Your Ad Here

Michtrack - The original Internet home for Michigan high school track & field


Check out my latest book--"The 100 Greatest Track & Field Battles of the 20th Century"

Not a pretty website. But it's free.  *  Sign up for the Michigan Track & Field email list! * Like us on facebook!



Michigan High School Girls Outdoor List 2012 - Part 2

Go to Part 1

Featuring the best performers and performances from the Michigan outdoor season. This list shows performances from ALL meets.

Wind-aided marks--There are many lists out there that don't distinguish between windy and legal marks. Many list-keepers simply accept the coaches report at face-value. If you want it all lumped together: stick to those lists. However, reality is that in my experience over the last few decades of Michigan record-keeping, I get about one report a year where a coach volunteers that the big performance was wind-aided. Honestly, more than half of the "fast" sprints  in April and early May are wind-aided. I've written extensively on this, and worked hard to encourage the use of wind gauges in track meets in Michigan. On these lists, I'm going to call them like I see them; if you're upset that your sprinter's mark got called windy, buy a wind-gauge, use it for all your races. (eBay has acceptable wind gauges now for $14, free shipping. If your sprinter isn't worth that investment, it's not worth emailing me to complain about a listing.)

Send corrections and meet results to: jeffhollobaugh@aol.com.

UPDATED 7/4/2012

HIGH JUMP

5-9                    Kathryn Mills (Eaton Rapids)10                              Jackson/dual.................................................... 5/ 1/2012

5-9                    Keianna Ingram (Southfield Lathrup)11               Kentwood/D1 State......................................... 6/ 2/2012

5-8.75                      Mills                                                                      Eaton Rapids/dual......................................... 4/17/2012

5-8                            Mills                                                                      Hastings/Relays............................................. 4/14/2012

5-7                            Mills                                                                      Jenison/MITCA D2......................................... 5/26/2012

5-7                            Mills                                                                      Lansing/Honor Roll........................................ 5/30/2012

5-7                    Tori Blake (Midland)11                                             Kentwood/D1 State......................................... 6/ 2/2012

5-7                    Senclair McDonnell (Livonia Churchill)12           Kentwood/D1 State......................................... 6/ 2/2012

5-6                    Morgan Berry (Napoleon)12                                   Sand Creek/Inv............................................... 4/27/2012

5-6                    Kerri McMahan (Novi)10                                          Farmington/D1 Regional.............................. 5/19/2012

5-6                    Kara Craig (Schoolcraft)11                                      Comstock Park/D3 State................................ 6/ 2/2012

5-6                    Aaron Howell (Farmington)11                                Greensboro/New Balance [hept]................. 6/14/2012

5-5                    Anna Fochesato (Ortonville Brandon)12              Oxford/Inv........................................................ 4/28/2012

5-5                    Miranda Baker (Niles)10                                          Portage/Big 16................................................ 5/11/2012

5-5                    Nicole Vanderlin (Norway)12                                  Norway/Inv........................................................ 5/ 8/2012

5-5                    Brady Covert (South Lyon)                                      Milford/D1 Regional...................................... 5/12/2012

5-5                    Taylor Friend (Pellston)                                            Mancelona/D4 Regional............................... 5/18/2012

5-5                    Addie Schumacher (Beal City)                               Breckenridge/D4 Regional........................... 5/19/2012

5-5                    Rachelle Sandbrook (Ovid-Elsie)                           Comstock Park/D3 State................................ 6/ 2/2012

5-4.25              Jessica Tea-hui (Evart)10                                        Brethren/D4 Regional................................... 5/19/2012

5-4                    Emily Prins (GR Catholic)11                                    Comstock Park/Inv......................................... 4/14/2012
5-4                    Mariah Owens (Pontiac)11                                      West Bloomfield/dual.................................... 4/17/2012

5-4                    Taryn King (Haslett)10                                              Lansing/dual................................................... 4/11/2012

5-4                    Mergens (Milford)                                                      Milford/dual..................................................... 4/24/2012

5-4                    Aubryn Samaroo (Grosse Pointe South)              Warren/dual.................................................... 4/24/2012

5-4                    Elizabeth Vermoesen (Birmingham Seaholm)   Birmingham/dual............................................ 5/ 1/2012

5-4                    Addie Schumacher (Benzie Central)10                Alma/Scottie Classic..................................... 5/12/2012

5-4                    Anna Manilla (Clarkston)                                         Rochester/OAA Red....................................... 5/11/2012

5-4                    Creona Rogers (Dowagiac)10                                Allegan/Inv....................................................... 5/11/2012

5-4                    Stephanie Tickner (South Haven)11                     Plainwell/Wolverine MJ.................................. 5/ 8/2012

5-4                    Senclair McDonnell (Livonia Churchill)12           Canton/D1 Regional...................................... 5/18/2012

5-4                    Mycah Hulst (GR South Christian)                         Grand Rapids/D2 Regional.......................... 5/18/2012

5-4                    Endia Francois (Ypsilanti)12                                   Saline/D1 Regional....................................... 5/18/2012

5-4                    Angela Ciaravino (Lapeer East)                             East China/D2 Regional............................... 5/18/2012

5-4                    Korynn Hicks (Posen)                                               Mancelona/D4 Regional............................... 5/18/2012

5-4                    Jessica Bryant (Bloomingdale)12                          Gobles/SAC.................................................... 5/23/2012

5-4                    Taylor Robertson (Midland)11                                 Saginaw/SVL.................................................. 5/23/2012

5-4                    Logan Rowell (Cass City)                                        Bad Axe/Meet of Champs............................ 5/22/2012

5-4                    Samantha Saikalis (Waterford Mott)10                 Farmington/Ambrose.................................... 5/29/2012

5-4                    Adeline Grier-Welch (Houghton)                            Kingsford/UP1 State....................................... 6/ 2/2012

5-4                    Brook Johnson (Union City)                                    Comstock Park/D3 State................................ 6/ 2/2012

5-4                    Marissa Johnson (Durand)                                      Comstock Park/D3 State................................ 6/ 2/2012

5-4                    Sinclaire Russell (Troy Athens)                               Kentwood/D1 State......................................... 6/ 2/2012

5-4                    Alexandra Moynes (Northville)                               Kentwood/D1 State......................................... 6/ 2/2012

 

POLE VAULT

12-7.5              Katie Rancourt (East Kentwood)12                        Traverse City/Bell Inv..................................... 5/ 4/ 2012

12-6                          Rancourt                                                              Kentwood/D1 State......................................... 6/ 2/2012

12-6                          Rancourt                                                              Fort Wayne/Midwest MC................................ 6/ 9/2012

12-5                          Rancourt                                                              Holland/OK Red.............................................. 5/11/2012

12-3                  Kirstie Wieber (Pewamo-Westphalia)12              Fowler/CMAC................................................. 5/23/2012

12-3                  Hannah Sailar (Lansing Catholic)12                     Fort Wayne/Midwest MC................................ 6/ 9/2012

12-2.75                    Sailar                                                                   Greensboro/New Balance............................ 6/14/2012

12-1                  Micaela Conter (Dexter)12                                      Ypsilanti/Steeb................................................ 5/29/2012

12-0                          Rancourt                                                              Rockford/dual................................................. 4/19/2012

12-0                          Rancourt                                                              Ypsilanti/April Showers................................. 4/21/2012

12-0                  Mariah Garr (Harper Creek)10                               Battle Creek/dual........................................... 4/17/2012

12-0                  Janina Pollatz (GR Christian)11                             Grand Rapids/Houseward Inv..................... 4/14/2012

12-0                          Conter                                                                  Ypsilanti/dual.................................................... 5/ 1/2012

12-0                          Rancourt                                                              Jenison/MITCA D1......................................... 5/26/2012

12-0                          Sailar                                                                   Lansing/Honor Roll........................................ 5/30/2012

12-0                  Jordan Keefe (Grand Haven)12                             Kentwood/D1 State......................................... 6/ 2/2012

11-9                  Reagan Engstrom (Plymouth)12                           Saline/Golden Triangle.................................. 5/ 4/2012

11-9                  Taylor Tepper (Grandville)12                                  Kentwood/D1 State......................................... 6/ 2/2012

11-7                  Libby Schichtel (GR West Catholic)12                  Vermontville/D3 Regional............................ 5/18/2012

11-6                  Claire Tewksbury (Dexter)11                                   Tecumseh/dual............................................... 4/24/2012

11-6                  Nicole Ferguson (Dexter)12                                    Saline/Golden Triangle.................................. 5/ 4/2012

11-6                  Monica Fusee (Port Huron Northern)11                Ortonville/D1 Regional.................................. 5/18/2012

11-6                  Jordan Drevenney (Schoolcraft)                            Constantine/D3 Regional............................. 5/18/2012

11-3                  Alex Kitz (Livonia Stevenson)12                            Livonia/dual...................................................... 4/ 3/2012

11-3                  Alex Whitford (GR South Christian)10                   Grand Rapids/D2 Regional.......................... 5/18/2012

11-3                  Allie LeRoux (Spring Lake)10                                 Muskegon/West Michigan Ch...................... 5/24/2012

11-3                  Elizabeth Carpenter (GR Kenowa Hills)               Kentwood/D1 State......................................... 6/ 2/2012

11-3                  Katie DeHaan (Rockford)12                                    Kentwood/D1 State......................................... 6/ 2/2012

11-3                  Grace Kendra (Grand Haven)                                 Kentwood/D1 State......................................... 6/ 2/2012

11-2                  Jane McCurry (Plymouth)11                                   Canton/KLAA Kensington............................. 5/11/2012

11-0                  Sydney Bonifer (Harper Creek)12                         Battle Creek/dual........................................... 4/17/2012

11-0                  Kamie Powell (Dexter)10                                        Ypsilanti/dual.................................................... 5/ 1/2012

11-0                  Sam Smith (Allendale)                                             Zeeland/D2 Regional.................................... 5/18/2012

11-0                  Hannah Saul (Erie-Mason)                                     Erie/D3 Regional............................................ 5/18/2012

 

LONG JUMP

19-1.5              Cierra Pryor (Jackson)11                                         Adrian/Siena Heights Inv.............................. 5/11/2012

19-0                  Aaron Howell (Farmington)11                                Farmington/D1 Regional.............................. 5/19/2012

19-0                          Pryor                                                                    Kentwood/D1 State......................................... 6/ 2/2012

18-11.5                    Howell                                                                 Farmington/D1 Regional (!)......................... 5/19/2012

18-8.25                    Howell                                                                 Kentwood/D1 State......................................... 6/ 2/2012

18-7                  Sami Michell (Reed City)11                                     Cedar Springs/Red Hawk.............................. 5/ 5/2012

18-6.75                    Howell                                                                 Farmington/OAA White.................................. 5/11/2012

18-6.5                      Michell                                                                 Comstock Park/D3 State................................ 6/ 2/2012

18-5.25            Makeda DeBardelaben (Saginaw Hill)12            Fort Wayne/Midwest MC................................ 6/ 9/2012

18-5                          Pryor                                                                    Holt/CAAC....................................................... 5/23/2012

18-4.75                    Howell                                                                 Holly/Oakland County................................... 5/25/2012

18-4                  Endia Francois (Ypsilanti)12                                   Ypsilanti/dual.................................................... 5/ 8/2012

18-3.75                    Pryor                                                                    Jackson/Selby................................................ 5/29/2012

18-2                  April Micheaux (Taylor Truman)10                        Woodhaven/dual............................................ 4/26/2012

18-2                  Christy Schultz (Muskegon Reeths-Puffer)11      Grand Rapids/D1 Regional.......................... 5/19/2012

18-1.75                    Pryor                                                                    Holt/D1 Regional............................................ 5/18/2012

18-1.75            Sydney Bischer (Yale)12                                          Grand Rapids/D2 State.................................. 6/ 2/2012

18-1                          Michell                                                                 Lakeview/CSAA............................................. 5/22/2012

18-0.5                      Pryor                                                                    Grand Ledge/dual.......................................... 4/24/2012

18-0.5                      Michell                                                                 Cadillac/Evening News................................ 5/28/2012

18-0.5                      Schultz                                                                 Kentwood/D1 State......................................... 6/ 2/2012

17-11.5            Jessica Howell (Rochester Adams)11                   Rochester/OAA Red....................................... 5/11/2012

17-8.75            Miranda Johnson (Whiteford)10                            Jenison/D4 State............................................. 6/ 2/2012

17-8.75            Grace Kendra (Grand Haven)11                            Kentwood/D1 State......................................... 6/ 2/2012

17-8.5              Hailey French (Grand Ledge)                                 Kentwood/D1 State......................................... 6/ 2/2012

17-8                  Elizabeth Dutcher (Williamston)12                        Lakewood/dual................................................ 5/ 1/2012

17-8                  Ashlynn Schiro (Okemos)10                                   Lansing/Honor Roll........................................ 5/30/2012

17-7                  Kirsten Taylor (Richland Gull Lake)9                     Battle Creek/Big 16........................................ 5/22/2012

17-6.75            Amber Arndt (Beal City)                                           Jenison/D4 State............................................. 6/ 2/2012

17-6.5              Jamilya Agges (Jackson)11                                    Adrian/Siena Heights Inv.............................. 5/11/2012

17-6.5              Kirsten Taylor (Richland Gull Lake)                       Grand Rapids/D2 State.................................. 6/ 2/2012

17-5.25            Jacqueline Marchidon (Saline)11                          Kentwood/D1 State......................................... 6/ 2/2012

17-5                  Shelby Allen (Berkley)10                                         Berkley/dual.................................................... 4/10/2012

17-5                  Madee Pierce (Ortonville-Brandon)9                    Oxford/Inv........................................................ 4/28/2012

17-5                  Sherry Wan (Ann Arbor Pioneer)12                       Adrian/Siena Heights Inv.............................. 5/11/2012

17-4                  Sam Reno (Forest Hills Eastern)                            Grand Rapids/OK Gold................................. 5/12/2012

17-4                  Taryn Holliday (Troy)                                                Warren/D1 Regional...................................... 5/18/2012

17-3.75            Malhya Cotton (Detroit King)12                              Grosse Pointe/D1 Regional......................... 5/18/2012

17-3.75            Valerie Johnson (West Bloomfield)10                  Holly/Oakland County................................... 5/25/2012

17-3.5              Adeline Grier-Welch (Houghton)                            Kingsford/UP1 State....................................... 6/ 2/2012

17-2.75            Janina Pollatz (GR Christian)11                             Grand Rapids/Houseward Inv..................... 4/14/2012

17-2                  Anita Vandermeulen (Ann Arbor Skyline)10        Manchester/Metrics........................................ 5/11/2012

17-2                  Jacqueline Marchildon (Saline)                             Saline/D1 Regional....................................... 5/18/2012

17-2                  Tori Desira (DeWitt)                                                   Flint/D2 Regional........................................... 5/18/2012

17-2                  Alex Dubach (Brighton)11                                       Ypsilanti/Steeb................................................ 5/29/2012

17-2                  Rita Morris (Gobles)                                                  Jenison/D4 State............................................. 6/ 2/2012

17-1.75            Alysia Little (Haslett)                                                 Grand Rapids/D2 State.................................. 6/ 2/2012

17-1                  Molly Oren (Hamilton)11                                          Jenison/MITCA D2......................................... 5/26/2012

17-1                  Sara Rievert (Unionville-Sebewaing)                    Jenison/D4 State............................................. 6/ 2/2012

17-0.5              Emily Leppeck (Rochester)                                     Rochester/OAA Red....................................... 5/11/2012

Wind-aided:

18-5                  Aaron Howell (Farmington)11                                Greensboro/New Balance (2.2).................. 6/16/2012

18-2                  April Micheaux (Taylor Truman)10                        Woodhaven/dual............................................ 4/26/2012

 

SHOT

44-7                  Brittany Mann (Detroit Country Day)12                 Beverly Hills/dual............................................ 5/ 1/2012

43-11                        Mann                                                                    Beverly Hills/tri................................................ 4/25/2012

43-10.5                    Mann                                                                    Walled Lake/Stafford Relays....................... 4/21/2012

43-9                          Mann                                                                    Beverly Hills/dual........................................... 4/17/2012

43-6                          Mann                                                                    Holly/Oakland County................................... 5/25/2012

42-5                          Mann                                                                    Oxford/Inv........................................................ 4/28/2012

42-1                  Kaela Deering (Elkton-Pigeon-Bayport)10          Bad Axe/Inv...................................................... 5/11/2012

40-11.25          Ashley Frahm (Frankenmuth)11                            Bad Axe/Inv...................................................... 5/11/2012

40-8                  Sam Pavlika (Novi)12                                              Farmington/D1 Regional.............................. 5/19/2012

40-4.5              Chelsea Savage (Farmington H Harrison)9        Farmington/D1 Regional.............................. 5/19/2012

40-4                  Ashley Bussing (Adrian)11                                      Comstock Park/D3 State................................ 6/ 2/2012

40-2                  Olivia Freehling (Hartford)11                                  Gobles/SAC.................................................... 5/23/2012

40-0.75            Elizabeth Herriman (Sand Creek)11                     Blissfield/dual................................................. 5/15/2012

39-11.5            Rachel Raab (Rockford)11                                      Cedar Springs/Red Hawk.............................. 5/ 5/2012

39-8                  Rebecca Cousineau (Leslie)12                              Olivet/Inv.......................................................... 4/20/2012

39-7.5              Brittany Casey (Zeeland East)10                           Grand Rapids/D2 State.................................. 6/ 2/2012

39-6                  Josephine Jackson (Walled Lake Central)          Kentwood/D1 State......................................... 6/ 2/2012

39-4.5              Kendra Meyers (GR West Catholic)12                  Belding/OK Blue............................................. 5/11/2012

39-0                  Tori Freeman (Williamston)12                                Lansing/Honor Roll........................................ 5/30/2012

38-11                Heather Smallegan (Zeeland East)11                  Wyoming/dual.................................................. 5/ 3/2012

38-10.25          Rachel Tolsma (Hamilton)10                                  Holland/dual..................................................... 5/ 1/2012

38-10               Audra Delamar (Hudsonville)12                            Kentwood/D1 State......................................... 6/ 2/2012

38-8.75            Briana Ratchford (Birmingham Roeper)               Jenison/D4 State............................................. 6/ 2/2012

38-8.25            Randi Bennett (Saline)11                                         Ann Arbor/dual................................................. 5/ 1/2012

38-7.5              Erin Ellinger (Middleville)12                                    Grand Rapids/OK Gold................................. 5/12/2012

38-7.5              Mariah Davis (East Kentwood)11                           Jenison/MITCA D1......................................... 5/26/2012

38-7                  April Micheaux (Taylor Truman)10                        Saline/D1 Regional....................................... 5/18/2012

38-4.5              Cora Okkema (Montabella)                                     Breckenridge/D4 Regional........................... 5/19/2012

38-4                  Dorah Carter (Saginaw Heritage)10                     Saginaw/SVL.................................................. 5/23/2012

38-3.75            Natalie Kmet (Paw Paw)12                                     Vicksburg/D2 Regional................................. 5/18/2012

38-3                  Ashley Powell-Rhodes (Detroit Northwestern)12....................................................................... Detroit/dual 5/ 1/2012

38-2                  Kendra Dreyer (Kent City)                                       Comstock Park/D3 State................................ 6/ 2/2012

38-1.5              Brita Pietila (Brighton)12                                          Hartland/dual................................................... 4/ 3/2012

38-1.5              Brooke Martin (Hesperia)12                                    Alma/Scottie Classic..................................... 5/12/2012

 

DISCUS

165-2               Brittany Mann (Detroit Country Day)12                 Fort Wayne/Midwest MC................................ 6/ 9/2012

157-8                       Mann                                                                    Holly/Oakland County................................... 5/25/2012

157-0                       Mann                                                                    Macomb/Mustang Inv.................................... 5/11/2012

156-8                       Mann                                                                    Grand Rapids/D2 State.................................. 6/ 2/2012

156-2                       Mann                                                                    Bloomfield Hills/D2 Regional...................... 5/12/2012

154-8                       Mann                                                                    Beverly Hills/dual............................................ 5/ 1/2012

148-3                       Mann                                                                    Oxford/Inv........................................................ 4/28/2012

148-2                       Mann                                                                    Beverly Hills/tri................................................ 4/25/2012

145-11                     Mann                                                                    Walled Lake/Stafford Relays....................... 4/21/2012

144-8                       Mann                                                                    Beverly Hills/dual........................................... 4/17/2012

142-10             Kendra Meyers (GR West Catholic)12                  Fort Wayne/Midwest MC................................ 6/ 9/2012

140-8                       Meyers                                                                Belding/OK Blue............................................. 5/11/2012

140-0                       Mann                                                                    Birmingham/Groves Inv................................ 4/14/2012

136-6               Jae'vyn Wortham (L'Anse Creuse)10                    Kentwood/D1 State......................................... 6/ 2/2012

131-1               Megan Strait (Gladwin)12                                        Shepherd/D3 Regional................................. 5/18/2012

129-6               Emily Ferguson (Alpena)11                                    Alpena/dual...................................................... 5/ 9/2012

129-6               Ashley Frahm (Frankenmuth)11                            Bad Axe/D3 Regional.................................... 5/19/2012

128-7               Erin Ellinger (Middleville)12                                    Middleville/Co-Ed Relays............................. 3/28/2012

128-7               Josephine Jackson (Walled Lake Central)11      Pinckney/KLAA Lakes................................... 5/12/2012

127-8               Hunter Perry (Rudyard)                                            Stephenson/UP2 Regional.......................... 5/17/2012

126-6               Anna Brunsman (Fraser)12                                    MD list...................................................................... /2012

126-2               Sam Pavlika (Novi)12                                              Milford/Balawajder Relays........................... 4/21/2012

126-1               Ashley O'Neill (Dearborn Divine Child)11            Dearborn/All-Area.......................................... 5/11/2012

126-0               Kylee Dobbelaere (Marlette)12                              Lakers/quad.................................................... 4/24/2012

125-3               Ashley Jemison (Lakewood)12                              Battle Creek/Lions Relays............................. 5/ 4/2012

124-8               Rebecca Cousineau (Leslie)12                              Comstock Park/D3 State................................ 6/ 2/2012

124-3               Alexander Ferguson (Albion)                                  Jenison/D4 State............................................. 6/ 2/2012

123-8               Cora Okkema (Blanchard-Montabella)                 Jenison/D4 State............................................. 6/ 2/2012

123-4               Brie Pietila (Brighton)12                                           Ypsilanti/Steeb................................................ 5/29/2012

123-3               Randi Bennett (Saline)11                                         Jackson/JDs Inv............................................. 4/27/2012

123-2               Katie Lusk (Walled Lake Central)11                      Milford/KLAA................................................... 5/22/2012

123-1               Rachel Raab (Rockford)11                                      Rockford/dual................................................. 4/19/2012

121-7               Taylor Pavlika (Novi)10                                            South Lyon/Sunshine Relays........................ 5/ 5/2012

120-9               Cassandra Willis (Lawton)                                      Constantine/D3 Regional............................. 5/18/2012

120-8               Alex Ferguson (Albion)12                                        Shepherd/Bluejay Inv..................................... 5/ 4/2012

120-7               Bailey Baker (Eaton Rapids)10                              Mason/dual....................................................... 5/ 8/2012

120-5               Lena Madison (New Buffalo)12                             Jamboree......................................................... 5/ 2/2012

120-5               Justice Craft (East Kentwood)10                            Holland/OK Red.............................................. 5/11/2012

120-2               Emily Norscia (Livonia Churchill)11                      Canton/KLAA Kensington............................. 5/11/2012

120-0               Jocelyn Crain (Flat Rock)                                         Comstock Park/D3 State................................ 6/ 2/2012

119-9                Kaylyn Hill (Allendale)11                                         Hopkins/dual................................................... 4/19/2012

 

JAVELIN

118-8                Aaron Howell (Farmington)11                                Greensboro/New Balance (hept)................ 6/15/2012

 

HEPTATHLON

5071                 Aaron Howell (Farmington)11                                Greensboro/New Balance............................ 6/15/2012

                          (15.13 [1.2], 5-6, 37-1.75, 25.79, 17-7.5 [1.7], 118-8, 2:27.31)

 

4 x 100 RELAY

48.45                Saline                                                                          Kentwood/D1 State......................................... 6/ 2/2012

48.51                Jenison                                                                        Kentwood/D1 State......................................... 6/ 2/2012

48.66                Novi                                                                              Kentwood/D1 State......................................... 6/ 2/2012

48.88                        Saline                                                                  Saline/D1 Regional....................................... 5/18/2012

48.99                        Novi                                                                      Farmington/D1 Regional.............................. 5/19/2012

48.99                Jackson                                                                       Kentwood/D1 State......................................... 6/ 2/2012

49.11                        Jenison                                                                Grand Rapids/D1 Regional.......................... 5/19/2012

49.13                East Lansing                                                              Kentwood/D1 State......................................... 6/ 2/2012

49.14                Detroit Country Day                                                  Grand Rapids/D2 State.................................. 6/ 2/2012

49.26                Ypsilanti Lincoln                                                         Saline/D1 Regional....................................... 5/18/2012

49.37                Rockford                                                                      Rockford/dual................................................... 5/ 3/2012

49.54                Southfield                                                                   Kentwood/D1 State......................................... 6/ 2/2012

49.57                Grosse Pointe South                                                 Kentwood/D1 State......................................... 6/ 2/2012

49.61                North Farmington                                                      Kentwood/D1 State......................................... 6/ 2/2012

49.66                Ortonville-Brandon                                                    Fenton/Flint Metro.......................................... 5/23/2012

49.68                Jackson                                                                       Saline/Golden Triangle.................................. 5/ 4/2012

49.68                Monroe                                                                        Saline/SEC...................................................... 5/23/2012

49.74                Detroit Cass Tech                                                      Detroit/PSL...................................................... 5/23/2012

49.77                Muskegon Reeths-Puffer                                         Kentwood/D1 State......................................... 6/ 2/2012

49.82                Dearborn Divine Child                                             Livonia/CHSL A-B.......................................... 5/22/2012

49.87                Ann Arbor Pioneer                                                     Ypsilanti/Steeb................................................ 5/29/2012

49.91                Livonia Churchill                                                       Canton/D1 Regional...................................... 5/18/2012

49.92                Forest Hills Eastern                                                   Grand Rapids/D2 State.................................. 6/ 2/2012

50.07                DeWitt                                                                          Flint/D2 Regional........................................... 5/18/2012

50.11                East Kentwood                                                           Holt/D1 Regional............................................ 5/18/2012

50.13                Livonia Franklin                                                         Canton/D1 Regional...................................... 5/18/2012

Hand-timed:

49.2                  Ortonville Brandon                                                    Ortonville/D1 Regional.................................. 5/18/2012

49.6                  Forest Hills Eastern                                                   Grand Rapids/D2 Regional.......................... 5/18/2012

49.7                  Farmington Hills Harrison                                       Farmington/OAA White.................................. 5/11/2012

49.8                  Grosse Pointe South                                                 Grosse Pointe/D1 Regional......................... 5/18/2012

49.9                  North Farmington                                                      Farmington/OAA White.................................. 5/11/2012

 

4 x 200 RELAY

1:41.12            Ann Arbor Huron                                                        Kentwood/D1 State......................................... 6/ 2/2012

1:41.82            Rockford                                                                      Jenison/MITCA D1......................................... 5/26/2012

1:41.97            Detroit Country Day                                                  Holly/Oakland County................................... 5/25/2012

1:42.00                    Ann Arbor Huron                                                Saline/Golden Triangle.................................. 5/ 4/2012

1:42.00                    Ann Arbor Huron                                                Saline/D1 Regional....................................... 5/18/2012

1:42.07                    Rockford                                                              Holland/OK Red.............................................. 5/11/2012

1:42.23            Dearborn Divine Child                                             Saline/Golden Triangle.................................. 5/ 4/2012

1:42.27            East Kentwood                                                           Holland/OK Red.............................................. 5/11/2012

1:42.2               Detroit Cass Tech                                                      Grosse Pointe/D1 Regional......................... 5/18/2012

1:42.9               Ortonville Brandon                                                    Ortonville/D1 Regional.................................. 5/18/2012

1:43.17            Jackson                                                                       Holt/D1 Regional............................................ 5/18/2012

1:43.30            Ann Arbor Pioneer                                                     Saline/D1 Regional....................................... 5/18/2012

1:43.46            Southfield                                                                   Farmington/D1 Regional.............................. 5/19/2012

1:43.70            Ypsilanti Lincoln                                                         Saline/D1 Regional....................................... 5/18/2012

1:43.78            Frankenmuth                                                              Kent City/MITCA D3....................................... 5/26/2012

1:43.88            North Farmington                                                      Farmington/D1 Regional.............................. 5/19/2012

1:44.09            Saline                                                                          Saline/D1 Regional....................................... 5/18/2012

1:44.12            East Lansing                                                              Kentwood/D1 State......................................... 6/ 2/2012

1:44.44            Farmington                                                                 Farmington/OAA White.................................. 5/11/2012

1:44.4               Grosse Pointe South                                                 Grosse Pointe/D1 Regional......................... 5/18/2012

1:44.82            Novi                                                                              Holly/Oakland County................................... 5/25/2012

1:44.84            Lansing Waverly                                                        Flint/D2 Regional........................................... 5/18/2012

1:44.8               Forest Hills Eastern                                                   Grand Rapids/D2 Regional.......................... 5/18/2012

1:45.01            Jenison                                                                        Grand Rapids/D1 Regional.......................... 5/19/2012

1:45.30            Muskegon Reeths-Puffer                                         Grand Rapids/D1 Regional.......................... 5/19/2012

1:45.36            Westland Glenn                                                         Canton/D1 Regional...................................... 5/18/2012

1:45.37            Livonia Churchill                                                       Canton/D1 Regional...................................... 5/18/2012

1:45.50            South Lyon                                                                 Ypsilanti/Steeb................................................ 5/29/2012

1:45.5               Frankenmuth                                                              Essexville/dual............................................... 4/18/2012

1:45.75            Grand Haven                                                              Grand Rapids/D1 Regional.......................... 5/19/2012

1:45.79            Flint Carman Ainsworth                                            Davison/Twilight............................................. 5/11/2012

1:45.8               Detroit Renaissance                                                 Grosse Pointe/D1 Regional......................... 5/18/2012

1:45.99            Chelsea                                                                       Grand Rapids/D2 State.................................. 6/ 2/2012

1:45.9               Rochester Adams                                                      Rochester/OAA Red....................................... 5/11/2012

 

4 x 400 RELAY

3:51.89            Grosse Pointe South                                                 Adrian/Siena Heights Inv.............................. 5/11/2012

3:53.90                    Grosse Pointe South                                         Kentwood/D1 State......................................... 6/ 2/2012

3:55.50            Ann Arbor Huron                                                        Ypsilanti/Steeb................................................ 5/29/2012

3:56.73            Pontiac Notre Dame                                                 Holly/Oakland County................................... 5/25/2012

3:56.92            Dearborn Divine Child                                             Jenison/MITCA D2......................................... 5/26/2012

3:57.32            Birmingham Seaholm                                              Holly/Oakland County................................... 5/25/2012

3:57.42                    Ann Arbor Huron                                                Saline/D1 Regional....................................... 5/18/2012

3:57.48            Ann Arbor Pioneer                                                     Adrian/Siena Heights Inv.............................. 5/11/2012

3:57.72                    Ann Arbor Huron                                                Saline/SEC...................................................... 5/23/2012

3:57.85                    Dearborn Divine Child                                     Saline/Golden Triangle.................................. 5/ 4/2012

3:57.9                       Grosse Pointe South                                         Grosse Pointe/D1 Regional......................... 5/18/2012

3:58.43                    Grosse Pointe South                                         East Lansing/Playmakers............................ 4/27/2012

3:58.45            Rochester Adams                                                      Kentwood/D1 State......................................... 6/ 2/2012

3:59.05            Dearborn Divine Child                                             Grand Rapids/D2 State.................................. 6/ 2/2012

3:59.08            Rockford                                                                      Kentwood/D1 State......................................... 6/ 2/2012

3:59.44            Alpena                                                                         Kentwood/D1 State......................................... 6/ 2/2012

3:59.65                    Grosse Pointe South                                         Sterling Heights/Arft Sterling Inv.................. 5/ 4/2012

3:59.65                    Ann Arbor Huron                                                Kentwood/D1 State......................................... 6/ 2/2012

4:00.08            East Grand Rapids                                                    Grand Rapids/D2 State.................................. 6/ 2/2012

4:01.40            Novi                                                                              Kentwood/D1 State......................................... 6/ 2/2012

4:01.8               Grand Blanc                                                               Ortonville/D1 Regional.................................. 5/18/2012

4:02.04            East Kentwood                                                           Holland/OK Red.............................................. 5/11/2012

4:02.66            Saline                                                                          Adrian/Siena Heights Inv.............................. 5/11/2012

4:03.23            DeWitt                                                                          Flint/D2 Regional........................................... 5/18/2012

4:03.77            Frankenmuth                                                              Comstock Park/D3 State................................ 6/ 2/2012

4:03.80            Grandville                                                                   Holland/OK Red.............................................. 5/11/2012

4:03.82            Coopersville                                                               Belding/OK Blue............................................. 5/11/2012

4:04.21            Muskegon Reeths-Puffer                                         Grand Rapids/D1 Regional.......................... 5/19/2012

4:04.28            Grand Ledge                                                              Lansing/Honor Roll........................................ 5/30/2012

4:04.37            Lansing Waverly                                                        Flint/D2 Regional........................................... 5/18/2012

4:04.49            Grand Ledge                                                              Kentwood/D1 State......................................... 6/ 2/2012

4:04.4               Howell                                                                         Milford/D1 Regional...................................... 5/18/2012

4:04.53            Pontiac Notre Dame                                                 Grand Rapids/D2 State.................................. 6/ 2/2012

4:04.73            East Lansing                                                              Holt/CAAC....................................................... 5/23/2012

4:04.86            Hudsonville                                                                Grand Rapids/D1 Regional.......................... 5/19/2012

4:04.93            Onsted                                                                         Comstock Park/D3 State................................ 6/ 2/2012

4:05.1               Detroit Renaissance                                                 Grosse Pointe/D1 Regional......................... 5/18/2012

4:05.2               Macomb Dakota                                                        Warren/D1 Regional...................................... 5/18/2012

4:05.33            Zeeland West                                                             Zeeland/D2 Regional.................................... 5/18/2012

4:05.35            Williamston                                                                 Williamston/CAAC White.............................. 5/23/2012

4:05.7               Milford                                                                         Milford/D1 Regional...................................... 5/18/2012

 

4 x 800 RELAY

8:48.29            Grosse Pointe South                                                 Kentwood/D1 State......................................... 6/ 2/2012

8:59.69                    Grosse Pointe South                                         East Lansing/Playmakers............................ 4/27/2012

9:05.04                    Grosse Pointe South                                         Adrian/Siena Heights Inv.............................. 5/11/2012

9:06.62            Birmingham Seaholm                                              Kentwood/D1 State......................................... 6/ 2/2012

9:12.25            Saline                                                                          Kentwood/D1 State......................................... 6/ 2/2012

9:14.3                       Grosse Pointe South                                         Grosse Pointe/D1 Regional......................... 5/18/2012

9:14.53            Rockford                                                                      Kentwood/D1 State......................................... 6/ 2/2012

9:15.12            Ann Arbor Pioneer                                                     Kentwood/D1 State......................................... 6/ 2/2012

9:16.33            Oxford                                                                          Kentwood/D1 State......................................... 6/ 2/2012

9:17.84                    Birmingham Seaholm                                      Holly/Oakland County................................... 5/25/2012

9:17.88                    Rockford                                                              Jenison/MITCA D1......................................... 5/26/2012

9:19.10                    Rockford                                                              Grand Rapids/D1 Regional.......................... 5/19/2012

9:19.5               East Grand Rapids                                                    Grand Rapids/D2 Regional.......................... 5/18/2012

9:20.14                    Saline                                                                  Saline/SEC...................................................... 5/23/2012

9:20.94                    East Grand Rapids                                            Grand Rapids/D2 State.................................. 6/ 2/2012

9:21.63            Ann Arbor Huron                                                        Kentwood/D1 State......................................... 6/ 2/2012

9:22.24            Alpena                                                                         Kentwood/D1 State......................................... 6/ 2/2012

9:22.49                    Saline                                                                  Saline/D1 Regional....................................... 5/18/2012

9:24.13                    Saline                                                                  Adrian/Siena Heights Inv.............................. 5/11/2012

9:24.17            Walled Lake Northern                                              Kentwood/D1 State......................................... 6/ 2/2012

9:25.15            Grandville                                                                   Grand Rapids/D1 Regional.......................... 5/19/2012

9:25.71            Macomb Dakota                                                        Kentwood/D1 State......................................... 6/ 2/2012

9:25.97                    Grandville                                                           Jenison/MITCA D1......................................... 5/26/2012

9:26.81                    Grosse Pointe South                                         Sterling Heights/Arft Sterling Inv.................. 5/ 4/2012

9:26.9                       Oxford                                                                  Ortonville/D1 Regional.................................. 5/18/2012

9:27.3                       Alpena                                                                 Auburn/D1 Regional...................................... 5/18/2012

9:27.60                    Saline                                                                  Saline/Golden Triangle.................................. 5/ 4/2012

9:27.79            Northville                                                                     Kentwood/D1 State......................................... 6/ 2/2012

9:28.54                    Grandville                                                           Holland/OK Red.............................................. 5/11/2012

9:30.04            Livonia Churchill                                                       Canton/D1 Regional...................................... 5/18/2012

9:31.28            East Lansing                                                              Kentwood/D1 State......................................... 6/ 2/2012

9:31.8               Traverse City Central                                                Auburn/D1 Regional...................................... 5/18/2012

9:32.27            East Kentwood                                                           Jenison/MITCA D1......................................... 5/26/2012

9:32.81            Benzie Central                                                           Alma/Scottie Classic..................................... 5/12/2012

9:33.35            Clarkston                                                                     Kentwood/D1 State......................................... 6/ 2/2012

9:33.72            Rochester Adams                                                      Kentwood/D1 State......................................... 6/ 2/2012

9:33.73            Dearborn Divine Child                                             Grand Rapids/D2 State.................................. 6/ 2/2012

9:33.75            Rockford                                                                      Holland/OK Red.............................................. 5/11/2012

9:34.44            Hamilton                                                                     Grand Rapids/D2 State.................................. 6/ 2/2012

9:35.11             Salem                                                                          Canton/D1 Regional...................................... 5/18/2012

9:36.7               Hartland                                                                      Milford/D1 Regional...................................... 5/18/2012

9:38.26            Plymouth                                                                     Canton/D1 Regional...................................... 5/18/2012

 

4 x 1600 RELAY

20:17.38+        Saline                                                                          Greensboro/New Balance (20:24.48)........ 6/16/2012

21:38.9            East Grand Rapids                                                    Caledonia/Soderman Relays...................... 4/21/2012

21:40.90+                Saline                                                                  Greensboro/New Balance (21:28.48)........ 6/16/2012

21:59.0            Hamilton                                                                     Wyoming Park/Grimm Relays..................... 4/28/2012

22:03.1            Napoleon                                                                    Manchester/Metrics........................................ 5/11/2012

22:06.4            Grandville Calvin Christian                                     Wyoming Park/Grimm Relays..................... 4/28/2012

22:17.9            Grandville                                                                   Hastings/Relays............................................. 4/14/2012

 

800m SPRINT MEDLEY

1:51.2               Detroit Cass Tech                                                      Dayton/Roosevelt Memorial.......................... 5/ 4/2012

1:51.41            East Kentwood                                                           Ypsilanti/April Showers................................. 4/21/2012

1:54.72            Leroy-Pine River                                                        Morley/Mohawk Relays................................. 4/14/2012

1:56.62            Dearborn Divine Child                                             Ypsilanti/April Showers................................. 4/21/2012

 

1200 SPRINT MEDLEY

2:57.9               Ann Arbor Pioneer                                                     Ortonville/Tri-City Inv..................................... 4/21/2012

2:58.0               Hamilton                                                                     Wyoming Park/Grimm Relays..................... 4/28/2012

3:02.83            Leroy-Pine River                                                        Morley/Mohawk Relays................................. 4/14/2012

3:02.9               East Grand Rapids                                                    Caledonia/Soderman Relays...................... 4/21/2012

3:03.0               Livonia Churchill                                                       Birmingham/Falcon Inv................................ 4/14/2012

3:03.2               Birmingham Groves                                                 Birmingham/Falcon Inv................................ 4/14/2012

3:03.3               Birmingham Seaholm                                              Birmingham/Falcon Inv................................ 4/14/2012

 

1600 SPRINT MEDLEY

4:15.7               Macomb Dakota                                                        Ypsilanti/April Showers................................. 4/21/2012

4:24.9               Oak Park                                                                     Dayton/Roosevelt Memorial.......................... 5/ 4/2012

4:37.9               Detroit Cass Tech                                                      Dayton/Roosevelt Memorial.......................... 5/ 4/2012

 

MEDLEY

10:36.4            Brighton                                                                       Ypsilanti/April Showers................................. 4/21/2012

 

DISTANCE MEDLEY

12:40.10          Saline                                                                          Ypsilanti/Steeb................................................ 5/29/2012

12:49.55          Chelsea                                                                       Saline/Golden Triangle.................................. 5/ 4/2012

12:50.9            Ann Arbor Pioneer                                                     Ortonville/Tri-City Inv..................................... 4/21/2012

12:52.72          Grandville                                                                   Hastings/Relays............................................. 4/14/2012

12:56.2            Macomb Dakota                                                        New Baltimore/AB Relays............................ 4/27/2012

12:57.32          Hartland                                                                      Ypsilanti/Steeb................................................ 5/29/2012

13:02.18          Saline                                                                          Saline/Golden Triangle.................................. 5/ 4/2012

13:02.2            Oxford                                                                          Ortonville/Tri-City Inv..................................... 4/21/2012

13:07.52          Waterford Mott                                                           Saline/Golden Triangle.................................. 5/ 4/2012

13:08.31          Brighton                                                                       Saline/Golden Triangle.................................. 5/ 4/2012

 

 

 

 

Go to Part 1