Michtrack - The original Internet home for Michigan high school track & field


Check out my latest book--"The 100 Greatest Track & Field Battles of the 20th Century"

Not a pretty website. But it's free.  *  Sign up for the Michigan Track & Field email list! * Like us on facebook!



Michigan High School Girls Outdoor 2000 Lists - Part 2

Go to Part 1

Featuring the best performers and performances from the Michigan outdoor season. This list shows performances from ALL meets.

 

HIGH JUMP (state record 6-0 Gwen Wentland-Grand Blanc 1990)
5-9                  Sara Jane Baker (Mattawan)10                                                    Richland/dual.................................................... 4/13/2000
5-8.5               Stephanie Linz (Okemos)11                                                         Alma/Scottie Inv............................................... 5/13/2000
5-8                                Baker                                                                                   Allegan/quad.................................................... 4/11/2000
5-8                  Jenny Kulchar (Burton Atherton)11                                             Goodrich/Inv....................................................... 5/ 5/2000
5-8                                Linz                                                                                      Lansing/Honor Roll.......................................... 5/24/2000
5-7                                Kulchar                                                                                GAC Tri Meet...................................................... 5/ 3/2000
5-7                                Linz                                                                                      Rockford/Div1 State.......................................... 6/ 3/2000
5-7                                Baker                                                                                   Grandville/Div2 State........................................ 6/ 3/2000
5-7                                Kulchar                                                                                Grand Rapids/Div4 State................................. 6/ 3/2000
5-7                  Jackie Bozin (Romeo)12                                                               Delaware/Midwest Meet of Champions...... 6/10/2000
5-7                                Linz                                                                                      Raleigh/FootLocker Outdoor Ch................... 6/17/2000
--
5-6                  Lori Wild (Utica)12                                                                          Warren/Macomb County................................ 5/26/2000
5-6                  Amy Kiefer (Walled Lake Western)12                                         Delaware/Midwest Meet of Champions...... 6/10/2000
5-6                  Danielle Linenger (Romeo)11                                                      (meet?)...................................................................... /2000
5-5                  Kristy Ramsey (Farmington Hills M)12                                       Farmington Hills/quad.................................... 4/26/2000
5-5                  Steph Robiadek (Cheboygan)10                                                 Newberry/Elks Inv............................................ 4/29/2000
5-5                  Sarah Duesing (Sault Ste Marie)11                                             Inland Lakes Inv................................................ 5/ 4/2000
5-5                  Heather Jahr (Bay City Western)11                                             (meet?)...................................................................... /2000
5-5                  Jenny Rood (Rockford)12                                                              Brighton/MITCA Team Div 1.......................... 5/27/2000
5-5                  Vanessa Maher (Roseville)9                                                         Warren/Macomb County................................ 5/26/2000
5-5                  Anne Diener (Pinconning)10                                                        Grandville/Div2 State........................................ 6/ 3/2000
5-5                  Kim Wilburn (Detroit Country Day)                                              (meet?)...................................................................... /2000
5-4.75            Crystal Waltmyer (Harrison)11                                                     (meet?)...................................................................... /2000
5-4                  T. Thomas (Lansing Everett)                                                         Grand Rapids/GRPS Inv................................. 4/15/2000
5-4                  Kristin Ford (Lowell)11                                                                   Hastings/Relays............................................... 4/22/2000
5-4                  Laura Geurink (Zeeland)12                                                           Lowell/dual......................................................... 5/ 1/2000
5-4                  Laura Cassidy (Adrian)12                                                             Saline/Golden Tri.............................................. 5/ 5/2000
5-4                  Corinthian Carouthers (Flint Central)11                                     Flint/City............................................................. 5/11/2000
5-4                  Ahleah Tagai (Lamphere)12                                                        Clarkston/Oakland County............................. 5/26/2000
5-4                  Sara Spratt (L’Anse Creuse North)11                                         Warren/Macomb County................................ 5/26/2000
5-4                  Sarah Kervitis (Marquette)                                                             Marquette/Regionals....................................... 5/22/2000
5-4                  Jessica Kochendorfer (Quincy)12                                               Comstock Park/Div3 State............................... 6/ 3/2000
5-4                  Sondra Buist (Grandville Calvin Ch)12                                       Grand Rapids/Champions............................. 5/22/2000
5-4                  Sarah Dart (Morrice)                                                                       Regional............................................................ 5/20/2000
5-4                  Emily Mattila (Grand Rapids Northview)10                                Grand Rapids/Bos............................................ 5/25/2000
5-3                  Kylie Haberdank (Benzie Central)11                                          Traverse City/dual............................................ 4/11/2000
5-3                  Diana Kintz (Michigan Center)11                                                 Manchester/dual................................................ 5/ 2/2000
5-3                  Stephanie Holwerda (Hudsonville UC)12                                  Grandville/Div2 State........................................ 6/ 3/2000
5-3                  Holly Beckers (Allegan)                                                                 Grandville/Div2 State........................................ 6/ 3/2000
5-3                  Jessica Michie (SCS Lake Shore)10                                           Grandville/Div2 State........................................ 6/ 3/2000
5-3                  Laura Colyn (Kalamazoo Christian)                                            Comstock Park/Div3 State............................... 6/ 3/2000
5-3                  Katie Allen (Lake Fenton)                                                              Comstock Park/Div3 State............................... 6/ 3/2000
5-3                  Katie Bolt (Grand Rapids Christian)9                                          Grand Rapids/USATF District........................ 6/10/2000
5-3                  Jamie Jaremba (Carrollton)                                                          Saginaw/Korf-Schultz..................................... 5/30/2000
5-3                  Beth Vinckier (Yale)                                                                        Regional............................................................ 5/20/2000
5-3                  Stephanie McGee (Jackson Northwest)                                     Regional............................................................ 5/20/2000
5-3                  Suzanne Beaver (Harper Creek)                                                 Regional............................................................ 5/20/2000
5-3                  Mary Nagy (Rockford)11                                                                Regional............................................................ 5/20/2000
5-3                  Kelly Baker (Sterling Heights)9                                                    (meet?)...................................................................... /2000
5-3                  Jessica Stebbeds (Center Line)12                                              (meet?)...................................................................... /2000

5-3                  Sara Seaman (Grand Haven)                                                       Benton Harbor/Rotary..................................... 5/30/2000
5-2                  McDougal (Novi)                                                                             South Lyon/dual............................................... 4/13/2000
5-2                  A. Jones (Lansing Sexton)                                                            Grand Rapids/GRPS Inv................................. 4/15/2000
5-2                  Karmen Schmidt (Columbia Central)12                                     Brooklyn/dual.................................................... 4/17/2000
5-2                  Keena Rembert (East Kentwood)9                                              Jenison/dual..................................................... 4/18/2000
5-2                  Crystal Weaver (East Kentwood)12                                             Jenison/dual..................................................... 4/18/2000
5-2                  Erica Hoover (Edwardsburg)9                                                      Coloma/dual............................................................. /2000
5-2                  Lori Parm (Hudsonville)10                                                            Lowell/dual........................................................ 4/24/2000
5-2                  Marianne Whitehead (Dexter)11                                                  Dexter/dual........................................................ 4/27/2000
5-2                  Janae Bridges (Ypsilanti)10                                                          Monroe/dual....................................................... 5/ 2/2000
5-2                  Lisa Jansen (Clinton)                                                                     Stockbridge/Inv.................................................. 5/ 5/2000
5-2                  Lela Nelson (Detroit Mumford)11                                                Dayton/Mitchell Roosevelt Memorial............. 5/ 6/2000
5-2                  Kelly White (Midland Dow)12                                                       Alma/Scottie Classic....................................... 5/13/2000
5-2                  Kristy Herron (Central Montcalm)10                                            Alma/Scottie Classic....................................... 5/13/2000
5-2                  Ashley Patten (Lake Orion)10                                                       (meet?).............................................................. 5/17/2000
5-2                  Veronica Jordan (Whittemore Prescott)                                      Clare/DIII Regional.......................................... 5/19/2000
5-2                  Andrea Polasky (Livonia Stevenson)11                                     Redford/DI Regional........................................ 5/19/2000
5-2                  Kimara LeTang (Ann Arbor Huron)11                                         Ypsilanti/Washtenaw County......................... 5/30/2000
5-2                  Tara Hefter (Fraser)11                                                                   Warren/Macomb County................................ 5/26/2000
5-2                  Brei Ann Treloar (Maple Valley)                                                   Lansing/Honor Roll.......................................... 5/24/2000
5-2                  Jenny Swanson (Ishpeming Westwood)12                               Gwinn/Marquette County................................ 5/16/2000
5-2                  Haley Thomma (Escanaba)10                                                     Kingsford/Tri....................................................... 5/ 2/2000
5-2                  Meghan Grondin (Powers North Central)                                   Rapid River/Regionals.................................... 5/26/2000
5-2                  Alison O’Connor (Croswell-Lexington)                                       Regional............................................................ 5/20/2000
5-2                  Dayna Kasza (Kalkaska)                                                               Regional............................................................ 5/20/2000

5-2                  Renee Brown (Battle Creek Lakeview)10                                  Corunna/MITCA D2 Team............................. 5/27/2000
5-2                  Terita Haley (Mt Clemens)                                                            (meet?)...................................................................... /2000

POLE VAULT (state record 12-4 Stephanie Teeple – Sturgis 2000)
12-4                Stephanie Teeple (Sturgis)11                                                       Constantine/St Joseph County...................... 5/30/2000
12-4                              Teeple                                                                                 Canton/Michigan USATF Junior Olympics. 6/24/2000
12-3.5                           Teeple                                                                                 Denton/USA Junior Ch................................... 6/23/2000
12-1                              Teeple                                                                                 Hastings/Inv...................................................... 4/22/2000
12-0.5                           Teeple                                                                                 Raleigh/FootLocker Outdoor Ch................... 6/17/2000
12-0                              Teeple                                                                                 Three Rivers/Inv................................................. 5/ 6/2000
11-11.75        Ashley Carroll (Flint Powers)11                                                    Denton/USA Junior Ch................................... 6/23/2000
11-10                            Teeple                                                                                 Battle Creek/Lakeview Inv.............................. 4/28/2000
11-10                            Teeple                                                                                 Grandville/Div2 State........................................ 6/ 3/2000
11-9                              Teeple                                                                                 Hastings/Inv (!).................................................. 4/22/2000
11-9                              Teeple                                                                                 Marshall/dual..................................................... 5/ 2/2000
11-9                              Carroll                                                                                 Linden/DII Regional......................................... 5/19/2000
11-9                              Carroll                                                                                 Canton/Michigan USATF Junior Olympics. 6/24/2000
11-7.75                        Teeple                                                                                 Montreal/USA vs Canada Junior Match...... 7/18/2000
11-7                              Carroll                                                                                 Fenton/Blue Devil Inv...................................... 4/15/2000
11-7                              Teeple                                                                                 Battle Creek/Lakeview Inv (!)......................... 4/28/2000
11-7                              Carroll                                                                                 Big 9................................................................... 5/25/2000
11-6                              Teeple                                                                                 Marshall/inv....................................................... 4/14/2000
11-6                              Teeple                                                                                 Hastings/Inv (!).................................................. 4/22/2000
11-6                              Teeple                                                                                 Three Rivers/Inv (!)............................................ 5/ 6/2000
--
11-1                Cailen Wells (Mattawan)12                                                           Comstock/Greater Kalamazoo...................... 5/30/2000
11-0.5            Sarah Stevenson (Wyoming Park)12                                          Grand Rapids/OK White.................................. 5/11/2000
10-7                Missy Smith (Grand Rapids Christian)10                                   Rockford/Div1 State.......................................... 6/ 3/2000
10-7                Breanna Eveland (East Kentwood)10                                         Rockford/Div1 State.......................................... 6/ 3/2000
10-7                Amanda Storck (Reeths-Puffer)                                                   Rockford/Div1 State.......................................... 6/ 3/2000
10-7                Kathy-jo Koster (GR Christian)11                                                 Rockford/Div1 State.......................................... 6/ 3/2000
10-4                Becky Warner (Edwardsburg)11                                                  (meet?)...................................................................... /2000
10-4                Kim Wise (Garden City)11                                                             Melvindale/dual................................................. 5/ 4/2000
10-3                Kristie Howard (Bad Axe)12                                                          Thumb all-area................................................. 5/30/2000
10-3                Melissa Ullenbruch (Port Huron Northern)11                            Regional............................................................ 5/20/2000
10-3                Michele Vanderhyde (Tri-County)11                                           Regional............................................................ 5/20/2000
10-3                Sarah Chrzanowski (Walled Lake C)9                                        Farmington/WLAA........................................... 5/24/2000
10-2                Jamie Foote (Bath)11                                                                     Bath/DIV Regional........................................... 5/19/2000
10-1                Colleen Dupuis (Grand Ledge)11                                               Lansing/Honor Roll.......................................... 5/24/2000
10-0                Alexis Fear (Ann Arbor Huron)12                                                 Ann Arbor/Huron Inv........................................ 4/15/2000
10-0                Jennifer Garavaglia (Warren Mott)12                                          Warren/dual...................................................... 4/18/2000
10-0                Joanna Bratton (Ann Arbor Pioneer)10                                      Ann Arbor/dual................................................... 5/ 2/2000
10-0                Micki Rzepka (Novi)11                                                                   Milford/DI Regional.......................................... 5/20/2000
10-0                Jane Peterman (Livonia Churchill)12                                         Rockford/Div1 State.......................................... 6/ 3/2000
10-0                Amy Driscoll (Plymouth Canton)11                                             Farmington/WLAA........................................... 5/24/2000
10-0                Becky Wilson (Maple Valley)12                                                    Regional............................................................ 5/20/2000
10-0                Val Gorter (GR South Christian)11                                               Grand Rapids/Bos............................................ 5/25/2000
9-9                  Sarah Sergent (Tawas)10                                                             (meet?)...................................................................... /2000
9-7.5               Tricia Sartor (Flushing)10                                                              Flushing/dual..................................................... 5/ 8/2000
9-7                  Jenni Johnson (Shelby)10                                                            Comstock Park/Div3 State............................... 6/ 3/2000

9-6.25            Rebekah Laman (Ludington)8                                                     Amherst/USATF JO Nationals....................... 7/27/2000
9-6                  Kristin Pearson (Escanaba)10                                                      Escanaba/dual................................................. 4/27/2000
9-6                  Kari Cezat (Livonia Churchill)11                                                  Belleville/Tiger Relays.................................... 4/15/2000
9-6                  Holle Harjer (Grand Haven)11                                                     Grandville/OK Red........................................... 5/16/2000
9-6                  Emily Franks (Sturgis)9                                                                  Allegan/DII Regional....................................... 5/19/2000
9-6                  Abby Paul (Edwardsburg)12                                                         Clare/MITCA Team Div 3............................... 5/27/2000
9-6                  Katie Hopkins (LakeVille)11                                                         Fenton/Metro League...................................... 5/21/2000
9-6                  Patti Hunter (Warren Mott)12                                                        Warren/Macomb County................................ 5/26/2000
9-6                  Kara Magnusson (East Lansing)                                                  Lansing/Honor Roll.......................................... 5/24/2000
9-6                  Melanie Sietman (Fowlerville)12                                                 Lansing/Honor Roll.......................................... 5/24/2000
9-6                  Ashley Pearson (Escanaba)10                                                     Escanaba/dual................................................. 4/27/2000
9-6                  Amy Hokenson (Manistique)                                                        Westwood/Mid-Peninsula Conf.................... 5/18/2000
9-6                  Beth Hooker (GR Catholic Central)12                                         Grandville/Div2 State........................................ 6/ 3/2000
9-6                  Audrey Vandergalien (Rockford)12                                             Rockford/Div1 State.......................................... 6/ 3/2000
9-6                  Bethany Hecksel (Rockford)9                                                       Rockford/Div1 State.......................................... 6/ 3/2000
9-6                  Lynn Gasperilla (South Lyon)                                                       Rockford/Div1 State.......................................... 6/ 3/2000
9-4                  Carrie Marshall (Goodrich)12                                                       Goodrich/quad.................................................. 4/13/2000
9-3                  Susan Jadan (Dearborn Hts Annap.)12                                     Oxford/Inv.......................................................... 4/15/2000
9-3                  Andrea McMillan (Livonia Franklin)10                                        Stafford Relays.................................................. 5/ 6/2000
9-3                  Rachel Sheehan (Gladwin)                                                           (meet?)...................................................................... /2000
9-3                  Emily Koojker (Hesperia)                                                              Clare/DIII Regional.......................................... 5/19/2000
9-3                  Leanne Ericksen (Rockford)12                                                     Brighton/MITCA Team Div 1.......................... 5/27/2000
9-3                  Brandie Weldon (Harrison)12                                                       Comstock Park/Div3 State............................... 6/ 3/2000
9-3                  Becky Prielipp (Marion)                                                                  Regional............................................................ 5/20/2000
9-3                  Nicole Gilkin (Lowell)9                                                                   Grand Rapids/Bos............................................ 5/25/2000

LONG JUMP (state record 19-9.5 Chris Boehmer-Lapeer West 1982)
17-11.5          Cynthia Freeman (East Kentwood)12                                         Delaware/Midwest Meet of Champions (0.8) 6/10/2000
17-8.75          Janae Bridges (Ypsilanti)10                                                          Grandville/Div2 State........................................ 6/ 3/2000
17-7.75                        Freeman                                                                             Rockford/dual................................................... 4/25/2000
17-7.25                        Freeman                                                                             Grandville/OK Red........................................... 5/16/2000
17-7                Mariangela Mosely (AA Pioneer)12                                            Kalamazoo/Lady Knights Inv......................... 4/29/2000
17-6.5            Joanne Grandas (Dearborn E Ford)12                                       Rockford/Div1 State.......................................... 6/ 3/2000
17-5                Brandis O’Neal (Detroit Renaissance)12                                   Grandville/Div2 State........................................ 6/ 3/2000
17-4.75          Taylor Washington (Southfield)10                                               Dayton/Mitchell Roosevelt Memorial............. 5/ 6/2000
17-4.5                           O’Neal                                                                                 Dayton/Mitchell Roosevelt Memorial............. 5/ 6/2000
--
17-4                Tessa Holman (Coopersville)11                                                  Grandville/Div2 State........................................ 6/ 3/2000
17-3                Lindsay Haremski (Freeland)12                                                  Reese/Inv............................................................ 5/ 5/2000
17-2.25          Jessica Rathe (Battle Creek Central)12                                      Kalamazoo/DI Regional................................. 5/19/2000
17-2                Shemika Stanford (Three Rivers)12                                            Three Rivers/Inv................................................. 5/ 6/2000
17-2                Jessica Crowley (Middleville)12                                                  Grand Rapids/DII Regional............................ 5/20/2000
17-2                Jenny Picucci (Brighton)9                                                              Ypsilanti/Washtenaw County......................... 5/30/2000
17-2                Kelly Walker (Standish-Sterling)12                                              Comstock Park/Div3 State............................... 6/ 3/2000
17-1.5            Rachel Duthler (Calvin Christian)9                                              Grand Rapids/Bos Inv..................................... 5/25/2000
17-1                Liz VanWagner (Traverse City C)12                                            Alma/Scottie Classic....................................... 5/13/2000
17-1                Gretchen Shoup (Mason County Eastern)12                             Muskegon/West Michigan Inv........................ 5/26/2000
17-1                Felisha Overstreet (Monroe)12                                                     Rockford/Div1 State.......................................... 6/ 3/2000
17-0                Jennifer Delamater (Montabella)12                                            St Louis/tri........................................................... 5/ 3/2000
17-0                Marquita Howard (Ann Arbor Huron)11                                      Ann Arbor/River Rat......................................... 5/13/2000
16-11.75        Ashley Carroll (Flint Powers)11                                                    Swartz Creek/Relays....................................... 5/16/2000
16-11.75        Stephanie Linz (Okemos)11                                                         Kalamazoo/DI Regional................................. 5/19/2000
16-11             JoAnn Rushdan (Saginaw Hill)10                                                (meet?).............................................................. 4/17/2000
16-11             Jenni Wildt (Dearborn Hts Annapolis)12                                    Dearborn Heights/Inv....................................... 5/ 2/2000
16-10.75        Jackie Bozin (Romeo)12                                                               Regional............................................................ 5/20/2000
16-9.5            Patrice Andre (Ortonville-Brandon)                                             Clarkston/Oakland County............................. 5/26/2000
16-9.5            Christy Watkin (Holland West Ottawa)                                        Regional............................................................ 5/20/2000
16-9.5            Janae Belville (Grand Rapids Ottawa Hills)                               Regional............................................................ 5/20/2000
16-9                Audrey Graham (Battle Creek Lakeview)10                              Regional............................................................ 5/20/2000
16-8.5            Lindsay Kohn (Belding)12                                                             Grandville/Div2 State........................................ 6/ 3/2000
16-8                Jazmen Monticello (Sterling Hts Steven)12                               Warren/Macomb County................................ 5/26/2000
16-8                Tiarra Pollack (Detroit Redford)                                                    Regional............................................................ 5/20/2000

16-7.25          Brandy Werdlow (Detroit Mumford)12                                        Orlando/AAU JO Nationals (hept)................. 7/30/2000
16-6.75          Tonya McCarty (Walled Lake Central)11                                   Farmington Hills/Mercy Inv............................ 5/13/2000
16-6.75          Megan Smallwood (Hemlock)10                                                 Saginaw/Korf-Schultz..................................... 5/30/2000
16-6                Leah Langhoff (Midland)10                                                          Midland/dual..................................................... 4/13/2000
16-6                Alexis Noel (Livonia Ladywood)10                                              Ann Arbor/River Rat......................................... 5/13/2000
16-6                Jana Zoet (Hamilton)                                                                      Muskegon/DIII Regional................................. 5/20/2000
16-6                Cathi Velzen (Grandville Calvin Chr)11                                     Grand Rapids/Bos Inv..................................... 5/25/2000
16-6                Erin McFarland (Saginaw Michigan Luth)11                             Saginaw/Korf-Schultz..................................... 5/30/2000
16-5.75          Beth DeJonge (Hudsonville Unity Christ)11                              Grandville/Div2 State........................................ 6/ 3/2000
16-5.5            Tina Kimmey (Edwardsburg)10                                                   Grand Rapids/Catholic Central Inv............... 4/22/2000
16-5.5            Jenna Gaines (Breckinridge)9                                                      Breckinridge/DIV Regional............................. 5/20/2000
16-5.5            Jennifer Walter (St Johns)                                                             Regional............................................................ 5/20/2000
16-5.25          Allison Lewis (Mt Pleasant)                                                           Regional............................................................ 5/20/2000
16-5                Rachel Uchman (Clarkston)12                                                     Clarkston/Oakland County............................. 5/26/2000
16-5                Erin Miller (Macomb Dakota)11                                                   Regional............................................................ 5/20/2000
16-4.75          Anna Levanduski (Wyoming Rogers)11                                     Regional............................................................ 5/20/2000
16-4.75          Megan Webb (Petoskey)12                                                           Grandville/Div2 State........................................ 6/ 3/2000
16-4                Nicole Sharrow (Croswell-Lexington)                                         Regional............................................................ 5/20/2000
16-3.75          Rhianna Stalter (Lake Odessa Lakewood)                                Regional............................................................ 5/20/2000
Wind-aided:
17-7                Jackie Bozin (Romeo)12                                                               Delaware/Midwest Meet of Champions (3.2) 6/10/2000

TRIPLE JUMP (state record 39-5 Sherita Williams-Detroit King 1998)
Indoor Leader 35-0.25 Merili Mosely (Ann Arbor Pioneer)12  
34-6.75          Merili Mosely (Ann Arbor Pioneer)12                                          Dayton/Martin Inv............................................. 4/15/2000
30-10             Tujuana Shinholster (Detroit Mumford)11                                 Dayton/Mitchell Roosevelt Memorial............. 5/ 5/2000
30-5                Lena Henderson (Ann Arbor Pioneer)11                                   Dayton/Martin Inv............................................. 4/15/2000
29-6                Karen Abramczyk (Lutheran Westland)10                                 Elgin/AAU JO Regional.................................... 7/ 9/2000
27-1                Nakia Washington (?)                                                                     Elgin/AAU JO Regional.................................... 7/ 9/2000
(26-0)

SHOT PUT (state record 48-8 Sonya Payne-Ann Arbor Huron 1986)
48-2.5            Becky Breisch (Edwardsburg)11                                                  Grand Rapids/Catholic Central Inv............... 4/22/2000
47-8.5                           Breisch                                                                                Marcellus/Cass County Ch.............................. 5/ 8/2000
47-5                              Breisch                                                                                Grand Rapids/Catholic Central Inv (!).......... 4/22/2000
47-4                              Breisch                                                                                Cassopolis/dual............................................... 4/24/2000
47-1                              Breisch                                                                                Clare/MITCA Team Div 3............................... 5/27/2000
46-5                              Breisch                                                                                Constantine/Div 3 Regional........................... 5/19/2000
46-4.75                        Breisch                                                                                Comstock Park/Div3 State............................... 6/ 3/2000
46-1                              Breisch                                                                                Coloma/dual..................................................... 4/13/2000
45-9                              Breisch                                                                                Buchanan/Lakeland Conf.............................. 5/13/2000
44-9                              Breisch                                                                                Portland/Inv....................................................... 4/15/2000
--                    
43-5                Shanna DuBose (Adrian)12                                                          Ann Arbor/dual................................................... 5/ 2/2000
42-6                Natasha Neal (Wyoming Park)12                                                Grand Rapids/OK White.................................. 5/11/2000
42-5.5            Ashley Eckel (Grand Blanc)12                                                      Jackson/JDs Inv............................................... 4/28/2000
41-11.5          Tiffany Grubaugh (Plymouth Salem)12                                     Rockford/Div1 State.......................................... 6/ 3/2000
41-9                Sarah Adelaine (Harbor Springs)12                                            Grand Rapids/Div4 State................................. 6/ 3/2000
41-3                Mary Raney (Vassar)9                                                                    Comstock Park/Div3 State............................... 6/ 3/2000
41-0                Monica Bush (Traverse City West)11                                          Cadillac/Big North............................................. 5/ 2/2000
40-11.75        Andrea Johnson (Ravenna)12                                                     Muskegon/DIII Regional................................. 5/20/2000
40-9.5            Breann Smith (Ann Arbor Pioneer)12                                         Adrian/Clark Inv................................................. 5/ 6/2000
40-8                Katie Rang (Romeo)10                                                                  Rockford/Div1 State.......................................... 6/ 3/2000
40-3.25          Leah Johnson (Traverse City Central)12                                   Rockford/Div1 State.......................................... 6/ 3/2000
39-11.75        Mary Brown (Lake Michigan Catholic)10                                   Grand Rapids/Div4 State................................. 6/ 3/2000
39-11.5          Ashley Bishop (Pickford)10                                                           Pickford/Rudyard Inv....................................... 5/10/2000
39-10.75        Kari Taylor (Chelsea)10                                                                 Milan/dual.......................................................... 4/25/2000
39-10             Kelli Shelton (Grand Rapids Catholic)10                                    Grand Rapids/City League..................................... /2000
39-8.75          Jamie Wells (Olivet)                                                                        Comstock Park/Div3 State............................... 6/ 3/2000
39-8.5            Ronya Bell (Warren Mott)11                                                          Regional............................................................ 5/20/2000
39-7.5            Jamie Barbour (Dearborn Edsel Ford)10                                   Farmington Hills/Inv........................................ 5/13/2000
39-6                Julie Costello (Grand Ledge)10                                                   Kalamazoo/DI Regional................................. 5/19/2000
39-6                Jeaniae Lawton (Harper W Gallagher)10                                  Grand Rapids/Div4 State................................. 6/ 3/2000
39-4.5            Nicole Kubesh (Woodhaven)11                                                   Woodhaven/dual............................................... 4/ 6/2000
39-3                Sandra Hansen (Manistee)12                                                      East Jordan/DIII Regional............................... 5/20/2000
38-11             Jessica Kochendorfer (Quincy)12                                               Comstock Park/Div3 State............................... 6/ 3/2000
38-9                Melissa Ballard (Holt)                                                                     Rockford/Div1 State.......................................... 6/ 3/2000
38-8                Crystal Weaver (East Kentwood)12                                             Kalamazoo/DI Regional................................. 5/19/2000
38-3.5            Allyson Conaway (Escanaba)12                                                  Regionals.......................................................... 5/25/2000
38-3                Amanda Hauf (Atlanta)12                                                             (meet?)...................................................................... /2000
38-1.5            Kathleen Grandy (Wyandotte)12                                                  Rockford/Div1 State.......................................... 6/ 3/2000
38-1                Loni Grace (Birmingham Groves)10                                           Clarkston/Oakland County............................. 5/26/2000
38-0.5            Allison Gross (Corunna)12                                                            Regional............................................................ 5/20/2000
38-0                Julie Pagel (Utica)12                                                                      (meet?)...................................................................... /2000
37-9                Brandi Muscott (Breckinridge)12                                                  Breckinridge/DIV Regional............................. 5/20/2000
37-8                Katie Corner (GR Catholic Central)12                                         Grand Rapids/DII Regional............................ 5/20/2000
37-7.75          Emily Sharp (Fenton)                                                                     Fenton/Metro League...................................... 5/21/2000
37-5.5            Sarah Klug (Hartford)                                                                     Benton Harbor/Rotary..................................... 5/30/2000
37-5                Alicia Russell (Beaverton)12                                                         (meet?)...................................................................... /2000
37-5                Kaleida Smith (Lansing Sexton)12                                              Kalamazoo/DI Regional................................. 5/19/2000
37-3.5            Allina Portis (Port Huron)11                                                          Marysville/Inv.................................................... 5/12/2000
37-2.5            Sakeya Brown (Flint Northwestern)12                                        Flint/City............................................................. 5/11/2000
37-2.25          Susan Hubbard (Hastings)                                                            Grandville/Div2 State........................................ 6/ 3/2000
37-1                Erin Wicker (Birmingham Seaholm)11                                       Royal Oak/dual................................................. 4/18/2000
37-0                Tiffany Smolak (Grosse Ile)11                                                      Grandville/Div2 State........................................ 6/ 3/2000
36-11             Shemika Stanford (Three Rivers)12                                            Three Rivers/dual.............................................. 5/ 3/2000
36-11             Dimitri McWillie (West Bloomfield)                                              Rockford/Div1 State.......................................... 6/ 3/2000
36-10             Sakeya Brown (Flint Northwestern)12                                        Midland/dual..................................................... 4/13/2000
36-10             Betty Jo Metz (Fowler)12                                                               Lansing/Honor Roll.......................................... 5/24/2000
36-10             Chrissy Campbell (Pickford)12                                                    Indian River/Inv................................................. 4/27/2000
36-9.75          Sarah Enfield (Williamston)                                                          Regional............................................................ 5/20/2000
36-9                Jane Schell (Rochester)11                                                            (meet?)...................................................................... /2000

DISCUS (state record 166-5 Alana Robinson-Grosse Ile 1998)
156-11           Becky Breisch (Edwardsburg)11                                                  Comstock Park/Div3 State............................... 6/ 3/2000
155-11                         Breisch                                                                                Three Rivers/Inv................................................. 5/ 6/2000
152-11                         Breisch                                                                                Three Rivers/Inv (!)............................................ 5/ 6/2000
152-1                            Breisch                                                                                Grand Rapids/Catholic Central Inv............... 4/22/2000
150-7                            Breisch                                                                                Marcellus/Cass County Ch.............................. 5/ 8/2000
150-5                            Breisch                                                                                Grand Rapids/Catholic Central Inv (!).......... 4/22/2000
150-0                            Breisch                                                                                Portland Inv....................................................... 4/15/2000
149-10                         Breisch                                                                                Constantine/Div 3 Regional........................... 5/19/2000
145-3                            Breisch                                                                                Berrien Springs/dual....................................... 4/24/2000
144-1                            Breisch                                                                                St Joseph/Rotary Inv........................................ 5/30/2000
--
143-5             Tiffany Grubaugh (Plymouth Salem)12                                     Plymouth/dual.................................................... 4/ 6/2000
139-8             Shanna DuBose (Adrian)12                                                          Ann Arbor/dual................................................... 5/ 2/2000
137-2             Ashley Swainston (Orchard View)11                                           Muskegon/West Michigan Inv........................ 5/26/2000
137-2             Jeaniae Lawton (HW Gallagher)10                                             Orlando/AAU JO Nationals.............................. 8/ 2/2000
134-5             Tanya Koemen (Hudsonville)12                                                  Zeeland/dual............................................................. /2000
133-5             Morgan Acre (Otisville LakeVille)                                                 Grandville/Div2 State........................................ 6/ 3/2000
132-1             Jessica Kochendorfer (Quincy)12                                               Comstock Park/Div3 State............................... 6/ 3/2000
131-8             Jan Benton (Cheboygan)10                                                          Grandville/Div2 State........................................ 6/ 3/2000
131-4             Tara Kennedy (Woodhaven)11                                                    Canton/Michigan USATF Junior Olympics. 6/24/2000
131-3             Allina Portis (Port Huron)11                                                          Port Huron/dual................................................ 4/24/2000
130-9             Breann Smith (Ann Arbor Pioneer)12                                         Kalamazoo/Lady Knights Inv......................... 4/29/2000
129-9             Sakeya Brown (Flint Northwestern)12                                        Flint/dual............................................................. 5/ 2/2000
127-5             Jamie Kuzdek (South Lyon)12                                                     Ypsilanti/Washtenaw County......................... 5/30/2000
127-1             Ashley Eckel (Grand Blanc)12                                                      Jackson/JDs Inv............................................... 4/28/2000
126-8             Erin Banks (LakeVille)                                                                    Grandville/Div2 State........................................ 6/ 3/2000
126-7             Judy Telford (Farmington Hills Mercy)11                                   Regional............................................................ 5/20/2000
126-6             Sarah Adelaine (Harbor Springs)12                                            Grand Rapids/Div4 State................................. 6/ 3/2000
126-6             Cheryl Kennedy (Woodhaven)11                                                Canton/Michigan USATF Junior Olympics. 6/24/2000
126-2             Elizabeth Linn (Harbor Beach)11                                                Regional............................................................ 5/20/2000
125-7             Katie Corner (Grand Rapids Catholic)12                                    Grandville/Div2 State........................................ 6/ 3/2000
125-3             Mandy Bishop (Pickford)12                                                           Pickford/tri........................................................... 5/ 2/2000
125-1             Jamie Barbour (Dearborn Edsel Ford)10                                   Lexington/USATF JO Regional..................... 7/15/2000
125-0             Sarah Horsly (Orchard View)10                                                   Muskegon/City.................................................. 5/12/2000
124-4             Monica Bush (Traverse City West)11                                          Regional............................................................ 5/20/2000
124-2             Allyson Conaway (Escanaba)12                                                  Escanaba/Great Northern Conf.................... 5/18/2000
124-1             Leah Johnson (Traverse City Central)12                                   Regional............................................................ 5/20/2000
123-5             Betty Jo Metz (Fowlerville)12                                                        Lansing/Honor Roll.......................................... 5/24/2000
123-5             Mary Raney (Vassar)9                                                                    Regional............................................................ 5/20/2000
123-0             Allison Gross (Corunna)12                                                            Grandville/Div2 State........................................ 6/ 3/2000
122-1             Jenni Hefner (Livonia Churchill)                                                  Plymouth/dual.................................................... 5/ 4/2000
121-9             Sarah Klug (Hartford)                                                                     Regional............................................................ 5/20/2000
121-6             Delores Hughley (Flint Carman-Ainsworth)                               Swartz Creek/Big 9.......................................... 5/24/2000
121-5             Melissa Hecht (Millington)                                                             Regional............................................................ 5/20/2000
121-2             Julie Holtz (SCS Lake Shore)12                                                  Grandville/Div2 State........................................ 6/ 3/2000
121-1             Brandi Muscott (Breckinridge)12                                                  Grand Rapids/Div4 State................................. 6/ 3/2000
120-0             Jasmine Clair (East Kentwood)11                                               Kalamazoo/DI Regional................................. 5/19/2000
120-0             Lois Lamb (Harbor Beach)12                                                       Regional............................................................ 5/20/2000
119-2             Amanda Hauf (Atlanta)12                                                             Regional............................................................ 5/20/2000
118-10           Missy Owens (Brighton)11                                                            (meet?)...................................................................... /2000
118-10           Candice Johnson (West Bloomfield)                                          Clarkston/Oakland County............................. 5/26/2000
118-10           Ariel Kelly (Addison)                                                                       Jackson/Selby Classic.................................... 5/30/2000
118-3             Kim Sampson (Detroit Renaissance)12                                     Dayton/Mitchell Roosevelt Memorial............. 5/ 6/2000
118-2             Kari Taylor (Chelsea)10                                                                 Grandville/Div2 State........................................ 6/ 3/2000
118-1             Martha Frantti (Calumet)                                                                Houghton/West PAC....................................... 5/12/2000
118-0             Amy Bicknell (Rochester)11                                                          (meet?)...................................................................... /2000
117-8             Nicole Kubesh (Woodhaven)11                                                   Woodhaven/dual............................................... 4/ 6/2000
117-4             Jill Martin (Frankenmuth)                                                               Comstock Park/Div3 State............................... 6/ 3/2000
116-7             Tiffany Kasmauski (Orchard View)9                                           Muskegon/dual.................................................. 5/ 2/2000
116-7             Anissa Olinger (Rockford)11                                                         Regional............................................................ 5/20/2000

JAVELIN (state record 163-10 Louise Gerrisch-Livonia Franklin 1966)
103-0             Breann Smith (Ann Arbor Pioneer)12                                         Canton/Michigan USATF State..................... 6/24/2000
101-11                         Smith                                                                                   Decatur/USATF Youth Ch................................ 7/ 7/2000

96-1                Nicole Standback (Battle Creek Central)9                                 Orlando/AAU JO Nationals (hept)................. 7/30/2000
94-9                Kelly Shelton (Grand Rapids Catholic)10                                   Canton/Michigan USATF Junior Olympics. 6/24/2000
87-0                Jeaniae Lawton (Harper Woods Gallagher)10                         Canton/Michigan USATF Junior Olympics. 6/24/2000
83-3                              Lawton                                                                                Elgin/AAU JO Regional.................................... 7/ 9/2000

80-8                Alexis Noel (Livonia Ladywood)10                                              Orlando/AAU JO Nationals (hept)................. 7/30/2000
80-1                Tara Kennedy (Woodhaven)11                                                    Canton/Michigan USATF Junior Olympics. 6/24/2000
78-1                Sabrina Hale (?)                                                                              Elgin/AAU JO Regional.................................... 7/ 9/2000
(75-0)

HEPTATHLON
3855               Brandy Werdlow (Detroit Mumford)12                                        Elgin/AAU JO Regional.................................... 7/ 8/2000

3839               Nicole Standback (Battle Creek Central)9                                 Orlando/AAU JO Nationals............................ 7/30/2000

                        (16.46 [nwi], 4-9, 25-4.5, 26.75 [0.2], 15-9, 96-1, 2:43.82)
3710                             Standback                                                                          Elgin/AAU JO Regional.................................... 7/ 8/2000

3646                             Werdlow                                                                              Orlando/AAU JO Nationals............................ 7/30/2000

                        (16.04 [nwi], 4-9, 23-4.5, 26.31 [0.1], 16-7.25, 57-10, 2:52.64)

3534               Alexis Noel (Livonia Ladywood)10                                              Orlando/AAU JO Nationals............................ 7/30/2000

                        (16.78 [nwi], 5-1, 25-5.25, 27.44 [0.2], 16-5.25, 80-8, 3:14.87)
3400                             Noel                                                                                     Elgin/AAU JO Regional.................................... 7/ 8/2000

3014               Angela Saxton (Dowagiac)10                                                       Orlando/AAU JO Nationals............................ 7/30/2000

                        (18.52 [nwi], 4-1.25, 26-2.75, 29.38 [0.1], 14-9.25, 70-0, 2:41.85)
3012               Jeaniae Lawton (HW Gallagher)10                                             Elgin/AAU JO Regional.................................... 7/ 8/2000
2890                             Saxton                                                                                 Elgin/AAU JO Regional.................................... 7/ 8/2000

2765                             Lawton                                                                                Orlando/AAU JO Nationals............................ 7/30/2000

                                      (20.87 [nwi], 3-11.25, 36-10.5, 28.77 [0.1], 13-1.5, 74-10, 2:57.56)
--

 

4 x 100 RELAY  (state record 47.48 Detroit Cass Tech 1997)
48.40              Ann Arbor Pioneer                                                                          Rockford/Div1 State.......................................... 6/ 3/2000
48.43              Detroit Cass Tech                                                                            Rockford/Div1 State.......................................... 6/ 3/2000
48.46              Detroit Renaissance                                                                       Dayton/Mitchell Roosevelt Memorial............. 5/ 6/2000
48.59                            Detroit Cass Tech                                                             Dayton/Mitchell Roosevelt Memorial............. 5/ 6/2000
48.69                            Detroit Renaissance                                                         Grandville/Div2 State........................................ 6/ 3/2000
49.22                            Ann Arbor Pioneer                                                            Dayton/Martin Inv............................................. 4/15/2000
49.50              Lansing Sexton                                                                                Rockford/Div1 State.......................................... 6/ 3/2000
49.63              Southfield                                                                                         Dayton/Mitchell Roosevelt Memorial............. 5/ 6/2000
49.65              Midland                                                                                             Rockford/Div1 State.......................................... 6/ 3/2000
49.79              Ypsilanti                                                                                             Grandville/Div2 State........................................ 6/ 3/2000
--
49.87              Bay City Central                                                                               Rockford/Div1 State.......................................... 6/ 3/2000
50.17              Grand Rapids Ottawa Hills                                                            Rockford/Div1 State.......................................... 6/ 3/2000
50.24              Ann Arbor Huron                                                                             Rockford/Div1 State.......................................... 6/ 3/2000
50.44              Plymouth Salem                                                                              Rockford/Div1 State.......................................... 6/ 3/2000
50.57              Pontiac Northern                                                                             Rockford/Div1 State.......................................... 6/ 3/2000
50.62              Sterling Heights Stevenson                                                           Rockford/Div1 State.......................................... 6/ 3/2000
50.69              Flint Southwestern                                                                          Grandville/Div2 State........................................ 6/ 3/2000
51.18              Wyoming Park                                                                                 Grandville/Div2 State........................................ 6/ 3/2000
51.21              Albion   Comstock Park/Div3 State                                              6/ 3/2000
51.23              Ortonville Brandon                                                                          Grandville/Div2 State........................................ 6/ 3/2000
51.27              Bloomfield Hills Lahser                                                                 Grandville/Div2 State........................................ 6/ 3/2000
51.24              Hemlock                                                                                            Comstock Park/Div3 State............................... 6/ 3/2000
51.38              Otsego Grandville/Div2 State                                                       6/ 3/2000
51.39              South Lyon                                                                                       Rockford/Div1 State.......................................... 6/ 3/2000
51.42              Southfield Lathrup                                                                          Rockford/Div1 State.......................................... 6/ 3/2000
51.45              Saginaw Michigan Lutheran                                                         Grand Rapids/Div4 State................................. 6/ 3/2000
51.46              Tawas City                                                                                        Comstock Park/Div3 State............................... 6/ 3/2000
51.48              Rochester Adams                                                                            Brighton/MITCA Team Div 1.......................... 5/27/2000
51.52              Sterling Heights Stevenson                                                           Brighton/MITCA Team Div 1.......................... 5/27/2000
51.56              Livonia Ladywood                                                                           Grandville/Div2 State........................................ 6/ 3/2000
51.68              Utica     Rockford/Div1 State                                                          6/ 3/2000
51.69              Stockbridge                                                                                      Comstock Park/Div3 State............................... 6/ 3/2000
51.81              Reading                                                                                             Grand Rapids/Div4 State................................. 6/ 3/2000
51.81              Jenison                                                                                              Rockford/Div1 State.......................................... 6/ 3/2000
51.83              East Kentwood                                                                                 Brighton/MITCA Team Div 1.......................... 5/27/2000
52.07              Perry     Comstock Park/Div3 State                                              6/ 3/2000
52.08              Coleman                                                                                           Grand Rapids/Div4 State................................. 6/ 3/2000
52.11              Detroit DePorres                                                                              Grand Rapids/Div4 State................................. 6/ 3/2000
52.14              Muskegon Heights                                                                          Comstock Park/Div3 State............................... 6/ 3/2000

52.31      Coopersville         Corunna/MITCA D2 Team 5/27/2000
52.36      Potterville              Grand Rapids/Div4 State   6/ 3/2000
52.41      Ann Arbor Richard               Grand Rapids/Div4 State   6/ 3/2000
52.42      Tawas    Clare/MITCA Team Div 3   5/27/2000
52.43      Howard City Tri-County      Comstock Park/Div3 State 6/ 3/2000
52.43      Bellaire  Grand Rapids/Div4 State   6/ 3/2000
52.45      Union City             Comstock Park/Div3 State 6/ 3/2000
52.49      Rockford                Brighton/MITCA Team Div 1             5/27/2000
(52.50 FAT)
Hand-timed:  
47.3        Detroit Cass Tech                Detroit/PSL           5/25/2000
48.5        Ann Arbor Pioneer              Ypsilanti/Meet of Champions            5/30/2000
48.7        Detroit Cass Tech                West Bloomfield/inv            5/13/2000
49.0        Detroit Renaissance           St Clair Shores/Div2 Regional          5/20/2000
49.2                        Ann Arbor Pioneer              Kalamazoo/Lady Knights Inv            4/29/2000
49.4                        Detroit Cass Tech                Redford/DI Regional           5/19/2000
49.5                        Ann Arbor Pioneer              Adrian/Clark Inv   5/ 6/2000
49.8                        Ann Arbor Pioneer              Ann Arbor/DI Regional       5/19/2000
49.8        Battle Creek Central           Kalamazoo/DI Regional     5/19/2000
50.0                        Ann Arbor Pioneer              Ann Arbor/dual     5/ 2/2000
50.1        Lansing Sexton    Grand Rapids/GRPS Inv     4/15/2000
50.1        Midland Auburn/Saginaw Valley Conf           5/24/2000
--
50.2        Ypsilanti Saline/Golden Triangle      5/ 5/2000
50.2        Ann Arbor Huron Ypsilanti/Meet of Champions            5/30/2000
50.3        Detroit Renaissance           Clarkston/inv        5/15/2000
50.3        Southfield             Clarkston/Oakland County                5/26/2000
50.3        Benton Harbor     Niles/Big 8            5/25/2000
50.5        Flint Southwestern              Auburn/Saginaw Valley Conf           5/24/2000
50.5        Pontiac Northern Clarkston/Oakland County                5/26/2000
50.6        East Kentwood     Grand Rapids/GRPS Inv     4/15/2000
50.7        Pontiac Northern Milford/DI Regional             5/20/2000
50.7        Ortonville-Brandon              Clarkston/Oakland County                5/26/2000
50.8        Plymouth Salem  Redford/DI Regional           5/19/2000
50.8        Walled Lake Central           Clarkston/Oakland County                5/26/2000
50.9        Sterling Heights Stevenson               (meet?)  /2000
51.2        Willow Run            Ypsilanti/Meet of Champions            5/30/2000
51.3        Detroit DePorres  Ann Arbor/DIV Regional     5/20/2000
51.4        Hemlock                Hemlock/Classic 5/13/2000
51.4        Grand Rapids Ottawa Hills                Regional                5/20/2000
51.4        Detroit Mumford  Detroit/Operation Friendship             /2000
51.5        Saline    Saline/Golden Triangle      5/ 5/2000
51.5        South Lyon           Milford/DI Regional             5/19/2000
51.5        Lansing Everett    Lansing/Honor Roll             5/24/2000
51.6        Pinckney               (meet?)  /2000
51.6        Rochester Adams                Milford/DI Regional             5/20/2000
51.6        Wyoming Park     Grand Rapids/DII Regional                5/20/2000
51.6        East Lansing        Lansing/Honor Roll             5/24/2000
51.6        Coloma Benton Harbor/Rotary         5/30/2000
51.7        Tawas City            Clare/DIII Regional              5/19/2000
51.7        Romeo   Regional                5/20/2000
51.8        Kalamazoo Central             Kalamazoo/Central Relays               5/ 5/2000
51.8        Okemos Lansing/Honor Roll             5/24/2000
51.8        Saginaw                Saginaw/Korf-Schultz         5/30/2000
51.8        Stockbridge          Jackson/Selby Classic       5/30/2000
51.8        Albion    Jackson/Selby Classic       5/30/2000
51.9        South Lyon           Tecumseh/Relays               5/ 6/2000
51.9        Mason    Lansing/Honor Roll             5/24/2000
51.9        Saginaw Michigan Lutheran             Saginaw/Korf-Schultz         5/30/2000
51.9        Jenison  Regional                5/20/2000
51.9        Coopersville         Regional                5/20/2000
51.9        Union City             Regional                5/20/2000
51.9        Hemlock                Regional                5/20/2000

4 x 200 RELAY (state record 1:38.47 Detroit Renaissance 2000)
1:38.47  Detroit Renaissance           Detroit/PSL           5/25/2000
1:39.06  Detroit Cass Tech                Detroit/PSL           5/25/2000
1:39.8                     Detroit Renaissance           St Clair Shores/Div2 Regional          5/20/2000
1:39.92                  Detroit Renaissance           Grandville/Div2 State          6/ 3/2000
1:40.03                  Detroit Cass Tech                Rockford/Div1 State            6/ 3/2000
1:40.1                     Detroit Cass Tech                West Bloomfield/inv            5/13/2000
1:41.5     Ann Arbor Pioneer              Ypsilanti/Meet of Champions            5/30/2000
1:41.65                  Detroit Renaissance           Dayton/Mitchell Roosevelt Memorial               5/ 6/2000
1:41.6                     Detroit Cass Tech                Redford/DI Regional           5/19/2000
1:42.29                  Ann Arbor Pioneer              Rockford/Div1 State            6/ 3/2000
--
1:43.30  Lansing Sexton    Rockford/Div1 State            6/ 3/2000
1:43.62  Detroit Mumford  Dayton/Mitchell Roosevelt Memorial               5/ 6/2000
1:43.8     Southfield             Clarkston/Oakland County                5/26/2000
1:44.45  Flint Southwestern              Grandville/Div2 State          6/ 3/2000
1:44.48  East Kentwood     Rockford/Div1 State            6/ 3/2000
1:44.70  Battle Creek Central           Rockford/Div1 State            6/ 3/2000
1:44.83  Detroit Northwestern           Rockford/Div1 State            6/ 3/2000
1:45.45  Pinckney               Rockford/Div1 State            6/ 3/2000
1:45.52  Midland Rockford/Div1 State            6/ 3/2000
1:45.5     Plymouth Salem  Redford/DI Regional           5/19/2000
1:45.8     Pontiac Northern Clarkston/Oakland County                5/26/2000
1:46.0     Ypsilanti Saline/Golden Triangle      5/ 5/2000
1:46.1     Hemlock                Sanford/Inv           5/ 5/2000
1:46.28  Saginaw                Rockford/Div1 State            6/ 3/2000
1:46.6     Coloma Benton Harbor/Rotary         5/30/2000
1:46.72  Battle Creek Lakeview       Grandville/Div2 State          6/ 3/2000
1:46.81  Saginaw Michigan Lutheran             Grand Rapids/Div4 State   6/ 3/2000
1:46.89  Rockford                Rockford/Div1 State            6/ 3/2000
1:46.8     Wyoming Park     Grand Rapids/DII Regional                5/20/2000
1:46.95  Muskegon             Rockford/Div1 State            6/ 3/2000
1:47.00  Dearborn Divine Child       Grandville/Div2 State          6/ 3/2000
1:47.2     Walled Lake Central           Clarkston/Oakland County                5/26/2000
1:47.39  Ann Arbor Huron Rockford/Div1 State            6/ 3/2000
1:47.3     Coopersville         Regional                5/20/2000
1:47.4     Wyoming Rogers Grand Rapids/DII Regional                5/20/2000
1:47.4     Wyoming Rogers Regional                5/20/2000
1:47.53  Cass City               Comstock Park/Div3 State 6/ 3/2000
1:47.61  Detroit DePorres  Grand Rapids/Div4 State   6/ 3/2000
1:47.6     Jackson CAC       5/24/2000
1:47.7     Grand Rapids South Christian          Grand Rapids/DII Regional                5/20/2000
1:47.7     Benton Harbor     Benton Harbor/Rotary         5/30/2000
1:48.03  Tawas City            Comstock Park/Div3 State 6/ 3/2000
1:48.19  Freeland                Comstock Park/Div3 State 6/ 3/2000
1:48.37  Perry      Comstock Park/Div3 State 6/ 3/2000
1:48.3     Saginaw Hill         Auburn/Saginaw Valley Conf           5/24/2000
1:48.41  Reading Grand Rapids/Div4 State   6/ 3/2000
1:48.50  Three Rivers         Grandville/Div2 State          6/ 3/2000
1:48.55  Sterling Heights Stevenson               Brighton/MITCA Team Div 1             5/27/2000
1:48.5     Flint Southwestern              Saginaw/dual       4/14/2000
1:48.6     South Lyon           Clarkston/Oakland County                5/26/2000
1:48.7     Mason    Lansing/Honor Roll             5/24/2000
1:48.7     St Ignace               Kingsford/UP-C State         6/ 3/2000
1:48.8     Lake Odessa Lakewood    Grand Rapids/DII Regional                5/20/2000
1:48.8     Mattawan              Regional                5/20/2000
1:48.91  Fowler    Grand Rapids/Div4 State   6/ 3/2000
1:48.91  Detroit King           Detroit/PSL           5/25/2000
1:48.98  Union City             Comstock Park/Div3 State 6/ 3/2000
1:48.99  Hudson  Comstock Park/Div3 State 6/ 3/2000
1:48.9     Rockford                Regional                5/20/2000

4 x 400 RELAY (state record 3:46.8 Ann Arbor Pioneer 1981)
3:54.8     Ann Arbor Pioneer              Rockford/Div1 State            6/ 3/2000
3:56.07  Battle Creek Lakeview       Grandville/Div2 State          6/ 3/2000
3:57.0                     Ann Arbor Pioneer              Dayton/Martin Inv                4/15/2000
3:57.0                     Ann Arbor Pioneer              Ypsilanti/Meet of Champions            5/30/2000
3:57.3     Rockford                Rockford/Div1 State            6/ 3/2000
3:57.73  Detroit Renaissance           Grandville/Div2 State          6/ 3/2000
3:57.8     Detroit Cass Tech                Rockford/Div1 State            6/ 3/2000
3:58.61                  Detroit Cass Tech                Dayton/Mitchell Roosevelt Memorial               5/ 6/2000
3:58.7                     Detroit Cass Tech                West Bloomfield/inv            5/13/2000
3:59.38                  Detroit Cass Tech                Detroit/PSL           5/25/2000
--
4:01.2     Detroit Mumford  Rockford/Div1 State            6/ 3/2000
4:01.3     Benzie Central     East Jordan/DIII Regional  5/20/2000
4:01.5     Cadillac Rockford/Div1 State            6/ 3/2000
4:01.98  Flint Southwestern              Grandville/Div2 State          6/ 3/2000
4:02.6     Southfield             West Bloomfield/inv            5/13/2000
4:03.3     Okemos Lansing/Honor Roll             5/24/2000
4:03.5     Brighton Rockford/Div1 State            6/ 3/2000
4:03.8     Lansing Sexton    Lansing/Honor Roll             5/24/2000
4:03.92  Mason County Central       Comstock Park/Div3 State 6/ 3/2000
4:04.5     East Kentwood     Rockford/Div1 State            6/ 3/2000
4:05.8     Lake Orion            Rockford/Div1 State            6/ 3/2000
4:05.8     Detroit King           Rockford/Div1 State            6/ 3/2000
4:05.96  Coopersville         Grandville/Div2 State          6/ 3/2000
4:06.01  Mattawan              Grandville/Div2 State          6/ 3/2000
4:06.7     Plymouth Salem  Ypsilanti/Meet of Champions            5/30/2000
4:07.0     Wyoming Park     Grand Rapids/DII Regional                5/20/2000
4:07.0     Pinckney               Rockford/Div1 State            6/ 3/2000
4:07.23  Dearborn Divine Child       Grandville/Div2 State          6/ 3/2000
4:07.46  Croswell-Lexington             Grandville/Div2 State          6/ 3/2000
4:07.6     Portage Central   Rockford/Div1 State            6/ 3/2000
4:07.7     Potterville              Lansing/Honor Roll             5/24/2000
4:07.87  Corunna                Grandville/Div2 State          6/ 3/2000
4:08.4     Milford   Milford/DI Regional             5/20/2000
4:08.8     Middleville            Grand Rapids/DII Regional                5/20/2000
4:08.8     Clarkston               Rockford/Div1 State            6/ 3/2000
4:08.8     Middleville Thornapple Kellogg       Regional                5/20/2000
4:08.9     Hartland                Milford/DI Regional             5/20/2000
4:09.0     Rochester Adams                Rochester/OAA I  5/30/2000
4:09.17  Saginaw Michigan Lutheran             Grand Rapids/Div4 State   6/ 3/2000
4:09.20  Potterville              Grand Rapids/Div4 State   6/ 3/2000
4:09.2     Midland Regional                5/20/2000
4:09.4     Saline    Rockford/Div1 State            6/ 3/2000
4:09.50  Detroit Northwestern           Detroit/PSL           5/25/2000
4:09.8     Dearborn               Redford/DI Regional           5/19/2000
4:10.09  Bellaire  Grand Rapids/Div4 State   6/ 3/2000
4:10.0     Sturgis   Regional                5/20/2000
4:10.23  Hudson  Comstock Park/Div3 State 6/ 3/2000
4:10.66  Cass City               Comstock Park/Div3 State 6/ 3/2000
4:10.69  Suttons Bay          Comstock Park/Div3 State 6/ 3/2000
4:10.6     Holland West Ottawa          Regional                5/20/2000
4:11.0     Walled Lake Central           Clarkston/Oakland County                5/26/2000
4:11.18  Hamilton               Comstock Park/Div3 State 6/ 3/2000
4:11.6     Chelsea Jackson/Selby Classic       5/30/2000
4:11.7     Ishpeming Westwood         Gwinn/Marquette County   5/16/2000
4:11.7     Saginaw Nouvel  Hemlock/DIII Regional       5/20/2000
4:12.04  Hamilton               Clare/MITCA Team Div 3   5/27/2000
4:12.1     Detroit King           Regional                5/20/2000

4 x 800 RELAY (state record 8:57.52 Rockford 2000)
8:57.52  Rockford                Raleigh/FootLocker Outdoor Ch       6/16/2000
9:07.07                  Rockford                Dayton/Mitchell Roosevelt Memorial               5/ 5/2000
9:13.83                  Rockford                Rockford/Div1 State            6/ 3/2000
9:23.10  Rochester Adams                Rockford/Div1 State            6/ 3/2000
9:25.69  Cadillac Rockford/Div1 State            6/ 3/2000
9:27.1     Lansing Catholic Lansing/Honor Roll             5/24/2000
9:28.02                  Rockford                Brighton/MITCA Team Div 1             5/27/2000
9:28.0                     Rochester Adams                Milford/DI Regional             5/20/2000
9:28.75  Clarkston               Rockford/Div1 State            6/ 3/2000
9:29.4     Battle Creek Lakeview       Regional                5/20/2000
--
9:31.03  Saline    Rockford/Div1 State            6/ 3/2000
9:31.6     Mason County Central       Muskegon/Chronicle All-Star            /2000
9:31.8     Milford   Milford/DI Regional             5/20/2000
9:32.5     Rochester Adams                West Bloomfield/inv            5/13/2000
9:33.11  Brighton Rockford/Div1 State            6/ 3/2000
9:33.7     Okemos Lansing/Honor Roll             5/24/2000
9:36.09  Romeo   Rockford/Div1 State            6/ 3/2000
9:37.26  Ludington              Grandville/Div2 State          6/ 3/2000
9:37.79  Middleville            Grandville/Div2 State          6/ 3/2000
9:38.75  Rochester              Rockford/Div1 State            6/ 3/2000
9:39.63  Grand Haven        Rockford/Div1 State            6/ 3/2000
9:39.75  Ogemaw Heights                Grandville/Div2 State          6/ 3/2000
9:39.91  Dearborn Divine Child       Grandville/Div2 State          6/ 3/2000
9:40.99  Hamilton               Comstock Park/Div3 State 6/ 3/2000
9:41.50  Cass City               Comstock Park/Div3 State 6/ 3/2000
9:42.27  Fenton   Grandville/Div2 State          6/ 3/2000
9:43.5     Brighton Milford/DI Regional             5/19/2000
9:44.0     Pinckney               (meet?)  /2000
9:44.1     Detroit Cass Tech                Redford/DI Regional           5/19/2000
9:44.45  Grand Rapids Christian      Rockford/Div1 State            6/ 3/2000
9:45.4     Middleville Thornapple Kellogg       Regional                5/20/2000
9:46.00  Oxford    Grandville/Div2 State          6/ 3/2000
9:46.9     Traverse City West              Regional                5/20/2000
9:47.6     Escanaba              Kingsford/UP-AB State       6/ 3/2000
9:47.97  Charlotte               Grandville/Div2 State          6/ 3/2000
9:48.0     Livonia Stevenson              Redford/DI Regional           5/19/2000
9:48.2     Midland Hemlock/Classic 5/13/2000
9:48.5     Grand Rapids South Christian          Grand Rapids/DII Regional                5/20/2000
9:48.78  Troy        Rockford/Div1 State            6/ 3/2000
9:52.55  Ann Arbor Pioneer              Dayton/Martin Inv                4/15/2000
9:52.58  Burton Atherton    Grand Rapids/Div4 State   6/ 3/2000
9:52.58  Birmingham Marian            Rockford/Div1 State            6/ 3/2000
9:53.1     Grosse Pointe South           Regional                5/20/2000
9:54.4     Menominee          Kingsford/UP-AB State       6/ 3/2000
9:54.5     Benzie Central     Regional                5/20/2000
9:54.6     Marquette              Kingsford/UP-AB State       6/ 3/2000
9:55.0     Grand Haven        Regional                5/20/2000
9:55.1     Sterling Heights Stevenson               (meet?)  /2000
9:56.1     Midland Dow        Regional                5/20/2000
9:57.0     Mt Pleasant           Regional                5/20/2000
9:57.4     Ionia       Lansing/Honor Roll             5/24/2000
9:57.8     Grand Ledge        Lansing/Honor Roll             5/24/2000
9:58.22  Morenci Grand Rapids/Div4 State   6/ 3/2000
9:59.43  Freeland                Comstock Park/Div3 State 6/ 3/2000
9:59.4     Kalamazoo Christian          Regional                5/20/2000
9:59.5     Coopersville         Regional                5/20/2000
9:59.6     Portage Central   Kalamazoo/DI Regional     5/19/2000
9:59.7     Dearborn               Redford/DI Regional           5/19/2000
9:59.7     Sterling Heights   Warren/Macomb County    5/26/2000

4 x 1600 RELAY  (state record 20:30.57y Rockford 2000) (XC style not included)
Indoor Leader: 20:23.24y Rockford   
20:23.44+              Rockford                Raleigh/FootLocker Outdoor Ch (20:30.57)   6/17/2000
21:32.96                                Rockford                Dayton/Mitchell Roosevelt Memorial               5/ 5/2000
22:11.78+              Sterling Heights Stevenson               Raleigh/FootLocker Outdoor Ch (20:30.57)   6/17/2000
22:51.7  Livonia Churchill Belleville/Tiger Relays        5/13/2000
24:03.0  Swartz Creek        Flint/Carman-Ainsworth Relays        5/ 5/2000
24:23.0  Grand Blanc         Flint/Carman-Ainsworth Relays        5/ 5/2000
24:30.0  Fenton   Flint/Carman-Ainsworth Relays        5/ 5/2000
24:37.69                Detroit Cooley      Dayton/Mitchell Roosevelt Memorial               5/ 5/2000
24:54.0  Flushing                Otisville/LakeVille Relays  5/13/2000
(25:00.0)

4 x 100 HURDLES (30-inches, or height unknown)
1:02.9     Detroit Mumford  West Bloomfield/inv (30)   5/13/2000
1:08.9     Sturgis   Hastings/Relays   4/22/2000
1:10.0     Willow Run            Belleville/Tiger Relays        4/15/2000
1:10.8     Flint Powers          Fenton/Blue Devil Relays  4/15/2000
(1:10.0)

4 x 100 HURDLES (33-inches)
1:03.34  Detroit Mumford  Dayton/Mitchell Roosevelt Memorial (33)      5/ 6/2000
1:07.71  Detroit King           Dayton/Mitchell Roosevelt Memorial (33)      5/ 6/2000
 (1:15.0)

800 MEDLEY (200-100-100-400) (state record 1:45.2 Detroit Cass Tech 1998)
1:47.64  Detroit Renaissance           Dayton/Mitchell Roosevelt Memorial               5/ 5/2000
1:49.55  Southfield             Dayton/Mitchell Roosevelt Memorial               5/ 5/2000
1:51.34  Detroit Cass Tech                Dayton/Mitchell Roosevelt Memorial               5/ 5/2000
1:53.3     Flint Southwestern              Midland/Inv           4/19/2000
1:53.9     Fenton   Flint/Carman-Ainsworth Relays        5/ 5/2000
1:55.31  Detroit Mumford  Dayton/Mitchell Roosevelt Memorial               5/ 5/2000
1:56.3     Flint Carman-Ainsworth     Otisville/LakeVille Relays  5/13/2000
1:56.6     Ann Arbor Huron Ypsilanti/April Showers      4/19/2000
1:57.03  Rockford                Dayton/Mitchell Roosevelt Memorial               5/ 5/2000
1:57.6     South Lyon           Tecumseh/Relays               5/ 6/2000
1:58.6     Grand Blanc         Flint/Carman-Ainsworth Relays        5/ 5/2000
1:58.8     St Johns                Flint/Carman-Ainsworth Relays        5/ 5/2000
1:59.4     Chelsea Chelsea/Relays   4/15/2000
2:00.7     Plymouth Salem  Ypsilanti/April Showers      4/19/2000
2:00.9     Flushing                Midland/Inv           4/19/2000
2:00.9     Lapeer West         Flint/Carman-Ainsworth Relays        5/ 5/2000
2:01.0     Ypsilanti Ypsilanti/Railsplitter Relays               4/29/2000
2:01.3     Ann Arbor Pioneer              Ypsilanti/Railsplitter Relays               4/29/2000
2:01.5     Bay City Central   Midland/Inv           4/19/2000
2:01.5     Hartland                Flint/Carman-Ainsworth Relays        5/ 5/2000
2:04.0     Tecumseh             Tecumseh/Relays               5/ 6/2000
2:04.3     Flint Kearsley       Midland/Inv           4/19/2000
2:04.43  Detroit King           Dayton/Mitchell Roosevelt Memorial               5/ 5/2000
2:04.8     Midland Dow        Midland/Inv           4/19/2000
(2:05.0)

1000 MEDLEY (200-200-200-400)
(2:35.0)

1200 MEDLEY (400-200-200-400) state record 2:52.2 Grand Haven 1987)
Indoor Leader: 2:55.4 Detroit Cass Tech  
3:01.9     Plymouth Canton                Plymouth/Lady Chiefs Relays          4/15/2000
3:01.9     Walled Lake Central           Walled Lake/Stafford Relays            5/ 6/2000
3:02.5     Dearborn               Plymouth/Lady Chiefs Relays          4/15/2000
3:03.7     Plymouth Salem  Walled Lake/Stafford Relays            5/ 6/2000
3:04.0                     Walled Lake Central           Plymouth/Lady Chief Relays            4/15/2000
3:04.8     Southfield Lathrup              Walled Lake/Stafford Relays            5/ 6/2000
3:06.5     Walled Lake Western         Walled Lake/Stafford Relays            5/ 6/2000
3:07.7     East Grand Rapids              Caledonia/Relays                4/29/2000
3:08.5     Linden   Blue Devil Relays                4/15/2000
3:08.6     Brighton Plymouth/Lady Chief Relays            4/15/2000
3:09.0     St Johns                Plymouth/Lady Chiefs Relays          4/15/2000
3:09.8     Livonia Churchill Warren/DLS Inv   4/29/2000
3:09.9     Bloomfield Hills Lahser     Walled Lake/Stafford Relays            5/ 6/2000
(3:10.0)

1600 MEDLEY (400-200-200-800) (state record 4:05.7 Detroit Cass Tech 1996)
4:11.64  Detroit Cass Tech                Dayton/Mitchell Roosevelt Memorial               5/ 5/2000
4:17.7                     Detroit Cass Tech                West Bloomfield/inv            5/13/2000
4:18.75  Rockford                Dayton/Mitchell Roosevelt Memorial               5/ 5/2000
4:19.0     Rochester Adams                West Bloomfield/inv            5/13/2000
4:24.62  Detroit King           Dayton/Mitchell Roosevelt Memorial               5/ 5/2000
4:27.17  Detroit Renaissance           Dayton/Mitchell Roosevelt Memorial               5/ 5/2000
4:28.67  Detroit Mumford  Dayton/Mitchell Roosevelt Memorial               5/ 5/2000
4:42.74  Southfield             Dayton/Mitchell Roosevelt Memorial               5/ 5/2000
4:44.69  Detroit Mackenzie               Dayton/Mitchell Roosevelt Memorial               5/ 5/2000
(4:45.0)

2400 MEDLEY (800-400-400-800) (state record 6:49.3 Ann Arbor Pioneer 1995)
6:51.0     Rockford                Grand Rapids/GRPS Inv     4/15/2000
6:56.6     Pinckney               Flint/Mott Relays  5/ 6/2000
7:02.6     Midland Flint/Mott Relays  5/ 6/2000
7:16.8     Hartland                Blue Devil Relays                4/15/2000
7:21.5     Flushing                Blue Devil Relays                4/15/2000
7:23.5     Fenton   Blue Devil Relays                4/15/2000
7:24.1     Frankenmuth        Otisville/LakeVille Relays  5/13/2000
7:25.4     Midland Dow        Flint/Carman-Ainsworth Relays        5/ 5/2000
7:29.2     Bay City Glenn     St Louis/Relays    4/15/2000
(7:30.0)

DISTANCE MEDLEY (800-400-1200-1600) (state record 11:49.44 Rockford 2000)
11:49.44                Rockford                Raleigh/FootLocker Outdoor Ch       6/17/2000
12:10.22                                Rockford                Dayton/Mitchell Roosevelt Memorial               5/ 5/2000
12:19.0                  Rockford                (meet?)  /2000
13:04.9  Walled Lake Central           Plymouth/Lady Chief Relays            4/15/2000
13:12.1  Dearborn Divine Child       Plymouth/Lady Chiefs        4/15/2000
13:25.4  South Lyon           Tecumseh/Relays               5/ 6/2000
13:30.1  Livonia Stevenson              Plymouth/Lady Chiefs        4/15/2000
13:31.1  Charlotte               Marshall/Inv          4/14/2000
13:33.7  East Grand Rapids              Caledonia/Relays                4/29/2000
13:34.1  Corunna                Corunna/Relays   4/28/2000
13:36.0  Ann Arbor Huron Woodhaven/Relays             5/ 6/2000
--
13:38.3  Dearborn               Plymouth/Lady Chiefs        4/15/2000
13:38.4  Portage Central   Kalamazoo/Central Relays               5/ 5/2000
13:39.4  Ypsilanti Lincoln  Tecumseh/Relays               5/ 6/2000
13:41.5  Fenton   Blue Devil Relays                4/15/2000
13:45.0  Hartland                Blue Devil Relays                4/15/2000
13:45.1  Livonia Ladywood               Plymouth/Lady Chiefs        4/15/2000
13:45.7  Milan      Tecumseh/Relays               5/ 6/2000
13:49.9  Brighton Plymouth/Lady Chief Relays            4/15/2000
13:50.10                Detroit Cooley      Dayton/Mitchell Roosevelt Memorial               5/ 5/2000
13:51.1  Dexter    Tecumseh/Relays               5/ 6/2000
13:53.7  Livonia Churchill Belleville/Tiger Relays        4/15/2000
13:55.4  Dexter    Novi/Relays          4/15/2000
13:56.6  St Louis Corunna/Relays   4/28/2000
13:59.5  Northville               Walled Lake/Stafford Relays            5/ 6/2000
(14:00.0)


Go tp Part 1