Michtrack - The original Internet home for Michigan high school track & field


Check out my latest book--"The 100 Greatest Track & Field Battles of the 20th Century"

Not a pretty website. But it's free.  *  Sign up for the Michigan Track & Field email list! * Like us on facebook!



Michigan High School Boys Outdoor 2008 Lists - Part 2

Go to Part 1

Featuring the best performers and performances from the Michigan outdoor season. This list shows performances from ALL meets.

 

HIGH JUMP (6-4)

6-10                Kevin Jackson (Detroit King)12                                                Southfield/AAU State.......................................... 6/29/2008

6-9.5               Jarod Sawyer (Manchester)12                                                 Erie/D3 Regional................................................. 5/16/2008

6-8.5               Kyle Nordstrom (Caro)12                                                          Caro/Thumb Meet of Champions.................... 5/27/2008

6-8.25            Andy Kruskamp (Clare)12                                                         Mt Pleasant/Morning Sun.................................. 5/27/2008

6-8.25                 Jackson                                                                                    Novi/Operation Friendship................................ 5/27/2008

6-8                  Mitchell White (Livonia Stevenson)12                                     Livonia/City Meet................................................. 4/22/2008

6-8                  Dehron Pines (Grosse Pointe North)12                                  Grosse Pointe/dual............................................. 4/22/2008

6-8                  Owen Hughes (Okemos)9                                                         East Lansing/Kiwanis Inv.................................... 5/ 3/2008

6-8                  Chris Jimmerson (Okemos)11                                                 Caledonia............................................................. 4/19/2008

6-7                  Alex Oreido (Midland Dow)12                                                  Graves Relays...................................................... 4/25/2008

6-7                  Gerry Hammons (SCS South Lake)12                                   Macomb/Dakota Inv............................................ 5/10/2008

6-7                  Nick Hullibarger (Temperance Bedford)12                           Erie/Mason Inv..................................................... 5/10/2008

6-6.25            Larry Lindsey (Troy)12                                                               Southfield/OAA I................................................... 5/ 9/2008

6-6                  Isaiah Williams (Dearborn Fordson)12                                   Dearborn Heights/Charger Inv......................... 4/26/2008

6-6                  Kenny Tuffelmire (Grant)12                                                      Grant/dual.............................................................. 5/ 6/2008

6-6                  Adam Follett (Alma)12                                                               Alma/Scottie Classic............................................ 5/ 9/2008

6-6                  Ridge Hahn (Pellston)12                                                           Bellaire/D4 Regional.......................................... 5/17/2008

6-6                  Kenny Sims (Clinton Township Clintondale)12                    Algonac/D2 Regional......................................... 5/16/2008

6-6                  Imani DuPerry (Birmingham Rice)12                                      Livonia/CHSL Champs...................................... 5/20/2008

6-6                  Keaton Wolfe (Martin)12                                                            Bangor/SAC......................................................... 5/21/2008

6-6                  Caleb Moore (Napoleon)11                                                      Comstock Park/D3 State.................................... 5/31/2008

6-5                  David Gardner (Swartz Creek)12                                             Oxford/dual........................................................... 4/16/2008

6-5                  Gage White (Hazel Park)12                                                      Warren/dual.......................................................... 4/16/1008

6-5                  Eric Franceschi (Northville)12                                                  Northville/dual...................................................... 4/17/2008

6-5                  Ivan Reed (Warren Mott)11                                                       Warren/dual.......................................................... 4/17/2008

6-5                  Josh Smith (Flint Powers)12                                                     Flint/dual............................................................... 4/22/2008

6-5                  Cliff Miller (Ann Arbor Huron)12                                              Ann Arbor/River Rat Inv...................................... 5/10/2008

6-5                  Jace Bearden (Salem)12                                                          Canton/D1 Regional........................................... 5/16/2008

6-5                  Pat York (Livonia Stevenson)12                                               Canton/D1 Regional........................................... 5/16/2008

6-5                  Aaron Wielfaert (Britton-Macon)12                                          Hillsdale/D4 Regional........................................ 5/17/2008

6-5                  Bryant Siegrist (Eaton Rapids)11                                             Charlotte/D2 Regional........................................ 5/16/2008

6-5                  Reggie Stallings (Flint Carman-Ainsworth)12                       Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008

6-5                  Jeremy Braman (Stanton Central Montcalm)11                   Comstock Park/D3 State.................................... 5/31/2008

6-4                  Kevin Atkins (Ypsilanti)10                                                          Trenton/dual......................................................... 4/17/2008

6-4                  Eric Griggs (Forest Hills Northern)11                                      Forest Hills/dual................................................... 4/17/2008

6-4                  Neil Powers (DeWitt)12                                                              Lansing/Pozega-McFadden.............................. 4/19/2008

6-4                  Ryan Aaron (Madison Heights Madison)12                           West Bloomfield/Inv............................................ 4/26/2008

6-4                  Andy Brown (Linden)12                                                             Creek Relays........................................................ 4/25/2008

6-4                  Joe Boisture (Goodrich)10                                                        Byron/tri................................................................. 4/22/2008

6-4                  Sam Stevens (Sandusky)12                                                     Marlette/Inv........................................................... 4/22/2008

6-4                  Isaiah Golson (Flint Carman-Ainsworth)12                            Flushing/tri............................................................ 4/29/2008

6-4                  Jack Iott (Milford)12                                                                    Milford/dual............................................................ 5/ 8/2008
6-4                  Dennis Vyletel (Otsego)10                                                        Otsego/Wolverine Conference.......................... 5/ 9/2008

6-4                  Eric Betts (Milan)12                                                                     Livonia/D2 Regional........................................... 5/16/2008

6-4                  Kurt Schneider (Auburn Hills Oakland Christian)11             Westland/D4 Regional....................................... 5/17/2008

6-4                  Brent Shuttleworth (Edwardsburg)12                                      Sturgis/D2 Regional............................................ 5/16/2008

6-4                  Andrew Westover (Saranac)12                                                Bath/D4 Regional................................................ 5/16/2008

6-4                  Calvin Sullins (Sand Creek)11                                                 Hillsdale/D4 Regional........................................ 5/17/2008

6-4                  Matt Slater (Lansing Waverly)12                                              Charlotte/D2 Regional........................................ 5/16/2008

6-4                  James Holton (Haslett)12                                                          Corunna/D2 Regional........................................ 5/16/2008

6-4                  Jay Spitzley (Pewamo Westphalia)12                                    Saranac/CMAC.................................................... 5/21/2008

6-4                  Dillon Teague (Webberville)12                                                Webberville/SMAA.............................................. 5/21/2008

6-4                  DeMarcus Boysaw (Jackson)12                                               Jackson/Selby Classic....................................... 5/27/2008

 

POLE VAULT (13-1)

16-7                Joe Wesley (Marine City)12                                                      MAC Blue Champs............................................. 5/19/2008

16-6                    Wesley                                                                                      Jackson/Midwest Meet....................................... 6/14/2008

16-0                     Wesley                                                                                      Utica/dual.............................................................. 5/13/2008

16-0                    Wesley                                                                                      Washington CH/USATF Region 5..................... 7/ 6/2008

15-11                  Wesley                                                                                      Columbus/USA Juniors..................................... 6/20/2008

15-10             Codi Mattix (Saranac)11                                                            League.................................................................. 5/21/2008

15-6                    Mattix                                                                                         Lansing/Honor Roll............................................. 5/28/2008

15-3                     Mattix                                                                                         Leslie/Inv................................................................ 5/ 3/2008

15-3                Derik Peterman (Livonia Churchill)11                                    WLAA League...................................................... 5/21/2008

15-2                     Peterman                                                                                 Ann Arbor/River Rat Inv...................................... 5/10/2008

15-2                Ryan Lucas (Eaton Rapids)12                                                  Lansing/Honor Roll............................................. 5/28/2008

15-0                     Wesley                                                                                      Marine City/dual.................................................. 4/22/2008

15-0                    Wesley                                                                                      St Clair/dual.......................................................... 4/29/2008

15-0                    Mattix                                                                                         Stanton/CM Inv.................................................... 5/10/2008

15-0                Kyle Lund (Lakeview)12                                                            Clare/D3 Regional.............................................. 5/17/2008

14-6                Nick Rainey (Williamston)11                                                     Kalamazoo/Loy Norrix Inv................................. 4/25/2008

14-6                Cole Spalding (Williamston)11                                                Kalamazoo/Loy Norrix Inv................................. 4/25/2008

14-6                Joe Tesner (Livonia Churchill)12                                             West Bloomfield/Inv............................................ 4/26/2008

14-6                Austin DeWildt (Grand Rapids Catholic Central)11              Grand Rapids/dual............................................... 5/ 5/2008

14-6                Max Babits (Fowlerville)10                                                        Eaton Rapids/CAAC Gold.................................. 5/21/2008

14-5                Brad Schweitzer (Forest Hill Central)12                                 Lowell/dual meet................................................. 4/22/2008

14-5                Shayne Smith (Charlotte)12                                                     Zeeland/D2 State................................................ 5/31/2008

14-4                Chris McGinnis (Canton)12                                                       Canton/WLAA...................................................... 5/21/2008

14-3.5            Kyle Walraven (Harrison)11                                                      Kent City/MITCA Team D3................................ 5/24/2008

14-3                Ryan Staley (Flushing)11                                                          Grand Blanc/Big 9............................................... 5/21/2008

14-3                Nick Goyette (Davison)12                                                          Flint/Badar Classic.............................................. 5/27/2008

14-3                Kent Frantz (Alpena)11                                                              Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008

14-1                Zack VanderWall (East Kentwood)11                                     Jackson/JDs Inv................................................... 4/25/2008

14-0                Justin Amara-Parent (White Lake Lakeland)11                    Lakeland/dual....................................................... 4/ 8/2008

14-0                Brandon Larson (Garden City)12                                             Dearborn Heights/Charger Inv......................... 4/26/2008

14-0                Jeremy Horner (Dexter)9                                                           Dexter/dual........................................................... 4/29/2008

14-0                Aaron Moore (Kalkaska)10                                                       Elk Rapids/tri........................................................ 4/30/3008

14-0                Matt Magda (Jonesville)12                                                        Stockbridge/Inv..................................................... 5/ 2/2008

14-0                Travis Derscheid (Evart)12                                                        Leroy/Pine River Inv............................................. 5/ 3/2008

14-0                Tim Reynolds (Williamston)11                                                 Portland/dual......................................................... 5/ 6/2008

14-0                Tyler Grob (Pinckney)11                                                            White Lake/KVC.................................................. 5/20/2008

14-0                Aaron Chamberlain (Webberville)12                                      Lansing/Honor Roll............................................. 5/28/2008

14-0                Lance Cusac (Port Huron Northern)11                                   Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008

13-11             Cooper Osborne (Petoskey)12                                                 Zeeland/D2 State................................................ 5/31/2008

13-10.75        Justin Caserez (Wyoming Rogers)11                                     Comstock Park/Panther Inv............................... 4/20/2008

13-9                Trevor Baker (Port Huron)11                                                     Clarkston/D1 Regional....................................... 5/17/2008

13-9                Brandon Waterman (Brighton)12                                             Milford/D1 Regional............................................ 5/16/2008

13-9                Ben Ambrose (Plymouth)12                                                     Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008

13-9                Evert Geerlings (East Kentwood)12                                        Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008

13-8                Hazen Remus (Cheboygan)12                                                Zeeland/D2 State................................................ 5/31/2008

13-7                Zack Persondek (Wyandotte)12                                               Dearborn Heights/Charger Inv......................... 4/26/2008

13-6                Adam Reed (Cheboygan)12                                                     Boyne City/Inv...................................................... 4/16/2008

13-6                Jake Elbers (Reese)10                                                               Saginaw/SVSU Div III/IV.................................... 4/18/2008

13-6                Dustin Alvey (Grand Blanc)12                                                  Mansfield/Mehock Relays................................. 4/18/2008

13-6                Tyreshe Knox (East Lansing)12                                               Lansing/Pozega-McFadden.............................. 4/19/2008

13-6                Nick Butler (Dexter)12                                                                Dexter/dual........................................................... 4/29/2008

13-6                Brian Akers (East Kentwood)12                                               Jenison/dual......................................................... 4/29/2008

13-6                Dell Graham (Perry)12                                                               Alma/Scottie Classic............................................ 5/ 9/2008

13-6                Mike Coyne (Gladstone)12                                                       Munising/Inv......................................................... 5/10/2008

13-6                Devin Jagger (Camden-Frontier)12                                        Hillsdale/D4 Regional........................................ 5/17/2008

13-6                Mark Koepf (Cass City)12                                                        Bad Axe/D3 Regional......................................... 5/17/2008

13-6                Austin Herman (Union City)10                                                 East Jackson/D3 Regional................................ 5/16/2008

13-6                Ryan Thornberg (Davison)12                                                   Grand Blanc/Big 9............................................... 5/21/2008

13-6                John Hudson (Harrison)11                                                        Kent City/MITCA Team D3................................ 5/24/2008

13-6                Ryan Sabo (Marlette)11                                                             Kent City/MITCA Team D3................................ 5/24/2008

13-6                Luke Gellis (Eaton Rapids)11                                                   Eaton Rapids/CAAC Gold.................................. 5/21/2008

13-6                Alex Ayers (Olivet)12                                                                  Maple Valley/KVA............................................... 5/21/2008

13-6                Broc Kennedy (Olivet)11                                                            Maple Valley/KVA............................................... 5/21/2008

13-6                Cory Niederstadt (Breckinridge)11                                          Breckinridge/TVC West...................................... 5/20/2008

13-6                Chris Schurr (Byron Center)11                                                 Grand Rapids/John Bos Inv............................... 5/27/2008

13-6                Elliot Wilson (Marion)12                                                             Grand Rapids/D4 State...................................... 5/31/2008

13-6                Trent Morris (Reading)11                                                           Grand Rapids/D4 State...................................... 5/31/2008

13-5                Chris Holda (Michigan Center)11                                            Manchester/dual.................................................. 4/17/2008

13-5                Brent Mullinx (Adrian)12                                                            Livonia/D2 Regional........................................... 5/16/2008

13-4                Caleb Root (Maple Valley)12                                                    Maple Valley/D3 Regional................................. 5/17/2008

13-3                Jordan Prahl (Kingsley)12                                                         Kingsley/quad...................................................... 4/29/2008

13-3                Jim McQueen (Clare)12                                                            Bay City/Glenn Inv................................................ 5/ 2/2008

13-3                Steve Barr (Lincoln Park)12                                                      Saline/D1 Regional............................................. 5/16/2008

13-3                Jackson Martin (Saline)11                                                         Saline/D1 Regional............................................. 5/16/2008

13-3                Mike Rosso (Grand Haven)11                                                  Grand Haven/West Michigan Inv...................... 5/22/2008

13-2                Joe Fodo (Stevensville Lakeshore)12                                    Sturgis/D2 Regional............................................ 5/16/2008

13-2                Nathan Weeks (Belding)12                                                       Zeeland/D2 State................................................ 5/31/2008

13-2                Jeremiah Abbott (Parma Western)12                                     Zeeland/D2 State................................................ 5/31/2008

 

LONG JUMP (21-0)

23-8                Cordell Miller (Lansing Everett)12                                           Kalamazoo/Loy Norrix Inv................................. 4/25/2008

23-6                Mario Crawford (Romulus)12                                                   Ypsilanti/April Showers...................................... 4/19/2008

23-3                Doug Hamilton (Portage Central)11                                       Battle Creek/dual................................................. 4/16/2008

23-2.5            Bennie Fowler (Detroit Country Day)11                                  Bloomfield Hills/D2 Regional........................... 5/16/2008

23-2                    Crawford                                                                                  Dearborn/dual...................................................... 4/22/2008

23-2                    Miller                                                                                         Lansing/Honor Roll............................................. 5/28/2008

23-1                    Miller                                                                                         Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008

22-11.75             Fowler                                                                                       Livonia/Spartan Twilight.................................... 5/10/2008

22-11.75            Miller                                                                                         Rockford/D1 State (!).......................................... 5/31/2008

22-11.25        Durant Crum (Albion)12                                                            Jackson/Midwest Meet....................................... 6/14/2008

22-10             Will Cranford (Inkster)12                                                            Dearborn Heights/dual........................................ 4/ 1/2008

22-9.75          Scot Jenkins (White Cloud)12                                                  Newaygo/Inv (w?)............................................... 4/25/2008

22-7                Raheem Wells (Flint Southwestern)11                                   Kalamazoo/Loy Norrix Inv................................. 4/25/2008

22-7                Michael Joiner-Hill (Detroit U-D Jesuit)11                              West Bloomfield/D1 Regional.......................... 5/17/2008

22-7                Jarrod Thomas (Detroit Ford)12                                               Washington CH/USATF Region 5..................... 7/ 6/2008

22-5.25          Reggie Stallings (Flint Carman-Ainsworth)12                       Flint/Badar Classic.............................................. 5/27/2008

22-5                Paris Gooch (Flint Beecher)12                                                 Comstock Park/D3 State.................................... 5/31/2008

22-4.5            Calen Boyd (Lansing Eastern)12                                             Lansing/Pozega-McFadden.............................. 4/19/2008

22-3.75          De’Rhon Pines (Grosse Pointe North)12                                Grosse Pointe/D1 Regional............................... 5/16/2008

22-3.5            Dave Gibson (Flint Carman-Ainsworth)12                             Flint/dual................................................................. 5/ 6/2008

22-3.5            Myles White (Livonia Stevenson)12                                        Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008

22-3                Keshawn Martin (Westland Glenn)12                                     Canton/D1 Regional........................................... 5/16/2008

22-1.5            Justin Fiedor (Holly)12                                                               Clarkston/D1 Regional....................................... 5/17/2008

22-1.25          Nathan Oppenhuizen (Zeeland West)12                                Grand Rapids/D2 Regional............................... 5/16/2008

22-1.25          David Shockley (Detroit Loyola)12                                          Detroit/Shumake Relays.................................... 4/26/2008

22-1                Steve Heard (Ferndale)12                                                         Ferndale/tri........................................................... 4/22/2008

22-1                Greg Forman (Perry)12                                                              Williamston/dual.................................................. 5/13/2008

22-1                JaQuan Patterson (Ypsilanti)11                                                Livonia/D2 Regional........................................... 5/16/2008

22-1                David Gardner (Swartz Creek)12                                             Flint/Badar Classic.............................................. 5/27/2008

22-0.5            Adelayo Akinfenwa (Ypsilanti Lincoln)12                               Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008

22-0.25          Ron Spears (Milan)12                                                                Livonia/D2 Regional........................................... 5/16/2008

22-0.25          Jeff Kline (Flushing)11                                                               Flint/Badar Classic.............................................. 5/27/2008

22-0                Dave Simor (Livonia Stevenson)11                                        Canton/dual........................................................... 4/ 3/2008

22-0                Joe Applewhite (East Kentwood)12                                        Hudsonville/dual................................................. 4/17/2008

21-11.75        Jason Fleet (DeWitt)12                                                               Lansing/Honor Roll............................................. 5/28/2008

21-10             Gabe Rivera (Ludington)11                                                       Cadillac/D2 Regional......................................... 5/16/2008

21-9                Antwan Gandy (Ferndale)11                                                     Berkley/Inv............................................................ 4/19/2008

21-9                William Gutowskl (Livonia Churchill)12                                  Livonia/City Meet................................................. 4/23/2008

21-8.25          Marvon Sanders (Ypsilanti)12                                                  Livonia/D2 Regional........................................... 5/16/2008

21-8.25          Thomas Soisson (Allendale)11                                                Kent City/MITCA Team D3................................ 5/24/2008

21-7.5            Cordell Fowler (Detroit UD Jesuit)11                                      Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008

21-7.25          Javon Taylor (Lansing Sexton)12                                            Lowell/D1 Regional............................................ 5/17/2008

21-7.25          David Garske (Au Gres-Sims)12                                              Coleman/D4 Regional....................................... 5/17/2008

21-6.75          Anthony Hayward (Jackson)12                                                Lowell/D1 Regional............................................ 5/17/2008

21-6                Aaron Dewberry (Portage Northern)10                                   Jackson/JDs Inv................................................... 4/25/2008

21-6                Marck Berden (Saginaw Swan Valley)11                               Standish/D3 Regional........................................ 5/16/2008

21-6                Luther Ware (Bay City Central)12                                            Saginaw/D1 Regional........................................ 5/16/2008

21-5.75          Cody Becksvoort (Hamilton)12                                                Grand Rapids/D2 Regional............................... 5/16/2008

21-5.5            Nick Stokes (Rockford)11                                                          Rockford/dual....................................................... 4/15/2008

21-5.5            Chris Kendro (Spring Lake)11                                                  Fruitport/dual......................................................... 5/ 6/2008

21-5.5            Cameron Friske (North Branch)11                                          Algonac/D2 Regional......................................... 5/16/2008

21-5.5            Brandon Banks (Detroit Ford)10                                              Novi/Operation Friendship................................ 5/27/2008

21-5                Kolin McClendon (Battle Creek Central)11                            Kalamazoo/Loy Norrix Inv................................. 4/25/2008

21-5                Zach Heerspink (Hamilton)11                                                  Grand Rapids/D2 Regional............................... 5/16/2008

21-4.75          Rob Strong (Sterling Heights Stevenson)11                          Warren/D1 Regional........................................... 5/16/2008

21-4.5            Carlos Clay (Grandville)11                                                        Holland/dual......................................................... 4/29/2008

21-4.25          Myles White (Livonia Stevenson)12                                        Detroit/Shumake Relays.................................... 4/26/2008

21-4.25          Brett Wieringa (Grandville Calvin Christian)12                     Grand Rapids/D3 Regional............................... 5/17/2008

21-4.25          Jordan Kelly (Cedar Springs)12                                               Grand Rapids/John Bos Inv............................... 5/27/2008

21-4                Kirk Spencer (East Grand Rapids)10                                      Grand Rapids/D2 Regional............................... 5/16/2008

21-4                Chris Massenburg (South Haven)11                                       Sturgis/D2 Regional............................................ 5/16/2008

21-4                Dion Mitchell (Albion)10                                                            Jackson/Selby Classic....................................... 5/27/2008

21-4                Aaron Daugherty (Big Rapids)9                                               Zeeland/D2 State................................................ 5/31/2008

21-3.5            Tyler Roots (Berrien Springs)12                                               Buchanan/Lakeland Conf................................. 5/20/2008

21-3                Dartis Willis (Detroit Country Day)9                                         Ypsilanti/AAU Junior Olympics......................... 7/30/2008

21-2.5            Devon Crain (Flat Rock)12                                                        Monroe/Jefferson Inv......................................... 4/19/2008

21-2.5            Marcus Bennett (Redford Thurston)12                                    Bloomfield Hills/D2 Regional........................... 5/16/2008

21-2                Isaac Cadet (Livonia Franklin)11                                             Walled Lake/dual................................................ 4/17/2008

21-2                David Barton (Birmingham Seaholm)12                                West Bloomfield/D1 Regional.......................... 5/17/2008

21-2                Hertier Ndele (Warren Lincoln)11                                            Warren/Macomb Meet of Champions............. 5/23/2008

21-1.75          Devin Hubbell (Detroit UD Jesuit)11                                       West Bloomfield/D1 Regional.......................... 5/17/2008

21-1.75          James McEnany (Napoleon)12                                               Jackson/Selby Classic....................................... 5/27/2008

21-1.75          Alex Eisenheimer (Alpena)?                                                     Saginaw/D1 Regional........................................ 5/16/2008

21-1.5            Adrian McEleveen (Lowell)10                                                  East Grand Rapids/dual...................................... 5/ 1/2008

21-1.25          Tavarrio Davis (Lansing Eastern)10                                        Okemos/tri............................................................ 4/24/2008

21-1                Darryl Stinson (Jackson)12                                                       Jackson/JDs Inv................................................... 4/25/2008

21-1                William Rauschi (Whittemore-Prescott)11                             Coleman/D4 Regional....................................... 5/17/2008

21-1                Matt Slater (Lansing Waverly)12                                              Charlotte/D2 Regional........................................ 5/16/2008

21-0.75          Dorian Lancaster (Detroit Urban Lutheran)11                       Webberville/D4 Regional................................... 5/17/2008

21-0.75          Dennis Kunselman (Algonac)12                                              Algonac/D2 Regional......................................... 5/16/2008

21-0.5            Isaac Marshall (Rochester)12                                                   Rochester/dual...................................................... 5/ 6/2008

21-0.5            Erik Thompson (Clarkston)12                                                   Southfield/OAA I................................................... 5/ 9/2008

21-0.5            Chris Kendro (Spring Lake)12                                                  Sparta/D2 Regional............................................ 5/17/2008

21-0.5            Clinton Orr (Buchanan)11                                                         Buchanan/Lakeland Conf................................. 5/20/2008

21-0.25          Mark Thrash (Wyoming Park)11                                              Grand Rapids/D2 Regional............................... 5/16/2008

21-0.25          Darius Davenport (Athens)12                                                   Hillsdale/D4 Regional........................................ 5/17/2008

21-0.25          Neal Powers (DeWitt)12                                                            Eaton Rapids/CAAC Gold.................................. 5/21/2008

21-0                Karl Brooks (Grand Rapids Creston)11                                  Grand Rapids/dual............................................... 5/ 1/2008

21-0                Brian Hughes (Grand Rapids Union)12                                  Grand Rapids/City League................................. 5/ 9/2008

21-0                Demetrius Addison (Detroit Cooley)12                                   West Bloomfield/D1 Regional.......................... 5/17/2008

21-0                Jerry Macon (Southfield)11                                                       Farmington/Oakland County............................. 5/23/2008

Wind-aided:

21-9                Brendan Selfridge (Hartland)11                                               Milford/D1 Regional............................................ 5/16/2008

21-9                Zach Galloway (Tecumseh)11                                                 Ypsilanti/SEC....................................................... 5/21/2008

21-8.5            Adelayo Akinfenwa (Ypsilanti Lincoln)12                               Ypsilanti/SEC....................................................... 5/21/2008

21-8                Ryan Kantola (Dexter)12                                                           Ypsilanti/SEC....................................................... 5/21/2008

21-4.5            Kwamane Littlejohn (Ypsilanti Lincoln)11                              Ypsilanti/SEC....................................................... 5/21/2008

21-1.5            Ali Arastu (Northville)10                                                             Milford/D1 Regional............................................ 5/16/2008

21-1                Jason Byars (Walled Lake Western)11                                   Milford/D1 Regional............................................ 5/16/2008

21-0.25          David Gardner (Swartz Creek)12                                             Fenton/dual.......................................................... 4/22/2008

 

TRIPLE JUMP (34-0)

44-1.5            Julius Rogers (Grand Blanc)11                                                Flint/CANUSA........................................................ 8/ 9/2008

43-8.5                 Rogers                                                                                      Mansfield/Mehock Relays................................. 4/18/2008

42-0.5            Travon Johnson (Southfield)11                                                Southfield/AAU State.......................................... 6/29/2008

41-9                     Johnson                                                                                    Ypsilanti/AAU Junior Olympics (-1.1).............. 7/28/2008

41-1                Demarko Taylor (Detroit Mumford)11                                     Dayton/Mitchell Roosevelt.................................. 5/ 2/2008

40-3.5            Jourdan Thompson (New Buffalo)10                                     Southfield/AAU State.......................................... 6/29/2008

39-9.25          Philip Washington (West Bloomfield)9                                   Southfield/AAU State.......................................... 6/29/2008

39-1                Ryan Pinchum (Farmington Hills Harrison)12                      Ypsilanti/AAU Junior Olympics (0.8)................ 7/28/2008

34-9                David Gibson (Flint Carman-Ainsworth)12                            Flint/CANUSA........................................................ 8/ 9/2008

34-1.25          Andrew Breternitz (Hemlock? b1992)                                     Southfield/AAU State.......................................... 6/29/2008

34-0                Robert Cummings (Waterford ?)                                              Melvindale/USATF State.................................... 6/22/2008

Wind-aided:

41-10             Phillip Washington (West Bloomfield ? b1993)                    Ypsilanti/AAU Junior Olympics (2.5)................ 7/29/2008

 

SHOT PUT (50-0)

63-9                Mike Martin (Detroit Catholic Central)12                                Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008

62-8                Matt Armstrong (Lansing Sexton)12                                        Kalamazoo/Loy Norrix Inv................................. 4/25/2008

62-5.5                 Martin                                                                                        Milford/D1 Regional............................................ 5/16/2008

62-3.5                 Martin                                                                                        Rockford/D1 State (!).......................................... 5/31/2008

62-2                    Armstrong                                                                                Lansing/Honor Roll............................................. 5/28/2008

61-11.5               Martin                                                                                        Rockford/D1 State (!).......................................... 5/31/2008

61-8.75          Zack Hill (Allendale)11                                                               Wyoming/dual...................................................... 4/29/2008

61-3.5                 Hill                                                                                             Kent City/MITCA Team D3................................ 5/24/2008

61-3                    Armstrong                                                                                Holt/Relays........................................................... 4/17/2008

61-0.5                 Martin                                                                                        Livonia/CHSL Champs...................................... 5/20/2008

60-9                    Martin                                                                                        Farmington/Oakland County............................. 5/23/2008

60-7.5                 Martin                                                                                        Jackson/JDs Inv................................................... 4/25/2008

60-7.5                 Hill                                                                                             Comstock Park/D3 State.................................... 5/31/2008

60-7.25               Martin                                                                                        Rockford/D1 State (!).......................................... 5/31/2008

60-6.5                 Hill                                                                                             Allendale/dual...................................................... 4/24/2008

60-4.25               Martin                                                                                        Jackson/Midwest Meet....................................... 6/14/2008

60-4                Andrew Evans (Portage Northern)11                                      Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008

60-3.5                 Hill                                                                                             Zeeland/Ottawa County Inv............................... 5/22/2008

60-3                    Armstrong                                                                                Jackson/dual........................................................ 4/22/2008

60-0.5                 Martin                                                                                        Rockford/D1 State (!).......................................... 5/31/2008

60-0                    Hill                                                                                             dual......................................................................... 5/ 1/2008

58-8                Donnie Stiffler (Williamston)12                                                Zeeland/D2 State................................................ 5/31/2008

57-1.5            Serxhio Guraleci (Sterling Heights Stevenson)11                Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008

55-7.5            Aaron Meckes (Saginaw Valley Lutheran)11                        Standish/D3 Regional........................................ 5/16/2008

55-6.5            Jake Thompson (Milford)11                                                      Milford/dual.......................................................... 5/12/2008

55-4                Jason Harvey (Grand Rapids Catholic Central)12               Grand Rapids/D2 Regional............................... 5/16/2008

55-3.5            Quinten Marcott (Wayland)11                                                   Grand Rapids/D2 Regional............................... 5/16/2008

55-2.25          Quinn Dawson (Saline)11                                                         Washington CH/USATF Region 5..................... 7/ 6/2008

55-1.5            Chris Hessell (New Haven)11                                                  Warren/Macomb Meet of Champions............. 5/23/2008

54-9.75          Cliff Bowers (Coldwater)12                                                       Williamston/Inv.................................................... 5/10/2008

54-6.25          Matt Gerow (Alpena)12                                                              Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008

54-6                Jamey Harrison (Grand Ledge)12                                           Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008

54-1.75          Alex Rose (Ogemaw Heights)11                                              Zeeland/D2 State................................................ 5/31/2008

54-0                James Lillibridge (Coopersville)11                                         Zeeland/Ottawa County Inv............................... 5/22/2008

53-9                Frank Castillo (Godwin Heights)11                                          Comstock Park/D3 State.................................... 5/31/2008

53-7.5            Andy Stebbins (Romeo)11                                                        Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008

53-7                Jake Stasa (Carleton-Airport)12                                               Livonia/D2 Regional........................................... 5/16/2008

53-0.5            Lonnie Pugh (Grosse Ile)12                                                      Zeeland/D2 State................................................ 5/31/2008

53-0                Matt Wilkinson (Warren DeLaSalle)11                                    Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008

52-7                Mac Parker (Muskegon)12                                                        Reeths/GMAA Meet.............................................. 5/ 2/2008

52-4                Blake Treadwell (East Lansing)11                                           Lansing/Honor Roll............................................. 5/28/2008

51-11.5          Ethan Dennis (Grandville)11                                                    Grand Haven/OK Red.......................................... 5/ 9/2008

51-10.5          Matt Forward (Zeeland West)12                                               Zeeland/OK Green............................................... 5/ 9/2008

51-8                Mike Dennison (Walled Lake Central)12                               Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008

51-7.5            Cameron Bradley (Flint Carman-Ainsworth)12                    Flint/Runyan Classic............................................ 5/ 2/2008

51-7                Domino Washington (Flint Carman-Ainsworth)11               Grand Blanc/Coca Cola Classic...................... 5/ 10/2008

51-7                Justin Music (Grand Blanc)11                                                   Flint/Badar Classic.............................................. 5/27/2008

51-7                Mark Richards (Carson City-Crystal)12                                  Comstock Park/D3 State.................................... 5/31/2008

51-6                Jimmy Lont (Holland Christian)12                                           Zeeland/tri.............................................................. 5/ 1/2008

51-6                Mark Stawowy (Standish-Sterling)12                                      Standish/D3 Regional........................................ 5/16/2008

51-5.25          Joe Stachowicz (Whitehall)12                                                  Newaygo/Inv.......................................................... 5/ 3/2008

51-5.25          Kevin West (Clare)12                                                                 Comstock Park/D3 State.................................... 5/31/2008

51-5                Trey Searles (Tecumseh)12                                                     Ypsilanti/SEC....................................................... 5/21/2008

51-5                Wes Rejc (Fowlerville)12                                                           Eaton Rapids/CAAC Gold.................................. 5/21/2008

51-4                Phil Tucker (Flushing)11                                                            Flushing/tri............................................................ 4/29/2008

51-3.5            Kyle Caulkins (Hillsdale)12                                                       Zeeland/D2 State................................................ 5/31/2008

51-2.5            Tremondae Branch (Flint Carman-Ainsworth)10                 Grand Blanc/Big 9............................................... 5/21/2008

51-2.25          Chris Mullen (New Buffalo)12                                                  Grand Rapids/D4 State...................................... 5/31/2008

51-2                Brandon Fierstadt (Hemlock)12                                               Alma/dual............................................................. 4/17/2008

51-0.5            Kyle Lark (Alma)11                                                                     Zeeland/D2 State................................................ 5/31/2008

51-0                Chris Harris (Madison Heights Lamphere)12                       Farmington/Oakland County............................. 5/23/2008

50-10.5          Jake Winston (Goodrich)11                                                       Algonac/D2 Regional......................................... 5/16/2008

50-10             Brad Saunders (St Charles)12                                                 Maple Valley/D3 Regional................................. 5/17/2008

50-10             Christopher Bible (Hazel Park)11                                            Detroit/D2 Regional............................................ 5/17/2008

50-10             Paul Herman (Marshall)12                                                        St Joseph/SMAC................................................... 5/ 9/2008

50-7.5            Carnel Portergiles (New Haven)12                                         Warren/Macomb Meet of Champions............. 5/23/2008

50-7                Ross Simons (Grand Ledge)12                                                Jackson/CAAC Blue........................................... 5/21/2008

50-6.5            Andrew Scholl (Hillsdale)12                                                     Williamston/Inv.................................................... 5/10/2008

50-6                Seth Bouwman (Hudsonville)11                                              Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008

50-4.5            Curtis Koop (Allendale)11                                                         Hopkins/OK Silver................................................ 5/ 8/2008

50-3.75          Travis Stewart (White Pigeon)11                                              SJV......................................................................... 5/21/1008

50-2                Denzel Rodgers (Clintondale)11                                             Warren/Macomb Meet of Champions............. 5/23/2008

50-2                Kent King (Gladstone)10                                                           Kingsford/UP D1 State....................................... 5/31/2008

50-1.5            Mark Abdo (Davison)12                                                             Clarkston/D1 Regional....................................... 5/17/2008

50-0.75          Kane Dietzel (Whittemore-Prescott)12                                   Grand Rapids/D4 State...................................... 5/31/2008

50-0.5            Aaron Wood (Constantine)11                                                   SJV......................................................................... 5/21/1008

 

INTERNATIONAL JUNIOR SHOT (6kg – 13.2lb)

54-4.75          Zach Hill (Allendale)11                                                              Columbus/USA Junior Ch................................. 6/21/2008

52-6.75               Hill                                                                                             Columbus/USA Junior Ch (!)............................ 6/21/2008

48-6.5            Ethan Dennis (Grandville)11                                                    Byron Center/SC Amicus Olympic Meet......... 8/15/2008

41-2                Stephen Godleski (Kent City)11                                               Byron Center/SC Amicus Olympic Meet......... 8/15/2008

 

DISCUS (148-0)

189-0             Zack Hill (Allendale)11                                                               Grand Rapids/John Bos Inv............................... 5/27/2008

187-7                  Hill                                                                                             Zeeland/Ottawa County Inv............................... 5/22/2008

187-6                  Hill                                                                                             Zeeland/Ottawa County Inv (!).......................... 5/22/2008

187-0             Lonnie Pugh (Grosse Ile)12                                                      Milan/League Meet ............................................ 5/20/2008

185-6             Donnie Stiffler (Williamston)12                                                Kalamazoo/Loy Norrix Inv................................. 4/25/2008

183-7             Andrew Evans (Portage Northern)11                                      Jackson/JDs Inv................................................... 4/25/2008

183-7                  Evans                                                                                        Greensboro/Nike Outdoor................................. 6/21/2008

181-6                  Evans                                                                                        Battle Creek/dual.................................................. 5/ 6/2008

180-9                  Hill                                                                                             Grand Rapids/D3 Regional............................... 5/17/2008

180-8                  Evans                                                                                        Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008

180-2                  Stiffler                                                                                       Zeeland/D2 State................................................ 5/31/2008

178-11           Quinn Dawson (Saline)11                                                         Ann Arbor/dual...................................................... 5/ 6/2008

178-0             John Roche (Holland)12                                                            Zeeland/Ottawa County Inv............................... 5/22/2008

176-7             Denzel Rodgers (Clinton Twp Clintondale)11                       Zeeland/D2 State................................................ 5/31/2008

173-0             Cory Still (Yale)12                                                                       Zeeland/D2 State................................................ 5/31/2008

168-9             Pat Bond (Richland Gull Lake)12                                             Zeeland/D2 State................................................ 5/31/2008
167-0             Aaron Meckes (Saginaw Valley Lutheran)11                        Standish/D3 Regional........................................ 5/16/2008

166-5             Mike Martin (Detroit Catholic Central)12                                Jackson/JDs Inv................................................... 4/25/2008

165-9             Jack Dennis (Caro)11                                                                Bad Axe/Inv.......................................................... 5/10/2008

165-6             Aaron Clark (Comstock Park)12                                              Grand Rapids/John Bos Inv............................... 5/27/2008

165-4             Spencer Krauss (Clinton)12                                                      Comstock Park/D3 State.................................... 5/31/2008

164-11           Andrew Gorley (Northville)12                                                   Walled Lake/dual................................................ 4/24/2008

164-4             Jay Twichell (Haslett)11                                                             Zeeland/D2 State................................................ 5/31/2008

163-11           Jimmy Lont (Holland Christian)12                                           Zeeland/tri.............................................................. 5/ 1/2008

163-0             Zachary Bozigian (Westland Glenn)12                                   Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008

162-11           Jake Stasa (Carleton-Airport)12                                               Zeeland/D2 State................................................ 5/31/2008

162-0             Matt Forward (Zeeland West)12                                               Zeeland/dual........................................................ 4/24/2008

161-9             Mike Dennison (Walled Lake Central)12                               Milford/D1 Regional............................................ 5/16/2008

161-6             Robert Hopkins (Portage Northern)11                                    Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008

160-4             Joe Stachowicz (Whitehall)12                                                  Sparta/D2 Regional............................................ 5/17/2008

159-8             Aaron Brandt (Flint Carman-Ainsworth)11                             Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008

159-7             Anthony Corollo (Ogemaw Heights)11                                   Cadillac/D2 Regional......................................... 5/16/2008

158-4             Jake Ramon (Beal City)12                                                        Grand Rapids/D4 State...................................... 5/31/2008

158-1             Matt Cutler (Portage Central)12                                               Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008

157-8             Jason Cogswell (Byron Center)12                                           Grand Rapids/John Bos Inv............................... 5/27/2008

157-7             Gabe Helmuth (Saline)11                                                         Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008

157-2             Tremondae Branch (Flint Carman-Ainsworth)10                 Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008

157-0             Terry Martin (Manistique)11                                                      Manistique/UP2 Regional.................................. 5/15/2008

156-11           Matt Armstrong (Lansing Sexton)12                                        Kalamazoo/Loy Norrix Inv................................. 4/25/2008

156-6             David Teague (Ann Arbor Pioneer)11                                    Ann Arbor/dual..................................................... 4/29/2008

156-4             Lorin Anderson (Caledonia)12                                                 Zeeland/D2 State................................................ 5/31/2008

155-8             Will Schwarz (Troy)11                                                                Sterling Heights/Inv.............................................. 5/ 3/2008

155-6             Brian Murphy (Saginaw Heritage)12                                       Saginaw/D1 Regional........................................ 5/16/2008

155-3             Cole Walderzak (Standish-Sterling)9                                      Standish/D3 Regional........................................ 5/16/2008

154-10           Jordan Rahme (Fulton)12                                                         Grand Rapids/D4 State...................................... 5/31/2008

154-8             Jake Thompson (Milford)11                                                      Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008

154-3             Alex Rose (Ogemaw Heights)11                                              Zeeland/D2 State................................................ 5/31/2008

154-2             Doug Ehardt (Stoney Creek)12                                                Farmington/Oakland County............................. 5/23/2008

154-1             Cliff Bowers (Coldwater)12                                                       Charlotte/D2 Regional........................................ 5/16/2008
153-9             Ethan Dennis (Grandville)11                                                    Grand Haven/OK Red.......................................... 5/ 9/2008

153-7             Derek Saylor (Reese)11                                                            Standish/D3 Regional........................................ 5/16/2008

153-0             Derek Stoll (Monroe)12                                                              Ypsilanti/Golden Triangle.................................... 5/ 3/2008

153-0             Curtis Koop (Allendale)11                                                         Hopkins/OK Silver................................................ 5/ 8/2008

152-8             Justin Worth (Big Rapids)12                                                      Cadillac/D2 Regional......................................... 5/16/2008

152-8             Sam Nanasi (Howell)12                                                            White Lake/KVC.................................................. 5/20/2008

152-6             Derek Severs (Byron Center)9                                                 Grand Rapids/John Bos Inv............................... 5/27/2008

152-6             Mark Ryerson (Swartz Creek)12                                              Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008

152-5             Tanner Hardester (Zeeland East)11                                        Grand Rapids/D2 Regional............................... 5/16/2008

151-11           Josh Wisney (Mt Pleasant)12                                                   Cadillac/D2 Regional......................................... 5/16/2008

151-11           Dan Dobney (Marysville)12                                                      Zeeland/D2 State................................................ 5/31/2008

151-10           Justin Gaumer (Holly)10                                                            Farmington/Oakland County............................. 5/23/2008

151-9             Matt Wilkinson (Warren DeLaSalle)11                                    Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008

151-6             TJ White (Troy)12                                                                        Dayton/Mitchell Roosevelt.................................. 5/ 2/2008

151-6             Nathan Dekam (McBain Northern Mich Christian)11          Grand Rapids/D4 State...................................... 5/31/2008

151-0             Domino Washington (Flint Carman-Ainsworth)11               Swartz Creek/Relays.......................................... 4/25/2008

150-8             Rob Reynolds (Rochester Adams)12                                      Clarkston/D1 Regional....................................... 5/17/2008

150-7             Chad Archer (Midland Dow)12                                                 Saginaw/dual....................................................... 4/22/2008

149-8             Chris Hessell (New Haven)11                                                  Warren/Macomb Meet of Champions............. 5/23/2008

149-7             Phil Nahimiak (Warren DeLaSalle)12                                    Warren/D1 Regional........................................... 5/16/2008

149-6             James Kelly (Westland Glenn)12                                            Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008

148-4             Kevin West (Clare)12                                                                 Morley/Mohawk Relays...................................... 4/19/2008

Downhill Slope:

182-11           Zack Hill (Allendale)11                                                               Kent City/MITCA Team D3................................ 5/24/2008

 

INTERNATIONAL JUNIOR DISCUS (1.75kg)

152-9             Zach Hill (Allendale)11                                                              Columbus/USA Junior Ch................................. 6/22/2008

145-11                Hill                                                                                             Columbus/USA Junior Ch (!)............................ 6/22/2008

134-8                  Hill                                                                                             Columbus/USA Junior Ch (!)............................ 6/22/2008

121-9             Jason Cogswell (Byron Center)11                                           Byron Center/SC Amicus Olympic Meet......... 8/15/2008

 

DISCUS (2kg)

117-10           Jason Cogswell (Byron Center)11                                           Byron Center/SC Amicus Olympic Meet......... 8/15/2008

115-7             Stephen Godleski (Kent City)11                                               Byron Center/SC Amicus Olympic Meet......... 8/15/2008

 

HAMMER

161-10           Quinn Dawson (Saline)11                                                         Omaha/USATF Junior Olympics...................... 7/22/2008

140-5                  Dawson                                                                                    Washington CH/USATF Region 5..................... 7/ 6/2008

111-6             Travis Hauck (Carleton-Airport)9                                             Melvindale/USATF State.................................... 6/22/2008

111-6             Jacob Stasa (Carleton-Airport)12                                            Melvindale/USATF State.................................... 6/22/2008

110-0             Cole Walderzak (Standish-Sterling)9                                      Melvindale/USATF State.................................... 6/22/2008

 

JAVELIN

133-10           Terrence Webb-Anderson (Oxford)9                                       Southfield/AAU State.......................................... 6/29/2008

131-10           Spencer Britt (Oxford)11                                                            Southfield/AAU State.......................................... 6/29/2008

129-4             Cody Armstrong (Hesperia)11                                                 Omaha/USATF Junior Olympics...................... 7/25/2008

124-9             Christian Bach (Belding)12                                                       Ypsilanti/AAU Junior Olympics [dec]............... 7/27/2008

107-2             Roderick Skeete (Oxford)12                                                      Southfield/AAU State.......................................... 6/29/2008

 

DECATHLON(HS implements)

5156               Tyler Grob (Pinckney)11                                                            Ypsilanti/AAU Junior Olympics......................... 7/27/2008

(12.02 [-1.9], 18-4.25, 33-8, 5-5, 54.38, 17.97 [0.6], 82-7, 13-4.5, 97-8, 5:02.40)

5014               Christian Bach (Belding)12                                                       Ypsilanti/AAU Junior Olympics......................... 7/27/2008

(12.16 [-0.8], 17-7.5, 33-1.25, 5-7, 55.85, 15.96 [1.5], 108-0, 9-11.25, 124-9, 5:51.10)

4832               Spencer Britt (Oxford)11                                                            Ypsilanti/AAU Junior Olympics......................... 7/27/2008

(12.41 [-0.8], 16-7.25, 33-5.75,  5-1, 54.22, 18.64 [0.6], 94-9,  8-11.5, 127-7, 4:39.47)

3944               Daniel Emery (Battle Creek ?b1993)                                      Canton/AAU Region 6A..................................... 7/12/2008

                             (12.36, 17-7.5, 26-10.5, 5-8, 58.80, 20.96, 52-1, 12-0, 95-6, 5:34.73)

3891               Stephon Johnson (Detroit Denby)                                           Ypsilanti/AAU Junior Olympics......................... 7/27/2008

(12.28 [0.9], 14-7.5, 26-9, 5-3, 54.88, 20.19 [1.3], 66-9, 7-5.75, 74-2,  4:59.49)

3592               Ricardo Patterson (Woodhaven?)                                            Ypsilanti/AAU Junior Olympics......................... 7/27/2008

(12.20 [0.4], 14-2.5, 22-8.5, 4-9, 54.28, 20.34 [1.9], 75-2, nh, 72-5,  4:53.58)

3291               Terrence Webb-Anderson (Oxford)9                                       Ypsilanti/AAU Junior Olympics......................... 7/27/2008

(12.21 [-0.8], 18-4.75, 31-8.5, 5-10.75,  dq, 17.87 [1.1], 57-3, nh, 104-2, dnf)

 

4 x 100 RELAY (44.60 FAT, 44.1 hand)

42.25              East Kentwood                                                                             Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008

42.30              Detroit Renaissance                                                                   Zeeland/D2 State................................................ 5/31/2008

42.46              East Lansing                                                                                Zeeland/D2 State................................................ 5/31/2008

42.47              Detroit Cass Tech                                                                        Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008

42.59              Lansing Everett                                                                            Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008

42.63                   Lansing Everett                                                                       Jackson/CAAC Blue........................................... 5/21/2008

42.65                   East Lansing                                                                            Jackson/CAAC Blue........................................... 5/21/2008

42.65              Flint Carman-Ainsworth                                                             Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008

42.70                  East Lansing                                                                            Lansing/Honor Roll............................................. 5/28/2008

42.72                   East Lansing                                                                            East Lansing/Kiwanis Inv.................................... 5/ 3/2008

42.74              Livonia Stevenson                                                                      Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008

42.76                  Lansing Everett                                                                       Lansing/Honor Roll............................................. 5/28/2008

42.80              Livonia Franklin                                                                           Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008

42.81              Westland Glenn                                                                           Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008

42.81              Rochester                                                                                      Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008

42.81              Williamston                                                                                   Zeeland/D2 State................................................ 5/31/2008

42.88                   East Kentwood                                                                        Jenison/MITCA Team D1.................................. 5/24/2008

42.99              Southfield                                                                                     Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008

43.02              Detroit Cody                                                                                 Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008

43.12              Grand Blanc                                                                                 Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008

43.14              Rockford                                                                                        Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008

43.15              Albion                                                                                            Jackson/Selby Classic....................................... 5/27/2008

43.16              Clarkston                                                                                       Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008

43.17              Flint Southwestern                                                                      Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008

43.21              Fraser                                                                                            Detroit/Lynch Wayne County Inv...................... 5/10/2008

43.22              Midland                                                                                         Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008

43.27              Zeeland West                                                                               Zeeland/D2 State................................................ 5/31/2008

43.37              Ypsilanti                                                                                         Zeeland/D2 State................................................ 5/31/2008

43.38              Bay City Central                                                                           Auburn/Bay City Western Inv.............................. 5/ 3/2008

43.40              Lansing Waverly                                                                          Zeeland/D2 State................................................ 5/31/2008

43.42              Portage Central                                                                           Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008

43.49              Lansing Sexton                                                                            Lansing/Honor Roll............................................. 5/28/2008

43.57              Ann Arbor Pioneer                                                                      Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008

43.59              Grosse Pointe North                                                                   Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008

43.62              Wayland                                                                                        Zeeland/D2 State................................................ 5/31/2008

43.64              Detroit Mumford                                                                          Detroit/Lynch Wayne County Inv...................... 5/10/2008

43.64              Walled Lake Central                                                                   Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008

43.66              Benton Harbor                                                                             Jenison/MITCA Team D2.................................. 5/24/2008

43.68              Romulus                                                                                        Detroit/Shumake Relays.................................... 4/26/2008

43.70              Livonia Churchill                                                                         Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008

43.73              Parma Western                                                                            Zeeland/D2 State................................................ 5/31/2008

43.82              Romulus                                                                                        Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008

43.82              Berkley                                                                                          Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008

43.83              West Bloomfield                                                                          Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008

43.86              Holt                                                                                                 Jackson/CAAC Blue........................................... 5/21/2008

43.88              Mason                                                                                            Lansing/Honor Roll............................................. 5/28/2008

43.91              Battle Creek Central                                                                   St Joseph/SMAC................................................... 5/ 9/2008

43.97              Sparta                                                                                            Zeeland/D2 State................................................ 5/31/2008

44.00              Kalamazoo Central                                                                     Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008

44.03              Saline                                                                                            Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008

44.07              Detroit Catholic Central                                                              Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008

44.14              Whitehall                                                                                       Grand Haven/West Michigan Inv...................... 5/22/2008

44.15              Sterling Heights Stevenson                                                       Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008

44.19              St Joseph                                                                                      Zeeland/D2 State................................................ 5/31/2008

44.23              Grand Ledge                                                                                Jackson/CAAC Blue........................................... 5/21/2008

44.23              Cadillac                                                                                         Zeeland/D2 State................................................ 5/31/2008

44.25              Battle Creek Central                                                                   Kalamazoo/Loy Norrix Inv................................. 4/25/2008

44.25              Big Rapids                                                                                    Zeeland/D2 State................................................ 5/31/2008

44.27              Allendale                                                                                       Comstock Park/D3 State.................................... 5/31/2008

44.28              Pewamo-Westphalia                                                                  Grand Rapids/D4 State...................................... 5/31/2008

44.29              Grand Rapids Catholic Central                                                 Zeeland/D2 State................................................ 5/31/2008

44.32              Okemos                                                                                         Jackson/CAAC Blue........................................... 5/21/2008

44.34              South Lyon                                                                                   Farmington/Oakland County............................. 5/23/2008

44.37              Detroit Northwestern                                                                   Kalamazoo/Loy Norrix Inv................................. 4/25/2008

44.38              Lansing Eastern                                                                          Kalamazoo/Loy Norrix Inv................................. 4/25/2008

44.40              Cadillac                                                                                         Cadillac/D2 Regional......................................... 5/16/2008

44.44              Mt Clemens                                                                                  Comstock Park/D3 State.................................... 5/31/2008

44.44              Grand Rapids Central                                                                 Zeeland/D2 State................................................ 5/31/2008

44.45              Portland                                                                                         Comstock Park/D3 State.................................... 5/31/2008

44.47              Ferndale                                                                                        Farmington/Oakland County............................. 5/23/2008

44.48              South Haven                                                                                Otsego/Wolverine Conference.......................... 5/ 9/2008

44.51              Grand Rapids West Catholic                                                     Comstock Park/D3 State.................................... 5/31/2008

44.54              Detroit Renaissance                                                                   Detroit/Lynch-Wayne County............................ 5/10/2008

44.58              Farmington Hills Harrison                                                         Zeeland/D2 State................................................ 5/31/2008

Hand-timed:

41.9                East Kentwood                                                                             Jenison/D1 Regional.......................................... 5/16/2008

42.2                Ann Arbor Pioneer                                                                      Saline/D1 Regional............................................. 5/16/2008

42.5                Battle Creek Central                                                                   Jenison/D1 Regional.......................................... 5/16/2008

42.6                Detroit Cass Tech                                                                        Canton/D1 Regional........................................... 5/16/2008

42.6                Southfield                                                                                     West Bloomfield/D1 Regional.......................... 5/17/2008

42.6                     Detroit Cass Tech                                                                   Detroit/PSL........................................................... 5/22/2008

42.7                Albion                                                                                            Williamston/Inv.................................................... 5/10/2008

42.9                East Lansing                                                                                Lansing/Pozega-McFadden.............................. 4/19/2008

42.9                Fraser                                                                                            Port Huron/PHN Relays..................................... 4/19/2008

42.9                Detroit Mumford                                                                          Detroit/PSL........................................................... 5/22/2008

43.1                Westland Glenn                                                                           North Farmington/Raider Relays...................... 4/25/2008

43.1                Livonia Franklin                                                                           Canton/D1 Regional........................................... 5/16/2008

43.1                Livonia Stevenson                                                                      Canton/D1 Regional........................................... 5/16/2008

43.1                Detroit Renaissance                                                                   Detroit/D2 Regional............................................ 5/17/2008

43.2                Clarkston                                                                                       Southfield/OAA I................................................... 5/ 9/2008

43.2                Lansing Everett                                                                            Lowell/D1 Regional............................................ 5/17/2008

43.3                Detroit Cody                                                                                 Canton/D1 Regional........................................... 5/16/2008

43.3                Lansing Waverly                                                                          Charlotte/D2 Regional........................................ 5/16/2008

43.4                West Bloomfield                                                                          West Bloomfield/D1 Regional.......................... 5/17/2008

43.4                Williamston                                                                                   Corunna/D2 Regional........................................ 5/16/2008

43.4                Flint Southwestern                                                                      Flint/Badar Classic.............................................. 5/27/2008

43.4                Grand Blanc                                                                                 Flint/Badar Classic.............................................. 5/27/2008

43.4                Midland                                                                                         Saginaw/D1 Regional........................................ 5/16/2008

43.4                Flint Carman-Ainsworth                                                             Saginaw/D1 Regional........................................ 5/16/2008

43.5                Ypsilanti                                                                                         North Farmington/Raider Relays...................... 4/25/2008

43.5                Romulus                                                                                        Saline/D1 Regional............................................. 5/16/2008

43.5                Inkster                                                                                            Bloomfield Hills/D2 Regional........................... 5/16/2008

43.6                Rockford                                                                                        Lowell/D1 Regional............................................ 5/17/2008

43.6                Berkley                                                                                          West Bloomfield/D1 Regional.......................... 5/17/2008

43.6                Grandville                                                                                     Grand Rapids/John Bos Inv............................... 5/27/2008

43.6                Flushing                                                                                        Saginaw/D1 Regional........................................ 5/16/2008

43.7                Muskegon                                                                                     Muskegon/dual.................................................... 4/17/2008

43.7                Milan                                                                                              Livonia/D2 Regional........................................... 5/16/2008

43.7                Saline                                                                                            Saline/D1 Regional............................................. 5/16/2008

43.7                Farmington Hills Harrison                                                         Bloomfield Hills/D2 Regional........................... 5/16/2008

43.7                Zeeland West                                                                               Grand Rapids/D2 Regional............................... 5/16/2008

43.7                Detroit UD Jesuit                                                                         West Bloomfield/D1 Regional.......................... 5/17/2008

43.7                Walled Lake Central                                                                   Milford/D1 Regional............................................ 5/16/2008

43.7                Benton Harbor                                                                             Sturgis/D2 Regional............................................ 5/16/2008

43.7                Detroit King                                                                                   Grosse Pointe/D1 Regional............................... 5/16/2008

43.7                Grosse Pointe North                                                                   Grosse Pointe/D1 Regional............................... 5/16/2008

43.8                Mason                                                                                            Charlotte/D2 Regional........................................ 5/16/2008

43.8                Detroit Catholic Central                                                              Livonia/CHSL Champs...................................... 5/20/2008

43.9                St Clair Shores South Lake                                                       Detroit/Titan Relays............................................. 4/26/2008

43.9                Swartz Creek                                                                                Flint/Runyan Classic............................................ 5/ 2/2008

43.9                Orchard Lake St Mary                                                                 Bloomfield Hills/D2 Regional........................... 5/16/2008

43.9                Livonia Churchill                                                                         Canton/D1 Regional........................................... 5/16/2008

43.9                Holly                                                                                               Clarkston/D1 Regional....................................... 5/17/2008

43.9                Parma Western                                                                            Charlotte/D2 Regional........................................ 5/16/2008

44.0                Sterling Heights Stevenson                                                       Detroit/Titan Relays............................................. 4/26/2008

44.0                South Lyon                                                                                   South Lyon/dual.................................................... 5/ 6/2008

44.0                Rochester                                                                                      Southfield/OAA I................................................... 5/ 9/2008

44.0                Ferndale                                                                                        Detroit/D2 Regional............................................ 5/17/2008

44.0                Detroit Finney                                                                               Grosse Pointe/D1 Regional............................... 5/16/2008

44.0                Mt Clemens                                                                                  Warren/Macomb Meet of Champions............. 5/23/2008

44.1                Rochester Adams                                                                        Rochester/dual..................................................... 4/15/2008

44.1                Farmington                                                                                   Farmington/tri....................................................... 4/17/2008

44.1                Walled Lake Western                                                                 Waterford/Ashley Relays..................................... 5/ 3/2008

44.1                Grand Rapids Christian                                                              Grand Rapids/City League................................. 5/ 9/2008

44.1                Farmington Harrison                                                                  Berkley/OAA II...................................................... 5/10/2008

44.1                Wayland                                                                                        Grand Rapids/D2 Regional............................... 5/16/2008

44.1                Dearborn Fordson                                                                       Canton/D1 Regional........................................... 5/16/2008

44.1                Holt                                                                                                 Lowell/D1 Regional............................................ 5/17/2008

44.1                Portland                                                                                         Maple Valley/D3 Regional................................. 5/17/2008

 

4 x 200 RELAY (1:31.4)

1:27.2             Flint Carman-Ainsworth                                                             Flint/Coca Cola Inv............................................... 5/ 9/2008

1:27.77          East Lansing                                                                                Lansing/Honor Roll............................................. 5/28/2008
1:28.00               Flint Carman-Ainsworth                                                        Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008

1:28.10               East Lansing                                                                            Jackson/JDs Inv................................................... 4/25/2008

1:28.36               East Lansing                                                                            East Lansing/Kiwanis Inv.................................... 5/ 3/2008

1:28.3                 East Lansing                                                                            Grand Ledge/tri.................................................... 4/22/2008

1:28.3             Ann Arbor Pioneer                                                                      Saline/D1 Regional............................................. 5/16/2008

1:28.68          East Kentwood                                                                             Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008

1:28.6             Detroit Cass Tech                                                                        Detroit/PSL........................................................... 5/22/2008

1:28.8             Albion                                                                                            Williamston/Inv.................................................... 5/10/2008

1:29.06          Bay City Central                                                                           Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008

1:29.0             St Clair Shores South Lake                                                       Detroit/D2 Regional............................................ 5/17/2008

1:29.18          Jackson                                                                                         Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008

1:29.3             Flint Southwestern                                                                      Flint/Coca Cola Inv............................................... 5/ 9/2008

1:29.4             West Bloomfield                                                                          West Bloomfield/D1 Regional.......................... 5/17/2008

1:29.51          Lansing Sexton                                                                            Lansing/Honor Roll............................................. 5/28/2008

1:29.6             Fraser                                                                                            Port Huron/PHN Relays..................................... 4/19/2008

1:29.6             Milan                                                                                              Livonia/D2 Regional........................................... 5/16/2008

1:29.86          Lansing Everett                                                                            Jackson/CAAC Blue........................................... 5/21/2008

1:29.8             Rochester                                                                                      West Bloomfield/D1 Regional.......................... 5/17/2008

1:29.97          Westland Glenn                                                                           Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008

1:29.9             Adrian                                                                                            Livonia/D2 Regional........................................... 5/16/2008

1:30.01          Sparta                                                                                            Zeeland/D2 State................................................ 5/31/2008

1:30.02          Southfield                                                                                     Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008

1:30.0             Belleville                                                                                       Saline/D1 Regional............................................. 5/16/2008

1:30.0             Detroit Cody                                                                                 Canton/D1 Regional........................................... 5/16/2008

1:30.0             Detroit Renaissance                                                                   Detroit/D2 Regional............................................ 5/17/2008

1:30.23          Hamilton                                                                                       Zeeland/D2 State................................................ 5/31/2008

1:30.3             Oxford                                                                                            Clarkston/D1 Regional....................................... 5/17/2008

1:30.3             Lansing Waverly                                                                          Charlotte/D2 Regional........................................ 5/16/2008

1:30.47          Williamston                                                                                   Zeeland/D2 State................................................ 5/31/2008

1:30.4             Westland Glenn                                                                           Canton/D1 Regional........................................... 5/16/2008

1:30.58          Okemos                                                                                         Lansing/Honor Roll............................................. 5/28/2008

1:30.5             Ferndale                                                                                        Berkley/Inv............................................................ 4/19/2008

1:30.5             Inkster                                                                                            Bloomfield Hills/D2 Regional........................... 5/16/2008

1:30.5             Rochester Adams                                                                        Clarkston/D1 Regional....................................... 5/17/2008

1:30.5             Battle Creek Lakeview                                                               Charlotte/D2 Regional........................................ 5/16/2008

1:30.66          Lansing Eastern                                                                          Kalamazoo/Loy Norrix Inv................................. 4/25/2008

1:30.6             Farmington                                                                                   Berkley/OAA II...................................................... 5/10/2008

1:30.6             Grosse Pointe North                                                                   Macomb/Dakota Inv............................................ 5/10/2008

1:30.6             Detroit King                                                                                   Grosse Pointe/D1 Regional............................... 5/16/2008

1:30.7             Muskegon                                                                                     Muskegon/dual.................................................... 4/17/2008

1:30.8             Parma Western                                                                            Charlotte/D2 Regional........................................ 5/16/2008

1:30.94          Portage Central                                                                           Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008

1:30.9             Orchard Lake St Mary                                                                 Bloomfield Hills/D2 Regional........................... 5/16/2008

1:30.9             Howell                                                                                           Milford/D1 Regional............................................ 5/16/2008

1:31.0             Greenville                                                                                     Lansing/Pozega-McFadden.............................. 4/19/2008

1:31.0             Detroit Country Day                                                                    Birmingham/Rice Relays.................................... 5/ 3/2008

1:31.0             Zeeland West                                                                               Grand Rapids/D2 Regional............................... 5/16/2008

1:31.14          St Clair Shores South Lake                                                       Zeeland/D2 State................................................ 5/31/2008

1:31.16          Saginaw Swan Valley                                                                Comstock Park/D3 State.................................... 5/31/2008

1:31.1             Swartz Creek                                                                                Flint/Runyan Classic............................................ 5/ 2/2008

1:31.1             Livonia Stevenson                                                                      Salem/Observerland Relays.............................. 5/ 3/2008

1:31.1             Detroit Catholic Central                                                              Livonia/CHSL Champs...................................... 5/20/2008

1:31.2             Romulus                                                                                        Ypsilanti/Golden Triangle.................................... 5/ 3/2008

1:31.2             Farmington Hills Harrison                                                         Bloomfield Hills/D2 Regional........................... 5/16/2008

1:31.32          Novi                                                                                                Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008

1:31.36          Benton Harbor                                                                             Jenison/MITCA Team D2.................................. 5/24/2008

1:31.39          Grand Ledge                                                                                Jackson/CAAC Blue........................................... 5/21/2008

1:31.3             Saline                                                                                            Saline/D1 Regional............................................. 5/16/2008

1:31.3             Whitehall                                                                                       Sparta/D2 Regional............................................ 5/17/2008

1:31.41          Allendale                                                                                       Hopkins/OK Silver................................................ 5/ 8/2008

1:31.4             Maple Valley                                                                                Maple Valley/D3 Regional................................. 5/17/2008

 

4 x 400 RELAY (3:29.9)

3:19.0             Flint Carman-Ainsworth                                                             Flint/Coca Cola Inv............................................... 5/ 9/2008

3:19.7             Ann Arbor Pioneer                                                                      Saline/D1 Regional............................................. 5/16/2008

3:20.56          East Kentwood                                                                             Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008

3:20.5             Flint Southwestern                                                                      Saginaw/D1 Regional........................................ 5/16/2008

3:21.56          Zeeland West                                                                               Zeeland/D2 State................................................ 5/31/2008

3:22.17          Flint Kearsley                                                                               Zeeland/D2 State................................................ 5/31/2008

3:22.39          Lansing Eastern                                                                          Kalamazoo/Loy Norrix Inv................................. 4/25/2008

3:22.96          Pinckney                                                                                       Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008

3:23.17          Jackson                                                                                         Jackson/Selby Classic....................................... 5/27/2008

3:23.28          Detroit Mumford                                                                          Detroit/Lynch Wayne County Inv...................... 5/10/2008

3:23.53          Vermontville Maple Valley                                                        Lansing/Honor Roll............................................. 5/28/2008

3:23.71          Detroit King                                                                                   Detroit/Lynch Wayne County Inv...................... 5/10/2008

3:23.82          Birmingham Rice                                                                        Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008

3:24.1             Ypsilanti Lincoln                                                                          Saline/D1 Regional............................................. 5/16/2008

3:24.42          Detroit Catholic Central                                                              Farmington/Oakland County............................. 5/23/2008

3:24.67          Hamilton                                                                                       Zeeland/D2 State................................................ 5/31/2008

3:24.80          Portage Central                                                                           Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008

3:24.8             Howell                                                                                           Milford/D1 Regional............................................ 5/16/2008

3:24.97          Albion                                                                                            Jackson/Selby Classic....................................... 5/27/2008

3:25.03          Reese                                                                                            Kent City/MITCA Team D3................................ 5/24/2008

3:25.0             Adrian                                                                                            Livonia/D2 Regional........................................... 5/16/2008

3:25.42          Whitehall                                                                                       Jenison/MITCA Team D2.................................. 5/24/2008

3:25.47          Otsego                                                                                           Zeeland/D2 State................................................ 5/31/2008

3:25.4             Saginaw Swan Valley                                                                Standish/D3 Regional........................................ 5/16/2008

3:25.50          East Lansing                                                                                Lansing/Honor Roll............................................. 5/28/2008

3:25.86          Ludington                                                                                      Zeeland/D2 State................................................ 5/31/2008

3:25.9             Midland Dow                                                                                Saginaw/D1 Regional........................................ 5/16/2008

3:26.0             Detroit Cody                                                                                 Detroit/PSL........................................................... 5/22/2008

3:26.21          Detroit Northwestern                                                                   Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008

3:26.26          Canton                                                                                           Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008

3:26.2             Inkster                                                                                            Bloomfield Hills/D2 Regional........................... 5/16/2008

3:26.5             Reese                                                                                            Standish/D3 Regional........................................ 5/16/2008

3:26.7             Rochester Adams                                                                        Southfield/OAA I................................................... 5/ 9/2008

3:26.7             Saline                                                                                            Saline/D1 Regional............................................. 5/16/2008

3:27.4             Ypsilanti                                                                                         Ann Arbor/River Rat Inv...................................... 5/10/2008

3:27.4             Richland Gull Lake                                                                      Charlotte/D2 Regional........................................ 5/16/2008

3:27.4             Corunna                                                                                        Corunna/D2 Regional........................................ 5/16/2008

3:27.5             Grand Ledge                                                                                Lowell/D1 Regional............................................ 5/17/2008

3:27.5             South Lyon                                                                                   Milford/D1 Regional............................................ 5/16/2008

3:27.6             Greenville                                                                                     Greenville/Daily News Honor Roll................... 5/28/2008

3:27.8             Canton                                                                                           Ann Arbor/River Rat Inv...................................... 5/10/2008

3:27.8             Bay City Central                                                                           Saginaw/D1 Regional........................................ 5/16/2008

3:27.9             Albion                                                                                            Williamston/Inv.................................................... 5/10/2008

3:28.0             Monroe                                                                                          Saline/D1 Regional............................................. 5/16/2008

3:28.1             Rochester                                                                                      Southfield/OAA I................................................... 5/ 9/2008

3:28.1             Battle Creek Lakeview                                                               Charlotte/D2 Regional........................................ 5/16/2008

3:28.1             Grosse Pointe North                                                                   Grosse Pointe/D1 Regional............................... 5/16/2008

3:28.2             Northville                                                                                       Salem/Observerland Relays.............................. 5/ 3/2008

3:28.33          Milford                                                                                           Farmington/Oakland County............................. 5/23/2008

3:28.45          Jonesville                                                                                      Grand Rapids/D4 State...................................... 5/31/2008

3:28.47          Williamston                                                                                   Zeeland/D2 State................................................ 5/31/2008

3:28.49          Midland                                                                                         Auburn/Bay City Western Inv.............................. 5/ 3/2008

3:28.49          Cheboygan                                                                                   Cadillac/D2 Regional......................................... 5/16/2008

3:28.5             Troy                                                                                                Warren/D1 Regional........................................... 5/16/2008

3:28.75          Farmington                                                                                   Farmington/Oakland County............................. 5/23/2008

3:28.7             Ann Arbor Huron                                                                         Saline/D1 Regional............................................. 5/16/2008

3:28.7             Rochester Adams                                                                        Clarkston/D1 Regional....................................... 5/17/2008

3:28.7             Walled Lake Central                                                                   Milford/D1 Regional............................................ 5/16/2008

3:28.90          Lansing Sexton                                                                            Lansing/Honor Roll............................................. 5/28/2008

3:28.9             Belding                                                                                          Greenville/Daily News Honor Roll................... 5/28/2008

3:29.0             Holly                                                                                               Oxford/tri................................................................. 5/ 7/2008

3:29.0             Godwin Heights                                                                           Grand Rapids/John Bos Inv............................... 5/27/2008

3:29.28          Lansing Everett                                                                            Lansing/Honor Roll............................................. 5/28/2008

3:29.2             Grand Rapids South Christian                                                  Grand Rapids/D2 Regional............................... 5/16/2008

3:29.32          Grandville Calvin Christian                                                       Comstock Park/D3 State.................................... 5/31/2008

3:29.3             Southfield                                                                                     Southfield/OAA I................................................... 5/ 9/2008

3:29.3             Maple Valley                                                                                Maple Valley/D3 Regional................................. 5/17/2008

3:29.40          Stoney Creek                                                                               Farmington/Oakland County............................. 5/23/2008

3:29.4             Perry                                                                                              Maple Valley/D3 Regional................................. 5/17/2008

3:29.4             Three Rivers                                                                                 Sturgis/D2 Regional............................................ 5/16/2008

3:29.51          Detroit Northwestern                                                                   Kalamazoo/Loy Norrix Inv................................. 4/25/2008

3:29.5             Port Huron Northern                                                                   Clarkston/D1 Regional....................................... 5/17/2008

3:29.5             New Baltimore Anchor Bay                                                       Warren/D1 Regional........................................... 5/16/2008

3:29.7             Hartland                                                                                        White Lake/KVC.................................................. 5/20/2008

3:29.8             Roseville                                                                                       Grosse Pointe/D1 Regional............................... 5/16/2008

3:29.9             Linden                                                                                           Lapeer/tri................................................................ 5/ 7/2008

 

4 x 800 RELAY (8:14.9)

7:37.99          Detroit Mumford                                                                          Greensboro/Nike Outdoor................................. 6/20/2008

7:44.79               Detroit Mumford                                                                      Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008

7:49.50          Rochester Adams                                                                        Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008

7:50.3             Ann Arbor Pioneer                                                                      Saline/D1 Regional............................................. 5/16/2008

7:50.5                  Detroit Mumford                                                                      Detroit/PSL........................................................... 5/22/2008

7:50.81          Saline                                                                                            Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008

7:51.58               Detroit Mumford                                                                      Detroit/Lynch Wayne County Inv...................... 5/10/2008

7:52.0                  Saline                                                                                        Saline/D1 Regional............................................. 5/16/2008

7:52.7                 Detroit Mumford                                                                      West Bloomfield/D1 Regional.......................... 5/17/2008

7:53.06               Detroit Mumford                                                                      Ypsilanti/AAU Junior Olympics.......................... 8/ 1/2008

7:54.00               Detroit Mumford                                                                      Detroit/Shumake Relays.................................... 4/26/2008

7:55.4             Detroit Catholic Central                                                              Milford/D1 Regional............................................ 5/16/2008

7:56.0                  Ann Arbor Pioneer                                                                  Ann Arbor/dual..................................................... 4/22/2008

7:58.0                 Detroit Mumford                                                                      Novi/Operation Friendship................................ 5/27/2008

7:58.40               Detroit Catholic Central                                                         Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008

7:59.01          Grand Ledge                                                                                Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008

7:59.14          Royal Oak                                                                                     Zeeland/D2 State................................................ 5/31/2008

7:59.55          Lansing Eastern                                                                          Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008

7:59.7             Brighton                                                                                         Milford/D1 Regional............................................ 5/16/2008

7:59.9             Saginaw Heritage                                                                       Saginaw/D1 Regional........................................ 5/16/2008

8:00.2             Milford                                                                                           Milford/D1 Regional............................................ 5/16/2008

8:00.53          Eaton Rapids                                                                                Lansing/Honor Roll............................................. 5/28/2008

8:00.78          Zeeland West                                                                               Zeeland/D2 State................................................ 5/31/2008

8:01.75          Rochester Hills Stoney Creek                                                   Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008

8:01.89          Grand Rapids West Catholic                                                     Comstock Park/D3 State.................................... 5/31/2008

8:02.40          Fenton                                                                                           Zeeland/D2 State................................................ 5/31/2008

8:02.4             Woodhaven                                                                                  Saline/D1 Regional............................................. 5/16/2008

8:02.5             Flint Southwestern                                                                      Saginaw/D1 Regional........................................ 5/16/2008

8:02.7             Monroe                                                                                          Saline/D1 Regional............................................. 5/16/2008

8:03.30          Flushing                                                                                        Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008

8:03.65          Grandville Calvin Christian                                                       Comstock Park/D3 State.................................... 5/31/2008

8:03.8             Brighton                                                                                         Flint/Coca Cola Inv............................................... 5/ 9/2008

8:04.1             Troy                                                                                                Warren/D1 Regional........................................... 5/16/2008

8:04.27          Benzie Central                                                                             Comstock Park/D3 State.................................... 5/31/2008

8:04.49          Plymouth                                                                                       Rockford/D1 State............................................... 5/31/2008

8:04.98          Mason County Central                                                               Comstock Park/D3 State.................................... 5/31/2008

8:05.14          East Kentwood                                                                             Jenison/MITCA Team D1.................................. 5/24/2008

8:05.20          Adrian                                                                                            Jenison/MITCA Team D1.................................. 5/24/2008

8:05.4             Walled Lake Western                                                                 Milford/D1 Regional............................................ 5/16/2008

8:05.4             New Baltimore Anchor Bay                                                       Warren/D1 Regional........................................... 5/16/2008

8:05.8             Caro                                                                                               Algonac/D2 Regional......................................... 5/16/2008

8:06.07          Williamston                                                                                   Jenison/MITCA Team D2.................................. 5/24/2008

8:06.45          Detroit Mumford                                                                          ChicagoWindy City Relays................................ 4/19/2008

8:06.62          Alma                                                                                              Alma/Scottie Classic............................................ 5/ 9/2008

8:06.63          Fremont                                                                                         Zeeland/D2 State................................................ 5/31/2008

8:06.98          Caledonia                                                                                     Zeeland/D2 State................................................ 5/31/2008

8:07.29          Fowlerville                                                                                    Lansing/Honor Roll............................................. 5/28/2008

8:07.46          Three Rivers                                                                                 Zeeland/D2 State................................................ 5/31/2008

8:07.4             Otsego                                                                                           Sturgis/D2 Regional............................................ 5/16/2008

8:07.7             Portage Northern                                                                         Jenison/D1 Regional.......................................... 5/16/2008

8:07.98          Saginaw Heritage                                                                       Saginaw/SVSU Div I........................................... 4/18/2008

8:08.29          Petoskey                                                                                       Alma/Scottie Classic............................................ 5/ 9/2008

8:08.4             Pinckney                                                                                       Milford/D1 Regional............................................ 5/16/2008

8:08.68          Sparta                                                                                            Zeeland/D2 State................................................ 5/31/2008

8:08.8             Livonia Churchill                                                                         Canton/D1 Regional........................................... 5/16/2008

8:09.40          Flint Kearsley                                                                               Zeeland/D2 State................................................ 5/31/2008

8:10.0             Utica                                                                                               Warren/D1 Regional........................................... 5/16/2008

8:10.66          Potterville                                                                                      Lansing/Honor Roll............................................. 5/28/2008

8:11.00          Perry                                                                                              Comstock Park/D3 State.................................... 5/31/2008

8:11.34          Stoney Creek                                                                               Farmington/Oakland County............................. 5/23/2008

8:11.80          Charlevoix                                                                                    Comstock Park/D3 State.................................... 5/31/2008

8:11.87          Reese                                                                                            Kent City/MITCA Team D3................................ 5/24/2008

8:11.89          Birmingham Seaholm                                                                Farmington/Oakland County............................. 5/23/2008

8:12.5             Benzie Central                                                                             Clare/D3 Regional.............................................. 5/16/2008

8:12.6             Perry                                                                                              Maple Valley/D3 Regional................................. 5/17/2008

8:13.15          Hillsdale                                                                                        Comstock Park/D3 State.................................... 5/31/2008

8:13.42          Manton                                                                                          Gobles/MITCA Team D4.................................... 5/24/2008

8:13.4             Whitehall                                                                                       Newaygo/Inv.......................................................... 5/ 3/2008

8:13.4             Three Rivers                                                                                 Sturgis/D2 Regional............................................ 5/16/2008

8:13.50          Wayland                                                                                        Zeeland/D2 State................................................ 5/31/2008

8:13.6             Grand Rapids South Christian                                                  Grand Rapids/D2 Regional............................... 5/16/2008

8:13.7             Birmingham Rice                                                                        Livonia/CHSL Champs...................................... 5/20/2008

8:14.0             Bloomfield Hills Lahser                                                             Bloomfield Hills/D2 Regional........................... 5/16/2008

8:14.0             Whitehall                                                                                       Sparta/D2 Regional............................................ 5/17/2008

8:14.9             Clio                                                                                                 Lapeer/tri................................................................ 5/ 7/2008

 

4 x 1600 RELAY (19:29.9) – Note: only baton relays – no “XC-style” where athletes run at same time.

17:34.12+      Pinckney                                                                                       Greensboro/Nike Outdoor [17:40.26].............. 6/20/2008

17:47.83+      Milford                                                                                           Greensboro/Nike Outdoor [17:54.05].............. 6/20/2008

18:27.0          Lake Orion                                                                                    Waterford/Ashley Relays..................................... 5/ 3/2008

18:39.15        Monroe                                                                                          Mansfield/Mehock Relays................................. 4/18/2008

18:48.0          Detroit Catholic Central                                                              Salem/Observerland Relays.............................. 5/ 3/2008

18:48.5          Rockford                                                                                        Wyoming Park/Grimm Relays.......................... 4/26/2008

18:48.7          Detroit U-D Jesuit                                                                        Birmingham/Rice Relays.................................... 5/ 3/2008

18:51.0          Northville                                                                                       Salem/Observerland Relays.............................. 5/ 3/2008

18:52.0          Salem                                                                                            Salem/Observerland Relays.............................. 5/ 3/2008

18:55.7          Hartland                                                                                        Flint/Runyan Classic............................................ 5/ 2/2008

18:56.0          Canton                                                                                           Salem/Observerland Relays.............................. 5/ 3/2008

19:04.6          Grand Ledge                                                                                Hastings/Relays................................................... 4/19/2008

19:09.2          Grand Rapids West Catholic                                                     Wyoming Park/Grimm Relays.......................... 4/26/2008

19:11.8          Caro                                                                                               Capac/Relays........................................................ 5/ 3/2008

19:17.0          Plymouth                                                                                       Salem/Observerland Relays.............................. 5/ 3/2008

19:18.0          Walled Lake Western                                                                 Waterford/Ashley Relays..................................... 5/ 3/2008

19:19.8          Wayland                                                                                        Godwin Heights/Scheerhorn Relays............... 4/26/2008

19:20.0          Farmington                                                                                   Salem/Observerland Relays.............................. 5/ 3/2008

19:21.5          Howell                                                                                           Flint/Runyan Classic............................................ 5/ 2/2008

19:24.0          Chelsea                                                                                         Hastings/Relays................................................... 4/19/2008

19:27.6          Grand Blanc                                                                                 Flint/Runyan Classic............................................ 5/ 2/2008

19:29.3          Caro                                                                                               Mayville/Wildcat Relays..................................... 4/15/2008

 

800 SPRINT MEDLEY (1:39.9)

1:36.2             Flint Carman-Ainsworth                                                             Swartz Creek/Relays.......................................... 4/25/2008

1:36.3             Greenville                                                                                     Greenville/Talus Inv............................................. 5/ 3/2008

1:36.9             Grandville                                                                                     Holland/WO Relays.............................................. 5/ 3/2008

1:36.9                 Flint Carman-Ainsworth                                                        Flint/Runyan Classic............................................ 5/ 2/2008

1:37.2             Flint Southwestern                                                                      Flint/Kearsley Relays........................................... 4/ 8/2008

1:37.2             South Lyon                                                                                   South Lyon/Sunset Inv......................................... 5/ 9/2008

1:37.67          Detroit Renaissance                                                                   Dayton/Mitchell Roosevelt.................................. 5/ 2/2008

1:37.6             Birmingham Rice                                                                        Berkley/Inv............................................................ 4/19/2008

1:37.7             Zeeland West                                                                               Holland/WO Relays.............................................. 5/ 3/2008

1:37.9             Hastings                                                                                        Hastings/Relays................................................... 4/19/2008

1:38.30          Detroit Mumford                                                                          ChicagoWindy City Relays................................ 4/19/2008

1:38.5             Bloomfield Hills Andover                                                           Berkley/Inv............................................................ 4/19/2008

1:38.7             Flint Northern                                                                               Flint/Runyan Classic............................................ 5/ 2/2008

1:38.7             Wyoming Park                                                                             Holland/WO Relays.............................................. 5/ 3/2008

1:38.9             Holland West Ottawa                                                                  Holland/WO Relays.............................................. 5/ 3/2008

1:39.0             Milan                                                                                              Clinton/Relays....................................................... 4/ 5/2008

1:39.3             Flint Kearsley                                                                               Flint/Runyan Classic............................................ 5/ 2/2008

1:39.5             Grand Blanc                                                                                 Flint/Runyan Classic............................................ 5/ 2/2008

1:39.92          Detroit Cass Tech                                                                        Dayton/Mitchell Roosevelt.................................. 5/ 2/2008

1:39.9             Grand Haven                                                                                Holland/WO Relays.............................................. 5/ 3/2008

1:39.9             Northville                                                                                       South Lyon/Sunset Inv......................................... 5/ 9/2008

 

1200 SPRINT MEDLEY (2:35.9)

2:30.0             Livonia Stevenson                                                                      Salem/Observerland Relays.............................. 5/ 3/2008

2:30.1             Livonia Churchill                                                                         Salem/Observerland Relays.............................. 5/ 3/2008

2:30.7             Farmington                                                                                   Salem/Observerland Relays.............................. 5/ 3/2008

2:31.2             Birmingham Rice                                                                        Birmingham/Rice Relays.................................... 5/ 3/2008

2:32.8             Walled Lake Northern                                                                Waterford/Ashley Relays..................................... 5/ 3/2008

2:32.8             Farmington Hills Harrison                                                         Salem/Observerland Relays.............................. 5/ 3/2008

2:32.9             Canton                                                                                           Salem/Observerland Relays.............................. 5/ 3/2008

2:33.2             Fenton                                                                                           Waterford/Ashley Relays..................................... 5/ 3/2008

2:34.0             Pontiac Northern                                                                         Waterford/Ashley Relays..................................... 5/ 3/2008

2:34.6             Grand Rapids South Christian                                                  Wyoming Park/Grimm Relays.......................... 4/26/2008

 

1600 SPRINT MEDLEY (3:44.9)

3:37.0             Rochester Adams                                                                        West Bloomfield/Inv............................................ 4/26/2008

3:37.6             Ann Arbor Pioneer                                                                      West Bloomfield/Inv............................................ 4/26/2008

3:37.92          Detroit Mumford                                                                          ChicagoWindy City Relays................................ 4/19/2008

3:40.80          Detroit Cass Tech                                                                        Dayton/Mitchell Roosevelt.................................. 5/ 2/2008

3:43.8             Lake Orion                                                                                    West Bloomfield/Inv............................................ 4/26/2008

 

2000 MEDLEY (4:59.9)

 

2400 MEDLEY (6:14.9)

5:47.9             Fenton                                                                                           Fenton/Relays...................................................... 4/12/2008

5:48.1             Lake Orion                                                                                    Waterford/Ashley Relays..................................... 5/ 3/2008

5:53.3             Walled Lake Western                                                                 Waterford/Ashley Relays..................................... 5/ 3/2008

5:54.1             Howell                                                                                           Flint/Runyan Classic............................................ 5/ 2/2008

5:55.8             Stoney Creek                                                                               North Farmington/Raider Relays...................... 4/25/2008

5:57.4             Walled Lake Northern                                                                Waterford/Ashley Relays..................................... 5/ 3/2008

5:57.6             Flint Kearsley                                                                               Flint/Runyan Classic............................................ 5/ 2/2008

5:59.1             Holly                                                                                               North Farmington/Raider Relays...................... 4/25/2008

6:01.0             Rockford                                                                                        Grand Rapids/GRPS Inv..................................... 4/19/2008

6:05.6             Flint Carman-Ainsworth                                                             Flint/Runyan Classic............................................ 5/ 2/2008

6:09.2             Salem                                                                                            North Farmington/Raider Relays...................... 4/25/2008

6:09.6             Hartland                                                                                        Flint/Runyan Classic............................................ 5/ 2/2008

6:10.5             Zeeland West                                                                               Grand Rapids/GRPS Inv..................................... 4/19/2008

6:11.0             North Farmington                                                                        North Farmington/Raider Relays...................... 4/25/2008

 

3000 MEDLEY (8:39.9)

8:06.34          Manchester                                                                                   Mansfield/Mehock Relays................................. 4/18/2008

8:32.95          Grand Blanc                                                                                 Mansfield/Mehock Relays................................. 4/18/2008

 

DISTANCE MEDLEY (11:19.9)

10:20.75        Detroit Mumford                                                                          Greensboro/Nike Outdoor................................. 6/21/2008

10:30.35        Pinckney                                                                                       Greensboro/Nike Outdoor................................. 6/21/2008

10:42.2          Bloomfield Hills Lahser                                                             Berkley/Inv............................................................ 4/19/2008

10:43.2          Fenton                                                                                           Waterford/Ashley Relays..................................... 5/ 3/2008

10:46.29             Detroit Mumford                                                                      Dayton/Mitchell Roosevelt.................................. 5/ 2/2008

10:46.7          Royal Oak                                                                                     Berkley/Inv............................................................ 4/19/2008

10:49.8          Grand Rapids West Catholic                                                     Holland/WO Relays.............................................. 5/ 3/2008

10:52.1          Walled Lake Northern                                                                Waterford/Ashley Relays..................................... 5/ 3/2008

10:52.9          Grand Ledge                                                                                Hastings/Relays................................................... 4/19/2008
10:54.0          Waterford Mott                                                                            
Waterford/Ashley Relays..................................... 5/ 3/2008

10:54.9          Detroit U-D Jesuit                                                                        Birmingham/Rice Relays.................................... 5/ 3/2008

10:55.4          Zeeland West                                                                               Holland/WO Relays.............................................. 5/ 3/2008

10:59.2          Fremont                                                                                         Holland/WO Relays.............................................. 5/ 3/2008

11:000.8        Salem                                                                                            South Lyon/Sunset Inv......................................... 5/ 9/2008

11:00.94        Saline                                                                                            Dayton/Mitchell Roosevelt.................................. 5/ 2/2008

11:03.3          Saginaw Heritage                                                                       Swartz Creek/Relays.......................................... 4/25/2008

11:04.0          Northville                                                                                       South Lyon/Sunset Inv......................................... 5/ 9/2008

11:04.9          Stoney Creek                                                                               Berkley/Inv............................................................ 4/19/2008

11:05.51        Temperance Bedford                                                                 Toledo/Knight Relays........................................... 5/ 2/2008

11:05.92        Caledonia                                                                                     Grand Rapids/Soderman Relays..................... 4/19/2008

11:06.0          Livonia Franklin                                                                           South Lyon/Sunset Inv......................................... 5/ 9/2008

11:07.1          Wayland                                                                                        Godwin Heights/Scheerhorn Relays............... 4/26/2008

11:08.3          Grosse Pointe South                                                                   Detroit/Titan Relays............................................. 4/26/2008

11:09.9          Novi                                                                                                Berkley/Inv............................................................ 4/19/2008

11:12.5          Troy                                                                                                Berkley/Inv............................................................ 4/19/2008

11:13.4          Three Rivers                                                                                 Three Rivers/Relays............................................ 4/26/2008

11:16.8          Livonia Churchill                                                                         Salem/Observerland Relays.............................. 5/ 3/2008

11:17.9          Livonia Stevenson                                                                      Salem/Observerland Relays.............................. 5/ 3/2008

11:18.0          Rockford                                                                                        Wyoming Park/Grimm Relays.......................... 4/26/2008

11:18.1          Holland West Ottawa                                                                  Holland/WO Relays.............................................. 5/ 3/2008

11:18.7          Detroit Catholic Central                                                              Salem/Observerland Relays.............................. 5/ 3/2008

11:19.0          Grandville Calvin Christian                                                       Holland/WO Relays.............................................. 5/ 3/2008

 

Go to Part 1