................................... 6/14/2008 48.81 Adrien Bouyer (Battle Creek Lakeview)11 Zeeland/D2 State................................................ 5/31/2008 48.86 Tucker Detroit/Lynch-Wayne County............................ 5/10/2008 48.98 James Wade (Ann Arbor Pioneer)12 Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008 49.15 Tucker Dayton/Mitchell Roosevelt.................................. 5/ 3/2008 49.19 Tucker Mansfield/Mehock Relays................................. 4/19/2008 49.40 Taylor Peruski (Orchard Lake St Mary)11 Zeeland/D2 State................................................ 5/31/2008 49.51 Josh Dupree (Ottawa Lake-Whiteford)12 Grand Rapids/D4 State...................................... 5/31/2008 49.59 Spencer Thomas (Port Huron Northern)12 Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008 49.61 Rod Anderson (Coleman)12 Grand Rapids/D4 State...................................... 5/31/2008 49.62 Doug Dawson (Roseville)12 Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008 49.64 Jahmar Rashad (Flint Carman-Ainsworth)12 Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008 49.67 Erik Braun (Pinckney)12 Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008 49.69 Christopher Thomas (Detroit King)12 Ypsilanti/AAU Junior Olympics (h).................... 8/ 1/2008 49.76 Darius Davis (Farmington Hills Harrison)11 Zeeland/D2 State................................................ 5/31/2008 49.80 Darius Recard (Swartz Creek)12 Mansfield/Mehock Relays................................. 4/19/2008 49.80 Matt Campbell (Rochester)12 Ypsilanti/AAU Junior Olympics (h).................... 8/ 1/2008 49.83 Tony Rasch (Perry)11 Comstock Park/D3 State.................................... 5/31/2008 49.90 Anthony Bolden (West Bloomfield)11 Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008 49.94 Logan Hebekeuser (Corunna)12 Zeeland/D2 State................................................ 5/31/2008 49.95 Nick Cipta (Howell)12 Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008 49.96 Chris Ash (Monroe)12 Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008 49.98 Matthew Geiger (Dearborn Divine Child)12 Zeeland/D2 State................................................ 5/31/2008 50.05 Calen Boyd (Lansing Eastern)12 Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008 50.10 Durant Crum (Albion)12 Comstock Park/D3 State.................................... 5/31/2008 50.22 Brendan Curran (Detroit Catholic Central)11 Melvindale/USATF State.................................... 6/22/2008 50.24 Nick Galvan (Adrian)11 Zeeland/D2 State................................................ 5/31/2008 50.28 Aaron Hilborn (Kingston)11 Grand Rapids/D4 State...................................... 5/31/2008 50.33 Corey Stamps (Wyoming Godwin Heights)11 Comstock Park/D3 State.................................... 5/31/2008 50.37 Cody Nyp (Stanton Central Montcalm)11 Comstock Park/D3 State.................................... 5/31/2008 50.38 Keith Curtis (Berrien Springs)12 Buchanan/Lakeland Conf................................. 5/20/2008 50.40 Patrick Lucas-Perry (Flint Powers)9 Zeeland/D2 State................................................ 5/31/2008 50.42 Josh Arnold (Clio)12 Zeeland/D2 State................................................ 5/31/2008 50.44 Andy Jimbo (Bloomfield Hills Andover)12 Zeeland/D2 State................................................ 5/31/2008 50.47 Ryan McElyea (Flint Carman-Ainsworth)11 Southfield/AAU State.......................................... 6/29/2008 50.50 Jared Meier (Muskegon Reeths-Puffer)12 Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008 50.54 Patrick Kloostra (Greenville)11 Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008 50.55 Will Cranford (Inkster)12 Detroit/Shumake Relays.................................... 4/26/2008 50.55 Anton Darby (Bloomfield Hills Andover)12 Zeeland/D2 State................................................ 5/31/2008 50.56 Jesse Holmes (Springport)12 Jackson/Selby Classic....................................... 5/27/2008 50.57 Matt Brockberg (Troy)12 Detroit/Shumake Relays.................................... 4/26/2008 50.57 Gabe Rivera (Ludington)11 Zeeland/D2 State................................................ 5/31/2008 50.63 David Reif (Reese)12 Comstock Park/D3 State.................................... 5/31/2008 50.65 Julian Domanico (Dearborn Fordson)12 Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008 50.68 Dan Linder (Grand Ledge)11 Jackson/CAAC Blue........................................... 5/21/2008 50.70 Kelly Brown (White Cloud)12 Comstock Park/D3 State.................................... 5/31/2008 50.74 Anthony Sovis (Williamston)12 Jenison/MITCA Team D2.................................. 5/24/2008 50.78 Aaron Myler (Ann Arbor Richard)10 Comstock Park/D3 State.................................... 5/31/2008 50.78 Andre Dortch (?) Southfield/AAU State.......................................... 6/29/2008 50.79 Dominique Endline (Midland Dow)12 Saginaw/SVSU Div I........................................... 4/18/2008 50.81 Curtis Mason (?) Melvindale/USATF State.................................... 6/22/2008 50.82 Austin Collier (Standish Sterling)11 Comstock Park/D3 State.................................... 5/31/2008 50.82 Matt Bekken (Byron Center)12 Zeeland/D2 State................................................ 5/31/2008 50.85 Kristopher Washington (Detroit Mumford)11 Detroit/Shumake Relays.................................... 4/26/2008 50.85 Kurt Reichenbach (Pinckney)12 Greensboro/Nike Outdoor................................. 6/20/2008 50.88 Taylor Lotre (DeWitt)12 Zeeland/D2 State................................................ 5/31/2008 50.88 Jordan Miles (Woodhaven)12 Southfield/AAU State.......................................... 6/29/2008 50.91 John Budzyn (Wyandotte Roosevelt)11 Albion/Blazers Inv............................................... 7/12/2008 50.93 Adam Brown (Grandville)11 Grand Haven/OK Red.......................................... 5/ 9/2008 50.94 Brock Buschle (Alma)10 Cadillac/D2 Regional......................................... 5/16/2008 50.97 Adam Gentile (South Lyon)11 Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008 50.98 DJ Kilgo (Wyoming Park)10 Comstock Park/D3 State.................................... 5/31/2008 51.04 Eli Gonzalez (Lakeview)12 Zeeland/D2 State................................................ 5/31/2008 51.04 Clinton Orr (Buchanan)11 Comstock Park/D3 State.................................... 5/31/2008 51.05 Fernando Terrell (Flint Kearsley)12 Zeeland/D2 State................................................ 5/31/2008 51.08 Andrew Klimbal (Oxford)12 Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008 51.10 Mike Bareman (Zeeland West)12 Jenison/MITCA Team D1.................................. 5/24/2008 51.12 Matt Sanders (Farmington)12 Farmington/Oakland County............................. 5/23/2008 51.12 Bobby Bassett (Zeeland West)12 Zeeland/D2 State................................................ 5/31/2008 51.20 Eric Crenshaw (Jackson)11 Jackson/Selby Classic....................................... 5/27/2008 51.22 Nate Sergison (Livonia Stevenson)11 Detroit/Shumake Relays.................................... 4/26/2008 51.22 Matthew Geiger (Dearborn Divine Child)12 Livonia/CHSL Champs...................................... 5/20/2008 51.25 Josh Fisher (St Joseph)12 St Joseph/SMAC................................................... 5/ 9/2008 51.26 Rodney Ambrose (Sterling Heights Ford)11 Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008 51.27 Xavier Parnell (Detroit Renaissance)12 Washington CH/USATF Region 5..................... 7/ 6/2008 51.35 Deonta Robinson (Detroit Loyola)12 Detroit/Shumake Relays.................................... 4/26/2008 51.37 Marck Berden (Saginaw Swan Valley)11 Saginaw/SVSU Div III/IV.................................... 4/18/2008 51.39 Alex Everett (Bangor)11 Comstock Park/D3 State.................................... 5/31/2008 Hand-timed: 48.1 Darius Recard (Swartz Creek)12 Flint/Coca Cola Inv............................................... 5/ 9/2008 48.2 Recard Saginaw/D1 Regional........................................ 5/16/2008 48.3 James Wade (Ann Arbor Pioneer)12 Saline/D1 Regional............................................. 5/16/2008 48.4 Jahmar Rashad (Flint Carman-Ainsworth)12 Flint/Coca Cola Inv............................................... 5/ 9/2008 48.4 Varrick Tucker (Ypsilanti)12 Belleville/Mega Red............................................ 5/20/2008 48.7 Chris Thomas (Detroit King)12 Grosse Pointe/D1 Regional............................... 5/16/2008 48.9 Kevin Jackson (East Kentwood)12 East Kentwood/dual............................................. 5/ 6/2008 48.9 Jared Meier (Muskegon Reeths-Puffer)12 Jenison/D1 Regional.......................................... 5/16/2008 48.9 Doug Dawson (Roseville)12 Grosse Pointe/D1 Regional............................... 5/16/2008 49.1 Adrien Bouyer (Battle Creek Lakeview)11 Charlotte/D2 Regional........................................ 5/16/2008 49.2 Taylor Peruski (Orchard Lake St Mary)11 Bloomfield Hills/D2 Regional........................... 5/16/2008 49.3 James Jackson (Grand Ledge)11 Lansing/dual.......................................................... 5/ 6/2008 49.3 Nick Cipta (Howell)12 Milford/D1 Regional............................................ 5/16/2008 49.4 Jarrod Hamilton (Ferndale)12 North Farmington/OAA III.................................... 5/ 9/2008 49.6 Spencer Thomas (Port Huron Northern)12 Sterling Heights/Inv.............................................. 5/ 3/2008 49.6 Calen Boyd (Lansing Eastern)12 Lowell/D1 Regional............................................ 5/17/2008 49.6 Logan Hebekeuser (Corunna)12 Corunna/D2 Regional........................................ 5/16/2008 49.7 Derek Buskey (Livonia Stevenson)12 Salem/dual........................................................... 4/21/2008 49.8 Tommy Brinn (Otsego)11 Allegan/dual.......................................................... 4/ 3/2008 49.8 Erik Braun (Pinckney)12 Milford/D1 Regional............................................ 5/16/2008 49.8 Dan Linder (Grand Ledge)11 Lowell/D1 Regional............................................ 5/17/2008 49.8 Tony Rasch (Perry)11 Williamston/CAAC White................................... 5/21/2008 49.9 Jordan Miles (Woodhaven)12 Saline/D1 Regional............................................. 5/16/2008 49.9 Dominique Endline (Midland Dow)12 Saginaw/D1 Regional........................................ 5/16/2008 49.9 Joe Larocca (Warren DeLaSalle)12 Novi/Operation Friendship................................ 5/27/2008 50.0 Matt Campbell (Rochester)12 Southfield/OAA I................................................... 5/ 9/2008 50.0 Darius Davis (Farmington Hills Harrison)11 Bloomfield Hills/D2 Regional........................... 5/16/2008 50.0 Anthony Bolden (West Bloomfield)11 West Bloomfield/D1 Regional.......................... 5/17/2008 50.1 Chris Burtley (Flint Southwestern)12 Flint/Coca Cola Inv............................................... 5/ 9/2008 50.1 Chris Ash (Monroe)12 Saline/D1 Regional............................................. 5/16/2008 50.1 Patrick Kloostra (Greenville)11 Grand Rapids/John Bos Inv............................... 5/27/2008 50.2 Jacob Payne (Lansing Sexton)12 Lowell/D1 Regional............................................ 5/17/2008 50.2 Cody Nyp (Central Montcalm)11 Clare/D3 Regional.............................................. 5/17/2008 50.2 Ryan McElyea (Flint Carman-Ainsworth)11 Saginaw/D1 Regional........................................ 5/16/2008 50.3 Matthew Geiger (Dearborn Divine Child)12 Bloomfield Hills/D2 Regional........................... 5/16/2008 50.3 Xavier Parnell (Detroit Renaissance)12 Detroit/D2 Regional............................................ 5/17/2008 50.3 Matt Brockberg (Troy)12 Warren/D1 Regional........................................... 5/16/2008 50.3 Matt Bekken (Byron Center)12 Grand Rapids/John Bos Inv............................... 5/27/2008 50.4 Christian Jessie (East Kentwood)11 Rockford/dual........................................................ 5/ 1/2008 50.4 Adam Gentile (South Lyon)11 Milford/D1 Regional............................................ 5/16/2008 50.4 Alex Gierucki (Hartland)12 Milford/D1 Regional............................................ 5/16/2008 50.4 Josh Dupree (Ottawa Lake-Whiteford)12 Hillsdale/D4 Regional........................................ 5/17/2008 50.4 Corey Stamps (Godwin Heights)11 Grand Rapids/John Bos Inv............................... 5/27/2008 50.5 Deonte Hurst (East Kentwood)10 East Kentwood/dual............................................ 4/22/2008 50.5 Josh Fisher (St Joseph)12 Mattawan/dual....................................................... 5/ 6/2008 50.5 Lavelle Walker (Lansing Everett)11 Lowell/D1 Regional............................................ 5/17/2008 50.5 Aaron Hilborn (Kingston)11 Unionville/D4 Regional...................................... 5/16/2008 50.5 Anthony Sovis (Williamston)12 Corunna/D2 Regional........................................ 5/16/2008 50.5 Austin Collier (Standish-Sterling)11 Standish/D3 Regional........................................ 5/16/2008 50.6 Jeff Bassett (Whitehall)12 Reeths/GMAA Meet.............................................. 5/ 2/2008 50.6 Keith Curtis (Berrien Springs)12 Bangor/Inv.............................................................. 5/ 2/2008 50.6 Nathan Saliga (Romeo)11 Oxford/Inv............................................................. 5/10/2008 50.6 Andy Jimbo (Bloomfield Hills Andover)12 Bloomfield Hills/D2 Regional........................... 5/16/2008 50.6 Bobby Bassett (Zeeland West)12 Grand Rapids/D2 Regional............................... 5/16/2008 50.6 Julian Domanico (Dearborn Fordson)12 Canton/D1 Regional........................................... 5/16/2008 50.6 Patrick Lucas-Perry (Flint Powers)9 Corunna/D2 Regional........................................ 5/16/2008 50.6 Josh Droese (Kingsford)12 Iron Mountain/UP1 Regional............................. 5/15/2008 50.7 Francis Abou (Troy Athens)12 Berkley/OAA II...................................................... 5/10/2008 50.7 Paul Bramos (Grosse Pointe North)11 Macomb/Dakota Inv............................................ 5/10/2008 50.7 Tom Ropek (Walled Lake Northern)12 Milford/D1 Regional............................................ 5/16/2008 50.7 David Reif (Reese)12 Standish/D3 Regional........................................ 5/16/2008 50.7 Paul Murphy (Howell)12 White Lake/KVC.................................................. 5/20/2008 50.7 Taylor Lotre (DeWitt)11 Eaton Rapids/CAAC Gold.................................. 5/21/2008 50.7 DJ Kilgo (Wyoming Lee)10 Grand Rapids/John Bos Inv............................... 5/27/2008 50.8 Nick Galvan (Adrian)11 Chelsea/dual........................................................ 4/15/2008 50.8 Anton Darby (Bloomfield Hills Andover)12 Bloomfield Hills/D2 Regional........................... 5/16/2008 50.8 Rod Anderson (Coleman)12 Coleman/D4 Regional....................................... 5/17/2008 50.8 Kelly Brown (White Cloud)12 Clare/D3 Regional.............................................. 5/17/2008 50.8 Fernando Terrell (Flint Kearsley)12 Algonac/D2 Regional......................................... 5/16/2008 50.8 Billy Henderson (Flint Southwestern)10 Saginaw/D1 Regional........................................ 5/16/2008 50.9 Joe LaRocca (Warren DeLaSalle)12 Warren/dual.......................................................... 4/15/2008 50.9 DeJuan Calloway (Southfield Lathrup)11 Ferndale/dual....................................................... 4/17/2008 50.9 Chris Massenberg (South Haven)11 dual........................................................................ 4/22/2008 50.9 Cody Becksvoort (Hamilton)12 Grand Rapids/D2 Regional............................... 5/16/2008 50.9 Andrew Klimbal (Oxford)12 Clarkston/D1 Regional....................................... 5/17/2008 50.9 Jesse Holmes (Springport)12 Bath/D4 Regional................................................ 5/16/2008 50.9 Steve Faucher (Marine City)12 Algonac/D2 Regional......................................... 5/16/2008 50.9 Eli Gonzelez (SCS Lakeview)12 Warren/Macomb Meet of Champions............. 5/23/2008 50.9 Thad Winkle (Grand Rapids South Christian)12 Grand Rapids/John Bos Inv............................... 5/27/2008 51.0 John Dyer (Grand Ledge)12 Grand Ledge/dual............................................... 4/15/2008 51.0 Albert Backey (Ypsilanti)11 Ann Arbor/River Rat Inv...................................... 5/10/2008 51.0 Stanley Imoh (Grand Rapids Central)11 Grand Rapids/D2 Regional............................... 5/16/2008 51.0 Rodney Ambrose (Utica Ford)11 Warren/D1 Regional........................................... 5/16/2008 51.0 Josh Arnold (Clio)12 Corunna/D2 Regional........................................ 5/16/2008 51.0 Michael Gorman (Birmingham Rice)12 Livonia/CHSL Champs...................................... 5/20/2008
800 METERS (1:59.9) 1:51.07 Tommy Brinn (Otsego)11 Lisle/Midwest Distance Gala............................. 6/14/2008 1:51.76 Brinn Zeeland/D2 State................................................ 5/31/2008 1:52.18 Isaiah Ward (Detroit Mumford)12 Jackson/Midwest Meet....................................... 6/14/2008 1:53.37 John Dyer (Grand Ledge)12 Jackson/Midwest Meet....................................... 6/14/2008 1:52.39 Ward Greensboro/Nike Outdoor................................. 6/21/2008 1:53.6 Brinn Sturgis/D2 Regional............................................ 5/16/2008 1:53.6 Ward West Bloomfield/D1 Regional.......................... 5/17/2008 1:53.73 Brinn Detroit/Shumake Relays.................................... 4/26/2008 1:53.74 Nick Thomas (Birmingham Rice)12 Greensboro/Nike Outdoor................................. 6/21/2008 1:53.92 Joe Reynolds (Rochester Adams)11 Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008 1:54.0 Reynolds Clarkston/D1
Regional....................................... 5/17/2008 1:54.25 Brinn Greensboro/Nike Outdoor................................. 6/21/2008 1:54.27 Ward Detroit/Lynch-Wayne County............................ 5/10/2008 1:54.31 Reynolds Farmington/Oakland County............................. 5/23/2008 1:54.4 Thomas West Bloomfield/D1 Regional.......................... 5/17/2008 1:54.57 Ward Dayton/Mitchell Roosevelt.................................. 5/ 3/2008 1:54.65 Brinn Allegan/Inv............................................................. 5/ 2/2008 1:54.93 Thomas Farmington/Oakland County............................. 5/23/2008 1:55.04 Ward Detroit/Shumake Relays.................................... 4/26/2008 1:55.0 Thomas Macomb/Dakota Inv............................................ 5/10/2008 1:55.33 Brandon Hoffman (Parma Western)11 Ypsilanti/AAU Junior Olympics (h)................... 7/28/2008 1:55.93 Dan Nix (Williamston)12 Zeeland/D2 State................................................ 5/31/2008 1:55.94 Taylor Peruski (Orchard Lake St Marys)11 Ypsilanti/AAU Junior Olympics (h)................... 7/28/2008 1:56.09 TJ VanSlooten (GR Northview)9 Zeeland/D2 State................................................ 5/31/2008 1:56.1 Cory Sheena (Walled Lake Northern)12 Milford/D1 Regional............................................ 5/16/2008 1:56.26 Nate Love (Midland)12 Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008 1:56.30 Mark
Hoyer (Stoney Creek)12 Rockford/D1
State............................................... 5/31/2008 1:56.3 Josh McAlary (Jackson Lumen Christi)12 East Jackson/D3 Regional................................ 5/16/2008 1:56.3 Joe Kryza (Fenton)12 Flint/Badar Classic.............................................. 5/27/2008 1:56.40 Nate Sanchez (Alma)12 Zeeland/D2 State................................................ 5/31/2008 1:56.44 George Jackson (Detroit Mumford)12 Dayton/Mitchell Roosevelt.................................. 5/ 3/2008 1:56.57 Kristopher Washington (Detroit Mumford)11 Ypsilanti/AAU Junior Olympics (h)................... 7/28/2008 1:56.58 Jeff Bassett (Whitehall)12 Zeeland/D2 State................................................ 5/31/2008 1:56.73 Nick Kaiser (Temperance Bedford)9 Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008 1:56.7 Mike Atchoo (Troy)10 Rochester/dual...................................................... 5/ 6/2008 1:56.7 Eric Phillips (Saginaw Heritage)12 Hemlock/Classic................................................. 5/10/2008 1:56.86 Bobby Aprill (Dexter)12 Ypsilanti/SEC....................................................... 5/21/2008 1:57.00 Jeff Burd (Maple Valley)11 Lansing/Honor Roll............................................. 5/28/2008 1:57.00 Jeramy Bierlein (Saginaw Swan Valley)12 Comstock Park/D3 State.................................... 5/31/2008 1:57.1 Nathan Dahlgren (Sparta)11 Grand Rapids/John Bos Inv............................... 5/27/2008 1:57.27 Andrew McKeachie (Milford)12 Farmington/Oakland County............................. 5/23/2008 1:57.3 Stephen Walker (Midland Dow)11 Saginaw/dual....................................................... 4/22/2008 1:57.52 Tavarrio Davis (Lansing Eastern)10 Ypsilanti/AAU Junior Olympics......................... 7/30/2008 1:57.5 Travis Walker (Ann Arbor Pioneer)11 Saline/D1 Regional............................................. 5/16/2008 1:57.5 Evan Bancroft (Fenton)11 Corunna/D2 Regional........................................ 5/16/2008 1:57.62 Shaka Dukes (Detroit Mumford)12 Ypsilanti/AAU Junior Olympics (h)................... 7/28/2008 1:57.83 Isaac Cox (East Kentwood)11 Ypsilanti/AAU Junior Olympics......................... 7/30/2008 1:57.84 Brian Hernandez (Saline)12 Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008 1:57.8 Travis Gere (Caro)12 Birch Run/dual..................................................... 4/23/2008 1:57.8 Zach Oleski (Detroit Catholic Central)12 Milford/D1 Regional............................................ 5/16/2008 1:58.02 Edwin Wainina (Grandville Calvin Christian)11 Comstock Park/D3 State.................................... 5/31/2008 1:58.11 Dustin Heiler (Fowlerville)12 Lansing/Honor Roll............................................. 5/28/2008 1:58.18 Nathan Martin (Three Rivers)12 Zeeland/D2 State................................................ 5/31/2008 1:58.1 Chris Fortson (Ann Arbor Pioneer)12 Saline/D1 Regional............................................. 5/16/2008 1:58.27 Conor Murphy (Perry)10 Lansing/Honor Roll............................................. 5/28/2008 1:58.2 Chonsey Pogue (Detroit Cass Tech)11 Albion/Blazers Inv............................................... 7/12/2008 1:58.48 Thomas Lanczki (Adrian)12 Jenison/MITCA Team D1.................................. 5/24/2008 1:58.49 Cody Putnam (East Jackson)11 Comstock Park/D3 State.................................... 5/31/2008 1:58.4 Dylan Anderson (Caledonia)11 Grand Rapids/D2 Regional............................... 5/16/2008 1:58.59 Tommy Hunt (Saline)11 Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008 1:58.5 Jake Hohl (Pinckney)12 Milford/D1 Regional............................................ 5/16/2008 1:58.5 Eric Hubbard (Ann Arbor Pioneer)12 Saline/D1 Regional............................................. 5/16/2008 1:58.61 Eric Phillips (Saginaw Heritage)12 Saginaw/D1 Regional........................................ 5/16/2008 1:58.6 Alex Lindsay (Rochester Adams)11 Clarkston/D1 Regional....................................... 5/17/2008 1:58.7 Brandon Grysko (Livonia Churchill)12 Canton/D1 Regional........................................... 5/16/2008 1:58.8 Jordan Evans (Eaton Rapids)11 Charlotte/D2 Regional........................................ 5/16/2008 1:59.03 Ryan Moreau (Birch Run)11 Comstock Park/D3 State.................................... 5/31/2008 1:59.0 Nathan Hoffman (Parma Western)12 Charlotte/D2 Regional........................................ 5/16/2008 1:59.18 Adam VanSickle (Frankenmuth)12 Comstock Park/D3 State.................................... 5/31/2008 1:59.22 Chris Behrend (Clio)12 Zeeland/D2 State................................................ 5/31/2008 1:59.25 Tom Sedlacek (Kingsley)11 Kent City/MITCA Team D3................................ 5/24/2008 1:59.2 Drew McBride (Greenville)10 Lowell/D1 Regional............................................ 5/17/2008 1:59.2 Dominic Beckman (Ironwood)11 Norway/UP2 Regional........................................ 5/15/2008 1:59.3 Mike Gibbons (Livonia Stevenson)12 Canton/D1 Regional........................................... 5/16/2008 1:59.3 Dan Egner (Novi)10 Milford/D1 Regional............................................ 5/16/2008 1:59.3 Ben Howard (Byron)12 Maple Valley/D3 Regional................................. 5/17/2008 1:59.42 Nick Thelen (Grand Ledge)12 Lansing/Honor Roll............................................. 5/28/2008 1:59.47 Luke Taylor (Caledonia)12 Zeeland/D2 State................................................ 5/31/2008 1:59.49 Jon Hatfield (Pittsford)12 Grand Rapids/D4 State...................................... 5/31/2008 1:59.5 Jamal Johnson (Detroit King)11 Novi/Operation Friendship................................ 5/27/2008 1:59.84 Ben Miller (Warren DeLaSalle)11 Jenison/MITCA Team D1.................................. 5/24/2008 1:59.8 Ted Howard (Birmingham Seaholm)12 Birmingham/dual................................................ 4/15/2008 1:59.8 Kyle Lanigan (Woodhaven)12 Saline/D1 Regional............................................. 5/16/2008 1:59.90 Ian Lang (Holly)12 Farmington/Oakland County............................. 5/23/2008 1:59.92 Bobby Bassett (Zeeland West)12 Jenison/MITCA Team D1.................................. 5/24/2008 1:59.9 Will Kane (Birmingham Seaholm)11 West Bloomfield/D1 Regional.......................... 5/17/2008 1:59.9 Andrew Guzdial (Chesaning)12 Maple Valley/D3 Regional................................. 5/17/2008
1500 METERS (4:09.9) 3:55.9# Josh McAlary (Jackson Lumen Christi)12 Jackson/Midwest Meet [1600]........................... 6/14/2008 3:56.9# Dan Nix (Williamston)12 Jackson/Midwest Meet [1600]........................... 6/14/2008 3:58.26# Bobby Aprill (Dexter)12 Greensboro/Nike Outdoor [mile]...................... 6/21/2008 3:59.0# Nathan Martin (Three Rivers)12 Jackson/Midwest Meet [1600]........................... 6/14/2008 4:00.1# Stephen Walker (Midland Dow)12 Rockford/D1 State [1600]................................... 5/31/2008 4:00.3# Justin Heck (Monroe)12 Rockford/D1 State [1600]................................... 5/31/2008 4:02.2# Matt Wines (Pinckney)11 Rockford/D1 State [1600]................................... 5/31/2008 4:03.1# Brian Hankins (Pinckney)12 Rockford/D1 State [1600]................................... 5/31/2008 4:03.4# Mike Atchoo (Troy)10 Rockford/D1 State [1600]................................... 5/31/2008 4:06.41 Ramses Dukes (Detroit Mumford)11 Ypsilanti/AAU Junior Olympics......................... 7/31/2008 4:06.98 Brandon Hoffman (Parma Western)11 Ypsilanti/AAU Junior Olympics......................... 7/31/2008 4:08.17 Omar Kaddurah (Grand Blanc)9 Ypsilanti/AAU Junior Olympics......................... 7/31/2008 4:09.4# Steve Marcinkowski (Howell)12 Milford/D1 Regional............................................ 5/16/2008
1600 METERS (4:29.9) 4:11.53 Josh McAlary (Jackson Lumen Christi)12 Jackson/Midwest Meet....................................... 6/14/2008 4:12.06 Dan Nix (Williamston)12 Jackson/Midwest Meet....................................... 6/14/2008 4:12.98 Bobby Aprill (Dexter)12 Zeeland/D2 State................................................ 5/31/2008 4:14.26+ Mike Atchoo (Troy)10 Lisle/Midwest Distance Gala [4:15.74]............ 6/14/2008 4:15.33 Justin Heck (Monroe)12 Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008 4:15.5 Aprill Livonia/D2 Regional........................................... 5/16/2008 4:15.6 McAlary Jackson/NW Inv................................................... 5/10/2008 4:15.82 Nathan Martin (Three Rivers)12 Zeeland/D2 State................................................ 5/31/2008 4:15.94 Maverick Darling (Ovid-Elsie)12 Stockbridge/Inv..................................................... 5/ 2/2008 4:15.9 McAlary Jackson/dual........................................................ 4/22/2008 4:16.09+ Aprill Greensboro/Nike Outdoor [4:17.58]................. 6/21/2008 4:16.29 Nix Zeeland/D2 State................................................ 5/31/2008 4:16.39 Stephen Walker (Midland Dow)11 Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008 4:16.70 McAlary Jackson/JDs Inv................................................... 4/25/2008 4:16.97 Darling Comstock Park/D3 State.................................... 5/31/2008 4:16.9 Heck Erie/Mason Inv..................................................... 5/10/2008 4:17.17 Matt Wines (Pinckney)11 Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008 4:17.1 Isaiah VanDoorne (Grant)12 Grand Rapids/John Bos Inv............................... 5/27/2008 4:17.81 Brian Hankins (Pinckney)12 Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008 4:18.5 Blake Johnson (Saline)12 Saline/D1 Regional............................................. 5/16/2008 4:18.94 Ted Howard (Birmingham Seaholm)12 Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008 4:20.83 Matt Lutzke (Williamston)12 Zeeland/D2 State................................................ 5/31/2008 4:21.5 Ben Miller (Warren DeLaSalle)11 Macomb/Dakota Inv............................................ 5/10/2008 4:22.08 Mike Darnell (Gibraltar Carlson)10 Zeeland/D2 State................................................ 5/31/2008 4:22.2 Dan Culbertson (Ann Arbor Pioneer)11 Saline/D1 Regional............................................. 5/16/2008 4:22.38 Joe Banyai (Royal Oak)12 Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008 4:22.3 Mike Katsefaras (Pinckney)12 White Lake/KVC.................................................. 5/20/2008 4:22.4 Isaiah Ward (Detroit Mumford)12 West Bloomfield/D1 Regional.......................... 5/17/2008 4:22.62 Joe Kryza (Fenton)12 Mansfield/Mehock Relays................................. 4/19/2008 4:22.71 Addis Habtewold (St Clair)12 Zeeland/D2 State................................................ 5/31/2008 4:23.0 David Wallington (Ann Arbor Pioneer)11 Ann Arbor/dual..................................................... 4/22/2008 4:23.2 Travis Borchard (Saginaw Heritage)11 Flint/dual................................................................. 5/ 6/2008 4:23.5 Mike Murphy (Birmingham Rice)11 Macomb/Dakota Inv............................................ 5/10/2008 4:23.5 Nick Kern (Ann Arbor Pioneer)10 Saline/D1 Regional............................................. 5/16/2008 4:24.05 Tim Jagielski (Waldron)12 Grand Rapids/D4 State...................................... 5/31/2008 4:24.0 Tim Huwer (Rochester Adams)12 Southfield/OAA I................................................... 5/ 9/2008 4:24.1 Reed Kamyszek (Kenowa Hills)10 Grand Rapids/John Bos Inv............................... 5/27/2008 4:24.3 Phil Fattore (Detroit U-D Jesuit)12 Livonia/CHSL Champs...................................... 5/20/2008 4:24.9 Jeff MacMillan (Mattawan)11 Allegan/Inv............................................................. 5/ 2/2008 4:25.1 Brian Hernandez (Saline)12 Ann Arbor/dual...................................................... 5/ 6/2008 4:25.1 Andrew Guzdial (Chesaning)12 Maple Valley/D3 Regional................................. 5/17/2008 4:25.2 Chris Schulist (Zeeland West)10 Grand Rapids/D2 Regional............................... 5/16/2008 4:25.2 Travis Gere (Caro)12 TVC East Champs.............................................. 5/20/2008 4:25.39 Kyle Stacks (Concord)10 Grand Rapids/D4 State...................................... 5/31/2008 4:25.3 Nick Ekel (Ovid-Elsie)12 Williamston/Inv.................................................... 5/10/2008 4:25.3 Mike Gravelyn (Grand Rapids West Catholic)12 Grand Rapids/D3 Regional............................... 5/17/2008 4:25.3 Garrett Lacy (Carson City-Crystal)12 Saranac/CMAC.................................................... 5/21/2008 4:25.55 Ryan Ziolko (Lake Orion)11 Farmington/Oakland County............................. 5/23/2008 4:25.6 Steve Marcinkowski (Howell)12 Milford/D1 Regional............................................ 5/16/2008 4:25.75 Alex Wilson (Kent City)10 Comstock Park/D3 State.................................... 5/31/2008 4:25.7 Andrew McKeachie (Milford)12 Milford/D1 Regional............................................ 5/16/2008 4:25.83+ James Yau (Troy)10 Lisle/Midwest Distance Gala [4:27.38]............ 6/14/2008 4:25.85 Larry Julson (Potterville)11 Grand Rapids/D4 State...................................... 5/31/2008 4:25.88 Kevin Oblinger (Mt Pleasant Sacred Heart)11 Alma/Scottie Classic............................................ 5/ 9/2008 4:25.8 Kevin Mahar (Brighton)11 Milford/D1 Regional............................................ 5/16/2008 4:25.9 Edwin Wainaina (Grandville Calvin Christian)11 Grand Rapids/John Bos Inv............................... 5/27/2008 4:26.0 Ryan Pohl (Pewamo-Westphalia)11 Saranac/CMAC.................................................... 5/21/2008 4:26.1 Nathan Karr (Ann Arbor Pioneer)10 Saline/D1 Regional............................................. 5/16/2008 4:26.25 James Lanciaux (Fremont)12 Grand Haven/West Michigan Inv...................... 5/22/2008 4:26.3 Shaka Dukes (Detroit Mumford)12 Detroit/PSL........................................................... 5/22/2008 4:26.4 Nick Perry (Woodhaven)10 Saline/D1 Regional............................................. 5/16/2008 4:26.5 Chris Paas (Rockford)12 Rockford/dual........................................................ 5/ 1/2008 4:26.5 Kyle Slaughter (Ionia)11 Charlotte/D2 Regional........................................ 5/16/2008 4:26.6 James Hughes (Manchester)12 Erie/D3 Regional................................................. 5/16/2008 4:26.8 Paul Crum (Laingsburg)12 Williamston/Inv.................................................... 5/10/2008 4:26.9 Timothy Harris (Detroit Cass Tech)11 Detroit/PSL........................................................... 5/22/2008 4:27.03 Lukas Varney (Cass City)11 Comstock Park/D3 State.................................... 5/31/2008 4:27.1 Pat Cassady (Flushing)12 Grand Blanc/dual................................................ 4/22/2008 4:27.2 Edwin Gay (Grosse Pointe South)11 Sterling Heights/Inv.............................................. 5/ 3/2008 4:27.2 Matt VanderRoest (Ann Arbor Huron)11 Saline/D1 Regional............................................. 5/16/2008 4:27.3 Alex Hess (Dexter)12 Livonia/D2 Regional........................................... 5/16/2008 4:27.4 Zac Bigelow (Byron Center)11 Grand Rapids/John Bos Inv............................... 5/27/2008 4:27.5 Josh Brent (Monroe St Mary)12 Erie/D3 Regional................................................. 5/16/2008 4:27.5 Pablo Ruiz (Bay City Western)11 Saginaw/D1 Regional........................................ 5/16/2008 4:27.68 Jeremiah Hargett (Lake Orion)11 Farmington/Oakland County............................. 5/23/2008 4:27.7 Ryan Chute (Waterford Mott)11 Milford/D1 Regional............................................ 5/16/2008 4:27.9 Gary Brownell (Woodhaven)12 Monroe/Jefferson Inv......................................... 4/19/2008 4:27.9 Ramses Dukes (Detroit Mumford)12 Detroit/PSL........................................................... 5/22/2008 4:28.48 Timothy Harris (Detroit Cass Tech)12 Detroit/Lynch-Wayne County............................ 5/10/2008 4:28.4 Kenny Wall (Flushing)12 Grand Blanc/dual................................................ 4/22/2008 4:28.4 Ben Steavenson (Dexter)12 White Lake/Lakeland Inv..................................... 5/ 9/2008 4:28.5 Brian Conn (Saline)11 Ann Arbor/dual...................................................... 5/ 6/2008 4:28.6 Evan Krzyske (Gibraltar Carlson)10 Livonia/D2 Regional........................................... 5/16/2008 4:28.6 Dalton Budd (Eaton Rapids)12 Charlotte/D2 Regional........................................ 5/16/2008 4:28.7 Victor Allen (Southfield Christian)9 Williamston/Inv.................................................... 5/10/2008 4:28.81 Andrew Breyer (Kalamazoo Hackett)12 Comstock Park/D3 State.................................... 5/31/2008 4:28.90 Alex Toloff (Detroit Catholic Central)11 Farmington/Oakland County............................. 5/23/2008 4:28.9 Nathan Dahlgren (Sparta)11 Cedar Springs/OK Blue....................................... 5/ 9/2008 4:29.1 Matt Vander Roest (Ann Arbor Huron)11 Ann Arbor/River Rat Inv...................................... 5/10/2008 4:29.1 Stephen Fuelling (Milford)12 White Lake/KVC.................................................. 5/20/2008 4:29.3 Josh Garvelink (Grand Rapids Christian)11 Grand Rapids/John Bos Inv............................... 5/27/2008 4:29.4 Nick Thelen (Grand Ledge)12 Jackson/CAAC Blue........................................... 5/21/2008 4:29.52 Ryan Scott (Grand Rapids West Catholic)12 Kent City/MITCA Team D3................................ 5/24/2008 4:29.5 Emanuel Ortega (Saginaw Swan Valley)12 Freeland/TVC Central........................................ 5/20/2008 4:29.63 Adam VanSickle (Frankenmuth)12 Comstock Park/D3 State.................................... 5/31/2008 4:29.6 Alex Bladecki (Bay City Western)11 Saginaw/D1 Regional........................................ 5/16/2008 4:29.73 Mark Hoyer (Stoney Creek)12 Farmington/Oakland County............................. 5/23/2008 4:29.98 Daniel Suber (Bloomfield Hills Cranbrook)11 Farmington/Oakland County............................. 5/23/2008 4:29.9 Antonio Schafer (Grand Rapids West Catholic)11 Grand Rapids/D3 Regional............................... 5/17/2008
2000-METER STEEPLECHASE 6:15.39 Ben Steavenson (Dexter)12 Lisle/Midwest Distance Gala............................. 6/14/2008 7:08.06 Delionio Wilson (Detroit Cooley)12 Dayton/Mitchell Roosevelt.................................. 5/ 3/2008
3000
METERS
(9:09.9) 8:24.96# Bobby Aprill (Dexter)12 Greensboro/Nike Outdoor [2M]......................... 6/20/2008 8:27.1# Darling Williamston/Inv [3200]........................................ 5/10/2008 8:29.1# Darling Jackson/Midwest Meet [3200]........................... 6/14/2008 8:29.9# Bobby Aprill (Dexter)12 Williamston/Inv [3200]........................................ 5/10/2008 8:36.4# Justin Heck (Monroe)12 Jackson/Midwest Meet [3200]........................... 6/14/2008 8:44.8# Matt Lutzke (Williamston)12 Jackson/Midwest Meet [3200]........................... 6/14/2008 8:48.2# Heck Rockford/D1 State [3200]................................... 5/31/2008 8:52.0# Mike Katsefaras (Pinckney)12 Milford/D1 Regional [3200]............................... 5/16/2008 8:52.5# Katsefaras Rockford/D1 State [1600]................................... 5/31/2008 8:52.7# Stephen Fuelling (Milford)12 Rockford/D1 State [1600]................................... 5/31/2008 8:53.4# Gary Brownell (Woodhaven)12 Rockford/D1 State [1600]................................... 5/31/2008 8:53.8# Blake Johnson (Saline)12 Rockford/D1 State [1600]................................... 5/31/2008 8:55.3# Steve Marcinkowski (Howell)12 Rockford/D1 State [1600]................................... 5/31/2008 8:55.9# Pat Cassady (Flushing)12 Rockford/D1 State [1600]................................... 5/31/2008 9:01.31 Ramses Dukes (Detroit Mumford)12 Ypsilanti/AAU Junior Olympics......................... 7/12/2008 9:01.3# Brian Hankins (Pinckney)12 Milford/D1 Regional [3200]............................... 5/16/2008 9:02.0# Michael Murphy (Birmingham Rice)11 Rockford/D1 State [1600]................................... 5/31/2008 9:02.2# Jon Rock (Utica Eisenhower)12 Rockford/D1 State [1600]................................... 5/31/2008 9:02.7# Mike Blaszczyk (Novi)10 Milford/D1 Regional [3200]............................... 5/16/2008 9:03.42 Paul Lewis (Albion)10 Ypsilanti/AAU Junior Olympics......................... 7/12/2008 9:05.13 Isaac Webb (Ferndale)12 Ypsilanti/AAU Junior Olympics......................... 7/12/2008 9:05.92 Joe Maki (Flint Powers)11 Ypsilanti/AAU Junior Olympics......................... 7/12/2008 9:06.8# Matt Wines (Pinckney)11 Milford/D1 Regional [3200]............................... 5/16/2008 9:07.97 Daniel Suber (Bloomfield Hills Cranbrook)11 Southfield/AAU State.......................................... 6/29/2008
3200 METERS (9:49.9) 8:54.69+ Maverick Darling (Ovid-Elsie)12 Greensboro/Nike Outdoor [8:57.80]................. 6/20/2008 8:56.38+ Bobby Aprill (Dexter)12 Greensboro/Nike Outdoor [8:59.50]................. 6/20/2008 8:58.8 Darling Williamston/Inv.................................................... 5/10/2008 9:01.24 Darling Jackson/Midwest Meet....................................... 6/14/2008 9:02.9 Aprill Williamston/Inv.................................................... 5/10/2008 9:03.05 Darling Lansing/Honor Roll............................................. 5/28/2008 9:04.19+ Aprill Lisle/Midwest Distance Gala [9:07.36]............ 6/14/2008 9:04.47 Justin Heck (Monroe)12 Jackson/Midwest Meet....................................... 6/14/2008 9:12.8 Aprill Ypsilanti/Golden Triangle.................................... 5/ 3/2008 9:14.81 Matt Lutzke (Williamston)12 Lansing/Honor Roll............................................. 5/28/2008 9:16.41 Aprill Zeeland/D2 State................................................ 5/31/2008 9:18.6 Darling Maple Valley/D3 Regional................................. 5/17/2008 9:18.98 Darling Comstock Park/D3 State.................................... 5/31/2008 9:19.26 Darling Stockbridge/Inv..................................................... 5/ 2/2008 9:19.6 Heck Ypsilanti/Golden Triangle.................................... 5/ 3/2008 9:19.7 Aprill Livonia/D2 Regional........................................... 5/16/2008 9:20.9 Garrett Lacy (Carson City-Crystal)12 Maple Valley/D3 Regional................................. 5/17/2008 9:21.6 Blake Johnson (Saline)12 Ann Arbor/River Rat Inv...................................... 5/10/2008 9:21.9 Nick Ekel (Ovid-Elsie)12 Maple Valley/D3 Regional................................. 5/17/2008 9:22.4 Ben Steavenson (Dexter)12 Livonia/D2 Regional........................................... 5/16/2008 9:23.5 Mike Katsefaras (Pinckney)12 Milford/D1 Regional............................................ 5/16/2008 9:24.5 David Madrigal (Durand)10 Maple Valley/D3 Regional................................. 5/17/2008 9:25.40 Stephen Fuelling (Milford)12 Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008 9:26.23 Gary Brownell (Woodhaven)12 Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008 9:26.8 Josh McAlary (Jackson Lumen Christi)12 Jackson/NW Inv................................................... 5/10/2008 9:28.36 Steve Marcinkowski (Howell)12 Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008 9:29.36 Pat Cassady (Flushing)12 Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008 9:30.2 Brian Hankins (Pinckney)12 Ann Arbor/River Rat Inv...................................... 5/10/2008 9:30.35 Isaiah VanDoorne (Grant)12 Zeeland/D2 State................................................ 5/31/2008 9:30.82 Derek Henning (Petoskey)12 Alma/Scottie Classic............................................ 5/ 9/2008 9:30.9 Stephen Walker (Midland Dow)11 Saginaw/D1 Regional........................................ 5/16/2008 9:32.27 Mike Murphy (Birmingham Rice)11 Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008 9:32.3 Ben Steavenson (Dexter)12 Ypsilanti/Golden Triangle.................................... 5/ 3/2008 9:33.19 Mike Gravelyn (Grand Rapids West Catholic)12 Comstock Park/D3 State.................................... 5/31/2008 9:33.29 James Lanciaux (Fremont)12 Zeeland/D2 State................................................ 5/31/2008 9:34.0 Chris Paas (Rockford)12 Rockford/dual....................................................... 4/24/2008 9:34.0 Ken Wall (Flushing)12 Saginaw/D1 Regional........................................ 5/16/2008 9:34.5 James Pearson (Detroit UD Jesuit)12 West Bloomfield/D1 Regional.......................... 5/17/2008 9:35.2 Jacob Secor (Traverse City Central)12 Saginaw/D1 Regional........................................ 5/16/2008 9:35.5 John Rock (Utica Eisenhower)12 Clarkston/D1 Regional....................................... 5/17/2008 9:35.75 Addis Habtewold (St Clair)12 Zeeland/D2 State................................................ 5/31/2008 9:36.0 Brian Conn (Saline)11 Saline/D1 Regional............................................. 5/16/2008 9:36.35 John Person (Williamston)12 Zeeland/D2 State................................................ 5/31/2008 9:37.0 David Wallington (Ann Arbor Pioneer)11 Ann Arbor/dual..................................................... 4/22/2008 9:37.2 Paul Crum (Laingsburg)11 Maple Valley/D3 Regional................................. 5/17/2008 9:37.5 Edwin Gay (Grosse Pointe South)11 Macomb/Dakota Inv............................................ 5/10/2008 9:37.68 Tec Adams (Harbor Springs)11 Comstock Park/D3 State.................................... 5/31/2008 9:38.52 Jeff MacMillan (Mattawan)11 Allegan/Inv............................................................. 5/ 2/2008 9:38.7 David Wallington (Ann Arbor Pioneer)11 Saline/D1 Regional............................................. 5/16/2008 9:38.7 Jeff MacMillan (Mattawan)11 Sturgis/D2 Regional............................................ 5/16/2008 9:39.0 Ben Miller (Warren DeLaSalle)11 West Bloomfield/Inv............................................ 4/26/2008 9:39.21 Blake Allison (Harrison)10 Comstock Park/D3 State.................................... 5/31/2008 9:39.4 Pablo Ruiz (Bay City Western)11 Saginaw/D1 Regional........................................ 5/16/2008 9:39.6 Mike Blaszczyk (Novi)10 Milford/D1 Regional............................................ 5/16/2008 9:39.7 Nick Kern (Ann Arbor Pioneer)10 Saline/D1 Regional............................................. 5/16/2008 9:39.8 Arthur Acevedo (Saginaw Heritage)11 Saginaw/D1 Regional........................................ 5/16/2008 9:39.97 Joey Grace (Bloomfield Hills Lahser)12 Farmington/Oakland County............................. 5/23/2008 9:40.10 Brett Leach (Jackson Lumen Christi)12 Jackson/Selby Classic....................................... 5/27/2008 9:40.11 Geoff Burns (Traverse City West)12 Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008 9:40.28 Kevin Oblinger (Mt Pleasant Sacred Heart)11 Alma/Scottie Classic............................................ 5/ 9/2008 9:40.32 Tony Schafer (Grand Rapids West Catholic)11 Comstock Park/D3 State.................................... 5/31/2008 9:40.7 Dan Culbertson (Ann Arbor Pioneer)11 Saline/D1 Regional............................................. 5/16/2008 9:40.85 Brockton Feltman (Grand Ledge)11 Lansing/Honor Roll............................................. 5/28/2008 9:41.1 Tommy Valade (Temperance Bedford)10 Saline/D1 Regional............................................. 5/16/2008 9:41.5 Charlie Cavell (Ann Arbor Pioneer)12 Saline/D1 Regional............................................. 5/16/2008 9:41.74 Alex Vanias (Leroy-Pine River)12 Clare/D3 Regional.............................................. 5/17/2008 9:41.9 Tim Gumz (Rochester)12 Southfield/OAA I................................................... 5/ 9/2008 9:42.61 Steve Miller (Rochester Adams)12 Farmington/Oakland County............................. 5/23/2008 9:42.73 Paul Lewis (Albion)10 Comstock Park/D3 State.................................... 5/31/2008 9:43.49 Kevin Debear (Salem)12 Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008 9:43.8 Reed Kamyszek (Kenowa Hills)10 Lowell/D1 Regional............................................ 5/17/2008 9:44.3 Joe Maki (Flint Powers)11 Corunna/D2 Regional........................................ 5/16/2008 9:44.61 Jeff Batch (Fruitport)11 Zeeland/D2 State................................................ 5/31/2008 9:45.0 Robin Nitzer (Ann Arbor Pioneer)12 Saline/D1 Regional............................................. 5/16/2008 9:45.10 Ryan Ziolko (Lake Orion)11 Farmington/Oakland County............................. 5/23/2008 9:45.1 Evan Dancer (Traverse City Central)11 Saginaw/D1 Regional........................................ 5/16/2008 9:45.2 Ian Hancke (Haslett)11 Corunna/D2 Regional........................................ 5/16/2008 9:45.5 Caleb Kline (Ann Arbor Huron)11 Saline/D1 Regional............................................. 5/16/2008 9:45.90 Isaac Webb (Ferndale)12 Farmington/Oakland County............................. 5/23/2008 9:46.5 Kyle Slaughter (Ionia)11 Charlotte/D2 Regional........................................ 5/16/2008 9:47.0 Jesse Anderson (Fenton)12 Corunna/D2 Regional........................................ 5/16/2008 9:47.71 Larry Julson (Potterville)11 Lansing/Honor Roll............................................. 5/28/2008 9:48.7 Adam Kern (Ann Arbor Pioneer)10 Saline/D1 Regional............................................. 5/16/2008 9:48.95 James Hughes (Manchester)12 Stockbridge/Inv..................................................... 5/ 2/2008 9:49.0 Shaka Dukes (Detroit Mumford)12 West Bloomfield/D1 Regional.......................... 5/17/2008
5000 METERS 16:58.96 Shawn Howse (Livonia Stevenson)11 Melvindale/USATF State.................................... 6/22/2008 17:39.56 Isaac Webb (Ferndale)12 Melvindale/USATF State.................................... 6/22/2008
110-METER HURDLES (15.40 FAT, 14.9 hand) 14.07 Roscoe Payne (Flint Carman-Ainsworth)12 Jackson/Midwest Meet of Champions (-3.8). 6/14/2008 14.18 Kevin Jackson (East Kentwood)12 Jenison/MITCA Team D1.................................. 5/24/2008 14.27 Payne Rockford/D1 State (s) (1.0)................................ 5/31/2008 14.41 Myles White (Livonia Stevenson)12 Jackson/Midwest Meet of Champions (-3.8). 6/14/2008 14.42 Charles Stinson (Jackson)12 Jackson/Selby Classic....................................... 5/27/2008 14.45 Jackson Grand Haven/OK Red.......................................... 5/ 9/2008 14.46 Jackson Rockford/D1 State (s) (1.0)................................ 5/31/2008 14.48 Imani DuPerry (Birmingham Rice)12 Farmington/Oakland County............................. 5/23/2008 14.55 Javon Taylor (Lansing Sexton)12 Lansing/Honor Roll............................................. 5/28/2008 14.59 Will Cranford (Inkster)12 Zeeland/D2 State (s)........................................... 5/31/2008 14.65 Demetrius Addison (Detroit Cooley)12 Washington CH/USATF Region 5 (1.3)............ 7/ 6/2008 14.66 Nicklas Rippon (Lake Orion)12 Farmington/Oakland County............................. 5/23/2008 14.66 Jordan Bass (Detroit Mumford)12 Rockford/D1 State (s) (1.0)................................ 5/31/2008 14.67 Kyle Podvin (Milford)11 Farmington/Oakland County............................. 5/23/2008 14.71 Evan Carpenter (Chelsea)12 Zeeland/D2 State................................................ 5/31/2008 14.71 Keith Curtis (Berrien Springs)12 Comstock Park/D3 State.................................... 5/31/2008 14.75 Keyonte Saxon (East Lansing)11 Lansing/Honor Roll............................................. 5/28/2008 14.75 Steve Wojciechowski (Marine City)12 Zeeland/D2 State (s)........................................... 5/31/2008 14.76 Cavan Corcoran (Northville)12 Rockford/D1 State (s) (1.0)................................ 5/31/2008 14.78 Mitch Hausmann (Coopersville)11 Zeeland/D2 State................................................ 5/31/2008 14.80 Deonte Hurst (East Kentwood)10 Jackson/JDs Inv................................................... 4/25/2008 14.81 Bashar Kazanji (Birmingham Rice)11 Farmington/Oakland County............................. 5/23/2008 14.81 Darryll Stinson (Jackson)12 Jackson/Selby Classic....................................... 5/27/2008 14.81 Chris Jimmerson (Okemos)11 Lansing/Honor Roll............................................. 5/28/2008 14.82 Steve Else (Belleville)12 Detroit/Shumake Relays (h).............................. 4/26/2008 14.83 James McEnany (Napoleon)12 Comstock Park/D3 State.................................... 5/31/2008 14.83 Samer Naser (Dearborn Edsel Ford)12 Rockford/D1 State (s) (1.0)................................ 5/31/2008 14.84 Travon Johnson (Southfield)11 Farmington/Oakland County............................. 5/23/2008 14.84 Jay Spitzley (Pewamo Westphalia)12 Lansing/Honor Roll............................................. 5/28/2008 14.85 Renaldo Powell (Wayne)11 Rockford/D1 State (s) (1.0)................................ 5/31/2008 14.87 Marcus Bennett (Redford Thurston)12 Zeeland/D2 State (h).......................................... 5/31/2008 14.92 Ben Prouty (Grand Haven)12 Grand Haven/OK Red.......................................... 5/ 9/2008 14.95 Averim Campbell (Yale)12 Zeeland/D2 State (s)........................................... 5/31/2008 14.96 Matt Kamara (SCS South Lake)12 Zeeland/D2 State (s)........................................... 5/31/2008 14.96 Justin McGrath (Chelsea)12 Zeeland/D2 State (s)........................................... 5/31/2008 14.97 Alex Grady (?) Southfield/AAU State (h).................................... 6/28/2008 14.98 Vanier Joseph (Redford Thurston)11 Zeeland/D2 State (s)........................................... 5/31/2008 14.99 Trey Crongeyer (Cheboygan)12 Cadillac/D2 Regional......................................... 5/16/2008 15.00 Chris William (Saginaw)10 Zeeland/D2 State (s)........................................... 5/31/2008 15.04 Dennis Fortson (Ann Arbor Pioneer)12 Ypsilanti/SEC....................................................... 5/21/2008 15.05 Dunell Murchison (Lansing Sexton)12 Lansing/Honor Roll............................................. 5/28/2008 15.06 Cliff Miller (Ann Arbor Huron)12 Kalamazoo/Loy Norrix Inv (h)........................... 4/25/2008 15.07 Tyler Danna (Clinton Twp Chippewa Valley)11 Rockford/D1 State (h) (1.7)................................ 5/31/2008 15.10 Scott Sansovich (Detroit Catholic Central)12 Farmington/Oakland County............................. 5/23/2008 15.12 Devon Crain (Flat Rock)12 Comstock Park/D3 State.................................... 5/31/2008 15.14 Andre Hamilton (Okemos)12 Jackson/CAAC Blue........................................... 5/21/2008 15.15 Heath Carpenter (Whitehall)11 Grand Haven/West Michigan Inv...................... 5/22/2008 15.17 Brogan Bibler (Rockford)11 Grand Haven/OK Red.......................................... 5/ 9/2008 15.19 Nick Thurlby (Vermontville MV)11 Comstock Park/D3 State.................................... 5/31/2008 15.21 George Chammas (Lansing Waverly)12 Jenison/MITCA Team D2.................................. 5/24/2008 15.22 Ben Kober (Grand Haven)11 Grand Haven/West Michigan Inv...................... 5/22/2008 15.22 Todd Walters (Monroe St Mary)12 Comstock Park/D3 State.................................... 5/31/2008 15.23 Heath Carpenter (Whitehall)11 Jenison/MITCA Team D2.................................. 5/24/2008 15.24 Michael Jones (Battle Creek Harper Creek)12 Allegan/Inv............................................................. 5/ 2/2008 15.26 David Ray (Lansing Eastern)12 Lansing/Honor Roll............................................. 5/28/2008 15.26 Samuel Gaymon (Detroit Renaissance)12 Zeeland/D2 State (s)........................................... 5/31/2008 15.29 Calvin Sullins (Sand Creek)11 Gobles/MITCA Team D4.................................... 5/24/2008 15.32 Andy Lipiec (Holly)11 Farmington/Oakland County............................. 5/23/2008 15.36 Ryan Brown (Fenton)12 Saginaw/SVSU Div II.......................................... 4/18/2008 15.37 Christian Bach (Belding)12 Zeeland/D2 State (s)........................................... 5/31/2008 15.38 Andy Ohanesian (South Lyon)12 Farmington/Oakland County............................. 5/23/2008 15.38 Nathan Mathis (Zeeland East)12 Zeeland/D2 State (s)........................................... 5/31/2008 15.40 Jason Snyder (Leslie)12 Comstock Park/D3 State.................................... 5/31/2008 Wind-aided: 13.99 Roscoe Payne (Flint Carman-Ainsworth)12 Rockford/D1 State (4.9)...................................... 5/31/2008 14.26 Demetrius Addison (Detroit Cooley)12 Rockford/D1 State (4.9)...................................... 5/31/2008 14.32 Kevin Jackson (East Kentwood)12 Rockford/D1 State (4.9)...................................... 5/31/2008 14.44 Myles White (Livonia Stevenson)12 Rockford/D1 State (s) (3.9)................................ 5/31/2008 14.47 Dennis Fortson (Ann Arbor Pioneer)12 Rockford/D1 State (s) (3.9)................................ 5/31/2008 14.48 Steve Else (Belleville)12 Rockford/D1 State (s) (3.9)................................ 5/31/2008 14.61 Imani DuPerry (Birmingham Rice)12 Rockford/D1 State (4.9)...................................... 5/31/2008 14.63 Jordan Bass (Detroit Mumford)12 Rockford/D1 State (4.9)...................................... 5/31/2008 14.64 Kyle Podvin (Milford)11 Rockford/D1 State (s) (3.9)................................ 5/31/2008 14.67 Evan Gerish (Northville)12 Rockford/D1 State (s) (3.9)................................ 5/31/2008 14.69 Jay Spitzley (Pewamo-Westphalia)12 Grand Rapids/D4 State...................................... 5/31/2008 14.76 Niklas Rippon (Lake Orion)12 Rockford/D1 State (s) (3.9)................................ 5/31/2008 14.86 Charles Stinson (Jackson)12 Rockford/D1 State (h) (2.9)................................ 5/31/2008 14.94 Chris Jimmerson (Okemos)11 Rockford/D1 State (h) (3.3)................................ 5/31/2008 14.95 Cavan Corcoran (Northville)12 Rockford/D1 State (h) (3.3)................................ 5/31/2008 14.99 Cory Noeker (Pewamo-Westphalia)10 Grand Rapids/D4 State...................................... 5/31/2008 14.99 Calvin Sullins (Sand Creek)11 Grand Rapids/D4 State (s)................................. 5/31/2008 15.12 Samer Naser (Dearborn Edsel Ford)12 Rockford/D1 State (h) (3.3)................................ 5/31/2008 15.15 Zach Putnam (Hale)12 Grand Rapids/D4 State...................................... 5/31/2008 15.22 Javon Taylor (Lansing Sexton)12 Rockford/D1 State (h) (2.9)................................ 5/31/2008 15.36 Adam Duerksen (Mancelona)12 Grand Rapids/D4 State (s)................................. 5/31/2008 15.39 Kurt Schneider (Auburn Hills Oakland Christian)11 Grand Rapids/D4 State...................................... 5/31/2008 Hand-timed: 13.8 Roscoe Payne (Flint Carman-Ainsworth)12 Flint/Coca Cola Inv............................................... 5/ 9/2008 13.9 Myles White (Livonia Stevenson)12 Salem/Observerland Relays.............................. 5/ 3/2008 14.0 Payne Flint/dual............................................................... 4/22/2008 14.0 Cavan Corcoran (Northville)12 Salem/Observerland Relays.............................. 5/ 3/2008 14.0 Payne Flint/dual................................................................. 5/ 6/2008 14.0 Will Cranford (Inkster)12 Flint/Coca Cola Inv............................................... 5/ 9/2008 14.0 Cranford Bloomfield Hills/D2 Regional........................... 5/16/2008 14.0 Demetrius Addison (Detroit Cooley)12 Detroit/PSL........................................................... 5/22/2008 14.1 Payne Flint/dual............................................................... 4/15/2008 14.1 Payne Flushing/tri............................................................ 4/29/2008 14.1 Kevin Jackson (East Kentwood)12 Jenison/D1 Regional.......................................... 5/16/2008 14.1 Steve Else (Belleville)12 Saline/D1 Regional............................................. 5/16/2008 14.1 Steve Holston (East Detroit)12 Warren/Macomb Meet of Champions............. 5/23/2008 14.2 Marcus Bennett (Redford Thurston)12 Bloomfield Hills/D2 Regional........................... 5/16/2008 14.2 Kyle Podvin (Milford)11 White Lake/KVC.................................................. 5/20/2008 14.3 Cliff Miller (Ann Arbor Huron)12 Ann Arbor/River Rat Inv...................................... 5/10/2008 14.3 Renaldo Powell (Wayne)11 Macomb/Dakota Inv (s)...................................... 5/10/2008 14.3 Imani DuPerry (Birmingham Rice)12 Macomb/Dakota Inv............................................ 5/10/2008 14.3 Justin Fiedor (Holly)12 Clarkston/D1 Regional....................................... 5/17/2008 14.3 Jordan Bass (Detroit Mumford)12 West Bloomfield/D1 Regional.......................... 5/17/2008 14.4 Evan Gerish (Northville)12 Canton/dual.......................................................... 4/17/2008 14.4 Nick Rippon (Lake Orion)12 Clarkston/D1 Regional....................................... 5/17/2008 14.4 Ryan Brown (Fenton)12 Fenton/Flint Metro Conf..................................... 5/21/2008 14.4 Tyler Danna (Clinton Twp Chippewa Valley)11 Warren/Macomb Meet of Champions............. 5/23/2008 14.5 Kyle Gawecki (Lakeland)12 White Lake/dual.................................................... 4/ 8/2008 14.5 Javon Taylor (Lansing Sexton)12 East Lansing/Kiwanis Inv.................................... 5/ 3/2008 14.5 Dennis Fortson (Ann Arbor Pioneer)12 Saline/D1 Regional............................................. 5/16/2008 14.6 Kyle Love (Milan)12 Whitmore Lake/Inv............................................... 5/ 9/2008 14.6 Steve Wojciechowski (Marine City)12 Algonac/D2 Regional......................................... 5/16/2008 14.6 Samer Naser (Dearborn Edsel Ford)12 Canton/D1 Regional........................................... 5/16/2008 14.6 James McEnany (Napoleon)12 East Jackson/D3 Regional................................ 5/16/2008 14.6 Michael Jones (Battle Creek Harper Creek)12 Charlotte/D2 Regional........................................ 5/16/2008 14.6 Charles Stinson (Jackson)12 Jackson/CAAC Blue........................................... 5/21/2008 14.7 Keyonte Saxon (East Lansing)11 East Lansing/Kiwanis Inv.................................... 5/ 3/2008 14.7 Justin McGrath (Chelsea)12 Chelsea/dual......................................................... 5/ 6/2008 14.7 Lawrence Clark (Flint Southwestern)12 Flint/Coca Cola Inv............................................... 5/ 9/2008 14.7 Vanier Joseph (Redford Thurston)11 Bloomfield Hills/D2 Regional........................... 5/16/2008 14.7 Averim Campbell (Yale)12 Algonac/D2 Regional......................................... 5/16/2008 14.7 Kurt Reichenbach (Pinckney)12 White Lake/KVC.................................................. 5/20/2008 14.8 Kyler Cardwell (Flint Southwestern)11 Flint/Coca Cola Inv............................................... 5/ 9/2008 14.8 Bashar Kazanji (Birmingham Rice)11 Macomb/Dakota Inv............................................ 5/10/2008 14.8 Andy Lipiec (Holly)11 Clarkston/D1 Regional....................................... 5/17/2008 14.8 Chris Griffin (Otisville LakeVille)12 Bad Axe/D3 Regional......................................... 5/17/2008 14.8 George Chammas (Lansing Waverly)12 Charlotte/D2 Regional........................................ 5/16/2008 14.8 Rob Strong (Sterling Heights Stevenson)11 Warren/D1 Regional........................................... 5/16/2008 14.8 Chris William (Saginaw)10 Corunna/D2 Regional........................................ 5/16/2008 14.8 Matt Kamara (SCS South Lake)12 Warren/Macomb Meet of Champions............. 5/23/2008 14.9 Travon Johnson (Southfield)11 Southfield/dual.................................................... 4/15/2008 14.9 Brogan Bibler (Rockford)11 Grand Rapids/GRPS Inv..................................... 4/19/2008 14.9 Keith Curtis (Berrien Springs)12 Bridgman/dual..................................................... 4/29/2008 14.9 Devin Crain (Flat Rock)12 Flat Rock/dual........................................................ 5/ 6/2008 14.9 Chris Stretton (Greenville)12 Lowell/dual............................................................ 5/ 6/2008 14.9 David Gardner (Swartz Creek)12 Flint/Coca Cola Inv............................................... 5/ 9/2008 14.9 Nathan Mathis (Zeeland East)12 Grand Rapids/D2 Regional............................... 5/16/2008 14.9 Vince Lefler (Midland)11 Saginaw/D1 Regional........................................ 5/16/2008 14.9 Anquan Harrison (Flint Carman-Ainsworth)12 Saginaw/D1 Regional........................................ 5/16/2008 14.9 Zack Putnam (Hale)12 Coleman/D4 Regional....................................... 5/17/2008 14.9 Christian Bach (Belding)12 Ionia County/Summer Series........................... 6/19/2008 Wind-aided: 13.9 Charles Stinson (Jackson)12 Grand Ledge/dual [official time NA]................ 4/15/2008 14.2 Javon Taylor (Lansing Sexton)12 Lowell/D1 Regional............................................ 5/17/2008 14.3 Darryl Stinson (Jackson)12 Lowell/D1 Regional............................................ 5/17/2008 14.5 Kurt Reichenbach (Pinckney)12 Milford/dual.......................................................... 5/12/2008 14.6 Kyle Podvin (Milford)11 Milford/dual.......................................................... 5/12/2008 14.6 Mitch Hausmann (Coopersville)11 Sparta/D2 Regional............................................ 5/17/2008 14.6 Dunell Murchison (Lansing Sexton)12 Lowell/D1 Regional............................................ 5/17/2008 14.6 Justin McGrath (Chelsea)12 Ypsilanti/Meet of Champions............................ 5/27/2008 14.7 Christian Bach (Belding)12 Sparta/D2 Regional............................................ 5/17/2008 14.7 Chris Jimmerson (Okemos)11 Lowell/D1 Regional............................................ 5/17/2008 14.7 Brogan Bibler (Rockford)11 Lowell/D1 Regional............................................ 5/17/2008 14.9 Ryan Brown (Fenton)12 Fenton/dual.......................................................... 4/22/2008
200-METER HURDLES 25.13 Drake Johnson (Ann Arbor MS)8 Ypsilanti/AAU Junior Olympics (0.5)................ 7/28/2008 25.60 Johnson Ypsilanti/AAU Junior Olympics (h) (-0.7)........ 7/28/2008
300-METER HURDLES (40.89 FAT, 40.4 hand) 36.86 Roscoe Payne (Flint Carman-Ainsworth)12 Jackson/Midwest Meet....................................... 6/14/2008 37.69 Payne Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008 37.72 Samer Naser (Dearborn Edsel Ford)12 Jackson/Midwest Meet....................................... 6/14/2008 38.17 Kevin Jackson (East Kentwood)12 Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008 38.42 Deonte Hurst (East Kentwood)10 Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008 38.55 Jackson Grand Haven/OK Red.......................................... 5/ 9/2008 38.68 Myles White (Livonia Stevenson)12 Jackson/Midwest Meet....................................... 6/14/2008 38.71 Kyle Podvin (Milford)11 Farmington/Oakland County............................. 5/23/2008 38.77 Demetrius Addison (Detroit Cooley)12 Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008 38.79 Ali Arastu (Northville)10 Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008 39.01 Nick Thurlby (Vermontville MV)11 Lansing/Honor Roll............................................. 5/28/2008 39.07 Charles Stinson (Jackson)12 Jackson/Selby Classic....................................... 5/27/2008 39.13 Cavan Corcoran (Northville)12 Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008 39.15 Kurt Reichenbach (Pinckney)12 Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008 39.28 Javon Taylor (Lansing Sexton)12 Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008 39.33 Keith Curtis (Berrien Springs)12 Comstock Park/D3 State.................................... 5/31/2008 39.44 Mike Parker (Michigan Center)10 Comstock Park/D3 State.................................... 5/31/2008 39.65 Trey Crongeyer (Cheboygan)12 Zeeland/D2 State................................................ 5/31/2008 39.70 Jimmy Meilinger (Portage Northern)12 Jackson/JDs Inv................................................... 4/25/2008 39.77 Matt Kamara (SCS South Lake)12 Zeeland/D2 State................................................ 5/31/2008 39.79 Todd Walters (Monroe St Mary)12 Comstock Park/D3 State.................................... 5/31/2008 39.83 David Ray (Lansing Eastern)12 Jackson/CAAC Blue........................................... 5/21/2008 39.86 Steve Else (Belleville)12 Detroit/Shumake Relays.................................... 4/26/2008 39.87 Darryll Stinson (Jackson)12 Jackson/CAAC Blue........................................... 5/21/2008 39.90 Marcus Bennett (Redford Thurston)12 Zeeland/D2 State................................................ 5/31/2008 40.01 James McEnany (Napoleon)12 Comstock Park/D3 State.................................... 5/31/2008 40.08 Kyle Lund (Lakeview)12 Comstock Park/D3 State.................................... 5/31/2008 40.25 Vince Leffler (Midland)11 Auburn/Bay City Western Inv.............................. 5/ 3/2008 40.30 Adam Duerksen (Mancelona)12 Grand Rapids/D4 State...................................... 5/31/2008 40.35 Brian Carter (Walled Lake Northern)12 Farmington/Oakland County............................. 5/23/2008 40.37 Alex Guyon (Warren DeLaSalle)10 Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008 40.40 Justin McGrath (Chelsea)12 Zeeland/D2 State................................................ 5/31/2008 40.41 Travon Johnson (Southfield)11 Farmington/Oakland County............................. 5/23/2008 40.41 Timothy Belcher (Canton)12 Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008 40.46 Micah Mayhoe (Lansing Waverly)12 Zeeland/D2 State................................................ 5/31/2008 40.56 David Roberts (Delton Kellogg)12 Comstock Park/D3 State.................................... 5/31/2008 40.61 Andre Hamilton (Okemos)12 Lansing/Honor Roll............................................. 5/28/2008 40.65 Kyle Muller (Farmington)12 Farmington/Oakland County............................. 5/23/2008 40.71 Cory Noeker (Pewamo-Westphalia)10 Grand Rapids/D4 State...................................... 5/31/2008 40.72 Lawrence Clark (Flint Southwestern)12 Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008 40.77 Jeremiah Pavlak (Hopkins)11 Comstock Park/D3 State.................................... 5/31/2008 40.78 Evan Carpenter (Chelsea)12 Ypsilanti/SEC....................................................... 5/21/2008 40.80 Nick St John (Mt Pleasant)12 Alma/Scottie Classic............................................ 5/ 9/2008 40.86 Chris Griffin (Otisville-LakeVille)12 Comstock Park/D3 State.................................... 5/31/2008 40.87 Scott Sansovich (Detroit Catholic Central)12 Farmington/Oakland County............................. 5/23/2008 40.87 Logan Schaeffer (Zeeland East)12 Zeeland/D2 State................................................ 5/31/2008 40.88 Ryan Brown (Fenton)12 Zeeland/D2 State................................................ 5/31/2008 40.89 Clay Holman (Ypsilanti Lincoln)10 Ypsilanti/SEC....................................................... 5/21/2008 Hand-timed: 37.7 Cavan Corcoran (Northville)12 Milford/D1 Regional............................................ 5/16/2008 38.0 Kevin Jackson (East Kentwood)12 Jenison/D1 Regional.......................................... 5/16/2008 38.1 Roscoe Payne (Flint Carman-Ainsworth)12 Flint/Coca Cola Inv............................................... 5/ 9/2008 38.2 Payne Flint/dual............................................................... 4/22/2008 38.3 Will Cranford (Inkster)12 Flint/Coca Cola Inv............................................... 5/ 9/2008 38.3 Kyle Podvin (Milford)11 Milford/dual.......................................................... 5/12/2008 38.6 Kurt Reichenbach (Pinckney)12 Milford/D1 Regional............................................ 5/16/2008 38.6 Payne Flint/Badar Classic.............................................. 5/27/2008 38.6 Demetrius Addison (Detroit Cooley)12 Detroit/PSL........................................................... 5/22/2008 38.7 Payne Flint/dual................................................................. 5/ 6/2008 38.7 Addison West Bloomfield/D1 Regional.......................... 5/17/2008 38.7 Addison Novi/Operation Friendship................................ 5/27/2008 38.9 Dennis Fortson (Ann Arbor Pioneer)12 Saline/D1 Regional............................................. 5/16/2008 39.1 Deonte Hurst (East Kentwood)10 Rockford/dual........................................................ 5/ 1/2008 39.1 Ali
Aratsu (Northville)10 Milford/D1
Regional............................................ 5/16/2008 39.2 Tim Belcher (Canton)12 Canton/WLAA...................................................... 5/21/2008 39.3 Todd Walters (Monroe St Mary)12 Dearborn Heights/Charger Inv......................... 4/26/2008 39.4 Michael Parker (Michigan Center)10 East Jackson/D3 Regional................................ 5/16/2008 39.4 Marcus Bennett (Redford Thurston)12 Bloomfield Hills/D2 Regional........................... 5/16/2008 39.4 Imani DuPerry (Birmingham Rice)12 West Bloomfield/D1 Regional.......................... 5/17/2008 39.4 Nick Thurlby (Maple Valley)11 Maple Valley/D3 Regional................................. 5/17/2008 39.4 Mike Parker (Michigan Center)10 East Jackson/D3 Regional................................ 5/16/2008 39.4 Lawrence Clark (Flint Southwestern)12 Saginaw/D1 Regional........................................ 5/16/2008 39.5 Keith Curtis (Berrien Springs)12 Gobles/D3 Regional........................................... 5/16/2008 39.6 Charles Stinson (Jackson)12 Grand Ledge/dual............................................... 4/15/2008 39.6 Clay Holman (Ypsilanti Lincoln)10 Saline/D1 Regional............................................. 5/16/2008 39.7 Justin McGrath (Chelsea)12 Chelsea/dual......................................................... 5/ 6/2008 39.7 Trey Crongeyer (Cheboygan)12 East Jordan/Inv..................................................... 5/ 8/2008 39.7 Matt Kamara (SCS South Lake)12 Macomb/Dakota Inv............................................ 5/10/2008 39.7 Evan Carpenter (Chelsea)12 Chelsea/dual........................................................ 5/12/2008 39.7 Evan Gerish (Northville)12 Milford/D1 Regional............................................ 5/16/2008 39.8 Myles White (Livonia Stevenson)12 Canton/dual........................................................... 4/ 3/2008 39.8 Cliff Miller (Ann Arbor Huron)12 Ann Arbor/River Rat Inv...................................... 5/10/2008 39.8 Steve Wojciechowski (Marine City)12 Algonac/D2 Regional......................................... 5/16/2008 39.8 Derek Baker (Carleton Airport)11 Livonia/D2 Regional........................................... 5/16/2008 39.9 Sherif Hassanien (Canton)11 Canton/City Meet................................................. 4/24/2008 39.9 Devin Crain (Flat Rock)12 Flat Rock/dual........................................................ 5/ 6/2008 40.0 Steve Else (Belleville)12 Saline/D1 Regional............................................. 5/16/2008 40.0 Travon Johnson (Southfield)11 West Bloomfield/D1 Regional.......................... 5/17/2008 40.0 Mike Hamilton (Hesperia)11 Holton/D4 Regional............................................ 5/17/2008 40.1 David Gardner (Swartz Creek)12 Lapeer/tri................................................................ 5/ 7/2008 40.1 James McEnany (Napoleon)12 East Jackson/D3 Regional................................ 5/16/2008 40.2 Nick Mackie (Ortonville-Brandon)12 Clarkston/D1 Regional....................................... 5/17/2008 40.2 Staffan Boetcher (Lansing Catholic)12 Maple Valley/D3 Regional................................. 5/17/2008 40.2 Scott Sansovich (Detroit Catholic Central)12 Novi/Operation Friendship................................ 5/27/2008 40.3 Marcus Johnston (Saline)11 Saline/D1 Regional............................................. 5/16/2008 40.4 Sherif Hassanien (Canton)11 Canton/dual.......................................................... 4/10/2008 40.4 Renaldo Powell (Wayne)11 Macomb/Dakota Inv............................................ 5/10/2008 40.4 Jeremiah Pavlak (Hopkins)11 Grand Rapids/D3 Regional............................... 5/17/2008 40.4 Michael Mayhoe (Lansing Waverly)12 Charlotte/D2 Regional........................................ 5/16/2008
400-METER HURDLES 53.90 Demetrius Addison (Detroit Cooley)12 Omaha/USATF Junior Olympics (h)................ 7/26/2008 53.97 Addison Omaha/USATF Junior Olympics...................... 7/27/2008 55.18 Kurt Reichenbach (Pinckney)12 Greensboro/Nike Outdoor................................. 6/21/2008 56.65 Addison Washington CH/USATF Region 5..................... 7/ 6/2008 56.90 Scott Sansovich (Detroit Catholic Central)12 Southfield/AAU State.......................................... 6/29/2008 57.08 Derreck Williams (Carleton?) Ypsilanti/AAU Junior Olympics (h)................... 7/28/2008 57.35 David Ray (Lansing Eastern)12 Southfield/AAU State.......................................... 6/29/2008 57.47 Carter Johnson (Ann Arbor?) Ypsilanti/AAU Junior Olympics (h)................... 7/28/2008 58.18 Travon Johnson (Southfield)11 Ypsilanti/AAU Junior Olympics (h)................... 7/28/2008 58.39 Miles Gonzalo (Lansing Eastern) Ypsilanti/AAU Junior Olympics (h)................... 7/28/2008 59.04 Evan Gerish (Northville)12 Southfield/AAU State.......................................... 6/29/2008 59.35 Derek White (? b1991) Albion/Blazers Inv............................................... 7/12/2008 59.39 Curtis Mason (? b1991) Albion/Blazers Inv (-).......................................... 7/12/2008 59.40 Darius Savage (Detroit Northwestern) Ypsilanti/AAU Junior Olympics (h)................... 7/28/2008 59.93 Norman Holman (? b1992) Albion/Blazers Inv............................................... 7/12/2008 Go to Part 2
|
|
|
|