| |
Michtrack - The original Internet home for Michigan high school track & field |
Not a pretty website. But it's free. * Sign up for the Michigan Track & Field email list! * Like us on facebook!
|
Michigan High School Boys Outdoor 2009 Lists-Part 2 Featuring the best performers and performances from the Michigan outdoor season. This list shows performances from ALL meets.
Wind-aided marks--There are many lists out there that don't distinguish between windy and legal marks. Many list-keepers simply accept the coaches report at face-value. If you want it all lumped together: stick to those lists. However, reality is that in my experience over the last few decades of Michigan record-keeping, I get about one report a year where a coach volunteers that the big performance was wind-aided. Honestly, more than half of the "fast" sprints in April and early May are wind-aided. I've written extensively on this, and worked hard to encourage the use of wind gauges in track meets in Michigan. On these lists, I'm going to call them like I see them; if you're upset that your sprinter's mark got called windy, buy a wind-gauge, use it for all your races. (eBay has acceptable wind gauges now for $14, free shipping. If your sprinter isn't worth that investment, it's not worth emailing me to complain about a listing.)
Send corrections and meet results to: jeffhollobaugh@aol.com.
300-METER HURDLES (40.99 FAT / 40.4 hand) 37.98 Michael Parker (Michigan Center)11 Comstock Park/D3 State.............. 5/30/2009 38.01 Deonte’ Hurst (East Kentwood)11 Kentwood/D1 State...................... 5/30/2009 38.13 Maurice Jones (Jackson Lumen Christi)11 Comstock Park/D3 State.............. 5/30/2009 38.21 Nick Thurlby (Maple Valley)12 Comstock Park/D3 State.............. 5/30/2009 38.26 Ali Arastu (Northville)11 Kentwood/D1 State...................... 5/30/2009 38.31 Chris Teitsma (Allendale)11 Comstock Park/D3 State.............. 5/30/2009 38.33 Hurst Jackson/JD’s Inv......................... 4/24/2009 38.65 Travon Johnson (Southfield)12 Farmington/Oakland County.......... 5/22/2009 38.73 Renaldo Powell (Wayne)12 Kentwood/D1 State...................... 5/30/2009 38.81 Kyle Podvin (Milford)12 Farmington/Oakland County.......... 5/22/2009 38.83 Troy Sneller (Hamilton)12 Zeeland/D2 State......................... 5/30/2009 38.84 Derrick White (Romulus)12 Jackson/Midwest MOC................. 6/13/2009 38.88 Cory Noeker (Pewamo-Westphalia)12 Grand Rapids/D4 State................. 5/30/2009 39.00 Javonte Lipsey (Portage Northern)10 Kentwood/D1 State...................... 5/30/2009 39.10 Emil Lee (Jackson)11 Kentwood/D1 State...................... 5/30/2009 39.21 Jeff Kline (Flushing)12 Jackson/Midwest MOC................. 6/13/2009 39.22 Scott Sansovich (Detroit Catholic Central)12 Farmington/Oakland County.......... 5/22/2009 39.24 Alex Guyon (Warren DeLaSalle)11 Kentwood/D1 State...................... 5/30/2009 39.31 Dakota Sale (Hamilton)12 Zeeland/D2 State......................... 5/30/2009 39.33 Dalton Bates (North Branch)11 Zeeland/D2 State......................... 5/30/2009 39.70 Ryan Versen (Kenowa Hills)11 Kentwood/D1 State...................... 5/30/2009 39.71 David Linn (Portage Northern)12 Sturgis/SMAC Big 16..................... 5/ 8/2009 39.71 Paul Sulfaro (Monroe)11 Kentwood/D1 State...................... 5/30/2009 39.74 Jeremiah Pavlak (Hopkins)12 Kelloggsville/OK Silver................... 5/ 8/2009 39.76 Carter Johnson (Ann Arbor Pioneer)11 Kentwood/D1 State...................... 5/30/2009 39.78 Parker Scott (Lake Fenton)11 Comstock Park/D3 State.............. 5/30/2009 39.93 Alex Grady (Rochester Adams)12 Farmington/Oakland County.......... 5/22/2009 39.95 Calvin Sullins (Sand Creek)12 Grand Rapids/D4 State................. 5/30/2009 40.03 Vinnie Caruso (Utica)12 Warren/Macomb County............... 5/22/2009 40.08 Alante Rogers (Waterford Mott)12 Farmington/Oakland County.......... 5/22/2009 40.09 Michael Johnson (Flint Southwestern)11 Kentwood/D1 State...................... 5/30/2009 40.10 Logan Moore (Southgate Anderson)11 Mansfield/Relays......................... 4/18/2009 40.10 Darius Savage (Detroit Northwestern)12 Kentwood/D1 State...................... 5/30/2009 40.12 Derrek Williams (Carleton-Airport)12 Zeeland/D2 State......................... 5/30/2009 40.13 Drake Johnson (Ann Arbor Pioneer)9 Ann Arbor/SEC............................ 5/20/2009 40.13 Weston Taylor (Three Rivers)12 Zeeland/D2 State......................... 5/30/2009 40.15 Dewey Sinclair (Portage Central)12 Sturgis/SMAC Big 16..................... 5/ 8/2009 40.15 Tyler Krebs (Saline)12 Ypsilanti/Steeb Memorial............... 5/26/2009 40.16 Brett Pfahler (Coopersville)12 Zeeland/D2 State......................... 5/30/2009 40.20 Steven Machin (Whitmore Lake)11 Detroit/Lynch Inv.......................... 5/ 9/2009 40.26 Clay Holman (Ypsilanti Lincoln)11 Ypsilanti/Steeb Memorial............... 5/26/2009 40.26 James Meyer (Saginaw Swan Valley)12 Comstock Park/D3 State.............. 5/30/2009 40.27 Sherif Hassanian (Canton)12 Ypsilanti/Steeb Memorial............... 5/26/2009 40.28 Ben Kober (Grand Haven)12 Hudsonville/OK Red...................... 5/ 8/2009 40.31 Zachary Eggarding (Marcellus)11 Grand Rapids/D4 State................. 5/30/2009 40.32 Tyler Grob (Pinckney)12 Kentwood/D1 State...................... 5/30/2009 40.32 Vince Lefler (Midland)12 Kentwood/D1 State...................... 5/30/2009 40.34 Kurt Schneider (Auburn Hills Oakland Christian)12.......................... Grand Rapids/D4 State 5/30/2009 40.40 Goz Anyadiegwu (East Lansing)12 Zeeland/D2 State......................... 5/30/2009 40.43 Chris Scott (Holt)11 Kentwood/D1 State...................... 5/30/2009 40.52 Mike Latsch (Spring Lake)12 Zeeland/D2 State......................... 5/30/2009 40.56 Matt Frank (Midland Dow)12 Kentwood/D1 State...................... 5/30/2009 40.59 James Walker (Walled Lake Central)11 Farmington/Oakland County.......... 5/22/2009 40.63 Jordan McConnell (Clare)12 Comstock Park/D3 State.............. 5/30/2009 40.68 Douglas Ladner (Dryden)12 Grand Rapids/D4 State................. 5/30/2009 40.81 Ryan McElyea (Flint Carman-Ainsworth)12 Kentwood/D1 State...................... 5/30/2009 40.86 Chris James (East Kentwood)10 Jackson/JD’s Inv......................... 4/24/2009 40.88 DeShaun Jones (SCS South Lake)12 Zeeland/D2 State......................... 5/30/2009 40.89 Austin Ragotzy (Kalamazoo Norrix)11 Sturgis/SMAC Big 16..................... 5/ 8/2009 40.89 Jeff Hill (Detroit Mumford)12 Detroit/PSL................................. 5/21/2009 40.90 Mark Rentfrow (Constantine)12 Comstock Park/D3 State.............. 5/30/2009 40.91 Andrew Charnesky (Grosse Pointe North)12 Kentwood/D1 State...................... 5/30/2009 40.94 Justin Balczak (Cedar Springs)9 Zeeland/D2 State......................... 5/30/2009 40.96 Thomas Teadt (Vicksburg)12 Jenison/MITCA Team D2.............. 5/23/2009 40.96 Darren Morris (Manton)11 Grand Rapids/D4 State................. 5/30/2009 40.98 Mike Hamilton (Hesperia)12 Grand Rapids/D4 State................. 5/30/2009 40.99 Brad Farley (Croswell-Lexington)12 Jenison/MITCA Team D2.............. 5/23/2009 40.99 Mason Borders (Chelsea)10 Ypsilanti/Steeb Memorial............... 5/26/2009 Hand-timed: 37.8 Ali Arastu (Northville)11 South Lyon/KLAA Kensington......... 5/ 9/2009 37.9 Arastu West Bloomfield/Inv..................... 4/25/2009 37.9 Arastu Milford/D1 Regional...................... 5/15/2009 38.2 Deonte Hurst (East Kentwood)11 Jenison/D1 Regional..................... 5/15/2009 38.3 Kyle Podvin (Milford)12 Saline/Golden Triangle................... 5/ 1/2009 38.3 Jeff Kline (Flushing)12 Big 9.......................................... 5/21/2009 38.4 Vince Leffler (Midland)12 Midland/tri................................... 5/12/2009 38.5 Michael Parker (Michigan Center)11 East Jackson/D3 Regional............ 5/15/2009 38.7 Carter Johnson (Ann Arbor Pioneer)11 Saline/D1 Regional....................... 5/15/2009 38.8 Renaldo Powell (Wayne)12 Canton/D1 Regional..................... 5/15/2009 38.8 Javonte Lipsey (Portage Northern)10 Jenison/D1 Regional..................... 5/15/2009 38.8 Nick Thurlby (Maple Valley)12 Vermontville/D3 Regional.............. 5/15/2009 38.9 Chris Teitsma (Allendale)12 Grand Rapids/Bos Inv................... 5/26/2009 39.1 Troy Sneller (Hamilton)12 Grand Rapids/Bos Inv................... 5/26/2009 39.2 Andrew Charnesky (Grosse Pointe North)12 Grosse Pointe/D1 Regional............ 5/15/2009 39.2 Derrek Williams (Carleton-Airport)10 Livonia/D2 Regional...................... 5/15/2009 39.3 Travon Johnson (Southfield)12 West Bloomfield/D1 Regional......... 5/16/2009 39.3 Steven Machin (Whitmore Lake)11 Summerfield/TCC......................... 5/20/2009 39.3 Calvin Sullins (Sand Creek)12 Summerfield/TCC......................... 5/20/2009 39.4 Ryan McElyea (Flint Carman-Ainsworth)12 Midland/D1 Regional..................... 5/15/2009 39.4 Ryan Versen (Kenowa Hills)11 Caledonia/D2 Regional.................. 5/15/2009 39.4 Emil Lee (Jackson)11 Caledonia/D2 Regional.................. 5/15/2009 39.4 Chris Scott (Holt)11 Caledonia/D2 Regional.................. 5/15/2009 39.5 James Walker (Walled Lake Central)12 Milford/KLAA Lakes....................... 5/ 9/2009 39.5 Matt Frank (Midland Dow)12 Midland/D1 Regional..................... 5/15/2009 39.5 Derrick White (Romulus)12 Saline/D1 Regional....................... 5/15/2009 39.5 Scott Sansovich (Detroit Catholic Central)12 Milford/D1 Regional...................... 5/15/2009 39.5 James Meyer (Saginaw Swan Valley)12 Hemlock/TVC Central................... 5/19/2009 39.6 Maurice Jones (Jackson Lumen Christi)11 East Jackson/D3 Regional............ 5/15/2009 39.6 Michael Johnson (Flint Southwestern)11 Midland/D1 Regional..................... 5/15/2009 39.6 Cory Noeker (Pewamo-Westphalia)12 Bath/D4 Regional......................... 5/15/2009 39.6 Alex Grady (Rochester Adams)12 Holly/D1 Regional........................ 5/15/2009 39.7 Paul Sulfaro (Monroe)11 Saline/D1 Regional....................... 5/15/2009 39.7 Parker Scott (Linden)11 Vermontville/D3 Regional.............. 5/15/2009 39.7 Brett Pfahler (Coopersville)12 Grand Rapids/Bos Inv................... 5/26/2009 39.8 Tyler Grob (Pinckney)12 Milford/D1 Regional...................... 5/15/2009 39.9 Tyler Danna (Clinton Twp Chippewa Valley)12 Dakota/Inv................................... 5/ 8/2009 40.0 DeShaun Jones (SCS South Lake)12 Dakota/Inv................................... 5/ 8/2009 40.0 David Linn (Portage Northern)12 Jenison/D1 Regional..................... 5/15/2009 40.0 Robert Young (Flint Carman-Ainsworth)12 Midland/D1 Regional..................... 5/15/2009 40.0 Tyler Krebs (Saline)12 Saline/D1 Regional....................... 5/15/2009 40.0 Alex Guyon (Warren DeLaSalle)11 Warren/D1 Regional..................... 5/15/2009 40.0 Thomas Teadt (Vicksburg)12 Sturgis/D2 Regional...................... 5/15/2009 40.0 Dakota Sale (Hamilton)12 Grand Rapids/Bos Inv................... 5/26/2009 40.1 Alante Rogers (Waterford Mott)12 Milford/D1 Regional...................... 5/15/2009 40.2 Sherif Hassanien (Canton)12 Canton/D1 Regional..................... 5/15/2009 40.2 Dalton Bates (North Branch)11 Marysville/D2 Regional................. 5/15/2009 40.2 Darren Morris (Manton)11 Frankfort/D4 Regional................... 5/16/2009 40.2 Clay Holman (Ypsilanti Lincoln)11 Saline/D1 Regional....................... 5/15/2009 40.2 Darius Savage (Detroit Northwestern)12 Grosse Pointe/D1 Regional............ 5/15/2009 40.2 Cordel Fowler (Detroit UD Jesuit)12 Grosse Pointe/D1 Regional............ 5/15/2009 40.2 Weston Taylor (Three Rivers)12 Sturgis/D2 Regional...................... 5/15/2009 40.2 Mark Rentfrow (Constantine)12 Constantine/D3 Regional............... 5/18/2009 40.2 Andrew Hunt (Ypsilanti)10 Livonia/D2 Regional...................... 5/15/2009 40.2 John Stathakis (Mt Clemens Lutheran North)12..................................................... Metro 5/19/2009 40.3 Scott O’Connor (Salem)11 Livonia/dual................................. 3/31/2009 40.3 Tony Credit (West Bloomfield)12 West Bloomfield/Inv..................... 4/25/2009 40.3 Andrew Charnesky (Grosse Pointe North)12 Dakota/Inv................................... 5/ 8/2009 40.4 Alan Ellery (Port Huron)12 Holly/D1 Regional........................ 5/15/2009
400-METER HURDLES 53.89 Javonte Lipsey (Portage Northern)10 Des Moines/AAU JO..................... 8/ 5/2009 54.10 Renaldo Powell (Wayne)12 Ypsilanti/USA Youth (h)................. 7/ 4/2009 54.68 Powell Greensboro/USATF JO (h)............. 8/ 1/2009 54.86 Powell Ypsilanti/USA Youth...................... 7/ 5/2009 54.88 Powell Charleston/USATF JO Reg V......... 7/12/2009 55.12 Derrek Williams (Carleton-Airport)10 Charleston/USATF JO Reg V......... 7/12/2009 55.35 Williams Ypsilanti/USA Youth...................... 7/ 5/2009 55.75 Andrew Hunt (Ypsilanti)10 Ypsilanti/USA Youth...................... 7/ 5/2009 56.30 Steven Machin (Whitmore Lake)11 Charleston/USATF JO Reg V......... 7/12/2009 56.74 David Linn (Portage Northern)12 Farmington Hills/AAU District 9...... 7/12/2009 58.02 Goz Anyadiegwu (East Lansing)12 Farmington Hills/AAU District 9...... 7/12/2009 58.33 Atlante Rogers (Southfield?) Farmington Hills/AAU District 9...... 7/12/2009 58.45 Vanier Joseph (Redford Thurston)12 Ypsilanti/USA Youth (h)................. 7/ 4/2009 58.54 Derrick White (Romulus)12 Charleston/USATF JO Reg V......... 7/12/2009 Questionable timing: 54.72 Ethan Essian (Salem)9 Detroit/USATF State..................... 6/13/2009
HIGH JUMP (6-3) 6-10.5 Kurt Schneider (Aub H Oakland Christian)12 Grand Rapids/D4 State................. 5/30/2009 6-10 Ryan Aaron (Madison Heights Madison)12 West Bloomfield/Inv..................... 4/25/2009 6-10 Aaron Madison Heights/MAC Bronze........ 5/19/2009 6-9 Brad James (Haslett)12 Zeeland/D2 State......................... 5/30/2009 6-9 Jon Beeler (Holly)11 Swartz Creek/dual........................ 5/12/2009 6-9 Dartis Willis (Detroit Country Day)10 Zeeland/D2 State......................... 5/30/2009 6-8 Chris Jimmerson (Okemos)12 Detroit/Shumake Relays............... 4/25/2009 6-8 Kevin Atkins (Ypsilanti)11 Farmington/Raider Relays............. 4/24/2009 6-8 Zach Heerspink (Hamilton)12 Zeeland/D2 State......................... 5/30/2009 6-7.5 William Raushi (Whittemore-Prescott)12 West Branch/Falcon Team............. 5/ 8/2009 6-7 Andrew Maxwell (Midland)12 Kentwood/D1 State...................... 5/30/2009 6-6 Bryant Siegrist (Eaton Rapids)12 Eaton Rapids/dual........................ 4/15/2009 6-6 Wade Brodock (Homer)11 Homer/Pork Weiss Inv.................. 4/18/2009 6-6 Heritier Ndele (Warren Lincoln)12 Zeeland/D2 State......................... 5/30/2009 6-6 Keith Marks (Ypsilanti Willow Run)12 Zeeland/D2 State......................... 5/30/2009 6-5 Calvin Sullins (Sand Creek)12 Pittsford/Crume Inv...................... 4/18/2009 6-5 Yusuf Naser (Dearborn Fordson)11 Dearborn Heights/Charger Inv........ 4/25/2009 6-5 Matt Christians (GR South Christian)11 Caledonia/Caledonia duel ............. 4/23/2009 6-5 Charlie Hoch (Elk Rapids)12 Traverse City/Bell Inv.................... 5/ 1/2009 6-5 Evan McDowell (Hudsonville)10 Hudsonville/OK Red...................... 5/ 8/2009 6-5 Tyler Olsen (Saline)12 Saline/D1 Regional....................... 5/15/2009 6-5 Nigel Preacher (Pontiac Northern)10 Holly/D1 Regional........................ 5/15/2009 6-5 Adam Niner (Allen Park Cabrini)12 Erie/D3 Regional.......................... 5/15/2009 6-5 Cole Walderzak (Standish-Sterling)10 Standish/D3 Regional................... 5/16/2009 6-5 Zack Gaskell (Salem)11 Jenison/MITCA Team D1.............. 5/23/2009 6-5 Cameron Wilson (Millington)10 Essexville/TVC East..................... 5/19/2009 6-5 Peter Sullivan (Hillsdale Academy)10 Grand Rapids/D4 State................. 5/30/2009 6-5 Jeremy Braman (Stanton Central Montcalm)12........................... Comstock Park/D3 State 5/30/2009 6-5 Ryan Helminiak (Manistee)12 Comstock Park/D3 State.............. 5/30/2009 6-5 Owen Hughes (Okemos)10 Caledonia/D2 Regional.................. 5/15/2009 6-4.25 Joey Hnatow (Linden)11 Swartz Creek/Relays.................... 4/24/2009 6-4i Donnavin Searcy (Romulus)12 Ypsilanti/Huron Relays I................ 3/28/2009 6-4 Bill Belmihoub (Rochester)12 Clarkston/dual.............................. 4/ 2/2009 6-4 Patterson (East Kentwood)12 Grandville/dual............................. 4/16/2009 6-4 Dan Root (Riverview)12 Monroe/Jefferson Inv.................... 4/25/2009 6-4 Garrett Swain (Lansing Catholic)12 Mason/Inv................................... 4/24/2009 6-4 Kevin Jayne (Lansing Christian)11 Lansing/Waverly Inv...................... 5/ 1/2009 6-4 Mahluli Condelee (Holland West Ottawa)12 Hudsonville/OK Red...................... 5/ 8/2009 6-4 Nathan Rush (Croswell-Lexington)11 Marysville/D2 Regional................. 5/15/2009 6-4 Keontre Miskel (Muskegon Mona Shores)11 Muskegon/GMAA.......................... 5/ 1/2009 6-4 Ryan Hopson (Albion)12 Hillsdale/SMAA............................. 5/202009 6-4 Zach Galloway (Tecumseh)12 Ann Arbor/SEC............................ 5/20/2009 6-4 Ray Hicks (Beaverton)12 Roscommon/Sunrise Meet............ 5/26/2009 6-4 Jonathan Walden (Adrian Lenawee Christian)12............................. Grand Rapids/D4 State 5/30/2009 6-4 Jon Catlin (Caro)12 Zeeland/D2 State......................... 5/30/2009 6-4 Aaron Daugherty (Big Rapids)10 Zeeland/D2 State......................... 5/30/2009 6-4 Mackford Hall (Ferndale)11 Zeeland/D2 State......................... 5/30/2009 6-3 Dave Brown (Northville) Salem/dual.................................. 4/29/2009 6-3 Paul Sulfaro (Monroe)11 Saline/Golden Triangle................... 5/ 1/2009 6-3 Lorenzo Reese (Belleville)12 Saline/Golden Triangle................... 5/ 1/2009 6-3 Dale Williams (Williamston)12 Stockbridge/Inv............................ 5/ 1/2009 6-3 Zach Watts (Belding)12 Coopersville/D2 Regional.............. 5/15/2009 6-3 Niran Okuwa (Midland)12 Midland/D1 Regional..................... 5/15/2009 6-3 Kwincy Tucker (Saginaw Hill)11 Midland/D1 Regional..................... 5/15/2009 6-3 Joe Balkevitch (Auburn Hills Avondale)12 West Bloomfield/Inv..................... 4/25/2009 6-3 B.J. Foy (Lansing Eastern)12 Caledonia/D2 Regional.................. 5/15/2009 6-3 Caleb Moore (Napoleon)12 East Jackson/D3 Regional............ 5/15/2009 6-3 Vernard Brinson (Oak Park)11 West Bloomfield/D1 Regional......... 5/16/2009 6-3 Cameron Gibson (Holt)11 Caledonia/D2 Regional.................. 5/15/2009 6-3 Josh Barbu (Saline)12 Saline/D1 Regional....................... 5/15/2009 6-3 Kamau Minatee (Ann Arbor Huron)12 Saline/D1 Regional....................... 5/15/2009 6-3 Frank Sanders (Sterling Heights)11 Warren/D1 Regional..................... 5/15/2009 6-3 Norman Scott (Utica Ford)11 Warren/D1 Regional..................... 5/15/2009 6-3 Joe Conner (Flat Rock)11 Erie/D3 Regional.......................... 5/15/2009 6-3 Mark Tarabula (Riverview)12 Erie/D3 Regional.......................... 5/15/2009 6-3 Rick Smith (Clinton)11 Erie/D3 Regional.......................... 5/15/2009 6-3 Cameron Wilson (Millington)10 Bad Axe/D3 Regional.................... 5/16/2009 6-3 Chris Wierengo (Rockford)11 Jenison/MITCA Team D1.............. 5/23/2009 6-3 Jamie Stewart (Livonia Clarenceville)12 Comstock Park/D3 State.............. 5/30/2009 6-3 Chad Jacobs (Saginaw Nouvel)12 Comstock Park/D3 State.............. 5/30/2009 6-3 Shane Bright (Pinckney)12 Kentwood/D1 State...................... 5/30/2009
POLE VAULT (13-1) 16-1 Max Babits (Fowlerville)11 Ypsilanti/Heritage Festival............. 8/22/2009 16-0.75 Derek Peterman (Livonia Churchill)12 Ypsilanti/USA Youth...................... 7/ 5/2009 16-0 Babits Livonia/Spree Vault....................... 6/27/2009 15-9.75 Babits Charlotte/CAAC Gold.................... 5/20/2009 15-8 Peterman Livonia/City................................. 4/23/2009 15-7.25 Babits Haslett/dual................................. 4/15/2009 15-6 Peterman Wayne/dual................................. 4/28/2009 15-6 Peterman Jackson/Midwest MOC................. 6/13/2009 15-5 Babits Charlotte/CAAC Gold (!)................ 5/20/2009 15-4.25 Babits Ypsilanti/World Youth Trials........... 6/30/2009 15-4 Babits Haslett/dual (!)............................. 4/15/2009 15-4 Peterman Canton/D1 Regional..................... 5/15/2009 15-4 Ryan Staley (Flushing)12 Kentwood/D1 State...................... 5/30/2009 15-2 Austin DeWildt (GR Catholic Central)12 Zeeland/D2 State......................... 5/30/2009 15-2 Justin Casarez (Wyoming Rogers)12 Zeeland/D2 State......................... 5/30/2009 15-1 Babits Corunna/Relays........................... 4/17/2009 15-1 DeWildt Grand Rapids/D2 Regional............ 5/16/2009 15-1 Peterman Kentwood/D1 State...................... 5/30/2009 15-0.25 Tyler Grob (Pinckney)12 Saline/Golden Triangle................... 5/ 1/2009 15-0.25 Chris Holda (Michigan Center)12 East Jackson/D3 Regional............ 5/15/2009 15-0 Nate Hop (Hudsonville)11 Grand Rapids/Bos Inv................... 5/26/2009 14-10 Lance Cusac (Port Huron Northern)12 Holly/D1 Regional........................ 5/15/2009 14-9 Robbie Rix (East Kentwood)11 Grand Haven/Beach Vault............. 7/17/2009 14-8 Chris Schurr (Byron Center)12 Zeeland/D2 State......................... 5/30/2009 14-8 Tim Reynolds (Williamston)12 Zeeland/D2 State......................... 5/30/2009 14-6 Justin Amira-Parent (White Lake Lakeland)12 Milford/dual.................................. 5/122009 14-6 Nick Rainey (Williamston)12 Jenison/MITCA Team D2.............. 5/23/2009 14-6 Isaac Austin (Kent City)10 Comstock Park/D3 State.............. 5/30/2009 14-6 Steve Ferguson (Dexter)11 Ypsilanti/Heritage Festival............. 8/22/2009 14-3 Jeremy Horner (Dexter)10 Livonia/D2 Regional...................... 5/15/2009 14-3 Ryan Sabo (Marlette)12 Comstock Park/D3 State.............. 5/30/2009 14-2 Luke Gellis (Eaton Rapids)12 Zeeland/D2 State......................... 5/30/2009 14-1 Zach Adkins-Korson (Greenville)11 Greenville/dual............................. 4/27/2009 14-0 Josh Patterson (Sparta)12 Coopersville/11-12 Classic............ 4/18/2009 14-0 Brian Mitchell (Reed City)10 Brookwood/D3 Regional................ 5/15/2009 14-0 Josh Fiedor (Holly)11 Farmington/Oakland County.......... 5/22/2009 14-0 Trent Morris (Reading)12 Grand Rapids/D4 State................. 5/30/2009 14-0 Jake Elbers (Reese)10 Caro/Thumb Champs.................... 5/26/2009 13-10 Zach VanderWall (East Kentwood)12 Jenison/D1 Regional..................... 5/15/2009 13-10 Morgan Stenz (Alpena)12 Kentwood/D1 State...................... 5/30/2009 13-10 Trevor Baker (Port Huron)12 Kentwood/D1 State...................... 5/30/2009 13-10 Josh Grinter (North Farmington)12 Kentwood/D1 State...................... 5/30/2009 13-9 Nate Balcirak (Gladwin)12 Houghton Lake/Jack Pine.............. 5/19/2009 13-8 Cody Deruisher (Sparta)10 Zeeland/D2 State......................... 5/30/2009 13-8 Lucas Leiter (Muskegon Orchard View)12 Zeeland/D2 State......................... 5/30/2009 13-8 Kevin Demsey (Wyoming Park)12 Zeeland/D2 State......................... 5/30/2009 13-6 Jacob Elbers (Reese)11 Comstock Park/D3 State.............. 5/30/2009 13-6 Brian Cox (Port Huron Northern)12 Grosse Pointe/dual........................ 4/ 8/2009 13-6 Codi Mattix (Saranac)12 Bath/D4 Regional......................... 5/15/2009 13-6 Dewey Sinclair (Portage Central)12 Battle Creek/Lakeview Inv............. 4/17/2009 13-6 Kyle Walraven (Harrison)12 Brookwood/D3 Regional................ 5/15/2009 13-6 John Hudson (Harrison)12 Brookwood/D3 Regional................ 5/15/2009 13-6 Eric Vanvelzor (Perry)12 Vermontville/D3 Regional.............. 5/15/2009 13-6 Landon Niesen (Chelsea)11 Ann Arbor/SEC............................ 5/20/2009 13-6 Marcus Pratt (Michigan Center)12 Jackson/Selby Inv........................ 5/26/2009 13-6 Chad Butler (Dryden)12 Grand Rapids/D4 State................. 5/30/2009 13-6 Dalton Bates (North Branch)11 Caro/Thumb Champs.................... 5/26/2009 13-5 Russell Ferqueron (Marine City)12 Marysville/D2 Regional................. 5/15/2009 13-4 Derek Martin (Battle Creek Lakeview)12 Jenison/D1 Regional..................... 5/15/2009 13-3 Spencer Tanner (Coldwater)12 Sturgis/SMAC Big 16..................... 5/ 8/2009 13-3 Scott Deitrick (Otsego)12 Sturgis/D2 Regional...................... 5/15/2009 13-3 Caleb Bancroft (St Johns)12 Mason/CAAC Red........................ 5/20/2009 13-2 Jesse Forner (Chelsea)12 Saline/Golden Triangle................... 5/ 1/2009 13-2 Sterling Herrmann (Caro)12 Marysville/D2 Regional................. 5/15/2009 13-2 Gary Sutton (Muskegon Orchard View)11 Zeeland/D2 State......................... 5/30/2009 13-2 Kaleb Schweiger (Richmond)11 Zeeland/D2 State......................... 5/30/2009 13-1 Ethan Jobson (Frankenmuth)11 Essexville/TVC East..................... 5/19/2009
LONG JUMP (21-0) 23-4 DeShaun Mingo (Holland West Ottawa)12 Hudsonville/OK Red...................... 5/ 8/2009 23-2 Jeff Kline (Flushing)12 Big 9.......................................... 5/21/2009 23-1.5 Ryan Hopson (Albion)12 Hillsdale/SMAA............................. 5/202009 23-1 Kline Midland/Relays............................ 4/24/2009 23-0 Mingo Jenison/D1 Regional..................... 5/15/2009 22-11.5 Carlos Clay (Grandville)12 Hudsonville/OK Red...................... 5/ 8/2009 22-11.25 Aaron Daugherty (Big Rapids)10 Zeeland/D2 State......................... 5/30/2009 22-5 Kolin McClendon (Battle Creek Central)12 Kalamazoo/Lukens Inv.................. 4/24/2009 22-4.25 Aaron Dewberry (Portage Northern)11 Kalamazoo/Long Inv...................... 5/ 1/2009 22-1.5 Darryl Rouse (Detroit Communication MA)12 Dayton/Mitchell Roosevelt............. 5/ 2/2009 22-1.5 JaQuan Patterson (Ypsilanti)12 Zeeland/D2 State......................... 5/30/2009 22-1.5 Zach Heerspink (Hamilton)12 Zeeland/D2 State......................... 5/30/2009 22-0.75 Michael Joiner-Hill (Detroit U-D Jesuit)12 West Bloomfield/Inv..................... 4/25/2009 22-0 Cameron Friske (North Branch)12 Zeeland/D2 State......................... 5/30/2009 21-11 Marcus Williams (Ypsilanti Lincoln)11 Ypsilanti/dual............................... 3/26/2009 21-11 Karl Brooks (Grand Rapids Creston)12 Caledonia/D2 Regional.................. 5/15/2009 21-10.75 Marck Berden (Saginaw Swan Valley)12 Hemlock/TVC Central................... 5/19/2009 21-10.5 Dustin Leary (Monroe Jefferson)12 Monroe/Jefferson Inv.................... 4/25/2009 21-10.25 David Simor (Livonia Stevenson)12 Canton/D1 Regional..................... 5/15/2009 21-9.5 Jerry Macon (Southfield)12 Farmington/Oakland County.......... 5/22/2009 21-9 Jason Byars (Farmington)12 Farmington/dual............................ 4/ 2/2009 21-9 Trent Page (Leslie)12 Comstock Park/D3 State.............. 5/30/2009 21-9 Tyler Ellsworth (Cadillac)11 Zeeland/D2 State......................... 5/30/2009 21-8.5 Tendo Lukwago (Farmington Harrison)11 Farmington/tri.............................. 4/15/2009 21-8 Raheem Abdul (Ypsilanti Lincoln)10 Ypsilanti/dual............................... 4/28/2009 21-8 Garrett Swain (Lansing Catholic)12 Mason/Inv................................... 4/24/2009 21-8 Mario Harrell (Jackson)10 Jackson/Selby Inv........................ 5/26/2009 21-7.75 Kyler Cardwell (Flint Carman-Ainsworth)12 Midland/D1 Regional..................... 5/15/2009 21-7.75 Dartis Willis (Detroit Country Day)10 Farmington/Oakland County.......... 5/22/2009 21-7.5 Anthony Myers (Bronson)11 Comstock Park/D3 State.............. 5/30/2009 21-7.25 Mahluli Condelee (Holland West Ottawa)12 Jenison/D1 Regional..................... 5/15/2009 21-7.25 David Gibson (Flint Carman-Ainsworth)12 Midland/D1 Regional..................... 5/15/2009 21-7.25 Brett Kuhn (Novi)11 Milford/D1 Regional...................... 5/15/2009 21-7 Jeff Janis (Tawas)12 Standish/Sunrise Inv..................... 4/17/2009 21-7 Casey O’Brien (Auburn Hills Avondale) West Bloomfield/Inv..................... 4/25/2009 21-7 Kwamane Littlejohn (Ypsilanti Lincoln)12 Ypsilanti/dual................................ 5/ 5/2009 21-7 Mike Hollingsworth (Utica)12 Warren/Macomb County............... 5/22/2009 21-6.75 Tim Reynolds (Williamston)12 Kalamazoo/Lukens Inv.................. 4/24/2009 21-6.75 Ed Hur (Bloomfield Hills Andover)11 Zeeland/D2 State......................... 5/30/2009 21-6.5 Logan Howe (Kent City)10 Grand Rapids/Bos Inv................... 5/26/2009 21-6.25 Christian Jessie (East Kentwood)12 Hudsonville/OK Red...................... 5/ 8/2009 21-6 Brandon Mimes (Benton Harbor)12 Niles/dual.................................... 4/16/2009 21-6 Blair Broussard (Muskegon Mona Shores)11 Muskegon/OK Black...................... 5/ 8/2009 21-5.75 Tyler Ellsworth (Cadillac)11 Cadillac/D2 Regional.................... 5/15/2009 21-5.5 Zach Galloway (Tecumseh)12 Livonia/D2 Regional...................... 5/15/2009 21-5.5 Heritier Ndele (Warren Lincoln)12 Warren/Macomb County............... 5/22/2009 21-5.25 Julius Rogers (Grand Blanc)12 Flint/Big 9................................... 5/28/2009 21-5.25 Matt Tyink (Hamilton)12 Grand Rapids/Bos Inv................... 5/26/2009 21-5 Robby Lentz (Lake Orion)12 West Bloomfield/Inv..................... 4/25/2009 21-5 Darion Lopez (Bay City Central)10 Auburn/SVL................................. 5/20/2009 21-4.75 Brandon Vandentoorn (East Kentwood)9 Jenison/D1 Regional..................... 5/15/2009 21-4.5 Isaac Cadet (Livonia Franklin)12 Canton/D1 Regional..................... 5/15/2009 21-4 Thomas Soisson (Allendale)12 Coopersville/11-12 Classic............ 4/18/2009 21-3.75 Jordan McConnell (Clare)12 Houghton Lake/Jack Pine.............. 5/19/2009 21-3.25 Nate Sergson (Livonia Stevenson)12 Canton/D1 Regional..................... 5/15/2009 21-3.25 Zack Metcalf (Remus Chippewa Hills)12 Cadillac/D2 Regional.................... 5/15/2009 21-3 Chase Glass (East Kentwood)10 Hudsonville/OK Red...................... 5/ 8/2009 21-3 Raheem Wells (Flint Southwestern)12 Flint/City meet............................. 5/12/2009 21-2.5 Brad James (Haslett)12 Bath/Nugent Inv........................... 5/ 8/2009 21-2.25 Jake Rohde (White Lake Lakeland)11 Milford/D1 Regional...................... 5/15/2009 21-2 Brandon Boyle (Dexter)12 Ypsilanti/dual................................ 5/ 5/2009 21-2 Tyler Danna (Clinton Twp Chippewa Valley)12 MAC Blue................................... 6/19/2009 21-2 Kylen Bradley (Albion)12 Jackson/Selby Inv........................ 5/26/2009 21-2 Eric Garner (Springport)10 Grand Rapids/D4 State................. 5/30/2009 21-1.75 Tavarrio Davis (Lansing Eastern)11 Holt/tri........................................ 4/14/2009 21-1.25 Hoppe Achuonjei (East Lansing)11 Jackson/JD’s Inv......................... 4/24/2009 21-1 Kamau Minatee (Ann Arbor Huron)12 Saline/Golden Triangle................... 5/ 1/2009 21-1 Mackford Hall (Ferndale)11 Pontiac/tri................................... 4/28/2009 21-1 Caleb Jones (Potterville)12 Bath/D4 Regional......................... 5/15/2009 21-1 Donnavin Searcy (Romulus)12 Saline/D1 Regional....................... 5/15/2009 21-0.75 John Bishop (Marlette)12 Comstock Park/D3 State.............. 5/30/2009 21-0.75 Sonny McCoy (Hillsdale)11 Comstock Park/D3 State.............. 5/30/2009 21-0.5 Clinton Orr (Buchanan)12 Constantine/D3 Regional............... 5/15/2009 21-0 Kalvin McIntosh (Kalamazoo Norrix)12 Kalamazoo/Lukens Inv.................. 4/24/2009 21-0 Lucas Sutherland (St Johns)12 Mason/CAAC Red........................ 5/20/2009 21-0 Jason Moyer (Saranac)12 Potterville/CMAC......................... 5/20/2009 Wind-aided: 24-1 Jeff Kline (Flushing)12 Kentwood/D1 State...................... 5/30/2009 23-1 Clinton Orr (Buchanan)12 St Joseph/Rotary......................... 5/12/2009 22-11.75 Mike Hollingsworth (Utica)12 Kentwood/D1 State...................... 5/30/2009 22-8.5 Deshaun Mingo (Holland West Ottawa)12 Kentwood/D1 State...................... 5/30/2009 22-6.75 Mahluli Condelee (Holland West Ottawa)12 Kentwood/D1 State...................... 5/30/2009 22-5 David Gibson (Flint Carman-Ainsworth)12 Kentwood/D1 State...................... 5/30/2009 22-4.5 Aaron Dewberry (Portage Northern)11 Kentwood/D1 State...................... 5/30/2009 22-2.5 Dartis Willis (Detroit Country Day)10 Detroit/USATF State..................... 6/13/2009 22-1.5 Zach Galloway (Tecumseh)12 Ypsilanti/dual............................... 4/15/2009 22-0.75 Julius Rogers (Grand Blanc)12 Kentwood/D1 State...................... 5/30/2009 21-11.75 Dave Simor (Livonia Stevenson)12 Kentwood/D1 State...................... 5/30/2009 21-9 Christian Jessie (East Kentwood)12 Kentwood/D1 State...................... 5/30/2009 21-8 Kwamane Littlejohn (Ypsilanti Lincoln)12 Ypsilanti/dual............................... 4/15/2009 21-8 Michael Joiner-Hill (Detroit UD Jesuit)12 Kentwood/D1 State...................... 5/30/2009 21-7.5 Kyler Cardwell (Flint Carman-Ainsworth)12 Kentwood/D1 State...................... 5/30/2009 21-5 Chase Glass (East Kentwood)10 Kentwood/D1 State...................... 5/30/2009 21-4.75 Carlos Clay (Grandville)12 Kentwood/D1 State...................... 5/30/2009 21-3 Isaac Cadet (Livonia Franklin)12 Kentwood/D1 State...................... 5/30/2009 21-0.5 Davia Steward (Detroit Northwestern)12 Kentwood/D1 State...................... 5/30/2009
TRIPLE JUMP (35-0) 43-10.25 Julius Rogers (Grand Blanc)12 Mansfield/Relays......................... 4/17/2009 41-1.5 Demarko Taylor (Detroit Mumford)12 Dayton/Mitchell Roosevelt............. 5/ 2/2009 39-9.5 Phillip Washington (West Bloomfield)10 Des Moines/AAU JO (1.7).............. 8/ 4/2009 39-1.25 Washington Farmington Hills/AAU District 9...... 7/12/2009 37-10.25 Goz Anyadiegwu (East Lansing)12 Des Moines/AAU JO..................... 8/ 3/2009
SHOT PUT (49-5) 67-1.25 Zack Hill (Allendale)12 Greensboro/Nike Outdoor Nationals 6/20/2009 67-0.5 Hill Holland/West Ottawa Relays.......... 5/ 2/2009 66-6 Hill Allendale/dual.............................. 4/28/2009 66-2.75 Hill Allendale/dual.............................. 4/23/2009 65-3.5 Hill Greensboro/Nike Outdoor Nationals (!) 6/20/2009 65-1 Hill Kelloggsville/OK Silver................... 5/ 8/2009 65-1 Hill Jackson/Midwest MOC................. 6/13/2009 65-0.75 Hill Greensboro/Nike Outdoor Nationals (!) 6/20/2009 65-0 Hill Kelloggsville/OK Silver (!)............... 5/ 8/2009 64-11 Hill Kelloggsville/OK Silver (!)............... 5/ 8/2009 64-11 Hill Grand Rapids/Bos Inv................... 5/26/2009 64-7.5 Hill Coopersville/11-12 Classic............ 4/18/2009 64-3.5 Hill Holland/West Ottawa Relays (!)...... 5/ 2/2009 64-3.25 Hill Allendale/dual (!).......................... 4/23/2009 64-2.5 Hill Jackson/Midwest MOC (!)............. 6/13/2009 63-10 Hill Holland/West Ottawa Relays (!)...... 5/ 2/2009 63-9.5 Hill Comstock Park/D3 State.............. 5/30/2009 63-9 Hill Greensboro/Nike Outdoor Nationals (!) 6/20/2009 63-8.25 Hill Jackson/Midwest MOC (!)............. 6/13/2009 63-8 Hill Allendale/dual (!).......................... 4/23/2009 63-0 Hill Coopersville/Inv (!)....................... 4/18/2009 62-9.25 Hill Jackson/Midwest MOC (!)............. 6/13/2009 62-8.75 Hill Allendale/dual (!).......................... 4/23/2009 62-5.5 Hill Coopersville/Inv (!)....................... 4/18/2009 62-5.25 Hill Wyoming/dual.............................. 4/16/2009 61-3.5 Andrew Evans (Portage Northern)12 Battle Creek/Lakeview Inv............. 4/17/2009 58-9 Quinn Dawson (Saline)12 Ann Arbor/River Rat Inv................. 5/ 9/2009 58-7.5 Alex Rose (Ogemaw Heights)12 Zeeland/D2 State......................... 5/30/2009 58-5.5 Ethan Dennis (Grandville)12 Grand Rapids/Bos Inv................... 5/26/2009 58-3.5 Chris Hessell (New Haven)12 Comstock Park/D3 State.............. 5/30/2009 58-1.25 Andy Stebbins (Romeo)12 Warren/Macomb County............... 5/22/2009 56-4 Quinten Marcott (Wayland)12 Grand Rapids/D2 Regional............ 5/16/2009 56-3 Aaron Meckes (Saginaw Valley Lutheran)12 St Louis/TVC West....................... 5/19/2009 56-2 Jake Thompson (Milford)12 Hartland/dual............................... 4/28/2009 55-1.25 John Kamps (Zeeland East)11 Grand Rapids/D2 Regional............ 5/16/2009 54-10.5 Anthony Zettell (Ogemaw Heights)10 Zeeland/D2 State......................... 5/30/2009 54-5.5 Randy Lagow (Parma Western)12 Jackson/Selby Inv........................ 5/26/2009 54-2.25 Ross Simons (Grand Ledge)12 Caledonia/D2 Regional.................. 5/15/2009 53-8.25 Justin Music (Grand Blanc)12 Kentwood/D1 State...................... 5/30/2009 53-2.5 Blake Treadwell (East Lansing)12 Williamston/D2 Regional............... 5/16/2009 53-2.5 Seth Bouwman (Hudsonville)12 Grand Rapids/Bos Inv................... 5/26/2009 53-1.75 Aaron Brandt (Flint Carman-Ainsworth)12 Kentwood/D1 State...................... 5/30/2009 53-0.5 Tremondae Branch (Flint Carman-Ainsworth)11................................... Kentwood/D1 State 5/30/2009 52-11 Micajah Reynolds (Lansing Sexton)12 Lansing/Pozega Inv...................... 4/18/2009 52-10 Nigel Agboh (Birmingham Rice)12 Farmington/Oakland County.......... 5/22/2009 52-8 David Scouten (Brooklyn Columbia Central)10 Comstock Park/D3 State 5/30/2009 52-5 Christopher Bible (Hazel Park)12 OAA Gold.................................... 5/ 8/2009 52-4.5 Gabe Merigian (Ann Arbor Huron)12 Ann Arbor/River Rat Inv................. 5/ 9/2009 52-4 Keith Boswell (Montrose)10 Bad Axe/D3 Regional.................... 5/16/2009 52-3 Kyle Lark (Alma)12 Jenison/MITCA Team D2.............. 5/23/2009 52-2.5 Justin Gaumer (Holly)11 Holly/D1 Regional........................ 5/15/2009 52-2.5 Tyler Kuzee (Remus Chippewa Hills)12 Zeeland/D2 State......................... 5/30/2009 52-2 Jack Dennis (Caro)12 Essexville/TVC East..................... 5/19/2009 52-1 Kent King (Gladstone)12 Gladstone/UPD1 Regional............. 5/14/2009 52-0.5 Frank Castillo (Wyoming Godwin Heights)12 Comstock Park/D3 State.............. 5/30/2009 51-11 Travis Stewart (White Pigeon)12 Centreville/D4 Regional................. 5/16/2009 51-10.5 Casey Kelly (Flushing)12 Flushing/tri.................................. 4/28/2009 51-10.25 Farooz Yacoobi (Dearborn)10 Kentwood/D1 State...................... 5/30/2009 51-10 Luke Densmore (Maple Valley)10 Concord/Relays............................ 5/ 1/2009 51-9.5 Derek Sievers (Byron Center)10 OK Green.................................... 5/ 1/2009 51-8 Jake Winston (Goodrich)12 Marysville/D2 Regional................. 5/15/2009 51-7 DJ Lillibridge (Coopersville)12 Grand Rapids/Bos Inv................... 5/26/2009 51-5.5 Dana Baltazar (Salem)11 Jenison/MITCA Team D1.............. 5/23/2009 51-3.75 Joseph Greenia (Reese)12 Caro/Thumb Champs.................... 5/26/2009 51-3.5 Bert Hopkins (Portage Northern)12 Battle Creek/Lakeview Inv............. 4/17/2009 51-2.5 Josh Macha (Ithaca)12 Comstock Park/D3 State.............. 5/30/2009 51-1.75 Domino Washington (Flint Carman-Ainsworth)12............................... Midland/D1 Regional 5/15/2009 50-11.75 Calvin Jackson (Carrollton)12 Comstock Park/D3 State.............. 5/30/2009 50-10.5 Edward Merhi (Salem)11 Kentwood/D1 State...................... 5/30/2009 50-10 Eric LaBuhn (Ubly)12 Grand Rapids/D4 State................. 5/30/2009 50-10 Jay Twichell (Haslett)12 Zeeland/D2 State......................... 5/30/2009 50-9.5 Brent Phillips (Frankenmuth)12 Bad Axe/D3 Regional.................... 5/16/2009 50-9.5 Jake Ridsdale (Laingsburg)12 Lansing/Honor Roll....................... 5/28/2009 50-8.75 Tanner Hardester (Zeeland East)12 Grand Rapids/D2 Regional............ 5/16/2009 50-8 Cole Walderzak (Standish-Sterling)10 Standish/dual............................... 4/23/2009 50-7 Brad Smith (Sand Creek)12 Pittsford/Crume Inv...................... 4/18/2009 50-6.75 Dan Leighty (Portage Central)11 Jenison/D1 Regional..................... 5/15/2009 50-6.5 Jacob Adams (Pinckney)12 Ypsilanti/Steeb Memorial............... 5/26/2009 50-6 Antonio James (Romulus)11 Ypsilanti/April Showers.................. 4/18/2009 50-6 Zach Cisler (Wayland)12 Caledonia/dual............................. 4/16/2009 50-6 Edison Vushaj (Walled Lake Western)12 Walled Lake/dual.......................... 4/28/2009 50-6 Abdullah Homayed (Dearborn Fordson)12 Canton/D1 Regional..................... 5/15/2009 50-5.75 Adam DeYoung (Hudsonville Unity Christian)12........................ Grand Rapids/D2 Regional 5/16/2009 50-5.5 Mike Sweers (East Kentwood)12 Jenison/MITCA Team D1.............. 5/23/2009 50-5.5 Jason Christensen (Kenowa Hills)12 Kentwood/D1 State...................... 5/30/2009 50-5 Chad Anderson (Sault Ste Marie)12 Standish/Sunrise Inv..................... 4/17/2009 50-5 Lucas Kozuch (Bay City Western)12 Auburn/SVL................................. 5/20/2009 50-4 Christopher Dilucia (Forest Hills Central)12 Muskegon/OK Black...................... 5/ 8/2009 50-4 David Box (Milan)12 Ypsilanti/Steeb Memorial............... 5/26/2009 50-3.5 Jeff Sherman (Detroit Catholic Central)11 Milford/D1 Regional...................... 5/15/2009 50-3.5 Matthew Wilkinson (Warren DeLaSalle)12 Warren/Macomb County............... 5/22/2009 50-1.25 Bryan Koster (Coopersville)12 Grand Rapids/dual........................ 5/ 4/2009 50-1 Matt Price (Saline)12 Ann Arbor/River Rat Inv................. 5/ 9/2009 50-1 Ben Strouse (Almont)12 New Haven/D3 Regional............... 5/16/2009 50-0.5 Trenton Ohren (Lakewood)12 Lakewood/Inv.............................. 4/18/2009 50-0 Zach Pant (Cadillac)12 Cadillac/D2 Regional.................... 5/15/2009 49-11.75 Lee VanKampen (Zeeland East)11 Grand Rapids/D2 Regional............ 5/16/2009 49-11.25 Peter Johnson (Traverse City Central)12 Traverse City/quad....................... 4/14/2009 49-11 Jake Ridsdale (Laingsburg)12 Potterville/CMAC......................... 5/20/2009 49-10.25 Justice Parker (Coldwater)12 Hastings/D2 Regional................... 5/16/2009 49-10 Derek Saylor (Reese)12 Standish/D3 Regional................... 5/16/2009 49-9.75 Josh Villanueva (Zeeland West)11 Zeeland/dual................................ 4/14/2009 49-9 Tanner Prey (Mt Morris)12 Williamston/D2 Regional............... 5/16/2009 49-8.5 Andrew Mendyk (Reese)11 Comstock Park/D3 State.............. 5/30/2009 49-8 Aaron Wood (Constantine)12 Constantine/KVA........................... 5/202009 49-7.75 Ryan Daul (Walled Lake Central)12 Milford/KLAA Lakes....................... 5/ 9/2009 49-7 Steve Chuhran (Marine City)11 Marysville/D2 Regional................. 5/15/2009 49-6.5 Booker Fritz (Davison)11 Davison/dual................................ 5/ 5/2009 49-6 Carl Davis (Sterling Heights Stevenson)11 Warren/Macomb County............... 5/22/2009 49-5.5 Tony Credit (West Bloomfield)12 West Bloomfield/Inv..................... 4/25/2009 Sloping field: 67-11.25 Zack Hill (Allendale)12 Grand Rapids/D3 Regional............ 5/15/2009 65-0.5 Hill Grand Rapids/D3 Regional (!)........ 5/15/2009 64-10.25 Hill Grand Rapids/D3 Regional (!)........ 5/15/2009 62-11.75 Hill Grand Rapids/D3 Regional (!)........ 5/15/2009 52-11.5 Frank Castillo (Godwin Heights)12 Grand Rapids/D3 Regional............ 5/15/2009 49-9.25 Don Williams (Shelby)12 Grand Rapids/D3 Regional............ 5/15/2009 49-9.25 Nic Veldkamp (Holland Christian)12 Grand Rapids/D2 Regional............ 5/16/2009 49-9 C.J. Koop (Allendale)12 Grand Rapids/D3 Regional............ 5/15/2009 49-6 Sean Marcus (Byron Center)11 Grand Rapids/D2 Regional............ 5/16/2009
DISCUS (148-0) 188-2 Evans Jackson/JD’s Inv......................... 4/24/2009 187-7 Quinn Dawson (Saline)12 Saline/Golden Triangle................... 5/ 1/2009 186-9 Zack Hill (Allendale)12 Wyoming Park/Grimm Relays........ 4/25/2009 185-3 Hill Grand Rapids/Bos Inv................... 5/26/2009 185-1 Evans Sturgis/SMAC Big 16..................... 5/ 8/2009 185-0 Hill Kelloggsville/OK Silver................... 5/ 8/2009 184-8 Evans Grand Rapids/Bos Inv................... 5/26/2009 184-1 Dawson Saline/dual.................................. 4/28/2009 182-10 Hill Wyoming Park/Grimm Relays (!).... 4/25/2009 182-10 Evans Kentwood/D1 State...................... 5/30/2009 182-6 Hill Wyoming Park/Grimm Relays (!).... 4/25/2009 181-8 Hill Allendale/dual.............................. 4/23/2009 181-6 Hill Allendale/dual (!).......................... 4/23/2009 181-2 Evans Greensboro/Nike Outdoor Nationals 6/19/2009 181-0 Hill Comstock Park/D3 State.............. 5/30/2009 180-8 Jack Dennis (Caro)12 Zeeland/D2 State......................... 5/30/2009 173-1 Justin Gaumer (Holly)11 Lapeer/tri..................................... 5/ 4/2009 171-3 Alex Rose (Ogemaw Heights)12 Standish/dual............................... 4/22/2009 171-2 Bert Hopkins (Portage Northern)12 Jenison/D1 Regional..................... 5/15/2009 170-8 Cole Walderzak (Standish-Sterling)10 Bay City/Bobcat Inv...................... 5/ 2/2009 168-0 Aaron Brandt (Flint Carman-Ainsworth)12 Flint/dual..................................... 4/28/2009 166-1 Tremondae Branch (Flint Carman-Ainsworth)11....................................................... Big 9 5/21/2009 165-11 Denzel Rodgers (Clintondale)12 Zeeland/D2 State......................... 5/30/2009 165-5 Calvin Jackson (Carrollton)12 Comstock Park/D3 State.............. 5/30/2009 163-7 Derek Sievers (Byron Center)10 Zeeland/D2 State......................... 5/30/2009 163-2 Nathan DeKam (McBain Northern Mich Christian)12....................... Grand Rapids/D4 State 5/30/2009 162-5 Chris Hessell (New Haven)12 Center Line/tri.............................. 5/ 5/2009 160-5 Terry Martin (Manistique)12 Kingsford/UP D1 State.................. 5/30/2009 160-3 Lucas Kozuch (Bay City Western)12 Auburn/SVL................................. 5/20/2009 159-2 Aaron Meckes (Saginaw Valley Lutheran)12 Standish/D3 Regional................... 5/16/2009 158-11 Ryan Daul (Walled Lake Central)12 Walled Lake/dual.......................... 4/28/2009 158-10 Lee Van Kampen (Zeeland East)11 Wyoming/dual.............................. 4/ 2/2009 158-9 Jay Twichell (Haslett)12 Williamston/D2 Regional............... 5/16/2009 158-8 Gabe Helmuth (Saline)12 Ypsilanti/Steeb Memorial............... 5/26/2009 158-4 Anthony Zettell (Ogemaw Heights)10 Cadillac/D2 Regional.................... 5/15/2009 157-10 Kyle Lark (Alma)12 Zeeland/D2 State......................... 5/30/2009 157-0 Alfred Henly (Mt Pleasant)12 Auburn/SVL................................. 5/20/2009 156-4 Stephen Snyder (Forest Hills Central)12 Muskegon/OK Black...................... 5/ 8/2009 156-2 Ben Brown (Romeo)11 Holly/D1 Regional........................ 5/15/2009 156-1 Jake Thompson (Milford)12 Hartland/dual............................... 4/28/2009 155-10 Matt Wilkinson (Warren DeLaSalle)12 Dakota/Inv................................... 5/ 8/2009 154-5 Skyler Stoker (Grass Lake)12 Comstock Park/D3 State.............. 5/30/2009 154-1 Derek Saylor (Reese)12 Comstock Park/D3 State.............. 5/30/2009 153-11 Domino Washington (Flint Carman-Ainsworth)12..................................................... Big 9 5/21/2009 153-8 Ethan Dennis (Grandville)12 Hudsonville/OK Red...................... 5/ 8/2009 153-5 Terry Denman (Flat Rock)12 New Boston/dual.......................... 3/31/2009 153-5 Will Schwarz (Troy)12 Farmington/Oakland County.......... 5/22/2009 153-4 Corey Goble (Davison)12 Swartz Creek/Relays.................... 4/24/2009 153-4 Zack Young (Grand Blanc)11 Holly/D1 Regional........................ 5/15/2009 153-2 Chris Molina (Battle Creek Lakeview)12 Sturgis/SMAC Big 16..................... 5/ 8/2009 152-6 Brad Smith (Sand Creek)12 Hillsdale/D4 Regional.................... 5/16/2009 152-4 Harley Millard (Coldwater)11 Zeeland/D2 State......................... 5/30/2009 151-7 Jacob Coville (Vicksburg)12 Sturgis/D2 Regional...................... 5/15/2009 151-2 David Scouten (Brooklyn Columbia Central)10 Jackson/Selby Inv 5/26/2009 151-0 Antonio James (Romulus)11 Kentwood/D1 State...................... 5/30/2009 150-6 Anthony Carollo (Ogemaw Heights)12 Cadillac/D2 Regional.................... 5/15/2009 150-6 Dominic Leoni (Ann Arbor Richard)10 Erie/D3 Regional.......................... 5/15/2009 150-2 Ben Wines (Pittsford)12 Hillsdale/D4 Regional.................... 5/16/2009 150-1 Christopher DiLucia (Forest Hills Central)12 Grand Rapids/Bos Inv................... 5/26/2009 150-1 David Teague (Ann Arbor Pioneer)12 Ypsilanti/Steeb Memorial............... 5/26/2009 149-5 Nick Peterson (DeWitt)12 Hastings/D2 Regional................... 5/16/2009 149-3 David Box (Milan)12 Zeeland/D2 State......................... 5/30/2009 149-0 Nic Veldkamp (Holland Christian)12 Grand Rapids/D2 Regional............ 5/16/2009 148-11 Dylan Banagis (Forest Hills Eastern)9 Coopersville/D2 Regional.............. 5/15/2009 148-11 Kent King (Gladstone)12 Kingsford/UP D1 State.................. 5/30/2009 148-10 Justin Music (Grand Blanc)12 Holly/D1 Regional........................ 5/15/2009 148-9 Steven Robinson (Boyne City)12 East Jordan/Inv............................ 5/ 7/2009 148-7 C.J. Koop (Allendale)12 Wyoming Park/Grimm Relays........ 4/25/2009 148-4 Ethan Wirth (Williamston)10 Zeeland/D2 State......................... 5/30/2009 148-1 Jacob Adams (Pinckney)12 Ypsilanti/Steeb Memorial............... 5/26/2009
HAMMER 141-11 Grant Charleston/USATF JO Reg V (!)..... 7/10/2009 114-3 Sean Flanary (Carleton-Airport)12 Charleston/USATF JO Reg V......... 7/10/2009 95-6 Travis Hauck (Carleton-Airport) Ypsilanti/USA Youth...................... 7/ 5/2009
JAVELIN 145-8 Spencer Britt (Oxford)12 Farmington Hills/AAU District 9 (dec) 7/12/2009 143-6 Chris Hessell (New Haven)12 Detroit/USATF State..................... 6/13/2009 137-3 Terrance Webb-Anderson (Oxford)10 Farmington Hills/AAU District 9...... 7/12/2009 131-3 Dustin Pawloski (GR West Catholic)12 Farmington Hills/AAU District 9 (dec) 7/12/2009 112-0 Daniel Emery (CC) Farmington Hills/AAU District 9 (dec) 7/12/2009 104-2 David Scouten (Brooklyn Columbia Central)10 Farmington Hills/AAU District 9 7/12/2009 101-8 Andrew Crechiolo (Livonia Franklin) Farmington Hills/AAU District 9 (dec) 7/12/2009 97-11 Stefon Johnson (Detroit Denby) Farmington Hills/AAU District 9 (dec) 7/12/2009 93-6 Mitch Caywood () Detroit/USATF State..................... 6/13/2009 89-2 Michael Kimble (GLT) Farmington Hills/AAU District 9 (dec) 7/12/2009 86-11 Xavier Burns (NOD) Farmington Hills/AAU District 9 (dec) 7/12/2009 83-4 Adam Greathouse () Detroit/USATF State..................... 6/13/2009 81-0 Ricardo Patterson (Woodhaven?) Farmington Hills/AAU District 9 (dec) 7/12/2009
DECATHLON (hs implements) 5395 Spencer Britt (Oxford)12 Des Moines/AAU JO..................... 8/ 2/2009 (11.94 [1.2], 17-11.25, 33-7.25, 5-3, 52.30, 17.71 [-1.6], 87-6, 10-11.75, 132-0, 4:30.89) 5066 Britt Farmington Hills/AAU District 9...... 7/12/2009 (12.00, 17-0.75, 33-8.75, 5-3.25, 53.47, 19.61, 94-11, 10-6, 145-8, 4:49.61) 5044 Terrance Webb-Anderson (Oxford)10 Des Moines/AAU JO..................... 8/ 2/2009 (11.79 [0.7], 16-8.75, 32-11.75, 5-8.75, 52.27, 16.57 [-2.5], 61-7, 7-0.5, 124-7, 4:43.01) 4623 Webb-Anderson Farmington Hills/AAU District 9...... 7/12/2009 (12.38, 17-9, 31-11.25, 6-1.25, 54.80, 18.02, 66-5, nh, 133-1, 4:56.85) 4546 Daniel Emery (CC) Des Moines/AAU JO..................... 8/ 2/2009 (12.43 [1.4], 18-1.5, 28-10.5, 5-10.75, 58.94, 18.40 [-0.8], 73-10.75, 10-11.75, 108-8, 5:28.32) 4508 Dustin Pawloski (GR West Catholic)12 Farmington Hills/AAU District 9...... 7/12/2009 (12.84, 16-10, 36-6.75, 5-7.75, 57.90, 18.14, 116-6, nh, 131-3, 5:14.72) 4396 Stefon Johnson (Detroit Denby) Des Moines/AAU JO..................... 8/ 2/2009 (11.64 [1.0], 17-8.5, 28-6.25, 5-1, 53.62, 18.16 [-2.5], 69-6.25, 7-0.5, 80-3, 5:05.16) 3386 Xavier Burns (Auburn Hills Avondale)10 Farmington Hills/AAU District 9...... 7/12/2009 (11.73, 16-9.25, 27-5.5, 5-9.75, 62.97, 20.72, 71-5, nh, 86-11, 6:41.91) 3224 Ricardo Patterson (Woodhaven?) Farmington Hills/AAU District 9...... 7/12/2009 (12.70, 16-1.75, 26-5.75, nh, 55.79, 20.44, 70-7, nm, 81-0, 5:00.04) 3101 Andrew Crechiolo (Livonia Franklin) Farmington Hills/AAU District 9...... 7/12/2009 (13.34, 15-0.5, 24-11.25, 4-11.5, 59.67, 22.48, 63-8, NH, 101-8, 5:16.59)
4 x 100 RELAY (44.69 FAT, 44.1 hand) 41.56+ East Kentwood Kentwood/D1 State (41.47 lane 5).. 5/30/2009 42.04 Detroit Cass Tech Detroit/PSL................................. 5/21/2009 42.13 East Kentwood Jenison/MITCA Team D1.............. 5/23/2009 42.26 Detroit Mumford Greensboro/Nike Outdoor Nationals 6/19/2009 42.47 East Kentwood Lansing/Pozega Inv...................... 4/18/2009 42.56 Southfield Farmington/Oakland County.......... 5/22/2009 42.58 Detroit Cass Tech Kentwood/D1 State...................... 5/30/2009 42.60 Southfield Kentwood/D1 State...................... 5/30/2009 42.73 Detroit Mumford Kentwood/D1 State...................... 5/30/2009 42.75 Williamston Zeeland/D2 State......................... 5/30/2009 42.75 East Kentwood Greensboro/Nike Outdoor Nationals 6/19/2009 42.76 Detroit Cass Tech Detroit/Shumake Relays............... 4/25/2009 42.82 Livonia Churchill Kentwood/D1 State...................... 5/30/2009 42.87 East Kentwood Hudsonville/OK Red...................... 5/ 8/2009 42.88 Williamston Kalamazoo/Lukens Inv.................. 4/24/2009 42.88 Hamilton Zeeland/D2 State......................... 5/30/2009 42.98 Holt Kentwood/D1 State...................... 5/30/2009 43.07 Lansing Sexton Kalamazoo/Lukens Inv.................. 4/24/2009 43.08 Cadillac Zeeland/D2 State......................... 5/30/2009 43.13 Flint Carman-Ainsworth Kentwood/D1 State...................... 5/30/2009 43.14 Midland Auburn/SVL................................. 5/20/2009 43.21 Livonia Franklin Kentwood/D1 State...................... 5/30/2009 43.22 Parma Western Zeeland/D2 State......................... 5/30/2009 43.25 Lansing Everett Kalamazoo/Lukens Inv.................. 4/24/2009 43.29 Farmington Hills Harrison Kentwood/D1 State...................... 5/30/2009 43.30 Traverse City Central Kentwood/D1 State...................... 5/30/2009 43.31 Lansing Waverly Zeeland/D2 State......................... 5/30/2009 43.34 Livonia Stevenson Kentwood/D1 State...................... 5/30/2009 43.37 Rochester Adams Farmington/Oakland County.......... 5/22/2009 43.42 Big Rapids Zeeland/D2 State......................... 5/30/2009 43.47 East Lansing Zeeland/D2 State......................... 5/30/2009 43.44 Detroit Cooley Detroit/PSL................................. 5/21/2009 43.51 Detroit Cody Detroit/Shumake Relays............... 4/25/2009 43.52 Rockford Kentwood/D1 State...................... 5/30/2009 43.54 Albion Stockbridge/Inv............................ 5/ 1/2009 43.56 Farmington Kentwood/D1 State...................... 5/30/2009 43.59 Inkster Zeeland/D2 State......................... 5/30/2009 43.64 Rochester Kentwood/D1 State...................... 5/30/2009 43.67 Detroit Catholic Central Farmington/Oakland County.......... 5/22/2009 43.72 Wayne Kentwood/D1 State...................... 5/30/2009 43.77 Jackson Lumen Christi Jackson/Selby Inv........................ 5/26/2009 43.78 Fraser Kentwood/D1 State...................... 5/30/2009 43.79 Saginaw Auburn/SVL................................. 5/20/2009 43.80 Portage Northern Jackson/JDs Inv.......................... 4/24/2009 43.80 Ann Arbor Pioneer Ypsilanti/Steeb Memorial............... 5/26/2009 43.83 Saginaw Hill Auburn/SVL................................. 5/20/2009 43.86 Pewamo-Westphalia Grand Rapids/D4 State................. 5/30/2009 43.86 Grand Rapids Catholic Central Zeeland/D2 State......................... 5/30/2009 43.86 Zeeland West Zeeland/D2 State......................... 5/30/2009 43.86+ Sterling Heights Stevenson Kentwood/D1 State (43.77 lane 5).. 5/30/2009 43.87 Flint Northern Kalamazoo/Lukens Inv.................. 4/24/2009 43.89 Ypsilanti Lincoln Ann Arbor/SEC............................ 5/20/2009 43.94 Battle Creek Central Kalamazoo/Lukens Inv.................. 4/24/2009 43.97 Vassar Comstock Park/D3 State.............. 5/30/2009 44.00 Muskegon Catholic Central Grand Rapids/D4 State................. 5/30/2009 44.03 Pontiac Northern Kentwood/D1 State...................... 5/30/2009 44.07 Pinckney Ypsilanti/Steeb Memorial............... 5/26/2009 44.09 Portland Comstock Park/D3 State.............. 5/30/2009 44.14 Lansing Eastern Kalamazoo/Lukens Inv.................. 4/24/2009 44.17 Berkley Farmington/Oakland County.......... 5/22/2009 44.22 Livonia Clarenceville Comstock Park/D3 State.............. 5/30/2009 44.23 Benton Harbor Sturgis/SMAC Big 16..................... 5/ 8/2009 44.24 Kenowa Hills Muskegon/OK Black...................... 5/ 8/2009 44.28 Highland Park Kentwood/D1 State...................... 5/30/2009 44.34 Bay City Central Auburn/SVL................................. 5/20/2009 44.42 Jackson Lumen Christi Comstock Park/D3 State.............. 5/30/2009 44.47 Detroit Renaissance Detroit/PSL................................. 5/21/2009 44.49 East Detroit Kentwood/D1 State...................... 5/30/2009 44.52 Grand Haven Hudsonville/OK Red...................... 5/ 8/2009 44.52 McBain Grand Rapids/D4 State................. 5/30/2009 44.55 Kalamazoo Norrix Sturgis/SMAC Big 16..................... 5/ 8/2009 44.55 Muskegon Muskegon/GMAA.......................... 5/ 1/2009 44.60 Ann Arbor Huron Ann Arbor/SEC............................ 5/20/2009 44.60 Saline Ann Arbor/SEC............................ 5/20/2009 44.61 Hopkins Kelloggsville/OK Silver................... 5/ 8/2009 44.64 Grand Blanc Mansfield/Relays......................... 4/18/2009 44.64 Michigan Center Jackson/Selby Inv........................ 5/26/2009 44.66 St Joseph Jenison/MITCA Team D2.............. 5/23/2009 44.67 Flushing Auburn/BCW Inv........................... 5/ 1/2009 44.68 Three Rivers Zeeland/D2 State......................... 5/30/2009 Hand-timed: 41.5 East Kentwood Jackson/JD’s Inv......................... 4/24/2009 41.9 East Kentwood Grandville/dual............................. 4/16/2009 42.2 East Kentwood Jenison/D1 Regional..................... 5/15/2009 42.4 Lansing Everett League....................................... 5/20/2009 42.6 Southfield West Bloomfield/D1 Regional......... 5/16/2009 42.7 Detroit Cass Tech Canton/D1 Regional..................... 5/15/2009 42.9 Livonia Churchill Canton/D1 Regional..................... 5/15/2009 42.9 Hamilton Grand Rapids/Bos Inv................... 5/26/2009 43.0 Rochester Adams Holly/D1 Regional........................ 5/15/2009 43.0 Williamston Williamston/D2 Regional............... 5/16/2009 43.0 Holt League....................................... 5/20/2009 43.0 Cadillac Cadillac/D2 Regional.................... 5/15/2009 43.1 Farmington Hills Harrison Birmingham/Groves Inv................. 4/17/2009 43.1 Livonia Stevenson Canton/D1 Regional..................... 5/15/2009 43.1 Flint Carman-Ainsworth Midland/D1 Regional..................... 5/15/2009 43.1 Lansing Sexton Williamston/D2 Regional............... 5/16/2009 43.2 Traverse City Central Midland/D1 Regional..................... 5/15/2009 43.2 Detroit Mumford West Bloomfield/D1 Regional......... 5/16/2009 43.2 Highland Park Grosse Pointe/D1 Regional............ 5/15/2009 43.2 Lansing Eastern League....................................... 5/20/2009 43.3 Jackson Lumen Christi Jackson/JD’s Inv......................... 4/24/2009 43.4 Rochester Rochester/OAA Red...................... 5/ 8/2009 43.4 Wayne Canton/D1 Regional..................... 5/15/2009 43.4 Livonia Franklin Canton/D1 Regional..................... 5/15/2009 43.4 Albion East Jackson/D3 Regional............ 5/15/2009 43.4 Midland Midland/D1 Regional..................... 5/15/2009 43.5 Fraser Anchor Bay/Rotary Relays............ 4/25/2009 43.5 Saginaw Hill Midland/D1 Regional..................... 5/15/2009 43.5 Farmington West Bloomfield/D1 Regional......... 5/16/2009 43.5 Flint Northern Williamston/D2 Regional............... 5/16/2009 43.5 Big Rapids Cadillac/D2 Regional.................... 5/15/2009 43.6 Ann Arbor Pioneer Waterford/Ashley Relays............... 5/ 2/2009 43.6 Battle Creek Central Jenison/D1 Regional..................... 5/15/2009 43.6 Sterling Heights Stevenson Warren/D1 Regional..................... 5/15/2009 43.6 Detroit Catholic Central Milford/D1 Regional...................... 5/15/2009 43.6 Midland Midland/tri................................... 5/12/2009 43.6 Portage Northern Grand Rapids/Bos Inv................... 5/26/2009 43.7 East Lansing Jackson/JD’s Inv......................... 4/24/2009 43.7 Rockford Caledonia/D2 Regional.................. 5/15/2009 43.7 East Detroit Grosse Pointe/D1 Regional............ 5/15/2009 43.7 Grand Rapids Catholic Central Grand Rapids/Bos Inv................... 5/26/2009 43.8 Farmington Livonia/Observerland Relays.......... 5/ 2/2009 43.8 Zeeland West Grand Rapids/D2 Regional............ 5/16/2009 43.8 Pinckney Milford/D1 Regional...................... 5/15/2009 43.8 South Haven Sturgis/D2 Regional...................... 5/15/2009 43.9 Grand Haven Jenison/D1 Regional..................... 5/15/2009 43.9 Pontiac Northern Holly/D1 Regional........................ 5/15/2009 43.9 Detroit UD Jesuit Grosse Pointe/D1 Regional............ 5/15/2009 43.9 Lansing Waverly Mason/CAAC Red........................ 5/20/2009 44.0 Westland Glenn Canton/D1 Regional..................... 5/15/2009 44.0 Central Montcalm Brookwood/D3 Regional................ 5/15/2009 44.0 Utica Ford Warren/D1 Regional..................... 5/15/2009 44.0 Detroit King Grosse Pointe/D1 Regional............ 5/15/2009 44.1 Battle Creek Central Battle Creek/Lakeview Inv............. 4/17/2009 44.1 Berkley Rochester/OAA White................... 5/ 9/2009 44.1 Southfield Lathrup North Farmington/OAA Blue........... 5/ 8/2009
4 x 200 RELAY (1:31.9) 1:26.72 East Kentwood Kentwood/D1 State...................... 5/30/2009 1:26.8 East Kentwood Jenison/D1 Regional..................... 5/15/2009 1:27.74 East Kentwood Jackson/JD’s Inv......................... 4/24/2009 1:27.80 East Kentwood Greensboro/Nike Outdoor Nationals 6/19/2009 1:28.3 Ann Arbor Pioneer Saline/D1 Regional....................... 5/15/2009 1:28.49 Hamilton Zeeland/D2 State......................... 5/30/2009 1:28.8 West Bloomfield West Bloomfield/D1 Regional......... 5/16/2009 1:28.9 Livonia Stevenson Livonia/Observerland Relays.......... 5/ 2/2009 1:29.0 Southfield Rochester/OAA White................... 5/ 9/2009 1:29.28 Lansing Sexton Zeeland/D2 State......................... 5/30/2009 1:29.3 Lansing Eastern Bath/Nugent Inv........................... 5/ 8/2009 1:29.5 Livonia Stevenson Canton/D1 Regional..................... 5/15/2009 1:29.6 Romulus Saline/D1 Regional....................... 5/15/2009 1:29.6 Albion Hillsdale/SMAA............................. 5/202009 1:29.77 Lansing Waverly Zeeland/D2 State......................... 5/30/2009 1:29.82 Williamston Zeeland/D2 State......................... 5/30/2009 1:29.95 Detroit Catholic Central Farmington/Oakland County.......... 5/22/2009 1:29.95 Midland Auburn/SVL................................. 5/20/2009 1:29.96 Farmington Farmington/Oakland County.......... 5/22/2009 1:30.08 Benton Harbor Sturgis/SMAC Big 16..................... 5/ 8/2009 1:30.08 Farmington Hills Harrison Kentwood/D1 State...................... 5/30/2009 1:30.13 Saline Ann Arbor/SEC............................ 5/20/2009 1:30.17 Big Rapids Zeeland/D2 State......................... 5/30/2009 1:30.20 Jackson Kentwood/D1 State...................... 5/30/2009 1:30.2 Wayne Canton/D1 Regional..................... 5/15/2009 1:30.2 Rochester West Bloomfield/D1 Regional......... 5/16/2009 1:30.33 Detroit Cass Tech Detroit/PSL................................. 5/21/2009 1:30.36 Bay City Western Auburn/SVL................................. 5/20/2009 1:30.38 Saginaw Hill Auburn/SVL................................. 5/20/2009 1:30.42 Detroit Northern Detroit/PSL................................. 5/21/2009 1:30.48 Orchard Lake St Mary Zeeland/D2 State......................... 5/30/2009 1:30.4 Utica Ford Warren/D1 Regional..................... 5/15/2009 1:30.52 Detroit Mumford Detroit/Shumake Relays............... 4/25/2009 1:30.5 Livonia Churchill Canton/D1 Regional..................... 5/15/2009 1:30.66 East Lansing Lansing/Pozega Inv...................... 4/18/2009 1:30.69 Flint Northern Auburn/SVL................................. 5/20/2009 1:30.72 Zeeland West Zeeland/D2 State......................... 5/30/2009 1:30.88 Hastings Zeeland/D2 State......................... 5/30/2009 1:30.8 Utica Ford Anchor Bay/Rotary Relays............ 4/25/2009 1:30.8 Lansing Everett Caledonia/D2 Regional.................. 5/15/2009 1:30.8 Belleville Saline/D1 Regional....................... 5/15/2009 1:30.8 Woodhaven Saline/D1 Regional....................... 5/15/2009 1:30.90 Bay City Central Auburn/SVL................................. 5/20/2009 1:30.94 Clare Comstock Park/D3 State.............. 5/30/2009 1:30.95 Vermontville Maple Valley Comstock Park/D3 State.............. 5/30/2009 1:30.9 Salem Farmington/Raider Relays............. 4/24/2009 1:31.0 Utica Eisenhower Holly/D1 Regional........................ 5/15/2009 1:31.13 South Haven Zeeland/D2 State......................... 5/30/2009 1:31.1 Southfield West Bloomfield/D1 Regional......... 5/16/2009 1:31.1 Brighton Milford/D1 Regional...................... 5/15/2009 1:31.21 Holt Olivet/Inv..................................... 5/ 8/2009 1:31.26 Parma Western Jackson/Selby Inv........................ 5/26/2009 1:31.27 Michigan Center Jackson/Selby Inv........................ 5/26/2009 1:31.2 Portage Northern Jenison/D1 Regional..................... 5/15/2009 1:31.2 Kalamazoo Norrix Jenison/D1 Regional..................... 5/15/2009 1:31.3 Pontiac Northern North Farmington/OAA Blue........... 5/ 8/2009 1:31.3 Salem Canton/D1 Regional..................... 5/15/2009 1;31.3 Saginaw Hill Midland/D1 Regional..................... 5/15/2009 1:31.3 Lansing Waverly Mason/CAAC Red........................ 5/20/2009 1:31.40 Flint Beecher Comstock Park/D3 State.............. 5/30/2009 1:31.41 Fraser Warren/Macomb County............... 5/22/2009 1:31.41 Detroit Cooley Detroit/PSL................................. 5/21/2009 1:31.4 Saline Saline/Golden Triangle................... 5/ 1/2009 1:31.4 Westland Glenn Canton/D1 Regional..................... 5/15/2009 1:31.57 Mt Pleasant Auburn/SVL................................. 5/20/2009 1:31.5 Greenville Grand Rapids/OK White................. 5/ 8/2009 1:31.5 Flint Carman-Ainsworth Midland/D1 Regional..................... 5/15/2009 1:31.5 Ypsilanti Livonia/D2 Regional...................... 5/15/2009 1:31.61 Sparta Jenison/MITCA Team D2.............. 5/23/2009 1:31.64 Stanton Central Montcalm Comstock Park/D3 State.............. 5/30/2009 1:31.68 Hudsonville Hudsonville/OK Red...................... 5/ 8/2009 1:31.6 Rockford Wyoming Park/Grimm Relays........ 4/25/2009 1:31.6 Auburn Hills Avondale Holly/D1 Regional........................ 5/15/2009 1:31.75 Michigan Center Comstock Park/D3 State.............. 5/30/2009 1:31.76 Pinckney Ypsilanti/Steeb Memorial............... 5/26/2009 1:31.77 Detroit Northwestern Detroit/Shumake Relays............... 4/25/2009 1:31.7 Hopkins Grand Rapids/D3 Regional............ 5/15/2009 1:31.80 Muskegon Orchard View Zeeland/D2 State......................... 5/30/2009 1:31.83 Flint Northern Kalamazoo/Lukens Inv.................. 4/24/2009 1:31.83 Waterford Mott Farmington/Oakland County.......... 5/22/2009 1:31.94 Muskegon Catholic Central Grand Rapids/D4 State................. 5/30/2009 1:31.95 Bloomfield Hills Lahser Farmington/Oakland County.......... 5/22/2009 1:31.96 Detroit King Detroit/PSL................................. 5/21/2009 1:31.9 Muskegon Zeeland/GRPS Inv....................... 4/18/2009 1:31.9 Walled Lake Central Milford/D1 Regional...................... 5/15/2009 1:31.9 Pontiac Northern Holly/D1 Regional........................ 5/15/2009 1;31.9 Caro TVC East.................................... 5/19/2009
4 x 400 RELAY (3:29.9) 3:21.14 East Kentwood Kentwood/D1 State...................... 5/30/2009 3:21.25 Detroit Catholic Central Jackson/JD’s Inv......................... 4/24/2009 3:21.67 Detroit Catholic Central Kentwood/D1 State...................... 5/30/2009 3:22.15 East Kentwood Jackson/JD’s Inv......................... 4/24/2009 3;22.1 Lansing Eastern League....................................... 5/20/2009 3:22.24 Detroit Catholic Central Farmington/Oakland County.......... 5/22/2009 3:22.3 Detroit Catholic Central Milford/D1 Regional...................... 5/15/2009 3:22.40 Hamilton Zeeland/D2 State......................... 5/30/2009 3:22.7 Southfield Rochester/OAA White................... 5/ 9/2009 3:22.7 Farmington Hills Harrison Rochester/OAA White................... 5/ 9/2009 3:22.8 Ann Arbor Pioneer Saline/D1 Regional....................... 5/15/2009 3:23.06 Otsego Zeeland/D2 State......................... 5/30/2009 3:23.3 Rochester Adams Holly/D1 Regional........................ 5/15/2009 3:23.3 Holly Holly/D1 Regional........................ 5/15/2009 3:23.79 Kenowa Hills Kentwood/D1 State...................... 5/30/2009 3:23.86 Vermontville Maple Valley Comstock Park/D3 State.............. 5/30/2009 3:23.90 Albion Comstock Park/D3 State.............. 5/30/2009 3;23.9 Milford Milford/D1 Regional...................... 5/15/2009 3:24.05 Detroit Mumford Dayton/Mitchell Roosevelt............. 5/ 2/2009 3:24.57 Pinckney Kentwood/D1 State...................... 5/30/2009 3:24.5 Flint Carman-Ainsworth Midland/D1 Regional..................... 5/15/2009 3:24.5 Rockford Caledonia/D2 Regional.................. 5/15/2009 3:24.75 Saline Ann Arbor/SEC............................ 5/20/2009 3:24.80 West Bloomfield Kentwood/D1 State...................... 5/30/2009 3:24.97 Lansing Waverly Zeeland/D2 State......................... 5/30/2009 3:25.55 Zeeland West Zeeland/D2 State......................... 5/30/2009 3:25.5 Northville Milford/D1 Regional...................... 5/15/2009 3:25.75 Ypsilanti Zeeland/D2 State......................... 5/30/2009 3:25.7 Greenville Grand Rapids/OK White................. 5/ 8/2009 3:25.98 Parma Western Zeeland/D2 State......................... 5/30/2009 3:26.0 Freeland TVC East.................................... 5/19/2009 3:26.2 Flushing Midland/D1 Regional..................... 5/15/2009 3:26.44 Detroit King Detroit/PSL................................. 5/21/2009 3:26.67 East Lansing Zeeland/D2 State......................... 5/30/2009 3;26.6 Grosse Pointe North Grosse Pointe/D1 Regional............ 5/15/2009 3:26.8 Hudsonville Jenison/D1 Regional..................... 5/15/2009 3:26.8 Lansing Everett Caledonia/D2 Regional.................. 5/15/2009 3:26.9 Midland Auburn/SVL................................. 5/20/2009 3:27.03 Jackson Jackson/Selby Inv........................ 5/26/2009 3:27.13 Romeo Warren/Macomb County............... 5/22/2009 3:27.1 Monroe Saline/D1 Regional....................... 5/15/2009 3:27.38 Albion Comstock Park/D3 State.............. 5/30/2009 3:27.43 Salem Kentwood/D1 State...................... 5/30/2009 3:27.54 Caro Zeeland/D2 State......................... 5/30/2009 3:27.6 Royal Oak North Farmington/OAA Blue........... 5/ 8/2009 3:27.6 Okemos Caledonia/D2 Regional.................. 5/15/2009 3:27.80 Kingsley Comstock Park/D3 State.............. 5/30/2009 3:27.97 Whitehall Zeeland/D2 State......................... 5/30/2009 3:27.9 Portage Northern Lakeview/Inv............................... 4/17/2009 3:28.00 Southfield Lathrup Dayton/Mitchell Roosevelt............. 5/ 2/2009 3:28.07 Detroit Cass Tech Detroit/PSL................................. 5/21/2009 3:28.12 Frankenmuth Comstock Park/D3 State.............. 5/30/2009 3:28.1 Midland Dow Auburn/SVL................................. 5/20/2009 3:28.20 Haslett Zeeland/D2 State......................... 5/30/2009 3:28.26 Spring Lake Zeeland/D2 State......................... 5/30/2009 3:28.2 Southgate Saline/D1 Regional....................... 5/15/2009 3:28.40 Grand Haven Hudsonville/OK Red...................... 5/ 8/2009 3:28.45 Freeland Comstock Park/D3 State.............. 5/30/2009 3:28.4 Salem Canton/D1 Regional..................... 5/15/2009 3:28.5 Ypsilanti Lincoln Ann Arbor/River Rat Inv................. 5/ 9/2009 3:28.65 Bangor Comstock Park/D3 State.............. 5/30/2009 3:28.72 Cass City Comstock Park/D3 State.............. 5/30/2009 3:28.88 Wayland Union Zeeland/D2 State......................... 5/30/2009 3:28.8 Mason County Central Brookwood/D3 Regional................ 5/15/2009 3:28.94 Stanton Central Montcalm Comstock Park/D3 State.............. 5/30/2009 3:28.9 Southfield West Bloomfield/D1 Regional......... 5/16/2009 3:29.15 Three Rivers Zeeland/D2 State......................... 5/30/2009 3:29.26 Chelsea Ann Arbor/SEC............................ 5/20/2009 3:29.2 Macomb Lutheran North Metro......................................... 5/19/2009 3:29.30 Walled Lake Central Farmington/Oakland County.......... 5/22/2009 3:29.32 Troy Kentwood/D1 State...................... 5/30/2009 3:29.36 Temperance Bedford Toledo/Knights Relays................... 5/ 2/2009 3:29.3 Lansing Sexton Mason/CAAC Red........................ 5/20/2009 3:29.50 Potterville Grand Rapids/D4 State................. 5/30/2009 3:29.53 Charlevoix Comstock Park/D3 State.............. 5/30/2009 3:29.54 Clare Comstock Park/D3 State.............. 5/30/2009 3:29.5 Zeeland West Grand Rapids/D2 Regional............ 5/16/2009 3:29.5 Farmington Harrison West Bloomfield/D1 Regional......... 5/16/2009 3:29.5 East Detroit Grosse Pointe/D1 Regional............ 5/15/2009 3:29.64 Kalamazoo Hackett Comstock Park/D3 State.............. 5/30/2009 3:29.6 Livonia Stevenson Canton/D1 Regional..................... 5/15/2009 3:29.75 East Detroit Warren/Macomb County............... 5/22/2009 3:29.7 Perry Vermontville/D3 Regional.............. 5/15/2009 3:29.8 Midland Dow Midland/D1 Regional..................... 5/15/2009 3:29.8 Parma Western Hillsdale/SMAA............................. 5/202009 3:29.9 White Lake Lakeland Milford/D1 Regional...................... 5/15/2009
4 x 800 RELAY (8:14.9) 7:47.57 Detroit Catholic Central Kentwood/D1 State...................... 5/30/2009 7:47.67 Rochester Adams Kentwood/D1 State...................... 5/30/2009 7:50.86 Monroe Kentwood/D1 State...................... 5/30/2009 7:51.47 East Kentwood Kentwood/D1 State...................... 5/30/2009 7:52.44 Saginaw Heritage Kentwood/D1 State...................... 5/30/2009 7:52.86 Royal Oak Kentwood/D1 State...................... 5/30/2009 7:53.02 Rochester Adams Farmington/Oakland County.......... 5/22/2009 7:53.62 Detroit Cass Tech Kentwood/D1 State...................... 5/30/2009 7:53.77 Detroit Mumford Kentwood/D1 State...................... 5/30/2009 7:54.54 Detroit Catholic Central Farmington/Oakland County.......... 5/22/2009 7:54.6 Rochester Adams Rochester/OAA Red...................... 5/ 8/2009 7:55.07 Detroit Mumford Greensboro/Nike Outdoor Nationals 6/19/2009 7:57.18 Troy Kentwood/D1 State...................... 5/30/2009 7:57.48 East Kentwood Jenison/MITCA Team D1.............. 5/23/2009 7:57.9 East Kentwood Jenison/D1 Regional..................... 5/15/2009 7:58.51 Temperance Bedford Kentwood/D1 State...................... 5/30/2009 7:59.2 Troy Rochester/OAA Red...................... 5/ 8/2009 7:59.52 Detroit Cass Tech Detroit/Shumake Relays............... 4/25/2009 7:59.54 Monroe Greensboro/Nike Outdoor Nationals 6/19/2009 7:59.64 Detroit Mumford Indianapolis/Midwest Prep Inv........ 4/18/2009 7:59.78 Northville Kentwood/D1 State...................... 5/30/2009 7:59.88 East Kentwood Greensboro/Nike Outdoor Nationals 6/19/2009 8:00.12 Allendale Comstock Park/D3 State.............. 5/30/2009 8:00.1 Grand Rapids Christian Grand Rapids/Bos Inv................... 5/26/2009 8:00.54 Saline Kentwood/D1 State...................... 5/30/2009 8:00.72 Mason County Central Comstock Park/D3 State.............. 5/30/2009 8:00.86 Grand Ledge Kentwood/D1 State...................... 5/30/2009 8:01.27 Grandville Calvin Christian Comstock Park/D3 State.............. 5/30/2009 8:01.2 Jenison Grand Rapids/Bos Inv................... 5/26/2009 8:02.13 Ann Arbor Pioneer Ann Arbor/SEC............................ 5/20/2009 8:02.1 Traverse City Central Midland/D1 Regional..................... 5/15/2009 8:02.26 Freeland Comstock Park/D3 State.............. 5/30/2009 8:02.41 Linden Zeeland/D2 State......................... 5/30/2009 8:03.57 Lansing Eastern Kentwood/D1 State...................... 5/30/2009 8:03.94 Hillsdale Academy Grand Rapids/D4 State................. 5/30/2009 8:04.16 Okemos Kentwood/D1 State...................... 5/30/2009 8:04.57 Grand Rapids Christian Zeeland/D2 State......................... 5/30/2009 8:04.71 Potterville Grand Rapids/D4 State................. 5/30/2009 8:04.8 Midland Dow Midland/D1 Regional..................... 5/15/2009 8:05.18 Albion Comstock Park/D3 State.............. 5/30/2009 8:05.2 Frankenmuth Hemlock/TVC Central................... 5/19/2009 8:05.37 Rockford Jenison/MITCA Team D1.............. 5/23/2009 8:05.3 Plymouth Canton/D1 Regional..................... 5/15/2009 8:05.9 Walled Lake Western Milford/D1 Regional...................... 5/15/2009 8:07.3 Caledonia Caledonia/D2 Regional.................. 5/15/2009 8:07.47 Zeeland West Zeeland/D2 State......................... 5/30/2009 8:07.73 GR Forest Hills Eastern Zeeland/D2 State......................... 5/30/2009 8:07.8 Milford Milford/D1 Regional...................... 5/15/2009 8:08.0 Holly Holly/D1 Regional........................ 5/15/2009 8:09.3 Canton Canton/D1 Regional..................... 5/15/2009 8:09.50 Grand Rapids West Catholic Comstock Park/D3 State.............. 5/30/2009 8:09.71 Mattawan Kalamazoo/Lukens Inv.................. 4/24/2009 8:09.90 Williamston Zeeland/D2 State......................... 5/30/2009 8:09.9 Grand Rapids Catholic Central Grand Rapids/Bos Inv................... 5/26/2009 8:10.2 Chelsea Livonia/D2 Regional...................... 5/15/2009 8:10.38 Grand Rapids South Christian Zeeland/D2 State......................... 5/30/2009 8:10.49 Petoskey Zeeland/D2 State......................... 5/30/2009 8:10.60 Ann Arbor Huron Kalamazoo/Lukens Inv.................. 4/24/2009 8:10.6 Holt Caledonia/D2 Regional.................. 5/15/2009 8:11.0 Macomb Dakota Warren/D1 Regional..................... 5/15/2009 8:11.29 Whitehall Zeeland/D2 State......................... 5/30/2009 8:11.54 St Joseph Jenison/MITCA Team D2.............. 5/23/2009 8:11.71 Benzie Central Comstock Park/D3 State.............. 5/30/2009 8:12.66 Carleton Airport Zeeland/D2 State......................... 5/30/2009 8:12.7 Pinckney Milford/KLAA Lakes....................... 5/ 9/2009 8:12.89 Owosso Zeeland/D2 State......................... 5/30/2009 8:13.85 Grand Haven Hudsonville/OK Red...................... 5/ 8/2009 8:14.01 Romeo Warren/Macomb County............... 5/22/2009 8:14.1 Lake Orion Rochester/OAA Red...................... 5/ 8/2009 8:14.32 Battle Creek Harper Creek Zeeland/D2 State......................... 5/30/2009 8:14.3 Ithaca Vermontville/D3 Regional.............. 5/15/2009 8:14.9 Wayland Union Grand Rapids/D2 Regional............ 5/16/2009
4 x 1600 RELAY (19:59.9) Note: only baton relays – no “XC style” where athletes all run at same time 18:00.61+ Monroe Greensboro/Nike Outdoor (18:06.91y) 6/20/2009 18:09.0 Lake Orion Waterford/Ashley Relays............... 5/ 2/2009 18:29.5 Detroit Catholic Central Livonia/Observerland Relays.......... 5/ 2/2009 18:30.0 Ann Arbor Pioneer Waterford/Ashley Relays............... 5/ 2/2009 18:32.0 Royal Oak Farmington/Raider Relays............. 4/24/2009 18:32.5 Salem Livonia/Observerland Relays.......... 5/ 2/2009 18:34.20 Monroe Mansfield/Relays......................... 4/17/2009 18:41.8 Grand Blanc Flint/Runyan Classic..................... 5/ 1/2009 18:45.9 Grand Ledge Hastings/Relays.......................... 4/18/2009 18:49.0 Hartland Farmington/Raider Relays............. 4/24/2009 18:50.0 Salem Farmington/Raider Relays............. 4/24/2009 18:53.5 Grandville Calvin Christian Wyoming Park/Grimm Relays........ 4/25/2009 19:00.1 Rockford Wyoming Park/Grimm Relays........ 4/25/2009 19:01.04 Temperance Bedford Mansfield/Relays......................... 4/17/2009 19:27.0 St Joseph Hastings/Relays.......................... 4/18/2009 19:29.0 Troy Athens Waterford/Ashley Relays............... 5/ 2/2009 19:31.0 Clarkston Waterford/Ashley Relays............... 5/ 2/2009 19:33.0 Holly Farmington/Raider Relays............. 4/24/2009 19:41.91 Grand Blanc Mansfield/Relays......................... 4/17/2009 19:42.6 Canton Livonia/Observerland Relays.......... 5/ 2/2009 19:43.2 Livonia Stevenson Livonia/Observerland Relays.......... 5/ 2/2009 19:43.2 Livonia Churchill Livonia/Observerland Relays.......... 5/ 2/2009 19:45.0 North Farmington Farmington/Raider Relays............. 4/24/2009 19:50.0 Oxford Farmington/Raider Relays............. 4/24/2009 19:52.9 Whitmore Lake Clinton/Relays.............................. 4/ 4/2009
800 SPRINT MEDLEY (1:39.9) 1:31.9 Flint Carman-Ainsworth Flint/Runyan Classic..................... 5/ 1/2009 1:32.34 East Kentwood Greensboro/Nike Outdoor Nationals 6/20/2009 1:36.4 Detroit Cass Tech Dayton/Mitchell Roosevelt............. 5/ 1/2009 1:37.1 Hastings Hastings/Relays.......................... 4/18/2009 1:37.2 Clare Morley/Mohawk Relays................. 4/18/2009 1:37.3 Flint Kearsley Swartz Creek/Relays.................... 4/24/2009 1:38.1 Whitmore Lake Whitmore Lake/Trojan Relays........ 4/24/2009 1:38.2 Midland Midland/Graves-Swayze Relays..... 4/24/2009 1:38.3 Swartz Creek Swartz Creek/Relays.................... 4/24/2009 1:38.7 Manchester Whitmore Lake/Trojan Relays........ 4/24/2009 1:38.7 Detroit Mumford Dayton/Mitchell Roosevelt............. 5/ 1/2009 1:38.8 Ronulus Ypsilanti/April Showers.................. 4/18/2009 1:39.0 Bay City Western Midland/Graves-Swayze Relays..... 4/24/2009 1:39.4 Saline Ypsilanti/April Showers.................. 4/18/2009 1:39.9 Midland Dow Midland/Graves-Swayze Relays..... 4/24/2009
1200 SPRINT MEDLEY (2:40.0) 2:26.0 Ann Arbor Pioneer Waterford/Ashley Relays............... 5/ 2/2009 2:28.6 Farmington Hills Harrison Livonia/Observerland Relays.......... 5/ 2/2009 2:29.9 Livonia Stevenson Livonia/Observerland Relays.......... 5/ 2/2009 2:30.7 Pontiac Northern Waterford/Ashley Relays............... 5/ 2/2009 2:32.3 Plymouth Livonia/Observerland Relays.......... 5/ 2/2009 2:32.7 Dearborn Divine Child Waterford/Ashley Relays............... 5/ 2/2009 2:33.0 Lake Orion Waterford/Ashley Relays............... 5/ 2/2009 2:34.3 Livonia Churchill Livonia/Observerland Relays.......... 5/ 2/2009 2:35.3 Anchor Bay Anchor Bay/Rotary Relays............ 4/25/2009 2:35.3 Westland Glenn Livonia/Observerland Relays.......... 5/ 2/2009 2:36.0 Flint Carman-Ainsworth Lake Fenton/Blue Devil Relays...... 4/18/2009 2:36.0 Flint Beecher Lake Fenton/Blue Devil Relays...... 4/18/2009 2:36.1 Salem Livonia/Observerland Relays.......... 5/ 2/2009 2:36.5 Grand Rapids West Catholic Wyoming Park/Grimm Relays........ 4/25/2009 2:37.0 Wayland Scheerhorn Relays....................... 4/25/2009
SPRINT MEDLEY (3:44.9) 3:29.78 Detroit Mumford Greensboro/Nike Outdoor Nationals 6/19/2009 3:35.5 Rochester Adams West Bloomfield/Inv..................... 4/25/2009 3:37.8 Lake Orion West Bloomfield/Inv..................... 4/25/2009 3:38.7 Ann Arbor Pioneer West Bloomfield/Inv..................... 4/25/2009 3:39.4 Monroe West Bloomfield/Inv..................... 4/25/2009 3:41.3 Royal Oak Farmington/Raider Relays............. 4/24/2009 3:41.3 Pinckney West Bloomfield/Inv..................... 4/25/2009 3:41.52 Farmington Hills Harrison Farmington/Raider Relays............. 4/24/2009 3:41.9 Detroit Mumford Dayton/Mitchell Roosevelt............. 5/ 1/2009
2400 MEDLEY 5:46.0 Lake Orion Waterford/Ashley Relays............... 5/ 2/2009 5:51.2 Ann Arbor Pioneer Waterford/Ashley Relays............... 5/ 2/2009 5:55.9 Oxford Waterford/Ashley Relays............... 5/ 2/2009 5:57.0 Fenton Lake Fenton/Blue Devil Relays...... 4/18/2009 5:58.8 Clarkston Waterford/Ashley Relays............... 5/ 2/2009 6:02.0 Flint Carman-Ainsworth Flint/Runyan Classic..................... 5/ 1/2009 6:03.0 Dearborn Divine Child Waterford/Ashley Relays............... 5/ 2/2009 6:06.1 North Farmington Farmington/Raider Relays............. 4/24/2009 6:06.8 Rockford Zeeland/GRPS Inv....................... 4/18/2009 6:07.0 Zeeland East Zeeland/GRPS Inv....................... 4/18/2009 6:07.5 Alma St Louis/Relays........................... 4/11/2009 6:08.9 Farmington Hills Harrison Farmington/Raider Relays............. 4/24/2009 6:08.9 Bay City Western Midland/Graves-Swayze Relays..... 4/24/2009 6:11.7 Midland Dow Midland/Graves-Swayze Relays..... 4/24/2009 6:12.9 Salem Farmington/Raider Relays............. 4/24/2009 6:13.0 Holland
West Ottawa Zeeland/GRPS
Inv....................... 4/18/2009
3000 MEDLEY 8:10.27 Monroe Mansfield/Relays......................... 4/17/2009 8:58.87 Manchester Mansfield/Relays......................... 4/17/2009
DISTANCE MEDLEY (11:19.9) 10:31.42 Temperance Bedford Toledo/Knights Relays................... 5/ 2/2009 10:35.0 Ann Arbor Pioneer Waterford/Ashley Relays............... 5/ 2/2009 10:36.3 Pinckney Saline/Golden Triangle................... 5/ 1/2009 10:39.5 Monroe Saline/Golden Triangle................... 5/ 1/2009 10:43.4 Saline Saline/Golden Triangle................... 5/ 1/2009 10:46.4 Detroit Cass Tech Dayton/Mitchell Roosevelt............. 5/ 1/2009 10:47.9 Canton Livonia/Observerland Relays.......... 5/ 2/2009 10:53.7 Detroit Catholic Central Livonia/Observerland Relays.......... 5/ 2/2009 10:57.0 Grand Blanc Flint/Runyan Classic..................... 5/ 1/2009 10:58.0 Clarkston Waterford/Ashley Relays............... 5/ 2/2009 10:59.8 Northville Livonia/Observerland Relays.......... 5/ 2/2009 11:00.09 Brighton Ypsilanti/Steeb Memorial............... 5/26/2009 11:00.9 Milford Saline/Golden Triangle................... 5/ 1/2009 11:01.2 Grandville Calvin Christian Wyoming Park/Grimm Relays........ 4/25/2009 11:01.2 Rockford Wyoming Park/Grimm Relays........ 4/25/2009 11:01.2 Chelsea Saline/Golden Triangle................... 5/ 1/2009 11:02.4 Swartz Creek Swartz Creek/Relays.................... 4/24/2009 11:05.6 Wayland Caledonia/Soderberg Relays.......... 4/18/2009 11:06.0 Waterford Mott Waterford/Ashley Relays............... 5/ 2/2009 11:11.0 Walled Lake Northern Waterford/Ashley Relays............... 5/ 2/2009 11:11.8 Livonia Churchill Livonia/Observerland Relays.......... 5/ 2/2009 11:14.8 Grand Ledge Hastings/Relays.......................... 4/18/2009 11:15.4 Royal Oak Farmington/Raider Relays............. 4/24/2009 11:17.0 Waterford Kettering Waterford/Ashley Relays............... 5/ 2/2009 11:18.3 Linden Swartz Creek/Relays.................... 4/24/2009 11:18.9 Hartland Farmington/Raider Relays............. 4/24/2009
|
|
|
|