Michtrack - The original Internet home for Michigan high school track & field


Check out my latest book--"The 100 Greatest Track & Field Battles of the 20th Century"

Not a pretty website. But it's free.  *  Sign up for the Michigan Track & Field email list! * Like us on facebook!



Michigan High School Girls Outdoor 1999 Lists - Part 2

Go to Part 1

Featuring the best performers and performances from the Michigan outdoor season. This list shows performances from ALL meets.

 

HIGH JUMP (state record 6-0 Gwen Wentland-Grand Blanc 1990)

5-9                       Nicole Randolph (Southfield Lathrup)12               Southfield/dual.......................................................... 5/ 4/99

5-8.25                  Laura Geurink (Zeeland)11                                      Wyoming/OK Champions....................................... 5/24/99

5-8                       Stephanie Linz (Okemos)10                                    St Johns/dual........................................................... 3/30/99

5-8                           Linz                                                                         Jackson/dual............................................................ 4/12/99

5-8                           Linz                                                                         Chelsea/Relays........................................................ 4/17/99

5-8                           Geurink                                                                  Grand Rapids/A Regional....................................... 5/22/99

5-7                           Linz                                                                         Okemos/dual............................................................ 4/20/99

5-7                       B-Sara Jane Baker (Mattawan)9                              Mattawan/dual........................................................... 4/26/99

5-7                       Tanisha Williams (Ypsilanti)12                               Ypsilanti/dual............................................................ 5/18/99

5-7                       B-Kelli Wilson (Durand)12                                       Linden/B Regional................................................... 5/21/99

5-7                           Linz                                                                         Midland/A State......................................................... 6/ 5/99

5-7                       C-Jenny Kulchar (Burton-Atherton)10                    Saginaw/C State........................................................ 6/ 5/99

5-7                           Linz                                                                         Raleigh/Foot Locker Outdoor Ch........................... 6/12/99

--

5-6                       LaToya Chandler (Westland Glenn)11                  Redford/A Regional................................................. 5/21/99

5-6                       Jen Rood (Rockford)11                                           Wyoming/OK Champions....................................... 5/24/99

5-5                       C-Renee Porter (Blissfield)12                                  Pittsford/Crume Inv................................................... 5/ 1/99

5-5                       B-Crystal White (Mt Clemens)11                             Algonac/B Regional................................................. 5/21/99

5-5                       C-Melissa Gomez (Almont)12                                  Almont/C Regional................................................... 5/22/99

5-5                       C-Jessica Kochendorfer (Quincy)11                      Union City/C Regional............................................ 5/21/99

5-5                       A/UP-Sarah Duesing (Sault Ste Marie)10                Newberry/9-10 Meet.................................................. 5/22/99

5-5                       Sara Spratt (L'Anse Creuse)10                                 Warren/Macomb County.......................................... 5/28/99

5-5                       B-Kaelyn Carson (Comstock Park)12                     Auburn/B State........................................................... 6/ 5/99

5-5                       Catherine Nickeloff (Muskegon)11                         Muskegon/Chronicle All Star.................................. 5/28/99

5-5                       Danielle Lineger (Romeo)10                                   MAC White................................................................ 5/25/99

5-4.25                  B-Mira Sager (Corunna)12                                       Corunna/B Team Inv................................................ 5/29/99

5-4                       Erica May (Milford)9                                                 Milford/dual............................................................... 4/15/99

5-4                       B-Ramona Dalhouser (Bridgeport-SWI)12            Saginaw/SVSU Inv................................................... 4/23/99

5-4                       C-Elizabeth Rude (Concord)9                                 Union City/dual............................................................... /99

5-4                       Amy Kiefer (Walled Lake Western)12                     Canton/dual............................................................... 5/ 6/99

5-4                       Amanda VerKaik (Hudsonville)12                           Wyoming Park/dual................................................. 4/26/99

5-4                       Anne VanderLaan (Grand Rapids Christian)12    Grand Rapids/dual................................................... 5/ 4/99

5-4                       C-Alanna Mestelle (White Pigeon)12                     (meet?)............................................................................. /99

5-4                       B-Stephanie Holwerda (Hudsonville Unity Christ.)11............................................. Grand Rapids/B Regional                5/21/99

5-4                       C-Victoria Spencer (Napoleon MS)8                      Napoleon/dual........................................................... 5/ 3/99

5-4                       B-Tiffany Listenbee (Mt Clemens)12                       Algonac/B Regional................................................. 5/21/99

5-4                       Lisa Cowdrey (Pinckney)12                                    Milford/A Regional................................................... 5/21/99

5-4                       Krysten Williamson (Walled Lake Western)11      Milford/A Regional................................................... 5/21/99

5-4                       C-Alaina Olds (Kingsley)12                                     East Jordan/C Regional.......................................... 5/22/99

5-4                       B-Leanne Meiste (Holland Christian)12                 Grand Rapids/B Regional....................................... 5/21/99

5-4                       C-Taryn Nye (Manchester)9                                    Saginaw/C State........................................................ 6/ 5/99

5-4                       D-Nicole McCadie (Hale)12                                     Frankenmuth/D State................................................ 6/ 5/99

5-3.75                  B-Anne Diener (Pinconning)9                                Akron-Fairgrove Inv................................................ 5/14/99

5-3.5                    B-Crystal Waltemyer (Harrison)10                          (meet?)............................................................................. /99

5-3                       Jenny Hough (Grand Rapids Northview)11          Grand Rapids/dual.................................................. 4/15/99

5-3                       Emily Mattilla (Grand Rapids Northview)9             Wyoming Park/dual.................................................. 5/ 4/99

5-3                       B-Stephanie Robiadek (Cheboygan)9                   Houghton Lake/B Regional..................................... 5/22/99

5-3                       Autumn Hicks (Plymouth Salem)10                         Redford/A Regional................................................. 5/21/99

5-3                       Alexis Noel (Livonia Ladywood)9                           Redford/A Regional................................................. 5/21/99

5-3                       Rachel Sturtz (Traverse City Central)12                 Auburn/A Regional................................................... 5/22/99

5-3                       Jackie Bozin (Romeo)11                                          Port Huron/A Regional............................................ 5/22/99

5-3                       Anna VanDrie (Grand Rapids Christian)12           Grand Rapids/A Regional....................................... 5/22/99

5-3                       Danielle Linenger (Romeo)10                                 Warren/Macomb County.......................................... 5/28/99

5-3                       April Phillips (Fraser)12                                           Warren/Macomb County.......................................... 5/28/99

5-3                       Beth Nagulski (Warren Mott)12                               Warren/Macomb County.......................................... 5/28/99

5-3                       B-Katie Simmons (Plainwell)10                               Comstock/G-K Inv..................................................... 6/ 1/99

5-3                       Patricia Brnjac (Sterling Heights)12                       Midland/A State......................................................... 6/ 5/99

5-3                       Kristen Cosmi (Traverse City Central)12                Midland/A State......................................................... 6/ 5/99

5-3                       C-Kylie Habedank (Benzie Central)10                    Saginaw/C State........................................................ 6/ 5/99

5-3                       C-Diana Kintz (Michigan Center)10                        Saginaw/C State........................................................ 6/ 5/99

5-3                       D-Anne Schroeder (North Muskegon)11               Frankenmuth/D State................................................ 6/ 5/99

 

POLE VAULT (state record 12-0 Rachel Zukowski-Grand Rapids Catholic Central 1999)

12-0                     B-Rachel Zukowski (Grand Rapids Catholic C)12.............................................................. Grand Rapids/dual                4/20/99

12-0                         Zukowski                                                                Grand Rapids/City League...................................... 5/14/99

11-7                         Zukowski                                                                Auburn/B State........................................................... 6/ 5/99

11-6                     B-Ashley Carroll (Flint Powers)10                          Flint/tri....................................................................... 4/28/99

11-6                         Zukowski                                                                Grand Rapids/dual................................................... 5/ 4/99

11-6                         Zukowski                                                                Grand Rapids/City League (!)................................. 5/14/99

11-6                         Zukowski                                                                Grand Rapids/B Regional....................................... 5/21/99

11-6                     Anna VanDrie (Grand Rapids Christian)12           (meet?)............................................................................. /99

11-6                     B-Stephanie Teeple (Sturgis)10                              Battle Creek/Hertis Williams Inv.............................. 6/17/99

11-2                         Teeple                                                                    Battle Creek/Lakeview Inv........................................ 4/30/99

11-0                         Carroll                                                                    Flint/tri (!).................................................................. 4/28/99

11-0                         Teeple                                                                    Allegan/B Regional.................................................. 5/21/99

11-0                         Zukowski                                                                Grand Rapids/dual.................................................. 5/11/99

11-0                         Zukowski                                                                Grand Rapids/City League (!)................................. 5/14/99

11-0                         VanDrie                                                                  Grand Rapids/A Regional....................................... 5/22/99

11-0                     Jillian Hinds (Traverse City Central)12                  Midland/A State......................................................... 6/ 5/99

11-0                         Carroll                                                                    Auburn/B State........................................................... 6/ 5/99

11-0                         Teeple                                                                    USATF District.......................................................... 6/10/99

11-0                         Zukowski                                                                Detroit/AAU State Junior Olympics......................... 6/19/99

--

10-8                     Kellie Kern (South Lyon)12                                      Midland/A State......................................................... 6/ 5/99

10-8                     Kim Wise (Garden City)10                                       Midland/A State......................................................... 6/ 5/99

10-3                     Mary Ford (Kalamazoo Norrix)12                            Kalamazoo/Lady Knights Inv.................................. 4/30/99

10-2.5                  B-Sarah Stevenson (Wyoming Park)11                 Grand Rapids/B Regional....................................... 5/21/99

10-0                     A/UP-Angela Abernathy (Marquette)12                   Kingsford/Great Northern....................................... 5/20/99

10-0                     B-Anna Carr (Corunna)12                                        Alma/Inv.................................................................... 5/15/99

10-0                     B-Beth Hooker (Grand Rapids Catholic Central)11................................................ Grand Rapids/B Regional                5/21/99

10-0                     Joanne Dikos (Swartz Creek)12                              Midland/A State......................................................... 6/ 5/99

10-0                     C-Jaime Foote (Bath)10                                           Saginaw/C State........................................................ 6/ 5/99

10-0                     Brenna Eveland (East Kentwood)9                         Grand Rapids/John Bos Inv.................................... 6/ 2/99

9-8                       Krysten Buck (Brighton)11                                      Milford/A Regional................................................... 5/21/99

9-6                       B-Becky Warner (Edwardsburg)10                         (meet?)............................................................................. /99

9-6                       Breann Smith (Ann Arbor Pioneer)10                     Kalamazoo/Lady Knights Inv.................................. 4/30/99

9-6                       Kari Cezat (Livonia Churchill)10                             Ann Arbor/River Rat Inv........................................... 5/15/99

9-6                       B-Amy Sampson (Algonac)12                                 Algonac/B Regional................................................. 5/21/99

9-6                       Alexis Fear (Ann Arbor Huron)11                            Ypsilanti/A Regional................................................ 5/21/99

9-6                       Colleen Dupuis (Grand Ledge)10                           East Lansing/A Regional......................................... 5/21/99

9-6                       Melissa Ullenbruch (Port Huron Northern)10        Port Huron/A Regional............................................ 5/22/99

9-6                       Kathy-jo Koster (Grand Rapids Christian)10        Grand Rapids/A Regional....................................... 5/22/99

9-6                       Laura Hahnfield (Midland)12                                   Midland/A State......................................................... 6/ 5/99

9-6                       B-Kate Hopkins (LakeVille)10                                  Auburn/B State........................................................... 6/ 5/99

9-6                       Amy Kier (Grand Ledge)10                                      (meet?)............................................................................. /99

9-5                       C-Michelle VanderHyde (Tri-County)10                 Fremont/WWAC South B......................................... 5/11/99

9-4.5                    B-Samantha Masters (Ogemaw Heights)12           West Branch/Falcon Inv.......................................... 4/30/99

9-4                       Ashley Richmond (Walled Lake Western)11         Milford/A Regional................................................... 5/21/99

9-4                       Jen McCall (Pinckney)11                                         Pinckney/SEC........................................................... 5/25/99

9-4                       Micky Rzepka (Novi)10                                            Hazel Park/Oakland County.................................... 5/28/99

9-2.5                    B-Val Gorter (Grand Rapids South Christian)10   Grand Rapids/B Regional....................................... 5/21/99

9-2                       C-Casey Wanstead (Leroy Pine River)12              Leroy/dual.................................................................. 5/ 4/99

9-1                       Shiloh Wint (Livonia Franklin)12                           (meet?)............................................................................. /99

9-0                       Andrea McMillan (Livonia Franklin)9                     Livonia/Patriot Relays.............................................. 4/24/99

9-0                       B-Stacie Dunn (Beaverton)12                                  Bullock Creek/Meridian Inv...................................... 5/ 7/99

9-0                       Megan Shaughnessy (Midland Dow)12                 Midland/dual.............................................................. 5/ 4/99

9-0                       C-Carrie Marshall (Goodrich)11                             Goodrich/Inv............................................................. 5/ 7/99

9-0                       B-Melanie Seitman (Fowlerville)11                         Stockbridge/Inv......................................................... 5/ 7/99

9-0                       C-Becky Wilson (Maple Valley)11                          Bath/C Regional....................................................... 5/21/99

9-0                       C-Carly Spitzley (Maple Valley)10                           Bath/C Regional....................................................... 5/21/99

9-0                       Abbe Wegener (Battle Creek Central)9                   Battle Creek/tri.......................................................... 5/11/99

9-0                       C-Jessica VanBevern (Unionville-Sebewaing)12 Reese/inv................................................................... 5/ 8/99

9-0                       Katie DeYoung (Portage Northern)10                     Battle Creek/dual...................................................... 5/11/99

9-0                       B-Jenny Stevenson (Wyoming Park)11                 Hastings/OK White.................................................. 5/14/99

9-0                       B-Jill Ponstein (Hudsonville Unity Christian)11   Hudsonville/dual...................................................... 5/14/99

9-0                       Beverly Peterman (Livonia Churchill)11                 Redford/A Regional................................................. 5/21/99

9-0                       Kelly VanderKuyl (Rockford)12                               Grand Rapids/A Regional....................................... 5/22/99

9-0                       B-Brandy Stalhood (Parma Western)12                 Auburn/B State........................................................... 6/ 5/99

9-0                       Jennifer Garavaglia (Warren Mott)12                     Midland/A State......................................................... 6/ 5/99

9-0                       B-Susan Jadan (Dearborn Heights Annapolis)11 River Rouge/B Regional.......................................... 5/21/99

9-0                       Holly Harjer (Grand Haven)10                                Muskegon/Chronicle All Star.................................. 5/28/99

9-0                       B-Tina Brackney (Linden)10                                   Mt Morris/Metro........................................................ 5/26/99

 

LONG JUMP (state record 19-9.5 Chris Boehmer-Lapeer West 1982)

19-7                     Tanisha Williams (Ypsilanti)12                               Ypsilanti/Lady Braves Relays................................. 5/28/99

19-6                         Williams                                                                 Ypsilanti/Lady Braves Relays (!)............................. 5/28/99

18-11                       Williams                                                                 Ypsilanti/dual............................................................. 5/ 6/99

18-10.75                  Williams                                                                 Ypsilanti/A Regional................................................ 5/21/99

18-10.75                  Williams                                                                 Midland/A State......................................................... 6/ 5/99

18-9                         Williams                                                                 Ypsilanti/Washtenaw County Champions.............. 6/ 1/99

18-7.5                      Williams                                                                 Midland/A State (!)..................................................... 6/ 5/99

18-7                         Williams                                                                 Ypsilanti/dual............................................................ 4/16/99

18-5                         Williams                                                                 Ypsilanti/April Showers Relays.............................. 4/20/99

18-5                     Charnita Allen (Portage Central)11                         Comstock/G-K Inv..................................................... 6/ 1/99

--

18-0.5                  Nicole Randolph (Southfield Lathrup)12               Hazel Park/Oakland County.................................... 5/28/99

18-0.5                  B-Hanne Ringnes (Shelby-NOR)12                        Muskegon/Chronicle All Star.................................. 5/28/99

18-0.25                Taylor Washington (Southfield)9                           Omaha/USATF Junior Olympics............................ 7/30/99

17-11                   B-Barb Dobbin (Vicksburg)12                                  Comstock/G-K Inv..................................................... 6/ 1/99

17-10.75              B-Kelly Nuechterlein (Frankenmuth)11                  (meet?)............................................................................. /99

17-9                     Toya Moten (Flint Northwestern)11                        Saginaw/SVSU Inv................................................... 4/23/99

17-8                     D-Brittany Hedgepeth (Lake Michigan Catholic)12....................................................... Centreville/D Regional                5/22/99

17-8                     B-Brandis O'Neal (Detroit Renaissance)11            Auburn/B State........................................................... 6/ 5/99

17-7.5                  B-Jenetta Merritt (Grand Rapids Central)12          Grand Rapids/City League...................................... 5/14/99

17-7                     Cynthia Freeman (East Kentwood)11                     Grand Rapids/A Regional....................................... 5/22/99

17-6.5                  B-Anna Levanduski (Wyoming Rogers)10            Hamilton/OK Blue..................................................... 5/14/99

17-5.5                  B-Nicole Tieri (Hudsonville Unity Christian)12     Grand Rapids/B Regional....................................... 5/21/99

17-5                     Nicollette Jarrett (Westland Glenn)12                    Delaware/Midwest Meet of Champions.................. 6/12/99

17-4                     Katie Jongeward (Portage Northern)12                 Comstock/G-K Inv..................................................... 6/ 1/99

17-3.5                  B-Megan Webb (Petoskey)11                                  Auburn/B State........................................................... 6/ 5/99

17-3                     Stephanie Linz (Okemos)10                                    East Lansing/A Regional......................................... 5/21/99

17-2.25                Joanne Grandas (Dearborn Edsel Ford)11           Midland/A State......................................................... 6/ 5/99

17-1.75                B-Celita Tutson (Grand Rapids Central)12            Grand Rapids/Bos.................................................... 6/ 2/99

17-1.5                  JoAnn Rushdan (Saginaw Hill)9                            Saginaw/dual............................................................ 5/18/99

17-1                     Monique Harvey (Lansing Waverly)12                   East Lansing/A Regional......................................... 5/21/99

17-1                     Liz VanWagner (Traverse City Central)11              Alma/Inv.................................................................... 5/15/99

17-1                     Maria Suarez (Utica)12                                             MAC White................................................................ 5/25/99

17-1                     Jennifer Rathe (Battle Creek Central)11                 Portage/dual............................................................. 5/11/99

17-0.5                  Robin Landfair (Okemos)12                                    Alma/Inv.................................................................... 5/15/99

17-0                     Erin Alexander (Grand Blanc)12                             Holly/Inv.................................................................... 3/31/99

17-0                     Gabriella Moore (Saginaw)12                                  Auburn/A Regional................................................... 5/22/99

16-11.5                C-Erin McFarland (Saginaw Michigan Lutheran)10................................................................. Saginaw/C State                6/ 5/99

16-11                   C-Gena Schoen (Hemlock)12                                 Saginaw/SVSU Inv................................................... 4/23/99

16-11                   C-Alanna Mestelle (White Pigeon)12                     White Pigeon/dual................................................... 4/20/99

16-11                   Kieara Jackson (Grandville)10                               Kentwood/dual.......................................................... 5/ 4/99

16-11                   C-Anna Fisher (Ann Arbor Richard)12                   Ypsilanti/C Regional................................................ 5/22/99

16-11                   B-Jessica Crowley (Middleville)11                         Auburn/B State........................................................... 6/ 5/99

16-10.5                Christa Weaver (East Kentwood)11                        Grand Rapids/A Regional....................................... 5/22/99

16-10.5                Tonya McCarty (Walled Lake Central)10               Midland/A State......................................................... 6/ 5/99

16-10.5                B-Jenny Wildt (Dearborn Heights Annapolis)11  Dearborn Heights/Inv.............................................. 5/15/99

16-10.5                Merili Mosely (Ann Arbor Pioneer)11                     Edwardsville/USATF Youth Nationals..................... 7/ 4/99

16-9.5                  C-Amy Taylor (McBain)10                                        Saginaw/C State........................................................ 6/ 5/99

16-9.25                C-Michelle Borek (Marlette)11                                 Unionville/C Regional............................................. 5/22/99

16-9                     Chigo Ozor (Ann Arbor Pioneer)10                        Ypsilanti/A Regional................................................ 5/21/99

16-8.5                  B-Tessa Holman (Coopersville)10                         Muskegon/B Regional............................................. 5/21/99

16-8                     Merili Mosley (Ann Arbor Pioneer)11                     Ypsilanti/A Regional................................................ 5/21/99

16-7.5                  C-Sarah Warnke (Benzie Central)11                       Traverse City/quad................................................... 4/20/99

16-7.5                  B-Nicole Sullivan (Vassar)12                                   (meet?)............................................................................. /99

16-7                     B-Lindsey Kohn (Belding)11                                   Sparta/Tri Inv............................................................ 4/24/99

16-7                     Jenny Walter (St Johns)11                                      Auburn/A Regional................................................... 5/22/99

16-7                     B-Shannon Kilgore (Grand Rapids Creston)12    Grand Rapids/dual.................................................. 4/20/99

16-6.75                Shermaine Drake (Ferndale)12                               Warren/A Regional.................................................. 5/21/99
16-6.25                C-Jamie Fluegge (Cass City)10                              Unionville/C Regional............................................. 5/22/99

16-6                     C-Mindy Dietzel (Saginaw Valley Lutheran)           Saginaw/SVSU Inv................................................... 4/23/99

16-6                     Rachel Uchman (Clarkston)11                                Troy/dual................................................................... 4/27/99

16-6                     Nicole Martin (Woodhaven)12                                Grosse Ile/News-Herald Inv.................................... 5/15/99

16-6                     Tameka Carroll (Ferndale)10                                  Warren/A Regional.................................................. 5/21/99

16-6                     C-Danielle Miller (Flat Rock)9                                 Ypsilanti/C Regional................................................ 5/22/99

Wind-aided:

18-8                     Charnita Allen (Portage Central)11                         Kalamazoo/dual........................................................ 4/27/99

17-8.5                  B-Brandis O'Neal (Detroit Renaissance)11            Detroit/PSL................................................................ 5/26/99

17-5                     Rachel Uchman (Clarkston)11                                Rochester/OAA I....................................................... 5/25/99

17-3.5                  Katy Kossoris (Jenison)12                                      Muskegon/dual......................................................... 5/11/99

 

TRIPLE JUMP (state record 39-5 Sherita Williams-Detroit King 1998)

34-8                     Merili Mosely (Ann Arbor Pioneer)11                     River Rouge/USATF State Junior Olympics.......... 6/26/99

34-3.25                    Mosely                                                                    Edwardsville/USATF Youth Nationals..................... 7/ 4/99

32-7                         Mosely                                                                    Detroit/AAU State Junior Olympics......................... 6/19/99

29-6                     Melissa Dascola (Team Mich)                                 Berea/AAU National Junior Olympics..................... 8/ 2/99

28-3.5                  Alexis Fear (Ann Arbor Huron)11                            Port Huron/Husky Relays........................................ 4/17/99

28-11                   Tujuana Shinholster (Detroit Mumford)                  Detroit/AAU State Junior Olympics......................... 6/19/99

28-1.5                      Dascola                                                                  Detroit/AAU State Junior Olympics......................... 6/19/99

28-1.5                  Mary Cook (Team Mich)                                          Detroit/AAU State Junior Olympics......................... 6/19/99

27-4                     Dianna Wojdyla (Norway)12                                   Florence/Inv.................................................................... /99

26-3                     Nakia Washington (Motor City PAL)                      Detroit/AAU State Junior Olympics......................... 6/19/99

 

SHOT PUT (state record 48-8 Sonya Payne-Ann Arbor Huron 1986)

47-1.5                  B-Becky Breisch (Edwardsburg)10                         River Rouge/USATF State Junior Olympics.......... 6/26/99

46-5                         Breisch                                                                   Allegan/B Regional.................................................. 5/21/99

45-5                         Breisch                                                                   Constantine/Inv........................................................ 5/14/99

44-3                         Breisch                                                                   Dowagiac/dual........................................................... 5/ 4/99

43-8.75                April Phillips (Fraser)12                                           Midland/A State......................................................... 6/ 5/99

43-4                         Breisch                                                                   Berrien Springs/Lakeland Conf.............................. 5/15/99

43-2.5                      Phillips                                                                  Warren/Macomb County.......................................... 5/28/99

43-2.5                      Phillips                                                                   Midland/A State (!)..................................................... 6/ 5/99

43-2                         Breisch                                                                   Portland/Inv.............................................................. 4/17/99

42-11                       Breisch                                                                   Berrien Springs/dual................................................ 4/26/99

42-8.5                      Breisch                                                                   Auburn/B State........................................................... 6/ 5/99

--

42-4.5                  Shanna DuBose (Adrian)11                                     Adrian/dual............................................................... 4/20/99

42-2.5                  B-Rachel Shrewsbury (Dearborn Divine Child)12 Dearborn/All-Area...................................................... 5/ 1/99

42-2.5                  Nicole Brown (Benton Harbor)12                            Kalamazoo/Big 8....................................................... 5/26/99

42-2                     C-Sarah Adelaine (Harbor Springs)11                   East Jordan/Rotary Inv............................................ 5/17/99

42-1.75                Breann Smith (Ann Arbor Pioneer)10                     Edwardsville/USATF Youth Nationals..................... 7/ 4/99

42-1                     C-Laura Taylor (Kingsley)12                                   East Jordan/C Regional.......................................... 5/22/99

41-1                     D-Sarah Chobot (Mendon)12                                  (meet?)............................................................................. /99

40-11                   Tiffany Grubaugh (Plymouth Salem)11                   Ypsilanti/Washtenaw County Champions.............. 6/ 1/99

40-8                     B-Stephanie Algera (Caledonia)12                         Belding/OK Gold...................................................... 5/18/99

40-4.75                Katie Rang (Romeo)10                                             Midland/A State......................................................... 6/ 5/99

40-1.25                Crystal Weaver (East Kentwood)11                        Wyoming/OK Champions....................................... 5/24/99

39-10.5                Leah Johnson (Traverse City Central)11               Midland/A State......................................................... 6/ 5/99

39-10                   Liz McKinnon (Oxford)12                                        Flint/Metro League................................................... 5/26/99

39-10                   D-Stacey Coleman (Fulton-Middleton)12              Fulton/dual................................................................ 5/19/99

39-9                     C-Erica Krolik (Maple Valley)12                              Webberville/tri........................................................... 4/27/99

39-7.5                  B-Amanda Sulpher (Eaton Rapids)12                    Eaton Rapids/dual.................................................... 5/ 5/99

39-7                     C-Aimee Stiverson (Pittsford)12                              Morenci/dual............................................................. 4/13/99

39-5                     C-Becca McCann (Freeland)11                               Clare/C Regional...................................................... 5/22/99

39-3.75                B-Sandra Hansen (Manistee)11                              Auburn/B State........................................................... 6/ 5/99

39-2                     C-Andrea Johnson (Ravenna)11                           Saginaw/C State........................................................ 6/ 5/99

39-1                     Sakeya Brown (Flint Northwestern)11                    Bay City/dual............................................................. 4/20/99

38-9.5                  C/UP-Lydia Edwards (Gwinn)12                             Marquette/UP-C State................................................ 6/ 5/99

38-6.25                B-Tara Snyder (Marysville)12                                  MAC Blue Division................................................... 5/25/99

38-6                     Keleida Smith (Lansing Sexton)11                         Midland/A State......................................................... 6/ 5/99

38-4.5                  B-Kelly Shelton (Grand Rapids Catholic Central)9................................................. Grand Rapids/B Regional                5/21/99

38-4.5                  D-Amanda Hauff (Atlanta)11                                    Frankenmuth/D State................................................ 6/ 5/99

38-3.75                B-Allison Gross (Corunna)11                                 Linden/B Regional................................................... 5/21/99

38-3.5                  Sarah Armstrong (Grand Ledge)12                        (meet?)............................................................................. /99

38-2.75                D-Megan Smith (Fairview)12                                   Frankenmuth/D State................................................ 6/ 5/99

38-2.5                  C-Ketwana Wilson (Albion)12                                 Stockbridge/Inv......................................................... 5/ 7/99

38-2.5                  Jamie Barbour (Dearborn Edsel Ford)9                 Dearborn/Mega Red................................................. 5/25/99

38-1                     Emily Austreng (Okemos)11                                    East Lansing/A Regional......................................... 5/21/99

38-1                     Jessica Parsons (Lansing Waverly)11                  (meet?)............................................................................. /99

38-0.75                B-Natasha Neal (Wyoming Park)11                        Wyoming/OK Champions....................................... 5/24/99

38-0.5                  A/UP-Jacoba Williamson (Marquette)11                 Marquette/tri.............................................................. 5/11/99

38-0                     B-Kim Sampson (Detroit Renaissance)11              Detroit/PSL................................................................ 5/26/99

37-11.75              Mandy VanDenBosch (Grand Rapids Christian)12.................................................................. Midland/A State                6/ 5/99

37-11.5                B-Karen Van Erp (Bad Axe)12                                 Bad Axe/B Regional................................................. 5/22/99

37-11                   C-Jessica Kochendorfer (Quincy)11                      Union City/C Regional............................................ 5/21/99

37-9                     Jane Schell (Rochester)10                                      West Bloomfield/A Regional................................... 5/22/99

37-8                     B-Julie Holtz (SCS Lake Shore)11                           Warren/Macomb County.......................................... 5/28/99

37-6                     B-Kari Taylor (Chelsea)9                                         Stockbridge/B Regional.......................................... 5/22/99

37-5.5                  Missy Mohrbach (Temperance Bedford)10           Toledo/Great Lakes league..................................... 5/15/99

37-5                     C-Rachel Schroeder (Mason County Central)11  Hesperia/dual........................................................... 4/20/99

37-5                     C-Brandi Muscott (Breckinridge)11                        Clare/C Regional...................................................... 5/22/99

37-3                     Kathleen Grandy (Wyandotte Roosevelt)11          Ypsilanti/A Regional................................................ 5/21/99

37-0                     B-Ryan Reinbold (Frankenmuth)12                        (meet?)............................................................................. /99

36-11                   D/UP-Chrissy Campbell (Pickford)11                     Pickford/EUP Preview.............................................. 4/23/99

36-11                   B-Jamie Febo (Sparta)12                                         Belding/OK Gold...................................................... 5/18/99

36-11                   D/UP-Lisa Froberg (Rapid River)12                        Skyline Conference................................................. 5/19/99

36-11                   B-Katie Corner (Grand Rapids Catholic Central)11.................................................................... Auburn/B State                6/ 5/99

36-9.5                  C-Colleen Floyd (Erie-Mason)12                            Saginaw/C State........................................................ 6/ 5/99

36-9.25                D-Jeaniae Lawton (Harper Woods Gallagher)9    Frankenmuth/D State................................................ 6/ 5/99

 

DISCUS (state record 166-5 Alana Robinson-Grosse Ile 1998)

151-5                   B-Becky Breisch (Edwardsburg)10                         Auburn/B State........................................................... 6/ 5/99

150-5                       Breisch                                                                   Auburn/B State (!)....................................................... 6/ 5/99

148-11                     Breisch                                                                   Omaha/USATF Junior Olympics............................ 7/30/99

148-7                       Breisch                                                                   Allegan/B Regional.................................................. 5/21/99

146-7                       Breisch                                                                   Berrien Springs/Lakeland Conf.............................. 5/15/99

143-9                       Breisch                                                                   Dowagiac/dual........................................................... 5/ 4/99

139-6                   April Phillips (Fraser)12                                           Warren/Macomb County.......................................... 5/28/99

138-10                     Breisch                                                                   Auburn/B State (!)....................................................... 6/ 5/99

138-4                   Tiffany Grubaugh (Plymouth Salem)11                   Ann Arbor/Pioneer Inv............................................. 5/15/99

138-1                       Grubaugh                                                               Ypsilanti/Washtenaw County Champions.............. 6/ 1/99

--

136-6                   Shanna DuBose (Adrian)11                                     Ypsilanti/A Regional................................................ 5/21/99

135-7                   B-Jamie Febo (Sparta)12                                         Sparta/dual................................................................ 5/10/99

134-2                   B-Lindsey Baber (Grosse Ile)12                              Tecumseh/Relays...................................................... 5/ 1/99

133-11                 B-Katie Corner (Grand Rapids Catholic Central)11............................................................ Grand Rapids/dual                4/29/99

132-10                 D-Lynnea Sibley (Walkerville)12                             Muskegon/Chronicle All Star.................................. 5/28/99

132-2                   Melisa Forman (Rockford)12                                  Grand Rapids/A Regional....................................... 5/22/99

131-11                 D/UP-Mandy Bishop (Pickford)11                          Newberry/Elks Inv.................................................... 5/10/99

131-6                   B-Shandy Atwood (Kalkaska)12                             East Jordan/Rotary Inv............................................ 5/17/99

129-4                   Sakeya Brown (Flint Northwestern)11                    Midland/A State......................................................... 6/ 5/99

127-5                   B-Ashley Swainston (Muskegon Orchard View)10............................................. Muskegon/Chronicle All Star                5/28/99

127-4                   C-Becca McCann (Freeland)11                               Saginaw/C State........................................................ 6/ 5/99

126-3                   B-Beka Moeller (Corunna)12                                   Alma/Inv.................................................................... 5/15/99

126-3                   Tanya Koeman (Hudsonville)11                             Midland/A State......................................................... 6/ 5/99

126-2                   Leah Johnson (Traverse City Central)11               Traverse City/Honor Roll......................................... 6/ 1/99

125-4                   B-Kelly Shelton (Grand Rapids Catholic Central)9............................................................. Grand Rapids/Bos                6/ 2/99

125-3                   B-Karen Van Erp (Bad Axe)12                                 Bad Axe/tri................................................................. 5/11/99

125-0                   Breann Smith (Ann Arbor Pioneer)10                     Midland/A State......................................................... 6/ 5/99

125-0                   B-Kim Sampson (Detroit Renaissance)11              Auburn/B State........................................................... 6/ 5/99

124-9                   Kristen Twarkowski (Brighton)12                           Ypsilanti/Lady Braves Relays................................. 5/28/99

124-5                   Bre Detrick (Temperance Bedford)12                     Toledo/Great Lakes league..................................... 5/15/99

124-1                   D-Stacey Coleman (Fulton-Middleton)12              Litchfield/D Regional............................................... 5/22/99

124-1                   C-Aimee Stiverson (Pittsford)12                              Union City/C Regional............................................ 5/21/99

123-5                   B-Jennifer Flemming (St Clair)12                            Auburn/B State........................................................... 6/ 5/99

122-7                   C-Sarah Adelaine (Harbor Springs)11                   Saginaw/C State........................................................ 6/ 5/99

122-5                   B-Allison Gross (Corunna)11                                 Linden/B Regional................................................... 5/21/99

122-5                   B-Julie Holtz (St Clair Shores Lake Shore)11        St Clair Shores/B Regional..................................... 5/21/99

122-2                   Jamie Kuzdek (South Lyon)11                                 Ypsilanti/Washtenaw County Champions.............. 6/ 1/99

121-7                   B-Alicia Russell (Beaverton)11                                Auburn/B State........................................................... 6/ 5/99

121-1                   Kristin DeRosia (Pinckney)12                                 Brighton/MITCA Team A.......................................... 5/29/99

120-9                   Judy Telford (Farmington Hills Mercy)10              dual............................................................................. 5/ 4/99

120-6                   C-Rachel Schroeder (Mason County Central)11  Muskegon/Chronicle All Star.................................. 5/28/99

120-2                   B-Barb Kopinski (Dexter)12                                     Ypsilanti/Washtenaw County Champions.............. 6/ 1/99

119-11                 Mandy VandenBosch (Grand Rapids Christian)12................................................ Grand Rapids/A Regional                5/22/99

119-5                   Jennifer Hefner (Livonia Churchill)11                    Redford/A Regional................................................. 5/21/99

119-5                   Kristie Bialk (Warren Cousino)12                           Sterling Heights/MAC Gold Division..................... 5/25/99

119-1                   C-Jessica Kochendorfer (Quincy)11                      Saginaw/C State........................................................ 6/ 5/99

119-1                   A/UP-Allyson Conway (Escanaba)11                     Negaunee/Lions Invite............................................. 5/15/99

118-11                 C-Jill Dekam (McBain)12                                         Morley/C Regional................................................... 5/22/99

118-7                   C-Elizabeth Linn (Harbor Beach)10                        Unionville/C Regional............................................. 5/22/99

118-2                   Mara Hawkins (Kalamazoo Central)11                    (meet?)............................................................................. /99

117-10                 Ann Marsh (Sterling Heights)12                             Sterling Heights/dual...................................................... /99

117-9                   B-Jen Stevens (Marshall)12                                    Sturgis/dual............................................................... 4/27/99

117-9                   Ariel Kelly (Addison)11                                            Ypsilanti/C Regional................................................ 5/22/99

117-8                   Carly Gruber (Monroe)12                                         Ypsilanti/A Regional................................................ 5/21/99

117-6                   B-Christie Farrand (Stevensville Lakeshore)12    (meet?)............................................................................. /99

117-4                   C-Lois Lamb (Harbor Beach)11                               Unionville/C Regional............................................. 5/22/99

117-0                   Angie Goyette (Otisville LakeVille)12                     Mt Morris/Metro........................................................ 5/26/99

116-10                 Julie Costello (Grand Ledge)9                                Jackson/Northwest Inv............................................ 5/15/99

116-9                   C-Jessica Southwarth (Caro)11                              Bad Axe/dual............................................................. 4/12/99

116-7                   C-Leslie Peters (Ubly)10                                          Unionville/C Regional............................................. 5/22/99

116-6                   Candice Harris (Grand Blanc)12                            Flint/Dougherty Relays............................................ 5/14/99

 

HAMMER (state record 131-10 Alana Robinson-Grosse Ile 1998)

72-1                     Jamie Febo (Sparta)12                                             Grand Rapids/Furniture City Classic..................... 6/30/99

 

JAVELIN (state record 163-10 Louise Gerrisch-Livonia Franklin 1966)

93-6                     Breann Smith (Ann Arbor Pioneer)10                     Edwardsville/USATF Youth Nationals..................... 7/ 4/99

85-5                     Nancy Brininstool (Cereal City)                              Detroit/AAU State Junior Olympics......................... 6/19/99

83-2                         Smith                                                                      River Rouge/USATF State Junior Olympics.......... 6/26/99

76-0                     Jennifer Green (Ann Arbor Pioneer)9                    River Rouge/USATF State Junior Olympics.......... 6/26/99

73-1                     Tara Davis                                                                 Detroit/AAU State Junior Olympics......................... 6/19/99

71-3                         Smith                                                                      Detroit/AAU State Junior Olympics......................... 6/19/99

65-5                     Sabrina Hale (Detroit ?)                                            Berea/AAU National Junior Olympics..................... 8/ 6/99

64-9                     Beth March                                                                Detroit/AAU State Junior Olympics......................... 6/19/99

64-5                     D-Jeaniae Lawton (Harper Woods Gallagher)9    Detroit/AAU State Junior Olympics......................... 6/19/99

63-2                         Green                                                                    Detroit/AAU State Junior Olympics......................... 6/19/99

--

61-6                     Kristin Cheryan (Caledonia)10                               Grand Rapids/Furniture City Classic..................... 6/30/99

55-3                     Lisa Cotter (Coppersville)9                                     Grand Rapids/Furniture City Classic..................... 6/30/99

54-7                     Brande Smith                                                            Berea/AAU National Junior Olympics..................... 8/ 6/99

50-0                     Carrie Zantarga (Coopersville) 12                          Grand Rapids/Furniture City Classic..................... 6/30/99

 

4 x 100 RELAY  (state record 47.48 Detroit Cass Tech 1997)

48.50                    Ann Arbor Pioneer                                                    Edwardsville/USATF Youth Ch................................ 7/ 3/99

48.61                    Detroit Cass Tech                                                     Dayton/Roosevelt..................................................... 5/ 1/99

48.99                    Southfield                                                                  Dayton/Roosevelt..................................................... 5/ 1/99

49.04                       Ann Arbor Pioneer                                                Midland/A State......................................................... 6/ 5/99

49.23                    Ypsilanti                                                                    Midland/A State......................................................... 6/ 5/99

49.63                       Detroit Cass Tech                                                 Midland/A State......................................................... 6/ 5/99

49.77                       Southfield                                                               Midland/A State......................................................... 6/ 5/99

49.80                    B-Detroit Renaissance                                             Auburn/B State........................................................... 6/ 5/99

49.93                    Saginaw                                                                     Auburn/A Regional................................................... 5/22/99

49.98                    Battle Creek Central                                                  Midland/A State......................................................... 6/ 5/99

--

50.17                    Lansing Sexton                                                        Midland/A State......................................................... 6/ 5/99

50.17                    Flint Southwestern                                                   Midland/A State......................................................... 6/ 5/99

50.23                    Grand Rapids Ottawa Hills                                      Midland/A State......................................................... 6/ 5/99

50.27                    B-Wyoming Park                                                      Auburn/B State........................................................... 6/ 5/99

50.45                    Plymouth Salem                                                        Midland/A State......................................................... 6/ 5/99

50.46                    Bloomfield Hills Lahser                                            Midland/A State......................................................... 6/ 5/99

50.54                    Pinckney                                                                   Midland/A State......................................................... 6/ 5/99

50.60                    Midland                                                                     Auburn/A Regional................................................... 5/22/99

50.69                    Dearborn Edsel Ford                                               Midland/A State......................................................... 6/ 5/99

50.82                    C-Napoleon                                                              Saginaw/C State........................................................ 6/ 5/99

50.89                    B-Grand Rapids Creston                                         Auburn/B State........................................................... 6/ 5/99

50.96                    Utica                                                                           Midland/A State......................................................... 6/ 5/99

51.16                    Okemos                                                                     Alma/Inv.................................................................... 5/15/99

51.26                    Mason                                                                        Midland/A State......................................................... 6/ 5/99

51.33                    Oak Park                                                                    Midland/A State......................................................... 6/ 5/99

51.36                    B-Hudsonville Unity Christian                                Auburn/B State........................................................... 6/ 5/99

51.37                    Pontiac Northern                                                      Midland/A State......................................................... 6/ 5/99

51.45                    B-Bridgeport                                                             Auburn/B State........................................................... 6/ 5/99

51.49                    B-Grand Rapids Central                                          Auburn/B State........................................................... 6/ 5/99

51.51                    B-St Joseph                                                              Auburn/B State........................................................... 6/ 5/99

51.54                    Walled Lake Western                                               Midland/A State......................................................... 6/ 5/99

51.57                    B-Otsego                                                                   Auburn/B State........................................................... 6/ 5/99

51.58                    Portage Northern                                                      Midland/A State......................................................... 6/ 5/99

51.58                    B-Muskegon Heights                                               Auburn/B State........................................................... 6/ 5/99

51.60                    C-Detroit DePorres                                                   Saginaw/C State........................................................ 6/ 5/99

51.61                    Romeo                                                                       Midland/A State......................................................... 6/ 5/99

51.69                    B-Romulus                                                                 Auburn/B State........................................................... 6/ 5/99

51.78                    B-Gladwin                                                                 Auburn/B State........................................................... 6/ 5/99

51.81                    C-Hemlock                                                                Saginaw/C State........................................................ 6/ 5/99

51.86                    C-Albion                                                                    Saginaw/C State........................................................ 6/ 5/99

51.87                    East Kentwood                                                          Midland/A State......................................................... 6/ 5/99

51.88                    B-Ypsilanti Willow Run                                            Auburn/B State........................................................... 6/ 5/99

51.92                    D-St Joseph Lake Michigan Catholic                     Frankenmuth/D State................................................ 6/ 5/99

51.95                    B-Haslett                                                                    Auburn/B State........................................................... 6/ 5/99

52.05                    B-Beaverton                                                              Auburn/B State........................................................... 6/ 5/99

52.06                    B-Ludington                                                              Auburn/B State........................................................... 6/ 5/99

52.07                    B-River Rouge                                                          Auburn/B State........................................................... 6/ 5/99

52.08                    B-Stockbridge                                                           Auburn/B State........................................................... 6/ 5/99

52.10                    B-Saginaw Swan Valley                                           Auburn/B State........................................................... 6/ 5/99

52.13                    C-Freeland                                                                Saginaw/C State........................................................ 6/ 5/99

52.15                    Saline                                                                         Pinckney/SEC........................................................... 5/25/99

52.15                    Owosso                                                                     Auburn/A Regional................................................... 5/22/99

52.15                    B-Coloma                                                                  Auburn/B State........................................................... 6/ 5/99

Hand-timed:

48.7                      Ann Arbor Pioneer                                                    Ypsilanti/Washtenaw County Champions.............. 6/ 1/99

48.8                         Ann Arbor Pioneer                                                River Rouge/USATF State Junior Olympics.......... 6/26/99

48.9                      B-Detroit Renaissance                                             Detroit/PSL................................................................ 5/27/99

49.0                      Ypsilanti                                                                    Ypsilanti/A Regional................................................ 5/21/99

49.1                         Ann Arbor Pioneer                                                Ypsilanti/A Regional................................................ 5/21/99

49.1                      Lansing Sexton                                                        East Lansing/A Regional......................................... 5/21/99

49.3                      Detroit Cass Tech                                                     Redford/A Regional................................................. 5/21/99

49.6                         Ypsilanti                                                                 Ypsilanti/Golden Triangle....................................... 4/30/99

49.6                      Southfield                                                                  Hazel Park/Oakland County.................................... 5/28/99

49.7                         Saginaw                                                                 Flint/Mott Relays....................................................... 5/ 7/99

49.7                         Ann Arbor Pioneer                                                Ann Arbor/Pioneer Inv............................................. 5/15/99

49.7                      Battle Creek Central                                                  East Lansing/A Regional......................................... 5/21/99

--

49.8                      Pontiac Northern                                                      Milford/A Regional................................................... 5/21/99

50.1                      Flint Southwestern                                                   Saginaw/Saginaw Valley Conf................................ 5/26/99

50.2                      Westland Glenn                                                       Redford/A Regional................................................. 5/21/99

50.3                      Lansing Everett                                                         Kalamazoo/Lady Knights Inv.................................. 4/30/99

50.3                      Midland                                                                     Saginaw/Saginaw Valley Conf................................ 5/26/99

50.4                      Grand Rapids Ottawa Hills                                      Grand Rapids/A Regional....................................... 5/22/99

50.5                      Dearborn Edsel Ford                                               Ypsilanti/A Regional................................................ 5/21/99

50.5                      Plymouth Salem                                                        Redford/A Regional................................................. 5/21/99

50.5                      B-Wyoming Park                                                      Grand Rapids/B Regional....................................... 5/21/99
50.6                      B-Ypsilanti Willow Run                                            Ypsilanti/Golden Triangle....................................... 4/30/99

50.6                      B-Grand Rapids Creston                                         Grand Rapids/B Regional....................................... 5/21/99

50.7                      Lansing Sexton                                                        Grand Rapids/Coca Cola Inv................................. 4/17/99

50.7                      B-Hudsonville Unity Christian                                Grand Rapids/B Regional....................................... 5/21/99

50.8                      Flint Central                                                              Midland/dual............................................................. 4/13/99

50.8                      Walled Lake Western                                               Milford/A Regional................................................... 5/21/99

50.8                      Mason                                                                        East Lansing/A Regional......................................... 5/21/99

50.8                      Portage Northern                                                      East Lansing/A Regional......................................... 5/21/99

50.8                      B-Grand Rapids South Christian                            Grand Rapids/B Regional....................................... 5/21/99

50.8                      B-Grand Rapids Central                                          Grand Rapids/B Regional....................................... 5/21/99

50.8                      Utica                                                                           Warren/Macomb County.......................................... 5/28/99

50.8                      Bloomfield Hills Lahser                                            Hazel Park/Oakland County.................................... 5/28/99

50.9                      Westland Glenn                                                       Monroe/Waters Relays............................................ 4/24/99

51.0                      Pinckney                                                                   Milford/A Regional................................................... 5/21/99

51.1                      C-Detroit DePorres                                                   Williamston/inv........................................................ 5/15/99

51.1                      C-Hemlock                                                                Clare/C Regional...................................................... 5/22/99

51.2                      B-Wyoming Park                                                      Wyoming Park/Relays.............................................. 5/ 1/99

51.2                      Okemos                                                                     Alma/Inv.................................................................... 5/15/99

51.2                      Kalamazoo Central                                                   Comstock/G-K Inv..................................................... 6/ 1/99

51.2                      Muskegon Reeths-Puffer                                         Muskegon/Chronicle All Star.................................. 5/28/99

51.3                      Oak Park                                                                    Warren/A Regional.................................................. 5/21/99

51.3                      East Kentwood                                                          Grand Rapids/A Regional....................................... 5/22/99

51.4                      Ann Arbor Huron                                                      Ypsilanti/A Regional................................................ 5/21/99

51.4                      B-Otsego                                                                   Allegan/B Regional.................................................. 5/21/99

51.4                      Rochester Adams                                                     Hazel Park/Oakland County.................................... 5/28/99

51.6                      Detroit Mumford                                                        Warren/A Regional.................................................. 5/21/99

51.6                      B-Romulus                                                                 River Rouge/B Regional.......................................... 5/21/99

51.6                      C-Albion                                                                    Union City/C Regional............................................ 5/21/99

51.6                      B-Grand Rapids Catholic Central                           Grand Rapids/B Regional....................................... 5/21/99

51.6                      Romeo                                                                       Warren/Macomb County.......................................... 5/28/99

51.7                      Brighton                                                                    Milford/A Regional................................................... 5/21/99

51.7                      B-Saginaw Swan Valley                                           Bad Axe/B Regional................................................. 5/22/99

51.7                      B-Coloma                                                                  Allegan/B Regional.................................................. 5/21/99

51.7                      B-St Joseph                                                              Allegan/B Regional.................................................. 5/21/99

51.8                      B-Gladwin                                                                 Houghton Lake/B Regional..................................... 5/22/99

51.8                      Ypsilanti Lincoln                                                      Ypsilanti/A Regional................................................ 5/21/99

51.8                      B-Corunna                                                                 Linden/B Regional................................................... 5/21/99

51.8                      B-Whitehall                                                               Muskegon/Chronicle All Star.................................. 5/28/99

 

4 x 200 RELAY (state record 1:38.4 Detroit Cass Tech 1994)

1:40.41                 Detroit Cass Tech                                                     Midland/A State......................................................... 6/ 5/99

1:40.5                      Detroit Cass Tech                                                 Redford/A Regional................................................. 5/21/99

1:40.64                 Southfield                                                                  Midland/A State......................................................... 6/ 5/99

1:40.75                    Detroit Cass Tech                                                 Dayton/Roosevelt..................................................... 5/ 1/99

1:40.8                      Southfield                                                               Hazel Park/Oakland County.................................... 5/28/99

1:41.5                      Southfield                                                               West Bloomfield/A Regional................................... 5/22/99

1:41.5                   B-Detroit Renaissance                                             St Clair Shores/B Regional..................................... 5/21/99

1:42.12                 Ann Arbor Pioneer                                                    Midland/A State......................................................... 6/ 5/99

1:42.40                    Southfield                                                               Dayton/Roosevelt..................................................... 5/ 1/99

1:42.4                      Southfield                                                               Southfield/tri............................................................. 5/11/99

1:42.51                    B-Detroit Renaissance                                          Auburn/B State........................................................... 6/ 5/99

--

1:42.65                 Battle Creek Central                                                  Midland/A State......................................................... 6/ 5/99

1:42.7                   Ypsilanti                                                                    Ypsilanti/Washtenaw County Champions.............. 6/ 1/99

1:44.88                 Flint Southwestern                                                   Midland/A State......................................................... 6/ 5/99

1:45.04                 Detroit Mumford                                                        Midland/A State......................................................... 6/ 5/99

1:45.0                   Saginaw                                                                     Saginaw/Saginaw Valley Conf................................ 5/26/99

1:45.31                 Detroit Northwestern                                                Midland/A State......................................................... 6/ 5/99

1:45.3                   Westland Glenn                                                       Redford/A Regional................................................. 5/21/99

1:45.54                 Walled Lake Western                                               Midland/A State......................................................... 6/ 5/99

1:45.5                   Pontiac Northern                                                      Hazel Park/Oakland County.................................... 5/28/99

1:45.75                 East Kentwood                                                          Midland/A State......................................................... 6/ 5/99

1:45.7                   Lansing Sexton                                                        East Lansing/A Regional......................................... 5/21/99

1:45.7                   B-Wyoming Park                                                      Grand Rapids/B Regional....................................... 5/21/99

1:45.84                 Grand Rapids Ottawa Hills                                      Midland/A State......................................................... 6/ 5/99

1:45.86                 Grandville                                                                 Midland/A State......................................................... 6/ 5/99

1:45.91                 Rochester Adams                                                     Midland/A State......................................................... 6/ 5/99

1:46.12                 C-Hemlock                                                                Saginaw/C State........................................................ 6/ 5/99

1:46.22                 Saginaw Hill                                                              Midland/A State......................................................... 6/ 5/99

1:46.30                 Pinckney                                                                   Midland/A State......................................................... 6/ 5/99

1:46.48                 B-Grand Rapids South Christian                            Auburn/B State........................................................... 6/ 5/99

1:46.6                   Bloomfield Hills Lahser                                            West Bloomfield/A Regional................................... 5/22/99

1:46.7                   Flint Central                                                              Flint/Mott Relays....................................................... 5/ 7/99

1:46.7                   Plymouth Salem                                                        Redford/A Regional................................................. 5/21/99

1:46.86                 Brighton                                                                    Midland/A State......................................................... 6/ 5/99

1:47.04                 Utica                                                                           Midland/A State......................................................... 6/ 5/99

1:47.2                   C-Hemlock                                                                Hemlock/Tri Valley West......................................... 5/18/99

1:47.2                   Midland                                                                     Saginaw/Saginaw Valley Conf................................ 5/26/99

1:47.31                 C-Redford Borgess                                                  Saginaw/C State........................................................ 6/ 5/99

1:47.44                 C-Benzie Central                                                       Saginaw/C State........................................................ 6/ 5/99

1:47.6                   B-Grand Rapids Creston                                         Grand Rapids/B Regional....................................... 5/21/99

1:47.72                 Ann Arbor Huron                                                      Brighton/MITCA Team A.......................................... 5/29/99

1:47.74                 Pinckney                                                                   Brighton/MITCA Team A.......................................... 5/29/99

1:47.7                   Dearborn Edsel Ford                                               Ypsilanti/A Regional................................................ 5/21/99

1:47.7                   B-Mattawan                                                                Allegan/B Regional.................................................. 5/21/99

1:47.86                 B-West Branch Ogemaw Heights                           Auburn/B State........................................................... 6/ 5/99

1:47.8                   Oak Park                                                                    Warren/A Regional.................................................. 5/21/99

1:48.01                 B-Grosse Ile                                                              Auburn/B State........................................................... 6/ 5/99

1:48.0                   B-Hudsonville Unity Christian                                Grand Rapids/B Regional....................................... 5/21/99

1:48.3                   Rockford                                                                   Grand Rapids/A Regional....................................... 5/22/99

1:48.41                 C-Saginaw Michigan Lutheran                                Saginaw/C State........................................................ 6/ 5/99

1:48.45                 C-Detroit DePorres                                                   Saginaw/C State........................................................ 6/ 5/99

1:48.48                 C-Napoleon                                                              Saginaw/C State........................................................ 6/ 5/99

1:48.5                   C-Albion                                                                    Union City/C Regional............................................ 5/21/99

1:48.64                 Rockford                                                                   Brighton/MITCA Team A.......................................... 5/29/99

1:48.69                 C-Clare                                                                      Saginaw/C State........................................................ 6/ 5/99

1:48.6                   Belleville                                                                    Belleville/Tiger Relays............................................. 4/24/99

1:48.6                   B-Perry                                                                       Linden/B Regional................................................... 5/21/99

 

4 x 400 RELAY (state record 3:46.8 Ann Arbor Pioneer 1981)

3:51.0                   Ann Arbor Pioneer                                                    Ypsilanti/Washtenaw County Champions.............. 6/ 1/99

3:51.51                 Southfield                                                                  Midland/A State......................................................... 6/ 5/99

3:52.70                    Ann Arbor Pioneer                                                Midland/A State......................................................... 6/ 5/99

3:52.7                      Southfield                                                               Hazel Park/Oakland County.................................... 5/28/99

3:55.34                    Southfield                                                               Dayton/Roosevelt..................................................... 5/ 1/99

3:55.4                      Ann Arbor Pioneer                                                Ypsilanti/A Regional................................................ 5/21/99

3:57.0                      Ann Arbor Pioneer                                                River Rouge/USATF State Junior Olympics.......... 6/26/99

3:58.0                      Ann Arbor Pioneer                                                Ann Arbor/Pioneer Inv............................................. 5/15/99

4:00.5                   Pinckney                                                                   Ypsilanti/Washtenaw County Champions.............. 6/ 1/99

4:00.97                    Pinckney                                                                Pinckney/SEC........................................................... 5/25/99

4:00.9                   C-Benzie Central                                                       Traverse City/Honor Roll......................................... 6/ 1/99

--

4:01.32                 Detroit Mumford                                                        Midland/A State......................................................... 6/ 5/99

4:01.8                   East Kentwood                                                          Grand Rapids/A Regional....................................... 5/22/99

4:01.8                   Rockford                                                                   Grand Rapids/A Regional....................................... 5/22/99

4:02.0                   B-Detroit Renaissance                                             Detroit/PSL................................................................ 5/27/99

4:02.47                 B-Battle Creek Lakeview                                           Auburn/B State........................................................... 6/ 5/99

4:02.6                   Battle Creek Central                                                  East Lansing/A Regional......................................... 5/21/99

4:03.1                   Grandville                                                                 Grand Rapids/A Regional....................................... 5/22/99

4:03.9                   Flint Central                                                              Flint/Mott Relays....................................................... 5/ 7/99

4:04.51                 Detroit Cass Tech                                                     Midland/A State......................................................... 6/ 5/99

4:04.56                 Traverse City Central                                               Midland/A State......................................................... 6/ 5/99

4:05.0                   Fenton                                                                       Milford/A Regional................................................... 5/21/99

4:05.30                 Cadillac                                                                     Midland/A State......................................................... 6/ 5/99

4:06.2                   B-Grand Rapids Creston                                         Grand Rapids/B Regional....................................... 5/21/99

4:06.4                   B-Wyoming Park                                                      Grand Rapids/B Regional....................................... 5/21/99

4:06.4                   Rochester Adams                                                     Hazel Park/Oakland County.................................... 5/28/99

4:06.5                   Flint Southwestern                                                   Flint/Mott Relays....................................................... 5/ 7/99

4:06.5                   C-Mason County Central                                         Muskegon/Chronicle All Star.................................. 5/28/99

4:06.7                   Brighton                                                                    Milford/A Regional................................................... 5/21/99

4:07.0                   Detroit Northwestern                                                Flint/Mott Relays....................................................... 5/ 7/99

4:07.1                   B-Mattawan                                                                Comstock/G-K Inv..................................................... 6/ 1/99

4:07.3                   Lansing Sexton                                                        East Lansing/A Regional......................................... 5/21/99

4:07.3                   B-Corunna                                                                 Linden/B Regional................................................... 5/21/99

4:07.6                   Utica                                                                           Warren/Macomb County.......................................... 5/28/99

4:07.91                 B-Jackson Northwest                                               Auburn/B State........................................................... 6/ 5/99

4:08.12                 B-Wyoming Park                                                      Auburn/B State........................................................... 6/ 5/99

4:08.25                 B-Tecumseh                                                              Auburn/B State........................................................... 6/ 5/99

4:08.29                 B-Grand Rapids South Christian                            Auburn/B State........................................................... 6/ 5/99

4:08.3                   Livonia Stevenson                                                   Redford/A Regional................................................. 5/21/99

4:08.5                   Woodhaven                                                              Ypsilanti/A Regional................................................ 5/21/99

4:08.6                   Okemos                                                                     East Lansing/A Regional......................................... 5/21/99

4:08.84                 C-Indian River Inland Lakes                                   Saginaw/C State........................................................ 6/ 5/99

4:08.9                   Plymouth Canton                                                      Redford/A Regional................................................. 5/21/99

4:09.3                   Plymouth Salem                                                        Redford/A Regional................................................. 5/21/99

4:09.42                 Grandville                                                                 Midland/A State......................................................... 6/ 5/99

4:09.57                 D-Bellaire                                                                   Frankenmuth/D State................................................ 6/ 5/99

4:09.6                   B-Sturgis                                                                    Allegan/B Regional.................................................. 5/21/99

4:09.7                   Walled Lake Western                                               Milford/A Regional................................................... 5/21/99

4:09.89                 B-Coopersville                                                          Auburn/B State........................................................... 6/ 5/99

4:09.9                   Grand Rapids Christian                                          Grand Rapids/A Regional....................................... 5/22/99

4:10.0                   B-St Joseph                                                              Allegan/B Regional.................................................. 5/21/99

4:10.0                   Clarkston                                                                   Hazel Park/Oakland County.................................... 5/28/99

4:10.2                   Pontiac Northern                                                      Hazel Park/Oakland County.................................... 5/28/99

4:10.3                   Novi                                                                           Milford/A Regional................................................... 5/21/99

4:10.4                   Hudsonville                                                               Hastings/OK White.................................................. 5/14/99

4:10.7                   B-Perry                                                                       East Lansing/Honor Roll.......................................... 6/ 2/99

4:10.9                   Dearborn                                                                   Redford/A Regional................................................. 5/21/99

4:10.9                   C-Hudson                                                                  Union City/C Regional............................................ 5/21/99

 

4 x 800 RELAY (10:30.0) (state record 9:07.88 Rockford 1999)

9:07.88                 Rockford                                                                   Raleigh/Foot Locker Outdoor Ch........................... 6/11/99

9:22.35                    Rockford                                                                Midland/A State......................................................... 6/ 5/99

9:25.7                      Rockford                                                                Holland/OK Red....................................................... 5/19/99

9:27.4                   B-Corunna                                                                 Alma/Inv.................................................................... 5/15/99

9:28.09                 Mt Pleasant                                                                Midland/A State......................................................... 6/ 5/99

9:29.55                 Traverse City West                                                   Midland/A State......................................................... 6/ 5/99

9:29.62                 Ann Arbor Pioneer                                                    Midland/A State......................................................... 6/ 5/99

9:30.21                    Rockford                                                                Brighton/MITCA Team A.......................................... 5/29/99

9:30.56                 C-Mason County Central                                         Saginaw/C State........................................................ 6/ 5/99

9:33.36                    Mt Pleasant                                                            Auburn/A Regional................................................... 5/22/99

--

9:33.80                 Clarkston                                                                   Midland/A State......................................................... 6/ 5/99

9:34.7                   Brighton                                                                    Milford/A Regional................................................... 5/21/99

9:35.3                   Pinckney                                                                   Milford/A Regional................................................... 5/21/99

9:36.43                 Portage Central                                                         Midland/A State......................................................... 6/ 5/99

9:38.2                   B-Portland                                                                 Alma/Inv.................................................................... 5/15/99

9:39.37                 B-Battle Creek Lakeview                                           Corunna/B Team Inv................................................ 5/29/99

9:40.78                 B-West Branch Ogemaw Heights                           Auburn/B State........................................................... 6/ 5/99

9:41.24                 A/UP-Marquette                                                         Marquette/UP-A State................................................ 6/ 5/99

9:41.4                   Grand Haven                                                            Grand Rapids/A Regional....................................... 5/22/99

9:41.7                   Rochester Adams                                                     Milford/A Regional................................................... 5/21/99

9:42.1                   Muskegon Mona Shores                                         Grand Rapids/A Regional....................................... 5/22/99

9:42.3                   Clarkston                                                                   Hazel Park/Oakland County.................................... 5/28/99

9:42.4                   Holland West Ottawa                                               Grand Rapids/A Regional....................................... 5/22/99

9:42.91                 B-Wyoming Park                                                      Auburn/B State........................................................... 6/ 5/99

9:43.03                 B-Hamilton                                                                Auburn/B State........................................................... 6/ 5/99

9:43.29                 Romeo                                                                       Midland/A State......................................................... 6/ 5/99

9:43.38                 B-Lansing Catholic Central                                     Auburn/B State........................................................... 6/ 5/99

9:43.64                 Port Huron Northern                                                Midland/A State......................................................... 6/ 5/99

9:43.9                   B-Whitehall                                                               Muskegon/B Regional............................................. 5/21/99

9:45.10                 C-Kalamazoo Christian                                            Saginaw/C State........................................................ 6/ 5/99

9:45.6                   Okemos                                                                     Alma/Inv.................................................................... 5/15/99

9:45.96                 B-Grand Rapids South Christian                            Auburn/B State........................................................... 6/ 5/99

9:47.86                 Sterling Heights Stevenson                                    Brighton/MITCA Team A.......................................... 5/29/99

9:47.8                   B-Ludington                                                              Muskegon/B Regional............................................. 5/21/99

9:47.8                   Fenton                                                                       Milford/A Regional................................................... 5/21/99

9:47.8                   Milford                                                                       Milford/A Regional................................................... 5/21/99

9:47.9                   Hudsonville                                                               Grand Rapids/A Regional....................................... 5/22/99

9:48.36                 Cadillac                                                                     Midland/A State......................................................... 6/ 5/99

9:49.1                   Livonia Stevenson                                                   Redford/A Regional................................................. 5/21/99

9:49.54                 C-Harbor Beach                                                        Saginaw/C State........................................................ 6/ 5/99

9:50.1                   B-Hamilton                                                                Allegan/B Regional.................................................. 5/21/99

9:51.1                   B-Coopersville                                                          Muskegon/B Regional............................................. 5/21/99

9:51.3                   Novi                                                                           Milford/A Regional................................................... 5/21/99

9:52.1                   B-Vicksburg                                                               Comstock/G-K Inv..................................................... 6/ 1/99

9:52.99                 B-Haslett                                                                    Auburn/B State........................................................... 6/ 5/99

9:53.24                 C-Indian River Inland Lakes                                   Saginaw/C State........................................................ 6/ 5/99

9:53.8                   B-Fremont                                                                 Muskegon/B Regional............................................. 5/21/99

9:54.7                   B-Perry                                                                       Linden/B Regional................................................... 5/21/99

9:55.02                 C-Benzie Central                                                       Saginaw/C State........................................................ 6/ 5/99

9:55.6                   Ionia                                                                           East Lansing/A Regional......................................... 5/21/99

9:56.3                   Rochester                                                                  West Bloomfield/A Regional................................... 5/22/99

9:56.9                   B-Frankenmuth                                                         Alma/Inv.................................................................... 5/15/99

9:57.13                 C-Charlevoix                                                             Saginaw/C State........................................................ 6/ 5/99

9:57.70                 D-Potterville                                                              Frankenmuth/D State................................................ 6/ 5/99

 

4 x 1600 RELAY (25:00.0) (state record 20:57.1 Rockford 1999)

20:57.1                 Rockford                                                                   Dayton/Roosevelt.................................................... 4/30/99

20:59.7                    Rockford                                                                Wyoming Park/Relays.............................................. 5/ 1/99

22:33.0                 Novi                                                                           Walled Lake/Stafford Relays.................................... 5/ 1/99

23:00.0                 B-Whitehall                                                               Holland/West Ottawa Relays................................... 5/ 8/99

23:01.7                 B-Lansing Catholic                                                  Bath/Relays............................................................... 5/15/99

23:07.1                 B-Wyoming Park                                                      Wyoming Park/Relays.............................................. 5/ 1/99

23:15.1                 B-Middleville Thornapple-Kellogg                         Caledonia/Relays..................................................... 4/24/99

23:15.7                 Charlotte                                                                    Hastings/Relays....................................................... 4/24/99

23:26.2                 Portage Central                                                         Wyoming Park/Relays.............................................. 5/ 1/99

23:26.8                 C-Kalamazoo Christian                                            Hastings/Relays....................................................... 4/24/99

23:36.5                 B-Richland Gull Lake                                               Hastings/Relays....................................................... 4/24/99

23:38.0                 B-Flint Powers                                                          Flint/Cavalier Classic................................................ 5/ 7/99

23:40.0                 Flushing                                                                    Flint/Cavalier Classic................................................ 5/ 7/99

23:47.3                 Northville                                                                   Walled Lake/Stafford Relays.................................... 5/ 1/99

23:52.0                 Walled Lake Central                                                 Belleville/Tiger Relays............................................. 4/24/99

23:53.3                 Livonia Franklin                                                       Walled Lake/Stafford Relays.................................... 5/ 1/99

24:04.3                 Grand Haven                                                            Holland/West Ottawa Relays................................... 5/ 8/99

24:10.0                 St Johns                                                                    Flint/Cavalier Classic................................................ 5/ 7/99

24:28.8                 C-Three Oaks River Valley                                      Watervliet/Relays..................................................... 4/24/99

24:42.4                 Dexter                                                                        Manchester/Relays................................................... 5/ 8/99

24:49.0                 Livonia Franklin                                                       Livonia/Patriot Relays.............................................. 4/24/99

 

4 x 100 HURDLES (30-inches, or height unknown) (1:15.0)

1:06.0                   D-Lake Michigan Catholic                                       Watervliet/Relays..................................................... 4/24/99

1:06.3                   C-Cassopolis                                                            Watervliet/Relays..................................................... 4/24/99

1:06.9                   C-Hartford                                                                 Watervliet/Relays..................................................... 4/24/99

1:07.2                   C-Marcellus                                                               Watervliet/Relays..................................................... 4/24/99

1:08.7                   Pinckney                                                                   Flint/Mott Relays....................................................... 5/ 7/99

1:08.9                   Livonia Stevenson                                                   Harrison Twp/DeLaSalle Inv................................... 4/24/99

1:09.0                   Okemos                                                                     Chelsea/Relays........................................................ 4/17/99

1:09.0                   B-Wyoming Park                                                      Holland/West Ottawa Relays................................... 5/ 8/99

1:09.0                   Portage Central                                                         Wyoming Park/Relays.............................................. 5/ 1/99

1:09.3                   B-Sturgis                                                                    Three Rivers/Lions Club........................................... 5/ 8/99

1:09.5                   B-Vicksburg                                                               Otsego/Relays.......................................................... 4/30/99

1:09.9                   C-Buchanan                                                              Watervliet/Relays..................................................... 4/24/99

1:10.3                   Plymouth Salem                                                        West Bloomfield/Inv................................................. 4/17/99

1:10.3                      B-Sturgis                                                                Hastings/Relays....................................................... 4/24/99

1:10.4                   B-St Joseph                                                              Otsego/Relays.......................................................... 4/30/99

1:10.3                      Livonia Stevenson                                                Flint/Mott Relays....................................................... 5/ 7/99

1:10.6                   B-Allegan                                                                   Otsego/Relays.......................................................... 4/30/99

1:11.0                   Rochester Adams                                                     Port Huron/Husky Relays........................................ 4/17/99

1:11.1                   B-Haslett                                                                    Corunna/Relays....................................................... 4/30/99

1:11.1                      B-Haslett                                                                 Bath/Relays............................................................... 5/15/99

1:11.2                   Eaton Rapids                                                            Hastings/Relays....................................................... 4/24/99

1:11.2                      B-St Joseph                                                           Hastings/Relays....................................................... 4/24/99

1:11.6                   Ann Arbor Huron                                                      Flint/Cavalier Classic................................................ 5/ 7/99

1:11.8                   C-Lawton                                                                   Watervliet/Relays..................................................... 4/24/99

1:12.1                   B-Marsyville                                                              Corunna/Relays....................................................... 4/30/99

1:12.1                   B-Perry                                                                       Corunna/Relays....................................................... 4/30/99

1:12.3                   Bay City Western                                                      Flint/Cavalier Classic................................................ 5/ 7/99

1:12.5                   St Johns                                                                    Flint/Cavalier Classic................................................ 5/ 7/99

1:12.8                   Romeo                                                                       Port Huron/Husky Relays........................................ 4/17/99

1:12.8                   Walled Lake Western                                               Walled Lake/Stafford Relays (30)............................ 5/ 1/99

1:13.0                   B-Sparta                                                                     Sparta/Relays........................................................... 4/10/99

1:13.3                   North Farmington                                                     West Bloomfield/Inv................................................. 4/17/99

1:13.3                   Port Huron Northern                                                Port Huron/Husky Relays........................................ 4/17/99

1:13.3                   Flint Carman-Ainsworth                                           Lake Fenton/Blue Devil Relays (30)....................... 4/17/99

1:13.4                   Grand Rapids Forest Hills Northern                      Caledonia/Relays..................................................... 4/24/99

1:13.8                   Sterling Heights Stevenson                                    Harrison Twp/DeLaSalle Inv................................... 4/24/99

1:14.1                   South Lyon                                                                Chelsea/Relays........................................................ 4/17/99

1:14.1                   Flushing                                                                    Corunna/Relays....................................................... 4/30/99

1:14.1                   B-Flint Powers                                                          Corunna/Relays....................................................... 4/30/99

1:14.3                   Morley Stanwood                                                     Morley/Mohawk Relays........................................... 4/24/99

1:14.6                   Haslett                                                                        New Lothrop/Relays................................................ 4/17/99

1:14.6                   B-Marysville                                                              Port Huron/Husky Relays........................................ 4/17/99

1:14.9                      Ann Arbor Huron                                                   Port Huron/Husky Relays........................................ 4/17/99

1:15.0                   B-Otisville LakeVille                                                 Flint/Cavalier Classic................................................ 5/ 7/99

 

4 x 100 HURDLES (33-inches) (1:15.0)

1:12.3                   Walled Lake Central                                                 Canton/Lady Chiefs (33)......................................... 4/17/99

 

4 x 100 HURDLES (30-33-30-33)

1:04.4                   Ypsilanti                                                                    Ypsilanti/Lady Braves Relays................................. 5/28/99

1:05.8                      Ypsilanti                                                                 Ypsilanti/April Showers........................................... 4/20/99

1:07.9                   Brighton                                                                    Ypsilanti/Lady Braves Relays................................. 5/28/99

1:10.3                   Plymouth Salem                                                        Ypsilanti/April Showers........................................... 4/20/99

1:10.4                   Holland West Ottawa                                               Ypsilanti/Lady Braves Relays................................. 5/28/99

1:11.8                   Ann Arbor Huron                                                      Ypsilanti/April Showers........................................... 4/20/99

 

800 MEDLEY (200-100-100-400) (2:10.0) (state record 1:45.2 Detroit Cass Tech 1998)

1:47.7                   Detroit Cass Tech                                                     Dayton/Roosevelt..................................................... 5/ 1/99

1:52.3                   Detroit King                                                               Dayton/Roosevelt..................................................... 5/ 1/99

1:54.7                   D-Potterville                                                              Athens/Relays.......................................................... 4/17/99

1:54.7                   B-Battle Creek Lakeview                                           Three Rivers/Lions Club........................................... 5/ 8/99

1:55.1                   Fenton                                                                       Flint/Cavalier Classic................................................ 5/ 7/99

1:55.3                      B-Battle Creek Lakeview                                       Battle Creek/Lakeview Inv........................................ 4/20/99

1:55.6                   B-Shelby                                                                    Morley/Mohawk Relays........................................... 4/24/99

1:55.6                   B-Sturgis                                                                    Hastings/Relays....................................................... 4/24/99

1:55.8                   B-Three Rivers                                                          Hastings/Relays....................................................... 4/24/99

1:55.8                   Jenison                                                                     Holland/West Ottawa Relays................................... 5/ 8/99

1:55.8                   B-Redford Borgess                                                  Ypsilanti/Lady Braves Relays................................. 5/28/99

1:56.2                   Mason                                                                        Chelsea/Relays........................................................ 4/17/99

1:56.6                   Ypsilanti                                                                    Ypsilanti/Lady Braves Relays................................. 5/28/99

1:56.7                   Portage Central                                                         Kalamazoo/Central Inv.............................................. 5/ 7/99

1:56.9                   C-DeWitt                                                                    Athens/Relays.......................................................... 4/17/99

1:57.0                   B-Chelsea                                                                  Chelsea/Relays........................................................ 4/17/99

1:57.1                   B-Mattawan                                                                Three Rivers/Lions Club........................................... 5/ 8/99

1:57.4                   B-Battle Creek Pennfield                                          Athens/Relays.......................................................... 4/17/99

1:57.4                   Ypsilanti Willow Run                                                Ypsilanti/Lady Braves Relays................................. 5/28/99

1:58.6                   Kalamazoo Central                                                   Kalamazoo/Central Inv.............................................. 5/ 7/99

1:59.0                   B-Tecumseh                                                              Clinton/Relays.......................................................... 4/17/99

1:59.7                   St Johns                                                                    Flint/Cavalier Classic................................................ 5/ 7/99

1:59.7                   Brighton                                                                    Ypsilanti/Lady Braves Relays................................. 5/28/99

2:00.0                   Battle Creek Central                                                  Kalamazoo/Central Inv.............................................. 5/ 7/99

2:00.1                   B-Vicksburg                                                               Otsego/Relays.......................................................... 4/30/99

2:00.7                   Plymouth Salem                                                        Ypsilanti/April Showers........................................... 4/20/99

2:00.8                   B-Otisville LakeVille                                                 Flint/Cavalier Classic................................................ 5/ 7/99

2:00.9                   Ypsilanti                                                                    Ypsilanti/April Showers........................................... 4/20/99

2:01.2                   South Lyon                                                                Tecumseh/Relays..................................................... 5/  1/99

2:02.0                   C-Manchester                                                           Manchester/Relays................................................... 5/ 8/99

2:02.6                   B-Plainwell                                                                Otsego/Relays.......................................................... 4/30/99

2:03.0                   B-Allegan                                                                   Otsego/Relays.......................................................... 4/30/99

2:03.8                   Woodhaven                                                              Woodhaven/Warrior Classic................................... 5/ 8/99

2:04.1                   Hartland                                                                     Flint/Cavalier Classic................................................ 5/ 7/99

2:04.7                   Holland West Ottawa                                               Ypsilanti/Lady Braves Relays................................. 5/28/99

 

1000 MEDLEY (200-200-200-400) (2:35.0)

2:30.5                   Rochester Adams                                                     Port Huron/Husky Relays........................................ 4/17/99

2:31.0                   Romeo                                                                       Port Huron/Husky Relays........................................ 4/17/99

2:33.0                   Port Huron                                                                 Port Huron/Husky Relays........................................ 4/17/99

 

1200 MEDLEY (400-200-200-400) (3:15.0) (state record 2:52.2 Grand Haven 1987)

2:53.9                   Southfield                                                                  Harrison Twp/DeLaSalle Inv................................... 4/24/99

2:58.3                   Rockford                                                                   Wyoming Park/Relays.............................................. 5/ 1/99

2:59.0                   Walled Lake Western                                               Walled Lake/Stafford Relays.................................... 5/ 1/99

3:00.1                   B-Wyoming Park                                                      Wyoming Park/Relays.............................................. 5/ 1/99

3:00.1                   Plymouth Salem                                                        Walled Lake/Stafford Relays.................................... 5/ 1/99

3:00.2                   Portage Central                                                         Wyoming Park/Relays.............................................. 5/ 1/99

3:00.2                   Southfield Lathrup                                                    Walled Lake/Stafford Relays.................................... 5/ 1/99

3:02.9                   Jenison                                                                     Grand Rapids/Coca Cola Inv................................. 4/17/99

3:03.4                   Novi                                                                           Walled Lake/Stafford Relays.................................... 5/ 1/99

3:03.5                   B-Perry                                                                       Bath/Relays............................................................... 5/15/99

3:04.2                   B-Hudsonville Unity Christian                                Caledonia/Relays..................................................... 4/24/99

3:04.3                   Bloomfield Hills Marian                                            Walled Lake/Stafford Relays.................................... 5/ 1/99

3:06.1                   Sterling Heights Stevenson                                    Harrison Twp/DeLaSalle Inv................................... 4/24/99

3:06.1                   Ann Arbor Huron                                                      Harrison Twp/De La Salle Inv................................. 4/24/99

3:06.1                   B-Shelby                                                                    Morley/Mohawk Relays........................................... 4/24/99

3:07.0                   B-Hudsonville                                                           Grand Rapids/Coca Cola Inv................................. 4/17/99

3:07.8                   Flint Carman-Ainsworth                                           Lake Fenton/Blue Devil Relays............................... 4/17/99

3:08.3                   Livonia Stevenson                                                   Harrison Twp/DeLaSalle Inv................................... 4/24/99

3:09.1                   Walled Lake Central                                                 Walled Lake/Stafford Relays.................................... 5/ 1/99

3:09.8                   Port Huron                                                                 Port Huron/Husky Relays........................................ 4/17/99

3:10.2                   Dearborn Edsel Ford                                               Harrison Twp/DeLaSalle Inv................................... 4/24/99

3:11.1                   Warren Mott                                                              Harrison Twp/DeLaSalle Inv................................... 4/24/99

3:11.6                   Milford                                                                       Walled Lake/Stafford Relays.................................... 5/ 1/99

3:12.6                   C-Saginaw Michigan Lutheran                                West Branch/Falcon Relays................................... 4/24/99

3:12.7                   Farmington                                                               Walled Lake/Stafford Relays.................................... 5/ 1/99

3:12.9                   Haslett                                                                        New Lothrop/Relays................................................ 4/17/99

3:15.0                   B-Ortonville-Brandon                                              New Lothrop/Relays................................................ 4/17/99

 

1600 MEDLEY (400-200-200-800) (4:50.0) (state record 4:05.7 Detroit Cass Tech 1996)

4:19.3                   Southfield                                                                  West Bloomfield/Inv................................................. 4/17/99

4:23.3                   Pinckney                                                                   West Bloomfield/Inv................................................. 4/17/99

4:23.5                   Detroit Cass Tech                                                     Dayton/Roosevelt..................................................... 5/ 1/99

4:24.4                      Detroit Cass Tech                                                 West Bloomfield/Inv................................................. 4/17/99

4:24.6                      Southfield                                                               Dayton/Roosevelt..................................................... 5/ 1/99

4:27.0                   B-Detroit Renaissance                                             Dayton/Roosevelt..................................................... 5/ 1/99

4:30.9                   Detroit Northern                                                        Dayton/Roosevelt..................................................... 5/ 1/99

4:33.5                   Detroit Mumford                                                        West Bloomfield/Inv................................................. 4/17/99

4:34.2                   Clarkston                                                                   West Bloomfield/Inv................................................. 4/17/99

4:34.9                      Detroit Mumford                                                     Dayton/Roosevelt..................................................... 5/ 1/99

4:36.2                   Dearborn Edsel Ford                                               Ypsilanti/Lady Braves Relays................................. 5/28/99

4:36.2                   Brighton                                                                    Ypsilanti/Lady Braves Relays................................. 5/28/99

4:42.7                   Ypsilanti                                                                    Ypsilanti/Lady Braves Relays................................. 5/28/99

4:45.2                   Holland West Ottawa                                               Ypsilanti/Lady Braves Relays................................. 5/28/99

4:47.1                   Howell                                                                        Ypsilanti/Lady Braves Relays................................. 5/28/99

 

2000 MEDLEY

6:07.4                   Portage Central                                                         Wyoming Park/Relays.............................................. 5/ 1/99

 

2400 MEDLEY (800-400-400-800) (7:40.0) (state record 6:50.0 Flint Northern 1984)

6:58.6                   Pinckney                                                                   Flint/Mott Relays....................................................... 5/ 7/99

7:02.1                   B-Corunna                                                                 St Louis/Relays......................................................... 4/17/99

7:03.2                   Flint Southwestern                                                   Flint/Mott Relays....................................................... 5/ 7/99

7:10.5                   Flint Central                                                              Flint/Mott Relays....................................................... 5/ 7/99

7:15.4                   Livonia Stevenson                                                   Flint/Mott Relays....................................................... 5/ 7/99

7:16.3                   Detroit King                                                               Flint/Mott Relays....................................................... 5/ 7/99

7:20.6                   B-Haslett                                                                    Bath/Relays............................................................... 5/15/99

7:20.7                   Flushing                                                                    Flint/Cavalier Classic................................................ 5/ 7/99

7:20.9                      Flushing                                                                 Lake Fenton/Blue Devil Relays............................... 4/17/99

7:26.1                   B-East Grand Rapids                                               Lowell/Inv................................................................... 5/ 1/99

7:33.4                   C-Blissfield                                                                Clinton/Relays.......................................................... 4/17/99

7:33.4                   B-Algonac                                                                 Port Huron/Husky Relays........................................ 4/17/99

7:33.9                   Saline                                                                         Chelsea/Relays........................................................ 4/17/99

7:33.9                   Bay City Western                                                      Flint/Cavalier Classic................................................ 5/ 7/99

7:34.1                   B-Dexter                                                                     Manchester/Metric Relays........................................ 5/ 8/99

7:34.8                   Flint Carman-Ainsworth                                           Flint/Cavalier Classic................................................ 5/ 7/99

7:37.0                   Flushing                                                                    Flint/Cavalier Classic................................................ 5/ 7/99

7:37.5                   C-Three Oaks River Valley                                      Watervliet/Relays..................................................... 4/24/99

7:38.1                   B-Tecumseh                                                              Tecumseh/Relays..................................................... 5/  1/99

 

3200 MEDLEY (800-400-400-1600)

10:40.5                 Southgate Anderson                                                Ypsilanti/April Showers Relays.............................. 4/20/99

10:54.6                 Plymouth Salem                                                        Ypsilanti/April Showers Relays.............................. 4/20/99

 

DISTANCE MEDLEY (800-400-1200-1600) (14:00.0) (state record 11:57.22 Rockford 1999)

11:57.22               Rockford                                                                   Raleigh/Foot Locker Outdoor Ch........................... 6/12/99

12:29.1                    Rockford                                                                Dayton/Roosevelt.................................................... 4/30/99

12:39.7                    Rockford                                                                Wyoming Park/Relays.............................................. 5/ 1/99

13:17.2                 Grand Haven                                                            Holland/West Ottawa Relays................................... 5/ 8/99

13:17.9                 B-Hamilton                                                                Godwin/Relays......................................................... 4/17/99

13:19.4                 Brighton                                                                    Plymouth/Lady Chiefs Relays................................. 4/17/99

13:22.1                 Mason                                                                        Corunna/Relays....................................................... 4/30/99

13:22.2                 Novi                                                                           Walled Lake/Stafford Relays.................................... 5/ 1/99

13:24.5                 B-Wyoming Park                                                      Wyoming Park/Relays.............................................. 5/ 1/99

13:25.3                 Rochester Adams                                                     Flint/Dougherty Relays............................................ 5/14/99

13:26.3                 B-Corunna                                                                 Corunna/Relays....................................................... 4/30/99

13:28.8                 C-St Louis                                                                  Corunna/Relays....................................................... 4/30/99

13:28.9                 B-Middleville Thornapple-Kellogg                         Caledonia/Relays..................................................... 4/24/99

--

13:29.0                 Mt Pleasant                                                                Corunna/Relays....................................................... 4/30/99

13:32.1                 B-Battle Creek Lakeview                                           Hastings/Relays....................................................... 4/24/99

13:34.5                 Walled Lake Central                                                 Walled Lake/Stafford Relays.................................... 5/ 1/99

13:34.7                 Flushing                                                                    Corunna/Relays....................................................... 4/30/99

13:35.3                 C-Blissfield                                                                Addison/Relays........................................................ 4/10/99

13:35.4                 Rochester                                                                  Flint/Dougherty Relays............................................ 5/14/99

13:35.5                 Okemos                                                                     Chelsea/Relays........................................................ 4/17/99

13:36.7                 B-Marysville                                                              Corunna/Relays....................................................... 4/30/99

13:39.0                 Fenton                                                                       Lake Fenton/Blue Devil Relays............................... 4/17/99

13:40.4                 Saline                                                                         Belleville/Tiger Relays............................................. 4/24/99

13:46.9                 Hartland                                                                     Flint/Cavalier Classic................................................ 5/ 7/99

13:47.6                 B-Haslett                                                                    Bath/Relays............................................................... 5/15/99

13:49.8                 Romeo                                                                       Port Huron/Husky Relays........................................ 4/17/99

13:49.9                 St Johns                                                                    Flint/Cavalier Classic................................................ 5/ 7/99

13:51.1                 Holly                                                                          Flint/Cavalier Classic................................................ 5/ 7/99

13:51.5                 B-Marshall                                                                 Three Rivers/Lions Club........................................... 5/ 8/99

13:51.6                 B-Flint Powers                                                          Flint/Cavalier Classic................................................ 5/ 7/99

13:51.6                 Davison                                                                     Flint/Dougherty Relays............................................ 5/14/99

13:52.9                 Charlotte                                                                    Hastings/Relays....................................................... 4/24/99

13:53.2                 Ann Arbor Huron                                                      Flint/Cavalier Classic................................................ 5/ 7/99

13:54.3                 Livonia Stevenson                                                   Harrison Twp/DeLaSalle Inv................................... 4/24/99

13:59.3                 Grand Ledge                                                             Hastings/Relays....................................................... 4/24/99

13:59.4                 Temperance Bedford                                               Pinckney/Pirate Relays............................................. 5/ 1/99

Go to Part 1