| |
Michtrack - The original Internet home for Michigan high school track & field |
Not a pretty website. But it's free. * Sign up for the Michigan Track & Field email list! * Like us on facebook!
|
Michigan High School Girls Outdoor 2010 Lists Featuring the best performers and performances from the Michigan outdoor season. This list shows performances from ALL meets.
Wind-aided marks--There are many lists out there that don't distinguish between windy and legal marks. Many list-keepers simply accept the coaches report at face-value. If you want it all lumped together: stick to those lists. However, reality is that in my experience over the last few decades of Michigan record-keeping, I get about one report a year where a coach volunteers that the big performance was wind-aided. Honestly, more than half of the "fast" sprints in April and early May are wind-aided. I've written extensively on this, and worked hard to encourage the use of wind gauges in track meets in Michigan. On these lists, I'm going to call them like I see them; if you're upset that your sprinter's mark got called windy, buy a wind-gauge, use it for all your races. (eBay has acceptable wind gauges now for $14, free shipping. If your sprinter isn't worth that investment, it's not worth emailing me to complain about a listing.)
100 METERS (12.17) 11.72 Kyra Jefferson (Detroit Cass Tech)10 Greensboro/New Balance (h) (2.0).. 6/18/2010 11.75 Kendall Baisden (Detroit Country Day)9 Des Moines/USA Juniors (h) (1.6).. 6/24/2010 11.76 Baisden Des Moines/USA Juniors (0.4)....... 6/24/2010 11.81 Jefferson Greensboro/New Balance (0.7)....... 6/18/2010 11.85 Jefferson Carolina/Caribbean Scholastic Inv (0.6) 6/ 5/ 2010 11.90 Jordan Clark (Southfield Lathrup)11 Norfolk/AAU JO............................ 8/ 7/2010 12.06 Jefferson Norfolk/AAU JO (h) (-1.5)............... 8/ 2/2010 12.06 Clark Norfolk/AAU JO (h) (-0.9)............... 8/ 2/2010 12.11 Baisden Norfolk/AAU JO (h) (-2.5)............... 8/ 2/2010 12.12 Clark Des Moines/USA Juniors (h) (-0.6). 6/24/2010 12.13 Baisden Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 12.18 Takira Moore (DeWitt)12 Jenison/MITCA D2....................... 5/31/2010 12.23 Dynasty McGee (Ypsilanti Lincoln)11 Greensboro/New Balance (h) (0.3).. 6/18/2010 12.24 Kaisha Martin (Dowagiac)11 Comstock Park/D3 State............... 6/ 5/2010 12.27 Kelsey Ritter (Frankenmuth)12 Caro/Meet of Champions............... 6/ 1/2010 12.29 Kelsie Williams (St Charles)11 Comstock Park/D3 State............... 6/ 5/2010 12.29 Jewel Thomas (Southfield Lathrup)11 Norfolk/AAU JO (s) (0.4)................ 8/ 4/2010 12.37 Bridgette Owens-Mitchell (Southfield)12 Detroit/Shumake Relays............... 4/24/2010 12.39 Ashley Keyes (Rochester)10 Rockford/D1 State (-2.7)................ 6/ 5/2010 12.40 Yasmine Jones (Auburn Hills Avondale)11 Milford/Oakland County (h) (1.8)..... 5/28/2010 12.40 Abbey Hengesbach (Pewamo-Westphalia)11 Jenison/D4 State.......................... 6/ 5/2010 12.41 Diisa Swint-Cook (Oak Park)12 Milford/Oakland County (h) (1.8)..... 5/28/2010 12.43 Sekayi Bracey (GR Potter's House)7 Norfolk/AAU JO (s) (0.9)................ 8/ 4/2010 12.47 Bridgette Owens-Mitchell (Southfield)12 Fort Wayne/Midwest Meet............ 6/12/2010 12.48 Brittney Banister (Flint Carman-Ainsworth)11 Rockford/D1 State (s) (-2.2)........... 6/ 5/2010 12.49 Carly Scott (Schoolcraft)11 Comstock Park/D3 State............... 6/ 5/2010 12.50 Abby Blanchard (Rockford)11 Jenison/MITCA D1....................... 5/29/2010 12.53 Brianna Nixon (Redford Thurston)9 Rockford/D1 State (s) (-2.2)........... 6/ 5/2010 12.54 Christy Schultz (Muskegon Reeths-Puffer)9 Grand Rapids/OK Black................ 5/14/2010 12.59 Takira Moore (DeWitt)12 Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 12.62 Sydney Cureton (Detroit Country Day)10 Milford/Oakland County (h) (1.8)..... 5/28/2010 12.62 Mallory Metzer (Williamston)11 Jenison/MITCA D2....................... 5/31/2010 12.63 Alexandria Johnson (Lake Orion)11 Milford/Oakland County (h) (1.8)..... 5/28/2010 12.65 Briauna Stewart (Muskegon)9 Rockford/D1 State (-2.7)................ 6/ 5/2010 12.67 Elise Schierbeek (Rockford)9 Jenison/MITCA D1....................... 5/29/2010 12.68 Erica Hobson (Detroit Cass Tech)10 Detroit/Shumake Relays............... 4/24/2010 12.69 LaMicah Hughbanks (Ann Arbor Huron)11 Ypsilanti/Meet of Champions (h)..... 6/ 1/2010 12.70 Olivia DeTroyer (Chelsea)12 Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 12.72 Christina Wade (Ann Arbor Pioneer)12 Ypsilanti/Meet of Champions.......... 6/ 1/2010 12.73 Shamarri Riddle (Grand Blanc)12 White Lake/KLAA......................... 5/15/2010 12.73 Gabbi Ellis (Troy)10 Milford/Oakland County (h) (1.8)..... 5/28/2010 12.74 Abby Blanchard (Rockford)11 Jenison/OK Red........................... 5/14/2010 12.74 Kaisha Martin (Dowagiac)11 Paw Paw/Wolverine...................... 5/26/2010 12.74 Alina Luurtsema (Saline)11 Rockford/D1 State (s) (-2.2)........... 6/ 5/2010 Wind-aided: 11.62 Jordan Clark (Southfield Lathrup)11 Norfolk/AAU JO (s) (2.8)................ 8/ 4/2010 11.66 Kyra Jefferson (Detroit Cass Tech)10 Norfolk/AAU JO (s) (2.2)................ 8/ 4/2010 11.68 Kendall Baisden (Detroit Country Day)9 Milford/Oakland County (2.8)......... 5/28/2010 12.21 Diisa Swint-Cook (Oak Park)12 Milford/Oakland County (2.8)......... 5/28/2010 12.35 Carly Scott (Schoolcraft)11 Norfolk/AAU JO (s) (2.8)................ 8/ 4/2010 12.36 Yasmine Jones (Auburn Hills Avondale)11 Milford/Oakland County (2.8)......... 5/28/2010 12.43 Takira Moore (DeWitt)12 East Lansing/Spartan Classic........ 4/30/2010 12.45 Alexandria Johnson (Lake Orion)11 Milford/Oakland County (2.8)......... 5/28/2010 12.51 Mallory Metzer (Williamston)11 East Lansing/Spartan Classic........ 4/30/2010 12.55 Tiera Parker (Farmington Hills Harrison)10 Milford/Oakland County (2.8)......... 5/28/2010 12.55 Gabbi Ellis (Troy)10 Milford/Oakland County (2.8)......... 5/28/2010 12.57 Jasmine Braithwaite (Troy? b96) Norfolk/AAU JO (s) (3.3)................ 8/ 4/2010 12.65 Sydney Cureton (Detroit Country Day)10 Milford/Oakland County (2.8)......... 5/28/2010 12.67 Alex Tarver (Grand Ledge)12 East Lansing/Spartan Classic........ 4/30/2010 12.67 Robyn Robinson (Holt)10 East Lansing/Spartan Classic........ 4/30/2010 12.69 Abby Blanchard (Rockford)11 East Lansing/Spartan Classic........ 4/30/2010 Hand-timed: 11.5 Kendall Baisden (Detroit Country Day)9 Beverly Hills/Tri............................ 4/13/2010 11.5 Baisden Beverly Hills/quad......................... 5/ 5/2010 11.6 Kyra Jefferson (Detroit Cass Tech)10 Grosse Pointe/D1 Regional............ 5/21/2010 11.7 Baisden Bloomfield Hills/D2 Regional.......... 5/21/2010 11.9 LaMicah Hughbanks (Ann Arbor Huron)11 Saline/D1 Regional....................... 5/21/2010 12.0 Baisden Macomb/Mustang Inv................... 5/14/2010 12.0 Kelsey Ritter (Frankenmuth)12 Vassar/D3 Regional...................... 5/22/2010 12.1 Bridgette Owens-Mitchell (Southfield)12 Farmington/OAA White................. 5/14/2010 12.1 Ashley Keyes (Rochester)10 Rochester/OAA Red..................... 5/14/2010 12.1 Brittney Banister (Flint Carman-Ainsworth)11 Flint/Coca-Cola Classic................ 5/15/2010 12.1 Yasmine Jones (Auburn Hills Avondale)11 Bloomfield Hills/D2 Regional.......... 5/21/2010 12.1 Cindy Ofili (Ann Arbor Huron)11 Saline/D1 Regional....................... 5/21/2010 12.2 Gabbi Ellis (Troy)10 Rochester/OAA Red..................... 5/14/2010 12.2 Jewel Thomas (Southfielod Lathrup)11 North Farmington/OAA Blue........... 5/14/2010 12.2 Christy Schultz (Muskegon Reeths-Puffer)9 Grand Rapids/D1 Regional............ 5/22/2010 12.2 Markala Goodson (Saginaw Hill)11 Midland/SVC............................... 5/26/2010 12.2 Michaela Lewis (Flint Southwestern)11 Midland/SVC............................... 5/26/2010 Hand-timed. wind-aided: 12.2 Dynasty McGee (Ypsilanti Lincoln)11 Chelsea/dual............................... 4/27/2010
200 METERS (25.06) 23.42 Kendall Baisden (Detroit Country Day)9 Norfolk/AAU JO (s) (-0.2)............... 8/ 5/2010 24.11 Baisden Norfolk/AAU JO (-3.0)................... 8/ 7/2010 24.24 Kyra Jefferson (Detroit Cass Tech)10 Greensboro/New Balance (-1.0)...... 6/19/2010 24.31 Baisden Norfolk/AAU JO (h) (-1.8)............... 8/ 4/2010 24.36 Jefferson Carolina/Caribbean Scholastic Inv (0.6) 6/ 5/ 2010 24.39 Baisden Milford/Oakland County (0.8)......... 5/28/2010 24.41 Jefferson Greensboro/New Balance (h) (-1.5). 6/19/2010 24.54 Jefferson Norfolk/AAU JO (h) (-1.0)............... 8/ 4/2010 24.72 Baisden Dayton/Roosevelt Memorial........... 5/ 1/2010 24.78 Diisa Swint-Cook (Oak Park)12 Rockford/D1 State (-2.8)................ 6/ 5/2010 24.78 Dynasty McGee (Ypsilanti Lincoln)11 Greensboro/New Balance (-1.2)...... 6/19/2010 24.88 Jefferson Detroit/Shumake Relays............... 4/24/2010 24.91 McGee Detroit/Jets Inv............................ 5/29/2010 24.92 McGee Greensboro/New Balance (h) (-1.4). 6/19/2010 25.13 Paige Patterson (Dearborn Divine Child)9 Norfolk/AAU JO (s) (-0.2)............... 8/ 5/2010 25.22 Erica Hobson (Detroit Cass Tech)10 Rockford/D1 State (h) (-0.9)........... 6/ 5/2010 25.29 Kelsey Ritter (Frankenmuth)12 Comstock Park/D3 State............... 6/ 5/2010 25.32 Brittney Banister (Flint Carman-Ainsworth)11 Rockford/D1 State (s) (-1.1)........... 6/ 5/2010 25.39 Alexandria Johnson (Lake Orion)11 Rockford/D1 State (h) (-1.5)........... 6/ 5/2010 25.42 Kelsie Williams (St Charles)11 Comstock Park/D3 State............... 6/ 5/2010 25.44 Jasmine Ward (Novi)10 Milford/Oakland County (0.3)......... 5/28/2010 25.45 Yasmine Jones (Auburn Hills Avondale)11 Norfolk/AAU JO (h) (-3.3)............... 8/ 4/2010 25.55 Briana Nixon (Redford Thurston)9 Rockford/D1 State (h) (-1.7)........... 6/ 5/2010 25.61 Kayla Schoenle (Milford)12 Fort Wayne/Midwest Meet............ 6/12/2010 25.67 Peyton Dawkins (Saginaw Heritage)12 Rockford/D1 State (-2.8)................ 6/ 5/2010 25.68 Lauren Ross (Ypsilanti Lincoln)11 Rockford/D1 State (s) (-1.1)........... 6/ 5/2010 25.68 Sekayi Bracey (GR Potter's House)7 Norfolk/AAU JO (-2.9)................... 8/ 7/2010 25.76 Abby Blanchard (Rockford)11 Jenison/MITCA D1....................... 5/29/2010 25.80 Rebecca Hall (Wyoming Park)11 Cedar Springs/Red Hawk............... 5/ 1/2010 25.85 Gabrielle Edwards (Walled Lake Central)9 Milford/Oakland County (0.3)......... 5/28/2010 25.87 Kimberly Balls (Bridgeport)10 Comstock Park/D3 State............... 6/ 5/2010 25.88 Chyann Hawk (Belleville)12 Rockford/D1 State (s) (-1.1)........... 6/ 5/2010 25.89 Yanisha Edwards (Flint Northwestern)10 Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 25.90 LaMicah Hughbanks (Ann Arbor Huron)11 Rockford/D1 State (h) (-0.9)........... 6/ 5/2010 25.91 Tiera Parker (Farmington Hills Harrison)10 Rockford/D1 State (h) (-0.9)........... 6/ 5/2010 25.95 Karen Blake (Cranbrook-Kingswood)9 Milford/Oakland County (0.3)......... 5/28/2010 25.95 Brandee Hart (Berkley)12 Fort Wayne/Midwest Meet............ 6/12/2010 25.99 Kaisha Martin (Dowagiac)11 Paw Paw/Wolverine...................... 5/26/2010 26.02 Tere Cooley (Grand Blanc)10 Howell/KLAA (ok)......................... 5/25/2010 26.02 Jessica Howell (Oxford)9 Oxford/Metro............................... 5/26/2010 26.03 Mallory Metzer (Williamston)11 Lansing/Greater Lansing................ 6/ 2/2010 26.06 Madi Lewis (Plymouth)9 Rockford/D1 State (h) (-0.9)........... 6/ 5/2010 26.07 Sarita Dotson Battle Creek Lakeview)9 Battle Creek/Big 16...................... 5/26/2010 26.07 Cierra Pryor (Jackson)9 Rockford/D1 State (h) (-0.9)........... 6/ 5/2010 26.07 Asaundra Dalton (Detroit Renaissance)9 Richmond/USATF JO Reg 5 (-1.3).. 7/11/2010 26.10 Rachel Jerrils (Rockford)12 Jenison/MITCA D1....................... 5/29/2010 26.13 Anna B-Jefferson (Warren Chatterton MS)6 Columbus/Classic........................ 5/23/2010 26.17 Maya Long (Ann Arbor Huron)10 Temperence/SEC Red.................. 5/26/2010 26.17 DeAnna Stickler-Gatson (Lansing Waverly)11 Lansing/Greater Lansing................ 6/ 2/2010 Wind-aided: 24.07 Kyra Jefferson (Detroit Cass Tech)10 Norfolk/AAU JO (s) (3.0)................ 8/ 5/2010 24.15 Jefferson Detroit/PSL................................. 5/27/2010 24.54 Diisa Swint-Cook (Oak Park)12 Norfolk/AAU JO (s) (3.3)................ 8/ 5/2010 25.22 Sekayi Bracey (GR Potter's House)7 Norfolk/AAU JO (s) (3.7)................ 8/ 5/2010 25.81 Tiera Parker (Farmington Hills Harrison)10 Milford/Oakland County (h) (2.1)..... 5/28/2010 26.02 Rachel Jerrils (Rockford)12 East Lansing/Spartan Classic........ 4/30/2010 Hand-timed: 24.5 Kendall Baisden (Detroit Country Day)9 Birmingham/Tri scrimmage............. 4/ 5/2010 24.5 Kyra Jefferson (Detroit Cass Tech)10 Grosse Pointe/D1 Regional............ 5/21/2010 24.6 Baisden Beverly Hills/Tri............................ 4/13/2010 24.8 Kelsey Ritter (Frankenmuth)12 Vassar/D3 Regional...................... 5/22/2010 24.8 Dynasty McGee (Ypsilanti Lincoln)11 Ypsilanti/All-Stars......................... 6/12/2010 25.0 McGee Dearborn Heights/Charger (h)........ 4/24/2010 25.0 Baisden Beverly Hills/dual......................... 4/28/2010 25.0 Lauren Ross (Ypsilanti Lincoln)11 Saline/D1 Regional....................... 5/21/2010 25.0 Peyton
Dawkins (Saginaw Heritage)12 Traverse
City/D1 Regional............. 5/22/2010 25.1 LaMicah Hughbanks (Ann Arbor Huron)11 Saline/D1 Regional....................... 5/21/2010 25.1 Christal Wilson (Flint Southwestern)11 Flint/Badar Classic........................ 6/ 1/2010 25.1 Yanisha Edwards (Flint Northwestern)10 Flint/Badar Classic........................ 6/ 1/2010 25.1 Leann Scruggs (Clio)11 Flint/Badar Classic........................ 6/ 1/2010 25.2 Erica Hobson (Detroit Cass Tech)10 Grosse Pointe/D1 Regional............ 5/21/2010 25.3 Brittney Banister (Flint Carman-Ainsworth)11 Traverse City/D1 Regional............. 5/22/2010 25.4 Chyann Hawk (Belleville)12 Saline/D1 Regional....................... 5/21/2010 25.4 Tierra Parker (Farmington Hills Harrison)10 Farmington/City........................... 5/25/2010 25.5 Jasmine Ward (Novi)10 Milford/D1 Regional...................... 5/22/2010 25.5 Alix Miller (Muskegon Reeths-Puffer)11 Grand Rapids/D1 Regional............ 5/22/2010 25.5 Keondra Griffin (Flint Kearsley)10 Flint/Badar Classic........................ 6/ 1/2010 25.6 Paige Patterson (Dearborn Divine Child)9 Dearborn Heights/Charger............. 4/24/2010 25.6 Rachel Jerrils (East Kentwood)12 Rockford/dual.............................. 5/10/2010 25.6 Tere Cooley (Grand Blanc)10 Traverse City/D1 Regional............. 5/22/2010 25.6 Yasmine Jones (Auburn Hills Avondale)11 Bloomfield Hills/D2 Regional.......... 5/21/2010 25.6 Abby Blanchard (Rockford)11 Grand Rapids/D1 Regional............ 5/22/2010 25.7 Alexandria Johnson (Lake Orion)11 Rochester/OAA Red..................... 5/14/2010 25.7 Jasmine Mata (Monroe)9 Saline/D1 Regional....................... 5/21/2010 25.7 Kayla Schoenle (Milford)12 Milford/D1 Regional...................... 5/22/2010 25.7 Caitlin Moore (Grosse Pointe South)10 Grosse Pointe/D1 Regional............ 5/21/2010 Hand-timed, wind-aided: 25.2 Cierra Pryor (Jackson)9 Jackson/JDs Inv.......................... 4/30/2010
400 METERS (57.01) 52.59 Kendall Baisden (Detroit Country Day)9 Des Moines/USA Juniors.............. 6/26/2010 52.65 Baisden Des Moines/USA Juniors (h).......... 6/25/2010 52.71 Baisden Norfolk/AAU
JO............................ 8/
7/2010 53.96 Baisden Norfolk/AAU JO (h)....................... 8/ 6/2010 54.32 Baisden Dayton/Roosevelt Memorial........... 5/ 1/2010 54.40 Baisden Detroit/Shumake Relays............... 4/24/2010 54.61 McGee Carolina/Caribbean Scholastic Inv.. 6/ 5/ 2010 54.74 McGee Norfolk/AAU JO............................ 8/ 7/2010 54.91 Baisden Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 55.09 McGee Norfolk/AAU JO (h)....................... 8/ 6/2010 55.28 Latipha Cross (Inkster Cherry Hills)10 Norfolk/AAU JO............................ 8/ 7/2010 55.33 McGee Columbus/Classic........................ 5/23/2010 55.96 Paige Patterson (Dearborn Divine Child)9 Greensboro/New Balance.............. 6/19/2010 56.27 Kelsey Ritter (Frankenmuth)12 Comstock Park/D3 State............... 6/ 5/2010 56.44 Shawntoreah Turk (Carrollton)12 Comstock Park/D3 State............... 6/ 5/2010 56.47 Breterria Hill (Lansing Sexton)11 Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 56.61 Rachel Jerrils (Rockford)12 Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 56.79 Jessica Myers (Grandville)11 Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 56.94 Brittany Terry (East Kentwood)10 Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 57.00 Maria Beach (Midland)12 Fort Wayne/Midwest Meet............ 6/12/2010 57.01 Maya Long (Ann Arbor Huron)10 Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 57.05 Jordan Keefe (Grand Haven)10 Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 57.09 DeAnna Stickler-Gatson (Lansing Waverly)11 Lansing/Greater Lansing................ 6/ 2/2010 57.23 Olivia Detroyer (Chelsea)12 Temperence/SEC White................ 5/26/2010 57.56 Paige Cataldo (Birmingham Marian)12 Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 57.62 Sekayi Bracey (GR Potter's House)7 Norfolk/AAU JO............................ 8/ 7/2010 57.76 Anna B-Jefferson (Warren Chatterton MS)6 Norfolk/AAU JO (h)....................... 8/ 4/2010 57.83 Diajah Ruffin (Belleville)10 Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 57.92 Cherie Gaines (North Farmington)11 Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 57.96 Asaundra Dalton (Detroit Renaissance)9 Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 57.96 Lily Clifford (East Grand Rapids)10 Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 57.99 Allix Miller (Muskegon Reeths-Puffer)11 Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 58.12 Kate Carter (Saline)12 Ypsilanti/Meet of Champions.......... 6/ 1/2010 Hand-timed: 56.3 Kelsey Ritter (Frankenmuth)12 Hemlock/Husky Inv...................... 5/15/2010 56.3 Kendall Baisden (Detroit Country Day)9 Bloomfield Hills/D2 Regional.......... 5/21/2010 56.4 Anna B-Jefferson (Warren Chatterton MS)6 Ypsilanti/All-Stars......................... 6/12/2010 56.6 Dynasty McGee (Ypsilanti Lincoln)11 Dearborn Heights/Charger............. 4/27/2010 56.6 Hannah Meier (Grosse Pointe South)9 Grosse Pointe/D1 Regional............ 5/21/2010 56.9 Shawntoreah Turk (Carrollton)12 Hemlock/Classic.......................... 5/15/2010 57.0 Jessica Myers (Grandville)11 Grand Rapids/D1 Regional............ 5/22/2010 57.2 Maria Beach (Midland)12 Traverse City/D1 Regional............. 5/22/2010 57.2 Brittany Terry (East Kentwood)10 Grand Rapids/D1 Regional............ 5/22/2010 57.3 Jordan Keefe (Grand Haven)10 Grand Rapids/D1 Regional............ 5/22/2010 57.4 Olivia Detroyer (Chelsa)12 Monroe/D2 Regional..................... 5/21/2010 57.7 Paige Cataldo (Birmingham Marian)12 Bloomfield Hills/D2 Regional.......... 5/21/2010 57.8 Maya Long (Ann Arbor Huron)10 Saline/D1 Regional....................... 5/21/2010 57.8 Diamond Taylor (Southfield)12 West Bloomfield/D1 Regional......... 5/22/2010 57.8 Rachel Jerrils (Rockford)12 Grand Rapids/D1 Regional............ 5/22/2010 58.0 Katie DeHaan (Rockford)10 Grand Rapids/D1 Regional............ 5/22/2010 58.0 Paige Patterson (Dearborn Divine Child)9 Livonia/D2 Regional...................... 5/21/2010 58.2 Yasmine Jones (Auburn Hills Avondale)11 Ypsilanti/All-Stars......................... 6/12/2010 58.3 Amy Kish (Alpena)12 Traverse City/D1 Regional............. 5/22/2010 58.6 Kayla Schoenle (Milford)12 op.................................................... /2010 58.6 Allix Miller (Muskegon Reeths-Puffer)11 Grand Rapids/D1 Regional............ 5/22/2010 58.7 Diajah Ruffin (Belleville)10 Saline/D1 Regional....................... 5/21/2010 58.7 Kelsey Chapman (Jenison)12 Grand Rapids/D1 Regional............ 5/22/2010 58.7 Lily Clifford (East Grand Rapids)10 Grand Rapids/D2 Regional ........... 5/21/2010 58.8 Shayne Armbrister (Roseville)11 Grosse Pointe/D1 Regional............ 5/21/2010 59.0 Karen Blake (Cranbrook-Kingswood)9 Bloomfield Hills/D2 Regional.......... 5/21/2010 59.0 Jordan Anderson (Union City)11 Onsted/D3 Regional..................... 5/21/2010 59.0 Allison Clark (Hanover-Horton)11 Onsted/D3 Regional..................... 5/21/2010
800 METERS (2:14.99) 2:08.82 Hannah Meier (Grosse Pointe South)9 Rockford/D1 State ....................... 6/ 5/2010 2:10.58 Megan Goethals (Rochester)12 Fort Wayne/Midwest Meet............ 6/12/2010 2:10.95 Kate Carter (Saline)12 Fort Wayne/Midwest Meet............ 6/12/2010 2:12.21 Brook Handler (Rochester)11 Rockford/D1 State ....................... 6/ 5/2010 2:12.31 Carter Rockford/D1 State ....................... 6/ 5/2010 2:12.41 Deboni Lofton (Detroit Mumford)12 Des Moines/USA Juniors (h).......... 6/24/2010 2:12.9 Meier Port Huron/dual............................ 4/20/2010 2:13.2 Sara Kroll (Livonia Churchill)12 Livonia/Spartan Inv....................... 5/ 8/2010 2:13.5 Handler West Bloomfield/D1 Regional......... 5/22/2010 2:13.6 Kroll Canton/D1 Regional..................... 5/22/2010 2:13.82 Ariel Dempsey (Jenison)12 Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 2:13.9 Meier Romeo/dual................................. 5/12/2010 2:14.46 Jamie Morrisey (Rochester Adams)9 Milford/Oakland County................. 5/28/2010 2:14.89 Elizaveta Boudreau (Ann Arbor Pioneer)12 Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 2:15.08 Leah O'Connor (Croswell-Lexington)12 Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 2:15.15 Taylor Stepanski (Alpena)10 Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 2:15.52 Sara Barron (Pontiac Notre Dame)10 Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 2:16.16 Michaela Carnegie (Benzie Central)10 Comstock Park/D3 State............... 6/ 5/2010 2:16.88 Ersula Farrow (Farmington Hills Power MS)7 Norfolk/AAU JO............................ 8/ 4/2010 2:16.9 Megan Weschler (Wyandotte)12 Saline/D1 Regional....................... 5/21/2010 2:17.00 Beth Roach (Northville)11 Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 2:17.06 Sara Stassen (Dearborn)11 Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 2:17.4 Gina McNamara (Northville)10 Milford/D1 Regional...................... 5/22/2010 2:17.72 Avery Evenson (Hartland)9 White Lake/KLAA......................... 5/15/2010 2:18.0 Aubrey Wilberding (Birmingham Seaholm)9 West Bloomfield/D1 Regional......... 5/22/2010 2:18.11 Maddie Werley (Zeeland West)12 Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 2:18.22 Katy Barkley (Olivet)11 Comstock Park/D3 State............... 6/ 5/2010 2:18.26 Angela Swain (Milan)12 Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 2:18.32 Lindsay Clark (Walled Lake Western)11 Howell/KLAA............................... 5/25/2010 2:18.45 Morgan Bridgewater (White Lake Lakeland)10 Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 2:18.4 Kristin Green (Saline)9 Saline/D1 Regional....................... 5/21/2010 2:18.6 Haley Meier (Grosse Pointe South)9 Grosse Pointe/MAC White............. 5/25/2010 2:18.70 Kelsie Schwartz (GP St Peter & Paul)8 Norfolk/AAU JO............................ 8/ 4/2010 2:18.77 Franki Adamski (Troy)12 Detroit/Shumake Relays............... 4/24/2010 2:18.7 Amanda Zittleman (Temperance Bedford)11 Saline/D1 Regional....................... 5/21/2010 2:18.8 Alissa Williams (East Kentwood)11 Grand Rapids/D1 Regional............ 5/22/2010 2:18.96 Julia Otwell (Traverse City Central)12 Alma/Scottie Classic.................... 5/15/2010 2:18.97 Shanita Fluker (Flint Southwestern)12 Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 2:18.9 Jane Hawks (Rockford)10 Grand Rapids/D1 Regional............ 5/22/2010 2:19.05 Olivia Butler (Grant)12 Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 2:19.06 Jessie Baloga (East Grand Rapids)10 Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 2:19.2 Hannah Bogard (Ann Arbor Pioneer)11 Saline/D1 Regional....................... 5/21/2010 2:19.3 Allison White (Midland Dow)12 Midland/SVC............................... 5/26/2010 2:19.5 Rachel Stathakis (Lutheran North)11 Warren/Macomb County............... 5/29/2010 2:19.60 Alissa Williams (East Kentwood)11 Jenison/OK Red........................... 5/14/2010 2:19.65 Destinee Lukianoff (Holly)12 Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 2:19.65 Devan John (Allendale)12 Comstock Park/D3 State............... 6/ 5/2010 2:19.6 Megan Vitale (Livonia Ladywood)11 Livonia/D2 Regional...................... 5/21/2010
1500 METERS (4:42.73) 4:29.7# Megan Goethals (Rochester)12 Rockford/D1 State [1600].............. 6/ 5/2010 4:33.91# Hannah Meier (Grosse Pointe South)9 Greensboro/New Balance [mile]..... 6/19/2010 4:35.2# Haley Meier (Grosse Pointe South)9 Rockford/D1 State [1600].............. 6/ 5/2010 4:35.9# Sara Kroll (Livonia Churchill)12 Howell/KLAA [1600]...................... 5/25/2010 4:36.2# Julia Otwell (Traverse City Central)12 Rockford/D1 State [1600].............. 6/ 5/2010 4:37.4# Lindsay Clark (Walled Lake Western)12 Rockford/D1 State [1600].............. 6/ 5/2010 4:40.0# Brook Handler (Rochester)11 Milford/Oakland County [1600]....... 5/28/2010 4:40.1# Avery Evenson (Hartland)9 Rockford/D1 State [1600].............. 6/ 5/2010 4:40.3# Allison White (Midland Dow)12 Rockford/D1 State [1600].............. 6/ 5/2010 4:43.0# Krista Parks (East Kentwood)12 Rockford/D1 State [1600].............. 6/ 5/2010 4:44.1# Michele Moriset (Troy)12 Milford/Oakland County [1600]....... 5/28/2010 4:47.04 Ersula Farrow (Farmington Hills Power MS)7 Detroit/Jets Inv............................ 5/29/2010 4:48.8# Megan McPherson (Livonia Franklin)11 Howell/KLAA [1600]...................... 5/25/2010 4:49.1# Rachel Steil (Grandville)12 Rockford/D1 State [1600].............. 6/ 5/2010
1600 METERS (4:59.99) 4:43.05 Megan Goethals (Rochester)12 Fort Wayne/Midwest Meet............ 6/12/2010 4:45.0 Hannah Meier (Grosse Pointe South)9 Grosse Pointe/D1 Regional............ 5/21/2010 4:46.1 Meier Macomb/Cougars Inv................... 5/15/2010 4:46.45 Sara Kroll (Livonia Churchill)12 Fort Wayne/Midwest Meet............ 6/12/2010 4:47.37 Goethals Rockford/D1 State ....................... 6/ 5/2010 4:52.4 Goethals Rochester/OAA Red..................... 5/14/2010 4:52.6 Goethals West Bloomfield/D1 Regional......... 5/22/2010 4:53.85 Haley Meier (Grosse Pointe South)9 Rockford/D1 State ....................... 6/ 5/2010 4:54.0 Meier Grosse Pointe/MAC White............. 5/25/2010 4:54.25 Kroll Howell/KLAA............................... 5/25/2010 4:54.6 Avery Evenson (Hartland)9 Milford/D1 Regional...................... 5/22/2010 4:54.93 Han. Meier Greensboro/New Balance.............. 6/19/2010 4:55.0 Meier Romeo/dual................................. 5/12/2010 4:55.2 Julia Otwell (Traverse City Central)12 Traverse City/D1 Regional............. 5/22/2010 4:56.66 Lindsay Clark (Walled Lake Western)11 Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 4:57.39 Brook Handler (Rochester)11 Milford/Oakland County................. 5/28/2010 4:57.5 Gabrielle Anzelone (Grand Blanc)11 Traverse City/D1 Regional............. 5/22/2010 4:58.0 Ali Wiersma (Allendale)10 Allendale/dual............................... 5/ 4/2010 4:58.1 Allison White (Midland Dow)12 Traverse City/D1 Regional............. 5/22/2010 5:01.4 Rachele Schulist (Zeeland West)10 Coopersville/D2 Regional.............. 5/21/2010 5:01.99 Leah O'Connor (Croswell-Lexington)12 Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 5:02.45 Krista Parks (East Kentwood)12 Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 5:02.88 Michele Moriset (Troy)12 Milford/Oakland County................. 5/28/2010 5:04.2 Kate Carter (Saline)12 Ann Arbor/River Rat..................... 5/15/2010 5:05.04 Erica Crane (Dearborn Divine Child)12 Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 5:06.09 Bridget Bennett (Mt Pleasant Sacred Heart)12 Jenison/D4 State 6/ 5/2010 5:06.14 Jane Hawks (Rockford)10 Jenison/OK Red........................... 5/14/2010 5:06.54 Taylor Smith (Otsego)11 Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010
2000m STEEPLECHASE (9:39.2) 8:11.21 Chelsie Noble (Saline)12 Dayton/Roosevelt Memorial........... 5/ 1/2010 8:34.85 Jessica Smith (Rochester)10 Norfolk/AAU JO............................ 8/ 4/2010
3000 STEEPLECHASE No water jump: 12:17.32 Alissa Williams (East Kentwood)11 Kentwood/State Games................ 6/26/2010 12:39.31 Kiera Jack (Forest Hills Northern)12 Kentwood/State Games................ 6/26/2010
3000 METERS (10:24.6) 9:25.5# Megan Goethals (Rochester)12 Milford/Oakland County [2M]......... 5/28/2010 9:26.08# Goethals Greensboro/New Balance [2M]....... 6/18/2010 9:44.1# Goethals Rockford/D1 State [3200].............. 6/ 5/2010 9:52.1# Gabrielle Anzelone (Grand Blanc)11 Rockford/D1 State [3200].............. 6/ 5/2010 10:03.0# Michele Moriset (Troy)12 Rockford/D1 State [3200].............. 6/ 5/2010 10:13.7# Julia Otwell (Traverse City Central)12 Rockford/D1 State [3200].............. 6/ 5/2010 10:14.8# Megan McPherson (Livonia Franklin)11 Rockford/D1 State [3200].............. 6/ 5/2010 10:22.5# Lindsay Clark (Walled Lake Western)11 Rockford/D1 State [3200].............. 6/ 5/2010 10:22.6# Krista Parks (East Kentwood)12 Rockford/D1 State [3200].............. 6/ 5/2010 10:24.5# Kristen Yarows (Dexter)12 Rockford/D1 State [3200].............. 6/ 5/2010 10:26.3# Christina Firl (Grosse Pointe South)9 Rockford/D1 State [3200].............. 6/ 5/2010 10:28.4# Haley Meier (Grosse Pointe South)9 Rockford/D1 State [3200].............. 6/ 5/2010 10:32.8# Alyssa Cummings (Saline)9 Rockford/D1 State [3200].............. 6/ 5/2010 10:34.7# Anna Pasternak (Hartland)11 Rockford/D1 State [3200].............. 6/ 5/2010
3200 METERS (10:53.81) 9:58.1# Megan Goethals (Rochester)12 Greensboro/New Balance [2M-10:01.16] 6/18/2010 10:00.15# Goethals Milford/Oakland County [2M-10:03.2] 5/28/2010 10:22.75 Goethals` Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 10:27.4 Goethals West Bloomfield/D1 Regional......... 5/22/2010 10:28.2 Goethals Rochester/OAA Red..................... 5/14/2010 10:29.07 Gabrielle Anzelone (Grand Blanc)11 Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 10:33.5 Goethals Lake Orion/dual............................ 5/ 4/2010 10:38.6 Goethals West Bloomfield/Inv...................... 5/ 1/2010 10:43.43 Michele Moriset (Troy)12 Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 10:49.94 Julia Otwell (Traverse City Central)12 Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 10:50.32 Sara Kroll (Livonia Churchill)12 Mansfield/Relays......................... 4/17/2010 10:53.84 Megan McPherson (Livonia Franklin)11 Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 10:57.56 Ali Wiersma (Allendale)10 Comstock Park/D3 State............... 6/ 5/2010 10:59.17 Lindsay Clark (Walled Lake Western)11 Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 10:59.24 Krista Parks (East Kentwood)12 Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 10:59.40 Rachele Schulist (Zeeland West)10 Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 10:59.59 Sammy Mondry (Grandville)9 Jenison/OK Red........................... 5/14/2010 11:02.95 Kristen Yarows (Dexter)12 Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 11:05.0 Brook Handler (Rochester)11 op.................................................... /2010 11:05.43 Katie Weiler (Cedar Springs)9 Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 11:05.6 Avery Evenson (Hartland)9 Hartland/dual............................... 4/20/2010 11:06.22 Christina Firl (Grosse Pointe South)9 Rockford/D1 State ....................... 6/ 5/2010 11:07.37 Allyson Winchester (Middleville)11 Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 11:07.43 Erica Crane (Dearborn Divine Child)12 Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 11:07.73 Megan Heeder (Lansing Catholic)11 Kent City/MITCA D3..................... 5/31/2010 11:07.8 Alyssa Cummings (Saline)9 Ann Arbor/River Rat..................... 5/15/2010
5000 METERS (19:59.9) 17:28.93 Gabrielle Anzelone (Grand Blanc)11 Greensboro/New Balance.............. 6/17/2010
100-METER HURDLES (14.68) 13.74 Bridgette Owens-Mitchell (Southfield)12 Greensboro/New Balance (0.6)....... 6/18/2010 13.76 Owens-Mitchell Fort Wayne/Midwest Meet............ 6/12/2010 13.76 Owens-Mitchell Greensboro/New Balance (h) (2.0).. 6/18/2010 14.19 Owens-Mitchell Rockford/D1 State (s) (-2.0)........... 6/ 5/2010 14.29 Owens-Mitchell Rockford/D1 State (-3.4)................ 6/ 5/2010 14.31 Owens-Mitchell Detroit/Shumake Relays............... 4/24/2010 14.44 Quenee Dale (Ypsilanti Lincoln MS)8 Norfolk/AAU JO (h) (0.0)................ 8/ 4/2010 14.66 Tori Desira (DeWitt)10 Lansing/Greater Lansing................ 6/ 2/2010 14.66 Owens-Mitchell Rockford/D1 State (h) (-2.4)........... 6/ 5/2010 14.73 Erika Heston (Haslett)12 Haslett/CAAC Gold...................... 5/26/2010 14.73 Sami Michell (Reed City)9 Comstock Park/D3 State............... 6/ 5/2010 14.75 Megan Yanik (Livonia Ladywood)12 Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 14.76 Kalena Franklin (Ogemaw Heights)12 Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 14.80 Desira Jenison/MITCA D2....................... 5/31/2010 14.81 Owens-Mitchell Dayton/Roosevelt Memorial........... 5/ 1/2010 14.94 Chiara Allen (Lake Orion)12 Rockford/D1 State (s) (-3.2)........... 6/ 5/2010 15.07 Ally Goff (Waterford Crary MS)8 Norfolk/AAU JO (h) (-0.1)............... 8/ 4/2010 15.10 Rachel Hoffman (Shelby)11 Comstock Park/D3 State............... 6/ 5/2010 15.10 Kelly Heidmann (GR South Christian)12 Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 15.10 Zevin Carter (Ypsilanti)12 Fort Wayne/Midwest Meet............ 6/12/2010 15.11 Shae Batten (Flint Kearsley)11 Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 15.17 Tory Schiller (Grand Ledge)11 Lansing/Greater Lansing................ 6/ 2/2010 15.17 Emily Wee (Frankenmuth)10 Comstock Park/D3 State............... 6/ 5/2010 15.18 Sophia Kunselman (Ann Arbor Pioneer)10 Rockford/D1 State (-3.4)................ 6/ 5/2010 15.28 Veronica Schacht (Grosse Pointe South)11 Norfolk/AAU JO (h) (0.0)................ 8/ 4/2010 15.29 Tierra Williams (Ypsilanti Lincoln)10 Ypsilanti/Meet of Champions.......... 6/ 1/2010 15.34 Samantha Mette (Rockford)12 Rockford/D1 State (-3.4)................ 6/ 5/2010 15.41 Madi Lewis (Plymouth)9 Ypsilanti/Meet of Champions.......... 6/ 1/2010 15.42 Cindy Ofili (Ann Arbor Huron)10 Ypsilanti/Meet of Champions.......... 6/ 1/2010 15.43 Tierra Williams (Ypsilanti Lincoln)10 Temperence/SEC White................ 5/26/2010 15.43 Alex King (Lakeview)10 Comstock Park/D3 State............... 6/ 5/2010 15.47 Kierra Crews (Warren Cousino)11 Rockford/D1 State (s) (-2.0)........... 6/ 5/2010 15.57 Kevia McCowan (Detroit Pershing)12 Rockford/D1 State (h) (-2.0)........... 6/ 5/2010 15.59 Brandee Hart (Berkley)12 Milford/Oakland County (h) (1.4)..... 5/28/2010 15.60 Ashley Cephas (East Kentwood)12 Rockford/D1 State (s) (-2.0)........... 6/ 5/2010 15.61 Aketra Sevillian (Goodrich)9 Flint/Badar Classic........................ 6/ 1/2010 15.62 Libby Schichtel (GR West Catholic)10 Sparta/OK Blue............................ 5/14/2010 15.62 Dana Carey (Bloomfield Hills Marian)11 Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 15.64 Elizabeth Dutcher (Williamston)10 Jenison/MITCA D2....................... 5/31/2010 15.66 Jaclyn Konopka (Northville)12 Novi/KLAA Lakes......................... 5/14/2010 15.68 Jaime Roberts (Kingsford)12 Kingsford/UP D1 State.................. 6/ 5/2010 15.76 Senneca Scott (Livonia Franklin)12 Novi/KLAA Lakes......................... 5/14/2010 15.77 Allie Gast (Grandville)9 Jenison/OK Red........................... 5/14/2010 Wind-aided: 13.89 Bridgette Owens-Mitchell (Southfield)12 Milford/Oakland County (3.5)......... 5/28/2010 14.01 Quenee Dale (Ypsilanti Lincoln MS)8 Norfolk/AAU JO (2.5).................... 8/ 5/2010 14.61 Chiara Allen (Lake Orion)12 Milford/Oakland County (3.5)......... 5/28/2010 14.94 Tori Desira (Dewitt)10 East Lansing/Spartan Classic........ 4/30/2010 14.96 Erika Heston (Haslett)12 East Lansing/Spartan Classic........ 4/30/2010 15.22 Brandee Hart (Berkley)12 Milford/Oakland County (3.5)......... 5/28/2010 15.47 Samantha Mette (Rockford)12 East Lansing/Spartan Classic........ 4/30/2010 15.65 Monique Nguyen (Troy)11 Milford/Oakland County (3.5)......... 5/28/2010 Hand-timed: 14.0 Bridgette Owens-Mitchell (Southfield)12 Farmington/OAA White................. 5/14/2010 14.1 Owens-Mitchell op.................................................... /2010 14.5 Veronica Schacht (Grosse Pointe South)11 Grosse Pointe/D1 Regional............ 5/21/2010 14.6 Sophia Kunselman (Ann Arbor Pioneer)10 Saline/D1 Regional....................... 5/21/2010 14.8 Shae Batten (Flint Kearsley)11 Algonac/D2 Regional.................... 5/21/2010 14.9 Chiara Allen (Lake Orion)12 op.................................................... /2010 14.9 Megan Yanik (Livonia Ladywood)12 Ann Arbor/River Rat..................... 5/15/2010 14.9 Zevin Carter (Ypsilanti)12 Saline/D1 Regional....................... 5/21/2010 14.9 Tori Desira (DeWitt)10 Charlotte/D2 Regional................... 5/21/2010 14.9 Kierra Crews (Warren Cousino)11 Warren/Macomb County............... 5/29/2010 15.0 Brandee Hart (Berkley)12 op.................................................... /2010 15.1 Erika Heston (Haslett)12 Bath/Nugent Inv........................... 5/14/2010 15.1 Laticia Sims (Romulus)10 Saline/D1 Regional....................... 5/21/2010 15.1 Sam Mette (Rockford)12 Grand Rapids/D1 Regional............ 5/22/2010 15.1 Veronica Schacht (Grosse Pointe South)11 Grosse Pointe/MAC White............. 5/25/2010 15.1 Jillian Sledge (Flint Southwestern)12 Midland/SVC............................... 5/26/2010 15.2 Tory Schiller (Grand Ledge)11 Holt/D1 Regional.......................... 5/21/2010 15.3 Ashley Cephas (East Kentwood)12 Rockford/dual.............................. 5/10/2010 15.3 Kevia McCowin (Detroit Pershing)12 Grosse Pointe/D1 Regional............ 5/21/2010 15.3 Kelly Heidman (GR South Christian)12 Grand Rapids/John Bos................. 6/ 1/2010 15.4 Jaclyn Konopka (Northville)12 Milford/D1 Regional...................... 5/22/2010
200-METER HURDLES 28.08 Quenee Dale (Ypsilanti Lincoln MS)8 Norfolk/AAU JO (1.1).................... 8/ 4/2010 28.76 Dale Norfolk/AAU JO (h) (-2.0)............... 8/ 2/2010
300-METER HURDLES (44.85) 43.85 Megan Yanik (Livonia Ladywood)12 Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 44.15 Emily Wee (Frankenmuth)10 Comstock Park/D3 State............... 6/ 5/2010 44.34 Bridgette Owens-Mitchell (Southfield)12 Detroit/Shumake Relays............... 4/24/2010 44.60 Keke Sevillian (Goodrich)9 Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 44.72 Sami Michell (Reed City)9 Comstock Park/D3 State............... 6/ 5/2010 44.77 Andrea Kober (Sparta)12 Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 44.83 Jaelynn Pryor (Jackson)12 Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 44.98 Megan Heffner (Kinde-North Huron)12 Jenison/D4 State.......................... 6/ 5/2010 45.01 Tori Desira (Dewitt)10 Jenison/MITCA D2....................... 5/31/2010 45.13 Chiara Allen (Lake Orion)12 Milford/Oakland County................. 5/28/2010 45.40 Selena Meser (Sault Ste Marie)11 Kingsford/UP D1 State.................. 6/ 5/2010 45.43 Sophia Kunselman (Ann Arbor Pioneer)10 Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 45.66 Dana Carey (Birmingham Marian)11 Livonia/Catholic League................ 5/25/2010 45.68 Brandee Hart (Berkley)12 Milford/Oakland County................. 5/28/2010 45.83 Chelsea Ciampa (Northville)11 Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 45.87 Becky Adamcheck (Livonia Stevenson)12 Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 45.97 Koby Gillespie (Berrien Springs)11 Comstock Park/D3 State............... 6/ 5/2010 46.07 Karen Gallardo (Saline)12 Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 46.09 Kelly Heidmann (GR South Christian)12 Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 46.10 Angelle Renfroe (Ann Arbor Pioneer)11 Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 46.12 Kelsey Kerin (St Clair)10 Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 46.16 Shae Batten (Flint Kearsley)11 Oxford/Metro............................... 5/26/2010 46.24 Anna Masini (Ann Arbor Huron)10 Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 46.30 Kelly McCloskey (Novi)10 Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 46.36 Kaylene Abernathy (Ferndale)11 Milford/Oakland County................. 5/28/2010 46.51 Zevin Carter (Ypsilanti)12 Ypsilanti/Meet of Champions.......... 6/ 1/2010 46.52 Krystal Bush (Grosse Pointe South)12 Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 46.58 Lisa Galasso (Lake Orion)12 Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 46.60 Megan Birchmeier (Corunna)12 Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 46.64 Jaime Roberts (Kingsford)12 Kingsford/UP D1 State.................. 6/ 5/2010 46.64 Natalie Wysocki (Saline)9 Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 46.67 Megan Birchmeier (Corunna)12 Alma/Scottie Classic.................... 5/15/2010 46.79 Katie Larue (Montague)11 Comstock Park/D3 State............... 6/ 5/2010 46.76 Shawna Smith (Reading)12 Jenison/D4 State.......................... 6/ 5/2010 46.81 Brittannee Wilson (McBain N Mich Christ)11 Jenison/D4 State.......................... 6/ 5/2010 46.85 Teresa Petersen (Hemlock)10 Comstock Park/D3 State............... 6/ 5/2010 Hand-timed: 44.6 Sophia Kunselman (Ann Arbor Pioneer)10 Saline/D1 Regional....................... 5/21/2010 44.6 Aketra Sevillian (Goodrich)9 Flint/Badar Classic........................ 6/ 1/2010 44.9 Sevillian Algonac/D2 Regional.................... 5/21/2010 45.0 Andrea Kober (Sparta)12 Grand Rapids/John Bos................. 6/ 1/2010 45.2 Bridgette Owens-Mitchell (Southfield)12 Farmington/OAA White................. 5/14/2010 45.2 Anna Masini (Ann Arbor Huron)10 Saline/D1 Regional....................... 5/21/2010 45.2 Chelsea Ciampa (Northville)11 Milford/D1 Regional...................... 5/22/2010 45.2 Krystal Bush (Grosse Pointe North)12 Grosse Pointe/D1 Regional............ 5/21/2010 45.4 Becky Adamcheck (Livonia Stevenson)12 Livonia/dual................................. 4/20/2010 45.4 Tori Desira (DeWitt)10 Charlotte/D2 Regional................... 5/21/2010 45.5 Karen Gallardo (Saline)12 Saline/D1 Regional....................... 5/21/2010 45.6 Zevin Carter (Ypsilanti)12 Saline/D1 Regional....................... 5/21/2010 45.8 Dana Carey (Birmingham Marian)11 Dearborn/dual............................... 5/ 4/2010 46.0 Chiara Allen (Lake Orion)12 West Bloomfield/Inv...................... 5/ 1/2010 46.0 Jaelynn Pryor (Jackson)12 Holt/D1 Regional.......................... 5/21/2010 46.2 Amaya Guthrie (Ypsilanti)12 Ypsilanti/Phoenix Relays............... 4/24/2010 46.3 Kelly McCloskey (Novi)10 Milford/D1 Regional...................... 5/22/2010 46.3 Emma Fishnick (Battle Creek Pennfield)11 Constantine/KVA.......................... 5/26/2010 46.4 Laticia Sims (Romulus)10 Saline/D1 Regional....................... 5/21/2010 46.4 Angelle Renfroe (Ann Arbor Pioneer)11 Jackson/NW Inv.......................... 5/15/2010
400 HURDLES 1:03.13 Megan Yanik (Livonia Ladywood)12 Norfolk/AAU JO............................ 8/ 4/2010 1:03.78 Yanik Norfolk/AAU JO (h)....................... 8/ 2/2010 1:05.16 Sami Michell (Reed City)9 Kentwood/State Games................ 6/26/2010 1:05.50 Rebecca Adamcheck (Livonia Stevenson)12 Norfolk/AAU JO (h)....................... 8/ 2/2010 1:05.52 Dana Carey (Birmingham Marian)11 Norfolk/AAU JO (h)....................... 8/ 2/2010 1:08.13 Kelly McCloskey (Novi)11 Norfolk/AAU JO (h)....................... 8/ 2/2010 1:08.87 Raven Dove (Woodhaven)12 Norfolk/AAU JO (h)....................... 8/ 2/2010 Hand-timed: 1:03.8 Dynasty McGee (Ypsilanti Lincoln)11 Ypsilanti/All-Stars......................... 6/12/2010 1:07.6 Ang Renfroe (Ann Arbor Pioneer)11 Ypsilanti/All-Stars......................... 6/12/2010
HIGH JUMP (5-7.75) 5-9 Nyki Caldwell (Dexter)11 Milford/D1 Regional...................... 5/21/2010 5-8.5 Caldwell Greensboro/New Balance.............. 6/19/2010 5-8 Caldwell Milford/Balawajer Relays............... 4/27/2010 5-8 Caldwell Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 5-7 Samantha Stein (Flushing)12 Traverse City/D1 Regional............. 5/22/2010 5-7 MaKenzie Frodle (Fraser)11 Warren/D1 Regional..................... 5/21/2010 5-6 Dominique Corley (Ann Arbor Pioneer)12 Mansfield/Relays......................... 4/17/2010 5-6 Alisha Weaver (Holt)12 East Lansing/Spartan Classic........ 4/30/2010 5-6 Aubrey Suor (East Kentwood)12 Rockford/dual.............................. 5/10/2010 5-6 Courtney Rehm (Portage Central)11 Holt/D1 Regional.......................... 5/21/2010 5-6 Mindy Marx (Grand Haven)12 Grand Rapids/D1 Regional............ 5/22/2010 5-6 Kelly Kuipers (Otsego)12 Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 5-6 Monique Nguyen (Troy)11 Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 5-6 Keianna Ingram (Southfield Lathrup)9 Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 5-5 Kelly Heidman (GR South Christian)12 Hudsonville/Houseward Inv........... 4/17/2010 5-5 Megan Heffner (Kinde-North Huron)12 Jenison/D4 State.......................... 6/ 5/2010 5-5 Ceara O'Leary (Dearborn Divine Child)11 Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 5-4 Rachel Herald (Rockford)12 Grand Rapids/Eubanks Inv............ 4/17/2010 5-4 Mariah Owens (Pontiac)9 op.................................................... /2010 5-4 Alex Jilek (Temperance Bedford)12 Toledo/Ermy Relays...................... 5/ 1/2010 5-4 Kate Wolanin (Oxford)12 Oxford/dual.................................. 5/ 4/2010 5-4 Samantha Waltz (Monroe)10 Monroe/dual................................ 5/14/2010 5-4 Beth Roach (Northville)11 Milford/D1 Regional...................... 5/21/2010 5-4 Taylor Penzien (New Haven)10 Onsted/D3 Regional..................... 5/21/2010 5-4 Caitlin
Bonczkowski (St Joseph)12 Battle
Creek/Big 16...................... 5/26/2010 5-4 Breanne Metcalf (Remus Chippewa Hills)11 Mt Pleasant/Morning Sun............... 6/ 1/2010 5-4 Abbey Hengesbach (Pewamo-Westphalia)11 Jenison/D4 State.......................... 6/ 5/2010 5-4 Jordyn Kiser (Reese)11 Comstock Park/D3 State............... 6/ 5/2010 5-4 Abbey Lovat (Farmington Hills Mercy)11 Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 5-4 Jill Linklater (Lake Orion)12 Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010
POLE VAULT (11-0) 13-1 Sarah Birkmeier (Rockford)12 Kentwood/State Games................ 6/26/2010 12-9 Birkmeier Hudsonville/dual........................... 5/ 6/2010 12-8.25 Birkmeier Greensboro/New Balance.............. 6/18/2010 12-6 Birkmeier Wyoming/Grimm Relays............... 4/24/2010 12-6 Kristen Hixson (Remus Chippewa Hills)12 Fort Wayne/Midwest Meet............ 6/12/2010 12-6 Birkmeier Fort Wayne/Midwest Meet............ 6/12/2010 12-4 Hixson Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 12-4 Birkmeier Greensboro/New Balance (!).......... 6/18/2010 12-3 Birkmeier Rockford/dual.............................. 5/10/2010 12-1 Kirstie Wieber (Pewamo-Westphalia)10 Lansing/Greater Lansing................ 6/ 2/2010 12-0 Birkmeier Jenison/OK Red........................... 5/14/2010 12-0 Hixson Jenison/MITCA D2....................... 5/31/2010 12-0 Tori Wesley (Marine City)11 Anchor Bay/dual........................... 3/ 1/2010 12-0 Wieber Jenison/D4 State.......................... 6/ 5/2010 12-0 Jaime Roberts (Kingsford)12 Kingsford/UP D1 State.................. 6/ 5/2010 11-8 Kassie Powell (Durand)11 Comstock Park/D3 State............... 6/ 5/2010 11-6 Hannah Meachum (Traverse C St Francis)12 Marion/D4 Regional...................... 5/22/2010 11-6 Katie Rancourt (East Kentwood)10 Jenison/MITCA D1....................... 5/29/2010 11-6 Carley Morris (East Grand Rapids)11 Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 11-6 Kelly Morrissey (GR West Catholic)12 Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 11-3 Kaitlyn Shelar (Novi)12 Milford/Oakland County................. 5/28/2010 11-3 Jordan Keefe (Grand Haven)10 Grand Rapids/John Bos................. 6/ 1/2010 11-3 Halley Love (Sparta)11 Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 11-3 Danielle Lynch (Marine City)10 Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 11-3 Erika Poli (East Lansing)12 Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 11-3 Nicole Ferguson (Dexter)10 Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 11-3 Michelle Steslicki (Northville)12 Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 11-3 Jennifer Schornak (Macomb Dakota)11 Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 11-0 Alicia Dorko (Schoolcraft)12 Constantine/KVA.......................... 5/26/2010 10-10 Libby Schichtel (GR West Catholic)10 Grand Rapids/D2 Regional ........... 5/21/2010 10-9 Chaeli Wantuck (Ann Arbor Pioneer)11 Mansfield/Relays......................... 4/17/2010 10-9 Brittany London (Middleville)11 Charlotte/D2 Regional................... 5/21/2010 10-9 Lauren Chorney (Stevensville Lakeshore)11 Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 10-9 Micaela Conter (Dexter)10 Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010
LONG JUMP (18-5.75) 18-1.25 Christy Schultz (Muskegon Reeths-Puffer)9 Grand Rapids/D1 Regional............ 5/22/2010 18-0.75 Ashley Keyes (Rochester)12 West Bloomfield/D1 Regional......... 5/22/2010 18-0.25 Joylisa Davis (Bloomfield Hills Lahser)11 Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 17-11.75 Tiara Oates (Rochester Stoney Creek)12 Milford/Oakland County................. 5/28/2010 17-11.25 Aubree Suor (East Kentwood)12 Fort Wayne/Midwest Meet............ 6/12/2010 17-11 Ashley Watley (East Detroit)12 Warren/Macomb County............... 5/27/2010 17-10 Shawntoreah Turk (Carrollton)12 Saginaw/Korf-Schultz..................... 6/ 1/2010 17-9.5 Erin Leppek (Rochester)11 Saline/Golden Triangle................... 5/ 7/2010 17-8.75 Jessica Howell (Oxford)9 Milford/Oakland County................. 5/28/2010 17-8.75 Cierra Pryor (Jackson)9 Jackson/Selby Classic.................. 6/ 1/2010 17-7.5 Kelsey Kuipers (Otsego)12 Fort Wayne/Midwest Meet............ 6/12/2010 17-7.25 Maurisha Walker (Portage Northern)9 Battle Creek/Big 16...................... 5/26/2010 17-5 Dominique Corley (Ann Arbor Pioneer)12 Mansfield/Relays......................... 4/17/2010 17-5 Dynasty McGee (Ypsilanti Lincoln)11 Ypsilanti/dual............................... 4/20/2010 17-4.75 Raeha Weaver (Battle Creek Lakeview)11 Battle Creek/Big 16...................... 5/26/2010 17-4.5 Makeda DeBardelaben (Saginaw Hill)11 Midland/SVC............................... 5/26/2010 17-4.25 Caroline Strasser (Dearborn Divine Child)11 Saline/Golden Triangle................... 5/ 7/2010 17-4 Tory Schiller (Grand Ledge)11 Holt/D1 Regional.......................... 5/21/2010 17-3.5 Kaisha Martin (Dowagiac)11 Paw Paw/Wolverine...................... 5/26/2010 17-2.25 Alysia Little (Haslett)9 East Lansing/Spartan Classic........ 4/30/2010 17-2 Autumn Tesinsky (Brighton)11 White Lake/KLAA......................... 5/15/2010 Wind-aided: 17-7 Dominique Corley (Ann Arbor Pioneer)12 Kalamazoo/Lukens Inv.................. 4/30/2010 17-6 Caroline Strasser (Dearborn Divine Child)11 Norfolk/AAU JO (2.7).................... 8/ 2/2010 17-5.5 Cierra Pryor (Jackson)9 Jackson/JDs Inv.......................... 4/30/2010 Unconfirmed: 19-8i Dynasty McGee (Flint Southwestern)11 Saginaw/MITS............................. 2/17/2010 18-11i McGee Saginaw/MITS (!)......................... 2/17/2010
TRIPLE JUMP (27-1) 31-0.5 Kierra Washington (Southfield)9 Dayton/Roosevelt Memorial........... 5/ 1/2010
SHOT PUT (42-4.5) 44-8.5 Alysha Johnson (Walled Lake Western)12 Fort Wayne/Midwest Meet............ 6/12/2010 44-4 Andrea Hiler (Watervliet)12 Fort Wayne/Midwest Meet............ 6/12/2010 43-5 Jasmine Hines (Central Lake)11 Traverse City/Record-Eagle............ 6/ 1/2010 42-0.75 Tonia Pratt (Michigan Center)11 Greensboro/New Balance.............. 6/18/2010 41-2.75 Taylor Gunn (West Bloomfield)11 Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 41-1.5 Brittany Mann (Detroit Country Day)10 Bloomfield Hills/D2 Regional.......... 5/21/2010 41-1 Kimmy Schmid (Haslett)12 Lansing/Greater Lansing................ 6/ 2/2010 41-0 Kyla Walworth (Holt)11 Lansing/Greater Lansing................ 6/ 2/2010 40-9 Alicia Pilmore (St Louis)12 Mt Pleasant/Morning Sun............... 6/ 1/2010 40-9 Ayanna Stancle (East Kentwood)12 Fort Wayne/Midwest Meet............ 6/12/2010 40-7.5 Sam Cormier (Frankenmuth)12 Vassar/D3 Regional...................... 5/22/2010 40-7 Alyssa Ambrose (Bay City Western)11 Mt Pleasant/dual.......................... 4/20/2010 39-6 Abby Scharf (Unionville-Sebewaing)12 Jenison/D4 State.......................... 6/ 5/2010 39-1.75 Haley Russell (Leroy Pine River)11 Mt Pleasant/Oiler Inv.................... 4/16/2010 39-0.5 Tieshay Moncrief (Grand Blanc)12 Howell/KLAA............................... 5/25/2010 38-11.75 Brittani Logan (Detroit Country Day)12 Milford/Oakland County................. 5/28/2010 38-11 Jessica Nagy (Carleton Airport)12 Macomb/Cougars Inv................... 5/15/2010
DISCUS (137-0) 150-5 Andrea Hiler (Watervliet)12 Fort Wayne/Midwest Meet............ 6/12/2010 144-6 Brittany Mann (Detroit Country Day)10 Norfolk/AAU JO............................ 8/ 4/2010 143-7 Ayanna Stancle (East Kentwood)12 Fort Wayne/Midwest Meet............ 6/12/2010 143-0 Hiler Comstock Park/D3 State............... 6/ 5/2010 139-5 Mann Highland Park/dual....................... 4/21/2010 135-6 Taylor Gunn (West Bloomfield)11 Rochester/OAA Red..................... 5/14/2010 132-5 Kendra Meyers (GR West Catholic)10 Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 130-10 Alysha Johnson (Walled Lake Western)12 Norfolk/AAU JO............................ 8/ 4/2010 130-5 Kylie Basarabski (Rockford)12 Rockford/dual.............................. 5/10/2010 126-4 Ashley Frahm (Frankenmuth)9 North Branch/tri........................... 5/12/2010 125-10 Kylie Basarabski (Rockford)12 Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 125-0 Caitlin Proteau (Monroe Jefferson)11 Monroe/dual................................ 4/20/2010 125-0 Shana Flanary (Monroe)11 Ann Arbor/dual.............................. 5/ 4/2010 124-6 Whitney Stone (Byron Center)12 Byron/dual................................... 4/29/2010 124-6 Jessica Nagy (Carleton Airport)12 Macomb/Cougars Inv................... 5/15/2010
HAMMER 149-6 Brook Pleger (Saline)12 Hillsdale/USATF Open.................. 6/19/2010 145-5 Pleger Wayne/Inv.................................. 4/30/2010 144-5 Pleger Wayne/Inv (!).............................. 4/30/2010 142-6 Shana Flanary (Monroe)11 Detroit/USATF JO State................ 6/26/2010 141-0 Laura Schroeder (Sanford Meridian)11 Detroit/USATF JO State................ 6/26/2010 129-9 Flanary Richmond/USATF JO Reg 5.......... 7/11/2010 57-2 Brooke Martin (White Cloud)10 Kentwood/State Games................ 6/26/2010
JAVELIN 88-0 Lindsay Hufnagel (Fowler)11 Richmond/USATF JO Reg 5 (hept).. 7/ 9/2010 84-10 Jordan Rose (St Joseph)11 Norfolk/AAU JO............................ 8/ 7/2010
HEPTATHLON 4112 Lindsey Hufnagel (Fowler)11 Sacramento/USATF JO................. 7/28/2010 (16.34 [1.0], 5-1, 30-0.25, 26.55 [1.1], 14-9.75 [2.1], 76-6, 2:25.17) 3604 Hufnagel Richmond/USATF JO Reg 5........... 7/ 9/2010 (19.12, 4-10.5, 26-1.75, 26.59, 14-5, 88-0, 2:33.17) 3472 Shayla France (L'Anse Creuse)11 Norfolk/AAU JO............................ 8/ 1/2010 (15.67 [-2.1], 4-11, 22-11.25, 26.01 [-2.0], 13-4.75 [-1.0], 44-3, 2:49.28) 2741 Chardonne Duncan (Detroit Cass Tech)12 Norfolk/AAU JO............................ 8/ 1/2010 (17.50 [-0.6], 4-3.25, 27-10.25, 28.66 [-2.1], nm, 67-3, 2:48.21)
4 x 100 RELAY (49.52) 48.42 Rochester Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 48.61 Saline Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 48.83 Southfield Lathrup Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 48.85 Redford Thurston Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 48.96 Rockford Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 49.05 Flint Carman-Ainsworth Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 48.92 Flint Southwestern Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 48.99 Rochester Milford/Oakland County................. 5/28/2010 49.11 Grosse Pointe South Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 49.13 Southfield Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 49.14 Ypsilanti Lincoln Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 49.34 Saline Temperence/SEC Red.................. 5/26/2010 49.37 Saline Ypsilanti/Meet of Champions.......... 6/ 1/2010 49.56 Lansing Sexton Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 49.64 Troy Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 49.66 Novi Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 49.80 Grand Ledge Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 49.83 Southfield Dayton/Roosevelt Memorial........... 5/ 1/2010 49.88 Ann Arbor Huron Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 49.90 Rockford Jenison/MITCA D1....................... 5/29/2010 49.90 Romulus Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 49.95 East Lansing Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 50.01 Ypsilanti Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 50.02 Lansing Waverly Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 50.14 Williamston Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 50.22 Traverse City West Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 50.23 Grand Blanc Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 50.32 Ferndale Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 50.34 Chelsea Ypsilanti/Meet of Champions.......... 6/ 1/2010 50.35 Pontiac Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 50.40 Auburn Hills Avondale Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 50.41 Pewamo-Westphalia Jenison/D4 State.......................... 6/ 5/2010 50.46 Farmington Hills Harrison Milford/Oakland County................. 5/28/2010 50.46 Oxford Milford/Oakland County................. 5/28/2010 50.49 Ann Arbor Pioneer Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 50.53 Rochester Stoney Creek Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 50.54 Battle Creek Central Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 50.58 Oak Park Milford/Oakland County................. 5/28/2010 50.58 Kent City Comstock Park/D3 State............... 6/ 5/2010 50.63 Schoolcraft Comstock Park/D3 State............... 6/ 5/2010 50.64 Saginaw Hill Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 Hand-timed: 48.8 Saline Saline/D1 Regional....................... 5/21/2010 49.0 Ann Arbor Pioneer Saline/D1 Regional....................... 5/21/2010 49.1 Southfield West Bloomfield/D1 Regional......... 5/22/2010 49.2 Redford Thurston Canton/D1 Regional..................... 5/22/2010 49.2 Flint Carman-Ainsworth Flint/Badar Classic........................ 6/ 1/2010 49.3 Southfield Lathrup West Bloomfield/D1 Regional......... 5/22/2010 49.4 Rochester West Bloomfield/D1 Regional......... 5/22/2010 49.4 Flint Southwestern Flint/Badar Classic........................ 6/ 1/2010 49.5 Ypsilanti Lincoln Saline/D1 Regional....................... 5/21/2010 49.7 Rockford Grand Rapids/D1 Regional............ 5/22/2010 50.1 East Grand Rapids Grand Rapids/D2 Regional ........... 5/21/2010 50.1 Ypsilanti Saline/D1 Regional....................... 5/22/2010 50.2 Grand Ledge Holt/D1 Regional.......................... 5/21/2010 50.3 Auburn Hills Avondale Bloomfield Hills/D2 Regional.......... 5/21/2010 50.3 Ann Arbor Huron Saline/D1 Regional....................... 5/22/2010 50.3 Lansing Waverly Charlotte/D2 Regional................... 5/21/2010 50.4 Battle Creek Central Holt/D1 Regional.......................... 5/21/2010 50.4 Novi Milford/D1 Regional...................... 5/22/2010 50.4 Grosse Pointe South Grosse Pointe/MAC White............. 5/25/2010 50.5 Oak Park Bloomfield Hills/OAA Gold............. 5/15/2010 50.6 East Kentwood Rockford/dual.............................. 5/10/2010 50.6 Farmington Hills Harrison West Bloomfield/D1 Regional......... 5/22/2010 50.6 Romulus Saline/D1 Regional....................... 5/22/2010 50.6 Pinckney Milford/D1 Regional...................... 5/22/2010
4 x 200 RELAY (1:41.4) 1:41.8 Detroit Cass Tech Grosse Pointe/D1 Regional............ 5/21/2010 1:42.16 Rockford Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 1:42.48 Chelsea Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 1:42.64 Ann Arbor Pioneer Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 1:42.70 Ann Arbor Huron Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 1:42.91 Southfield Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 1:43.09 Dearborn Divine Child Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 1:43.33 East Kentwood Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 1:43.43 Lansing Sexton Lansing/Greater Lansing................ 6/ 2/2010 1:43.46 Ypsilanti Lincoln Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 1:43.61 Rochester Milford/Oakland County................. 5/28/2010 1:43.64 Flint Southwestern Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 1:43.96 Flint Carman-Ainsworth Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 1:44.07 Grand Blanc Traverse City/D1 Regional............. 5/22/2010 1:44.19 Redford Thurston Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 1:44.24 Detroit Country Day Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 1:44.25 Lake Orion Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 1:44.42 Belleville Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 1:44.50 East Lansing Lansing/Greater Lansing................ 6/ 2/2010 1:44.67 Pinckney Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 1:44.91 Battle Creek Lakeview Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 1:45.03 Grosse Pointe South Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 1:45.1 Grand Ledge Holt/D1 Regional.......................... 5/21/2010 1:45.28 Jackson Jackson/Selby Classic.................. 6/ 1/2010
4 x 400 RELAY (3:56.2) 3:54.12 Pinckney Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 3:55.10 Ann Arbor Huron Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 3:56.5 Pinckney Milford/D1 Regional...................... 5/22/2010 3:56.96 Rockford Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 3:57.32 Detroit Mumford Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 3:57.40 Ann Arbor Pioneer Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 3:57.56 Chelsea Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 3:57.82 Lake Orion Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 3:58.52 Ann Arbor Huron Ypsilanti/Meet of Champions.......... 6/ 1/2010 3:58.68 Saline Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 3:58.91 Rochester Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 3:58.98 East Kentwood Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 4:00.7 Grosse Pointe South Grosse Pointe/MAC White............. 5/25/2010 4:00.98 Livonia Ladywood Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 4:01.31 Frankenmuth Comstock Park/D3 State............... 6/ 5/2010 4:01.33 Ann Arbor Richard Livonia/Catholic CD...................... 5/26/2010 4:01.37 Detroit Cass Tech Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 4:01.44 Dearborn Divine Child Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 4:01.49 Bloomfield Hills Marian Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 4:01.4 Northville Milford/D1 Regional...................... 5/22/2010 4:01.5 Jenison Grand Rapids/D1 Regional............ 5/22/2010 4:02.07 Woodhaven Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 4:02.08 Farmington Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 4:02.63 Middleville Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 4:02.6 Alpena Traverse City/D1 Regional............. 5/22/2010 4:03.0 Lake Orion Rochester/OAA Red..................... 5/14/2010 4:03.17 Plymouth Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 4:03.1 Troy op.................................................... /2010 4:03.1 Rochester West Bloomfield/D1 Regional......... 5/22/2010 4:03.31 Flint Southwestern Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 4:03.22 Benzie Central Comstock Park/D3 State............... 6/ 5/2010 4:03.46 Holly Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 4:03.51 Brighton Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 4:03.5 Ypsilanti Lincoln Saline/D1 Regional....................... 5/21/2010 4:03.66 Belleville Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 4:04.12 Hartland East Lansing/Spartan Classic........ 4/30/2010 4:04.44 Livonia Stevenson Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 4:04.49 Grandville Jenison/OK Red........................... 5/14/2010
4 x 800 RELAY (9:29.87) 9:05.47 Rochester Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 9:09.85 Grosse Pointe South Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 9:15.24 Troy Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 9:15.29 Saline Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 9:16.08 East Kentwood Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 9:18.98 Livonia Churchill Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 9:19.63 Ann Arbor Huron Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 9:19.9 East Kentwood Grand Rapids/D1 Regional............ 5/22/2010 9:21.07 Rockford Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 9:21.2 Saline Saline/D1 Regional....................... 5/21/2010 9:21.6 Rockford Grand Rapids/D1 Regional............ 5/22/2010 9:23.75 Traverse City Central Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 9:23.99 Ann Arbor Pioneer Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 9:24.0 Rockford Rockford/dual.............................. 5/10/2010 9:24.12 East Grand Rapids Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 9:24.3 Ann Arbor Pioneer Saline/D1 Regional....................... 5/21/2010 9:25.05 Hartland Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 9:26.2 Saline Ann Arbor/River Rat..................... 5/15/2010 9:26.5 Rochester West Bloomfield/Inv...................... 5/ 1/2010 9:27.7 Troy West Bloomfield/Inv...................... 5/ 1/2010 9:28.11 Detroit Mumford Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 9:28.29 Hartland White Lake/KLAA......................... 5/15/2010 9:29.21 Forest Hills Eastern Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 9:29.22 Pinckney Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 9:30.58 Birmingham Seaholm Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 9:31.52 Brighton Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 9:32.19 Benzie Central Comstock Park/D3 State............... 6/ 5/2010 9:32.87 Allendale Comstock Park/D3 State............... 6/ 5/2010 9:37.12 Rochester Stoney Creek Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 9:37.52 Monroe Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 9:37.77 St Clair Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 9:38.3 Forest Hills Eastern Grand Rapids/D2 Regional ........... 5/21/2010 9:38.41 Zeeland West Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 9:38.7 Grand Haven Grand Rapids/D1 Regional............ 5/22/2010 9:39.22 Williamston Lansing/Greater Lansing................ 6/ 2/2010 9:39.77 Hudsonville Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 9:40.80 Hanover-Horton Comstock Park/D3 State............... 6/ 5/2010 9:41.55 Clarkston Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 9:42.0 Flint Carman-Ainsworth Flint/Runyan................................ 5/ 7/2010
4 x 1600 (23:00.0) 21:26.9 East Grand Rapids Wyoming Park/Grimm Relays........ 4/24/2010 21:45.9 Hartland North Farmington/Raider Relays.... 4/24/2010 21:46.9 Allendale Wyoming Park/Grimm Relays........ 4/24/2010 21:59.9 Hamilton Wyoming Park/Grimm Relays........ 4/24/2010 22:14.9 Rockford Wyoming Park/Grimm Relays........ 4/24/2010 22:51.9 Dearborn Divine Child North Farmington/Raider Relays.... 4/24/2010 22:55.9 Lansing Catholic Wyoming Park/Grimm Relays........ 4/24/2010 23:17.1 Oxford North Farmington/Raider Relays.... 4/24/2010 23:42.9 Grand Rapids Christian Wyoming Park/Grimm Relays........ 4/24/2010 23:50.64 Sturgis Sturgis/Exchange Relays.............. 4/17/2010
800m SPRINT MEDLEY (1:55.0) 1:50.85 Detroit Mumford Dayton/Roosevelt Memorial........... 5/ 1/2010 1:51.35 Southfield Dayton/Roosevelt Memorial........... 5/ 1/2010 1:57.84 Southfield Christian Dayton/Roosevelt Memorial........... 5/ 1/2010 2:00.80 Niles Sturgis/Exchange Relays.............. 4/17/2010
1200m SPRINT MEDLEY (3:01.0) 3:00.9 Rockford Wyoming Park/Grimm Relays........ 4/24/2010 3:02.5 L'Anse Creuse Anchor Bay/Relays....................... 4/27/2010 3:02.8 Macomb Dakota Anchor Bay/Relays....................... 4/27/2010 3:04.9 Hartland Lake Fenton/Blue Devils............... 4/17/2010 3:04.9 Yale Anchor Bay/Relays....................... 4/27/2010 3:05.5 Anchor Bay Anchor Bay/Relays....................... 4/27/2010 3:06.0 L'Anse Creuse North Anchor Bay/Relays....................... 4/27/2010 3:07.3 Zeeland West Wyoming Park/Grimm Relays........ 4/24/2010 3:07.9 Hamilton Wyoming Park/Grimm Relays........ 4/24/2010 3:09.7 Croswell-Lexington Anchor Bay/Relays....................... 4/27/2010
SPRINT MEDLEY (4:28.5) 4:19.8 Northville West Bloomfield/Inv...................... 5/ 1/2010 4:20.00 Detroit Mumford Dayton/Roosevelt Memorial........... 5/ 1/2010 4:20.6 Pinckney West Bloomfield/Inv...................... 5/ 1/2010 4:20.6 Troy West Bloomfield/Inv...................... 5/ 1/2010 4:25.6 Brighton West Bloomfield/Inv...................... 5/ 1/2010 4:26.1 Monroe West Bloomfield/Inv...................... 5/ 1/2010 4:26.2 North Farmington North Farmington/Raider Relays.... 4/24/2010 4:28.7 Livonia Churchill West Bloomfield/Inv...................... 5/ 1/2010 4:33.1 Oxford North Farmington/Raider Relays.... 4/24/2010 4:38.6 Hartland North Farmington/Raider Relays.... 4/24/2010
2400m DISTANCE MEDLEY (7:10.1) 7:06.3 Hartland North Farmington/Raider Relays.... 4/24/2010
DISTANCE MEDLEY (13:18.0) 12:31.38 Saline Ypsilanti/Meet of Champions.......... 6/ 1/2010 12:33.9 Allendale Wyoming Park/Grimm Relays........ 4/24/2010 12:41.36 Ann Arbor Pioneer Ypsilanti/Meet of Champions.......... 6/ 1/2010 12:58.6 Hartland North Farmington/Raider Relays.... 4/24/2010 12:59.3 Rockford Wyoming Park/Grimm Relays........ 4/24/2010 13:12.0 Zeeland West Wyoming Park/Grimm Relays........ 4/24/2010 13:12.0 Hamilton Wyoming Park/Grimm Relays........ 4/24/2010 13:17.6 Dearborn Divine Child North Farmington/Raider Relays.... 4/24/2010 13:17.8 Lansing Catholic Wyoming Park/Grimm Relays........ 4/24/2010 13:22.4 St Clair Anchor Bay/Relays....................... 4/27/2010 13:26.38 Brighton Ypsilanti/Meet of Champions.......... 6/ 1/2010 13:27.96 Milan Ypsilanti/Meet of Champions.......... 6/ 1/2010 13:27.9 Oxford North Farmington/Raider Relays.... 4/24/2010 13:31.32 Chelsea Ypsilanti/Meet of Champions.......... 6/ 1/2010 13:31.7 East Grand Rapids Wyoming Park/Grimm Relays........ 4/24/2010
|
|
|
|