Michtrack - The original Internet home for Michigan high school track & field


Check out my latest book--"The 100 Greatest Track & Field Battles of the 20th Century"

Not a pretty website. But it's free.  *  Sign up for the Michigan Track & Field email list! * Like us on facebook!



Michigan High School Girls Indoor 2008 Lists

Featuring the best performers and performances from the Michigan indoor season. This list shows performances from ALL meets.

 

Note: I track down and list school affiliations here for information’s sake. No high schoolers in Michigan compete for their high schools prior to the first day of MHSAA-approved practice in the spring.

50 METERS (7.09)

6.86                Chanese Mendenhall (East Kentwood)11                                 Allendale/Laker Challenge I/I........................ 3/25/2008

6.94                        Mendenhall                                                                              Allendale/Laker Challenge I/II (h)................. 3/25/2008

6.96                Olivia Holwerda (Grand Rapids Christian)12                            Allendale/Laker Challenge I/II (h)................. 3/25/2008

6.97                        Holwerda                                                                                  Allendale/Laker Challenge I/I........................ 3/25/2008

6.98                Mahogany Bozman (Kalamazoo Central)9                               Allendale/Laker Challenge I/II (h)................. 3/25/2008

7.01                Kaisha Martin (Dowagiac)9                                                           Allendale/Laker Challenge III/IV................... 3/27/2008

7.04                Amanda Hollern (Grand Rapids Catholic C)11                         Allendale/Laker Challenge I/II (h)................. 3/25/2008

7.06                Carly Scott (Schoolcraft)9                                                              Allendale/Laker Challenge III/IV (h)............. 3/27/2008

 

55 METERS (7.59)

7.32#              Christienne Linton (Romulus)11                                                  Landover/Nike Classic (s).............................. 3/16/2008

7.35#                      Linton                                                                                         Landover/Nike Classic (h).............................. 3/16/2008

7.36                Elise Glass (Dearborn Edsel Ford)12                                         Kent/Open (h)................................................... 1/19/2008

7.39                        Glass                                                                                          Kent/Open......................................................... 1/19/2008

7.39                Noelle Bradley (Taylor Truman)11                                              Kent/Open (h)................................................... 1/19/2008

7.40                Ashley Parker (Westland Glenn)12                                             Kent/Open......................................................... 1/19/2008

7.49                Elise Brown (Jackson)12                                                               Albion/MITS....................................................... 1/26/2008

7.50                Juandretta Oliver (Albion)12                                                         Albion/MITS....................................................... 1/26/2008

7.50                Olivia Holwerda (Grand Rapids Christian)12                            Allendale/MITS................................................. 2/16/2008

7.51                Diamond Hamilton (Auburn Hills Avondale)9                           Merrillville/AAU Northern Champs............... 2/17/2008

7.57                Rebecca Hall (Wyoming Park)9                                                   Allendale/MITS................................................. 2/16/2008

7.59                Alysson Bodenbach (Mt Clemens Chippewa Valley)11         Allendale/MITS................................................. 2/23/2008

Hand-timed:

x

 

60 METERS (8.05)

7.68                Kendall Baisden (Bloomfield St Regis)7                                    Akron/Rubber City Open................................. 2/23/2008

7.73                Jordan Clark (Southfield)9                                                            Ypsilanti/Huron Relays I.................................. 3/29/2008

7.75                        Baisden                                                                                     Ann Arbor/MITS................................................ 2/14/2008

7.74                Christienne Linton (Romulus)11                                                  Mt Pleasant/MITS Championships............... 2/29/2008

7.75                        Linton                                                                                         Mt Pleasant/MITS Championships (s)......... 2/29/2008

7.77                        Linton                                                                                         Akron/Performers Meet.................................... 2/ 9/2008

7.80                        Linton                                                                                         Lexington/Kentucky Inv (h)............................. 2/23/2008

7.80                Elise Brown (Jackson)12                                                               East Lansing/MSU Playmakers.................... 3/25/2008

7.81                        Clark                                                                                          Ypsilanti/Huron Relays I (s)............................ 3/29/2008

7.82                        Linton                                                                                         Mt Pleasant/MITS Championships (h)......... 2/29/2008

7.82                        Clark                                                                                          Ypsilanti/Huron Relays I (h)............................ 3/29/2008

7.83                        Linton                                                                                         Lexington/Kentucky Inv................................... 2/23/2008

7.85                Ariel Hatcher (Monroe)12                                                              Ypsilanti/Huron Relays I (s)............................ 3/29/2008

7.87                Lauren Drayton (Troy)10                                                               Ypsilanti/Classic............................................. 12/29/2007

7.88                Tofunmi Akeredolu (Southfield Lathrup)12                               Mt Pleasant/MITS Championships............... 2/29/2008

7.89                Elise Glass (Dearborn Edsel Ford)12                                         Lexington/Kentucky Inv (h)............................. 2/23/2008

7.91                Diamond Hamilton (Auburn Hills Avondale)9                           Ypsilanti/MITS................................................... 2/22/2008

7.96                Dynasty McGee (Flint Southwestern)9                                        Ypsilanti/Huron Relays I.................................. 3/29/2008

7.96                Ashley Parker (Westland Glenn)12                                             Ypsilanti/Huron Relays I (s)............................ 3/29/2008

7.99                Leslie Aririguzo (West Bloomfield)12                                         Ann Arbor/MITS................................................ 1/16/2008

7.99                Bridgette Owens (Southfield)10                                                   Warren/MITS (h)............................................... 2/15/2008

7.99                Aja Hawkins (Detroit Crockett)12                                                 Mt Pleasant/MITS Championships (s)......... 2/29/2008

8.00                Allie Fox (St Johns)9                                                                       East Lansing/MSU Playmakers.................... 3/25/2008

8.01                Noelle Bradley (Taylor Truman)11                                              Lexington/Kentucky Inv (h)............................. 2/23/2008

8.02                Jovonne Tyson-King (Rochester Adams)11                              Warren/MITS (h)............................................... 2/15/2008

8.03                Juandretta Oliver (Albion)12                                                         Mt Pleasant/MITS Championships (h)......... 2/29/2008

8.05                Corrie Castro (Saline)11                                                                Ann Arbor/MITS................................................ 2/14/2008

Hand-timed:

7.8                  Leanne Selinger (Williamston)9                                                  East Lansing/MSU Playmakers Small......... 3/26/2008

 

200 METERS (26.59)

24.92              Kendall Baisden (Bloomfield St Regis)7                                    New York/National Scholastic (h)................. 3/15/2008

24.94                      Baisden                                                                                     Mt Pleasant/MITS Championships............... 2/29/2008

25.38              Dynasty McGee (Flint Southwestern)9                                        Mt Pleasant/Jack Skoog Open...................... 2/23/2008

25.40              Elise Glass (Dearborn Edsel Ford)12                                         Landover/Nike Classic (h).............................. 3/15/2008

25.54                      McGee                                                                                       Merrillville/AAU Northern Champs............... 2/17/2008

25.59                      Glass                                                                                          Mt Pleasant/MITS Championships............... 2/29/2008

25.66                      McGee                                                                                       Landover/Nike Classic (h).............................. 3/15/2008

25.68                      McGee                                                                                       Merrillville/AAU Northern Champs (h)......... 2/17/2008

25.98              Christienne Linton (Romulus)11                                                  Landover/Nike Classic (h).............................. 3/15/2008

26.25              Leslie Arririguzo (West Bloomfield)12                                        East Lansing/MITS........................................... 2/13/2008

26.35              Noelle Bradley (Taylor Truman)11                                              Mt Pleasant/MITS Championships............... 2/29/2008

26.48              Cyra Taylor ()                                                                                   Mt Pleasant/MITS Championships............... 2/29/2008

26.55              Aisha Osborne (Detroit Mumford)11                                           Ann Arbor/MITS................................................ 1/12/2008

Oversized Track:

25.25              Elise Glass (Dearborn Edsel Ford)12                                         Lexington/Kentucky Inv................................... 2/23/2008

25.28              Kendall Baisden (Bloomfield St Regis)7                                    Akron/Rubber City Open................................. 2/23/2008

25.57              Dynasty McGee (Flint Southwestern)9                                        Akron/Open........................................................ 2/ 1/2008

25.90              Christienne Linton (Romulus)11                                                  Lexington/Kentucky Inv................................... 2/23/2008

26.42              Noelle Bradley (Taylor Truman)11                                              Kent/Open......................................................... 1/19/2008

 

300 METERS

41.85              Allyson Bodenbach (Mt Clemens Chippewa Valley)12          Warren/Macomb County Ch.......................... 3/19/2008

 

400 METERS (61.20)

56.19              Kendall Baisden (Bloomfield St Regis)7                                    New York/National Scholastic [7/8]............... 3/16/2008

57.02              Dynasty McGee (Flint Southwestern)9                                        Landover/Nike Classic (h).............................. 3/15/2008

57.07                      McGee                                                                                       Landover/Nike Classic.................................... 3/16/2008

57.16                      McGee                                                                                       Mt Pleasant/MITS Championships............... 2/29/2008

57.22                      McGee                                                                                       Saginaw/SVSU Inv D1.................................... 3/20/2008

57.33                      McGee                                                                                       Findlay/Findlay Inv........................................... 1/19/2008

57.35                      McGee                                                                                       Mt Pleasant/Jack Skoog Open...................... 2/23/2008

57.75                      McGee                                                                                       Saginaw/MITS.................................................. 1/29/2008

57.86                      McGee                                                                                       Merrillville/AAU Northern Champs............... 2/17/2008

58.04                      McGee                                                                                      Merrillville/AAU Northern Champs (h)......... 2/16/2008

58.39              Aisha Osborne (Detroit Mumford)11                                           Mt Pleasant/MITS Championships............... 2/29/2008

58.87              Angie Brooks (Ortonville-Brandon)12                                         Mt Pleasant/MITS Championships............... 2/29/2008

58.98              Erinma Elibe (Gibraltar Carlson)12                                             Landover/Nike Classic (h).............................. 3/15/2008

60.34              Megan Creutz (Saline)12                                                              East Lansing/MITS........................................... 1/21/2008

60.44              Tiara Sharp (Ann Arbor Pioneer)12                                             Ypsilanti/MITS................................................... 2/22/2008

60.47              Christina Farrow (Detroit Renaissance)12                                 Ann Arbor/MITS................................................ 1/12/2008

60.88              Paige Patterson (Woodhaven b95)?                                           Mt Pleasant/MITS Championships............... 2/29/2008

61.12              Elise Brown (Jackson)12                                                               Ypsilanti/MITS................................................... 2/22/2008

Oversized Track:

56.53              Dynasty McGee (Flint Southwestern)9                                        Akron/Open........................................................ 2/ 1/2008

57.77              Erinma Elibe (Gibraltar Carlson)12                                             Lexington/Kentucky Inv................................... 2/23/2008

57.90              Aisha Osborne (Detroit Mumford)11                                           Akron/Rubber City Open................................. 2/23/2008

60.86              DeDe Lofton (Detroit Mumford)10                                               Akron/Rubber City Open................................. 2/23/2008

60.90              Kyra Caldwell (Ypsilanti)12                                                           Akron/Performers Meet.................................... 2/ 9/2008

61.19              Krysten Fischer (Rockford)11                                                       Allendale/MITS................................................. 2/16/2008

 

600 METERS (1:41.99)

1:41.3#          Natalie Webb (Woodhaven)12                                                     Ann Arbor/MITS................................................ 2/14/2008

1:44.15          Kaitlyn Kreger (L’Anse Creuse North)12                                    Warren/Macomb County Ch.......................... 3/19/2008

 

800 METERS (2:22.9)

2:11.88          Becca Addison (Grand Haven)11                                                Allendale/MITS................................................. 2/23/2008

2:14.26                  Addison                                                                                     Mt Pleasant/MITS Championships............... 2/29/2008

2:17.20                  Addison                                                                                     Allendale/MITS................................................. 2/16/2008

2:17.48          Christina Farrow (Detroit Renaissance)12                                 Ann Arbor/MITS................................................ 1/12/2008

2:18.30                  Farrow                                                                                       Mt Pleasant/MITS Championships............... 2/29/2008

2:19.43          Natalie Webb (Woodhaven)12                                                     Ann Arbor/MITS................................................ 2/14/2008

2:19.52          Shareice Pinkston (Detroit Mumford)11                                     New York/National Scholastic....................... 3/16/2008

2:20.37          Amelia Bannister (Albion)11                                                         Mt Pleasant/MITS Championships............... 2/29/2008

2:20.58          Jennifer Carey (Woodhaven)12                                                   Mt Pleasant/MITS Championships............... 2/29/2008

2:20.95          Monica Kinney (Grand Rapids West Catholic)12                      Mt Pleasant/MITS Championships............... 2/29/2008

2:21.8             Shannon Osika (Waterford Mott)9                                               East Lansing/MITS........................................... 2/13/2008

2:22.01          Cara Cremeans (Jackson Lumen Christi)11                             Mt Pleasant/MITS Championships............... 2/29/2008

Oversized Track:

2:18.82          Christina Farrow (Detroit Renaissance)12                                 Lexington/Kentucky Inv................................... 2/23/2008

2:19.96          Shariece Pinkston (Detroit Mumford)11                                     Akron/Rubber City Open................................. 2/23/2008

2:20.48          Ajia Olison (Detroit Mumford)12                                                  Akron/Rubber City Open................................. 2/23/2008

 

1500 METERS (4:59.9)

4:40.53#        Shannon Osika (Waterford Mott)9                                               Landover/Nike Classic (h) [mile]................... 3/15/2008

4:51.9#          Courtney Calka (Livonia Stevenson)11                                      Mt Pleasant/MITS Championships [1600]... 2/29/2008

4:52.2#          Grace Green (Troy)11                                                                    Mt Pleasant/MITS Championships [1600]... 2/29/2008

4:53.6#          Natalie Webb (Woodhaven)12                                                     Mt Pleasant/MITS Championships [1600]... 2/29/2008

4:54.1#          Lindsay Hagan (Northville)12                                                       Mt Pleasant/MITS Championships [1600]... 2/29/2008

4:59.56#        Kelsey Duerkson (Ann Arbor Pioneer)12                                   Landover/Nike Classic [mile]......................... 3/16/2008

 

1600 METERS (5:19.9)

4:58.26+        Shannon Osika (Waterford Mott)9                                               Landover/Nike Indoor [5:00.00y]................... 3/15/2008

5:05.75          Becca Addison (Grand Haven)11                                                Allendale/MITS................................................. 2/16/2008

5:07.72          Courtney Calka (Livonia Stevenson)11                                      Ypsilanti/MITS................................................... 1/24/2008

5:08.76          Grace Green (Troy)11                                                                    Mt Pleasant/MITS Championships............... 2/29/2008

5:10.0             Meggan Freeland (Parma Western)11                                       Hillsdale/MITS.................................................. 2/16/2008

5:11.00          Natalie Webb (Woodhaven)12                                                     Ypsilanti/MITS................................................... 1/24/2008

5:12.92          Gabrielle Anzelone (Grand Blanc)9                                            Ypsilanti/MITS................................................... 2/22/2008

5:13.85          Katie Haines (Rockford)12                                                            Allendale/Laker Challenge I/I........................ 3/25/2008

5:14.20          Lindsay Hagan (Northville)12                                                       Mt Pleasant/MITS Championships............... 2/29/2008

5:14.73          Alex Leptich (Saline)10                                                                  Ypsilanti/MITS................................................... 2/22/2008

5:18.51+        Kelsey Duerkson (Ann Arbor Pioneer)12                                   Landover/Nike Classic [5:20.36y]................. 3/16/2008

5:18.60          Monica Kinney (Grand Rapids West Catholic)11                      Allendale/MITS................................................. 2/23/2008

5:18.71          Rachel McFarlane (Livonia Churchill)12                                    Mt Pleasant/MITS Championships............... 2/29/2008

5:19.21          Kristen Smith (Clarkston)11                                                          East Lansing/MITS........................................... 2/13/2008

5:19.36          Remme Courtright (Dexter)12                                                      Mt Pleasant/MITS Championships............... 2/29/2008

5:19.44          Kate Nelson (Williamston)12                                                        Mt Pleasant/MITS Championships............... 2/29/2008

5:19.64          Jen Rock (Utica Eisenhower)12                                                   Warren/MITS..................................................... 1/18/2008

 

3000 METERS (10:59.9)

10:33.5#        Tiffany Abrahamian (Rochester)12                                             Mt Pleasant/MITS Championships [3200]... 2/29/2008

10:34.6#        Gabrielle Anzelone (Grand Blanc)9                                            Mt Pleasant/MITS Championships [3200]... 2/29/2008

10:37.5#        Katie Haines (Rockford)12                                                            Mt Pleasant/MITS Championships [3200]... 2/29/2008

10:40.9#        Kristen Smith (Clarkston)11                                                          Mt Pleasant/MITS Championships [3200]... 2/29/2008

10:42.6#        Jen Rock (Utica Eisenhower)12                                                   Mt Pleasant/MITS Championships [3200]... 2/29/2008

 

3200 METERS (11:44.9)

10:45.39+      Tiffany Abrahamian (Rochester)12                                             New York/National Scholastic [10:49.15y].. 3/16/2008

11:10.87        Gabrielle Anzelone (Grand Blanc)9                                            Mt Pleasant/MITS Championships............... 2/29/2008

11:17.28        Katie Haines (Rockford)12                                                            Mt Pleasant/MITS Championships............... 2/29/2008

11:20.03        Courtney Calka (Livonia Stevenson)11                                      Warren/MITS...................................................... 2/ 8/2008

11:21.16        Jen Rock (Utica Eisenhower)12                                                   Warren/MITS...................................................... 1/ 4/2008

11:23.24        Grace Green (Troy)11                                                                    Saginaw/MITS.................................................. 1/29/2008

11:24.94        Kristen Smith (Clarkston)11                                                          Mt Pleasant/MITS Championships............... 2/29/2008

11:30.15’       Lindsay Hagan (Northville)12                                                       Akron/Performers Meet.................................... 2/ 9/2008

11:33.50        Erin Lafave (Troy)12                                                                       Mt Pleasant/MITS Championships............... 2/29/2008

11:37.0          Kaitlyn Patterson (Cadillac)11                                                      Saginaw/SVSU Inv D2.................................... 3/21/2008

11:38.21        Andrea Hoffman (Monroe Jefferson)12                                     Mt Pleasant/MITS Championships............... 2/29/2008

11:41.64        Cayla Nousain (Concord)11                                                         Ann Arbor/MITS................................................ 2/14/2008

 

5000 METERS

18:09.40        Erin Lafave (Troy)12                                                                       Landover/Nike Indoor..................................... 3/15/2008

 

50 METER HURDLES (8.60)

8.11                Danielle Putterman (Rockford)11                                                Allendale/Laker Challenge I/I........................ 3/25/2008

8.23                        Putterman                                                                                 Allendale/Laker Challenge I/I (h).................. 3/25/2008

8.26                Jamie Reed (Benton Harbor)11                                                   Allendale/Laker Challenge I/I........................ 3/25/2008

8.40                Rashell VanLuven (Remus Chippewa Hills)12                         Allendale/Laker Challenge I/I (h).................. 3/25/2008

8.46                Stephanie Hahn (East Kentwood)12                                           Allendale/Laker Challenge I/I (h).................. 3/25/2008

8.54                Tammy Smith (Gobles)12                                                             Allendale/Laker Challenge III/IV (h)............. 3/27/2008

8.57                Hailey Hermes (Mt Pleasant)12                                                   Allendale/Laker Challenge I/I........................ 3/25/2008

 

55 METER HURDLES (9.29)

8.27                Raven Clay (Detroit Cody)12                                                        Merrillville/AAU Northern Champs............... 2/16/2008

8.55                        Clay                                                                                           Merrillville/AAU Northern Champs (h)......... 2/16/2008

8.74                Jade Hull (Grandville)12                                                                Allendale/MITS................................................. 2/23/2008

8.98                Danielle Putterman (Rockford)11                                                Allendale/MITS................................................. 2/16/2008

8.98                Aniece Glover (Detroit Cody)12                                                   Merrillville/AAU Northern Champs (h)......... 2/17/2008

8.98                Autumn Touchstone (Clarkston)12                                              Merrillville/AAU Northern Champs............... 2/17/2008

9.09#              Ashley Wartley (Belleville)12                                                        Landover/Nike Classic (h) (60H).................. 3/16/2008

9.13                Hailey Himebough (Bronson)11                                                  Allendale/MITS................................................. 2/23/2008

 

60 METER HURDLES (9.59)

8.53                Leslie Aririguzo (West Bloomfield)12                                         Ypsilanti/Huron Relays I.................................. 3/29/2008

8.67                        Aririguzo                                                                                    Mt Pleasant/MITS Championships............... 2/29/2008

8.74                        Aririguzo                                                                                    Mt Pleasant/MITS Championships (s)......... 2/29/2008

8.75                Raven Clay (Detroit Cody)12                                                        Mt Pleasant/MITS Championships............... 2/29/2008

8.78                        Aririguzo                                                                                    Ypsilanti/Classic............................................. 12/29/2007

8.78                        Arririguzo                                                                                  Ypsilanti/MITS................................................... 2/22/2008

9.01                Bridgette Owens (Southfield)10                                                   Mt Pleasant/MITS Championships............... 2/29/2008

9.08                Kyra Caldwell (Ypsilanti)12                                                           York/Open....................................................... 12/15/2007

9.16                Paige Madison (Ann Arbor Pioneer)12                                       Ypsilanti/Huron Relays I.................................. 3/29/2008

9.28                Breana Peabody (Utica)12                                                            Warren/MITS..................................................... 2/22/2008

9.33                Jaelynn Pryor (Jackson)10                                                            East Lansing/MSU Playmakers.................... 3/25/2008

9.35                Autumn Touchstone (Clarkston)12                                              Mt Pleasant/MITS Championships............... 2/29/2008

9.38                Aniece Glover (Detroit Cody)12                                                   Mt Pleasant/MITS Championships (h)......... 2/29/2008

9.41                Ashley Wartley (Belleville)12                                                        Ypsilanti/Huron Relays I.................................. 3/29/2008

9.45                Kellie Littlejohn (Detroit Mumford)9                                            Akron/Rubber City Open................................. 2/23/2008

9.48                Jade Hull (Grandville)12                                                                Mt Pleasant/MITS Championships (h)......... 2/29/2008

9.48                Amira Franklin (Farmington Hills Harrison)12                          Mt Pleasant/MITS Championships (s)......... 2/29/2008

9.50                Emily Dienhart (Flint Southwestern)12                                       Ypsilanti/Huron Relays I.................................. 3/29/2008

9.56                O’Malley King (Northville)12                                                         Ypsilanti/Early Bird Inv.................................... 3/14/2008

9.57                Shelleyse Richardson (West Bloomfield)12                              Warren/MITS..................................................... 1/18/2008

9.58                Amanda Maher (Ann Arbor Pioneer)11                                      Ypsilanti/Early Bird........................................... 3/14/2008

 

HIGH JUMP (5-2)

5-9                  Ariel Roberts (Ann Arbor Pioneer)11                                           Mt Pleasant/MITS Championships............... 2/29/2008

5-7                          Roberts                                                                                      Ypsilanti/Early Bird........................................... 3/14/2008

5-5                  Rachel Herald (Rockford)10                                                         Allendale/Laker Challenge I/I........................ 3/25/2008

5-4.25            Tofunmi Akeredolu (Southfield Lathrup)12                               New York/National Scholastic [pent]............ 3/15/2008

5-4                  Brianna Jenkins (Northville)12                                                     Ypsilanti/Classic............................................. 12/29/2007

5-4                  Jessica Scherting (Saginaw Heritage)12                                   East Lansing/MITS........................................... 1/21/2008

5-4                  Alisha Weaver (Holt)10                                                                  Mt Pleasant/MITS Championships............... 2/29/2008

5-4                  Jennifer Lane (Brighton)11                                                           Mt Pleasant/MITS Championships............... 2/29/2008

5-4                  Emelle McConney (West Bloomfield)12                                    Ypsilanti/Early Bird Inv.................................... 3/14/2008

5-2                  McKenzie Majchrzak (Manistee)11                                             Allendale/MITS................................................. 1/26/2008

5-2                  Amber Siegle (Macomb Lutheran North)12                              Warren/MITS..................................................... 1/18/2008

5-2                  Kaylynn Dimond (Gladwin)11                                                      Saginaw/MITS.................................................. 2/13/2008

5-2                  Sara Jones (Ortonville Brandon)11                                             Mt Pleasant/MITS Championships............... 2/29/2008

5-2                  Kayleigh Coulson (Grand Rapids West Catholic)11                East Lansing/MITS........................................... 2/13/2008

5-2                  Andi Yancho (Grand Blanc)11                                                      Ann Arbor/MITS................................................ 2/14/2008

5-2                  Morgan Auernhammer (Bay City Western)11                           Saginaw/SVSU Inv D1.................................... 3/20/2008

5-2                  Aly Brecht (Alma)12                                                                        Mt Pleasant/CMU Inv....................................... 3/20/2008

5-2                  Amy VanEns (Lowell)12                                                                Allendale/Laker Challenge I/I........................ 3/25/2008

5-2                  Tammy Smith (Gobles)12                                                             Allendale/Laker Challenge III/IV................... 3/27/2008

 

POLE VAULT (10-0)

12-0                Becca Pilkerton (Dexter)12                                                           Ann Arbor/MITS................................................ 2/14/2008

11-6                        Pilkerton                                                                                    East Lansing/MITS........................................... 1/21/2008

11-6                        Pilkerton                                                                                    Warren/MITS...................................................... 2/ 8/2008

11-0                Amanda Impellizzari (East Kentwood)11                                   Grand Rapids/MITS........................................... 2/ 5/2008

10-9                Emily McKerchie (Ludington)12                                                   Allendale/MITS................................................. 2/16/2008

10-9                Elizabeth Wilford (Gladwin)12                                                      Mt Pleasant/MITS Championships............... 2/29/2008

10-6                Amy Reynolds (Northville)11                                                        Ypsilanti/Classic............................................. 12/29/2007

10-3                Kelly Veldkamp (Grand Rapids Christian)11                             Mt Pleasant/MITS Championships............... 2/29/2008

10-3                Christine Watson (Stockbridge)11                                               Mt Pleasant/MITS Championships............... 2/29/2008

10-3                Christine Murray (Dexter)12                                                          Mt Pleasant/MITS Championships............... 2/29/2008

10-0                Lindsay Stidham (Midland Dow)11                                             Mt Pleasant/MITS............................................. 1/15/2008

10-0                Danielle Putterman (Rockford)11                                                Grand Rapids/MITS........................................... 2/ 5/2008

10-0                Charity Hester (East Kentwood)12                                              Grand Rapids/MITS......................................... 2/15/2008

10-0                Jessica Pizzini (Macomb Dakota)11                                           Warren/Macomb County................................ 3/19/2008

10-0                Kari Kenney (GR Kenowa Hills)11                                               Allendale/Laker Challenge I/I........................ 3/25/2008

 

LONG JUMP (16-4)

18-9.5            Ariel Roberts (Ann Arbor Pioneer)11                                           Ypsilanti/Huron Relays I.................................. 3/29/2008

18-6                Dynasty McGee (Flint Southwestern)9                                        Ypsilanti/Michigan All-Star Inv....................... 2/23/2008

18-2.75          Tofunmi Akeredolu (Southfield Lathrup)12                               Mt Pleasant/MITS Championships............... 2/29/2008

17-10.25        Christienne Linton (Romulus)11                                                  Landover/Nike Classic.................................... 3/16/2008

17-10             Juandretta Oliver (Albion)12                                                         Albion/MITS....................................................... 2/22/2008

17-10             Elise Glass (Dearborn Edsel Ford)12                                         Mt Pleasant/MITS Championships............... 2/29/2008

17-9.25          Monsherri Hall (Saginaw Hill)12                                                  Mt Pleasant/CMU Inv....................................... 3/20/2008

17-9                Caitlyn Ramirez (Stevensville Lakeshore)11                            Mt Pleasant/MITS Championships............... 2/29/2008

17-8.25          Katie Guikema (GR South Christian)12                                      Mt Pleasant/MITS Championships............... 2/29/2008

17-7.25          Stephanie Okolo (Plymouth)12                                                    Ypsilanti/MITS................................................... 1/24/2008

17-4.5            Shelleyse Richardson (West Bloomfield)12                              Warren/MITS...................................................... 1/ 4/2008

17-3                Darlyanna Mitchell (Port Huron)12                                              Warren/Macomb County Ch.......................... 3/19/2008

17-1.25          Jessica Scherting (Saginaw Heritage)12                                   Mt Pleasant/MITS Championships............... 2/29/2008

17-0                Emma Breen (Rockford)11                                                           Mt Pleasant/MITS Championships............... 2/29/2008

16-11.5          Chanell Payne (Westland Glenn)11                                            Ypsilanti/Huron Relays I.................................. 3/29/2008

16-11             Victoria Lipscomb (East Lansing)11                                           East Lansing/MSU Playmakers.................... 3/25/2008

16-10             Sharaun Whitaker (West Bloomfield)12                                     Ypsilanti/Huron Relays I.................................. 3/29/2008

16-10.25        Diamond Hamilton (Auburn Hills Avondale)9                           Ypsilanti/MITS................................................... 2/22/2008

16-8.25          Talecia Francois (Ypsilanti)10                                                      Ypsilanti/Huron Relays II................................. 3/28/2008

16-8                Katherina Aust (Milford-GER)11                                                   Ypsilanti/MITS................................................... 1/24/2008

16-7.75          Noelle Bradley (Taylor Truman)11                                              Mt Pleasant/MITS Championships............... 2/29/2008

16-7                Joylisa Davis (Bloomfield Hills Lahser)9                                   Warren/MITS..................................................... 2/22/2008

16-7                Lauren Pierce (Vermontville Maple Valley)11                          East Lansing/MSU Playmakers Small......... 3/26/2008

16-5.75          Meaghan Ogunowski (Harper Woods Regina)11                     Ypsilanti/MITS................................................... 2/22/2008

16-5                Taylor Willis-Moore (Southfield Lathrop)10                               East Lansing/MITS........................................... 1/21/2008

16-4.75          Savannah Polhemus (Perry)12                                                    Ypsilanti/MITS................................................... 2/22/2008

16-4.5            Brittany Dobson (Flint Southwestern)11                                     Saginaw/MITS.................................................. 1/29/2008

16-4.25          Chelsea Dubey (Elkton Pigeon Bayport)11                               Mt Pleasant/MITS Championships............... 2/29/2008

 

TRIPLE JUMP (28-0)

37-4                Dynasty McGee (Flint Southwestern)9                                        Ypsilanti/Michigan All-Star Inv....................... 2/23/2008

36-8                        McGee                                                                                       Ypsilanti/Michigan All-Star Inv (!).................. 2/23/2008

35-6.25          Jessica Scherting (Saginaw Heritage)12                                   Mt Pleasant/MITS Championships............... 2/29/2008

34-10.75                Scherting                                                                                   Mt Pleasant/MITS............................................. 2/12/2008

34-5                        McGee                                                                                       Saginaw/MITS.................................................. 2/13/2008

34-3.5            Savannah Polhemus (Perry)12                                                    Mt Pleasant/MITS Championships............... 2/29/2008

34-1.5                    McGee                                                                                       Merrillville/AAU Northern Champs............... 2/17/2008

33-11             Katharina Aust (Milford-GER)11                                                   Warren/MITS..................................................... 2/22/2008

33-7.75          Breanna Eder (Ann Arbor Pioneer)12                                         Mt Pleasant/MITS Championships............... 2/29/2008

33-3                Rana Tercan (Montague-TUR)12                                                 Mt Pleasant/MITS............................................. 2/12/2008

33-1.25          Caitlyn Ramirez (Stevensville Lakeshore)11                            Mt Pleasant/MITS Championships............... 2/29/2008

33-0                Jessica Smith (Comstock Park)11                                               Mt Pleasant/MITS Championships............... 2/29/2008

32-2                Kathryn Drumright (Ann Arbor Pioneer)12                                 Mt Pleasant/MITS Championships............... 2/29/2008

32-0.25          Rachel Nyberg (Saline)10                                                             Mt Pleasant/MITS Championships............... 2/29/2008

31-4                Christina Watson (Stockbridge)11                                               Mt Pleasant/MITS Championships............... 2/29/2008

30-8                Emma Breen (Rockford)11                                                           Warren/MITS..................................................... 2/22/2008

29-5                Kylie Parker (Perry)9                                                                      Saginaw/MITS.................................................. 1/29/2008

29-5                Lilly Young (Perry)11                                                                      Saginaw/MITS.................................................. 1/29/2008

29-4.25          Hillary Lowery (Morrice)11                                                            Mt Pleasant/MITS Championships............... 2/29/2008

28-5.5            Ellen Hayward (Perry)11                                                               Saginaw/MITS.................................................. 1/29/2008

28-1.25          Kelly O’Connell (Troy)12                                                               Mt Pleasant/MITS Championships............... 2/29/2008

 

SHOT PUT (35-6)

45-5.5            Tia Brooks (East Kentwood)12                                                     Allendale/Laker Challenge I/I........................ 3/25/2008

44-2.5                    Brooks                                                                                       Mt Pleasant/MITS Championships............... 2/29/2008

40-11             Kristin Cameron (Algonac)11                                                       East Lansing/MITS........................................... 1/21/2008

40-4.75          Joy Rolfe (Fraser)11                                                                       Mt Pleasant/MITS Championships............... 2/29/2008

39-7                Jessica Kindle (Port Huron)12                                                      Warren/Macomb County Ch.......................... 3/19/2008

39-0.25          Ashlyn Gulvas (Standish-Sterling)11                                          Mt Pleasant/MITS Championships............... 2/29/2008

38-10             Laura Lindsey (Gladwin)12                                                           Mt Pleasant/MITS Championships............... 2/29/2008

38-3.5            Judea Archie-Walker (Flint Central)12                                        Saginaw/MITS.................................................. 2/13/2008

37-10             Jamillya Hardley (Grand Rapids Christian)12                           Allendale/Laker Challenge I/I........................ 3/25/2008

37-9.25          Brittany Mann (Detroit Country Day)8                                         Mt Pleasant/MITS Championships............... 2/29/2008

37-2                Lydia Brower (Zeeland East)12                                                    Grand Rapids/MITS......................................... 2/19/2008

37-1.5            Alysha Johnson (Walled Lake Western)10                                Mt Pleasant/MITS Championships............... 2/29/2008

36-10             Shawna McCullough (Fruitport)12                                               Allendale/Laker Challenge I/I........................ 3/25/2008

36-9.5            Megan Meier (Allegan)12                                                              Allendale/Laker Challenge I/I........................ 3/25/2008

36-8.5            Jillian Fischer (Chelsea)11                                                           Ypsilanti/Huron Relays II................................. 3/28/2008

36-8                Katelyn Fox (Rockford)12                                                              Allendale/MITS................................................. 1/26/2008

36-8                Samantha Lockhart (Lansing Sexton)11                                    Ypsilanti/Huron Relays II................................. 3/28/2008

36-5.5            Bradny Batten (Vicksburg)12                                                        Ypsilanti/Early Bird Inv.................................... 3/14/2008

35-10.5          Liz Murphy (Romeo)12                                                                  Warren/MITS..................................................... 2/22/2008

35-7                Sara Sommerfield (Montague)12                                                Allendale/Laker Challenge III/IV................... 3/27/2008

35-6.5            Baysia Cox (Niles)11                                                                      Allendale/Laker Challenge I/I........................ 3/25/2008

 

20lb WEIGHT

43-7.5            Shana Flanary (Carleton-Airport)9                                              Findlay/Oiler Inv............................................... 2/24/2008

42-1.5                    Flanary                                                                                      Findlay/Oiler Inv (!)........................................... 2/24/2008

41-9                        Flanary                                                                                      Ann Arbor/MITS................................................ 2/14/2008

41-5.25                  Flanary                                                                                      Bowling Green/Sid Sink Open....................... 2/23/2008

38-10                     Flanary                                                                                      Findlay/Findlay Inv........................................... 1/19/2008

38-8                        Flanary                                                                                      Findlay/Oiler Inv (!)........................................... 2/24/2008

36-5.75                  Flanary                                                                                      Findlay/Findlay Inv (!)...................................... 1/19/2008

35-5.5                    Flanary                                                                                      Findlay/Findlay Inv (!)...................................... 1/19/2008

35-1                        Flanary                                                                                      Findlay/Oiler Inv (!)........................................... 2/24/2008

32-7                        Flanary                                                                                      Findlay/Findlay Inv (!)...................................... 1/19/2008

23-5.5            Nina DeJonge (Saline)11                                                              Ann Arbor/MITS................................................ 2/14/2008

19-4                Johanna Grum (Ann Arbor Richard)12                                       Ann Arbor/MITS................................................ 2/14/2008

18-6.5            Brooke Pleger (Saline)10                                                              Ann Arbor/MITS................................................ 2/14/2008

 

PENTATHLON

2996               Tofunmi Akeredolu (Southfield Lathrup)12                               New York/National Scholastic....................... 3/15/2008

                                (10.03-60H, 5-4.25, 31-1.75, 15-11.5, 2:46.46)

2788               Autumn Touchstone (Clarkston)12                                              Landover/Nike Classic.................................... 3/15/2008

                                (9.50-60H, 4-7.75, 26-11.25, 14-8, 2:36.66)

2738                       Touchstone                                                                               Merrillville/AAU Northern Champs............... 2/17/2008

                                (9.35-55H, 4-9, 27-0.5, 16-1, 2:45.84)

2291               Kellie Littlejohn (Detroit Mumford)9                                            New York/National Scholastic....................... 3/15/2008

                                (9.97-60H, 4-5.5, 21-8.25, 13-7.75, 2:51.50)

 

4 x 200 RELAY (1:51.9)

1:45.55          Southfield Lathrup                                                                          Ypsilanti/Huron Relays I.................................. 3/29/2008

1:45.62          Ann Arbor Pioneer                                                                          Ypsilanti/Huron Relays I.................................. 3/29/2008

1:46.59                  Ann Arbor Pioneer                                                                  Saginaw/SVSU Inv D1.................................... 3/20/2008

1:48.11          Jackson                                                                                             East Lansing/MSU Playmakers.................... 3/25/2008

1:48.51          Detroit Cody                                                                                     Ypsilanti/Huron Relays I.................................. 3/29/2008

1:49.93          Southfield                                                                                         Mt Pleasant/MITS Championships............... 2/29/2008

1:50.31          East Lansing                                                                                    East Lansing/MSU Playmakers.................... 3/25/2008

1:50.58          Detroit Mumford                                                                              Mt Pleasant/MITS Championships............... 2/29/2008

1:50.64          Westland Glenn                                                                               Ypsilanti/Huron Relays I.................................. 3/29/2008

1:50.94          Saline                                                                                                Ypsilanti/Huron Relays I.................................. 3/29/2008

1:51.5             Vermontville Maple Valley                                                            East Lansing/MSU Playmakers Small......... 3/26/2008

1:51.61          Ypsilanti                                                                                             Ypsilanti/MITS................................................... 2/22/2008

Mixed Schools:

1:45.87          Maximum Output                                                                             Mt Pleasant/MITS Championships............... 2/29/2008

1:47.61          TDP Elite                                                                                           Mt Pleasant/MITS Championships............... 2/29/2008

1:47.85          Michigan Accelerators                                                                    Mt Pleasant/MITS Championships............... 2/29/2008

1:49.06          CAL                                                                                                    Mt Pleasant/MITS Championships............... 2/29/2008

1:49.34          P Town                                                                                              Mt Pleasant/MITS Championships............... 2/29/2008

1:49.57          ADTF                                                                                                  Mt Pleasant/MITS Championships............... 2/29/2008

1:51.12          Drive Phase                                                                                      East Lansing/MITS........................................... 1/21/2008

1:51.76          Blue Dragons                                                                                   Mt Pleasant/MITS Championships............... 2/29/2008

Oversized Track:

1:45.37          Michigan Accelerators (mixed)                                                     Kent/Open......................................................... 1/19/2008

 

4 x 400 RELAY (4:23.9)

3:55.43          Detroit Mumford                                                                              New York/National Scholastic (h)................. 3/14/2008

3:56.52                  Detroit Mumford                                                                      New York/National Scholastic....................... 3/16/2008

3:57.93                  Detroit Mumford                                                                      Ypsilanti/Huron Relays I.................................. 3/29/2008

4:00.77          Ann Arbor Pioneer                                                                          Landover/Nike Classic.................................... 3/16/2008

4:00.89                  Detroit Mumford                                                                      Mt Pleasant/MITS Championships............... 2/29/2008

4:05.08          Flint Southwestern                                                                          Ypsilanti/Huron Relays I.................................. 3/29/2008

4:09.02          Jackson                                                                                             East Lansing/MSU Playmakers.................... 3/25/2008

4:13.11          Ypsilanti                                                                                             Ypsilanti/Huron Relays II................................. 3/28/2008

4:13.17          Saline                                                                                                Mt Pleasant/MITS Championships............... 2/29/2008

4:16.23          Wayne                                                                                               Ypsilanti/Huron Relays I.................................. 3/29/2008

4:16.51          Woodhaven                                                                                      Ypsilanti/MITS................................................... 1/24/2008

4:20.51          Middleville                                                                                        Allendale/Laker Challenge I/I........................ 3/25/2008

4:21.82          Pinckney                                                                                           Mt Pleasant/MITS Championships............... 2/29/2008

4:22.37          Forest Hills Central                                                                         Allendale/Laker Challenge I/I........................ 3/25/2008

4:22.54          Stockbridge                                                                                      East Lansing/MSU Playmakers Small......... 3/26/2008

4:22.86          Chelsea                                                                                             Ypsilanti/Huron Relays II................................. 3/28/2008

4:23.58          Troy                                                                                                    Mt Pleasant/MITS Championships............... 2/29/2008

Mixed Schools:

4:01.91          Michigan Accelerators                                                                    Mt Pleasant/MITS Championships............... 2/29/2008

4:10.65          Maximum Output                                                                             Ann Arbor/MITS................................................ 2/14/2008

4:14.39          Hicktown                                                                                          Allendale/MITS................................................. 2/23/2008

4:15.34          TDP Elite                                                                                           Ann Arbor/MITS................................................ 2/14/2008

4:15.80          Detroit Cheetahs                                                                             Ypsilanti/MITS................................................... 1/24/2008

Oversized Track:

3:57.76          Detroit Mumford                                                                              Akron/Rubber City Open................................. 2/23/2008

3:59.20          Michigan Accelerators (mixed)                                                     Lexington/Kentucky Inv................................... 2/23/2008

 

4 x 800 RELAY (10:24.9)

9:20.15          Saline                                                                                                Landover/Nike Classic.................................... 3/16/2008

9:21.35          Detroit Mumford                                                                              New York/National Scholastic....................... 3/16/2008

9:31.6                     Saline                                                                                        Mt Pleasant/MITS Championships............... 2/29/2008

9:33.55                  Detroit Mumford                                                                      Ypsilanti/Huron Relays I.................................. 3/29/2008

9:34.43          Troy                                                                                                    New York/National Scholastic....................... 3/16/2008

9:37.1                     Detroit Mumford                                                                      Mt Pleasant/MITS Championships............... 2/29/2008

9:41.24          Ann Arbor Pioneer                                                                          Ypsilanti/Huron Relays I.................................. 3/29/2008

10:09.91        Rockford                                                                                            Allendale/Laker Challenge I/I........................ 3/25/2008

10:11.95        Northville                                                                                           Ypsilanti/Early Bird Inv.................................... 3/14/2008

10:12.93        Forest Hills Central                                                                         Allendale/Laker Challenge I/I........................ 3/25/2008

10:14.01        Brighton                                                                                             Ypsilanti/Early Bird Inv.................................... 3/14/2008

10:14.0          Williamston                                                                                       East Lansing/MSU Playmakers Small......... 3/26/2008

10:19.5          Grand Ledge                                                                                    East Lansing/MSU Playmakers.................... 3/25/2008

10:20.0          Holly                                                                                                   East Lansing/MSU Playmakers.................... 3/25/2008

10:23.10        Pinckney                                                                                           East Lansing/MITS........................................... 1/21/2008

10:24.91        Monroe                                                                                              Ypsilanti/Huron Relays I.................................. 3/29/2008

Mixed Schools:

9:52.0             Jackson TC                                                                                       Hillsdale/MITS.................................................... 2/ 7/2008

9:58.24          Green TC                                                                                          East Lansing/MITS........................................... 1/21/2008

10:00.43        Front Line                                                                                          Ypsilanti/MITS................................................... 1/24/2008

10:06.01        Playmakers                                                                                      East Lansing/MITS........................................... 1/21/2008

10:11.5          Blue Racers                                                                                      Mt Pleasant/MITS Championships............... 2/29/2008

10:23.10        Cheetah (mixed)                                                                             Warren/MITS..................................................... 2/15/2008

Oversized Track:

10:07.97        Detroit Cheetah (mixed)                                                                Lexington/Kentucky Inv................................... 2/23/2008

 

4 x MILE RELAY

21:30.75        Saline                                                                                                Landover/Nike Classic.................................... 3/15/2008

22:00.30        Troy                                                                                                    New York/National Scholastic....................... 3/15/2008

22:38.26        Sterling Heights Stevenson                                                           New York/National Scholastic....................... 3/15/2008

 

1200 SPRINT MEDLEY

2:54.67          Ann Arbor Pioneer                                                                          Ypsilanti/Early Bird........................................... 3/14/2008

3:04.38          Ypsilanti                                                                                             Ypsilanti/Early Bird Inv.................................... 3/14/2008

3:07.59          Northville                                                                                           Ypsilanti/Early Bird Inv.................................... 3/14/2008

3:08.80          Pinckney                                                                                           Ypsilanti/Early Bird Inv.................................... 3/14/2008

 

1600 SPRINT MEDLEY (4:35.9)

4:07.34          Detroit Mumford                                                                              New York/National Scholastic....................... 3/14/2008

4:16.05                  Detroit Mumford                                                                      Ypsilanti/Huron Relays I.................................. 3/29/2008

4:16.89          Ann Arbor Pioneer                                                                          Landover/Nike Classic.................................... 3/15/2008

4:22.92                  Ann Arbor Pioneer                                                                  Ypsilanti/Huron Relays I.................................. 3/29/2008

4:28.01          Saline                                                                                                Ypsilanti/Huron Relays I.................................. 3/29/2008

4:29.75          Monroe                                                                                              Ypsilanti/Huron Relays I.................................. 3/29/2008

4:29.83          Livonia Stevenson                                                                          Ypsilanti/Huron Relays I.................................. 3/29/2008

4:30.63          Ypsilanti                                                                                             Ypsilanti/Huron Relays II................................. 3/28/2008

4:31.27          Troy                                                                                                    Ypsilanti/Huron Relays I.................................. 3/29/2008

4:32.28          Flint Southwestern                                                                          Ypsilanti/Huron Relays I.................................. 3/29/2008

 

DISTANCE MEDLEY (13:09.9)

12:38.71        Saline                                                                                                Ann Arbor/MITS................................................ 2/14/2008

12:43.08                Saline                                                                                        Mt Pleasant/MITS Championships............... 2/29/2008

12:47.51                Saline                                                                                        Ypsilanti/Huron Relays I.................................. 3/29/2008

12:47.67        Detroit Mumford                                                                              Ypsilanti/Huron Relays I.................................. 3/29/2008

12:56.82        Rockford                                                                                            Mt Pleasant/MITS Championships............... 2/29/2008

13:09.47        Ann Arbor Pioneer                                                                          Ypsilanti/Huron Relays I.................................. 3/29/2008

Mixed Schools:

12:44.91        Runnin’ Gear                                                                                    Mt Pleasant/MITS Championships............... 2/29/2008